Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 6   [ 79 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Κυνηγώντας τον φασιανό
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 02, 2007 8:58 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Ο φασιανός είναι ένα θήραμα με πολλές αντιθέσεις . Μπορεί να προσφέρει ένα όλο πάθος κυνήγι , που απαιτεί μεγάλη επιδεξιότητα , εξαιρετική γνώση της περιοχής και των συνθηκών του πουλιού.
Χρειάζονται όμως και οι υπηρεσίες ενός θαρραλέου σκύλου , που να χώνεται παντού , στα σύδεντρα , στους θάμνους , στα βάτα , στα πουρνάρια και να είναι αρκετά έξυπνος για να αντιλαμβάνεται τις πονηριές ενός άγριου φασιανού !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 12, 2007 8:07 pm 

Η εμπειρία μου στον Φασιανό εξαντλείται σε τρία κυνήγια .
Τα δύο από αυτά σε ρεζέρβα όπου πήγα για να αποκτήσει εμπειρία η σκυλίτσα μου και όπου απογοητεύτηκα γιατί τα πουλιά ήταν εντελώς ήμερα ,με αποτέλεσμα να μου απορτάρει ένα πουλί ζωντανό που έπιασε μόνη της και να μου φερμάρει ,βλέποντάς τους στο καθαρό, δύο άλλους...
Το τρίτο κυνήγι ήταν λίγο καλύτερο και επρόκειτο για δύο πουλιά που είχαν επιβιώσει από πρόσφατη απελευθέρωση σε περιοχή δίπλα στον Σπερχειό...
Έχω ακούσει από γνωστούς ότι στην Παρνασσίδα τα πουλιά είναι πιο άγρια αλλά η αρνητική ,από άλλες ρεζέρβες , εμπειρία μου με αποτρέπει...
Είναι πάντως ένα θήραμα που αξίζει να προσέξουμε και να (επαν)εντάξουμε στην πανίδα μας...
Δύσκολο εγχείρημα αλλά όχι ακατόρθωτο...Χρειάζεται μελέτη και όχι περιστασιακές απελευθερώσεις που χορταίνουν τις αλεπούδες και τους "υποψιασμένους" γνωστούς των προέδρων των Κυνηγετικών Συλλόγων.
Το μέλλον του κυνηγιού στη χώρα μας (όπως και σε όλες τις άλλες άλλωστε...) είναι το ενδημικό θήραμα και ο φασιανός η κορωνίδα του...
Μου κάνει όμως εντύπωση που στην Σερβία κυνηγάνε φασιανό 20 χιλιόμετρα από το Βελιγράδι και εμείς εδώ δεν έχουμε καταφέρει ακόμη (απ' όσο γνωρίζω) τίποτε...
Υπάρχουν περιοχές στην Ελλάδα (εκτός της Ροδόπης που ήδη γνωρίζω ) που να μπορούμε να βρούμε άγρια πουλιά;

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 13, 2007 8:55 am 
ΠΑΝΤΟΣ ΕΧΩ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΝΑ ΠΕΣΩ ΣΕ ΚΥΝΗΓΙ ΑΓΡΙΟΥ ΦΑΣΙΑΝΟΥ ΕΚΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΚΥΛΟΥΣ ΜΟΥ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΔΥΣΚΟΛΑ, ΕΝΩ ΕΠΕΡΝΑΝ ΦΕΡΜΑ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΕΒΑΖΑΝ ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΟΝΗΡΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΒΛΕΠΑ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΝΑ ΠΟΔΑΡΟΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΥΦΤΟΥΝ,ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΞΕΣΗΚΩΣΟΥΝ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΑΛΛΟΤΕ ΤΟΥΣ ΧΑΝΑΝΕ ΛΕΣ ΚΑΙ ΑΝΟΙΓΕ Η ΓΗ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΠΙΝΕ.

ΕΚΕΙ ΘΕΛΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΝΕΑΡΟ ΣΚΥΛΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΣΤΑΘΕΙΑ ΦΕΡΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.

ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΠΟΥΛΙΩΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΑ ΣΤΟ ΑΤΛΑΝΤΟΝΗΣΙ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΠΟΔΑΡΟΝΟΥΝ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΕΔΑΦΟΥΣ ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΠΤΗΤΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ,ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΑΠΛΟ ΚΥΝΗΓΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ.[/b]

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 13, 2007 12:59 pm 
Άβαταρ μέλους

TON ΦΑΣΙΑΝΟ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΝΑ ΤΟΝ ΚΥΝΗΓΗΣΩ ΣΤΗΝ ΣΕΡΒΙΑ.ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ Ο ΓΙΑΝΝΗΣ 20 ΧΙΛ ΑΠΟ ΤΟ ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ.ΕΝΑ ΦΟΒΕΡΟ ΚΥΝΗΓΙ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΣΚΥΛΙ ΝΑ ΤΡΥΠΩΝΕΙ ΠΑΝΤΟΥ.ΕΚΕΙ ΣΤΗΝ ΠΕΔΙΑΔΑ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΗΣΑΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΧΡΟΝΙΑ ΗΤΑΝ ΣΤΑ ΑΣΠΑΡΤΑ ΧΩΡΑΦΙΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΧΟΡΤΟ & ΠΟΔΑΡΟΝΑΝ ΠΟΛΥ, ΑΛΛΑ & ΣΤΑ ΚΑΛΑΜΠΟΚΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΣΠΑΝΕ ΤΗΝ ΦΕΡΜΑ ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΣΥΚΩΣΕΙ.ΦΕΤΟΣ ΤΟΝ ΚΥΝΗΓΗΣΑ ΣΕ ΜΕΣΕΔΕΣ ΠΟΙΟ ΒΟΡΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΒΕΛΙΓΑΡΔΙ . Η ΑΦΘΟΝΙΑ ΤΩΝ ΠΟΥΛΙΩΝ ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ. ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟΥΣ ΕΙΔΕ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΑΥΤ/ΤΟ ΚΑΘΩΣ ΠΗΓΕΝΑΜΕ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ. ΕΚΕΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΠΟΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΕΝΩ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΗΤΑΝ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΑ ΣΤΑ ΔΕΝΔΡΑ!!!!!!!!!! ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΣΚΥΛΟ. ΟΜΩΣ ΕΚΕΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ (του φασιανου)ΠΡΙΝ ΠΕΝΤΕ ΧΡΟΝΙΑ ΕΠΙΤΡΕΠΟΤΑΝ ΜΟΝΟ 1 ΜΗΝΑ & ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΡΣΕΝΙΚΑ ΑΤΟΜΑ .ΦΕΤΟΣ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΕΠΙΤΡΕΠΟΤΑΝ ΜΟΝΟ Σ/Κ & ΠΑΛΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΡΣΕΝΙΚΑ. ΕΚΕΙ ΤΑ ΟΝΟΜΑΖΟΥΝ ΚΟΚΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΗ ΦΩΝΗ ΤΟΥΣ. ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΘΕΩΡΗΣΑ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΣΡΗΝ ΣΚΟΠΕΥΣΗ ΤΟΥ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΑ ΦΕΡΜΑΡΙΣΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥΣΑ ΕΓΩ.
ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΠΩΣ ΤΟ ΜΕΛΟΝ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΝΔΥΜΗΚΟ ΘΗΡΑΜΑ & ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΙΔΙΕΤΕΡΗ ΒΑΡΗΤΗΤΑ ΣΤΟΝ ΦΑΣΙΑΝΟ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 21, 2007 9:57 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Προσωπικά έχω κυνηγήσει Φασιανό στην Ελλάδα , Σερβία , Βουλγαρία .
Στις δύο τελευταίες τα πουλιά είναι άγρια και σε πολύ καλή πληθυσμιακή κατάσταση .
Προσοχή οι Βούλγαροι ρίχνουν άμα θέλεις πουλιά πολύ καλής ποιότητας για να αυξήσεις τον αριθμό των θηρευμένων !
Πάντως οι Ελληνικοί , τουλάχιστον αυτούς που επιδιώκω εγώ να κυνηγήσω είναι από απελευθερώσεις και είναι σχεδόν άγρια πουλιά σε ελεύθερους κυνηγότοπους , τις περισσότερες φορές οι συναντήσεις ήταν αρχικά τυχαίες , κατόπιν γνωρίζοντας που τους συνάντησα τους ξαναεπισκεπτόμουν !
Σε ρεζέρβες τους έχω κυνηγήσει σε κρατικές αλλά και ιδιωτικές , εύκολα πουλιά καμία ευχαρίστηση εκτός περιπτώσεων όπως στον Κότσιακα που συνάντησα αρκετές φορές Φασιανούς κυνηγώντας μπεκάτσα που είχαν διαφύγει από το κυνήγι και μερικοί μάλιστα ήταν περσινής χρονιάς , σε αυτές τις περιπτώσεις έγινε όμορφο κυνήγι !
Πάντως και εγώ τους θεωρώ εύκολη τουφεκιά αν δεν βιαστείς με 7-8-9 *** - ****/*****.

Οι φωτο είναι από Ελλάδα.

ΕικόναΕικόναΕικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 02, 2007 11:31 am 
Άβαταρ μέλους

Ένα από τα κυνήγια που μου αρέσουν είναι του Φασιανού με το άσπρο δαχτυλίδι, του κυνηγετικού φασιανού δηλαδή.
Τον κυνηγάω στην Αγγλία και Γαλλία , σε ιδιωτικές περιοχές κατόπιν αδείας .
Είναι άγριος και σε πολύ καλούς πληθυσμούς .
Εγώ τον κυνηγάω με τα σκυλιά μου αλλά εδώ στην Αγγλία συνηθίζεται το μαζικό κυνήγι του με παγάνες και στατικό κυνήγι αυτό που λέτε εσείς καρτέρι !
Τα spaniel κυνηγούν ψάχνοντας μέχρι τα τριάντα μέτρα και μου προσφέρουν αξέχαστες στιγμές !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 02, 2007 7:08 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Άρτεμη ωραία κυνηγετική σκηνή .
Ο βιότοπος που κυνηγάς από ότι κατάλαβα είναι ιδιωτικός , άρα περιορισμένης χρήσης κυνηγετικής , για περιέγραψε τον αν θέλεις , καλλιέργειες η πυκνά άγρια η συνδυασμός κλπ !
Τα πουλιά άγρια η ήρεμα λόγω της μειωμένης κυνηγετικής πίεσης !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 09, 2007 7:55 pm 
Άβαταρ μέλους

ΑΝΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΑΝΕΒΑΣΩ ΛΙΓΟ ΑΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΡΑΤΟΥΣΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΑΠΟ ΣΕΡΒΙΑ.
ΔΕΝ ΠΗΡΑΖΕΙ ΣΑΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΘΕΤΩ. ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΣΑΣ ΓΡΑΨΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΕΡΒΙΑ & ΤΑ ΚΥΝΗΓΙΑ ΕΚΕΙ.
Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 17, 2007 10:45 am 
Άβαταρ μέλους

Ο Φασιανός είναι ένα περίεργο θήραμα με πολλές ιδιαιτερότητες .
Αυτοί που κυνηγάω στην κεντρική Ευρώπη σε ιδιόκτητα κτήματα έχουν μία συμπεριφορά πολύ καλή και άγρια μπορώ να πω , αντιθέτως με αυτούς σε ιδιωτικές η κρατικές ρεζέρβες που η συμπεριφορά τους δείχνει πουλιά με χαμηλά ένστικτα επιβίωσης .
Πιστεύω ότι αυτό παρουσιάζεται λόγω ότι τα πουλιά των ιδιωτικών, κρατικών περιοχών κυνηγιού (ρεζέρβες) είναι τα περισσότερα από απελευθερώσεις .
Συναντάς λοιπό περισσότερο τα απονήρευτα πουλιά , ενώ τα παλιά ξέρουν και προφυλάσσονται πολύ καλά και δεν τα συναντάς εύκολα .
Τα άγρια η τα παλιά απελευθερωθέντα είναι ένα καταπληκτικό κυνήγι !
Οι φωτογραφίες είναι από Φασιανούς σε κοπάδια .

Γιώργο φοβερό κυνήγι από πόσες μέρες ?
Η συμπεριφορά καλή ?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 18, 2007 9:17 am 
Άβαταρ μέλους

artemis-mp έγραψε:

Γιώργο φοβερό κυνήγι από πόσες μέρες ?
Η συμπεριφορά καλή ?

ARTEMIS ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ Σ/Κ. ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΓΡΙΑ !!!!!!!! ΚΥΝΗΓΗΣΑ ΧΑΡΙΣΤΙΚΑ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΙΔΙΟΤΗΤΑΣ ΜΟΥ ΑΦΟΥ ΕΙΜΟΥΝ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΟΣ ΤΟΥ ΕΚΕΙ ΚΥΝΗΓΗΤΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΣ!!!.
ΑΝ & ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΤΑΝ Ο ΦΑΣΙΑΝΟΣ (ΘΑ ΑΡΧΙΖΕ ΣΕ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ) ΕΓΩ ΚΥΝΗΓΙΣΑ ΜΕ ΕΝΑ ΠΟΙΝΤΕΡΑΚΙ ΜΕ ΑΚΟΜΑ ΔΥΟ ΦΙΛΟΥΣ. ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ ΦΥΣΙΚΟ ΤΟΥΣ ΑΝΤΑΠΕΔΩΣΑ ΤΗΝ ΦΥΛΟΞΕΝΙΑ & ΜΗΝ ΕΧΟΝΤΑΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΕΔΩ ΑΡΚΕΣΤΗΚΑΝ ΣΕ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ FREE ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΤΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΠΡΩΤΟ ΣΤΟ ΚΥΜΑ (ΤΗς ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΜΟΥ).
ΧΑΛΑΛΙ ΤΟΥΣ!!!!!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 18, 2007 10:44 am 
ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΙ ΣΑΣ ΖΗΛΕΥΩ ΜΕ ΤΑ ΚΥΝΗΓΙΑ ΤΟΥ ΦΑΣΙΑΝΟΥ,ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΗ .ΠΑΛΙΑ ΕΙΧΑΝ ΚΑΝΗ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΟΥ ΤΟ ΝΗΣΙ ΜΕ ΦΑΣΙΑΝΟΥΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΟΙ ΕΔΩ ΚΥΝΗΓΟΠΑΤΕΡΑΙΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΥΞΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΛΕΙΑ ΤΩΝ ΑΛΕΠΟΥΔΩΝ ΑΠΟ ΕΡΕΥΝΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ Η ΚΥΠΡΟΣ ΕΙΝΑΙ, ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΒΙΟΤΟΠΟΥΣ ΓΙΑ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΦΑΣΙΑΝΟΥ. ΣΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΗΦΟΡΑ ΤΟΥ ΦΑΣΙΑΝΟΥ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΠΟ ΤΕ ΓΡΑΦΩΜΕΝΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΙΔΙΟΝ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΕΔΩ ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΑ,ΠΑΝΕΞΥΠΝΟ ΠΟΥΛΛΙ ΠΟΥ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΟ ΣΚΥΛΛΙ ΜΟΝΟ ΤΑΛΕΠΩΡΕΙΑ ΚΑΙ ΒΑΣΑΝΟ ΚΑΝΗΣ ΟΛΗ ΜΕΡΑ.

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 18, 2007 10:48 am 
[quote="ΚΕΡΜΕΝΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ"]ΑΝΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΑΝΕΒΑΣΩ ΛΙΓΟ ΑΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΡΑΤΟΥΣΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΑΠΟ ΣΕΡΒΙΑ.
ΔΕΝ ΠΗΡΑΖΕΙ ΣΑΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΘΕΤΩ. ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΣΑΣ ΓΡΑΨΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΕΡΒΙΑ & ΤΑ ΚΥΝΗΓΙΑ ΕΚΕΙ.
Εικόνα[/quote
ΓΙΩΡΓΟ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΜΕΝΑ ΙΔΙΚΑ ΔΕΝ ΜΕ ΑΝΕΒΑΣΕΣ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΚΑΤΑΘΛΗΨΗ ΜΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕ ΑΥΤΗ Η ΦΩΤΟ :( ΑΣΤΕΙΟ ΦΙΛΕ ΕΥΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΟΤΕ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΩΡΑΙΑ ΚΥΝΗΓΙΑ ΣΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΑΠΟ ΕΣΑΣ.

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 24, 2007 11:29 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=sYu-xsKx22U[/youtube][youtube]http://www.youtube.com/watch?v=KX7rn6MQEZA[/youtube]

Κυνήγι φασιανού Αμερική ! :lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 20, 2007 1:52 pm 
Άβαταρ μέλους

Οι απελευθερωμένοι φασιανοί στην περιοχή Τρικάλων έχουν γεννήσει και υπάρχουν αρκετά μικρά .
Μέχρι σήμερα έχω δει τρεις μάνες με μικρά !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιουν 30, 2007 2:46 pm 

Φασιανο κυνηγησα τυχαια καποιες φορες στην Κομοτηνη,οταν με τις παγωνιες εψαχνα μπεκατσα σε λιοφυτους λοφους που συνορευαν με ρεματα και χερσα οπου κυριαρχουσε το βατο.Προερχοταν απο απελευθερωσεις,αλλα μου φανηκαν πουλια δευτερης γενιας,αφου βρηκα νεαρα αρσενικα στα μεσα του χειμωνα.Γρηγορα και νευρικα,καλα θα ελεγα προσαρμοσμενα στην αγρια ζωη.Εκαναν δε τρομερη εντυπωση στο νεαρο τοτε σκυλι,που μετα την πρωτη συναντηση τους εψαχνε μανιωδως.

Καλο κυνηγι φασιανου εκανα και στην ΕΚΠ της Οσσας.Να εξηγουμαστε ομως.Στις 4-5 φορες που πηγα,εγινα μαρτυρας κυριολεκτικης σφαγης ασχημα προσαρμοσμενων πουλιων που μολις πιεστουν επιστρεφουν στον πυρηνα (κοτετσι).Το κυνηγι απαγορευεται σε μια ζωνη ουσιαστικα 200 μετρων απο τον πυρηνα,ωστοσο σε μια ακτινα 500 μετρων γυρω του τα πουλια,αν και αποφευγουν την οπτικη επαφη με τον ανθρωπο και διαθετουν νευρο και αξιοπρεπη πτηση, συναντωνται σε συχνοτητα που δειχνει οτι δεν εχουν εδραιωσει ατομικο ζωτικο χωρο ,δεν εχουν αποβαλει ακομα τις συνηθειες των οικοσιτων.Εγω προτιμησα να απομακρυνθω απο την περιοχη αυτη και προχωροντας στο δασος απολαυσα εξαιρετικο κυνηγι με θηραμα 100% αγριο,διασπαρτο σε ευρυτατες δασωδεις εκτασεις.Λιγες συναντησεις,δυσκολο ξεσηκωμα,παπμπονηρα πουλια που εκμεταλλευονταν τη φυσικη καλυψη και κατεφευγαν σε απροσιτα ρουμανια μετα το ξεσηκωμα.Χαρακτηριστικο ειναι οτι με δυσκολια κατορθωσα να παρω 2 πουλια απο 5 σηκωματα σε διαστημα 6 ωρων,αφου το σκυλι φερμαρε σε τοσο πυκνα κομματια ωστε δεν κατορθωνα να το προσεγγισω.Ενδεικτικα αναφερω οτι ο μεσος ορος καρπωσης στην κοιλαδα του πυρηνα ηταν 10-12 πουλια :?

Για μενα αξιζει τον κοπο και τα εξοδα καθως το θηραμα προσφερει συναρπαστικο κυνηγι και το βουνο ειναι υπεροχο: Δασος φυλλοβολων,παχυ στρωμα φυλλων στο εδαφος,μικρα ξεφωτα με φτερες, πυκνουρες,ρεματα,ρυακια,σωστη...παιδικη χαρα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 6   [ 79 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: