Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 3   [ 38 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο

Συμφωνείτε με τον έντονο ρουχισμό στο κυνήγι
Συμφωνώ 96%  96%  [ 90 ]
Δεν συμφωνώ 3%  3%  [ 3 ]
Αδιάφορο 1%  1%  [ 1 ]
Σύνολο ψήφων : 94
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 09, 2008 11:15 pm 
Άβαταρ μέλους

Και βεβαια συμφωνω.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 09, 2008 11:54 pm 
Άβαταρ μέλους

Η πρωτη φορα που μαζεψα σκαγια που προοριζονταν για καποιο αρτυκι πριν τρια χρονια καπου στη μεσα Μανη...
Απο τοτε δεν βγαζω το πορτοκαλι γιλεκο απο πανω μου.Τοτε αγορασα και ενα ντουπλ φας καπελο,μια οψη πορτοκαλι και μια παραλλαγης.
Ακρως θεμιτο και απαραιτητο το αυτο μετρο και απο μενα και φυσικα το υποστηριζω.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 28, 2008 2:26 pm 

Προχθές σταματώντας σε ένα κατάστημα "κυνηγετ. ειδών" να πάρω φυσίγγια, είδα απο κοντά - μάλλον συνειδητοποίησα γιατί δεν φοράνε όλοι οι συνάδελφοι κυνηγοί "πορτοκαλί χρώματος" ρούχα (γιλέκα)? γιατί απλούστατα το φθηνότερο απ'τα κυνηγετ. γιλέκα, της Dispan ή κάποιας άλλης εγχώριας κατασκευής προιόντα κοστίζουν απο ~50€ και πάνω/ υπήρξαν βέβαια κάποια εισαγόμενα φθηνότερα προιόντα... ίσως και ακριβότερα, αλλά τα περισσότερα εξαντλήθηκαν πολύ γρήγορα φίλοι μου..... γιατί απλούστατα κι αυτό ήταν απ'τις φετεινές εκπλήξεις της ρυθμιστικής.
Βέβαια η αξία της σωματ. ακεραιότητας μας είναι σίγουρα πολύ πάνω απ'τα 50€, αλλά γιατί έτσι στα ξαφνικά με του'γιναν περιζήτητα τα "πορτοκαλί χρώματος" ρούχα - κάποιοι επωφελήθηκαν και ανέβασαν τις τιμές?!!! & χάθηκαν απ'τα μαγαζιά τα αντίστοιχα προιόντα. Αξιέπαινη η προσπάθεια κάποιων συλλόγων, όχι δυστυχώς όλων - να προσφέρουν δωρεάν στα μέλη τους παρόμοιου τύπου προστατ. ρούχα !!! αλλά κι αυτά εξαντλήθηκαν πολύ γρήγορα & η πλειοψηφία των συγκυνηγών ακόμη δεν φοράει τέτοια/ παρόλλο που το ζητά ο νόμος-φετεινή ρυθμιστική!!! στα ορτύκια-μπεκάτσες-αγριογούρουνα/ εκτός φυσικά απ'εμάς που απο παλαιά τα 'χαμε - χρησιμοποιούσαμε ετσι κι αλλοιώς!!...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 28, 2008 4:48 pm 
Άβαταρ μέλους

Εχει ο τοξοτης με 30€ ,με τιραντες. Εχω το λαδι και αγορασα περσι απο αλεξ πακ το πορτοκαλι πολυ ψιλο εξτρα της 3Α .Αυτα φορουν στην οδοποιία.Αυτο το εχουν κανει πολλοι κυνηγοι χωρις να αγραζεις αλλο.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Praktiker
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 28, 2008 10:29 pm 
Άβαταρ μέλους

Βρήκα πολύ φτηνιάρικο πορτοκαλί γιλέκο, που θα το φοράω πάνω από τα ρούχα που φορούσα, στο Praktiker με 14.95 Ευρώ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 13, 2008 1:54 pm 
Άβαταρ μέλους

ΥΠΕΡ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Νοέμ 15, 2008 11:12 pm 
Άβαταρ μέλους

ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΠΩΣ ΤΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΔΕΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΕ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΜΑΤΙ.....ΒΑΣΙΖΟΝΤΕ ΣΤΗΝ ΑΚΟΗ,ΣΤΗΝ ΟΣΦΡΗΣΗ,ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΤΗΣ ΚΗΝΙΣΗΣ....:shock: :shock:

ΕΓΩ ΦΟΡΑΩ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΓΙΛΕΚΟ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΚΥΝΗΓΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΦΟΡΑΜΕ ΚΑΙ ΓΥΑΛΙΑ :lol: :lol: :lol: :lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Συμφωνείτε με τον έντονο ρουχισμό στο κυνήγι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Νοέμ 16, 2008 7:07 pm 

Είναι γνωστό πως οι Έλληνες γουρουνοκυνηγοί ήταν πάντα προσεκτικοί πριν πατήσουν τη σκανδάλη του όπλου τους. Αυτό οφείλεται κατά μία άποψη στο ότι τα σκάγια που χρησιμοποιούν είναι για μεγάλα θηράματα. Γι’ αυτόν ακριβώς το λόγο, στο νόμιμο κυνήγι δεν έχουν σημειωθεί ατυχήματα. Αντίθετα εντωπίστηκαν αρκετά κρούσματα σε περιπτώσεις λαθροθηρίας και ιδιαίτερα τη νύχτα.
Ο νέος νόμος λοιπόν που μας υποχρεώνει να φοράμε πορτοκάλι γιλέκα, πιστεύω πως δημιουργεί προβλήματα. Πλέον ο γουρουνοκυνηγός θα προσπαθεί να ξεχωρίσει «χρώμα» αντί για θήραμα για να μην τουφεκίσει. Όλοι γνωρίζουμε, ότι στο βουνό κυκλοφορούν πεζοπόροι, ορειβάτες ή απλά άνθρωποι που μαζεύουν σαλιγκάρια, μανιτάρια, διάφορα χόρτα κ.λπ. και δε φοράνε πορτοκαλί γιλέκα! Επομένως και αυτοί θα πρέπει να έχουν την κατάλληλη ενδυμασία. Ακόμα κατά τη γνώμη μου, καλό θα ήταν να φορούν πορτοκαλί γιλέκα και οι θηροφύλακες! Σε περίπτωση που αυτό δεν πραγματοποιηθεί, μπορεί να βρεθεί κάποιος στο στόχαστρο του κυνηγού κατά λάθος και να δωθεί η ευκαιρία στον κυνηγό να δικαιολογηθεί για την πράξη του…

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Συμφωνείτε με τον έντονο ρουχισμό στο κυνήγι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 19, 2008 12:04 am 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

psilos1968 έγραψε:
Είναι γνωστό πως οι Έλληνες γουρουνοκυνηγοί ήταν πάντα προσεκτικοί πριν πατήσουν τη σκανδάλη του όπλου τους. Αυτό οφείλεται κατά μία άποψη στο ότι τα σκάγια που χρησιμοποιούν είναι για μεγάλα θηράματα. Γι’ αυτόν ακριβώς το λόγο, στο νόμιμο κυνήγι δεν έχουν σημειωθεί ατυχήματα. Αντίθετα εντωπίστηκαν αρκετά κρούσματα σε περιπτώσεις λαθροθηρίας και ιδιαίτερα τη νύχτα.
Ο νέος νόμος λοιπόν που μας υποχρεώνει να φοράμε πορτοκάλι γιλέκα, πιστεύω πως δημιουργεί προβλήματα. Πλέον ο γουρουνοκυνηγός θα προσπαθεί να ξεχωρίσει «χρώμα» αντί για θήραμα για να μην τουφεκίσει. Όλοι γνωρίζουμε, ότι στο βουνό κυκλοφορούν πεζοπόροι, ορειβάτες ή απλά άνθρωποι που μαζεύουν σαλιγκάρια, μανιτάρια, διάφορα χόρτα κ.λπ. και δε φοράνε πορτοκαλί γιλέκα! Επομένως και αυτοί θα πρέπει να έχουν την κατάλληλη ενδυμασία. Ακόμα κατά τη γνώμη μου, καλό θα ήταν να φορούν πορτοκαλί γιλέκα και οι θηροφύλακες! Σε περίπτωση που αυτό δεν πραγματοποιηθεί, μπορεί να βρεθεί κάποιος στο στόχαστρο του κυνηγού κατά λάθος και να δωθεί η ευκαιρία στον κυνηγό να δικαιολογηθεί για την πράξη του…

Κατ αρχάς καλώς ήρθες .
Διαφωνώ , τα έντονα χρώματα πρέπει να είναι απαραίτητα για ορισμένα κυνήγια και παρότι με το γουρούνι και το κυνήγι του έχω λίγες σχέσεις , είμαι σίγουρος ότι ο έμπειρος και καλός γουρουνάς δεν πυροβολεί ότι απλά κινείται !

Εικόνα

Αυτή είναι μια φωτογραφία σε ημέρα με αρκετή ομίχλη η απόσταση 20-25 μέτρα δες πώς φαίνεται το πορτοκαλί , καπέλο , γιλέκο , άρα και η ανθρώπινη φιγούρα και αντίθετα πώς το υπόλοιπο σώμα που είναι με σκούρα ρούχα χάνετε και δεν διακρίνετε !
ΑΡΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΣΩΖΕΙ ΖΩΕΣ
:wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 19, 2008 12:12 am 
Άβαταρ μέλους

ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΠΑΤΕΝΤΑ.......ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΓΙΛΕΚΟ ΧΡΩΜΑΤΟΣ ΜΠΟΡΝΤΟ.....ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ "ΧΤΥΠΗΤΟ" ΥΦΑΣΜΑ...ΠΗΓΑ ΣΕ ΜΙΑ ΜΟΔΙΣΤΡΑ ΚΑΙ ΟΡΙΣΤΕ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ....
Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 04, 2008 11:17 am 
Άβαταρ μέλους

ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΕΝΤΟΝΟΥ ΡΟΥΧΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ, ΙΣΩΣ ΕΙΜΑΙ ΧΑΖΟΣ!!! ΩΣΤΌΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΟΥ ΑΓΡΙΟΧΟΙΡΟΥ ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ ΜΟΝΟ Ο ΕΝΤΟΝΟΣ ΡΟΥΧΙΣΜΟΣ

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Πορτοκαλί χρώμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μάιος 15, 2011 2:14 am 

:roll:

Τελευταία επεξεργασία από psiras και Πέμ Νοέμ 08, 2012 8:20 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μάιος 15, 2011 10:20 am 
Άβαταρ μέλους

Απαραίτητο τώρα και με νόμο :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μάιος 15, 2011 12:37 pm 
Άβαταρ μέλους

Και εγώ είμαι υπέρ και όχι μόνο αυτό αλλά πιστεύω πως απαραίτητα είναι και τα γυαλιά.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μάιος 15, 2011 1:14 pm 
Άβαταρ μέλους

Η εξέλιξη της τεχνολογίας έχει επηρεάσει σε τεράστιο βαθμό και το κυνήγι. Το γιλέκο δεν έχει να κάνει με την σύγχρονη εποχή, αλλά με την ασφάλεια και κατ' επέκταση με την ίδια τη ζωή του κυνηγού. Ας σκεφτούμε τι σύγχρονα αντικείμενα κουβαλάμε μαζί μας στο κυνήγι - θα μπορούσα να αναφέρω δεκάδες - και ας φοράμε το γιλέκο. Ακόμα και στο λαγό.
Επίσης η επιλογή του να το φορέσεις δεν έχει να κάνει με τον βιότοπο. Και τα ορτύκια στον κάμπο τα κυνηγάμε αλλά το γιλέκο είναι απαραίτητο.
Και εγώ κυνηγάω λαγό και μάλιστα παθιασμένα. Το θεωρώ το κατεξοχήν παραδοσιακό κυνήγι μαζί με την πέρδικα. Και εγώ μεγάλωσα σε οικογένεια λαγοκυνηγών. Μπορεί λοιπόν το γιλέκο να μην έχει σχέση με την παράδοση, αλλά οι δικοί μας στο σπίτι αισθάνονται μεγαλύτερη σιγουριά όταν το φοράμε.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 3   [ 38 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: