Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 2   [ 22 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Κυνηγητικά παράδοξα !
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 29, 2007 11:35 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Ξεκινάω αυτή την θεματολογία με κάτι που μου συνέβη σήμερα και με εντυπωσίασε πραγματικά τόσο που ούτε φωτό δεν πρόλαβα να βγάλω..
Έχω την μεγάλη σκύλα σε φέρμα , βλέπω την μικρή να έρχεται βλέπει την σκύλα και συναινεί, μέχρι εδώ όλα ΟΚ , αρχίζω να κάνω λίγα βήματα για να βγάλω φωτογραφία και παρατηρώ ότι η μικρή έχει διαφορετική φορά ένδειξης από την σκύλα , παραξενεύομαι αλλά λέω ότι μικρή είναι θα πήρε το ντορό της μπεκάτσας που περπατούσε και έκαστε έτσι .
Κάνω ένα δύο βήματα και τότε η μπεκάτσα αποφασίζει να σηκωθεί με ένα ωραίο φλά φλα , την αφήνω να στρώσει και λέω κακομοίρα που θα πάς αφού όλο είναι γύρω γύρω ανοικτό και ετοιμάζομε για βολή , τότε ακούω θόρυβο από την μεριά της μικρής , γυρνάω και βλέπω την σκύλα να έχει μουντάρει και να ξεπετιέται ένα μεγάλος λαγός , τα χάνω εντελώς , μέχρι να γυρίσω να τουφεκίσω είχε πάει ήδη 30 μέτρα όταν του στέλνω το 10 και το 9 ούτε που τον χάιδεψαν , με χαιρέτησε κανονικά και με τον νόμο , το ίδιο βέβαια και η μπεκάτσα ….
Κάθισα και το σκεφτόμουν και δεν το πίστευα αυτό , ο κύριος ήταν μέσα στα πόδια μου τουλάχιστον πέντε λεπτά και δεν θα τον έπαιρνα χαμπάρι αν η μικρή δεν συναινούσε στην μεγάλη και μετά τον ανακάλυπτε .
Γι αυτό η κακομοίρα ήταν γυρισμένη σε φέρμα σε άλλη διεύθυνση ….
Αυτό θα το θυμάμαι στην υπόλοιπη ζωή μου κυνηγητική και μη .
:mrgreen: :oops: :mrgreen:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 30, 2007 1:49 am 
Άβαταρ μέλους

Ωραία φάση Γιώργο, θα την θυμάσαι για πάντα όμως !
Κάτι αντίστοιχο μου έχει συμβεί στα Άγραφα με πέρδικες και λαγό .
Έσπασα κοπάδι και εκεί που τις μούλωσα και τις σήκωνα μία μία σε φέρμα σίγουρος ότι είναι πέρδικα βγήκε λαγός και σχεδόν ταυτόχρονα δύο πέρδικες , τον λαγό τον πήρα πάντως γιατί βγήκε πρώτος , τις πέρδικες απλά τις κοιτούσα με άδειο το δίκαννο.
Το θυμάμαι σαν να έγινε σήμερα.
:lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Λαχτάρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 17, 2008 10:25 pm 
Άβαταρ μέλους

Διαβάστε κι αυτό
Κυνήγι μπεκάτσας στην Ολίτσικα στα Γιάννενα, με τον Αχιλλέα. Ξαφνικά είχε πιάσει παγωνιά. Η Μίρκα, ένα καταπληκτικό Κούρτσχαρ, μπαίνει σε ένα πυκνό και φερμάρει. Πέρασαν αρκετά λεπτά και πουλί δεν φαινόταν. Τελικά ακούστηκε ένα στιγμιαίο γαύγισμα, ένα φτερούγισμα και περιμέναμε να δούμε από που θα βγει το πουλί. Μετά από λίγα δευτερόλεπτα, εμφανίζεται η Μίρκα με μία μπεκάτσα στο στόμα!!!! Χωρίς να έχουμε βέβαια τουφεκίσει!!! Ο Αχιλλέας προσπάθησε να πάρει τη μπεκάτσα από το σκυλί, αλλά η Μίρκα δεν την άφηνε. Με δυσκολία τη βγάλαμε από το στόμα της, προσέχοντας να μη χαλάσουμε το πουλί. Την πήρε λοιπόν ο Αχιλλέας την μπεκάτσα στα χέρια και σκεφτόμασταν πως έγινε αυτό. Ψάχναμε να βρούμε τραύμα από προηγούμενο κυνηγό. Δεν είδαμε τίποτα!!! Κι αφού πέρασαν μερικά δευτερόλεπτα, η μπεκάτσα λες και αναστήθηκε, πέταξε μέσα από τα χέρια του Αχιλλέα και εξαφανίστηκε!!!!!! Η εξήγηση που δώσαμε είναι ότι από το κρύο η μπεκάτσα είχε στριμωχτεί μέσα στο πυκνό και το σκυλί κατάφερε να την πιάσει, γιατί δεν είχε διέξοδο διαφυγής κια μάλιστα επειδή κατάλαβε, το σκυλί, ότι το πουλί ήταν ζωντανό δεν την άφηνε εύκολα από το στόμα του. Απίστευτο!!!!!;;;; :wink: Αυτή μάλλον θα ήταν η ματιά της μπεκάτσας. Αν το άκουγα από άλλον να είστε σίγουροι δεν θα το πίστευα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 17, 2008 10:53 pm 
Άβαταρ μέλους

ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΗ & ΕΜΕΝΑ ΑΡΚΕΤΕΣ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΦΟΡΕΣ ΦΙΛΕ ΔΗΜΗΤΡΗ. ΣΤΟ ΠΥΚΝΟ ΟΤΑΝ ΚΥΝΗΓΑΣ ΟΙ ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ ΚΑΘΟΝΤΕ ΠΟΛΗ ΣΤΗΝ ΦΕΡΜΑ .ΜΕΡΙΚΕΣ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΙΣΣΟ Ή ΣΕ ΑΓΡΙΟΒΑΤΑ ΧΤΥΠΑΝΕ ΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΟΥΣ & ΜΠΛΕΚΟΝΤΕ ΣΤΑ ΦΥΤΑ. ΕΤΣΙ ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΝ ΣΤΟ ΣΤΩΜΑ ΤΩΝ ΣΚΥΛΙΩΝ.
ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΕΠΙΔΕΙ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΤΗΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΤΑΝ ΤΙΣ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΙΣ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΜΕΡΙΚΑ ΦΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΥΡΑ ΓΙΑ ΕΚΠΕΔΕΥΣΗ ΤΩΝ ΝΕΑΡΩΝ ΖΩΩΝ & ΠΑΝΤΑ Ο ΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΕΙΦΥΛΑΚΗ ΜΕ ΤΟ ΟΠΛΟ "ΠΑΡΑΠΟΔΑΣ".

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 18, 2008 11:45 am 
Άβαταρ μέλους

Τώρα μόλις άκουσα από την ΝΕΤ με την κα Τσαπανίδου ,το έξεις κυνηγητικό παράδοξο που συναίβει παραθαλάσσια της Ναυπάκτου.
Κάτοικος έξω από το παραθαλάσσιο σπίτι ψάρευε με φίλους τσιπούρες με καλάμι ξαφνικά είδε ένα πράμα σκούρο να κινείτε γρήγορα μέσα στην θάλασσα , με τα κιάλια είδε ότι ήταν αγριογούρουνο που κολυμπούσε προς την ακτή , έτρεξε σπίτι πήρε την καραμπίνα ήταν κυνηγός αλλά και ψαράς και έτρεξαν εκεί που θα έβγαινε με τους φίλους του , το πυροβόλησε και το μάζεψαν , ήταν πενήντα κιλών αγριόχοιρος .
Εκείνη την ημέρα η φύση απέδωσε τσιπούρες και αγριογούρουνο όχι άσχημα νομίζω. :lol: :lol: :lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 18, 2008 3:57 pm 
Άβαταρ μέλους

ΝΑΙ ΤΟ ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ...ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΓΡΑΨΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΩΤΗΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΨΑΡΕΜΑ :lol: :lol: :lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 18, 2008 5:31 pm 
Άβαταρ μέλους

Προχθές την Τετάρτη το απόγευμα καθόμουν καρτέρι για φάσσες και τσίχλες σε μια κορυφογραμμή. Είχα και τη σκύλα μαζί που περίμενε στα πόδια μου. Μπροστά μου είχα ένα μεγάλο πουρνάρι που με κάλυπτε, αλλά και κάλυπτε τον ορίζοντα μπροστά μου επιτρέποντάς μου να βλέπω μόνο τον ουρανό και καθόλου έδαφος από αυτό που απλωνόταν κατηφορικά μπροστά μου. Κάποια στιγμή -και ενώ δεν είχα ακούσει τον παραμικρό θόρυβο- η σκύλα σαν να μύρισε κάτι, παρέκαμψε το πουρνάρι που μας έκρυβε και .... ακούω ξαφνικά ένα έντονο ποδοβολητό και η σκύλα γύρισε πίσω και με κοιτούσε με αγωνία και περιέργεια. Τι ήταν αυτό ρε παιδιά;
Ξεπροβάλω και γω και τι να δω; ένα αγριογούρουνο ίσα με 40 κιλά που απομακρυνόταν με τις μπάντες...και χώθηκε τελικά σε ένα πευκόδασος.
Μιλάμε είχε φτάσει στα 3-4 μέτρα μπροστά μου δίχως να το καταλάβω και δίχως να με καταλάβει. Αν δεν είχα τη σκύλα μαζί ήταν πολύ πιθανό να περνούσε από το 1 μέτρο δίπλα μου. Πω πω φαντάζομαι τι τρομάρα θα τραβούσαμε και οι δυο μας !!! Φαντάζεστε ρε παιδιά και να το έριχνα σε αυτή τη μικρή απόσταση με 7αρια...ίσως θα ήμουν ο πρώτος που σκότωσε αγριογούρουνο με 7αρια.
Τι να πεις, δώρο Θεού που το είδα και το χάρηκα. Τυχερό του να ζήσει. Ισως συναντηθούμε του χρόνου...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 19, 2008 12:40 pm 
Άβαταρ μέλους

Ιασων έγραψε:
Προχθές την Τετάρτη το απόγευμα καθόμουν καρτέρι για φάσσες και τσίχλες σε μια κορυφογραμμή. Είχα και τη σκύλα μαζί που περίμενε στα πόδια μου. Μπροστά μου είχα ένα μεγάλο πουρνάρι που με κάλυπτε, αλλά και κάλυπτε τον ορίζοντα μπροστά μου επιτρέποντάς μου να βλέπω μόνο τον ουρανό και καθόλου έδαφος από αυτό που απλωνόταν κατηφορικά μπροστά μου. Κάποια στιγμή -και ενώ δεν είχα ακούσει τον παραμικρό θόρυβο- η σκύλα σαν να μύρισε κάτι, παρέκαμψε το πουρνάρι που μας έκρυβε και .... ακούω ξαφνικά ένα έντονο ποδοβολητό και η σκύλα γύρισε πίσω και με κοιτούσε με αγωνία και περιέργεια. Τι ήταν αυτό ρε παιδιά;
Ξεπροβάλω και γω και τι να δω; ένα αγριογούρουνο ίσα με 40 κιλά που απομακρυνόταν με τις μπάντες...και χώθηκε τελικά σε ένα πευκόδασος.
Μιλάμε είχε φτάσει στα 3-4 μέτρα μπροστά μου δίχως να το καταλάβω και δίχως να με καταλάβει. Αν δεν είχα τη σκύλα μαζί ήταν πολύ πιθανό να περνούσε από το 1 μέτρο δίπλα μου. Πω πω φαντάζομαι τι τρομάρα θα τραβούσαμε και οι δυο μας !!! Φαντάζεστε ρε παιδιά και να το έριχνα σε αυτή τη μικρή απόσταση με 7αρια...ίσως θα ήμουν ο πρώτος που σκότωσε αγριογούρουνο με 7αρια.
Τι να πεις, δώρο Θεού που το είδα και το χάρηκα. Τυχερό του να ζήσει. Ισως συναντηθούμε του χρόνου...

Φίλε Ιάσονα
Κυνηγώντας μπεκάτσα προ 2μήνου στα Ζαγόρια, τα σκυλιά μου ξαφνικά ήρθαν και κουλουριάστηκαν γύρω από τα πόδια μου τρομαγμένα. Μετά από κλάσματα δευτερολέπτου ξεπρόβαλε ένα κοπαδάκι από αγριογούρουνα, με ένα μεγάλο μπροστά (να ήταν γουρουνομάνα , δεν ξέρω από γουρούνια τίποτα) :?: και μερικά πιο μικρά από πίσω. Στην καραμπίνα είχα πρώτο 9άρι και μετά δύο 8άρια. Σημάδεψα και έριξα στο τελευταίο. Με το τρίτο έπεσε!! Ήταν 30 κιλά. Ήταν και το πρώτο που χτύπαγα στη ζωή μου. Βέβαια στη συνέχεια πού μυαλό για να συνεχίσω το κυνήγι της μπεκάτσας. :lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Λαχτάρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 19, 2008 7:51 pm 
Άβαταρ μέλους

Κυροχρήστος Δημήτριος έγραψε:
Διαβάστε κι αυτό
μπαίνει σε ένα πυκνό και φερμάρει. Πέρασαν αρκετά λεπτά και πουλί δεν φαινόταν. Τελικά ακούστηκε ένα στιγμιαίο γαύγισμα, ένα φτερούγισμα και περιμέναμε να δούμε από που θα βγει το πουλί. Μετά από λίγα δευτερόλεπτα, εμφανίζεται η Μίρκα με μία μπεκάτσα στο στόμα!!!! Χωρίς να έχουμε βέβαια τουφεκίσει!!!.

ΤΙ ΛΕΓΑΜΕ????? ΣΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΞΑΝΑΣΥΝΕΒΕΙ...... ΣΕ ΠΟΛΥ ΠΥΚΝΟ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ ΣΥΚΩΜΑ Η ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΠΙΑΣΤΙΚΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΚΥΛΑ ΜΟΥ ΑΦΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΕ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 10 ΔΕΥΤΕΡΑ ΝΑ ΣΥΚΩΘΕΙ ΣΕ ΠΟΥΡΝΑΡΙ ΜΕ ΑΓΡΙΟΚΙΣΣΟ & ΑΓΡΙΟΤΡΙΑΝΑΤΦΥΛΙΑ....

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 19, 2008 9:16 pm 
Άβαταρ μέλους

Μπράβο ρε Δημήτρη -δεν ήξερα πως να κάνω μνημόνιο το μήνυμά σου- τελικά όλα μπορεί να συμβούν. Και γω έχω παρει μια αλεπού στα 10-15 μέτρα με 9αρι, αλλά πιστεύω πως και το γουρούνι έπεφτε άνετα με 7αρια μέχρι τα 8-9 μέτρα. Τελικά μου είπε ο πατέρας μου -που κυνηγούσαν γουρούνια τι έγινε. Σήκωσαν ένα μεγάλο κοπάδι 20-30 και με την παγάνα σκόρπισαν τα γουρούνια παντού. Αυτό φαίνεται μικρό και πρωτάρικο ήταν και ψαχνόταν...δεν πειράζει. Ας ζήσει, μπορεί να το συναντήσω του χρόνου.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 20, 2008 10:15 am 
Άβαταρ μέλους

Κυροχρήστος Δημήτριος έγραψε:
Ιασων έγραψε:

Φίλε Ιάσονα
Κυνηγώντας μπεκάτσα προ 2μήνου στα Ζαγόρια, τα σκυλιά μου ξαφνικά ήρθαν και κουλουριάστηκαν γύρω από τα πόδια μου τρομαγμένα. Μετά από κλάσματα δευτερολέπτου ξεπρόβαλε ένα κοπαδάκι από αγριογούρουνα, με ένα μεγάλο μπροστά (να ήταν γουρουνομάνα , δεν ξέρω από γουρούνια τίποτα) :?: και μερικά πιο μικρά από πίσω. Στην καραμπίνα είχα πρώτο 9άρι και μετά δύο 8άρια. Σημάδεψα και έριξα στο τελευταίο. Με το τρίτο έπεσε!! Ήταν 30 κιλά. Ήταν και το πρώτο που χτύπαγα στη ζωή μου. Βέβαια στη συνέχεια πού μυαλό για να συνεχίσω το κυνήγι της μπεκάτσας. :lol:

Ωραίος ο Δημήτρης , καλοφάγοτο είναι φοβερός μεζές και πολύ τρυφερό και σε άλλο ! :lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 16, 2008 3:57 pm 
Άβαταρ μέλους

το ποιο παράδοξο που μου έχει συμβεί ίσος να μην το πιστεύει κανεις αλλα είναι πραγματικότητα. σε κυνήγι στην ουγγαρία σε παγάνα για λαγό πολύ συχνά τύχαινε να σηκωθούν 2 και 3 λαγοί ταυτόχρονα. (ξέρετε πως είναι στο εξωτερικό). σηκώθηκε λοιπόν ένας lagos και έτρεχε μπροστά μου σε μια ευθεία από αριστερά προς δεξιά. την ίδια ώρα είχε σηκωθεί και ένας από τον κυνηγό που περπατούσε δεξιά μου (ήμασταν 10 άτομα σε μια ευθεία). ο δεύτερος lagos ερχόταν μέσα στα χόρτα προς την αντίθετη "κατηευτινση" με το πρώτο λαγό (δηλαδή από δεξιά προς αριστερά).σημαδεύω εγώ το πρώτο λαγό χωρίς να έχω δει το δεύτερο. ρίχνω στο πρώτο και έτυχε την στιγμή της βολής να περνάει από πίσω και ο δεύτερος ερχόμενος από την άλλη κατεύθυνση. Η τουφεκια πήρε και τους δυο και ενώ εγώ έριξα σε ένα λαγό είδα 2 να χοροπηδάνε! με διαφώτισε ο εκ δεξιών ότι ο δεύτερος lagos ερχόταν από την άλλη μεριά!! λόγο τις βλάστησης δεν τον έβλεπα αλλα τα σκάγια όπως άνοιξε η τουφεκια τον βρήκαν!!

επίσης αξέχαστο θα μου μείνει ένα double του πατέρα μου όταν ήμουν μικρός 10 χρόνον και περπατούσα πίσω του μαθαίνοντας!! περπατούσαμε και κάτι έτρε3ε μέσα σta χόρτα μπροστά μας. ο πατέρας μου το πήρε για λαγό και έριξε. ταυτόχρονα μπαίνει η σκυλίτσα μας σε ένα θάμνο στα δεξιά μας και πετάγεται από μέσα μια λαγαρά σαν αρνάκι! με την δεύτερη τουφεκια ο πατέρας μου ρίχνει το λαγό. μου λέει πήραμε 2 λαγούς! πάει ο σκύλος να φέρει και το πρώτο λαγό που τελικά ήταν πέρδικα τραυματισμένη που δεν μπορούσε να πετάξει και έτρεχε στη βλάστηση! "κρεμαζοντας" στο παντελόνι μου ένα λαγό από την μια και μια πέρδικα από την άλλη μου έπεφτε το παντελόνι και δεν μπορούσα να περπατήσω αλλα ήμουν τόσο χαρούμενος που και στο αυτοκίνητο όταν πήγαμε δεν τα αφίσα από τα χερια μου!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Καλαμάρι έξι μέτρων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 27, 2008 11:53 am 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Καλαμάρι έξι μέτρων

Kαλαμάρι-γίγαντα ψάρεψαν έξω από το Πόρτλαντ στη Βικτώρια της Αυστραλίας. Το εικονιζόμενο ζυγίζει 230 κιλά και έχει μήκος έξι μέτρα. Θα μεταφερθεί στο Μουσείο της Βικτώρια για αναλύσεις και επιστημονική έρευνα.

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Αν δείτε στον ύπνο σας ορτύκια.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 09, 2009 1:22 am 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Αν δείτε στον ύπνο σας ορτύκια, αυτό σημαίνει και για τους άνδρες και για τις γυναίκες πως θα πέσουν στα δίχτυα μιας πονηρής και ύποπτης αγάπης που θα τους προξενήσει πολλά και σοβαρά προβλήματα που δύσκολα θα τα ξεπεράσουν. Αν δείτε ορτύκια να πετούν, αυτό σημαίνει πως θα πάρετε δυσάρεστες ειδήσεις και πολλά κουτσομπολιά θα γίνουν εις βάρος σας αυτόν τον καιρό. Αν δείτε να πετούν προς το μέρος σας, αυτό σημαίνει πως θα αναγκαστείτε να κάνετε ένα ταξίδι. Αν δείτε πως ενώ προχωρούσατε πέταξαν απότομα ορτύκια που ήταν κρυμμένα κι έφυγαν, αυτό σημαίνει πως θα ανακαλύψετε και θα σταματήσετε μια σκευωρία που γινόταν εις βάρος σας. Αν δείτε ορτύκι ή ορτύκια ψόφια, ή σκοτωμένα, σημαίνει πως θα γλιτώσετε από ραδιουργίες και κουτσομπολιά. Αν ακούτε ορτύκι να κελαηδά, σημαίνει πως θα ακούσετε ερωτόλογα από πρόσωπο του αντίθετου φύλου. Αν δείτε πως κρατάτε ένα ορτύκι στα χέρια σας, αν είστε άνδρας σημαίνει πως θα μάθετε για τη γυναίκα σας ή την ερωμένη σας πως σας απατά. Αν είστε γυναίκα και δείτε αυτό το όνειρο, αυτό σημαίνει πως είναι κάποια κακή τύχη που θα σας κυνηγάει για πολύ. Αν δείτε πως έχετε πολλά ορτύκια σε ένα κλουβί, αυτό σημαίνει πως θα κάνετε δουλειές έξυπνες που θα σας φέρουν πολλά κέρδη. Αν είστε νέα κοπέλα και δείτε αυτό το όνειρο σημαίνει πως με την εξυπνάδα σας θα πετύχετε τόσο στο γάμο σας, όσο και στη ζωή σας. Αν δείτε πως σκοτώνετε ορτύκια, ή τα πιάνετε σε παγίδες, σημαίνει πως πρέπει να δώσετε προσοχή στο φέρσιμό σας και στην διαγωγή σας στο περιβάλλον σας, στους συνεργάτες σας και στους ανωτέρους σας, γιατί υπάρχει κίνδυνος να δημιουργήσετε σχόλια εις βάρος σας και δεν θα σας βγει σε καλό. Αν δείτε φωλιά από ορτύκια, αυτό σημαίνει πως κάποιο ευτυχές γεγονός Θα σας συμβεί και θα σας γεμίσει χαρά.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 09, 2009 9:34 am 
Άβαταρ μέλους

Κυνηγετικό σκυλί
Ένα κυνηγετικό σκυλί είναι κάτι που φέρνει τύχη, αν το δείτε στ' όνειρο σας. Αν το δείτε ν' ακολουθεί ένα νέο κορίτσι, θα εκπλαγείτε από τη δωρεά κάποιου άγνωστου σε σας προσώπου. Αν δείτε πως το κυνηγετικό σκυλί είναι δικό σας, σημαίνει πως θα βρείτε φίλους εκεί ' που περιμένατε να βρείτε εχθρούς.

Κυνήγι
Αν ονειρευτείτε πως κυνηγάτε με οποιοδήποτε τρόπο σημαίνει πως θα αναλάβετε τυχερές επιχειρήσεις. Παράλληλα θα κάνετε εγωιστικές κινήσεις και ενέργειες. Αν αποτύχατε στο να πάρετε μέρος στο κυνήγι, σημαίνει κακή διαχείριση και απώλειες.

:wink: :lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 2   [ 22 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: