Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 6   [ 79 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιουν 30, 2007 4:50 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

ΕικόναΕικόνα

Αγαπητέ Δημήτρη
Ο τρόπος που κυνηγάς τον Φασιανό είναι ακριβώς ο ίδιος που εφαρμόζω εγώ .
Στον Κότσιακα που κυνηγώ καμιά φορά μπεκάτσα περπατώντας μεγάλες αποστάσεις τυχαία ανακάλυψα μέρη που κρατούν φασιανούς που έχουν διαφύγει από τα κλουβιά αλλά και τις κυνηγετικές για κρέας….. όχι για κυνήγι απελευθερώσεις .
Επίσης κυνηγώντας πέρδικα η μπεκάτσα πάλι τυχαία έχω ανακαλύψει κάποια σημεία που οι απελευθερώσεις φασιανών έχουν ευδοκιμήσει !
Αυτά τα πουλιά είναι δυνατά και προσφέρουν φοβερές κυνηγετικές συγκινήσεις !
Κατ΄ αρχάς όταν πετάξουν πάει τελείωσε δύσκολα ξαναβρίσκεις το ίδιο πουλί , αυτό γιατί πετάνε πολύ μακριά και αφετέρου ποδαρώνουν επίσης πολύ , μέχρι να φτάσεις το περίπου έχουν πάει πολύ μακριά !
Συνήθως δε τα μέρη που καταφεύγουν είναι πολύ πυκνό δάσος η πυκνά βάτα και αγκάθια.
Πολύ όμορφο κυνήγι από πουλιά που είναι πονηρά και έχουν υποστεί κυνηγετικές εμπειρίες !
Δημήτρη θα σου συνιστούσα φίλε μου να πάρεις μία φωτογραφική μηχανή σύγχρονη ώστε να αποθανατίζεις κάποιες στιγμές τον πολύ καλό σου τετράποδο συνκυνηγό !
Δοκίμασε το και θα με θυμηθείς και αν τυχόν χάσεις κάποιο θήραμα λόγω της φωτογραφίας θα δεις ότι θα αποζημιωθείς από συναισθήματα όταν στο σπίτι θα την δεις στην οθόνη σου και η κυνηγετική στιγμή θα περνάει στο μυαλό σου λες και την ξαναζείς !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιουν 30, 2007 10:24 pm 

H αληθεια ειναι οτι μεχρι προσφατα εμενα πιστος στη φωτογραφια,σε αντιπαραθεση με την ψηφιακη απεικονηση .Εχοντας δε ξεπερασμενο φωτογραφικο εξοπλισμο (canon AE1 P-Vivitar 70-210),επρεπε να παλεψω με βαρος-ογκο που απεκλειε τη δυνατοτητα να εχω μαζι μου και οπλο,οποτε η φωτογραφηση σημαινε ολοκληρη κυν μερα χαμενη.Τελικα πηρα προσφατα μια compact ψηφιακη μηχανουλα ωστε να εξοικειωθω με την τεχνολογια με σκοπο να προχωρησω στο μελλον σε κατι πιο εξελιγμενο.Ηδη εχω αρχισει να καταλαβαινω οτι στον τομεα των αναμνηστικων «φωτογραφιων» η τεχνολογια εχει παρα πολλα να προσφερει... Για να δουμε...

Απο κυνηγι στην Οσσα,τρια ατομα δυο σκυλια.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιούλ 15, 2007 10:24 am 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=jK9wFglv8vE[/youtube][youtube]http://www.youtube.com/watch?v=iUDBJzHg36g[/youtube]

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 21, 2007 11:48 am 

Την Κυριακή ήμουν Παρνασσίδα

από τα 15 πουλιά που βρήκε η σκύλα μου τα 5 δεν πέταξαν καλά και για μεγάλη απόσταση με αποτέλεσμα να μου τα πιάσει ,αλλά τα υπόλοιπα από την ώρα που βγήκε ο ήλιος και μετά πετάγανε κανονικά.

Πάντως οι θηροφύλακες με ενημερώσανε ότι λόγο βροχής τα πουλιά μπορεί να μην πετάνε καλά

Εικόνα Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 21, 2007 5:17 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Θάνος Καρβελάς έγραψε:
Την Κυριακή ήμουν Παρνασσίδα

από τα 15 πουλιά που βρήκε η σκύλα μου τα 5 δεν πέταξαν καλά και για μεγάλη απόσταση με αποτέλεσμα να μου τα πιάσει ,αλλά τα υπόλοιπα από την ώρα που βγήκε ο ήλιος και μετά πετάγανε κανονικά.

Πάντως οι θηροφύλακες με ενημερώσανε ότι λόγο βροχής τα πουλιά μπορεί να μην πετάνε καλά

Εικόνα Εικόνα

Μα ρε παιδιά είναι δυνατόν πάτε για κυνήγι σε ρεζέρβα με βροχή.
Ειδικά οι φασιανοί εκτροφής είναι πολύ ευάλωτοι στην βροχή και δεν πετάνε μετά καλά η δεν πετάνε καθόλου.
Στις ρεζέρβες τα πουλιά είναι μέσα σε κλουβιά που συνήθως από πάνω έχουν δίχτυ οπότε σε βροχή βρέχονται μιας και δεν έχουν που να πάνε , αν λοιπόν τους ελευθερώσουν για κυνήγι τότε έχουμε το αποτέλεσμα που είδατε και βιώσατε .
Αυτό είναι κανόνας για τις ρεζέρβες ποτέ με βρεγμένα πουλιά εκτροφής, ιδιαίτερα για τα νεαρά σκυλιά μπορεί να είναι καταστροφή.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 22, 2007 10:41 am 

Κοίτα φίλε Γιώργο … εγώ με αυτό τον καιρό δεν θα πήγαινα με τίποτα …έλα όμως που ένα τζιμάνι φιλαράκι μου με είχε πρήξει και δεν καταλάβαινε που του έλεγα άστο να πάμε αργότερα .
Έτσι και εγώ δεν πολύ ασχολήθηκα και φυσικά δεν με ένοιαζε κιόλας μια και ο σκύλος μου είναι 8 χρονών . (το είδα ότι οκ πάω και το πολύ πολύ περνώ κανένα κοτόπουλο για τα Χριστούγεννα.)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 06, 2007 8:07 am 
Άβαταρ μέλους

Όπως είπα σε άλλο πόστ συναντήσαμε άγριο φασιανό σε κυνήγι ορτυκιού στην Θεσσαλία προς τα Τρίκαλα .
Σηκώσαμε τρείς και πήραμε τους δύο , έναν αρσενικό και ένα θηλυκό.
Κατόπιν μάθαμε ότι υπάρχουν αρκετά πουλιά , μετά από αρκετών χρόνων προσπάθειας από τους τοπικούς κυνηγητικούς συλλόγους Τρικάλων , Καρδίτσας και ιδιαίτερα σε πυκνά μέρη ζουν πια σε άγρια κατάσταση αρκετοί. :D

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 06, 2007 6:59 pm 
Άβαταρ μέλους

Το γεγονός ότι βρέθηκαν άγριοι φασιανοί από απελευθερώσεις πιστοποιεί ότι τα πουλιά μπορούν αν ευδοκιμήσουν και να αναπαραχθούν. Εδώ ρε παιδιά στην Αγγλία με 8 μήνες χειμώνα τα ιδιωτικά κτήματα παραγουν φασιανούς σαν είδος προς πώληση, στη δε Αμερική ολότελα άγριοι φασιανοί ευδοκιμούν σε δημόσιες εκτάσεις. Νομίζω πως με έλεγχο των επιβλαβών και διπλασιασμό (ενδεικτικά) των θηροφυλάκων, με 8 μήνες καλοκαίρι θα μπορούσαμε να γίνουμε ο παράδεισος του ενδημικού.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 12, 2007 1:59 pm 
Άβαταρ μέλους

Επιβεβαιώνω και εγώ πως με καλό έλεγχο των επιβλαβών και ελεγχόμενες απελευθερώσεις το μέλλον του κυνηγιού είναι στο ενδημικό...

[img][img]http://www.imagehosting.com/out.php/i1445950_DSC03783.jpg[/img] [IMG]

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 12, 2007 9:54 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Ιασων έγραψε:
Επιβεβαιώνω και εγώ πως με καλό έλεγχο των επιβλαβών και ελεγχόμενες απελευθερώσεις το μέλλον του κυνηγιού είναι στο ενδημικό...

Ιάσωνα έχεις δίκιο , αυτά είναι από τα βασικά για την επαναφορά του φασιανού.
Ο φασιανός είναι ένα πολύ εύκολο εκτρεφόμενο είδος και η πατρίδα μας έπρεπε με τους βιότοπους που διαθέτει να είναι γεμάτη.
Το βασικό πρόβλημα εδώ είναι η καταπολέμηση των επιβλαβών που δεν γίνετε πουθενά , η απληστία των κυνηγών νομίμων και μη και η ελλιπής φύλαξη, ιδιαίτερα κατά τις απελευθερώσεις που τα πουλιά είναι λίγο χαμένα στο καινούργιο περιβάλλον.
Δυστυχώς εδώ ο φασιανός προσφέρετε απλά ως κρέας …. ζωντανό στους κυνηγούς … εκτός λίγων περιπτώσεων όπως δουλειά ΚΣ Τρικάλων , Καρδίτσας , Εύβοιας και λίγων ακόμη που είναι σοβαρές δουλειές και επιφέρουν και κάποια αποτελέσματα που θα ήταν πολύ μεγαλύτερα αν γινόταν καταπολέμηση των αρπάγων μαζικά και συνεχώς .
Είναι η νοοτροπία δώστε πουλιά που πρέπει να καταναλωθούν όλα μέσα στην σεζόν , οπότε αν κανένας καταφέρει να επιζήσει από άρπαγες δίποδους και τετράποδους και φτερωτούς είναι τυχερός.
Παντού με τον φασιανό τα έχουν καταφέρει σε άλλες χώρες αλλά εδώ λειτουργούμε σαν μπανανία όπως σχεδόν παντού ευκαιριακά ότι κάνουμε μετά απλά εγκαταλείπετε στην τύχη του .
Ξαμολάμε πουλιά , τα ξεχνάμε και του χρόνου πάλι τα ίδια και ο θεός βοηθός !
Κάποια στιγμή θα βρω χρόνο να βάλω κάποια συστηματική δουλειά στη Αγγλία αλλά και πώς ήταν ο Κότσιακας όταν πρώτο λειτούργησε με σοβαρή προσπάθεια και τι επιτυχίες είχε που ήταν πολλές με θηράματα υψηλού επιπέδου σχεδόν άγρια !!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 07, 2008 4:07 pm 

Το Σάββατο που μας πέρασε με βρήκε στη Παρνασσίδα να κυνηγάω φασιανούς.

Τα πουλιά σε σχέση με την περασμένη φορά που είχα πάει δεν είχαν καμία μα καμία σχέση…. Πετάγανε όλα σαν αεροπλάνα και ρίχνανε και το ανάλογο ποδάρομα .

Ο καιρός υπέροχος …Ομίχλη πάγος και ελάχιστο χιόνι.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 23, 2008 11:39 am 
Άβαταρ μέλους

German shorthair pointer σε φασιανό !

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=-pyHow8dXe0[/youtube]

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 23, 2008 10:03 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Κυνήγώντας φασιανούς

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=AL1Y-vcShzM[/youtube]

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 04, 2008 7:02 pm 
Άβαταρ μέλους

Φίλε Δημήτρη πως και σε έφερε ο δρόμος εδώ πάνω ,σύμφωνα με τα λεγόμενα σου ναι είναι απελευθερώσεις του Κ.Σ. σε προστατευόμενη περιοχή που στη συνέχεια λειτουργεί σαν φυσικό εκτροφείο .

Μιχάλης N
Κ.Σ Κομοτηνής & Καλαμάτας
«Ου̉αί υμι̃ν Γραμματει̃ς καί Φαρισαι̃οι υ̉ποκριταί,…̀.»

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: ΚΥΝΗΓΩΝΤΑΣ ΦΑΣΙΑΝΟΥΣ ΣΤΗΝ ΟΥΓΓΑΡΙΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 04, 2008 8:52 pm 
Άβαταρ μέλους

απο ενα κυνηγι φασιανου που καναμε με αλλα 6 ατομα στην Ουγγαρια

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 6   [ 79 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: