Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 2   [ 21 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Βροχή και μπεκάτσες !
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 06, 2012 6:50 pm 
Άβαταρ μέλους

ΕικόναΕικόνα

Μία συνήθης κυνηγετική ημέρα σε αυτό το θήραμα είναι αυτή που γίνεται κάτω από βροχή θα ήταν ενημερωτικό να συζητήσουμε σαν θέμα .
Όταν βρέχει που την κυνηγάμε σε τι μέρος και γιατί , τι φυσίγγια χρησιμοποιούμε και τι ρουχισμό :idea: :idea: :idea:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Βροχή και μπεκάτσες !
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 06, 2012 9:19 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Πολύ ωραίο θέμα και πρακτικό αν λάβουμε υπ όψη ημέρες σαν την σημερινή :wink:
Καλό θα ήταν να βάλουμε στην συζήτηση και τα ανάλογα αξεσουάρ βροχής και ομίχλης μιας και πάνε μαζί συνήθως πριν η μετά που χρησιμοποιούμε ο καθένας μας και την εμπειρίας μας με αυτά

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 07, 2012 1:33 am 
Άβαταρ μέλους

Πολύ καλό το θέμα. Αλλά θα μου επιτρέψετε μια ένσταση. Όταν βρέχει υπάρχει περίπτωση να εντοπιστεί μπεκάτσα απο το σκυλί?
Θα πρότεινα να συζητήσουμε το αμέσως μετά την βροχή τι γίνεται και τη συμπεριφορά του πουλιού. Κατα την διάρκεια της βροχής δεν μπορώ να το φανταστώ και δεν θα το τολμούσα :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 07, 2012 10:26 am 
Άβαταρ μέλους

Με ψιλοβροχο ναι,αλλα με βροχη κανονικη δεν εχω βγει ουτε θα μου αρεσε.Οσες φορες εχει τυχει να με πιασει μεχρι να παω στο αμαξι δεν κοιτω τις μπεκατσες αλλα πως να μαζευτω γρηγορα :D .

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 07, 2012 12:12 pm 
Άβαταρ μέλους

Ο Daniel Raffenjeaud στο βιβλίο του "Τα μυστικά ενός μπεκατσοκυνηγού", γραμμένο πριν 40 και πλέον χρόνια, αλλά πάντα επίκαιρο για τη μπεκάτσα, λέει ότι με βροχή καλύτερα να καθόμαστε δίπλα στο τζάκι.
Και τα σκυλιά δεν μπορούν να πιάσουν εύκολα αναθυμιάσεις και ο κυνηγός δυσκολεύεται στις κινήσεις του. Υπάρχει μάλιστα και ο κίνδυνος του κεραυνού.
Τώρα όσον αναφορά στις ίδιες τις μπεκάτσες, κατά τη βροχόπτωση μπαίνουν σε πυκνά πουρνάρια για να προφυλαχθούν κι εκεί είναι που θα τις βρούμε αμέσως μετά τη βροχή.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 07, 2012 6:51 pm 
Άβαταρ μέλους

Οι σκύλοι μια χαρα φερμαρουν στη βροχή, μάλιστα η βροχή είναι η χαρα του σεττερ. Στη βροχη χθες Έβαλα αδιάβροχο και άλλο ένα αδιάβροχο απο πάνω με κουκούλα και καπελάκι Κατω απο την κουκούλα και έκανα ονειρεμενο Κυνηγι χωρίς σταγόνα να περάσει μέσα μου.

Το μην αυτο είναι δοκιμή απο κινητο..

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 07, 2012 8:17 pm 
Άβαταρ μέλους

ΜΕΓΑΛΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ..ΦΕΤΟΣ ΚΥΝΗΓΗΣΑ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΜΕ ΒΡΟΧΗ ΕΙΧΑ ΒΡΕΙ 3 ΠΟΥΛΙΑ ΤΑ 2 ΔΕΚΤΙΚΑ ΣΤΗ ΦΕΡΜΑ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΠΟΛΥ ΑΝΥΣΗΧΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΦΥΓΕ..ΓΕΝΙΚΑ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΜΕ ΒΡΟΧΗ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΝΗΣΥΧΑ ΚΑΙ ΠΟΔΑΡΩΝΟΥΝ ΠΟΛΥ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 07, 2012 8:35 pm 
Άβαταρ μέλους

Εχθες με βροχη στη Λειβαδια μια καταφερα να σηκωσω αλλα ηταν παρα πολυ ανησυχη!Προλαβα και εκανα ενα ντουμπλε αλλα και οι δυο ντουφεκιες μακρινες και πανω σε δεντρο...
Γενικα με τη βροχη κανουμε τη ζωη μας δυσκολη πανω στο βουνο,λασπες,κουραση,γλιστρηματα...Καλητερα ειναι με το που κοψει και η αναθημιαση δεν χανεται απο το εδαφος και γινεται και πιο ευχαριστος ο περιπατος μας!!! :wink: :wink: :wink:

Στην μέση του A.ωκαιανού το εφτιαξα ,η τρελα παει απο το δ/ξπλοιο στα βουνα!
http://www.youtube.com/watch?v=xry7vOJoUGI

Υ.Γ. Αν ήμασταν όλοι κυνηγοί τότε δεν θα υπήρχε θήραμα...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 07, 2012 10:15 pm 
Άβαταρ μέλους

Η μπεκάτσα κατά την διάρκεια της βροχής βρίσκει μέρη όπου προστατεύεται και νιώθει ασφάλεια σαν τα μεγάλα πυκνά πουρνάρια με χώρο από κάτω τους.
Μπορεί όμως να την βρεις και μέσα στην βροχή σε ποταμιές σε σχετικά καθαρά μέρη .
Ο εξοπλισμός μας πρέπει να είναι κατάλληλος ώστε να μας κρατά στεγνούς και ζεστούς .
Εγώ χρησιμοποιώ αδιάβροχο μακρύ γαλότσες και καπέλο αδιάβροχο .
Ολα εξαρτιόνται και από τη ένταση και διάρκεια της βροχής :mrgreen:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 08, 2012 11:33 am 
Άβαταρ μέλους

Κάτι που πρέπει να δούμε επίσης είναι και το όπλο και τα φυσίγγια που υποφέπουν πολύ από την βροχή και την υγρασία .

Εικόνα

Ενα καλό άρθρο για την υγρασία και το όπλο http://www.ethnos.gr/entheta.asp?catid= ... d=45718949

Η μπεκάτσα άλλοτε ενοχλείται από την βροχή και πιάνει τα πυκνά και άλλοτε μπορείς να τις βρείς μέσα στα καθαρά .
Το σίγουρο είναι ότι με βροχή κυνηγάς μόνος στο βουνό .

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 08, 2012 8:25 pm 

με πολυ εντονη βροχη εχω κυνηγισει στο καρπενιση,εβγαλα 3 μπεκατσες δεν πηρα καμια,παρολο που θα δεχοντουσαν φερμα τα σκυλια δεν πιανανε μυρωδια μονο λιγο προς το τελος,πριν σηκωσουν το θυραμα.
με ψιλοβροχο εχω κανει θαυμασια κυνηγια(για οπιον εχει κυνηγησει γιαννενα καταλαβενει :mrgreen: ) δεν ειχα ουδεποτε προβλημα στις αναθυμιασεις,συμπεριφορα της μπεκατσας,τις εβρισκα ειτε σε πουρναρι ειτε στα καθαρα κατω απο μεγαλα πευκα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 09, 2012 9:40 am 

Με βροχή δεν είναι δυνατόν να ακούσεις ούτε μπίπερ ούτε κουδουνάκι για αυτό η καλύτερη λύση είναι ένας ξεσηκωτής όπως ένα Spaniel που σκουπίζει την περιοχή γύρω σας και πάντα σε οπτική επαφή . :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 11, 2012 1:19 am 
Άβαταρ μέλους

Εγώ , παιδιά, με την παρέα μου , επειδή πάμε κυνήγι μόνο Σ/Κ και επειδή κάνουμε πολλά χλμ για να βρεθούμε στον κυνηγότοπο , δεν μας παίρνει να καθόμαστε στο αμάξι η στα καφενεία και λογικά θα βγούμε οπωσδήποτε με βροχή εκτός και αν κάνει κατακλυσμό. Αυτό που είναι πολύ εκνευριστικό με την βροχή είναι να μπαίνεις στα πυκνά γιαυτό και συνήθως προσπαθείς να μένεις μακρυά απο δένδρα και στενά πουρνάρια. Αυτός όμως είναι και ο λόγος που όταν βρέχει και αν υπάρχουν μπεκάτσες στη περιοχή , θα τις βρώ πάντα στα ανοιχτά και καθαρά μέρη. Υπάρχουν κάποια σημεία , ειδικά σε κοψούρια ( φρεσκοξυλεμένα ντούσκα ας πούμε) που όταν βρέχει τα έχουμε σαν πρώτη μας επιλογή. Πράγματι το σκυλί δυσκολεύεται να τις πάρει απο μακρυά , αλλά , ω του θαύματος , και αυτές δεν παίρνουν είδηση τον σκύλο απο μακρυά και γιαυτό αιφνιδιάζονται και μένουν πολύ περισσότερο απο άλλες φορές στη φέρμα( αυθαίρετη εξήγηση που σηκώνει συζήτηση , αλλά λέμε τώρα!).

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 14, 2012 11:53 pm 
Άβαταρ μέλους

Εγώ εμπειρία επί του θέματος δεν έχω και μπορώ να πω πως πάντα μετά από πολλή βροχή, ψάχνω να τις βρω που πιάνουν ανεπιτυχώς μέχρι σήμερα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 16, 2012 10:17 am 
Άβαταρ μέλους

ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΥΝΗΓΙ ΓΙΑ ΕΜΑΣ & ΤΟΥΣ ΣΚΥΛΟΥΣ...
ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΣ ΜΕ ΚΑΤΑΚΛΥΣΜΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΒΡΟΧΗ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΜΕΡΙΚΑ ΩΡΑΙΑ ΚΥΝΗΓΙΑ...
ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΞΩ & ΣΤΙΣ ΑΚΡΕΣ ΠΟΥ ΣΥΚΩΝΟΝΤΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΑΦΟΥ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ....

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 2   [ 21 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: