Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 6 από 7   [ 98 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κυνηγώντας καρακάξες κλπ κορακοειδή !
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 21, 2013 2:26 pm 

Καπου διαβασα πως η καρακαξα τρωγεται μονο απο κορακοειδη και την αλεπου οποτε ειναι το πλεον καταλληλο θηραμα για φολα αλεπους!!! Οποτε μην τις πετατε, δωστε τις στον κυνηγετικο σας συλλογο ;) Γιατι και οι αλεπουδες ειναι πολλες και διαδιδουν λυσσα!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 22, 2013 11:01 am 
Άβαταρ μέλους

Παράθεση:

Όσα μπράβο και να πούμε στον σύλλογο Κοφίνου θα είναι λίγα.... και πάλι συγχαρητήρια στον σύλλογο της Κύπρου......
Ας γίνει παράδειγμα και σε άλλους συλλόγους δικούς μας και κυνηγετικές παρέες αυτό..... να δείτε μετά πως αυξανοντε τα θηράματα στις περιοχές που γινοντε τέτοια κυνήγια.....

Εικόνα

Με το που θα φανούν τα περδικάκια και τα ορτυκάκια αρχίζει η λεηλασία των νεοσσών και λόγω ότι έιναι παντού και πολλές φαντάζεστε τι κακό κάνουν στους πληθυσμούς των άλλων πουλιών . :!: :!: :!:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 23, 2013 10:05 pm 
Άβαταρ μέλους

Οι καρακάξες θέλουν οργανωμένη καταπολέμηση, γιατί πραγματικά είναι καταστροφή. Το να τις κυνηγήσεις με το όπλο είναι σταγόνα στον ωκεανό.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 24, 2013 12:56 pm 
Άβαταρ μέλους

Εικόνα

ΠΑΓΙΔΑ ΓΙΑ ΚΟΡΑΚΟΙΔΗ ΑΣΤΡΑΛΙΑΝΟΥ ΤΥΠΟΥ...
ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΗ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΕΣ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 25, 2013 9:34 pm 
Άβαταρ μέλους

ωραια δουλεια κερμεν.παντως οπως ειπα και πιο πριν αν βρεις την κουρνια τους και μαζευτει παρεα καλη δεν μενει ρουθουνι απο τα βρωμοπουλα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 27, 2013 5:50 am 
Άβαταρ μέλους

Το εχω ξαναπει>λυσεις υπαρχουν κ πολλες....θεληση δεν υπαρχει απο αυτους που ειναι στις κυνηγετικες οργανωσεις μας!!
Σκεφτειτε το πιο απλο> Κ.Συλλογος μας καλει αυτην την εποχη να παρουμε μερος σε σαφαρι κορακοειδων αρπαγων.Παρουσια Θηροφυλακα κ δασοφυλακα κτλ. Συμμετοχη 5 ευρω κ εξοδα δικα μας(μετακινησης,Φυσιγγια κτλ) Περιορισμενες θεσεις...
Εγω με δυο κολλητους μου θα πιανομασταν στα χερια λογω περιορισμενων θεσεων, για το ποιος θα πρωτοπαει...!
Πεστε μου δεν θα περνατε μερος?

ΕικόναΕικόναΕικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 27, 2013 3:13 pm 

Εγω εχω αλλη ιδεα. Οι κυνηγετικοι συλλογοι να υιοθετησουν ποινες για απλα παραπτωματα που να λενε φερε μου 20 καρακαξες η 2 αλεπουδες οποτε και θα τιμωρουνται οι παραβατες απλων σφαλματων αλλα και θα ωφελουνται τα θηραματα λογω μειωσης των αρπαγων.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 30, 2013 9:50 pm 
Άβαταρ μέλους

ρε παιδια,,βλεπω εδω και μια εβδωμαδα κοντα στο κτημαμου σε ενα σπιτι,ενα ζευγαρι σαν τους μαυροκορακες,,σε μπλε χρωμα ωλοτους το σωμα και κραζουνε σαν κορακια,,,αυτα μαλων πρωσπαθουνε να κανουνε φωλια καπου στην σκεπη,,,και κανουνε και κατι τρελες φυγουρες οταν πετανε :roll: :roll: πρωτη μου φωρα βλεπω τετια πουλια,,,,,μηπως γνωριζη κανενασας κατι;; για να βγουμε απο την περιεργια :wink: :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Αύγ 07, 2013 3:23 pm 
Άβαταρ μέλους

Οι καλύτερες κινήσεις, κατά την γνώμη μου, είναι :
α) Διοργάνωση απο τους Συλλόγους ομάδων με σκοπό την κύκλωση περιοχών και αποδεκατισμό στις καρακάξες
β) Παγίδες Αυστραλιανού τύπου, δίπλα σε καθε μαντρί η σκουπίδια. Οι καρακάξες επιτίθενται στα νεογέννητα αρνάκια, τους βγάζουν τα μάτια για να ψοφήσουν και να τα φάνε.
γ) να επιτραπεί το κυνήγι τους ολο τον χρόνο και ειδικά όταν φωλεοποιούνε η επωάζουν τα αυγά τους
δ) ολοι μας μπορούμε τα απογεύματα να πάμε για "προπόνηση" σε μέρη που φωλίαζουν και να τις ξεκάνουμε, σκοπευτικά φυσίγγια 28 γραμμάρια, είναι ότι πρέπει.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Αύγ 08, 2013 1:28 pm 
Άβαταρ μέλους

ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΙΔΕΡΗΣ έγραψε:
α) Διοργάνωση απο τους Συλλόγους ομάδων με σκοπό την κύκλωση περιοχών και αποδεκατισμό στις καρακάξες
β) Παγίδες Αυστραλιανού τύπου, δίπλα σε καθε μαντρί η σκουπίδια. Οι καρακάξες επιτίθενται στα νεογέννητα αρνάκια, τους βγάζουν τα μάτια για να ψοφήσουν και να τα φάνε.
γ) να επιτραπεί το κυνήγι τους ολο τον χρόνο και ειδικά όταν φωλεοποιούνε η επωάζουν τα αυγά τους
δ) ολοι μας μπορούμε τα απογεύματα να πάμε για "προπόνηση" σε μέρη που φωλίαζουν και να τις ξεκάνουμε, σκοπευτικά φυσίγγια 28 γραμμάρια, είναι ότι πρέπει.

+1000

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 09, 2013 12:00 am 

Αμα δεν επανελθει ο χαρακτηρισμος "βλαβερα" δεν προκειται να επιτραπει ουτε κυνηγι χρονικης ουτε παγιδες. Οσο για διοργανωσεις απο συλογους μονο την πρωτη φορα αν θα πανε μερικοι για το χαβαλε... Το καλλυτερο θα ηταν να χαρακτηριστουν βλαβερες οι καρακαξες και να επικυρηχθουν με ενα ευρω η μια... Με την κριση που χει πεσει θα λυνονταν το προβλημα απ την πρωτη χροννια!!!
Εγω επειδη εχω χρονο, αλλα και πολλες καρακαξες στην περιοχη μου, θα τις κυνηγησω αλλα μαλλον θα με ειρωνευονται οι εδω χωριατοκυνηγοι λογω παιδειας κατσαρολας..

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 05, 2013 7:29 am 
Άβαταρ μέλους

ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΙΔΕΡΗΣ έγραψε:

Για εμένα θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική η παρουσία του κάθε μέλους, σε τουλάχιστον 1 μάζωξη.

Δεν ξέρω αν αυτό εδώ στην Ελλάδα είναι νόμιμο, αλλά θα έπρεπε η ΚΣΕ να κινούσε τις διαδικασίες για νομιμοποίηση τους.

Αυτό αποκλείεται γιατί σίγουρα κάποιοι θα το χρησιμοποιούσαν σαν άλλοθι.

Το έχω κάνει και εγώ αλλά μετά τα πρώτα τουφεκίδια, παίρνουν γραμμή το τι γίνεται. Και εκτός αυτού συνύθως κάνουν κούρνια και σε δασάκια που είναι κοντά σε κατοικημένες περιοχές.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 05, 2013 8:19 am 
Άβαταρ μέλους

Οι φίλοι........ μας βρήκαν τρόπο να καταπολεμήσουν την καταπολέμηση των κορακοειδών που εφαρμόζεται στην Κύπρο :| :| :| :|

Παράθεση:
Κυνήγι κορακοειδών: Η συγκαλυμμένη λαθροθηρία

Το Κίνημα Οικολόγων Περιβαλλοντιστών καταγγέλλει προσπάθεια συγκαλυμμένης λαθροθηρίας μέσα από τις άδειες για κυνήγι κορακοειδών

Είναι πλέον κοινό μυστικό ότι η λεγόμενη άδεια κορακοειδών που εκδίδεται αυτήν την εποχή, χρησιμοποιείται για να μπορούν κάποιοι «ευνοούμενοι» να βγαίνουν με το κυνηγετικό τους στη φύση και να εξασκούν το απαγορευμένο «ανοιξιάτικο κυνήγι». Η ανησυχία μας είναι πάντα πολύ μεγάλη όταν αυτήν την εποχή επαναλαμβάνεται το ίδιο φαινόμενο

Όταν όμως – σύμφωνα με δημοσιογραφικές πληροφορίες – 3000 «κυνηγοί» αιτούνται για να πάρουν άδεια για το λεγόμενο κυνήγι κορακοειδών, τότε οι ανησυχίες μας κορυφώνονται.

Το Κίνημα Οικολόγων Περιβαλλοντιστών είχε εκφράσει επανειλημμένα τις επιφυλάξεις του για το κυνήγι των κορακοειδών. Το ζωηρό ενδιαφέρον των κυνηγών φέτος να αξιοποιήσουν αυτήν την ευκαιρία για να κυνηγήσουν μέσα στην Άνοιξη, μας γεμίζει με έντονες ανησυχίες.

Καλούμε τους αρμοδίους να αναλάβουν τις ευθύνες τους και να αποτρέψουν ένα ακόμα περιβαλλοντικό σκάνδαλο.

ΚΙΝΗΜΑ ΟΙΚΟΛΟΓΩΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΣΤΩΝ

http://greenpartycy.com/el/our-news/pre ... 37-44.html

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 05, 2013 8:30 am 
Άβαταρ μέλους

Και μία πρώτη επίσημη προσπάθεια στην Ελλάδα από τον κυνηγητικό σύλλογο Αμπελοκήπων . :D :D :D

Παράθεση:
ΚΣ Αμπελοκήπων Θεσ/νίκης Καταπολέμηση κορακοειδών

Share on facebook Share on twitter Share on google_plusone_share Share on pinterest_share Share on print More Sharing Services0

Λεπτομέρειες
03-09-2013

υπόσχεση
Καταπολέμηση κορακοειδών Τετάρτη 04/09 & Τετάρτη 11/09 στις 6:00 μμ

Ο Κυνηγετικός Σύλλογος Αμπελοκήπων προσκαλεί τα μελη του όπως παρερευθούν τις "Τετάρτη 04/09 & Τετάρτη 11/09 στις 6.00 μμ το απόγευμα σε δυο εξορμήσεις καταπολέμησης "κορακοϊδών" στο κούρνιαγμα, κοντά στην περιοχή του Γαλλικού ποταμού. Η επιλογή της συγκεκριμένης περιοχής στα όρια της Ζώνης Εκπαίδευσης Σκύλων και κατά μήκος του Γαλλικου ποταμου αποτελεί και μια πλούσια κυνηγετικά περιοχή (με παρουσία πεδινών περδίκων, λαγών, αλλα και διαφορων ειδών αγριόπαππιες) την οποία έχουμε χρεος να προστατεύσουμε από τους ιπτάμενους άρπαγες.
Οδηγίες για το σημεόο συνάντησης: Ακολουθείτε την παλαιά ΕΟ προς Κιλκίς, μετα την 2η διασταύρωση του Πενταλόφου (δεξιά σας) εμεις ακολουθούμε την παλαιά οδό, μεχρι την επομενη διασταύρωση "στα αριστερά" περνώντας τις σιδηροδρομικές γραμμές & την κοίτη του ποταμού, που οδηγεί με κατεύθυνση προς Σίνδο και Ν. Αγχίαλο - σημείο συνάντησης, δίπλα την κοίτη του ποταμού και τις δυο ημέρες την ίδια ώρα ( 6:00 μμ το απόγευμα )
Θα θελαμε τελος να ευχαριστησουμε τους χορηγους της εκδηλωσης- τα κυνηγετικα καταστηματα – που χαριν στη στηριξη τους κατεστη δυνατον η συγκεκριμενη φιλοθηραματικη δραστηριοτητα .

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ
-Το καταστημα κυνηγετικων ειδων του Θ. ΚΑΡΑΣΑΒΒΙΔΗ στην Σταυρουπολη.
-Το καταστημα κυνηγετικων ειδων των ΑΦΟΙ ΠΕΤΡΙΔΗ στον Ευοσμο.
-Το καταστημα κυνηγετικων ειδων (ΟΠΛΟΤΕΧΝΙΚOI ) Γ. ΜΙΧΑΗΛΙΔΗ στον Ευοσμο.

-ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΗ ΘΑ ΔΙΑΝΕΜΗΘΟΥΝ ΔΩΡΕΑΝ -

Θα παρακαλουσαμε οπως καθε συναδελφος προμηθευτει για τον ιδιο "AUTAN" (αυτο δεν θα ειναι δωρεαν!).

Πληροφορίες στα τηλέφωνα,
Απ. Γιαπουτζής 6977256498,
Φυλης Γκροζούδης 6946334008,
Πολυς Καρδάσης 6979448503.3

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 05, 2013 12:19 pm 

Έχω τσεκάρει καμμία 15 αρια καρακαξες στη γειτονιά μου οι ατιμες δεν πλησιαζουν το βουνό που είναι δίπλα μου...
Ο κυνηγ σύλλογος Κορωπίου είναι ακόμα στις υπογραφές για να αιτηθεί την καρακαξα ως επιβλαβές..

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 6 από 7   [ 98 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: