Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 6 Δημοσιεύσεις ]
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Yδροβια και κουδουνι σκυλου...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 27, 2007 6:45 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλησπερα σας,

Θα ηθελα την γνωμη σας σχετικα με το αν τα παπια, κυνηγωντας τα με σκυλο παντα, τρομαζουν και απομακρυνονται λογω του ηχου του κουδουνιου του σκυλου. Αν, ισχυει το παραπανω ειναι προτιμοτερη η χρηση μπιπερ ή υπαρχει προβλημα και με αυτο? Αν μπορει καποιος να με διαφωτισει πανω στο ζητημα...

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 27, 2007 7:29 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Γιώργο καλησπέρα,
Εδώ φίλε μου τα πράγματα είναι αρκετά δύσκολα.
Κατ΄ αρχάς το κυνήγι των υδροβίων εξαρτάτε από τις καιρικές συνθήκες και τον βιότοπο , αυτά τα δύο διαμορφώνουν τους κανόνες .
Αν ο καιρός είναι κακός με αντάρα κρύο, βροχή κλπ τότε σε παίρνει να χρησιμοποίησης κουδουνάκι μικρού μεγέθους και ήχου αναλόγως και του βιότοπου πάντα , πυκνά , καλαμιές κλπ !
Αν ο καιρός είναι καθαρός κλπ τότε προσωπικά τα κυνηγάω χωρίς τίποτε στα σκυλιά , απαιτείται
όσο το δυνατόν λιγότερο θόρυβος .
Τα σκυλιά εξ άλλου όταν είναι μέσα στις καλαμιές ακούς το περπάτημα τους καθαρά όταν δε υπάρχει και νερό τότε τα πράγματα είναι ακόμη καλύτερα , ειδικά το πλατσ πλουτσ στο νερό των ποδιών τους είναι ο καθρέπτης της έρευνας τους , καταλαβαίνεις πότε ψάχνουν αργά , πότε έντονα , πότε ποντάρουν και πότε φερμάρουν !
Μπίπερ μην βάλεις γιατί δεν θα δεις παπί σχεδόν ποτέ εκτός και αν είναι κουφό (μία περίπτωση δυνατή στην φέρμα μόνο σε πολύ δύσκολες καιρικές συνθήκες ) !
Μάθε να κυνηγάς χωρίς τίποτε παρακολουθώντας και τελικά ξεχωρίζοντας τους φυσικούς θορύβους που υπάρχουν σε ένα βάλτο , υδροβιότοπο και θα μείνεις ενθουσιασμένος από τον κόσμο που θα ανακαλύψεις και ίσως μέχρι τότε δεν άκουγες ενώ σου μίλαγε και μάλιστα πολύ καθαρά !
Ένα πίνακας κατάλληλος για σένα !!

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 27, 2007 7:46 pm 
Άβαταρ μέλους

Oποτε το συμπερασμα ειναι ενα απλο λουρακι και τιποτε αλλο! Ισως να εχω μεγαλυτερη επιτυχια ετσι γιατι μου συνεβει με παπια(σαρσελες αν ειδα καλα) πανω που ο σκυλος εδειξε κατι να τον "τραβαει" και αρχισε πολυ εντονοτερη ερευνα τα παπια να σηκωθουν πανω που πηγε προς το μερος τους και ενω ηταν ακομη μακρια. Απο αυτο το περιστατικο μου μπηκαν ιδεες για το ποσο τρομαζουν απο το εντονο ηχο!

Ευχαριστω για την απαντηση.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Yδροβια και κουδουνι σκυλου...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 27, 2007 8:24 pm 
Άβαταρ μέλους

Osiris έγραψε:
Καλησπερα σας,

Θα ηθελα την γνωμη σας σχετικα με το αν τα παπια, κυνηγωντας τα με σκυλο παντα, τρομαζουν και απομακρυνονται λογω του ηχου του κουδουνιου του σκυλου. Αν, ισχυει το παραπανω ειναι προτιμοτερη η χρηση μπιπερ ή υπαρχει προβλημα και με αυτο? Αν μπορει καποιος να με διαφωτισει πανω στο ζητημα...

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

ΓΙΩΡΓΟ (ΟSIRIS) ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΚΡΥΟ & ΠΑΓΩΝΙΑ ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΜΕ ΑΕΡΑ, ΤΑ ΠΑΠΙΑ ΛΟΥΦΑΖΟΥΝ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ, ΠΟΥ ΤΟ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΣΚΥΛΙ ΝΑ ΤΑ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΕΙΣ.ΕΚΕΙ ΣΕ ΠΕΡΝΕΙ ΓΙΑ ΚΟΥΔΟΥΝΙ ΜΙΚΡΟ.ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΣΟΥ ΛΕΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΠΡΟΠΕΡΣΥ ΚΥΝΗΓΟΝΤΑΣ ΜΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ 3 ΑΤΟΜΑ ΠΗΡΑΜΕ ΣΕ ΜΙΑ ΦΕΡΜΑ 1 ΜΠΕΚΑΤΣΑ & 5 ΠΑΠΙΑ ΜΙΚΡΑ & ΜΕΓΑΛΑ.ΤΑ ΠΑΠΙΑ ΣΥΚΩΝΟΤΑΝ ΕΝΑ ΕΝΑ & ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΠΡΑΣΙΝΑ ΣΥΚΩΘΗΚΑΝ ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΑΜΕ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΜΑΣ.ΟΥΤΕ ΜΕ ΤΙΣ ΤΟΥΦΕΚΕΣ ΔΕΝ ΣΥΚΩΘΗΚΑΝ.
ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΚΑΛΕΣ ΚΑΙΡΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ & ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΟΤΕ ΜΠΙΜΠΕΡ.
ΑΠΟ ΕΚΕΙ Η ΦΩΤΟ
Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 27, 2007 8:57 pm 
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστω για την απαντηση! Με τοσο χιονι δεν εχει τυχει να κυνηγησω παπια αλλα θα το εχω στο νου μου καθως τα χριστουγεννα ετοιμαζω το "μεγαλο" ταξιδι στον Εβρο οποτε καθε πληροφορια μου ειναι χρησιμη!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 29, 2009 12:45 pm 
Άβαταρ μέλους

Το κουδούνι είναι πολύ χρήσιμο ειδικά στις καλαμιές και στις πυκνές όχθες των λιμνών, ειδικά μέρες με αέρα και αντάρα .

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 6 Δημοσιεύσεις ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: