Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 9 από 15   [ 220 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 15  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 17, 2008 8:52 pm 
Άβαταρ μέλους

Παράθεση:
Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΠΟΥΛΟΚΥΝΗΓΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΛΑΓΟ ΑΝΑ ΧΕΙΡΑΣ ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΓΙΝΩ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ SITE.
ΧΑΙΡΕΤΩ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΜΠΑΙΝΩ ΑΜΕΣΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ.
ΟΤΑΝ ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ΖΗΤΑΜΕ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΟΥ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ, ΑΠΟ ΠΟΙΟΝ ΤΗΝ ΖΗΤΑΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΑ; ΣΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΖΗΤΑΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΑ, ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΝΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΟΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΜΕ ΕΝΑ ΠΟΪΝΤΕΡ ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΛΑΓΟΥΣ. ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΝΟΜΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΗΘΙΚΟΙ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ Ο ΠΟΥΛΟΚΥΝΗΓΟΣ ΜΕ ΤΟ ΠΟΪΝΤΕΡ Ή ΤΟ ΣΕΤΤΕΡ ΤΟΥ, ΕΠΙΕΔΗ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΤΟΥ "ΤΡΑΚΑΡΑΝ" ΤΟΝ ΛΑΓΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΦΕΡΜΑΡΑΝ, ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ ΘΗΡΕΥΤΗΣ... ΕΚΤΟΣ ΤΗΣ ΜΗ ΣΝΑΔΕΛΦΙΚΟΤΗΤΑΣ ΠΟΥ ΕΜΠΕΡΙΕΧΕΙ Η ΠΡΑΞΗ ΤΟΥ ΤΟΥΦΕΚΙΣΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ, ΕΛΛΟΕΧΕΥΕΙ Ο ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΟΥΝ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΑΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΟΥ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ. ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ Ο ΛΑΓΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥΦΕΚΙΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΥΛΟΚΥΝΗΓΟ, ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΘΥΛΗΚΟΣ ΣΕ ΜΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ. ΑΥΤΟ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ Ο ΠΟΥΛΟΚΥΝΗΓΟΣ, Ο ΛΑΓΟΚΥΝΗΓΟΣ ΟΜΩΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ. ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΚΥΝΗΓΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩΝΤΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΛΑΓΟ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΕΥΡΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΟΧΗ.
ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΟ: ΣΑΣ ΓΡΑΦΕΙ ΕΝΑΣ ΝΕΟΣ ΛΑΓΟΚΥΝΗΓΟΣ ΠΟΥ ΣΤΙΣ ΛΙΓΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΗΚΩΣΕΙ ΑΠΟ ΣΥΜΠΤΩΣΗ ΜΠΕΚΑΤΣΑ, ΙΧΝΗΛΑΤΩΝΤΑΣ ΛΑΓΟ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟΥΦΕΚΙΣΕΙ ΠΟΤΕ ΔΙΟΤΙ ΣΕΒΟΜΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ Ή ΤΟ ΑΛΛΟ ΠΡΩΙ ΕΝΑΣ ΣΝΑΔΕΛΦΟΣ ΠΟΥΛΟΚΥΝΗΓΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΒΟΥΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ, ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΘΑ ΕΧΩ ΣΚΟΤΩΣΕΙ ΤΗΝ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΠΟΥ ΥΠΗΡΧΕ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ.

καλωσόρισες. πρώτο δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με την φράση νομικοί λόγοι? στη κύπρο από όπου είναι kai η φωτογραφία το κυνήγι πέρδικαs και λαγού γίνεται ταυτόχρονα τους μήνες νοέμβριο και δεκέμβριο. δεύτερο επίσης δεν καταλαμβαινω τι εννοείς όταν λες ότι όταν κυνηγώ με pointer η setter δεν είναι ηθικά σωστό να κτυπήσω τον λαγό όταν μου τον φερμάρει το pointer μου και είναι η νόμιμη περίοδος. τι δηλαδή να αφήσω το λαγό μετά από μια ωραία φερμά να φύγει επειδή το σκυλί μου είναι "πουλοσκιλο"; εδώ που κυνηγάω συναντώ λαγό 2-3 φορες το χρόνο. και όταν είναι στη περίοδο που επιτρέπεται φυσικά και θα τον χτυπήσω μετά από μια φερμά. και συμπληρώνω ότι μπορεί να μην κυνηγάω το λαγό ορθόδοξα με ιχνηλάτες όμως όταν η σκυλίτσα μου κάνει φερμά σε λαγό, συγγνώμη αλλα είναι και κρίμα το σκυλί να τον αφήσω να πάει "ατουφεκκιστος". τέλος φιλε πιστεύω ότι άμα ο lagos είναι ο τελευταίος της περιοχής πόσu τύχη θα έχω να πέσει στα πόδια εμενα του ταπεινού "πουλοκυνηγου" που δεν τον ψάχνω καθόλου και δεν τον έχω ιχνηλατήσει; σύμφωνο στη γενική θεωρία περί "εξεικιδευσης" τον σκυλιών μας αλλα πιστεύω ότι οι απόψεις σου είναι υπερβολικές και ότι δεν πιστεύω να βρείς κανένα που θα αφήσει τον λαγό "ατουφεκκιστο" στα 3 μετρα για να μην χαλάσει το κυνήγι του καθαρόαιμου λαγοκυνηγού το επόμενο πρωί στην ίδια περιοχή.

Τελευταία επεξεργασία από browning425 και Πέμ Απρ 17, 2008 9:11 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΛΑΓΟΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 17, 2008 9:04 pm 
Άβαταρ μέλους

TAS έγραψε:
Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΠΟΥΛΟΚΥΝΗΓΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΛΑΓΟ ΑΝΑ ΧΕΙΡΑΣ ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΓΙΝΩ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ SITE.
ΧΑΙΡΕΤΩ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΜΠΑΙΝΩ ΑΜΕΣΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ.
ΟΤΑΝ ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ΖΗΤΑΜΕ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΟΥ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ, ΑΠΟ ΠΟΙΟΝ ΤΗΝ ΖΗΤΑΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΑ; ΣΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΖΗΤΑΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΑ, ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΝΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΟΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΜΕ ΕΝΑ ΠΟΪΝΤΕΡ ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΛΑΓΟΥΣ. ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΝΟΜΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΗΘΙΚΟΙ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ Ο ΠΟΥΛΟΚΥΝΗΓΟΣ ΜΕ ΤΟ ΠΟΪΝΤΕΡ Ή ΤΟ ΣΕΤΤΕΡ ΤΟΥ, ΕΠΙΕΔΗ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΤΟΥ "ΤΡΑΚΑΡΑΝ" ΤΟΝ ΛΑΓΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΦΕΡΜΑΡΑΝ, ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ ΘΗΡΕΥΤΗΣ... ΕΚΤΟΣ ΤΗΣ ΜΗ ΣΝΑΔΕΛΦΙΚΟΤΗΤΑΣ ΠΟΥ ΕΜΠΕΡΙΕΧΕΙ Η ΠΡΑΞΗ ΤΟΥ ΤΟΥΦΕΚΙΣΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ, ΕΛΛΟΕΧΕΥΕΙ Ο ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΟΥΝ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΑΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΟΥ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ. ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ Ο ΛΑΓΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥΦΕΚΙΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΥΛΟΚΥΝΗΓΟ, ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΘΥΛΗΚΟΣ ΣΕ ΜΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ. ΑΥΤΟ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ Ο ΠΟΥΛΟΚΥΝΗΓΟΣ, Ο ΛΑΓΟΚΥΝΗΓΟΣ ΟΜΩΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ. ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΚΥΝΗΓΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩΝΤΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΛΑΓΟ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΕΥΡΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΟΧΗ.
ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΟ: ΣΑΣ ΓΡΑΦΕΙ ΕΝΑΣ ΝΕΟΣ ΛΑΓΟΚΥΝΗΓΟΣ ΠΟΥ ΣΤΙΣ ΛΙΓΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΗΚΩΣΕΙ ΑΠΟ ΣΥΜΠΤΩΣΗ ΜΠΕΚΑΤΣΑ, ΙΧΝΗΛΑΤΩΝΤΑΣ ΛΑΓΟ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟΥΦΕΚΙΣΕΙ ΠΟΤΕ ΔΙΟΤΙ ΣΕΒΟΜΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ Ή ΤΟ ΑΛΛΟ ΠΡΩΙ ΕΝΑΣ ΣΝΑΔΕΛΦΟΣ ΠΟΥΛΟΚΥΝΗΓΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΒΟΥΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ, ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΘΑ ΕΧΩ ΣΚΟΤΩΣΕΙ ΤΗΝ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΠΟΥ ΥΠΗΡΧΕ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ.
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΣΕΒΑΣΜΟ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΣΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ''ΤΑΜΠΕΛΕΣ''(ΠΟΥΛΑΣ-ΛΑΓΑΣ-ΦΑΣΑΣ ΚΛΠ) ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ.ΟΛΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΛΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ''ΕΙΔΙΚΕΥΤΕΙ'' ΣΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΙΚΑΝΟΠΟΙΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΟΥ.ΕΠΕΙΔΗ ΚΥΝΗΓΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΣΚΥΛΟ ΦΕΡΜΑΣ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ Η ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΤΟΥΦΕΚΑΩ ΕΝΑ ΛΑΓΟ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΦΕΡΜΑΡΙΣΤΑ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΜΟΥ?!ΓΙΑΤΙ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΧΑΣΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ Ο ΦΙΛΟΣ BROWNING425 Η ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ''ΠΟΥΛΑΣ''?ΠΑΡ'ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΥΓΕΙΕΙΣ ''ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ'' ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟΥΣ ΗΘΙΚΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΖΩΗΣ.ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΣΕΒΑΣΜΟ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 17, 2008 9:16 pm 

Να μου επιτρέψετε να καταθέσω την άποψή μου επί του θέματος. Σε πολλά σημεία συμφωνώ με τον αγαπητό TAS. Προσωπικά, θεωρώ (πέρα από τα νομότυπα) ότι για να λέμε ότι έχουμε κυνηγετική παιδεία θα πρέπει να ακολουθούμε κάποιους κανόνες. Μεταξύ άλλων, όπως θεωρώ απαράδεκτους τους λαγοκυνηγούς που κατά τη διάρκεια του λαγοκυνηγίου θηρεύουν πέρδικες ή μπεκάτσες, ανάλογα θεωρώ απαράδεκτους τους κυνηγούς φτερωτού με σκύλο που θηρεύουν λαγό. Φυσικά υπάρχουν και οι ηπειρωτικές φυλές, οι οποίες κατά πολλούς προορίζονται και για τριχωτό και με έκπληξη διαπιστώνω μια τάση στροφής σε αυτές, προκειμένου να θηρευτούν λαγοί. Τον να υπάρχει ένας μόνο θηλυκός λαγός σε μια περιοχή και να μην τον θηρεύουν οι λαγοκυνηγοί προς όφελος της αναπαραγωγής μου φαίνεται ουτοπικό. Άλλωστε, δεν είναι λίγες οι περιοχές κάθε χρόνο που "στερεύουν" από λαγούς και παρόλα αυτά γεμίζει την ερχόμενη σεζόν. Δε πιστεύω ότι συμβάλουν καθοριστικά αρνητικά σε αυτό οι κυνηγοί φτερωτού θηράματος. Είναι θέμα σεβασμού του συναδέλφου λαγοκυνηγού, ο οποίος τραβά τα πάνδεινα στο απαιτητικό αυτό κυνήγι, λαμβάνοντας υπόψη και τις ατελείωτες ώρες που έχει ξοδέψει στα εκπαιδευτικά με τα κουτάβια του. Έτσι για να θηρέυσει ένας λαγοκυνηγός ένα λαγό, αντιλαμβάνεστε τι αγώνα δίνει. Από την άλλη σε μια τυχαία (ως επί το πλείστον) φέρμα, ο κυνηγός φτερωτού, θα καρπωθεί αβίαστα το λαγό. Στον αντίποδα, σε μια "τυχαία" ιχνηλάτιση περδικών, ο λαγοκυνηγός αφαιρεί το δικαίωμα στον περδικοκυνηγό, ο οποίος μετά πολλών κόπων και βασάνων καταφέρει να θηρεύσει κάποιες λίγες πέρδικες το χρόνο. Πολλά αντίστοιχα παραδείγματα μπορούμε να δώσουμε και για άλλα κυνήγια, όπως του αγριόχοιρου.
Τέλος, να μου επιτρέψετε να εκφράσω ακόμη μια άποψη για το κυνήγι της μπεκάτσας, η οποία από κάποιους μπορεί να θεωρηθεί ακραία. Υποστηρίζω ότι από τη στιγμή που δεν έχουμε σκυλί φέρμας, θα ήταν προτιμότερο να μη θηρεύουμε τη μπεκάτσα με τη μέθοδο της περπατητής παγάνας, αλλά να αφήνουμε κάποιο συνάδελγο κυνηγό, κάτοχο σκύλου φέρμας να τις θηρεύσει. Και για να μη θεωρηθώ "εξυπνάκιας" από κάποιους, αναφέρω ότι δεν έχω σκύλο φέρμας και φέτος δεν σήκωσα καν το όπλο μου σε μπεκάτσα.
Καλό θα ήταν όλοι μας να αναλογιστούμε τις παραπάνω σκέψεις και κατά την κρίση και συνείδησή μας να πράξουμε.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΛΑΓΟΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 17, 2008 9:34 pm 

TAS έγραψε:
ΧΑΙΡΕΤΩ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΜΠΑΙΝΩ ΑΜΕΣΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ...

Καλως ηρθες και καλως να μεινεις , ενα παραπανω λογο γιατι εισαι και νεος , δηλαδη η ελπιδα ολονων για την καλυτερευση της σχεσης του κυνηγετικου κοσμου με τη φυση ΑΛΛΑ και την υπολοιπη κοινωνια...αν ειχες προσεξει η φωτο προερχεται απ την Κυπρο δε θα ειχες κανει το σχολιο γιατι η πραγματικοτητα δεν ειναι η ιδια με την Ελλαδα και ενπασει περιπτωσει θα ξερεις οτι οι τροποι κυνηγιου στην Ευρωπη διαφερουν απο χωρα σε χωρα αναλογα και με τους βιοτοπους και με τις φυλες των σκυλων που χρησιμοποιουνται...
Αν αναφερεσαι στην Ελλαδα , ολοι οι κυνηγοι φερμας χτυπανε το λαγο ΑΝ φερμαριστει , πραγμα βεβαια σπανιο ...δε νομιζω οτι τα νουμερα ειναι αξιολογα σ ολη την Ελλαδα και σιγουρα δεν ειναι αιτια για εξαφανιση του λαγου απο μια περιοχη...αν μιλησουμε για την περδικα ομως , τα πραγματα ειναι αλλιως οπως φανταζομαι θα γνωριζεις...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 17, 2008 9:53 pm 
Άβαταρ μέλους

ΦΙΛΕ ΤΑS ΤΥΓΧΑΝΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΓΟΜΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΟΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΕΚΑΝΕΣ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ. ΑΠΛΩΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΩ ΕΣΕΝΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ, ΟΤΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΑΠΕΧΕΙ ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΥΠΡΙΑΚΗ ΔΥΣΤΥΧΩΣ.

ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΙΣ ΣΤΟ ΝΗΣΙ ΛΟΓΟ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗΣ ΕΚΤΑΣΗΣ ΒΙΟΤΟΠΩΝ ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΛΟΓΟ ΠΟΛΛΩΝ ΑΛΛΩΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ, ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΟΥΜΕ ΤΑ ΚΥΝΗΓΙΑ ΜΑΣ, ΟΥΤΕ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΛΑΓΟ, ΔΕΙΚΤΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΦΤΕΡΩΤΟ ΚΑΙ ΘΗΡΑΜΑΤΟΦΟΡΕΙΣ ΣΤΟ ΚΑΡΤΕΡΙ.

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΦΥΣΙΚΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ Η ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ Η ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ ΑΠΟ ΕΝΑ ΛΑΓΟΚΥΝΗΓΟ ΜΕ ΙΧΝΗΛΑΤΗ ΚΑΙ ΘΗΡΑΜΑ ΠΕΡΔΙΚΙΑ... ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕ ΘΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΤΑΝ ΓΙ ΑΥΤΟ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ. ΣΕ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΩ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΕΣΥ ΕΜΑΘΕΣ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ, ΜΑΛΛΟΝ ΠΙΟ ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑΚΑ ΟΠΩΣ ΑΥΤΑ ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ. ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΕΔΑΦΟΣ ΓΙΑ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ ΑΦΟΥ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΑΠΛΩΣ ΣΕ ΜΙΚΡΟΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ ΛΟΓΟ ΑΓΝΟΙΑΣ ΤΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΘΗΡΕΥΣΗΣ.

ΕΓΩ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΘΗΚΑ ΟΤΙ ΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΟΥΝ 2 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΕΙΔΗ ΣΚΥΛΙΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΥΝΗΓΟΥΝ ΞΕΧΩΡΑ ΤΟ ΛΑΓΟ ΚΑΙ ΞΕΧΩΡΑ ΤΗΝ ΜΠΕΚΑΤΣΑ, ΠΕΡΔΙΚΑ, ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΑ, ΓΙΑΤΙ ΕΜΑΘΑ ΣΕ ΑΛΛΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ...

ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΩ ΟΤΙ Η ΕΤΙΚΕΤΑ ΤΟΥ ΠΟΥΛΟΚΥΝΗΓΟΥ, ΛΑΓΟΚΥΝΗΓΟΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΣΥΝΑΝΤΙΕΤΑΙ ΑΦΟΥ Η ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΓΑΝΙΕΣ ΓΙΑ ΓΕΝΙΚΟ ΚΥΝΗΓΙ (ΛΑΓΟ-ΠΕΡΔΙΚΙ). ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΙΚΕΣ ΦΥΛΕΣ ΔΕΙΚΤΩΝ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΧΑΙΡΟΥΝ ΜΕΓΑΛΗ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ, ΓΙΑΤΙ ΑΠΟΔΙΔΟΥΝ ΘΑΥΜΑΣΙΑ ΣΤΙΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ. ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΣΤΗ ΕΛΛΑΔΑ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΙΚΕΣ ΦΥΛΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΤΟΣΟ ΒΑΘΜΟ ΔΙΑΔΕΔΟΜΕΝΕΣ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ΚΛΙΝΟΥΝ ΠΡΟΣ ΤΗΣ ΑΓΓΛΙΚΕΣ ΛΟΓΟ ΙΣΩΣ ΤΗΣ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΚΑΙ ΕΞΙΔΗΚΕΥΣΗΣ ΣΤΟ ΦΤΕΡΩΤΟ ΕΝΑΝΤΙ ΤΩΝ ΓΕΡΜΑΝΙΚΩΝ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΩΣ ΠΟΛΥΕΡΓΑΛΕΙΑ.

ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΑΓΟΣ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΠΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΘΕΩΡΗΣΕΤΕ ΑΣΤΕΙΟ ΓΙΑ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΟΜΩΣ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ. ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ ΛΑΓΟΚΥΝΗΓΟΙ Η ΜΑΛΛΟΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ, ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΣΚΥΛΟΥΣ ΦΕΡΜΑΣ (ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΕΣ ΦΥΛΕΣ) ΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΠ' ΟΤΙ ΜΕ ΙΝΧΗΛΑΤΕΣ. ΕΠΙΣΗΣ Ο ΛΑΓΟΣ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΚΥΝΗΓΙΕΤΑΙ ΜΕ ΠΑΓΑΝΙΑ ΚΑΙ Ο ΚΥΝΗΓΟΣ ΤΟΝ ΚΤΥΠΑ ΣΤΟ ΞΕΠΕΤΑΓΜΑ.
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΚΛΙΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΛΑΓΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΥΝΗΓΗΣΕΙ ΜΕ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΥΛΕΣ ΚΑΙ ΑΞΙΑ ΔΕΙΓΜΑΤΑ ΑΥΤΩΝ. ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΙΧΝΗΛΑΤΗ Η ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΗΤΑΝ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΟΜΕΝΗ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΚΥΝΗΓΙ ΕΝΩ ΜΕ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΟ ΣΚΥΛΙ ΦΕΡΜΑΣ ΟΙ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ ΗΤΑΝ ΣΑΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΚΑΙ ΣΥΧΝΟΤΕΡΕΣ. ΑΥΤΑ ΕΝ ΟΛΙΓΟΙΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΝΗΣΙ.

ΧΑΙΡΕΤΩ

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 17, 2008 10:20 pm 
Άβαταρ μέλους

φιλε Βάιος αλίμονο τώρα αν τελειώσουν οι μπεκάτσες από τους κυνηγούς που τις περπατάνε χωρίς σκύλο. σύμφωνw και παλεύω και εγώ ο ίδιος για την κυνηγετικh παιδεία όσο μπορώ, και με λόγια και με πράξεις. στην προσπάθεια μας όμως αυτή ας μην γινόμαστε υπερβολικοί. και άμα είσαι λαγοκυνηγός και δεν θέλεις να τουφεκάς πέρδικα για να μην χαλάσεις τα σκυλιά και την ιχνηλασία το καταλαβαίνω.αλλα οποιος pointeras και να μου πει ότι το σκυλί του φερμάρει λαγό και τον αφήνει "ατουφεκιστο" στα 3 μετρα δεν πρόκειται να πιστέψω γιατί απλά δεν θα το κάνει. η κυνηγετικh παιδεία είναι ένα πράγμα αλλα oi υπερβολές και οι ακραίες τοποθετήσεις eίναi σίγουρα κάτι άλλο. να βλέπουμε την πραγματικότητα. το κυνήγι δεν είναι δικτατοριa για να επιβάλει απόλυτη εξειδίκευση. μια από τις μαγιές του κυνηγιού είναι το ότι δεν ξέρεις τι θα βρεθεί μπροστά σου την κάθε στιγμή και τι είναι αυτό που φερμάρει το σκυλί. ας μην καταστρέψουμε το κυνήγι με άστοχες τοποθετήσεις και ας κτυπήσουμε τους πραγματικούς εχθρούς του θηράματος και όχι τους συναδέλφους μας.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 17, 2008 11:59 pm 

Caccia έγραψε:
ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΑΓΟΣ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΠΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΘΕΩΡΗΣΕΤΕ ΑΣΤΕΙΟ ΓΙΑ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΟΜΩΣ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ. ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ ΛΑΓΟΚΥΝΗΓΟΙ Η ΜΑΛΛΟΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ, ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΣΚΥΛΟΥΣ ΦΕΡΜΑΣ (ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΕΣ ΦΥΛΕΣ) ΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΠ' ΟΤΙ ΜΕ ΙΝΧΗΛΑΤΕΣ. ΕΠΙΣΗΣ Ο ΛΑΓΟΣ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΚΥΝΗΓΙΕΤΑΙ ΜΕ ΠΑΓΑΝΙΑ ΚΑΙ Ο ΚΥΝΗΓΟΣ ΤΟΝ ΚΤΥΠΑ ΣΤΟ ΞΕΠΕΤΑΓΜΑ.
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΚΛΙΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΛΑΓΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΥΝΗΓΗΣΕΙ ΜΕ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΥΛΕΣ ΚΑΙ ΑΞΙΑ ΔΕΙΓΜΑΤΑ ΑΥΤΩΝ. ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΙΧΝΗΛΑΤΗ Η ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΗΤΑΝ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΟΜΕΝΗ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΚΥΝΗΓΙ ΕΝΩ ΜΕ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΟ ΣΚΥΛΙ ΦΕΡΜΑΣ ΟΙ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ ΗΤΑΝ ΣΑΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΚΑΙ ΣΥΧΝΟΤΕΡΕΣ. ΑΥΤΑ ΕΝ ΟΛΙΓΟΙΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΝΗΣΙ.

ΧΑΙΡΕΤΩ

Θαλεγα οτι και σε μας παρατηρειται η χρηση ιδιαιτερα του Κουρτσχααρ και μαλιστα στην Κρητη που λογω εδαφικων και κλιματικων αλλαγων αντεχει σε πολυωρα λαγοκυνηγια σε πετρα/πουρναρια και βεβαιως η φυλη που προτιμω - το επανιελ - φερμαρει λαγο και φυσικα δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα να ξεφυγει απ το βασικο του προσανατολισμο , πχ τη μπεκατσα για να ανοιξει και να ιχνηλατησει το λαγο που θα ξεπεταχτει παρα για πολυ λιγο ...βεβαια εδω πρεπει να πω στους Κυπριους αδερφους μας οτι το λαγοκυνηγι στην Ελλαδα ειναι ΜΟΝΑΔΙΚΟ - ειδικα οταν πραγματοποιειται απο αγελη ιχνηλατων - και απο μονο του μια περιπετεια , που κανει την τυχαια τουφεκια στην τυχαια συναντηση καθε αλλου τροπου κυνηγιου λαγου , να φανταζει πολυ φτωχη ...αυτος ειναι και ο λογος της εξειδικευσης ενος μερους των Ελληνων στο λαγοκυνηγι...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 18, 2008 7:49 am 
Άβαταρ μέλους

Εφ όσον είναι θήραμα και επιτρέπετε Τετάρτη και Σαββατοκύριακο και αφού ζει σε κοινά μέρη με την πέρδικα αν το βγάλουν τα σκυλιά μου θα τον πάρω αν μπορέσω αλλά δεν θα χαλάσω το κυνήγι λαγάδων που οι σκυλοι τους είναι στον ντορό , δεν θα τον τουφεκίσω αν περάσει κοντά μου σηκωμένος από τα σκυλιά τους και αν το κάνω που δεν το κάνω θα μου δώσουν τα φυσίγγια που έριξα και θα πάρουν τον λαγό .
Ελπίζω όμως το ίδιο σεβασμό να δείξουν και αυτοί στις πέρδικες δεκαπέντε μέρες προτού ξεκινήσει το κυνήγι τους όπως πέρσι δηλαδή και όταν εγώ σηκώσω ένα κοπάδι και πάει χαμηλά , πάνω τους δηλαδή να μην τις λιανίσουν μέχρι εγώ να κατέβω. :roll:
Καλώς ήρθες και καλή συνέχεια TAS.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 18, 2008 12:18 pm 

Σίγουρα η τοποθέτησή μου για τη μπεκάτσα ίσως σε κάποιους να φανεί ακραία και δικαίωμά τους. Αν και η θεματική ενότητα αφορά τα εκπαιδευτικά του λαγού, εντούτοις οφείλω να εξηγήσω, γιατί παρεξηγήθηκα. Εχθρός του λαγού είναι τα φώτα,της μπεκάτσας το καρτέρι και της πέρδικας η απληστία. Αλίμονο αν τελείωνε ο λαγός από τους κυνηγούς φέρμας και η μπεκάτσα από τους κυνηγούς περπατητού άνευ σκύλου! Εχθρός του κυνηγίου είναι ο λαθροθήρας και οι πράξεις του. Απλά επειδή διακρίνω μια υψηλή σχετικά κυνηγετική παιδεία που διακρίνει τα μέλη του παρόντος φορουμ, γι' αυτό το λόγο επιχείρησα τη δημοσίευση μιας τέτοιας προσέγγισης.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: LAGOS
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 18, 2008 4:12 pm 

ΜΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ ΕΙΔΑ ΟΤΙ Η ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΕΝΑΝ ΓΟΝΙΜΟ ΔΙΑΛΟΓΟ. ΚΑΙ ΛΕΩ ΜΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ ΔΙΟΤΙ ΕΓΙΝΕ, ΣΕ ΕΜΕΝΑ, ΑΜΕΣΑ ΑΝΤΙΛΗΠΤΟ ΟΤΙ ΤΟ ΕΝ ΛΟΓΩ SITE ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΩΣ ΦΟΡΕΑΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥ ΔΙΑΛΟΓΟΥ. ΑΡΑ Η ΠΡΩΤΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΕΤΕ.
ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΔΩΣΩ ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ. ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΔΑΤΕ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΦΙΛΟ ΠΟΥΛΟΚΥΝΗΓΟ, ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΘΗΚΑ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ, ΑΛΛΩΣΤΕ ΔΕΝ ΠΑΡΑΝΟΗΣΑ. ΗΞΕΡΑΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΑ ΕΠΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ BROWNING. ΕΘΕΣΑ ΕΝΑ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΕΠΙΜΕΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ. ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΝ ΕΝΑΝ ΛΑΓΟ ΑΤΟΥΦΕΚΙΣΤΟ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΩΡΑΙΑ ΦΕΡΜΑ... ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΙΣΩΣ ΑΠΟ ΔΥΟ - ΤΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΑΦΗΣΟΥΝ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΕΠΙΣΗΜΑΝΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑΝ ΦΙΛΟ ΤΟΥΣ ΛΑΓΟΚΥΝΗΓΟ, ΝΑ ΠΑΝΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ ΤΟ ΞΕΣΗΚΩΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΔΙΩΞΗ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΕΡΟΙ ΝΑ ΤΟΝ ΣΚΟΤΩΣΟΥΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΥΣΚΟΛΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ. ΤΟΤΕ ΘΑ ΑΝΤΛΗΦΘΟΥΝ ΟΤΙ Ο ΛΑΓΟΣ ΔΕΝ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΓΙΑ ΝΑ ΦΕΡΜΑΡΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΩΚΕΤΑΙ. ΤΟ ΔΩΡΟ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΛΑΓΟΣ, ΔΟΘΗΚΕ ΣΤΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΜΙΑ ΩΡΑΙΑ ΤΟΥΦΕΚΙΑ, ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ, ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΑΤΟ.
ΑΝ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΕΤΣΙ, ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙΕ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΣΤΗΝΟΥΝ ΚΑΡΤΕΡΙ ΣΤΙΣ ΠΕΡΔΙΚΕΣ ΣΤΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ. ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΙ ΘΑ ΣΟΥ ΜΙΛΗΣΟΥΝ ΓΙΑ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ ΤΟΥΦΕΚΙΑ ΤΟ ΣΟΡΟΥΠΟ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ: "ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΤΗΝ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙ".
ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΠΟΥΛΟΚΗΝΥΓΟΙ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΕ ΔΥΣΚΟΛΗ ΘΕΣΗ ΟΤΑΝ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΤΟΥΣ ΦΕΡΜΑΡΕΙ ΛΑΓΟ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΝΤΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΦΗΣΟΥΝ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ. ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΛΑΓΟΚΗΝΥΓΟΙ ΟΤΑΝ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΤΟΥΣ ΣΗΚΩΝΟΥΝ ΜΠΕΚΕΤΣΕΣ ΟΙ ΠΕΡΔΙΚΕΣ Ή ΤΙΣ ΣΗΚΩΝΟΥΝ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ. ΑΛΛΩΣΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙΣ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΕΝΑΝ ΛΑΓΟ, ΔΥΟ ΠΕΡΔΙΚΕΣ ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ. ΑΛΛΑ, ΝΑ ΑΝΑΛΟΓΙΣΤΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ ΕΞΗΣ: Η ΠΕΡΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ ΤΥΧΑΙΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΛΑΓΟΣΚΥΛΟ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ ΧΑΣΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΜΥΝΕΣ ΠΟΥ ΤΙΣ ΕΧΕΙ ΧΑΡΙΣΕΙ Η ΦΥΣΗ. ΟΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΛΑΓΟΣ ΟΤΑΝ ΤΥΧΑΙΑ ΦΕΡΜΑΡΕΤΑΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΟΥΛΟΣΚΥΛΟ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΟΝΤΑ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΧΑΣΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΜΥΝΕΣ ΤΟΥ (ΚΟΛΠΑ ΣΤΗΝ ΒΡΑΔΥΝΗ ΒΟΣΚΗ ΚΑΙ "ΔΙΠΛΑ" ΠΡΙΝ ΤΟ ΓΙΑΤΑΚΙΑΣΜΑ). ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΜΕΤΡΙΩΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥ, ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΚΑΝΟΝΕΣ. ΑΝ ΑΝΑΜΕΤΡΗΘΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΚΑΙ ΝΟΜΟΥΣ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΤΥΧΗ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ... ΑΛΗΘΕΙΑ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΑΣ ΝΟΜΟΙ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΦΕΡΕΙ ΤΙΣ ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ ΜΕΙΩΣΕΙΣ ΣΤΟ ΕΝΔΗΜΙΚΟ;
ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΟ: ΤΑ ΠΕΡΙ ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑΣ ΑΦΟΡΟΥΣΑΝ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΤΡΙΤΗ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΜΕ ΠΟΥΛΟΣΚΥΛΑ ΚΑΙ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ΛΑΓΟ, ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΑΝ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΦΕΡΜΑ.
ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΟ 2: ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΤΗΝ ΠΛΗΡΗ ΕΞΑΛΕΙΨΗ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΣΚΟΤΩΘΗΚΕ Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ, ΑΠΟ ΛΑΓΟΚΥΝΗΓΟΥΣ Ή ΠΟΥΛΟΚΥΝΗΓΟΥΣ. ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΑΠΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ Η ΕΥΡΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΟΥ ΧΩΡΙΟΥ, ΑΠΟ ΟΠΟΠΥ ΚΑΤΑΓΟΜΑΙ, ΠΟΥ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΕΝΤΕ ΧΡΟΝΙΑ ΔΝΕ ΥΠΡΧΕΙ ΛΑΓΟΣ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΔΕΙΓΜΑ.
ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΟ 3: ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΝΤΙΩΝ ΤΩΝ ΠΟΥΛΟΚΥΝΗΓΩΝ, ΟΥΤΕ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΩ ΜΕ "ΚΑΚΟ" ΜΑΤΙ, ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ ΚΥΝΗΓΩ ΚΑΙ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΜΕ ΕΝΑ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΣΕΤΤΕΡ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 18, 2008 4:49 pm 
Άβαταρ μέλους

φιλε ΤΑΣ σε απόλυτα θεωρητικό επίπεδο όλα αυτά που λες είναι σωστά... μάλλον σχεδόν όλα γιατί κακός παρομοιάζεις την τουφεκια σε "φερμαριστο" λαγό με την τουφεκια σε νυχτερινό πέρασμα μπεκάτσας. όμως όπως σου έχουν πει οι φίλοι πιο πάνω, στη κύπρο τα πράγματα είναι διαφορετικά. τα περισσότερα κυνήγια είναι 'γενικά' και το θήραμα πολλαπλό. πάμπολλες φορες γυρνάμε σπίτι με μια μπεκάτσα, μια πέρδικα, ένα ορτύκι, και μια φάσσα. αυτό σύμβαινε λόγο του περιορισμένου χορού και τον παρα πολλών κυνηγών. χαρακτηριστικά σου λέω με κάθε βεβαιότητα ότι αν οι ιχνηλάτες σου σηκώσουν το λαγό και δεν τον πάρεις στο ξεσήκωμα επάνω τότε το λαγό δεν πρόκειται να τον ξαναδείς. ειδικά τις πρώτες εξορμήσεις ένα lagos που τρέχει καταδιωκόμενος από σκυλιά έχει το πολύ 5 λεπτά ζωής...οι κυνηγοί είναι σε τόση πυκνότητα που δεν γλιτώνει ούτε φτερό... και άμα θες πήγαινε να ζητήσεις και τα ρέστα επειδή χτύπησε το λαγό που καταδιώκουν τα σκυλιά σου. στην καλύτερη περίπτωση απλά θα γελάει όλο το βουνό επειδή θα σε περάσουν για τρελό. όπως καταλαβαίνεις στη κύπρο η μονη ελπίδα είναι να κυνηγήσεις με ένα καλο σκυλί φέρμας οποτε να έχεις την ευκαιρία για 2 φυσίγγια στο ξεσήκωμα...αν πας για ιχνηλάτες δουλεύεις μονο στα πολύ απότομα βουνά όπου η 'κυκλοφορία' τον κυνηγών περιορίζεται. τώρα αν το σενάριο που λες συνέβαινε σε μια κλειστή ας πούμε ιδιωτική περιοχή όπου μονο εγώ έχω πρόσβαση, τότε ναι, δεν toufekkao το "φερμαριστο" και λέω στο φίλο μου να έρθει για να απολαύσουμε μια ιχνηλασία. καταλαμβaiνεις όμως ότι αυτά είναι σενάρια παραμυθένια για την κυπριακή πραγματικότητα. εδώ που κινάγαμε εμείς το λαγό τον χτυπάει αυτός που θα του δοθεί προτού η ευκαιρία. αν τον αφήσεις πολύ δύσκολα θα τον ξαναδείς... (πάντα φυσικά εννοείτε, μονο τiς μέρες και περίοδο που επιτρέπεται το κυνήγι του...)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: LAGOS
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 18, 2008 5:03 pm 

ΦΙΛΕ BROWNING ΑΝ ΣΕ ΕΧΩ ΠΡΟΣΒΑΛΕΙ ΜΕ ΟΣΑ ΕΓΡΑΨΑ ΣΟΥ ΖΗΤΩ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΣΥΓΝΩΜΗ. ΟΜΩΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΟΣ, ΟΠΩΣ ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ, ΠΟΥ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ, ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ. ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΑ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΤΙΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΔΡΑΣΗΣ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥ.
ΠΙΣΕΤΥΩ ΠΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΓΙΝΕΙ ΞΕΚΑΘΑΡΟΣ, ΟΠΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΟΥΤΟΠΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΔΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 20, 2008 2:51 pm 

πραγματικα πολυ ενδιαφερουσα συζητηση και θα ηθελα να θεσω και εγω με την σειρα μου ενα ερωτημα εαν καποιος συναδελφος κυνηγος κατεχει σκυλο γενικου κυνηγιου με εφεση τοσο στο πτερωτο οσο και στο τριχωτο θηραμα πχ σπρινγκερ η ντρατχααρ και κυνηγαει τις νομιμες ημερες τοσο τον λαγο οσο και την περδικα αυτο το κυνηγι θα χαραχτηριστει ανηθικο?το λεω αυτο γιατι ολο και πιο
πολυ βλεπουμε συναδελφους να επιλεγουν τετοιες φυλες για το κυνηγι τους,η δικη μου η αποψη ειναι οτι εφοσον γινεται νομιμα ενα τετοιο κυνηγι και τηρωντας και τους αγραφους νομους ειναι απολυτα αποδεκτο .
φιλικα
βαγγελης

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 20, 2008 3:11 pm 
Άβαταρ μέλους

Παράθεση:
ΦΙΛΕ BROWNING ΑΝ ΣΕ ΕΧΩ ΠΡΟΣΒΑΛΕΙ ΜΕ ΟΣΑ ΕΓΡΑΨΑ ΣΟΥ ΖΗΤΩ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΣΥΓΝΩΜΗ. ΟΜΩΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΟΣ, ΟΠΩΣ ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ, ΠΟΥ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ, ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ. ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΑ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΤΙΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΔΡΑΣΗΣ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥ.
ΠΙΣΕΤΥΩ ΠΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΓΙΝΕΙ ΞΕΚΑΘΑΡΟΣ, ΟΠΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΟΥΤΟΠΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΔΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.

φιλε TAS εδώ μιλάμε για να ανταλλάζουμε απόψεις. αν όλοι πιστεύαμε στα ίδια πράγματα τότε δεν θα υπήρχε το όφελος της συζήτησης. είναι εμφανές ότι οι συνθήκες κυνηγιού είναι διαφορετικές στα δυο μέρη οποτε γι αuτο και η διαφορα απόψεων. την κάθε συζήτηση την βλέπω ως ωφέλιμη και δεν υπάρχει θέμα προσβολής.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 20, 2008 4:28 pm 

krisai έγραψε:
πραγματικα πολυ ενδιαφερουσα συζητηση και θα ηθελα να θεσω και εγω με την σειρα μου ενα ερωτημα εαν καποιος συναδελφος κυνηγος κατεχει σκυλο γενικου κυνηγιου με εφεση τοσο στο πτερωτο οσο και στο τριχωτο θηραμα πχ σπρινγκερ η ντρατχααρ και κυνηγαει τις νομιμες ημερες τοσο τον λαγο οσο και την περδικα αυτο το κυνηγι θα χαραχτηριστει ανηθικο?το λεω αυτο γιατι ολο και πιο πολυ βλεπουμε συναδελφους να επιλεγουν τετοιες φυλες για το κυνηγι τους,η δικη μου η αποψη ειναι οτι εφοσον γινεται νομιμα ενα τετοιο κυνηγι και τηρωντας και τους αγραφους νομους ειναι απολυτα αποδεκτο .
φιλικα
βαγγελης

Καταρχην να κανουμε το διαχωρισμο , τα ντρατχααρ φερμαρουν - τα σπρινγκερ σπανιελ οχι.
Εκ της εκπαιδευσης του ενα ντρατχααρ θα εχει εμφαση στο φτερωτο θηραμα και αρα δε νομιζω να παρει ντουμανια και να κυνηγησει το λαγο δυο βουνα παραπερα.
Αν φερμαρει η/και τον ξεσηκωσει δε βλεπω τιποτα το ανηθικο , εναποκειται στον κυνηγο αν τουφεκισει.
Το σπρινγκερ απ την αλλη ειναι φυλη που ξεσηκωνει ο,τι βρει και αρα οταν μπει στους συγκεκριμενους βιοτοπους ενος φτερωτου θηραματος οπως πχ η περδικα , ΕΙΝΑΙ δυνατον να λειτουργησει ενοχλητικα για τους κλασσικους κυνηγους φερμας , δε νομιζω ομως να χρησιμοποιηθει αφενος γιατι κανει κοντινη ερευνα κι αφετερου ειναι πολυ πιο αποδοτικο στα περπατητα τσιχλοκοτσυφων/θηραματοφοριες υδροβιων κλπ.
Τελος μην ξεχναμε την πραγματικοτητα της χωρας μας:γουρουναδες , ενιοτε και λαγαδες μολις δουνε κυνηγους φερμας στα 'χωραφια τους' κανουν λες και ειναι ιδιοκτησια τους.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 9 από 15   [ 220 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 15  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: