Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 3 από 6   [ 79 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 04, 2008 8:57 pm 
Άβαταρ μέλους

Συγνώμη αλλα το χαιρεσε κατι τετοιο;

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 04, 2008 9:19 pm 
Άβαταρ μέλους

σε καμια περιπτοση δεν συγκρινεται με κυνηγι στη ελλαδα. ειναι σε φαρμες και τα πουλια εκτρεφονται γιαυτο το σκοπο. σιγουρα 3 πουλια στο τοπο σου τα χαιρεσε περισσοτερο αλλα ειναι και αυτο μια εμπειρια.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 05, 2008 12:37 pm 
Άβαταρ μέλους

Αυτο το κυνηγι στην ουγγαρια ειναι σαν να σε βαζουν μεσα σε ενε κοτετσι να να σου λενε βαρα στο ψαχνω ,καλυτερα 2 μπεκατσες με το σκυλο παρα αυτο το χαλι......... :wink: :wink: :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 27, 2008 11:21 pm 
Άβαταρ μέλους

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=3tAcD_OAP3I[/youtube]

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 03, 2008 5:07 pm 
Άβαταρ μέλους

Σε έξοδο προπόνησης του εαυτού μου , έβγαλα τέσσερεις φασιανούς και μάλιστα η μία από τις δύο θηλυκές είχε και 5-7 φασιανάκια που σηκώθηκαν μαζί της για ένα κοντινό πέταγμα. .

:lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 24, 2008 7:18 pm 
ΝΤΡΟΠΗ ΡΕ ΦΙΛΕ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΥΝΗΓΙ............

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 24, 2008 8:06 pm 
Άβαταρ μέλους

φλε κοροπι γεια σου,εισαι καινουργιος εδω και σε βρισκω πολυ επιθετικο και μαλλον απροσεχτο,εαν δεις ο παραπανω φιλος πηγε για εκπαιδευτικο τον ΙΟΥΛΙΟ οπως βλεπεις και οχι για κυνηγι γιαΑΥΤΟ να διαβαζεις σε παρακαλω τα μυνηματα πιο προσεχτικα σε παρακαλω εδω στο φορουμ ειμαστε οι περισοτεροι συνηδιτοποιημενη κυνηγοι και οχι λαμογια.ΣΕ χαιρετω :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 10, 2008 2:19 pm 
ΦΙΛΕ BIΚPOINT AΠΑΝΤΗΣΑ ΣΤΟΝ BRAWNING 425. ΛΑΘΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ .ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΑΤΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΟΙΚΟΓΕΝΙΑ...

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Οκτ 12, 2008 11:28 pm 
Άβαταρ μέλους

Το Σάββατο στην ΕΚΠ, μπήκα για να πάρω επιτέλους καμιά φέρμα από τη σκυλίτσα μου, γιατί από ορτύκια και περδικούλες φέτος σκέτη απογοήτευση. Άφησα τους άλλους κυνηγούς να φύγουν μπροστά και μετά σιγά-σιγά σε μικρά απόμερα και ακυνήγητα ξέφωτα του δάσους κατάφερα και πήρα τους κυρίους που βλέπετε με ισάριθμες φέρμες. Ο ένας μάλιστα παλιός, σκληρός και δίχως λίπος μου έδωσε την εντύπωση πως ήταν περυσινός από αυτούς που τη γλυτώνουν…λες;
Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 13, 2008 11:56 am 
Άβαταρ μέλους

μπραβο ρε ιασων ειχα ερθει και γω στο ξυροτοπο πριν καμμια 10 χρονια κανα δυο φορες αλλα δεν μου αρεσε το κυνηγι, τα πουλια χαζα τελοιος χαζα αφου τα επιανε ο σκυλος ,απο τοτε δεν ξανακυνηγισα εκει,την παρασκευη ομως φευγω βουλγαρια για πεδινες και κανα φασιανο. :lol: :lol: :lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 13, 2008 12:02 pm 
Άβαταρ μέλους

Ιασων έγραψε:
Το Σάββατο στην ΕΚΠ, μπήκα για να πάρω επιτέλους καμιά φέρμα από τη σκυλίτσα μου, γιατί από ορτύκια και περδικούλες φέτος σκέτη απογοήτευση. Άφησα τους άλλους κυνηγούς να φύγουν μπροστά και μετά σιγά-σιγά σε μικρά απόμερα και ακυνήγητα ξέφωτα του δάσους κατάφερα και πήρα τους κυρίους που βλέπετε με ισάριθμες φέρμες. Ο ένας μάλιστα παλιός, σκληρός και δίχως λίπος μου έδωσε την εντύπωση πως ήταν περυσινός από αυτούς που τη γλυτώνουν…λες;
Εικόνα

Στις ελληνικές ρεζέρβες ιδιαίτερα κρατικές υπάρχουν αρκετοί φασιανοί που ξεμένουν και μάλιστα κάποιοι από αυτούς είναι αρκετά χρόνια έξω και επιβιώνουν .
Αυτοί που έχουν ξεμείνει από απελευθερώσεις τις ίδιας χρονιάς η άντε της προηγούμενης γυροφέρνουν στα κοτέτσια που έχουν τα πουλιά δεν απομακρύνονται πολύ , ενώ οι παλιοί ούτε που τα πλησιάζουν , είναι σε πυκνά και άγρια μέρη. 8)

ΒΙΚPOINT
Με το καλό όταν επιστρέψεις θέλουμε περιγραφή :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 13, 2008 12:44 pm 
Άβαταρ μέλους

Βασικά εξαρτάται πως θες να κυνηγήσεις. Μπορείς να μπεις με το μπουλούκι το πρωί και να τους μαζεύεις από το δρόμο ή μπορείς να περιμένεις, να δεις που θα πιάσουν αυτά που ξεφεύγουν και που πηγαίνει ο πολύς κόσμος και κατόπιν να λύσεις το σκυλάκι και περιμετρικά και απομακρυσμένα να κάνεις ήσυχα το κυνήγι σου.
Προχθές πάντως ήταν η πρώτη μέρα του φασιανού και δεν είχε πολύ κόσμο ενώ τα πουλιά δεν ήταν καθόλου εύκολα. Ακόμη ένα Σάββατο για τον σκύλο μου (μια η θηλυκιά, μια ο αρσενικός) και μετά μπεκατσούλα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 13, 2008 5:31 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

axerontas έγραψε:
Ιασων έγραψε:
Εικόνα

Στις ελληνικές ρεζέρβες ιδιαίτερα κρατικές υπάρχουν αρκετοί φασιανοί που ξεμένουν και μάλιστα κάποιοι από αυτούς είναι αρκετά χρόνια έξω και επιβιώνουν .
Αυτοί που έχουν ξεμείνει από απελευθερώσεις τις ίδιας χρονιάς η άντε της προηγούμενης γυροφέρνουν στα κοτέτσια που έχουν τα πουλιά δεν απομακρύνονται πολύ , ενώ οι παλιοί ούτε που τα πλησιάζουν , είναι σε πυκνά και άγρια μέρη. 8)

ΒΙΚPOINT
Με το καλό όταν επιστρέψεις θέλουμε περιγραφή :wink:

Συμφωνώ . επίσης δύο σχεδόν αλάνθαστοι τρόποι για να δεις αν είναι άγριος (έξω από καιρό) είναι , Α- η ουρά και η ποιότητα της τα φτερά της ιδιαίτερα στο τέλος σε τι κατάσταση είναι και αν είναι μακριά , στο άγριο φασιανό συνήθως είναι μακριά και τα φτερά σε πολύ καλή κατάσταση στα άκρα τους.
Β- Τα πόδια , στο άγριο αλανιάρη... φασιανό τα πόδια (δάκτυλα) από κάτω είναι άγρια πολύ σκληρά με ρόζους και μαυριδερά συνήθως , στο ήμερο είναι τελείως διαφορετικά όπως της κότας στα ορνιθοτροφεία , μαλακά, βρώμικα και χωρίς ρόζους .
Πράγματι στις κρατικές ρεζέρβες μπορείς να κάνεις ωραία κυνήγια από πουλιά που μένουν έξω η έχουν ξεφύγει από τους κυνηγούς της ημέρας.
Αυτό γίνετε γιατί εδώ είναι περιορισμένο το ενδιαφέρον πόσα αφήσαμε ,άρα πρέπει τόσα να θηρεύσουμε και αυτό είναι καλό για μας.
Εγώ πολύ παλαιά πήγαινα και έκανα την σκούπα , δηλαδή πήγαινα τελευταίος και μάζευα ότι πουλιά είχαν ξεφύγει.
Επίσης όπως πχ στον Κότσιακα κυνηγώντας μπεκάτσες είχα ανακαλύψει κομμάτια του με πραγματικά άγριους φασιανούς , αρκετών ετών έξω που έδιναν φανταστικό κυνήγι !
Στις ιδιωτικές ρεζέρβες αυτά δεν γίνονται γιατί κατ αρχάς χρεώνουν την απελευθέρωση με το κομάτι + μερικά ευρώ την θήρευση πάντα με το κομάτι και δεν αφήνουν τίποτε να πάει χαμένο .
Αν τύχη ποτέ να κυνηγήσετε άγριο φασιανό θα καταλάβετε τι εννοώ , η μπεκάτσα μπροστά του είναι παιχνίδι
Στην κατσαρόλα η στα κάρβουνα είναι τέλειοι

Εικόνα Εικόνα

Εικόνα Εικόνα :lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Οκτ 18, 2008 12:34 pm 
Άβαταρ μέλους

Όσο πάει και περισσότερος κόσμος. Σήμερα 30 άτομα στην ΕΚΠ, έμπλεξα και γω σε κάποια φάση με το πλήθος και βρέθηκα σε 20 λεπτά με 3 φασιανούς δίχως να το καταλάβω σχεδόν, ο ένας πιασμένος από τον σκύλο μου ζωντανός μετά από καταδίωξη 100 μέτρων μες στα στουρνάρια…τέλοσπάντων. Πήρα να ανεβαίνω στα όρια του τομέα, κοντά στην περιοχή που κυνηγιέται η άγρια ορεινή πέρδικα και εκεί μπόρεσα να βρω άλλους 3 και να πάρω τους 2 μετά από πολύ περπάτημα. Σύνολο 5 δηλαδή.
Πάντως είναι αρκετοί οι κυνηγοί που είτε περιμένουν και μπαίνουν τελευταίοι, είτε πιάνουν τα όρια και κυνηγούν μοναχικά. Είτε θες ποσότητα, είτε θες ποιότητα θα τη βρεις. Άλλοι φυσικά, συνήθως ηλικιωμένοι κάθονται κάπου στο κέντρο και τουφεκούν στο καρτέρι, το οποίο νομίζω είναι και το πλέον αποδοτικό.
Θα μπορούσαν πάντως να μεγαλώσουν τον τομέα ή να επιτρέπουν λιγότερα άτομα, διότι 30 άτομα σήμερα ήμασταν ήδη πάρα πολλοί -το όριο του τομέα είναι 50- ενώ όσο περνά ο καιρός τυχαίνει να μπαίνουν και 100 άτομα! Ο ένας πάνω στον άλλο.
Όπως και να έχει, και με την επιφύλαξη του «ποτέ μην λες ποτέ» δεν πρόκειται να επιχειρήσω ξανά παρόμοιο κυνήγι.

Κάποιος φίλος που να κυνηγά άγριο φασιανό; Μήπως στο φόρουμ κανείς έχει κυνηγήσει να μας πει εμπειρίες.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 05, 2009 1:58 pm 

Φιλε Ιασων,ειμαι και γω απο σερρες και εχω κυνηγησει με σεττερ θηλυκο στην ΕΚΠ των σερρων.για μενα ειναι διασκεδαστικο και καλο εκπαιδευτικο για το σκυλο οχι για πολλεσ φορες.ειναι πραγματι σχολειο για το σκυλο,αφου εκει εβγαλε τιν προτι φερμα του.ειναι ομως λαθος να πιανει πουλια ατουφεκιστα.και γω με ενα φιλο που πηγαινουμε αποφευγουμε το πληθος και προσπαθουμε να ανεβασουμε λιγο το επιπεδο δυσκολιας!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 3 από 6   [ 79 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: