Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 4 από 6   [ 79 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 12, 2009 7:57 pm 
Άβαταρ μέλους

ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΝΕΒΗΚΑΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ( 7 ατομα) ΣΤΗ Ε.Κ.Π. ΣΕΡΡΩΝ..
ΠΟΙΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ ......
ΚΥΝΗΓΙΣΑΜΕ "PRIVE" MIAΣ & ΣΤΟΝ ΤΟΜΕΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΑΛΛΗ ΠΑΡΕΑ.....
ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΚΑΛΟ & ΕΝΑ ΚΑΚΟ ...ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΥΝΗΓΑΣ ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΙΣ ΕΣΥ, ΕΠΙΛΕΓΟΝΤΑΣ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΡΙΞΕΙΣ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ & ΞΕΚΙΝΑΣ ΟΠΟΤΕ ΣΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ (δινοντασ εκαιρια στα πουλια για διαφυγη) .....
ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΠΡΟΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΑΣΧΕΤΩΣ ΕΑΝ ΤΑ ΤΟΥΦΕΚΙΣΕΙΣ Ή ΟΧΙ......
ΕΠΙΛΕΞΑΜΕ ΕΝΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΠΥΚΝΟ ΜΕΡΟΣ ΜΕ ΜΕΣΕΔΕΣ & ΑΦΗΣΑΜΕ 20 ΦΑΣΙΑΝΟΥΣ & 20 ΠΕΡΔΙΚΕΣ....
ΧΩΡΙΣΤΗΚΑΜΕ ΣΕ ΔΥΟ ΟΜΑΔΕΣ ΑΠΟ ΔΥΟ ΣΚΥΛΟΥΣ Η ΟΜΑΔΑ & ΔΥΟ ΟΠΛΑ + 1 ΚΑΜΕΡΑΜΑΝ ΕΝΑΛΑΞ.....
ΕΧΟΝΤΑΣ ΚΥΝΗΓΙΣΕΙ ΑΓΡΙΟ ΦΑΣΙΑΝΟ ΣΤΗΝ ΣΕΡΒΙΑ ΑΠΟΓΟΤΕΥΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΕΔΩ.....
ΕΑΝ & ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΡΣΕΝΙΚΑ ΠΟΥΛΙΑ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΛΟ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ & ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟ ΣΥΚΩΜΑ.(χασαμε 3 αρσενικους που συκωθηκαν μακρια & γρηγορα)....
ΤΑ ΘΥΛΗΚΑ (συνηθως δεν αμολανε αλλα ηταν τελος σεζον & ξεμηνανε απο θηραματα) ΗΤΑΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ......
Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΣΚΥΛΑ ΟΠΟΤΕ ΕΒΡΕΙΣΚΕ ΦΑΣΙΑΝΟ ΚΟΝΤΟΣΤΕΚΟΤΑΝ & ΜΕ ΚΟΙΤΑΖΕ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ ΠΟΛΥ ΞΥΛΟ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΤΙΣ ΚΟΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΙΠΛΑ ΤΗΣ ΣΤΟ ΟΙΚΟΠΕΔΟ......ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΜΕ ΚΟΤΕΣ ΕΜΟΙΑΖΑΝ.....
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΗΤΑΝ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΗΣ ΠΕΡΔΙΚΑΣ....ΠΟΛΥ ΠΟΔΑΡΩΜΑ & ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟ ΦΤΕΡΟ.....
ΕΑΝ ΠΟΤΕ ΞΑΝΑΠΑΩ ΘΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΠΕΡΔΙΚΕΣ....
ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ & ΠΗΡΑΜΕ 17 ΦΑΣΙΝΟΥΣ & ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΟΠΟ 10 ΠΕΡΔΙΚΕΣ....(που ηταν & οι ποιο δυσκολες).....
ΠΕΡΙΤΟ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΑΚΞΟΥΛΟΥΘΗΣΕ ΨΗΤΟΥΡΑ & ΣΤΟ ΣΤΕΚΙ ΤΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ ΜΕΤΑ ΠΡΟΒΟΛΗ & ΤΩΝ ΔΥΟ ΒΙΝΤΕΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΛΕΓΕΙ ΤΟ ΚΑΛΙΤΕΡΟ.....
ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΜΟΛΙΣ ΒΡΩ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΤΟ ΑΝΕΒΑΣΩ.....
ΤΕΛΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ 7 ΑΤΟΜΑ ΘΗΡΑΜΤΑ & ΑΔΕΙΕΣ ΜΑΖΙ 350,00.
ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΦΩΤΟ....
ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΚΟΒΟΥΛΟΥΣ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΟΛΑ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΡΩΜΕΝΑ .......
Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 12, 2009 8:42 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Ωραία η παρέα :lol: :lol: :lol:

Καλές ψησταριές Γιώργη , προτίμησε τους θηλυκούς πολύ καλύτερο και μαλακότερο κρέας :wink: :lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Κυνηγώντας τον φασιανό
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Αύγ 06, 2009 9:39 am 
Άβαταρ μέλους

50-60 φασιανοί σε ένα σαββατοκύριακο !!!!!!!!!!!!!
και στην Ελλαδίτσα μας κυνηγάς χρόνια και σπάνια να δεις "άγριο".

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 23, 2009 10:42 am 
Άβαταρ μέλους

Αντε για να σας ανεβασω λίγο το ηθικό....

Φετινό "πετινάρι" , αγριο και πολύ δυνατό!!!
Εικόνα Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 23, 2009 4:52 pm 
Άβαταρ μέλους

Μπράβο φίλε.Υπάρχουν ακόμα άγριοι φασιανοί??

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 23, 2009 5:41 pm 
Άβαταρ μέλους

Υπάρχουν αλλα είναι πολύ δύσκολοι...

Θέλει απόλυτη υσηχία...Ξέρει πόσο γρήγορα τρέχει ο φασιανός???

Αν σε πάρει χαμπάρει σηκώνεται απο 50 μέτρα μακρύα και τον ακους να κακαρίζει κ να φεύγει...

Μέσα σε πυκνά μόνο και με πο λύ επιμονή και μεθοδικό ψάξιμο...

Αυτός να φανταστείς είναι γέννα!!!!Τα χρώματα του δν έχουν ολοκληρωθεί!!!!

Πολύ ενθαρυντικό μιας και τα πουλιά προχωράνε και μπορούν να επιβιώνουν!!!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 23, 2009 7:55 pm 
Άβαταρ μέλους

ximikos00 έγραψε:
Υπάρχουν αλλα είναι πολύ δύσκολοι...

Αυτός να φανταστείς είναι γέννα!!!!Τα χρώματα του δν έχουν ολοκληρωθεί!!!!

Εχω κυνηγήσει σε ρεζέρβα και σε γενικές γραμές έμεινα ικανοποιημένος απο τα πουλιά και περισσότερο με τους θηλυκούς φασιανούς που πετάγονταν πολύ γρήγορα και δυνατά.Φαντάζομαι λοιπόν τι θα γίνεται με τους άγριους!!!!

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Οκτ 24, 2009 8:10 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Μετά την βροχή και το βρεγμένο κουλούρι στις ορεινές , αποφάσισα να πάω να κυνηγήσω ένα μέρος που κατά καιρούς παίρνω κανένα φασιανό αφού ήμουν πρός τα εκεί (Θυμήθηκα τον Ανδρέα) αν είμαι τυχερός.
Είχα να πάω από την προπερασμένη σεζόν .
Φτάνω και βγάζω φρέσκα σκυλιά , (το καλό να έχεις να αλλάζεις ζώα), αδιάβροχο κλπ και με ψιλόβροχο την περισσότερη ώρα εκτός από λίγο που έριξε καλό νερό κυνηγάω.
Κυνήγησα περίπου 2,30 ώρες και το αποτέλεσμα είναι αυτό που βλέπετε .
Η κυρία ήταν καλά κρυμμένη σε ένα αγκαθότοπος σε κάποια σημεία πολύ πυκνό , την πήρε μυρωδιά ο σκύλος και με έχωσε εκεί μέσα , την πρώτη φορά την έκανε πονηρά από την άλλη μεριά , δεν την τουφέκισα οριακά για να μην την φοβίσω και την είδα που πήγε και έπιασε στο περίπου σε μία ρεματιά , πήγαμε εκεί και αρχίσαμε να το ψάχνω μεθοδικά , αρκετά πυκνό αλλά όχι αδιαπέραστο κάποια στιγμή την πιάνουν τα σκυλιά και αρχίζουν τις πόντες φέρμες , πάμε έτσι περίπου πενήντα μέτρα , επειδή θα μου έφευγε αν πήγαινα από πίσω , την κάνω και ανεβαίνω στο πλάι για να έχω καλύτερη εικόνα του χώρου και θέση με τα σκυλιά μέσα στο ρέμα , πόντες φέρμες και κάποια στιγμή την βλέπω σε ένα άνοιγμα, μπροστά από τα σκυλιά περίπου είκοσι μέτρα ν τρέχει βολίδα με βλέπει με την κίνηση που έκανε με το όπλο και απογειώνεται , τις σκάω δύο 7άρια cal 20 και πέφτει , σε λίγο την έιχα στα χέρια μου , θηλυκό αλλά τεράστιο πουλί .
Για την ιστορία πήρα και τρία ορτύκια παχιά .
:D

Εικόνα Εικόνα

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Οκτ 24, 2009 10:33 pm 
Άβαταρ μέλους

Υπάρχουν περιοχές όπως Στερεά, Εύβοια , Θεσσαλία και βέβαια Μακεδονία που υπάρχουν πουλιά λίγα αλλά υπάρχουν .
Αυτά έχουν πιάσει από τις διάφορες απελευθερώσεις που γίνονται κατά καιρούς .
Θέλει όμως να διαθέσεις χρόνο και κόπο για να τις βρεις , αν ναι τότε θα κάνεις ένα όμορφο πραγματικά κυνήγι .
:D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 02, 2009 8:58 am 
Άβαταρ μέλους

Πήγα για Φασιανό χθες το πρωί αλλα μου βγήκαν διαφορα μπροστά μου κ απο το στρακατατάν που έκανα δν υπήρχε ελπίδα...

Πήρα 2-3 καλές φέρμες αλλα τα πουλιά είχαν καλοπυκνώσει...

Σήκωσα απο 2 διαφορετικές γκιόλες 3 ψαλίδια κ 3 μαμζέρια...Κ πήρα 1 μαμζέρι μόνο...

Σήκωσα 2 καμπίσια φερμαριστά...

Με καβάλησε ενα κοπάδι αγριοπερίστερα , αλλά λόγω πυκνού τουφέκισα μόνο ένα που ήταν άκρη για να μν το χάσω στα καλάμια κ τις βατσινιές....

Και σήκωσα και μία αλέπου που αν ήταν πιο κοντά θα την τσουκάριζα αλλά τελικά την γλίτωσε...
Ο χειρότερος εχθρός του φασιανού !!!! Πραγματικά κ τώρα που το σκέφτομαι έπρεπε να την αδείασω την καραμπινα μπας και έσωζα κανα φασιανό-λαγό απο την κυρα-Μάρω...

Η Μαίρη χάζεψε, κυνηγούσε παπιά , κυνηγησε την αλεπου ,απορτ στο αγριοπερίστερο...

Ποικιλία η σημερινη μέρα , Φασιανο δν πήραμε αλλά δν βαριέσαι...

ΑΑΑΑΑΑ , και ένα ορτύκι που εφυγε απο τα ποδιά μου (αλλά δν του χαλαλισα το 6αρι το Remington) καθώς και ενα μπεκατσίνι!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 16, 2009 2:30 pm 
Άβαταρ μέλους

Πριζωμενος απο τα κυνηγια των παιδιων ειπα και εγω κυριακατιακα να μην ανεβω βουνο και να παω για μπεκατσα και φασιανο, πηγα σε ενα μερος κατα μηκος του Αλιακμωνα και εφαγα ενα 2ωρο ψηλωμενος ψαχνοντας για καμια μακρομυτα χωρις αποτελεσμα.
κατεβηκα διπλα στο ποταμι και αρχισα να ψαχνω για φασιανο μιας και ο θηροφυλακας μου ειπε οτι πριν απο 3 μηνες περιπου ειχαν ριξει μεγαλα πουλια και στο ιδιο μερος ειχε βρει και φωλια το καλοκαιρι σημαδι οτι πηγαιναν καλα οι φασιανοι και αρχισαν να αναπαραγονται, ψαξιμο για καμια ωρα χωρις αποτελεσμα και εφυγα σε ενα μεγαλο καλαμποκι το οποιο συνορευε με την κοιτη του ποταμου και ειχε πολλα πολλα λευκαδια και αγκαθια, σε καποια στιγμη σταματησα να ακουω το καμπανακι του σκυλου αλλα μου ηταν αδυνατον να τον δω σε τοσο ψηλο καλαμποκι, ακουσα μονο το κρωξιμο του φασιανου και τιποτα παραπανω.
Αρχισα να ξαναψαχνω στα τυφλα χωρις να ξερω προς τα που πεταξε και κατευθυνθηκα σε ενα αλλο καλαμποκι περιπου 200 μετρα μακρυα, ξαναριχνω τα σκυλια στο καλαμποκι, πολλες φερμες και απο την αντιθετη γωνια ξανα το ιδιο σκηνικο και αφαντος ο φασιανος ο οποιος πηγε μεσα στα αγκαθια διπλα στο προηγουμενο καλαμποκι.
ξαναγυριζω πισω και αφηνω τα σκυλια μεσα στα αγκαθια και εγω πιανω μερος στην επανω γωνια του καλαμποκιου περιπου 25 μετρα μακρυα απο το καλαμποκι, και δεν εκανα λαθος ακουσα τον χαρακτηριστικο ηχο και ειδα μπροστα και αριστερα εναν ωραιο πλουμιστο αρσενικο ο οποιος επεσε στην τουφεκια με τα 7αρια που του εριξα.
ιδου και το πολυ ωραιο αποτελεσμα :) :) :)
Συνημμένο:
Σχόλια αρχείου: α

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 24, 2009 10:51 am 
Άβαταρ μέλους

Καλημέρα κ καλα Χριστούγεννα...
Λοιπόν ανεξάρτητα απο το τι καρπώθηκα , εγώ χθες πήγα για Φασιανό...Οπότε και θα τα γράψω εδώ...

Χθες λοιπόν ήταν να πάμε για μπεκάτα με τον Κώστα...ο οποίος έμπλεξε κ ετσι αποφάσισα να φύγω για κανα φασιανό που είναι κ κοντά κ τωρω με το γυρισμα του καιρού έχει κ παπιά κ μπεκάτσα...

Φτανω λοιπόν κατα τις 11 και πάω για την πρωτή γκιόλα...Αδεια...Με το που την περνάω όμως βλέπω 6 παπια να ερχονται απο απέναντι...
Πιανω τη Μαίρη χωνομαι στη φυλαχτρα κ το αποτέλεσμα στην φωτό...
Ελα μου όμως που για να τα παρω εγινε η μπότα μούσκεμα...Πω τι να κανω τωρα...Γυριζω πίσω στο αμάξι αλλαζω κάλτσες...

Πάω για τη δεύτερη γκιόλα κ εκεί γίνεται η αποκάλυψη...
Δν προλαβα να πιάσω το σκυλί και σηκώνει απο μέσα ραντόνες , πρασινια , ψαλίδια και ενα κοπάδι μαμζέρια(ίσαμε 30 πουλιά)
Περασαν απο πανω μου 6 μαμζερια και καταφερα να ξεπουπουλιάσω το 1...

Γεμίζω αμέσως κ περιμενω γιατί η μαίρη έχει μπει στο πυκνο κ πάντα πεταγονται παπια που κάθονται στα μεσα νεράκια...
Με περνάνε 3 μαμζέρια σύριζα με τα καλαμια (ισα που τα βλέπω) κανω 2 σφαίρες και ξαφνικά ξεπροβάλλει μπροστά μου ενα "υδροβιο" ,τραβέρσα μπαμ ....ξερο , ΜΑυροκοτάκι....Ε την τύχη μου λεω....Τι μ@#$%κας είμαι!!!!!

Ξεκινάω για τους Φασιανούς με το μυαλλό μου στα παπιά...
Απο φασιανό μονο μια φέρμα αλλα είχε μπει στο πυκνό...

Εκεί λοιπόν που έχω μπλέξει σε κάτι πυκνά κ το σκυλί πάει φερμα-πόντα σηκώνεται η κυρία(στην αρχή την νομισα για κανα θυληκό φετινάρι) και πως τα κατάφερε κ βρήκε το 6 το Remington ακόμα εντύπωση μου κάνει...

Ωραία λέω...Τώρα αμα θα πάρω και ένα φασιανό θα τους τρελάνω όλους...Αλλα τπτ...

Γύρισα στο αμαξι περιμενα τον Κώστα να φέρει κάλτσες ,κατσαμε καμμια ώρα , πήγαμε φαγμαε σε μια καντίνα...
Μέχρι το σούρουπο μόνο ραντόνες είδαμε...

Το βράδυ ήρθε κ το φιλαράκι που μας πήγε στο μέρος και κάθησαμε μαζί στην γκιόλα καρτέρι...

Μπήκανε 4 πρασινα και πήραμε τα 3....Αλλο ενα μεγάλο κοπάδι μας το χάλασε ο Κωστας με τα ντουφέκια του...
Εκείνος εκανε 5 μεγάλα και 1 μαμζέρι π δν το βρηκε(κ αυτό ηταν κ που μας ΄χαλασε το κοπάδι το δικό μας :cry: :cry: :cry: )

Ωραία μέρα χθες...Σημερα είμαι πνιγμένος...Αυριο δν ξλέρω που να πρωτοπάω....

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 24, 2009 12:36 pm 
Άβαταρ μέλους

μπραβο φιλε,παντα τετοια...και καλυτερα,χρονια πολλα :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 25, 2010 7:53 pm 
Άβαταρ μέλους

Ορίστε ένα βίντεο από τις ΗΠΑ με άγριους φασιανούς σε μία κυνηγετική περιοχή .
Επαναλαμβάνω άγριοι φασιανοί από αυτά που λέει ο διαχειριστής της περιοχής. :D

Σκεφτείτε τώρα την δικιά μας αντίστοιχη γύμνια :roll: :(

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 25, 2010 8:51 pm 
Άβαταρ μέλους

Έχει και την ιστοσελίδα της ρεζέρβας, γιατί για ρεζέρβα πρόκειται κι ας έχει άγριο θήραμα, όπως λέει ο εκφωνητής.
http://www.warneranches.com/
Για 3ήμερο κυνήγι φασιανού πληρώνεις 1900$ περίπου. Δεν είναι και λίγα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 4 από 6   [ 79 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: