Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 2   [ 18 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Όπλα κατάλληλα για την γυναίκα , προτάσεις κλπ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 26, 2007 12:06 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Διαμετρήματα και όπλα που μπορούν να δουλέψουν με μεγαλύτερη άνεση οι γυναίκες κυνηγοί ! 8)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 22, 2007 10:16 am 
Άβαταρ μέλους

Παιδιά δεν υπάρχει καμιά πρόταση ?
Αντε βοηθήστε λίγο για να διευκολύνει είμαι διατεθειμένη να επενδύσω από 500 -1500 ευρώ , όχι καραμπίνα .
Τα βασικά που θέλω είναι , να είναι σχετικά ελαφρύ και απροβλημάτιστο όσο είναι δυνατόν με καλή αντιπροσωπεία για την κακιά ώρα !
Κάθε συμβουλή , πρόταση δεκτή ευχαριστώ !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 22, 2007 4:50 pm 

Δες εδώ … http://www.lanber.net/caza.htm

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 20, 2007 11:16 am 
Άβαταρ μέλους

Αντε συνάδελφοι τώρα πια , θα ήθελα βοήθεια για άμεση αγορά για 12 δίκαννο ελαφρύ όσο το δυνατόν που να κάνει μεσαίου πρός υψηλό μέγεθος γυναίκα .
Ευπρόσδεκτη όποια πληροφορία η υπόδειξη !
:D

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 20, 2007 6:06 pm 
Άβαταρ μέλους

ez έγραψε:
Αντε συνάδελφοι τώρα πια , θα ήθελα βοήθεια για άμεση αγορά για 12 δίκαννο ελαφρύ όσο το δυνατόν που να κάνει μεσαίου πρός υψηλό μέγεθος γυναίκα .
Ευπρόσδεκτη όποια πληροφορία η υπόδειξη ! :D

AΠΟ ΤΑ ΕΛΑΦΡIΤΕΡΑ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ...... ZABBALA SPECIAL WOODCOOK..... & BERNANTELLI SILVER L.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 20, 2007 8:00 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

ez έγραψε:

Δες και αυτά θα ακολουθήσουν και άλλα Ελένη.

BERETTA Σούπερ Ποζέ Ultralight + Ultralight De Luxe
http://www.beretta.gr/home_2002.asp

La gamme F E M M E
Une sélection Verney-Carron…
http://www.verney-carron.com/pages-fr/gamme_femme.htm

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 21, 2007 9:13 am 
Άβαταρ μέλους

gpeppas έγραψε:
ez έγραψε:

Δες και αυτά θα ακολουθήσουν και άλλα Ελένη.

BERETTA Σούπερ Ποζέ Ultralight + Ultralight De Luxe
http://www.beretta.gr/home_2002.asp

La gamme F E M M E
Une sélection Verney-Carron…
http://www.verney-carron.com/pages-fr/gamme_femme.htm

ΑΥΤΑ ΟΜΩΣ ΓΙΩΡΓΟ ΞΕΦΕΥΓΟΥΝ ΣΕ ΤΙΜΗ . ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΑΝΩ ΤΩΝ 1.000,ΟΟ ΕΥΡΩ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 21, 2007 11:05 am 
Άβαταρ μέλους

Διαθέτω από 1000-2000 περίπου γιατί από είδα και εγώ φτηνότερο και ποιοτικό κατά κάποιο τρόπο δεν υπάρχει .
Ευχαριστώ Γιώργηδες για την μέχρι τώρα πληροφόρηση , ότι αλλο βρείτε σε ελαφρύ δίκαννο 12 κατά το πλείστον ευπρόσδεκτο.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Οκτ 28, 2007 11:24 pm 

Φιλε ez εγω εχω διαφορετικη αποψη οσο αναφορα την επιλογη του οπλου που θελησ για την γυναικα σου.ΑΝ δεν το εχεισ αγορασει ακομα να πω μερικα πραγματα να πρωσεξεισ αφου με την γυναικα μου πηραμε 3 οπλα μεχρι να κατασταλαξουμε στο 1.Η γυναικα μου εινε μικροκαμομενη 1,52 υψοσ και 45 κιλα,οποσ καταλαβενεισ ολα τα οπλα τησ φενονταν δυσχρηστα και βαρια.Ετσι η πρωτη επιλογη που εγινε ηταν μια καραμπινα αεριων αρκετα ελαφρια 2,850κιλ. διαμετρημα 12 και μηκοσ κανησ 61εκ μιασ και τα περισοτερα οπλα τησ ερχονταν μπροστοβαρα(οι καραμπηνεσ δεν μπορουν να εχουν το ζυγισμα ενοσ δικανου και το ζυγισμα εινε αυτο που δινει την αισθηση του βαροσ σε ενα οπλο).Το ζυγισμα παιζει τον μεγαλητερο ρολο και οχι τα 300 η400gr που εχουν μεταξη τουσ τα περησοτερα οπλα.Απο την αλλη αυτα τα γραμμαρια παιζουν τρομερο ρολο στο λακτισμα,το οποιο μαλον εινε αυτο που θα την απασχολησει περισοτερο.Εχε υποψη σου οτι το χειροτερο που μπορεισ να κανεισ σε ενα αρχαριο για να μησησει το αθλημα εινε ενα οπλο που θα τον ταλεπορισει, εχω ιδιαν πειρα.Λοιπον καλη η καραμπηνα χαμηλο λακτησμα, ελαφρηα,φτηνη ..... αλλα, κακο ζυγισμα,ασταθεσ λογο μικρησ κανεισ,πολυπλοκο,το πιο ελαφρι φυσιγκι που μπορη να ριξει εινε 28gr ενω ενα δικανο ριχνει και 24gr,που μπορει να χρησιμοποιησει στο κυνηγι η στο σκοπευτηριο.Το δευτερο οπλο που πηραμε εινε ενα σκοπευτικο δικανο τραπ,το οποιο οταν το επομησε με ρωτησε ποσο πιο ελαφρη εινε απο την καραμπηνα και ποσο κανει,(3,550κιλ. δηλαδη 700gr περησοτερο+1300εu )!!!.Το δικανο αυτο εινε με 76εκ κανεσ ανοιγη ευκολα εινε ευχρηστο (λυσιμο δεσιμο μονητησ,ευκολο οπλισμα ξεοπλισμα),και μεχρη σημερα η ιδια εχει ριξει πανο απο 1000 βολεσ μεσα σε 5μηνεσ χωρισ φοβιεσ πια.Το 3 οπλο ηταν αλλο ενα δικανο σπορτινγκ (φτηνοτερο)με τσοκ το οποιο αγοραστηκε για να κοπη και να ραφτει στα δικα τησ μετρα.Τελικα το κληρονομησα εγω λογω δυσχρηστιασ.Τελοσ απο την εμπηρια που απεκτησα θα σου συνηστουσα η καραμπηνα διαμετρηματοσ 20 βαροσ 2,600 και περηπου 700εu (ριχνει 24gr και 28gr χωρισ προβλημα) η ενα sp τυπου σπορτινγ βαροσ 3,500κιλ περιπου 2000eu.Αν σου πει τιποτα για το βαροσ ...τα κοριτσακια στο σχολιο κουβαλαν κατι σακεσ με βιβλια για χιλιομετρα,το οπλο εχει αορτηρα αν κουραστη.Τελοσ αν ενδιαφερεσε ακομα τα οπλα που προανεφερα τα εχω δοκημασει μπωρο να σου αναφερω μαρκεσ-μαγαζια .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 01, 2007 2:57 pm 
Άβαταρ μέλους

rulis έγραψε:
Φιλε ez εγω εχω διαφορετικη αποψη οσο αναφορα την επιλογη του οπλου που θελησ για την γυναικα σου.ΑΝ δεν το εχεισ αγορασει ακομα να πω μερικα πραγματα να πρωσεξεισ αφου με την γυναικα μου πηραμε 3 οπλα μεχρι να κατασταλαξουμε στο 1.Η γυναικα μου εινε μικροκαμομενη 1,52 υψοσ και 45 κιλα,οποσ καταλαβενεισ ολα τα οπλα τησ φενονταν δυσχρηστα και βαρια.Ετσι η πρωτη επιλογη που εγινε ηταν μια καραμπινα αεριων αρκετα ελαφρια 2,850κιλ. διαμετρημα 12 και μηκοσ κανησ 61εκ μιασ και τα περισοτερα οπλα τησ ερχονταν μπροστοβαρα(οι καραμπηνεσ δεν μπορουν να εχουν το ζυγισμα ενοσ δικανου και το ζυγισμα εινε αυτο που δινει την αισθηση του βαροσ σε ενα οπλο).Το ζυγισμα παιζει τον μεγαλητερο ρολο και οχι τα 300 η400gr που εχουν μεταξη τουσ τα περησοτερα οπλα.Απο την αλλη αυτα τα γραμμαρια παιζουν τρομερο ρολο στο λακτισμα,το οποιο μαλον εινε αυτο που θα την απασχολησει περισοτερο.Εχε υποψη σου οτι το χειροτερο που μπορεισ να κανεισ σε ενα αρχαριο για να μησησει το αθλημα εινε ενα οπλο που θα τον ταλεπορισει, εχω ιδιαν πειρα.Λοιπον καλη η καραμπηνα χαμηλο λακτησμα, ελαφρηα,φτηνη ..... αλλα, κακο ζυγισμα,ασταθεσ λογο μικρησ κανεισ,πολυπλοκο,το πιο ελαφρι φυσιγκι που μπορη να ριξει εινε 28gr ενω ενα δικανο ριχνει και 24gr,που μπορει να χρησιμοποιησει στο κυνηγι η στο σκοπευτηριο.Το δευτερο οπλο που πηραμε εινε ενα σκοπευτικο δικανο τραπ,το οποιο οταν το επομησε με ρωτησε ποσο πιο ελαφρη εινε απο την καραμπηνα και ποσο κανει,(3,550κιλ. δηλαδη 700gr περησοτερο+1300εu )!!!.Το δικανο αυτο εινε με 76εκ κανεσ ανοιγη ευκολα εινε ευχρηστο (λυσιμο δεσιμο μονητησ,ευκολο οπλισμα ξεοπλισμα),και μεχρη σημερα η ιδια εχει ριξει πανο απο 1000 βολεσ μεσα σε 5μηνεσ χωρισ φοβιεσ πια.Το 3 οπλο ηταν αλλο ενα δικανο σπορτινγκ (φτηνοτερο)με τσοκ το οποιο αγοραστηκε για να κοπη και να ραφτει στα δικα τησ μετρα.Τελικα το κληρονομησα εγω λογω δυσχρηστιασ.Τελοσ απο την εμπηρια που απεκτησα θα σου συνηστουσα η καραμπηνα διαμετρηματοσ 20 βαροσ 2,600 και περηπου 700εu (ριχνει 24gr και 28gr χωρισ προβλημα) η ενα sp τυπου σπορτινγ βαροσ 3,500κιλ περιπου 2000eu.Αν σου πει τιποτα για το βαροσ ...τα κοριτσακια στο σχολιο κουβαλαν κατι σακεσ με βιβλια για χιλιομετρα,το οπλο εχει αορτηρα αν κουραστη.Τελοσ αν ενδιαφερεσε ακομα τα οπλα που προανεφερα τα εχω δοκημασει μπωρο να σου αναφερω μαρκεσ-μαγαζια .

Καλημέρα , το όπλο το θέλω για μένα προσωπικά και ακόμη δεν έχω αγοράσει , συνεχίζω να πηγαίνω με τον αδερφό μου ειδικά τώρα που πάει για μπεκάτσα και ρίχνω καμία με ένα δικό του όπλο.
Αν θέλεις πες μου κάποια μαγαζιά να δω τι θα κάνω στο τέλος.
Δεν πολύ μπαίνω τώρα στην σελίδα λόγω έλλειψης χρόνου , αλλά από αυτόν τον μήνα ελπίζω να καταφέρω για περισσότερο χρόνο .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 02, 2007 11:02 am 

καταρχην συγνωμη για το <<φιλε>>.Λοιπον φιλη εζ ,πρωσοπικα ειμε πελατησ του παππαδακη στουρναρι 61,ειμε αρκετα ευχαρηστημενοσ και απο την αντημετοπηση+απο καθοδηγηση+αφτερ μαρκετ υποστηριξη.Οποσ προειπα απεφυγε ενα πολυ ελαφρι οπλο,ενα καλο κυνηγετικο βαροσ εινε γυρο στα 3,300κιλ.Ο παππαδακισ εισαγει τα verney carron ,ειδικα η σειρα super 3 αν αντεχεισ το βαλαντιο (2000+ευ) εινε μακραν απο οπλα στη διπλη τιμη.Αλλο οπλο ελλαφρι bretton gaucher βαροσ 2,300gr sp. cal 12(για πολυ περπατημα με πολυ λιγεσ ντουφεκισ) τιμη 1000+.Επισεισ εχει και καπια brauning+breda κλπ.Επεισεισ εαν σε ενδιαφερει εχω ενα ΒΑΙΚΑΛ sporting με 5 τσοκ ,αγορασμενο πριν 2 μηνεσ το οποιο μαλον θα δωσο γιατι δεν το χρησιμοποιο.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 31, 2007 4:32 pm 
Άβαταρ μέλους

ez έγραψε:
Διαθέτω από 1000-2000 περίπου γιατί από είδα και εγώ φτηνότερο και ποιοτικό κατά κάποιο τρόπο δεν υπάρχει .
Ευχαριστώ Γιώργηδες για την μέχρι τώρα πληροφόρηση , ότι αλλο βρείτε σε ελαφρύ δίκαννο 12 κατά το πλείστον ευπρόσδεκτο.

Αγαπητή φίλη
Έχω δει μέχρι τώρα 3 γυναίκες να κυνηγούν. Η μια ήταν ιταλίδα, η άλλη ελβετίδα και η τρίτη αμερικάνα. Όλες κυνηγούσαν με 20άρια δίκανα. Σκέψου και αυτό το διαμέτρημα. Είναι αρκετά πιο ελαφριά αυτά τα όπλα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 01, 2008 11:51 am 
Άβαταρ μέλους

Κυροχρήστος Δημήτριος έγραψε:
ez έγραψε:

Αγαπητή φίλη
Έχω δει μέχρι τώρα 3 γυναίκες να κυνηγούν. Η μια ήταν ιταλίδα, η άλλη ελβετίδα και η τρίτη αμερικάνα. Όλες κυνηγούσαν με 20άρια δίκανα. Σκέψου και αυτό το διαμέτρημα. Είναι αρκετά πιο ελαφριά αυτά τα όπλα.

Προσωπικά ξέρω δύο , σύζυγοι κυνηγών που κυνηγούν μαζί τους με 12άρια και είναι και πολύ αποτελεσματικές μάλιστα , ειδικά στα καρτεράτα θηράματα. 8)
Κορίτσια τι γίνατε ! :lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 15, 2008 5:06 pm 
Άβαταρ μέλους

Όπλο σκοποευτηρίου που να απευθύνεται σε κοπέλα υπάρχει? Θα προτιμούσα να με συμβουλέψετε κυρίως για Browning!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 30, 2008 1:14 pm 

Για την σκοποβολη πρεπει πρωτα να αποφασησεισ με ποιο ειδοσ θα ασχοληθεισ, trap-skeet-sporting.Δεν υπαρχουν ροζ και γαλαζια ντουφεκια,υπαρχουν οπλα που τεριαζουν καλητερα σε διαφορετικα σωματοτυπα.Τα οπλα σκοπευτηριου εινε συνηθωσ ποιο βαρια για να παρεχουν χαμηλοτερο λακτησμα,εινε ποιο ενησχημενα,ενασ σκοπευτησ σε ενα αγωνα θα ριξει οσεσ ριχνουν καποι κυνηγοι σε μια σεζον.
Καλλητερα το οπλο να εινε sup/pose και cal 12 (για τουσ κανονισμουσ και για φτηνο αναλοσιμο),δοκιμαστε διαφορα οπλα να δειτε ποιο ερχετε καλητερα στο σωματοτυπο ,εν θελει καποι μετατροπη αυτο εινε συνηθεσ στουσ σκοπευτεσ.
Νομιζω οτι το Β 525 εινε η ποιο απλη σειρα τησ browning που ξεκιναν τα σκοπευτικα.Απο οτι εχω ακουσει στο σκοπευτηριο αρκετα αξιολογο ειδικα απο θεμα προβληματων.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 2   [ 18 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: