Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 3   [ 43 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Γιατί ένας κυνηγός να διαλέξει ένα Ιρλανδικό
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 18, 2011 9:18 am 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Παράθεση:
ΣΥΡΙΓΟΣ.Γ:
Το θέμα είναι, γιατί ένας κυνηγός να διαλέξει αυτή τη φυλή; Ποια τα συγκρητικά της πλεονεκτήματα σε σχέση με το αγγλικό σέττερ ή το γκόρντον ας πούμε;

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Γιατί ένας κυνηγός να διαλέξει ένα Ιρλανδικό
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 18, 2011 1:59 pm 
Άβαταρ μέλους

Ο MODDER RHU ΕΓΡΑΨΕ ΤΑ ΕΞΗΣ...........Καταρχήν θέλω να ευχαριστήσω όλους τους συναδέλφους που μας δείνουν δύναμη και κουράγιο να συνεχίσουμε.
Όπως καθε φυλή ,έτσι και το ιρλανδικό σέττερ έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτηματά του.Σίγουρα δεν είναι μια φυλή που κάνει για όλους και ιδιαίτερα για ανθρώπους που βιάζονται να δουν αποτελέσματα.Είναι σκυλιά με πολύ ιδιαίτερο χαρακτήρα,Κέλτικο,περήφανο και πεισματάρικο.Ο λάθος χειρισμός και εννοώ τη βία ή τον καταναγκασμό να κάνει κάτι ,δημιουργούν ένα σκυλί πολύ πεισματάρικο και ανεξέλεγκτο.Ένα ιρλανδικό πρέπει να το μαλώνουμε μόνο με τη φωνή ΠΟΤΕ με ξύλο!!!Πιστέψτε με καταλαβαίνει πολύ καλά τι έχει κάνει,αν το χτυπήσεις θα πάει να το ξανακάνει!!!!Να λοιπόν ένας λόγος για τον οπόίο δε συναντάμε πολλά ,εώς καθόλου ιρλανδικά σε αγώνες.Δεν είναι το σκυλί που θα δεχτεί κολάρα και τέτοια κόλπα,αντιδράει άσχημα.Στην Γαλλία υπάρχουν ΜΟΝΟ 2 εκπαιδευτές που δέχονται,γιατί ξέρουν και μπορούν να εκπαιδεύσουν ιρλανδικα σέττερ.Είναι σκυλιά τρομερά ανθρωποκεντρικά και χαρακτηρίζονται ως σκυλιά ενός αφεντικού.Ο κύριος Πετρόχειλος τα χαρακτηρίζει ως τα πιο ανθρωπόμορφα κυνηγόσκυλα.Ο κυριός τους είναι ο κόσμος τους,αν δε νιώσουν αγάπη και δέσιμο δε θα κάνουν τίποτα,αν νιώσουν ότι δουλεύουν ως ομάδα με τον κυριό τους, θα κάνουν τα πάντα.Άλλος λόγος για τον οποίο προσωπικά δεν έχω δει εκτροφεία ιρλανδικών με πολλά άτομα!!!Τα πιο πετυχημένα εκτροφεία ιρλανδικών είναι με πολύ λίγα σκυλιά για να λειτουργούν ως οικογένεια!!!Άρα αυτομάτως δεν είναι φυλή για σκυλεμπορους...
Λόγω της μεγάλης νοημοσύνης τους και αυτό δεν είναι τυχαίο,διότι τα ιρλανδικά ανατρέφονταν στην Ιρλανδία μέσα στα σπίτια,ως μέλη της οικογένειας,αργούν να ωριμάσουν.Ένα ιρλανδικό δε θα πάψει ποτέ να είναι και λίγο κουτάβι...Τρελαίνονται να σκαρώνουν φάρσες και να κάνουν ζημιές γιατί θέλουν συνεχώς να απασχολούν το μυαλό τους.Δεν είναι τυχαίο που το παρατσούκλι τους σε ολο το πλανήτη είναι κόκκινοι διάβολοι!Έτσι λοιπόν αν δεν επιβληθείς από νωρίς σε έναν ιρλανδό,έχεις χάσει το παιχνίδι.Κάτι που απαιτεί αρκετή ώρα ενασχόλησης και ποιός την έχει τη σήμερον ημέρα???Αν είναι να το βλέπεις την ώρα που το ταίζεις, καλύτερα να μη πάρεις ιρλανδό.Αυτό που μου αρέσει εμένα στα κόκκινα είναι αυτό το μεγάλο μυαλό και ο΄χαρακτήρας τους!Στο κυνήγι αυτό που έχω δει είναι σκυλιά πολύ δυνατά,με πολύ δυνατά πατήματα,έχουν πιο δυνατά πόδια από το πόιντερ και αυτό φαίνεται στη κατασκευή του πέλματος,αν αναλογιστούμε ότι το ιρλανδικό επειδή κυνηγούσε σε βάλτους κ σε βραχώδεις περιοχές,έχει πέλματα μικρά και σφιχτά με τοξοειδή νύχια για να μπορεί να γατζώνεται.Είναι το μόνο κυνηγόσκυλο στο οποίο απαγορεύεται από το πρότυπο να κάνει λευκές φέρμες!!!!Καταλαβαίνετε ότι αυτό σημαίνει πως όταν ένας ιρλανδός φερμαρει τότε υπάρχει σίγουρα θήραμα,δεν επιτρέπονται λάθη.Άρα αυτομάτος μιλάμε για μία εξαιρετικά δυνατή μύτη,καλύτερη από όλης της οικογένειας των σέττερ!Εξαιρετικό στη μπεκάτσα,μη ξεχνάμε ότι γεννήθηκε στο βουνό,σίγουρο και αποφασιστικό.Έχει μεγαλύτερες αντοχές από όλη την οικογένεια των σέττερ διότι είναι το πιό ελαφρύ αλλά και λόγω της ιδιαίτερης κατασκευής των πλευρών και του θώρακα ο οποίος είναι στενός και πολύ βαθύς με πλευρά πολύ καλά ανεπτυγμένα!Επίσης οι διαστάσεις της καρδιάς είναι μεγαλύτερες από των άλλων σέττερ κάτι που προσδίδει μεγαλύτερη αντοχή.Αεροδυναμικό,το ιρλανδικό όταν το κοιτάμε από μπροστά και λίγο λοξά μας δίνει την εντύπωση ενός βέλους,γιαυτό και είναι το ταχύτερο της οικογένειας των σέττερ !!Το πρότυπο του ιρλανδικού ξεκινάει με τη φράση racy,που σημαίνει ταχύς!Μακρύ,μεταξένιο τρίχωμα που λειτουργεί ως μονωση το χειμώνα από το κρύο και ως ''λούκι'' για να φεύγουν τα νερά από πάνω του και το καλοκαίρι ,επιτρέπει τον αέρα να περνά ανάμεσα στο σώμα μεειώνοντας τη θερμοκρασία.Ο μακρύς μανδύας θέλει φροντίδα αλλά ανξέρεις κάποια κολπάκια ,γίνεται η ζωή σου ευκολότερη.Όπως και να έχει όλα είναι θέμα γούστου και χαρακτήρα του καθε ανθρώπου,γιαυτό υπάρχουν και τόσες διαφορετικές φυλές!!....ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΕΔΩ ΘΑ ΓΡΑΨΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΡΓΟΤΕΡΑ...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Νοέμ 19, 2011 3:03 am 
Άβαταρ μέλους

θα σας γραψω ενα συμβαν που ειχα περιπου το 2001 με 2002..με ενα ιρλανδεζικο,,θυληκο σεττερ :wink: ..η δουλιαμου ειναι να περναω πλακακια- και-πετρες :wink: .. με πηρανε ενα τηλεφωνο και μου ηπανε για μια δουλια σε μια αυλη για τωποθετιση πετρας....ετση πηγα να την δω και εκλησα την δουλια :wink: :wink: ,,στην αυλη μεσα ειχε το ιρλανεζικο,σεττερακι και,,,,το αφεντικωτου τοτε ητανε περιπου στα 50 -53 ετων,,[[τυφλως]] :shock: :( το σκυλη σε ηλικια εαν θυμαμε περιπου6-με 7 ετων.... ο ανθρωπος ειχε ζαχαρω και τον χτυπησε η τυφλωση :cry: :cry: αλλα κυνηγουσε χρωνια με φερμες..και στην κουβεντα που ειχαμε μου λεη οτι του την ειχανε κανη δωρο ενας φιλωστου απω κουταβα :wink: ..ετσι την δουλεψε και κυνηγουσανε παρα πωλη καλα,,,,,,ορτυκια μπεκατσα και καπιες φωρες βουνισιες περδικες :wink: ....εγω τοτε ειχα στα χεριαμου ενα μπρακ,,κουταβα μωλις 1 ετων ...στην αυλη την επαιζα την σεττερινα,καθημερινα την πετουσα κανενα ξυλο μικρο και μωλις με ειχε μαθη μου το απωρταριζεε :wink: :wink: ..το αφεντικωτης καθωτανε σε μια γωνια και καναμε την ωρα της δουλιας κουβεντα για τα κυνηγια,,,,,και μου μηλουσε για τα χαρισματα που εχη αυτο το σκυλη :wink: .. ητανε μια κοκινωτριχη σκυλα φωτια γιαλιζε απω πανω μεχρι κατω ,,,σε κητουσε μεσα στα ματια σα να σου ελεγε παμε για να κυνηγισουμε......καπια στηγμη τον λεω τον κυριακο ετσι λεγανε τον ανθρωπο ,,να μου την δωση να την κυνηγισω :wink: ....και μου απανταη οτι σακη δεν παη να κυνηγιση με κανενανε αλων .. ο κυριακως ξυπνουσε το πρωι καθε μερα και κατεβαινε στην αυλητου,,,και αμωλουσε την σκυλιτσατου και παιζανε μαζι....ητανε ενα σκυλη ολω ζωντανια,,δυναμη ζωιραδα και πανω απωλα εξυπνηηηη :wink: ,,,,,,ωντος απω τοτε γουσταρισα πωλη αυτη την ρατσα και μου αρεση ακωμη,,,ωμορφα σκυλια με χαρακτηρα ωραιω,,εξυπνααα :wink: :wink: παρωτι δεν τα κυνηγισα ποτε αλα ενα σκυλι καλο φαινετε απω τα ματια που σε βλεπη :wink: :wink: ....ετσι μετα απω καιρω εμαθα οτι και ο κυριακος,,,απεβιωσε :cry: :cry: .......παντως εχω και θα εχω της καλητερες εντυπωσης για τα σκυλια αυτα ασχαιτως αν δεν κυνηγισα μαζιτους...σκυλια [[μωντελαααα]] :wink: :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Νοέμ 20, 2011 3:27 pm 
Άβαταρ μέλους

Η δικιά μου άποψη πάλι είναι αρνητική για το εξής απλό λόγο .
Γιατί να μπει ένας κυνηγός που δεν είναι για κάποιο λόγο τρελαμένος με την φυλή στην διαδικασία να αποκτήσει ένα Ιρλανδικό η οποία από την αρχή της δείχνει δύσκολη , πολυέξοδη και με αμφίβολο αποτέλεσμα , αφού δεν υπάρχουν πολλές επιλογές και πολλά σκυλιά αυτής της φυλής έχουν προβλήματα !
Γιατί να μην πάει στο αγγλικό σεττερ, στο επανιέλ , στο πόιντερ , για εξηγήστε μου , το βάζω σαν απορία που θεωρώ ότι την έχουν πολλοί κυνηγοί :?:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Νοέμ 20, 2011 8:37 pm 
Άβαταρ μέλους

αν καποιος θελει να βρει σκυλι απο κυνηγετικα αιματα πιστευω πως μπορει να βρει,υπαρχουν ανθρωποι που εχουν καλα σκυλια και πανω απο ολα τα κυνηγανε,εγω ειχα,και εχω για μενα εδω στα μερη μου να μειονεκτημα εχουν οπως και ολα τα σετερ αργει να δροσισει ο καιρος πολλες φορες ακομη νοεμβρη και εχει υψηλες θερμοκρασιες,και στη περδικα που μαρεσει περισοτερο απο ολα τα κυνηγια υποφερουν για αυτο πηρα και ποιντερ αν ημουν σε αλλο μερος της ελλαδας ισως δεν ειχα φυλη εκτος απο σετερ,αλλιως δεν υστερουν σε τιποτα απο τα αλλα σετερ προσωπικη μου αποψη επειδη ειχα και αγγλικα σετερ νομιζω ειναι ακομη πιο εξυπνα και δενονται περισοτερο με το αφεντικο τους και φερμαδορικα ειναι και πονηρα στο πλησιασμα του θηραματος και απορτ κανουν απλα οπως εχει γραφτει κατα καιρους η φυλη εχει πεσει θυμα της ομορφιας της και αρκετα σκυλια δεν εχουν κυνηγησει ποτε το κλειδει ειναι να βρεις κυνηγετικα αιματα ,παντως σαν χαρακτηρες ειναι πανεξυπνα νομιζεις οτι εχεις ανθρωπο στο κουμασι :wink:

Εικόνα
upload photos

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Νοέμ 20, 2011 9:21 pm 
Άβαταρ μέλους

Εγω θα συμφωνησω με τον ermolao, οτι αν καποιος δεν ειναι παθιασμενος με τη φυλη και θελει ενα σκυλι να παει να κυνηγησει, ειναι καλυτερο να ασχοληθει με τα αγ σετερ,ποιντερ,μπρετον,κτλ παρα να ψαξει για ενα ιρλανδικο ή γκορντον.

Αυτη τη στιγμη στην Ελλαδα,αν γινονται 1000 γενες αγ.σεττερ, υπαρχουν 10 γενες ιρλανδικων. Το γεννετικο υλικο ειναι ελαχιστο με αποτελεσμα η εκτροφη των κοκκινων να μενει πισω. Ποσοι απο αυτους που ασχολουνται με τα ιρλανδεζικα, και εχουν μια, κατα την αποψη τους καλη θυληκια, μπορουν να βρουν αρσενικο?
Εδω εχεις ποιντερ και δεν μπορεις να βρεις αρσενικο να ζευγαρωσεις..
Απο που να πας να ψωνισεις και τι να περιμενεις?

Σε συνδιασμο οτι η συγκεκριμενη φυλη συνηθως αργει, που σημαινει πρεπει να παει 2 χρονων για να δεις τι εχεις στα χερια σου.
Ετσι οι περισσοτεροι που προσπαθησαν και αγορασαν ενα κοκκινο κουταβι,απογοητετυτηκαν και απευθυνθηκαν αλλου. Αλλωστε δεν νομιζω οτι καποιος δεν μπορει να βρει αντιστοιχα σκυλια και σε μια αλλη φυλη.

Βεβαια αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να παρατησουμε τη φυλη να εξαφανιστει, αλλα σιγουρα δεν κανει για ενα κυνηγο που ψαχνει κυνηγοσκυλο, ατομο δηλαδη και οχι φυλη. Οι φανατικοι ή ρομαντικοι ή οπως θελετε πειτε το, πρεπει να δουλεψουν σκληρα, να γινει η φυλη ανταγωνιστικη και με αρκετο υλικο, ετσι ωστε να αρχισει ο οποιοσδηποτε κυνηγος να ψαχνει για ενα κοκκινο.

Και πανω σαυτο,κατα την αποψη μου, επειδη ιρλανδικα και γκορντον επεσαν θυματα της ομορφιας τους,θα πρεπει να δωθει ιδιατερη σημασια στην εργασια ,στον ψυχισμο και στο μυαλο των σκυλων και λιγοτερη σημασια στη μορφολογια. Γιατι η μορφολαγνεια ξευφευγεια απο τα ορια της χρηστικοτητας, και δυστυχως σε βαθος χρονου καταληγουμε με ζωα που δεν κυνηγανε ή κυνηγανε λιγο. Μεγαλυτερη σημασια στο κυνηγι, αφου επιθυμουμε σκυλους εργασιας, να δημιουργηθει γενετικο υλικο με ενστικτα. Δεν γινεται να ψαχνουμε το τελειο μορφολογικα και κυνηγητικα σε φυλες που δεν βρισκεις ατομο κυνηγητικο ανα την Ελλαδα.Η μορφολογια παει στο εξαιρετος και με 2 σωστα ζευγαρωματα, η εργασια θελει πολυ κοπο για να δημιουργηθει και να κρατηθει σε υψηλο επιπεδο.
Δυστηχως τα περισσοτερα ζωα που αφησαν εποχη ηταν ασχημα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 21, 2011 5:17 pm 
Άβαταρ μέλους

asterisk έγραψε:
Εγω θα συμφωνησω με τον ermolao, οτι αν καποιος δεν ειναι παθιασμενος με τη φυλη και θελει ενα σκυλι να παει να κυνηγησει, ειναι καλυτερο να ασχοληθει με τα αγ σετερ,ποιντερ,μπρετον,κτλ παρα να ψαξει για ενα ιρλανδικο ή γκορντον.

Αυτη τη στιγμη στην Ελλαδα,αν γινονται 1000 γενες αγ.σεττερ, υπαρχουν 10 γενες ιρλανδικων. Το γεννετικο υλικο ειναι ελαχιστο με αποτελεσμα η εκτροφη των κοκκινων να μενει πισω. Ποσοι απο αυτους που ασχολουνται με τα ιρλανδεζικα, και εχουν μια, κατα την αποψη τους καλη θυληκια, μπορουν να βρουν αρσενικο?
Εδω εχεις ποιντερ και δεν μπορεις να βρεις αρσενικο να ζευγαρωσεις..
Απο που να πας να ψωνισεις και τι να περιμενεις?

Σε συνδιασμο οτι η συγκεκριμενη φυλη συνηθως αργει, που σημαινει πρεπει να παει 2 χρονων για να δεις τι εχεις στα χερια σου.
Ετσι οι περισσοτεροι που προσπαθησαν και αγορασαν ενα κοκκινο κουταβι,απογοητετυτηκαν και απευθυνθηκαν αλλου. Αλλωστε δεν νομιζω οτι καποιος δεν μπορει να βρει αντιστοιχα σκυλια και σε μια αλλη φυλη.

Βεβαια αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να παρατησουμε τη φυλη να εξαφανιστει, αλλα σιγουρα δεν κανει για ενα κυνηγο που ψαχνει κυνηγοσκυλο, ατομο δηλαδη και οχι φυλη. Οι φανατικοι ή ρομαντικοι ή οπως θελετε πειτε το, πρεπει να δουλεψουν σκληρα, να γινει η φυλη ανταγωνιστικη και με αρκετο υλικο, ετσι ωστε να αρχισει ο οποιοσδηποτε κυνηγος να ψαχνει για ενα κοκκινο.

Και πανω σαυτο,κατα την αποψη μου, επειδη ιρλανδικα και γκορντον επεσαν θυματα της ομορφιας τους,θα πρεπει να δωθει ιδιατερη σημασια στην εργασια ,στον ψυχισμο και στο μυαλο των σκυλων και λιγοτερη σημασια στη μορφολογια. Γιατι η μορφολαγνεια ξευφευγεια απο τα ορια της χρηστικοτητας, και δυστυχως σε βαθος χρονου καταληγουμε με ζωα που δεν κυνηγανε ή κυνηγανε λιγο. Μεγαλυτερη σημασια στο κυνηγι, αφου επιθυμουμε σκυλους εργασιας, να δημιουργηθει γενετικο υλικο με ενστικτα. Δεν γινεται να ψαχνουμε το τελειο μορφολογικα και κυνηγητικα σε φυλες που δεν βρισκεις ατομο κυνηγητικο ανα την Ελλαδα.Η μορφολογια παει στο εξαιρετος και με 2 σωστα ζευγαρωματα, η εργασια θελει πολυ κοπο για να δημιουργηθει και να κρατηθει σε υψηλο επιπεδο.
Δυστηχως τα περισσοτερα ζωα που αφησαν εποχη ηταν ασχημα.

Κυνηγώντας 9 χρόνια πίσω απ'τα μαύρα & με μεγάλες χαρές πράγματι αλλά & απίστευτες λύπες
δεν μπορώ, όσο & να λυπάμαι γι'αυτό, να συμφωνήσω με τον Asterisk.
Δυστυχώς κάποιοι βλέποντας αυτές τις φυλές ώς ευκαιρία να βγουν απ'την αφάνεια & την ανωνυμία
ασχολήθηκαν & ασχολούνται με αυτές τις φυλές χωρίς να είναι καν κυνηγοί.
& δεν μιλώ για 5-10 κυνήγια το χρόνο.
Οι φυλές αυτές θέλουν πουλιά-πουλιά-πουλιά.
Στο στόμα,όχι μόνο εκπαιδευτικά.
& όταν μιλάμε για μια κυνηγετική φυλή σε παρακμή οφείλουμε να βάλουμε την εργασία πρώτα & μετά την μορφολογία.
Όταν γυρνώ με άδεια χέρια από κυνήγι σε μέρα με πουλιά,με ένα εξαίρετο μορφολογικά κόκκινο ή μαύρο,
δεν λέω τι όμορφο σκύλο έχω,λέω τι άχρηστος που είναι.
Σε αντίθετη περίπτωση αν το μυαλό μου έχει γεμίσει με ολοκληρωμένες φάσεις πάνω στα πουλιά,η ασχήμια του δεν θα με νοιάξει καθόλου.
Η ασχήμια συνηθίζεται,η ανικανότητα όχι.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 21, 2011 7:19 pm 
Άβαταρ μέλους

ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΟΜΙΛΟΣ ΓΚΟΡΝΤΟΝ -ΙΡΛΑΝΔΕ.Οσο ειναι στο οκαδε μη περιμενετε τιποτα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 21, 2011 9:33 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλησπέρα σε όλους!!!
Αν κάποιος θέλει απλώς ένα σκυλί για να κυνηγάει,τότε καλύτερα να μη πάρει ιρλανδικό Σέττερ.Αν θέλει ένα σκυλί με ξεχωριστή προσωπικότητα και ιδιαίτερη εφυία,ικανό να κυνηγάει όλη τη μέρα τότε να ψάξει να βρει ένα κόκκινο!! Το ιρλανδικό Σέττερ δεν ταιριάζει σε όλους λόγω του ιδιαίτερου χαρακτήρα του.Το αγγλικό Σέττερ είναι πιο εύκολο στον χειρισμό,το πόιντερ θεωρώ ότι και αυτό δεν είναι σκυλί για τον καθένα.Σίγουρα είναι και θέμα γούστου,γιαυτό υπάρχουν και τόσες διαφορετικές φυλές...Εμένα πχ μπορεί να μη μου αρέσουν τα επανιέλ για κάποιον άλλον μπορεί να είναι η ιδανική φυλή.
Δυστηχώς στην Ελλάδα δεν έχουμε πολύ καλά δείγματα γιατί σαφώς είναι και λίγες οι γέννες αλλά και κακές επιλογές,γιατί υπάρχει παραπληροφόρηση.Τώρα θα μου πείτε ,γιατί στα άλλα έχουμε τη ποιότητα???? Ας το αφήσουμε καλύτερα...
Τώρα, αν κάποιος θέλει ιρλανδικό για να βγει από την αφάνεια τότε δε μιλάμε για υγιείς ανθρώπους αλλά για κομπλεξικούς και μπορώ να πω ότι στις άλλες φυλές υπάρχουν οι περισσότεροι κομπλεξικοι και διάφοροι τύποι οι οπίοι εκμεταλεύονται τη δημοτικότητα των άλλων φυλών.Σε κάποιον που θέλει να πάρει ένα ιρλανδικό θα του έλεγα να διαβάσει την ιστορία της φυλής,να έρθει σε επαφή με εκτροφείς και ιδιοκτήτες και να διαλέξει ένα κουτάβι από καλές γραμμές,από εκτροφεία που έχουν σκυλιά με υγεία,σωστό τύπο και από γονείς που έχουν κυνηγετικές αρετές.Αν θα πάρει κάποιος έναν άξιο εκπρόσωπο της φυλής δε νομίζω ότι θα ξανααλλάξει φυλή.Δεν είναι τυχαίο ότι όποιος κυνηγάει με ιρλανδικά δε τα αλλάζει , αντιθέτως παίρνει και δεύτερο και τριτό και...........

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 21, 2011 10:56 pm 
Άβαταρ μέλους

Μεγαλη φυλη,
κριμα που ειναι στο περιθωριο.
Ημουν τυχερος που κυνήγησα με τετοια σκυλια,ημουν ατυχος που οι ιδιοκτητες τα ειχαν χαλασει ομως.

Ειναι τοσο εξυπνα αλλα και τοσο ευαίσθητα,θελουν ειδικη μεταχειριση, ο κυνηγος που θα διαλεξει αυτην την φυλη πρεπει να ειναι διαβασμενος και πανω απο ολα κατασταλαγμενος άνθρωπος.

Οι πιθανοτητες να βρεις καλο σκυλη? θεωρω οτι ειναι αρκετα περισσοτερες απο οτι στις αλλες φυλες διοτι δεν ειναι τοσο εμπορεύσιμη. Οι αλλες φυλες δυστυχώς εχουν εκφυλίστη.
Πας να δεις ποιντερ και βλεπεις γατια,δυσπλασιες,αλεπουδες κ.λ.π.

Καθε φυλη χρειαζεται τον δικο της ομιλο, ας υπαγονται ολες σε εναν μεγαλο.

παίρνει τα ζαγαράκια του να πάει να κυνηγήσει

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 22, 2011 7:11 pm 

φιλοι μου γεια σας,καποιος θα ασχοληθει με το ιρλανδικο μονο αν εχει καποιον γνωστο και εχει κυνηγησει με ιρλανδικο,και δει το παθος,και τον χαραχτηρα του,τωρα αφτα το οτι ειναι ιδιετερη φυλη συγνωμη αλλα ολλες οι φυλες ιδιετερες ειναι,το μονο που θελουν ειναι ΑΓΑΠΗ,ΦΡΟΝΤΗΔΑ και πολλοι ΚΥΝΗΓΗ,αν καποιος παρει ιρλανδικο για να βγη απο την αφανεια τον λυπαμε τον φουκαρα,το οτι αργει σαν σκυλη να ξεκινηση δεν συμμενη οτι αυτο ειναι μοιονεκτημα,ισα ισα που πρεπη να ασχολοιθης και να το χαρης,οταν λεω να ασχολοιθης λεω οτι δεν βρησκης ευκολα μεγαλω σκυλο θα παρεις κουταβη,υπαρχουν πολλοι καλες γενες,μιλαμε οτι πρωτα θα κοιταμε την εργασια,το κυνηγη και μετα την μορφολογια,αν και ολλα ειναι θεμα ΨΥΧΗΣ,τωρα αν καποιος απογοητευτηκε με ενα ιρλανδικο,καλητερα να μην μετρησουμε αυτους που απογοητευτηκαν με αγ,σεττερ, η ποιντερ,το να βρης ενα ιρλανδικο απο καλες γραμμες αιματος δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο φαινετε αρκη να ψαξης μην ξεχναται οτι πολλοι φερνουν σκυλια απο εξω,αγ,σεττερ ποιντερ επανιελ,γιατι ειναι δυσκολο να φερουμαι ιρλανδικα, γιατι ΔΕΝ ΓΡΑΦΟΥΝ ΤΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΕΚΤΡΟΦΕΙΑ ΟΠΩΣ ΓΡΑΦΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΣ ΑΛΛΕΣ ΦΥΛΕΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ :?: :?: :?: :?: τελικα ολλα ειναι θεμα ΔΙΑΦΗΜΗΣΗΣ και ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΟΝ,

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 23, 2011 1:51 pm 
Άβαταρ μέλους

Όταν γυρνώ με άδεια χέρια από κυνήγι σε μέρα με πουλιά,με ένα εξαίρετο μορφολογικά κόκκινο ή μαύρο,
Σε αντίθετη περίπτωση αν το μυαλό μου έχει γεμίσει με ολοκληρωμένες φάσεις πάνω στα πουλιά,η ασχήμια του δεν θα με νοιάξει καθόλου.
Η ασχήμια συνηθίζεται,η ανικανότητα όχι.....ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Η ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΟΦΕΙΛΕΤΕ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΧΕΙΡΙΣΜΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΣΑΣ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΝΑ ΜΕΤΑΔΩΘΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΣΑΣ!!....ΔΕΙΓΜΑΤΑ ΚΑΛΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΦΥΛΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΙΤΕ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΚΑ ΕΙΤΕ ΜΗ....ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΠΑΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΙΑ ΦΥΛΗ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΤΥΠΟ ΤΗΣ Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ :?: :?:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 23, 2011 11:53 pm 
Άβαταρ μέλους

ΣΥΡΙΓΟΣ.Γ έγραψε:
Η ασχήμια συνηθίζεται,η ανικανότητα όχι.....ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Η ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΟΦΕΙΛΕΤΕ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΧΕΙΡΙΣΜΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΣΑΣ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΝΑ ΜΕΤΑΔΩΘΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΣΑΣ!!....ΔΕΙΓΜΑΤΑ ΚΑΛΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΦΥΛΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΙΤΕ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΚΑ ΕΙΤΕ ΜΗ....ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΠΑΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΙΑ ΦΥΛΗ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΤΥΠΟ ΤΗΣ Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ :?: :?:

Σαφώς σύμφωνα με το πρότυπο.
Όμως το πρότυπο περιγράφει το ιδανικό,το ιδεατό,το ονειρεμένο.
Αλλά Γιώργο η φύση δεν τα δίνει όπως θέλουμε.
Η Naomi,πρωταθλήτρια Ευρώπης, δηλαδή είναι στο πρότυπο;
Ποιός έχει το πρότυπο στην Ελλάδα;
Ή ποιός μπορεί να παραδεχτεί ότι δεν το έχει έχοντας φέρει μάλιστα απ'το εξωτερικό ένα ή περισσότερα δείγματα κατώτερα των προσδοκιών του με ένα υψηλό αντίτιμο;
Με άλλα λόγια ,το πρότυπο γεννά πρότυπο;
& όταν η φύση διαλέξει να ξεφύγει απ'το πρότυπο τι διαλέγουμε;
Γιατί κάποτε όλοι οι εκτροφείς αργά ή γρήγορα απαντούν σε αυτό το ερώτημα & κατευθύνουν ανάλογα την εκτροφή τους.
Θέλουμε τις φυλές αυτές ανταγωνιστικές των αγγλικών φυλών στα αλώνια ή στα σαλόνια;
Γιατί οι κυνηγοί προτιμούν τα αγγλικά & ας είναι μέτρια μορφολογικά;
Είναι δυνατόν τόσοι κυνοτέχνες να έχουν κάνει λάθος στην εκπαίδευση & να μην ξαναασχολουνται με την φυλή;
& τέλος τι τονωτική ένεση χρειάζεται μια φυλή ,στην Ελλάδα τουλάχιστον,που έχει ταλαιπωρηθεί απ'την ομορφιά της,εργασιακή ή μορφολογική;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 24, 2011 3:20 pm 
Άβαταρ μέλους

Σαφώς σύμφωνα με το πρότυπο.
Όμως το πρότυπο περιγράφει το ιδανικό,το ιδεατό,το ονειρεμένο.
Αλλά Γιώργο η φύση δεν τα δίνει όπως θέλουμε.
Η Naomi,πρωταθλήτρια Ευρώπης, δηλαδή είναι στο πρότυπο;
Ποιός έχει το πρότυπο στην Ελλάδα;
Ή ποιός μπορεί να παραδεχτεί ότι δεν το έχει έχοντας φέρει μάλιστα απ'το εξωτερικό ένα ή περισσότερα δείγματα κατώτερα των προσδοκιών του με ένα υψηλό αντίτιμο;
Με άλλα λόγια ,το πρότυπο γεννά πρότυπο;
& όταν η φύση διαλέξει να ξεφύγει απ'το πρότυπο τι διαλέγουμε;
Γιατί κάποτε όλοι οι εκτροφείς αργά ή γρήγορα απαντούν σε αυτό το ερώτημα & κατευθύνουν ανάλογα την εκτροφή τους.
Θέλουμε τις φυλές αυτές ανταγωνιστικές των αγγλικών φυλών στα αλώνια ή στα σαλόνια;
Γιατί οι κυνηγοί προτιμούν τα αγγλικά & ας είναι μέτρια μορφολογικά;
Είναι δυνατόν τόσοι κυνοτέχνες να έχουν κάνει λάθος στην εκπαίδευση & να μην ξαναασχολουνται με την φυλή;
& τέλος τι τονωτική ένεση χρειάζεται μια φυλή ,στην Ελλάδα τουλάχιστον,που έχει ταλαιπωρηθεί απ'την ομορφιά της,εργασιακή ή μορφολογική?.......ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΤΟΥΣ ΒΑΖΕΙΣ ΟΛΟΥΣ ΟΤΙ ΒΡΑΖΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΖΑΝΙ ΚΑΙ ΠΙΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΙ ΚΑΙ ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΕΝΑΝ Η ΔΥΟ ΙΡΛΑΝΔΙΚΑ ΛΟΓΟΥ ΧΑΡΗ ΟΠΩΣ ΕΓΩ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΑΜΑ ΔΕΝ ΦΑΣ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΣΟΥ ΔΕΝ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΚΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΘΕΙ ΤΑ ΕΤΟΙΜΑ!!!...ΤΑ ΣΕΡΒΙΡΙΣΜΕΝΑ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΟΜΙΛΟ ΟΛΟΙ ΤΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΟ ΑΝ Η ΝΑΟΜΙ ΒΓΗΚΕ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΛΟΓΟΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΛΙΚΟ ΧΤΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ΤΟ ΕΙΔΑΝΕ ΤΟ ΕΡΓΟ ΕΤΣΙ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ!!!...ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΣΕΝΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΙΡΛΑΝΔΕ ΠΗΓΑΙΝΕ ΔΙΑΒΑΣΕ ΣΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 24, 2011 3:41 pm 
Άβαταρ μέλους

Όταν ξέρεις που να ψάξεις βρίσκεις και σωστούς εκπροσώπους της φυλής.
Γιατί στις σκανδιναβικές χώρες προτιμούν περισσότερο τα γκόρντον και τα ιρλανδικά???Γιατί στην Ιρλανδία οι περισσότεροι πρωταθλητές εργασίας είναι ιρλανδικά σέττερ???Γιατι στην Αμερική πολλά ιρλανδικά πρωταγωνιστούν στους αγώνες??? Μήπως γιατί εκεί δεν υπάρχουν οι κλίκες των ελληνο-ιταλών...
Στην Ελλάδα ,θεωρώ ότι είμαστε τυχεροι διότι τα περισσότερα ιρλανδικά βρίσκονται σε χέρια κυνηγών.Ελάχιστα είναι αυτά που χρησιμοποιούνται για εκθέσεις.Αν πάτε ποτέ σε κάποια έκθεση μπορεί να δείτε από ένα εώς κανένα ιρλανδικό...Αντιθέτως γνωρίζω αρκετούς κυνηγούς που έχουν ιρλανδικά.
Το ιρλανδικό σέττερ δεν είναι εμπορική φυλή και έχω γράψει και κάποιους από τους λόγους για τους οποίους δε θα γίνει ποτέ εμπορική.
Δυστηχώς στην Ελλάδα είμαστε και στον τομέα κυνοφιλία και κυνοτεχνία(ειδικά σε αυτό) πάρα πάρα πολύ πίσω....Είναι πολύ λίγοι αυτόι που ξέρουν σε βάθος μία φυλή άρα ταυτόχρονα είμαστε και τα ιδανικά θύματα για να πασάρουν ότι θέλουν.Τα αγγλικά σέττερ και τα πόιντερ έγιναν μόδα και όλοι έτρεξαν να πάρουν ,μη χάσουν τα ταλέντα.....Πριν από αρκετά χρόνια στην Ελλάδα κυνηγούσαν οι περισσότεροι με ηπειρωτικές φυλές,δεν ήξεραν τι είναι το αγγλικό σεττερ...Τώρα δεν υπάρχει κυνηγός που να μην εχει αγγλικό σέττερ ή πόιντερ.Γιατί????Κάπιοι το έστησαν το μαγαζάκι πολύ καλά και τώρα έχει γίνει πολυεθνική!!!!!
Στη πραγματικότητα βέβαια ,ελάχιστοι έχουν άξιους εκπροσώπους και πραγματικά αγγλικά σέττερ και πόιντερ,στη πλειοψηφία αυτές οι φυλές απαρτίζονται από άτομα κατω του μετρίου και αμφιβόλου προελευσεως!!!!!΄Φυσικά όποιον και να ρωτήσεις θα σου πει ότι έχει το super σκύλο γιατί πόλύ απλά δε ξέρει τι έχει....Αν φερμάρει ο σκύλος και αν ψάχνει είμαστε οκ!Αυτό όμως δεν είναι κυνοτεχνία.Μιλούσα τις προάλλες με κάποιους εκτροφείς(από το εξωτερικό) και ανταλάζαμε απόψεις ,οι άνθρωποι είναι διεθνείς κριτές αγώνων και μορφολογίας,ξέρετε τι μου είπαν??Μιλούσαμε για πόιντερ συγκεκριμένα,κρίναμε Ευρώπη και ΄παρακολουθούσαμε αγώνες,δυστήχώς αυτά τα δύσμοιρα σκυλάκια,'ετσι τα χαρακτήρισαν,δε θα μπορούσαν να σταθούν στα δικά μας εδάφη με το παγετό ,με ολοήμερους αγώνες μέσα στη βροχή και με τη λάσπη μέχρι το γόνατο,δε θα επιβίωναν....Στην Ελλάδα κ λίγο πιο πέρα οι αγώνες είναι λασέ και τρέξιμο του σκοτωμού σε ένα τέταρτο,σε επίπεδο έδαφος....Ξέρετε γιατί μου το είπαν αυτό???Γιατι το 90% αυτών των σκύλων είχαν λάθος κατασκευές και καμία σχέση με πόιντερ!!!!Το ότι λοιπόν τα πόιντερ και αγγλικά σέττερ είναι περισσότερα,προσωπικά δε μου λέει τίποτα....η ποσότητα δεν είναι αντίστοιχη της ποιότητας.ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ για να μη παρεξηγηθώ,υπάρχουν και εξαιρετικά δείγματα,δε μιλάω καθολικά.Ας πάμε λίγο και στους ομίλους επανιέλ και κούτσχαρ,προσωπκά τους συγχαίρω,πολλά μπράβο,πως αυτοί οι όμιλοι έχουν στη κατοχή τους σκυλιά εξαίρετα κυνηγετικά,τα οποία παίρνουν και μέρος στους αγώνες με εξαιρετικά αποτελέσματα σε Ελλάδα και στο εξωτερικό και παράλληλα εξαιρετα μορφολογικά???????Παρακολουθείς αγώνες και είναι ελάχιστα τα σκυλιά που παίζουν στο πολύ καλός,είναι τα περισσότερα στο εξαίρετος και στο cac!!!!Αυτοί πως τα έχουν καταφέρει????όταν αγαπάς κάτι φαίνεται από τις επιλογές που κάνεις.Η αισθητική πρέπει να είναι συνήθεια όχι πράξη(Αριστοτέλης).

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 3   [ 43 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: