Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 24 από 26   [ 385 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΗΝΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 30, 2012 3:00 pm 
Άβαταρ μέλους

Ισως η δηλωση τσαγκανελια δεν ηταν αυτη ,και να ειπε στηριζουμε ολους τους κυνηγους ανεξαρτητος κομματος
τουλαχιστον ετσι ακουγεται, γεγονος ειναι παντως οτι ξεσπασε ενας διαδικτυακος πολεμος κυνηγων -αντικυνηγων :lol: να τους απαντατε οπου επιτρεπονται τα σχολια κοσμια παντα .

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 30, 2012 10:55 pm 
Άβαταρ μέλους

Στο site του ΚΕΚ υπάρχει ανακοίνωση για τις εκλογές μαζί με επιστολές προς τα κόμματα (και όχι μόνο προς τη ΝΔ) που φιλοξενούν στα ψηφοδέλτιά τους κυνηγούς που πολιτεύονται για πρώτη φορά.
http://www.kek.com.gr

Παράθεση:
Το ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΗΝΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ (Φύση-Κυνήγι-Ψάρεμα-Παράδοση) στηρίζει τους συναδέλφους κυνηγούς που είναι υποψήφιοι βουλευτές, ιδίως όσους πολιτεύονται για πρώτη φορά. Μας ζητήθηκε και στείλαμε σχετικές επιστολές προς τα κόμματα στα οποία κατεβαίνουν ως υποψήφιοι, τις οποίες μπορείτε να δείτε παρακάτω.

Αν υπάρχουν και άλλοι συνάδελφοι κυνηγοί που κατεβαίνουν για πρώτη φορά στις εκλογές, θα είναι χαρά μας να επικοινωνήσουν μαζί μας ώστε να τους αναδείξουμε στην κυνηγετική μας οικογένεια.

Το ΚΕΚ δεν κατεβαίνει στις βουλευτικές εκλογές σεβόμενο τις επιμέρους πολιτικές πεποιθήσεις των κυνηγών. Στις Ευρωεκλογές του Ιουνίου 2014 όμως, ΟΛΟΙ μαζί οι κυνηγοί θα γίνουμε μια γροθιά για να προασπίσουμε την Ελληνική ύπαιθρο και την αγαπημένη μας δραστηριότητα με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Ευχόμαστε Καλή Επιτυχία σε όλους τους υποψήφιους βουλευτές που είναι μέλη και φίλοι της κυνηγετικής μας οικογένειας.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 31, 2012 12:23 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Καλημέρα .
θεωρώ ότι πρέπει να τα λέμε όλα και αυτό που βρήκα εγώ είναι ότι το ΚΕΚ έστειλε σε όλα τα κόμματα επιστολές , τις οποίες θα διαβάσετε παρακάτω ...

Επιστολή προς τη Νέα Δημοκρατία http://www.kek.com.gr/images/nd.jpg

Επιστολή προς τον ΣΥΡΙΖΑ http://www.kek.com.gr/images/syriza.jpg

Επιστολή προς το ΠΑΣΟΚ http://www.kek.com.gr/images/pasok.jpg

Επιστολή προς τους Ανεξ.Ελληνες http://www.kek.com.gr/images/anexart.jpg

Οπως θα διαβάσετε σ όλες τις επιστολές προς όλα τα κόμματα εύχεται καλή επιτυχία σε συναδέλφους κυνηγούς που κατεβαίνουν υποψήφιοι στις εκλογές στις 17/6/2012.
Το πώς τώρα αυτό μονοπωλήθηκε σαν αποκλειστική συνδρομή προς την ΝΔ δεν μπορώ να το γνωρίζω... ας το ψάξουν οι κατάλληλοι άνθρωποι... εντός και εκτός ΚΕΚ.
Αυτό προς αποκατάσταση της αλήθειας τουλάχιστον όπως το βλέπω εγώ ...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 31, 2012 12:30 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Οικολόγοι πράσινοι. Για την στήριξη που παρείχε στη Νέα Δημοκρατία το Κόμμα Ελλήνων Κυνηγών

Σχολιάζοντας, εκ μέρους της εκτελεστικής γραμματείας των Οικολόγων Πράσινων, την στήριξη που παρείχε στη Νέα Δημοκρατία το Κόμμα Ελλήνων Κυνηγών, η συνεκπρόσωπος τύπου, Ελεάννα Ιωαννίδου, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Στο κυνήγι της πρωτιάς ο Αντώνης Σαμαράς συστρατεύθηκε με το Κόμμα Ελλήνων Κυνηγών, βάζοντας στο στόχαστρο, εκτός από την κοινωνική βιωσιμότητα, και την βιοποικιλότητα. Οι Οικολόγοι Πράσινοι πολύ φοβόμαστε ότι ο κύριος Σαμαράς θα προστατέψει και την οικονομία με τον ίδιο τρόπο που ισχυρίζονται οι νέοι του συμπολεμιστές ότι προστατεύουντη φύση».

http://blog.ecogreens.gr/nd-komma-ellinon-kynigon/

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 08, 2012 3:30 pm 
Άβαταρ μέλους

Κάτι ενδιαφέρον από το μπλοκ Κυνηγώντας http://huntingingreece.blogspot.gr/2012 ... -post.html

Οι κυνηγοί ΔΕΝ στηρίζουν Νέα Δημοκρατία

Καιρό έχουμε να τα πούμε αλλά όπως και για τους περισσότερους, έτσι και για εμάς η κατάσταση έχει περιέλθει σε τέτοια σημεία ώστε να μην υπάρχει η απαιτούμενη όρεξη και φυσικά το μεράκι.
Αφορμή για την παρούσα ανάρτηση είναι η προ ημερών είδηση περί υποψηφιότητας του κυρίου Σταθόπουλου, προέδρου της Δ' Κυνηγετικής Ομοσπονδίας Στερεάς Ελλάδας με τη ΝΔ. Το πρόβλημά μου φυσικά δεν έχει να κάνει με την υποψηφιότητα του Σταθόπουλου αλλά με το πως παρουσιάστηκε αυτή από τα μέσα και φυσικά με τις εμφανείς προσπάθειες να δημιουργηθεί η εντύπωση ότι οι κυνηγοί ως σύνολο ή έστω το ΚΕΚ, προσχωρούν στη Νέα Δημοκρατία.

Αυτά είναι γελοιότητες, κανείς δεν έχει καμία εξουσιοδότηση να παζαρεύει τους κυνηγούς ως ψηφοφόρους στα κόμματα. Η συγκρότηση Κυνηγετικών Συλλόγων και Ομοσπονδιών αφορά σε θέματα κυνηγετικά και περιβαλλοντικά. Ουδείς έχει την άδεια μας να μας εκπροσωπεί πολιτικά και προς αυτό καλό θα ήταν να γίνει σαφές ότι οι κυνηγοί ψηφίζουν όπως νομίζει ο καθένας από αυτούς.

Κατά τα λοιπά, αναζητώ τη χρησιμότητα και τη λογική του να υπάρχει Κόμμα Ελλήνων Κυνηγών στις μέρες μας. Ούτως ή άλλως δεν έχει κανένα νόημα η ύπαρξη ενός κόμματος που η θέση του είναι "στηρίξτε τους κυνηγούς που κατέρχονται υποψήφιοι με άλλα κόμματα".

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 08, 2012 6:43 pm 
Άβαταρ μέλους

I am hunter έγραψε:
Κάτι ενδιαφέρον από το μπλοκ Κυνηγώντας http://huntingingreece.blogspot.gr/2012 ... -post.html

Οι κυνηγοί ΔΕΝ στηρίζουν Νέα Δημοκρατία

Καιρό έχουμε να τα πούμε αλλά όπως και για τους περισσότερους, έτσι και για εμάς η κατάσταση έχει περιέλθει σε τέτοια σημεία ώστε να μην υπάρχει η απαιτούμενη όρεξη και φυσικά το μεράκι.
Αφορμή για την παρούσα ανάρτηση είναι η προ ημερών είδηση περί υποψηφιότητας του κυρίου Σταθόπουλου, προέδρου της Δ' Κυνηγετικής Ομοσπονδίας Στερεάς Ελλάδας με τη ΝΔ. Το πρόβλημά μου φυσικά δεν έχει να κάνει με την υποψηφιότητα του Σταθόπουλου αλλά με το πως παρουσιάστηκε αυτή από τα μέσα και φυσικά με τις εμφανείς προσπάθειες να δημιουργηθεί η εντύπωση ότι οι κυνηγοί ως σύνολο ή έστω το ΚΕΚ, προσχωρούν στη Νέα Δημοκρατια

Αυτά είναι γελοιότητες, κανείς δεν έχει καμία εξουσιοδότηση να παζαρεύει τους κυνηγούς ως ψηφοφόρους στα κόμματα. Η συγκρότηση Κυνηγετικών Συλλόγων και Ομοσπονδιών αφορά σε θέματα κυνηγετικά και περιβαλλοντικά. Ουδείς έχει την άδεια μας να μας εκπροσωπεί πολιτικά και προς αυτό καλό θα ήταν να γίνει σαφές ότι οι κυνηγοί ψηφίζουν όπως νομίζει ο καθένας από αυτούς.

Κατά τα λοιπά, αναζητώ τη χρησιμότητα και τη λογική του να υπάρχει Κόμμα Ελλήνων Κυνηγών στις μέρες μας. Ούτως ή άλλως δεν έχει κανένα νόημα η ύπαρξη ενός κόμματος που η θέση του είναι "στηρίξτε τους κυνηγούς που κατέρχονται υποψήφιοι με άλλα κόμματα".
ειμαι με τα λογιασου φιλεμου και με το παραπανωωωωω :wink: :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 12, 2012 11:05 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Δήλωση-Παρέμβαση Νίκου Σταθόπουλου

Φίλοι κυνηγοί...

Στις επερχόμενες εκλογές δεν υφίσταται μόνο ένα συνολικό πολιτικό διακύβευμα για τη χώρα, στο οποίο ο καθένας από εμάς θα απαντήσει ανάλογα με την κρίση του, την πολιτική του ταύτιση ή τις απόψεις του για τα ζητούμενα της επόμενης μέρας...
Δυστυχώς, οι συσχετισμοί δυνάμεων σε αυτές τις εκλογές εμπεριέχουν εκ των πραγμάτων ένα διακύβευμα και μια ΑΠΕΙΛΗ για το ίδιο το κυνήγι ως δραστηριότητα, κάτι που δεν υπήρξε ποτέ άλλοτε με την ίδια ένταση στις προηγούμενες εκλογικές αναμετρήσεις.
Αυτή ακριβώς η αγωνία μου για το τι μέλει γενέσθαι με το κυνήγι μετά την 17η Ιουνίου, είναι και ο λόγος που αποφάσισα να εκθέσω τον εαυτό μου στην εκλογική αναμέτρηση, μέσα από τις τάξεις των ψηφοδελτίων της Ν.Δ. που μου το πρότεινε.
“Επαγγελματίας” της πολιτικής δεν είμαι, φιλοδοξίες να αποτελέσω μέρος της κεντρικής πολιτικής σκηνής δεν έχω, ενώ η ίδια η σειρά κατάταξης που έχω στη λίστα των υποψηφίων αποδεικνύει από μόνη της ότι, κίνητρό μου δεν είναι να καταλάβω ένα βουλευτικό έδρανο.
Η συμμετοχή μου στις λίστες δεν είναι μια προσωπική “ευκαιρία” εκλογής, γιατί ούτε οι όροι ούτε και οι αντικειμενικές προϋποθέσεις για κάτι τέτοιο υπάρχουν... Αυτό που “μέτρησε” - το μόνο ουσιαστικά που μέτρησε – για να αποδεχτώ την πρόταση του προέδρου της Ν.Δ. κ Α. Σαμαρά, είναι γιατί αντιλήφθηκα σε αυτήν την τιμή και την αναγνώριση που ένα κόμμα εξουσίας αποδίδει, στο κρίσιμο πολιτικό και κοινωνικό μέγεθος που αντιπροσωπεύει η κοινωνία των κυνηγών.
Για 250.000 πολίτες αυτής της χώρας το κυνήγι καταλαμβάνει μια υψηλή προτεραιότητα στην καθημερινή τους ζωή και κατέχει μια θέση φυσικού δικαιώματος στη σχέση τους με τη φύση, κάτι με το οποίο η Ν.Δ. θέλησε να συναινέσει, επιδιώκοντας να το εκφράσει και μέσα από τα ψηφοδέλτιά της.

Σε ότι με αφορά όμως, δεν πρόκειται όμως μόνο για θέμα “συμβολισμών”...
Όσα έμαθα ή για όσα αγωνίστηκα ως εκπρόσωπος των κυνηγών, ότι προβλέπω ή εκτιμώ για το επόμενο διάστημα, ότι με ανησυχεί ή με φοβίζει για το προσεχές μέλλον, όλα αυτά για τα οποία πάλεψα και παλεύω επί 12 συνεχόμενα χρόνια μέσα από τις κυνηγετικές οργανώσεις, δεν μου επιτρέπουν να αποδράσω από τις ευθύνες συμμετοχής μου σε αυτήν την εκλογική μάχη.
Και την αναλαμβάνω στο ακέραιο αυτήν την προσωπική ευθύνη χωρίς βολικές υπεκφυγές, γιατί είμαι πεπεισμένος ότι από τον χαρακτήρα της κυβέρνησης που θα σχηματισθεί στις 18 Ιουνίου θα εξαρτηθούν τα ΠΑΝΤΑ γύρω από το κυνήγι.
Πρόκειται για μια ευθύνη προσωπική που δεν δεσμεύει τις συνδικαλιστικές μας οργανώσεις, δεν τις εμπλέκει καθ' οιονδήποτε τρόπο στον προεκλογικό αγώνα, και που στο μέτρο που με αφορά το έχω διασφαλίσει και το έχω κάνει σαφές προς κάθε κατεύθυνση.

Το διακύβευμα ωστόσο παραμένει:
- Ποια θα είναι τον Ιούλιο η κυβέρνηση που θα αποφασίσει για τη νέα ρυθμιστική;
 Τι θα γίνει με τις Ζώνες Ειδικής Προστασίας που καταλαμβάνουν το 1/3 του εδάφους της χώρας, ή με τα σχέδια για συνολική απαγόρευση κυνηγίου που τις συνοδεύουν;
 Θα είναι φέτος ίδια η έναρξη και η λήξη της κυνηγετικής περιόδου, ή θα βρει και...κυβερνητική έκφραση η επιδίωξη για τον “ακρωτηριασμό” του Φεβρουαρίου;
 Την επόμενη μέρα θα υπάρξει μια κυβέρνηση που θα βάλει τέλος στην προικοδότηση των ΜκΟ από το “Πράσινο Ταμείο”, ή οι εισφορές των κυνηγών θα συνεχίσουν να χρησιμοποιούνται εναντίον τους;
 Ποιος θα είναι υπουργός Περιβάλλοντος την επόμενη μέρα και θα αποφασίζει για τις ημερομηνίες, τους περιορισμούς και τα θηρεύσιμα; Ένα πρόσωπο που θα λαμβάνει υπόψη του την επιστήμη και την αλήθεια των αριθμών, ή μια χειρότερη εκδοχή...της Τ. Μπιρμπίλη που θα επιβάλει τα συγγενή του ιδεολογήματα με τις “οικολογικές” οργανώσεις;
 Ποια θα είναι στις 18 Ιουνίου η κυβέρνηση που θα διαχειριστεί το “σχέδιο” για την κατάργηση όλων των κυνηγετικών συλλόγων, όπως την άφησε ως παρακαταθήκη της της στο Υ.ΠΕ.ΚΑ η κ Μπιρμπίλη;

Όλα αυτά - και πολλά ακόμα - είναι ερωτήματα που έθεσα και ζήτησα συγκεκριμένες απαντήσεις και δεσμεύσεις, πριν αποδεχτώ την πρόταση να εμπλέξω το όνομά μου σε αυτήν την δεύτερη εκλογική αναμέτρηση που βιώνει η πατρίδα μας...
Νομίζω πως δεν είχα το δικαίωμα να μην το κάνω, γιατί στην πολιτική, αν θες κάτι, είναι καλύτερα να κάνεις λίγο θόρυβο...
Τελικοί κριτές βέβαια θα είστε, όπως πάντα, εσείς!

Με εκτίμηση
Νίκος Σταθόπουλος
Πρόεδρος της Κυνηγετικής Ομοσπονδίας Στερεάς Ελλάδας

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 13, 2012 3:19 pm 
Άβαταρ μέλους

ΖΕΠ ανοιξε η πορτα για καταργηση του κυνηγιου.Οριοθετησαν ως ΖΕΠ τους περισσοτερους κυνηγοτοπους.
Φορεας διαχειρησης- προεδρος αντιπροεδροι μελοι αντικυνηγοι ,ουτε οι πιο πορομενοι απο μας με το κυνηγι
δεν θα βγαλουν αδεια και σιγα σιγα θα τα παρατησουν.........

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιουν 16, 2012 10:50 pm 

Θέλω κι εγώ να εκφράσω τη διαφωνία μου για την υποστήριξη της Ν.Δ από το Κ.Ε.Κ.
Ωστόσο πιστεύω χωρίς να την δικαιολογώ, πως ήταν μια κίνηση απόγνωσης,απέναντι σε όλο αυτό το αντικυνηγητικό κλίμα.Οι θέσεις του TΣΥΠ.ΡΙ.ΖΑ και των συνιστωσών του κατά του κυνηγίου είναι δεδομένες.Επίσης αντικυνηγητικές θέσεις έχει η ΔΗΜ.ΑΡ η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ (βλέπε Πράσινη Πτέρυγα) το ΠΑ.ΣΟ.Κ (τα χειρότερα μέτρα κατά του κυνηγίου λήφθηκαν επί ημερών της Κυρίας Μπιρμπίλη) και φυσικά οι ανθέλληνες οικολόγοι.
Ακόμη και ο Καμμένος που γνωρίζω πως είναι ψαροτουφεκάς, εξέφρασε θέσεις κατά του κυνηγίου.
Ελπίζω τουλάχιστον να ζητήθηκαν κάποιες εγγυήσεις από τη Ν.Δ για να μήν υπάρξουν άλλα μέτρα κατά του κυνηγίου.
Όλα θα ήταν διαφορέτικα άν εμείς οι κυνηγοί υποστηρίζαμε το Κ.Ε.Κ όταν κατέβαινε αυτόνομο στις διάφορες πολιτικές αναμετρήσεις (εθνικές εκλογές και ευρωεκλογές) και δέν μαντρωνόταν ο καθένας στους διάφορους πολιτικούς χώρους.Βέβαια και το Κ.Ε.Κ θα μπορούσε να είχε διεκδικήσει και απαιτήσει πολλά περισσότερα πράγματα από τους διάφορους πολιτικούς φορείς και να μήν έχει αυτήν την παθητική στάση σε καίρια ζητήματα για το κυνήγι.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιουν 17, 2012 2:46 am 
Άβαταρ μέλους

Παιδιά καλές είναι και οι Ευρωεκλογές. Πιστεύω οτι το ΚΕΚ σε βουλευτικές και τη δεδομένη χρονική στιγμή δεν θα μπορούσε να σταθεί και να κατέβει αξιοπρεπώς.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιουν 17, 2012 4:22 pm 

Η αξιοπρέπεια δέν κρίνεται από τα ποσοστά,αλλά από την ακέραιοτητα των θεσεών σου και την εντιμότητα του αγώνα σου.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 19, 2012 1:33 pm 
Άβαταρ μέλους

Χθες έγινε επίθεση από χάκερ μάλλον Τούρκους στην σελίδα του κόμματος και σήμερα έχει κατέβει .....!!!

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 21, 2012 9:17 am 

Λειτουργεί και πάλι η σελίδα .

Φθηνός πόλεμος προσωπικών συμφερόντων και με το ΚΕΚ παντού τα ίδια δυστηχώς .................. :cry:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 13, 2012 4:27 pm 

Όπως φαίνεται στίς επόμενες εκλογές όποτε γίνουν αυτές(απ'ότι φαίνεται σύντομα)θα αλλάξει ο εκλογικός νόμος και θα ισχύσει η απλή αναλογική.
Ίσως θα ήταν ευκαιρία για μια επανασύσταση του Κ.Ε.Κ,, ή κάποιου άλλου κυνηγετικού φορέα,υπό μια νέα ηγεσία.
Το κυνήγι θα δεχτεί αφόρητες πιέσεις το επόμενο διάστημα από μια πολύ πιθανή εκλογή του ΣΥ.ΡΙΖ.Α.
Άν αλλάξει ο νόμος οι <<οικολόγοι>> και όχι μόνο αυτοί, θα μπούν στη βουλή και σίγουρα θα συνεργαστούν με το ΣΥ.ΡΙΖ.Α.
Πρέπει να υπάρξει ένας αντίλογος σε όλα αυτά,γιατί θα τρέχουμε ώς συνήθως κατόπιν εορτής...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Φεβ 11, 2014 8:52 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 24 από 26   [ 385 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: