Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 7   [ 104 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Πόσο μακριά μου θέλω να κυνηγάει ο σκύλος μου ;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 29, 2009 10:40 pm 
Άβαταρ μέλους

Παίρνοντας αφορμή από μία την συζήτησε που ξεκίνησε ( σε λάθος topic) σχετικά με τον αγώνα της μπεκάτσας και την χρησιμότητά του στην κυνοφιλία , νομίζω ότι αντιλήφθηκα το σημείο διαφωνίας με τον κ. Τερζή και θα έλεγα ότι εντοπίζεται στην απόσταση έρευνας που θέλει ο καθένας να ερευνά το σκυλί του . Για παράδειγμα εγώ όταν κρίνω αγώνα μπεκάτσας βλέπω στον σκύλο που τρέχει τον σκύλο που θέλω εγώ να έχω στο κουμάσι μου . Θέλω δεν θέλω , υποσυνείδητα το κρίνω με αυτόν τον τρόπο και γιαυτό δεν έχω την απαίτηση να βλέπω συνεχώς μπροστά μου τον σκύλο που αγωνίζεται ( μάλλον δεν θέλω να τον βλέπω σχεδόν ποτέ μπροστά μου ) όπως δεν θέλω να βλέπω και τα δικά μου σκυλιά στο κυνήγι.
Από την στιγμή που νοιώθω ότι ερεύνησε αρχικά τον χώρο που ορίζεται από μια ακτίνα 50 -100 μέτρα γύρο μου , έτσι για να μην έχω καμιά έκπληξη και σηκώσω καμιά με τα πόδια και αρχίσουν τα «Γαλλικά» και με ακούσει όλο το δάσος , μετά ας πάει όπου νομίζει αυτός ότι υπάρχει μπεκάτσα .
Λοιπόν επι του θέματος . Πως θέλει ο Έλληνας σύγχρονος κυνηγός να κυνηγάει ο σκύλος του ;
Εγώ θα καταθέσω την άποψή μου πρώτος μια και ξεκινάω την ενότητα.
Καταλάβατε βέβαια ότι προσωπικά θέλω τα σκυλιά μου να πηγαίνουν εκεί που δεν μπορώ να πάω εγώ , δηλαδή βαθειά μέσα στο πυκνό , ψηλά στην κορυφή του λόφου , χαμηλά στο μπάτο της ποταμιάς , απέναντι στην απροσπέλαστη ρεματιά και γενικά όπου πρέπει να πάει ένας σκύλος έτσι ώστε να μην σου αφήνει την εντύπωση ότι κάποιο μέρος αφέθηκε άψαχτο. Μπορώ να πω ότι εκτιμώ ιδιαίτερα μία τέτοιου είδους έρευνα στο τέλος μιας κοπιαστικής μέρας όπου και η παραμικρή παράκαμψη από την ευθεία που οδηγεί στο αυτοκίνητο δεν συζητιέται . Εκεί το «παλικάρι μου» η η «κοπελάρα μου» πρέπει να δείξει ότι τα δίνει όλα για το αφεντικό της μέχρι το τελευταίο λεπτό.
Αυτά για να γίνουν ,προϋποθέτουν πέραν του τεράστιου πάθους και της αυτοσυγκέντρωσης που πρέπει να έχει ένας σκύλος , και την νοοτροπία του να πάει μακριά . Δεν λέω βέβαια για αντοχή και σταθερότητα στη φέρμα διότι αυτά θεωρούνται δεδομένα για να έχεις έναν μακρινό σκύλο.
Είπα πιο πάνω ότι μιλάμε για τον σύγχρονο κυνηγό με τις σημερινές συνθήκες κυνηγίου.
Δεν θα πάω πολύ πίσω , κάπου μέχρι και το 1995 -1996 το διψήφιο νούμερο στην μπεκάτσα ήταν στάνταρ . Τα Γιάννενα , το Μέτσοβο , η Άρτα –Πρέβεζα η Λαμία αλλά και η Σπάρτη –Τρίπολη ήταν εγγύηση για πολύ ικανοποιητικά νούμερα.
Σήμερα πλέον ψάχνουμε τις λίγες πονηρές , και καλά εκπαιδευμένες μέχρι και μεταλλαγμένες μπεκάτσες που θέλουν πλέον τον ανάλογο σκύλο.
Για την βουνίσια δεν συζητάω , τα σκυλιά αυτά ήταν πάντα τα πλέον κατάλληλα για το κυνήγι της.
Κάθε αντίλογος καλοδεχούμενος.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μάιος 30, 2009 8:27 pm 
Άβαταρ μέλους

Συμφωνώ απόλυτα με τον Ακη Λάππα.Στό κυνήγι τα σκυλιά μου θέλω νά παίρνουν τόπο πού λένε καί όχι νά είναι στά πόδια μου.Αυτό βέβαια είναι προσωπική επιλογή του καθενός. :oops: :oops:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μάιος 31, 2009 9:56 am 
Άβαταρ μέλους

Καταλάβατε βέβαια ότι προσωπικά θέλω τα σκυλιά μου να πηγαίνουν εκεί που δεν μπορώ να πάω εγώ , δηλαδή βαθειά μέσα στο πυκνό , ψηλά στην κορυφή του λόφου , χαμηλά στο μπάτο της ποταμιάς , απέναντι στην απροσπέλαστη ρεματιά και γενικά όπου πρέπει να πάει ένας σκύλος έτσι ώστε να μην σου αφήνει την εντύπωση ότι κάποιο μέρος αφέθηκε άψαχτο.

Δηλαδη μας λετε οτι αν μπλοκαρει π.χ Μπεκατσα η Περδικα στα παραπανω σημεια δεν θα πας αναγκαστικα?

Εγω να με συμπαθας δεν συμφωνω.Ο σκυλακος πρεπει να ψαχνει και κοντα 50-100 μετρα και μακρια αναλογα τις καταστασεις

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μάιος 31, 2009 12:08 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλημερα και απο εμενα.
Εγω θελω τα σκυλια μου να πηγαινουν τοσο μακρια οσο ειναι αναγκαιο για να βρουν θηραμα.
Να κινουνται σε τετοιες αποστασεις που να προλαβαινω να πηγαινω στη φερμα.Και μη μου πειτε οτι η διαρκεια της φερμας εξαρταται αποκλειστικα και μονο απο την ποιοτητα του σκυλου,αφηνοντας απ'εξω την συμπεριφορα και δεκτικοτητα του θηραματος.
Θελω να μην ειναι παντα και συνεχως εντος του οπτικου μου πεδιου,αλλα παντα εντος του πεδιου ηχου της σφυριχτρας μου.
Μιλαμε για κυνηγοσκυλα νομιζω και εκτος απο τις ωραιες διαδρομες,το στυλ στα ανεβασματα και την εκφραση της φερμας στα ζητουμενα μου τουλαχιστον ειναι και η θέα της φερμας(οχι το ακουσμα και μονο του μπιπερ).Στο σηκωμα θελω να ειμαι καβαλα στο ζωο και οχι να πιανω το κοντινοτερο ανοιγμα που ενδεχεται να περασει η μπεκατσα,η να τουφεκισω περδικες περιμενοντας τες να πιασουν τον κατηφορο και να πλαναρουν απο πανω μου.
Εχω κουραστει να ακουω κυνηγους που λενε εμενα το σκυλι μου να δεις που παει...και οταν κυνηγας μαζι τους να σου λενε αντε πηγαινε εκει(που;) να παρεις το πουλι,ταχα μου ταχα μου οτι σε αφηνουν.
Εγω εδω θα ηθελα να θεσω ενα αλλο ερωτημα.Ποσοι σεβονται τον τροπο εργασιας καθε φυλης:Καποια στιγμη πρεπει ο καθενας να διαλεγει ζωο απο φυλη που μπορει και ο ιδιος να ακολουθησει και να συνοδευσει επαξιως.Ποσοι κατοχοι βρετανικων παλεβουν να μαζεψουν τα ζωα τους,οχι γιατι ειναι ανεξελεχτα αλλα γιατι δεν μπορουν να τα φτασουν;Εγω κυνηγω με μπρετον γιατι δεν μπορω να συνοδεψω επαξια ενα ποιντερ ΠΟΙΝΤΕΡ(ουτε εγω,ουτε το ζωο θα ευχαριστιοταν μαζι μου το κυνηγι),αλλα απο τη φυλη που επελεξα αναζητω τα ποιο ανοιχτα δειγματα της επειδη αυτα τα σηκωνω και τα γουσταρω.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μάιος 31, 2009 2:55 pm 

1. To kalo setter prosarmozetai sto terrain (intelligence) (100 m to 1km)!
2. Kontino se ortikia anoihto se perdikes (adjust range)
3. Kiniga me tahitita & Style (ground speed & style)
4. Epafi me ton Kinigo ( stay in contact) xeri panta pou ise, den hriazetai na xeris sinehia pou ine, oxi omos RUN OFFs.
5. Den hriazetai logia yiati (holds birds and backs other dogs) kratai ten ferma oso hriazetai kai kani sinenesi.
6. Vriski thirama/aisthisi tou pou na psaxi (produces birds and intelligent application)
7. Na ine omorfo, kata ten gnomi sou (nice looking in your opinion)!

My Best

Evangelos Aposporis

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μάιος 31, 2009 3:21 pm 
Άβαταρ μέλους

LLewellinsGR έγραψε:
4. Epafi me ton Kinigo ( stay in contact) xeri panta pou ise, den hriazetai na xeris sinehia pou ine, oxi omos RUN OFFs.
5. Den hriazetai logia yiati (holds birds and backs other dogs) kratai ten ferma oso hriazetai kai kani sinenesi.
6. Vriski thirama/aisthisi tou pou na psaxi (produces birds and intelligent application)

My Best

Evangelos Aposporis

Σωστοτατος κυριε Ευαγγελε,αλλα ολα αυτα ειναι τα χαρακτηριστικα του καθε καλου κυνηγοσκυλου ανεξαρτητου φυλης και οχι μονο του καλου σεττερ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μάιος 31, 2009 3:59 pm 

Teocharis,

Poli sosti paratirisi. By the way I am a fan of a good Brittany too...Owned one for 15 years from Quail Hollow USA. Aimata & sosti kataskevi tou sigekrimenou skylou, in order to do all of the above. (kai pola kinigia...)!

Evangelos

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μάιος 31, 2009 9:02 pm 
Άβαταρ μέλους

Παράθεση:
Εγω να με συμπαθας δεν συμφωνω.Ο σκυλακος πρεπει να ψαχνει και κοντα 50-100 μετρα και μακρια αναλογα τις καταστασεις

Σε συμπαθώ και ας μην συμφωνούμε . άλλωστε αν συμφωνούσαμε θα έφτανε μια ράτσα κυνηγητικού σκυλου για να μας καλύψει όλους. Ο σκυλάκος που ψάχνει 200-300 μ. μπορεί και πρέπει να ψάξει στα 50-100 και ύστερα θα πάει πιό πέρα. Εγώ δεν συμπαθώ τον σκυλάκο που ψάχνει στα 50-100 και τέρμα , δεν πάει πιό πέρα.

Παράθεση:
Δηλαδη μας λετε οτι αν μπλοκαρει π.χ Μπεκατσα η Περδικα στα παραπανω σημεια δεν θα πας αναγκαστικα?
Η αδρεναλίνη που ρέει στο αίμα μας τις καλές κυνηγητικές μέρες και που είναι υπεύθυνη να νοιώθεις ξεκούραστος μετά απο πολλές ώρες περπάτημα , είναι υπεύθυνη για τα φτερά που φυτρώνουν στα πόδια σου όταν ο σκύλος σου φερμάρει ακόμα και στα πιό απρόσιτα μέρη και τότε βεβαίως πας και με μεγάλη λαχτάρα μάλιστα. Εδώ λέμε να μην πηγαίνεις εσύ να ψάχνεις αντί να πηγαίνει ο σκύλος σου. Και φυσικά δεν είναι κανένας μας σούπερμαν να ψάχνει 300 Χ300 στο δάσος για να βρει θήραμα
Παράθεση:
Εγω θελω τα σκυλια μου να πηγαινουν τοσο μακρια οσο ειναι αναγκαιο για να βρουν θηραμα.
Όλοι μας αυτό ακριβώς θέλουμε . Το πρόβλημα όμως είναι ότι δεν γνωρίζουμε ποτέ πόσο μακριά μας είναι το θήραμα άρα δεν γνωρίζουμε πόσο μακριά είναι αυτό το "αναγκαίο " που πρέπει να πηγαίνει ο σκύλος μας .
Παράθεση:
Να κινουνται σε τετοιες αποστασεις που να προλαβαινω να πηγαινω στη φερμα.Και μη μου πειτε οτι η διαρκεια της φερμας εξαρταται αποκλειστικα και μονο απο την ποιοτητα του σκυλου,αφηνοντας απ'εξω την συμπεριφορα και δεκτικοτητα του θηραματος.
Υποτίθεται ότι έχεις εμπιστοσύνη στον σκύλο σου ότι θα είναι απεριόριστα σταθερός στη φέρμα , αλλιώς θα πρέπει να κυνηγαει στην ακτίνα βολής του όπλου μας. Τώρα για την διάθεση της μπεκάτσας και τον χρόνο που θα δεχθεί τον σκύλο , ασφαλώς και δεν υπάρχει καμία εγγύηση . Τις μέρες όμως που οι μπεκάτσες δεν είναι σταθερές ( αυτό δεν συμβαίνει κάθε μέρα βέβαια) ούτως η άλλως οι πιθανότητες να προλάβεις τον σκύλο σου στη φέρμα είναι μικρές. Εκεί δίνω κάποιους πόντους στον σκύλο που κυνηγάει κοντινά αλλά αυτό δεν με συγκινεί καθόλου. Προτιμώ να κυνηγάει ο σκύλος όπως με ικανοποιεί και ας φεύγει μόνη της και καμιά μπεκάτσα. Άλλωστε θα μπορούσε και ο μακρινός σκύλος μου να είχε βρεί την ελαφρια μπεκάτσα και στα 30-40 μέτρα δίπλα μου αν εκείνη τη στιγμή πέρναγε κοντά . Ειναι θέμα τύχης.

Παράθεση:
Μιλαμε για κυνηγοσκυλα νομιζω και εκτος απο τις ωραιες διαδρομες,το στυλ στα ανεβασματα και την εκφραση της φερμας στα ζητουμενα μου τουλαχιστον ειναι και η θέα της φερμας(οχι το ακουσμα και μονο του μπιπερ).
Συμφωνώ απόλυτα. Η θέα του σκύλου που έχει πάρει την αναθυμίαση μέχρι το σημείο που θα ακινητοποιηθεί στη φέρμα είναι η απόλυτη πεμπτουσία του κυνηγίου. Δεν έχω παράπονο , πολύ συχνά ( όχι πάντα βέβαια) έχω απολαύσει τέτοιες σκηνές ειδικά τον Νοέμβριο στα ντούσκα που έχουν πέσει τα φύλλα μπορείς πολύ συχνα να παρακολουθείς την έρευνα του σκύλου σου σε πολύ μεγάλες αποστάσεις , ειδικά αν έχει πολύ άσπρο χρώμα στο τρίχωμά του. Αλλά και η τεράστια λαχτάρα που νοιώθεις όταν ψάχνεις που είναι ακριβώς φερμαρισμένος ο σκύλος σου (απο το μπίπερ) και προς τα που δείχνει η μύτη του , πόση ένταση έχει και ποιά είναι η καλλίτερη θέση να πλασαριστώ πίσω του , καβάλα του , μπροστά του , πλάι του κλπ είναι στοιχεία που σε κάνουν να παραμιλάς το βράδυ στη ταβέρνα με την παρέα.
Παράθεση:
Εγω εδω θα ηθελα να θεσω ενα αλλο ερωτημα.Ποσοι σεβονται τον τροπο εργασιας καθε φυλης:Καποια στιγμη πρεπει ο καθενας να διαλεγει ζωο απο φυλη που μπορει και ο ιδιος να ακολουθησει και να συνοδευσει επαξιως.

Εδώ ακριβώς είναι η καρδια του θέματός μας. Πρέπει να επιλέγουμε την φυλή που θα ανταποκρίνεται στην ψυχοσύνθεσή μας , στα βιώματά μας , στους τόπους που κυνηγάμε ( αν δεν αλλάζουμε τόπο κάθε Σ/Κ ) και φυσικά το θήραμα που έχουμε ιδιαίτερη προτίμηση.

Παράθεση:
Εγω κυνηγω με μπρετον γιατι δεν μπορω να συνοδεψω επαξια ενα ποιντερ ΠΟΙΝΤΕΡ(ουτε εγω,ουτε το ζωο θα ευχαριστιοταν μαζι μου το κυνηγι),

Αυτό ομολογώ δεν το κατάλαβα. Αν εννοείς ότι δεν μπορείς να το συνοδέψεις επειδή χρειάζεται κυνηγό με γρήγορα και δυνατό πόδι θα διαφωνήσω κάθετα. Αν εννοείς ότι δεν μπορείς να το κοντρολάρεις επειδή είναι ζώο αψύ , τότε συμφωνώ απόλυτα. Εγώ πιστεύω ότι όσο πιό κοντά σου ερευνά ο σκύλος τόσο πιό πολύ πρέπει να περπατάς εσύ. Αυτό είναι μία αμφίδρομη σχέση με τον σκύλο μας. Όσο κάθεσαι και περιμένεις τον σκύλο σου η περπατάς σταθερά σε μια πορεία που ο σκύλος σου θα ξέρει που βρίσκεσαι τοσο ποιό άνετα και χωρίς άγχος θα ψάχνει μακριά. Αυτό μπορεί να το δεί καθαρά κάποιος στον κάμπο ακόμα και στην μεγάλη έρευνα. Ο έξυπνος και ισορροπημένος σκύλος έχει πάντα τον νου του στον κυναγωγό του και θέλει να ξέρει που βρίσκεται . Όταν λοιπόν ο κυναγωγός περπατάει αργά και σταθερά ο σκύλος ξέρει που θα τον βρεί στο επόμενο λασέ του και έτσι ανοίγει την έρευνά του χωρίς άγχος . Αντίθετα όταν ο κυναγωγός τρέχει , ο σκύλος ανησυχεί μην τον χάσει και στενεύει συνεχώς τα λασέ του και μάλιστα τα βαθαίνει για να περάσει μπροστά απο το αφεντικό του , αφήνοντας άψαχτα μέρη. Αυτό με δίδαξε η παρουσία μου στους αγώνες 18 ολόκληρα χρόνια.

Παράθεση:

My Best

Evangelos Aposporis

Ok ποιός μπορεί να διαφωνήσει με τον Llewellin. Δείτε όμως την πρώτη φράση του . Λέει ακριβώς αυτό που λέμε εδώ. Θα ερευνήσει κοντά αλλά δεν θα περιοριστεί σε αυτό. Αν το τερέν του το επιτρέπει και αφού "σκανάρει" τα κοντινά θα πάει και πίο πέρα στο 1Km ( καλά ,πλάκα κάνουμε, μην εξάψεστε φίλοι μου) .
Και να σκεφτεί κανείς ότι ο Llewellin κυνηγούσε πρίν τόσα χρόνια !!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μάιος 31, 2009 9:30 pm 
Άβαταρ μέλους

LLewellinsGR έγραψε:

My Best

Evangelos Aposporis

Συμφωνω βασικα με τα παραπάνω αλλά εχω ενσταση με το 1χλμ. Αναρωτιέμαι πως ειναι δυνατον να παρακολουθεις ικανοποιητικα εναν σκυλο σε τόσο μεγάλη απόσταση. Προσωπικά δεν μπορω αλλα δεν είχα ποτε εναν τέτοιο σκύλο και ουτε έχω βρεθεί σε τεραίν που να έχει τις αντίστοιχες προδιαγραφές. Επειτα αν φερμάρει σε τέτοια απόσταση σε πόση ώρα θα καλύφθεί το 1χλμ? Εκτός αν είμαστε Αμερική και κυνηγάμε καβάλα :)

Οσο αφορα την απόσταση που κυνηγάω δεν έχω κάποια ιδιαίτερη προτίμηση, (βέβαια τα σκυλιά μου ανοίγονται αρκετά) δεν το θεωρώ σημαντική παράμετρο στο κυνήγι. Αυτό που με ενδιαφέρει βασικά είναι να είμαι τυχερός να δω την εικόνα της φέρμας που είναι η μαγεία του κυνηγιου φέρμας και μετά να είμαι σε απόσταση τέτοια που θά ακούσω το μπιπερ.

Να πω πως συμφωνω με την παρατήρηση του Χάρη που εθεσε το ερώτημα 'Ποσοι σεβονται τον τροπο εργασιας καθε φυλης:' Πράγματι υπάρχουν άτομα που πχ με πόιντερ θέλουν να κυνηγάει στα 100-150 μέτρα. Αυτό είναι απαράδεκτο αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι.
Βέβαια σήμερα ο τρόπος εργασίας στις διάφορες φυλές έχει ξεπεράσει αυτά που γνωρίζαμε μέχρι πριν λίγα χρόνια. Σαν παράδειγμα, το σέττερ μου το ακούω στο δάσος σχεδόν πάντα και κάθε 5 λεπτά θα γυρίσει να με δει. Το επανιέλ που είχα μεχρι πριν μερικούς μήνες (αναπαύθηκε δυστυχώς) το άκουγα που και που και επέστρεφε μετά απο 10 λεπτα και παραπάνω. Μια συμπεριφορά αντίστροφη σε σχέση με την φυλή τους.

Εικόνα ΕικόναΕικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 01, 2009 8:46 am 
Άβαταρ μέλους

Παράθεση:

Σε συμπαθώ και ας μην συμφωνούμε . άλλωστε αν συμφωνούσαμε θα έφτανε μια ράτσα κυνηγητικού σκυλου για να μας καλύψει όλους. Ο σκυλάκος που ψάχνει 200-300 μ. μπορεί και πρέπει να ψάξει στα 50-100 και ύστερα θα πάει πιό πέρα. Εγώ δεν συμπαθώ τον σκυλάκο που ψάχνει στα 50-100 και τέρμα , δεν πάει πιό πέρα.

Κατ'αρχην δεν ειναι θεμα συμφωνω δεν συμφωνω.Ειναι θεμα το τι πρεπει κατε εμε να κανει ο σκυλακος μου." Εγω δεν συμπαθω τον σκυλακο που ψαχνει στα 50-100 και τερμα." Αυτα ειναι γουστα και ειναι σεβαστα!!!!

Παράθεση:
Η αδρεναλίνη που ρέει στο αίμα μας τις καλές κυνηγητικές μέρες και που είναι υπεύθυνη να νοιώθεις ξεκούραστος μετά απο πολλές ώρες περπάτημα , είναι υπεύθυνη για τα φτερά που φυτρώνουν στα πόδια σου όταν ο σκύλος σου φερμάρει ακόμα και στα πιό απρόσιτα μέρη και τότε βεβαίως πας και με μεγάλη λαχτάρα μάλιστα. Εδώ λέμε να μην πηγαίνεις εσύ να ψάχνεις αντί να πηγαίνει ο σκύλος σου. Και φυσικά δεν είναι κανένας μας σούπερμαν να ψάχνει 300 Χ300 στο δάσος για να βρει θήραμα.

Αυτο εξαρταται με τον τροπο που κυνηγαει ο καθενας μας.Δηλ αν ο κυνηγος ειναι σε ενα μερος και κανει το τσιγαρο του και γενικος λεει ανεκδοτα με το συνκυνηγο του και εχει το σκυλακο να ψαχνει σε αυτα τα μερει που αναφερεσε πιο πανω ( Εγω το λεω αυτο παραλιακο ψαξιμο )ειναι και αυτος ενας τροπος κυνηγιου.Εμενα μου αρεσει να περπαταω στο δασος και να περναω και απο το κομματι αυτο που δεν περασε ο ανοιχτος σκυλακος.Γιατι και ο σκυλακος μας δεν ειναι σούπερμαν.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 01, 2009 9:05 am 
Άβαταρ μέλους

Καλημέρα και από εμένα! Φίλοι εγώ πιστεύω ότι το πόσο μακριά κυνηγάει το σκυλί μας εξαρτάτε πάντοτε από την μορφολογία του εδάφους που κυνηγάμε και το θήραμα που κυνηγάμε. Λοιπόν εγώ κυνηγάω π.χ Τσούκαρ εμείς εδώ δεν έχουμε τις απέραντες πλαγιές σε ευθείες, ανά εκατό διακόσια μέτρα διακόπτονται από ρυακές που συνήθως είναι και πολύ πυκνές. Τώρα οι πέρδικες ειδικά όταν είναι κοπάδι δύσκολα θα δεχτούν φέρμα . Λοιπόν αν το σκυλί μου είναι στα 300 μέτρα το ποιο πιθανόν είναι να μην το βλέπω αν κάπου εκεί λοιπόν συναντήσει πέρδικες και ποδαρόσουν άλλα 100 μέτρα τότε δυστυχώς η ήτα είναι σίγουρη…άσε που δεν ξέρεις τελικά που έχει ψάξει το σκυλί και που όχι γιατί παιδιά 20 με 30 μέτρα αν περάσει δίπλα από πέρδικες που είναι χωμένες σε πυκνό ρέμα το ποιο πιθανόν είναι να μην τις πάρει είδηση ο σκύλος. (Ναι! μην σας φαίνεται απίστευτο). Τώρα βέβαια είναι και το άλλο μπορεί ένας σκύλος (αφού οι πέρδικες έχουν χωθεί μέσα στον ασπάλαθο) να τρέχει και να ανοίγετε 300 μέτρα? Δύσκολα παιδιά πολύ δύσκολα και από προσωπική πείρα τα λίγα σκυλιά που το κάνουν συνήθως αφήνουν πίσω τους πολλά θηράματα. Τώρα για την μπεκάτσα ναι όλοι μας θέλουμε το σκυλί μας να ψάχνει εκεί που δεν μπορούμε να πάμε εμείς. Εμένα που δεν μου αρέσει να κυνηγάω με μπίπερ είμαι ευχαριστημένος όταν τα σκυλιά μου ψάχνουν από τα 50 έως τα 150 μέτρα . Αν θα είχα περισσότερες επιτυχίες αν έψαχναν 200 – 300 μέτρα δεν με απασχολεί αφού τελικά έτσι μου αρέσει δηλαδή να περπατάω χαλαρός μέσα στο δάσος και όσο γίνεται ποιο αθόρυβα. Ελπίζω να μην έγινα κουραστικός, αυτή είναι η προσωπική μου άποψη χωρίς να θέλω να πίσω κανέναν ότι είναι και η σωστή. :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 01, 2009 10:21 am 
Άβαταρ μέλους

ΑΚΗΣ ΛΑΠΠΑΣ έγραψε:

Παράθεση:
Μιλαμε για κυνηγοσκυλα νομιζω και εκτος απο τις ωραιες διαδρομες,το στυλ στα ανεβασματα και την εκφραση της φερμας στα ζητουμενα μου τουλαχιστον ειναι και η θέα της φερμας(οχι το ακουσμα και μονο του μπιπερ).
Συμφωνώ απόλυτα. Η θέα του σκύλου που έχει πάρει την αναθυμίαση μέχρι το σημείο που θα ακινητοποιηθεί στη φέρμα είναι η απόλυτη πεμπτουσία του κυνηγίου. Δεν έχω παράπονο , πολύ συχνά ( όχι πάντα βέβαια) έχω απολαύσει τέτοιες σκηνές ειδικά τον Νοέμβριο στα ντούσκα που έχουν πέσει τα φύλλα μπορείς πολύ συχνα να παρακολουθείς την έρευνα του σκύλου σου σε πολύ μεγάλες αποστάσεις , ειδικά αν έχει πολύ άσπρο χρώμα στο τρίχωμά του. Αλλά και η τεράστια λαχτάρα που νοιώθεις όταν ψάχνεις που είναι ακριβώς φερμαρισμένος ο σκύλος σου (απο το μπίπερ) και προς τα που δείχνει η μύτη του , πόση ένταση έχει και ποιά είναι η καλλίτερη θέση να πλασαριστώ πίσω του , καβάλα του , μπροστά του , πλάι του κλπ είναι στοιχεία που σε κάνουν να παραμιλάς το βράδυ στη ταβέρνα με την παρέα.
Παράθεση:
Εγω εδω θα ηθελα να θεσω ενα αλλο ερωτημα.Ποσοι σεβονται τον τροπο εργασιας καθε φυλης:Καποια στιγμη πρεπει ο καθενας να διαλεγει ζωο απο φυλη που μπορει και ο ιδιος να ακολουθησει και να συνοδευσει επαξιως.

Εδώ ακριβώς είναι η καρδια του θέματός μας. Πρέπει να επιλέγουμε την φυλή που θα ανταποκρίνεται στην ψυχοσύνθεσή μας , στα βιώματά μας , στους τόπους που κυνηγάμε ( αν δεν αλλάζουμε τόπο κάθε Σ/Κ ) και φυσικά το θήραμα που έχουμε ιδιαίτερη προτίμηση.

Παράθεση:
Εγω κυνηγω με μπρετον γιατι δεν μπορω να συνοδεψω επαξια ενα ποιντερ ΠΟΙΝΤΕΡ(ουτε εγω,ουτε το ζωο θα ευχαριστιοταν μαζι μου το κυνηγι),

Αυτό ομολογώ δεν το κατάλαβα. Αν εννοείς ότι δεν μπορείς να το συνοδέψεις επειδή χρειάζεται κυνηγό με γρήγορα και δυνατό πόδι θα διαφωνήσω κάθετα. Αν εννοείς ότι δεν μπορείς να το κοντρολάρεις επειδή είναι ζώο αψύ , τότε συμφωνώ απόλυτα. Εγώ πιστεύω ότι όσο πιό κοντά σου ερευνά ο σκύλος τόσο πιό πολύ πρέπει να περπατάς εσύ. Αυτό είναι μία αμφίδρομη σχέση με τον σκύλο μας. Όσο κάθεσαι και περιμένεις τον σκύλο σου η περπατάς σταθερά σε μια πορεία που ο σκύλος σου θα ξέρει που βρίσκεσαι τοσο ποιό άνετα και χωρίς άγχος θα ψάχνει μακριά. Αυτό μπορεί να το δεί καθαρά κάποιος στον κάμπο ακόμα και στην μεγάλη έρευνα. Ο έξυπνος και ισορροπημένος σκύλος έχει πάντα τον νου του στον κυναγωγό του και θέλει να ξέρει που βρίσκεται . Όταν λοιπόν ο κυναγωγός περπατάει αργά και σταθερά ο σκύλος ξέρει που θα τον βρεί στο επόμενο λασέ του και έτσι ανοίγει την έρευνά του χωρίς άγχος . Αντίθετα όταν ο κυναγωγός τρέχει , ο σκύλος ανησυχεί μην τον χάσει και στενεύει συνεχώς τα λασέ του και μάλιστα τα βαθαίνει για να περάσει μπροστά απο το αφεντικό του , αφήνοντας άψαχτα μέρη. Αυτό με δίδαξε η παρουσία μου στους αγώνες 18 ολόκληρα χρόνια.

Καλημερα σε ολους και καλο μηνα.
Κυριε Λαππα,χαρακτηριζεται ως καρδια του θεματος το ερωτημα που εθεσα,ποσοι τελικα σεβονται τον τροπο εργασιας της καθε φυλης και δεν καταλαβαινεται αυτο που λεω μιλωντας σε πρωτο ενικο προσωπο οτι ολοι μας δεν ημαστε ικανοι να συνοδεψουμε επαξια ολες τις κυνηγετικες φυλες;Ειτε λογω φυσικης καταστασης,ειτε λογω ηλικιας,ειτε λογω εμπειριων και γνωσεων,ειτε λογω αριθμου ετησιων εξοδων,πιστευω οτι δεν ημαστε.
Ποτε δεν πιστεψα οτι εχω δικαιωμα να επεμβω στην ιδιοσυγκρασια και στον τροπο εργασιας ενος αντιπροσωπευτικου δειγματος μιας φυλης προκειμενου να καλυψω τον εγωισμο μου και να λεω π.χ. ειμαι ποιντερας,ειμαι σεττερας.
Βλεπω ομως συνεχως ανθρωπους καποιας ηλικιας,φορτωμενους με τα κιλακια τους,με 1-2 εξοδους ανα εβδομαδα,να καυχιουνται οτι ειναι "λατρεις" των βρετανικων φυλων για τους γνωστους λογους.Οταν λυνουν τα ζωα τους αυτα εχουν επανω απο μπιπερ,κολαρα,χαλκαδες και οτιδηποτε αλλο προκειμενου να δεχτουν οταν πρεπει το "ερεθισμα" προκειμενου να υπαρχει μια στοιχειωδη επαφη κυνηγου και σκυλου,ασε δε που ενω τα σκυλια πανε εκει που πρεπει αυτοι δεν τιμουν την προσπαθεια πηγαινοντας στην φερμα.Τα δικα μου ζωα(μπρετον)τα θεωρω ανοιχτα ζωα,(αλλωστε και εμενα αυτα μου αρεσουν),αλλα εχουν μεγαλη διαφορα και στο τεμπο και στην ταχυτητα απο ενα μεσο ποιντερ.
Εχω και κυνηγω οτι μπορω να οδηγησω,οτι μπορω να κοντρολαρω,οτι μπορω να κανω καλυτερο,οχι ομως να "αλοιωσω".
Δεν επιλεγω κατι το οποιο θα το "αναγκασω"να κανει οτι κανει με τροπο τετοιο που θα θυμιζει κατι διαφορετικο.
Εχω και κυνηγω κατι το οποιο ταιριαζει στα κυνηγια που κανω(θηραματα,εδαφος),αν ημουν περδικαρης θα ειχα ποιντερ και οχι μπρετον.
Θεωρω επισης ως ελαχιστο δειγμα σεβασμου και επιβραβευσης της προσπαθειας του ζωου μου στην ανευρεση θηραματος,να τουφεκαω το θηραμα διπλα στο ζωο μου και πολυ μου αρεσει να το χαιδευω κι'ολας,οταν αυτο βρισκεται στη φερμα.Αυτο εννοω καβαλα και οχι να ειμαι συνεχως πισω του.
Συμφωνω μαζι σας στην επιδραση που εχει ο τροπος που εμεις κινουμαστε στην ερευνα του ζωου μας.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 01, 2009 5:47 pm 
Άβαταρ μέλους

Παίρνοντας αφορμή από μία την συζήτησε που ξεκίνησε ( σε λάθος topic) σχετικά με τον αγώνα της μπεκάτσας και την χρησιμότητά του στην κυνοφιλία , νομίζω ότι αντιλήφθηκα το σημείο διαφωνίας με τον κ. Τερζή και θα έλεγα ότι εντοπίζεται στην απόσταση έρευνας που θέλει ο καθένας να ερευνά το σκυλί του .

Δεν θεωρώ ότι η ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ διαφορά μας είναι στην απόσταση έρευνας,
Ειναι στο τι ΑΠΟΔΕΧΕΤΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΩΣ ΕΡΕΥΝΑ.
Προσωπικά θεωρώ ότι ένας σκύλος ΕΡΕΥΝΑ όταν από τον χώρο που πέρασε δεν μου άφησε καμμία αμφιβολία για το "παίχτηκε" σε αυτό τον χώρο και όχι όταν απλά πέρασε, ή πέρασε κάπου εκεί στην πλαγια.
Για αυτό σε μένα πρωτέυοντα ρόλο έχει η ΣΩΣΤΗ κάλυψη του χώρου (οχι απαραίτητα ευτακτή -γεωμετρική) σε συναρτηση με το χώρο την μύτη του και την ταχύτητα του.
ΕΑΝ Ο ΣΚΥΛΟΣ έχει την σωματική δυνατότητα - ταχύτητα, την μύτη και το μυαλό να καλύπτει και χωρίς παλινωδίες και αμφιβολίες σωστά τον χώρο, ας καλύψει όσο χώρο θέλει μπορεί και του επιτρέπουν οι συνθήκες. Ακόμα τα πόδια μου βαστάνε.
Η απόσταση δεν πρέπει να είναι αυτοσκοπός, Το πλάτος και το βάθος της έρευνας δεν εχει να κάνει με "μέτρα" όλα εξαρτόνται από τις συνθήκες, ο ΚΥΝΗΓΟΣ ΚΑΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΟΥ ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΕΤΑΙ στον τοπο και τις συνθήκες.
Το δυστύχημα για τους ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ σκύλους είναι ότι λόγο επαγγέλματος (τοπογράφος - σε φράγματα κλπ) με έχει μάθει να εκτιμω αποστασεις να "διαβάζω" το βουνό και τον χώρο ακόμα και σε πολύ "μικρές" για τους πολλούς λεπτομέρειες και να θυμαμαι ποιος πέρασε και από που, ο πατέρας μου με έμαθε να έχω μάτια μόνο για τον σκύλο και τις αντιδράσεις του (χωρίς τον σκύλο είμαστε τυφλοί -έτσι μου έλεγε) να δίνω σημασία στην λεπτομέρεια, και 2-3 σκύλοι μου έβαλαν τα όρια σε κάποια πράγματα.
Εδώ βέβαια υπάρχει και το εξης οξύμωρο.
Ενα μέρος των drahtharαδων με κατηγορεί ότι θέλω να αλλιώσω την ράτσα, μέσα από την αυστηρότητα μου στις κρίσεις μου για την μύτη και την έρευνα θέλω να την κάνω "αγγλική" - κάποιοι ποιντεράδες (πάντως όχι όσοι έχω κυνηγήσει μαζί) με κατηγορούν ότι προτιμάω τα κοντινα και αργά σκυλιά, ΄
Εγώ αυτό που θέλω ο "ερμος" έχοντας ΑΥΤΕΣ τις οποίες γνώσεις που έχω αποκομίσει από αυτά τα χρόνια τα κυνήγια και τους σκύλους που έχω δεί, είναι να έχω ένα σκύλο 59-64 cm (τα έχω ξαναγράψει γιατί θέλω τόσο) με σωστή μορφολογία για να τρέχει, να έχει καλό πόδι στο βουνό και εύκολη κίνηση , να έχει πάθος, να έχει μια μύτη που να μπορεί να κάνει ένα ανέβασμα την ανοίξη στα καμπίσια 30-40 μέτρων, που να μπορεί να πίασει μια μυρωδια 5-6 ωρών να την τελειώνει το 65-70% από τις φάσεις του (να φτάνει στο θήραμα τελικά) και σωστά, (φερμα απόρτ), να έχει ΣΩΣΤΗ (ως παραπάνω έρευνα) να κυνηγάει παντού και πάντα με το 80% του, και τέλος να είναι τυπικός στην ράτσα του μορφολογικά (να βλεπετε δηλαδή). Ειναι πολλά???
ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΑΣ ΠΑΕΙ ΟΣΟ ΜΑΚΡΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΑΛΛΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΣΩΣΤΑ. ΑΝ ΟΧΙ ΑΣ ΜΕΙΝΕΙ ΕΩΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΣΩΣΤΑ.
Το ότι αυτά τα βρήκα στο drahthaar εκεί τα βρήκα, αυτά τα σκυλιά έχω σε αυτή την ράτσα το ψάχνω. Το ότι θελω το drahthaar να τρέχει Ε!!!!! τι να κάνω να αλλάξω το πρότυπο της φυλής??
Το ότι δεν έχω ΕΩΣ ΤΩΡΑ ΔΕΙ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ αυτά που περιγράφονται από τους πολλούς (και αυτό είναι ένα ερωτημα) ότι έχουν και κυνηγάνε, ίσως είναι η ΜΕΓΑΛΗ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΩΛΕΙΑ - Τι να κάνω ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ. Να μιλάω και να περιγράφω κατι που δεν έχω δεί???
ΣΚΥΛΟΥΣ να τρέχουν όλη μερα, να εξαφανίζονται, έχω δεί πολλούς (και drahthaar) σκύλους που να ΕΡΕΥΝΟΥΝ (όπως εγώ ορίζω την έρευνα) με αυτές τις ταχύτητες σε αυτές τις αποστασεις και στα μέρη που περιγράφονται και να είναι ΑΠΟΛΕΣΜΑΤΙΚΟΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΔΕΙ.
Είναι κάτι που το λέω το γράφω, πολλά χρόνια τώρα, Δυστυχώς δεν έχει αλλάξει τίποτα.
Αλλα που θα παει αφού είναι τόσο συχνό φαινόμενο κάπου θα το τρακάρω. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΝΤΕΜΗΣ.

Τι στο καλό
Παντελής

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 01, 2009 7:06 pm 
Άβαταρ μέλους

Συγχαρητηρια σε ολους αυτους που αφιερωνουν χρονο και φαια ουσια για να ενημερωσουν τους υπολοιπους με τις θεωριες τους, πιστευω τους, παθη τους, γνωσεις τους, λάθη τους κοκ.

Συμφωνώ με τον Ακη Λαππα σε ότι έχει γράψει μέχρι στιγμής καθώς και στις μετέπειτα επεξηγήσεις και διευκρινήσεις που έδωσε. Να πω επίσης ότι δεν θα ξαναφερθώ στα στοιχεία που πρέπει να παρουσιάζουν τέτοιοι σκυλοι οσο αφορα στον τρόπο (σύστημα) έρευνας ώστε αυτή να είναι αποτελεσματική.
Συμφωνώ επίσης και με τον Llewellin!! (θέτει τα χαρακτηριστικα πολύ ωραια και εξυπνα!!!)

Να συμπληρώσω δυο πραγματάκια και εγώ βάση της δικής μου εμπειρίας. Πραγματι και σε εμένα αρέσει να μην βλέπω σκύλο μπροστά μου ΚΑΘΟΛΟΥ και ΠΟΤΕ!!!! Είναι κριτήριο αξιολόγησης του για εμένα. Οσο καλα και αψεγαδιαστα και αν πηγαινει, οσο αποτελεσματικος/η και αν είναι όταν είναι μπροστα στα 50-100 μέτρα μόνο πέφτει η αξία του στο ημιση. Δεν πάω να βαρέσω μπεκάτσες η πέρδικες κύριοι. Πάω να χαζέψω έναν υπεραθλητή εναντίον του θηράματος. Δεν θέλω σκύλο ο οποιος είναι μόνο σκούπα. Θέλω να δω μάχη, υπέρβαση και παράβαση, ήττα, νίκη, ρίσκο, λάθος, αδυναμία, εξάντληση, υπερδύναμη, κατάπληξη κοκ

Στον καθένα μας, όσο μακρινός και αν είναι ο σκυλος του, δίνονται αρκετές ευκαιριες να τσεκάρει τον σκύλο κατά την εργασία του. Τι κάνει, κοπριτευει η εργάζεται? Μια, δυο, τρεις, δυο χρόνια τρία ξέρεις τι έχεις. Ξερεις ότι ο «μαυρος» που λενε και στο χωριό μου εκεί κάπου μπροστά είναι και το παλεύει.

Η μακρινή έρευνα θελει και ταχυτητα βεβαια. Ένας σκυλος μπάσος (σε καλπασμο) που ανοίγεται δεν είναι και ο πιο αποτελεσματικός. Προφανως αφηνει αψαχτα κομμάτια διοτι πρεπει να ακολουθήσει και το όποιο τεμπο του κυνηγού.

Το τεμπο του κυνηγου (μπραβο κ. Λαππα) είναι μεγαλο θεμα για την ευρύτητα της ερευνας του σκυλου που ανοιγεται. Εχεις ένα τετοιο σκυλο, μεγαλης ερευνας. Ξερεις να τον πας? Η θα τον πλακώσεις σε τίποτα σφυρίχτρες, ρεύματα, φωνές, ψάξιμο με αυτοκίνητα, ελικόπτερα κοκ. Η θα φορέσεις αθλητικά και θα τρέχεις από πίσω του?

Όταν εκανα τα πρωτα εκπαιδευτικα/κυνηγια σε έναν αρσενικο που εχω (σεττερ) σε ορεινη σταματησα καπου να καπνισω ένα τσιγαρο (βλεποντας αυτό τον σκυλο μου ρθε να καπνισω στην περδικα !!!). Οσο και αν σας φενεται ακραίο (που θα σας φανεί) πεταξα αμεσως το τσιγαρο και συνεχισα την πορεια μου βλεποντας τον σκύλο μου να αλλαζει ξαφνικα την δικη του πορεια και να έρχεται από πίσω μου προς το μέρος μου. Αυτό το εκανα για να μην με πιασει ο σκυλος να «αράζω» σε μη προβλεπομενη ωρα.
Για να ξερει ο σκυλος ανα πασα στιγμη (σε εκεινη την κρισιμη ηλικια τουλάχιστον) ότι εγω ακολουθω παντα συγκεκριμενη πορεια προς το μερος του, δεν προσπερνω, δεν πατώ σε άψαχτα σημεία (συνήθως), και πανω από όλα: δεν κάθομαι ποτέ, δεν σταματώ ποτέ, είμαι εκεί γι αυτόν και πάντα εργάζομαι (επίσης) και ακολουθώ με ένα τεμπο ουτε αργο αλλα ούτε πολύ γρήγορο, ακολουθώ λοιπόν και βρίσκομαι κάπου τριγύρω. Αυτός μπορεί να φύγει όσο γουστάρει και να υπολογίζει πάντα που βρίσκομαι ανα πάσα στιγμή και εγώ. Διοτι σπανιως του κανω εκπληξεις (Οσο δεν είναι εμπειρος τοθλαχιστον). Δηλ σπανιως κατά τις επιστροφές του δεν με βρίσκει εκεί που «λογικά» θε επρεπε να βρισκομαι. Ισως δεν μπορω να το εξηγήσω σωστά αλλά υπάρχει μια «χημεία» μεταξύ σκυλου και κυνηγου που ξεκινα από τα πρώτα βήματα του σκύλου και καθημερινά χτίζεται

Μπορώ επίσης να πω ότι τέτοιοι σκύλοι μπορούν να κυνηγηθούν και χωρίς μπιπερ στην έρευνα. Μπιπερ όμως στην φερμα είναι μονοδρομος.

Επισης καθως κυνηγω πρεπει να σταματήσω για οποιοδήποτε λογο? Εκμεταλευομαι την ευκαιρια όταν βρισκεται σχετικα κοντα μου και τον καλώ με την σφυρίχτρα η με το ονομα του και ΤΟΝ ΔΕΝΩ.

Όσο αφορά το τεμπο του κυνηγού, οσο αυτό είναι πιο αργό τόσο πιο μεγάλο, εκτός από μήκος, πλάτος έχει η έρευνα του σκύλου και στην πέρδικα και στην μπεκάτσα.

Γενικώς πιστεύω στον Μεγάλο σκύλο. Δηλαδή στον σκύλο που είναι εγγυηση αποτελέσματος παράλληλα με έρευνα που δεν περιορίζεται, χαλιναγωγείται στα πρώτα 150 μέτρα από τον κυνηγό. Να συμπληρωσω όμως ότι σκυλος ο οποιος συνηθίζει να χάνεται από…ας πούμε 10λεπτα και άνω θεωρείται για μένα «αδέσποτος» και άχρηστος.

ΥΓ. Μολις διαβασα του Παντελη το μυνημα. Θελω να κρατήσω κατι πολύ ομορφο που εγραψε:

“…να "διαβάζω" το βουνό και τον χώρο ακόμα και σε πολύ "μικρές" για τους πολλούς λεπτομέρειες και να θυμαμαι ποιος πέρασε και από που, ο πατέρας μου με έμαθε να έχω μάτια μόνο για τον σκύλο και τις αντιδράσεις του (χωρίς τον σκύλο είμαστε τυφλοί -έτσι μου έλεγε) να δίνω σημασία στην λεπτομέρεια, και 2-3 σκύλοι μου έβαλαν τα όρια σε κάποια πράγματα.”

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 01, 2009 8:37 pm 
Άβαταρ μέλους

geo έγραψε:

Να συμπληρώσω δυο πραγματάκια και εγώ βάση της δικής μου εμπειρίας. Πραγματι και σε εμένα αρέσει να μην βλέπω σκύλο μπροστά μου ΚΑΘΟΛΟΥ και ΠΟΤΕ!!!! Είναι κριτήριο αξιολόγησης του για εμένα. Οσο καλα και αψεγαδιαστα και αν πηγαινει, οσο αποτελεσματικος/η και αν είναι όταν είναι μπροστα στα 50-100 μέτρα μόνο πέφτει η αξία του στο ημιση. Δεν πάω να βαρέσω μπεκάτσες η πέρδικες κύριοι. Πάω να χαζέψω έναν υπεραθλητή εναντίον του θηράματος. Δεν θέλω σκύλο ο οποιος είναι μόνο σκούπα. Θέλω να δω μάχη, υπέρβαση και παράβαση, ήττα, νίκη, ρίσκο, λάθος, αδυναμία, εξάντληση, υπερδύναμη, κατάπληξη κοκ

Μπορώ επίσης να πω ότι τέτοιοι σκύλοι μπορούν να κυνηγηθούν και χωρίς μπιπερ στην έρευνα. Μπιπερ όμως στην φερμα είναι μονοδρομος

Με ολο το σεβασμο στα κριτηρια επιλογης και αξιολογησης σου,επειδη δεν ειχα ποτε την ευκαιρια να κυνηγησω με εναν τετοιο σκυλο απο οτι καταλαβα σου αρεσει το στυλ σαν αυτον που παρουσιαζε καποιο βιντεακι που αναρτησες στην ακριβως επομενη θεματολογια,πολυ θα ηθελα να εχω μια ευκαιρια να κυνηγησω μπεκατσα στα πουρναροτοπια και στα ελατοδαση της Φωκιδας εχοντας το μπιπερ μονο στη φερμα.Απο ενα τετοιο ζωο κυνηγωντας σε ενα τετοιο μερος μου φαινεται αδυνατο να δω μάχη, υπέρβαση και παράβαση, ήττα, νίκη, ρίσκο, λάθος, αδυναμία, εξάντληση, υπερδύναμη, κατάπληξη κοκ
Οταν πηγαινω για κυνηγι θελω να χαζευω ενα παθιασμενο κυνηγοσκυλο και φυσικα πηγαινω για να καρπωθω οτι καταφερει αξιοπρεπως και φιλοτιμα να ανακαλυψει το σκυλακι μου.Επισης και σε αυτο χρωσταω την ολοκληρωση της φασης,επιτυχημενης η μη.Ηδη νοιωθω ενοχος οταν η σκυλα μου με κοιτα αυστηρα και παραπονεμενα μετα απο καθε αστοχη βολη μου..δεν θελω να σκεφτομαι πως θα με κοιτουσε ενα τετοιο ζωο οταν θα του ελεγα οτι το βαζω να τρεχει ολη μερα αλλα δεν επιζητω την θηρευση.
Θα συμφωνησω με την προσεγγιση του Παντελη στον ορο ερευνα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 7   [ 104 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: