Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 2   [ 27 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 26, 2008 6:49 pm 
Άβαταρ μέλους

ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΠΕΠΠΑΣ έγραψε:
ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΜΕΛΙΣΣΙΝΟΣ έγραψε:
ΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΕΚΑΝΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΠΕΣΑΜΕ ΟΛΟΙ ΝΑ ΤΟΝ ΦΑΜΕ. ΟΠΑ ΡΕ ΜΑΓΚΕΣ ΜΗ ΜΑΣ ΘΙΞΟΥΝ ΤΑ ΚΕΚΤΗΜΕΝΑ. ΤΙ ΚΙ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΛΙΓΟΣΤΕΨΕΙ ΤΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ, ΤΙ ΚΙ ΑΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΚΑΙ ΓΥΡΝΑΜΕ ΠΙΣΩ ΑΔΕΙΟΙ, ΤΙ ΚΙ ΑΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΩΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΖΟΝΤΑΙ, ΕΜΑΣ ΜΗ ΜΑΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΕΙΣ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΜΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΙ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΟΜΑΣΤΕ. ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΛΟΓΟ ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΕΝΔΗΜΙΚΟΥ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ, ΕΓΩ ΜΑΛΛΟΝ ΖΩ ΣΕ ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ ΦΕΥΓΩ ΓΕΙΑ ΣΑΣ///... :oops: :oops:

ΦΙΛΕ ΧΑΡΑΛΑΜΠΕ ΕΣΕΝΑ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΣΕ ΒΡΙΣΚΕΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΥΜΦΩΝΟ ΑΥΤΗ Η ΠΡΟΤΑΣΗ...ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΕΙΞΕΙΣ ΟΤΙ ΑΥΤΗ Η ΠΡΟΤΑΣΗ ΘΑ ΑΠΟΦΕΡΕΙ ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ???ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΚΡΑΔΑΝΤΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ...ΚΑΘΑΡΗ ΡΕΖΕΡΒΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ..ΑΥΤΟ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΠΑΛΕΥΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΟΥΜΕ...ΙΣΩΣ ΕΣΕΝΑ ΔΕ ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΡΙΟ ΠΟΥ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ...ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΤΕΤΑΡΗ ΣΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΑΙ ΤΟ Σ/Κ ΣΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ...ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΣΤΗΡΙΞΗ ΚΑΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ...ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΠΟΥ ΑΥΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ..ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΑΝΕΦΕΡΑΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ...ΛΟΙΠΟΝ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ...Η ΦΥΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΑΠΛΟΧΕΡΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ...ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ...ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ...ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΛΙΓΟΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ...ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕΙΩΣΗ ΤΩΝ ΚΥΝΗΓ.ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΩΝ ΕΞΟΡΜΗΣΕΩΝ...ΛΟΙΠΟΝ ΠΡΙΝ ΝΕΥΡΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ...

ΒΛΕΠΩ ΟΜΑΔΙΚΑ ΠΥΡΑ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΜΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΣΤΟ ΤΟΠΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΤΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ Ο alexis.ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΒΑΡΕΥΤΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΛΙΓΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΣΟΒΑΡΟ ΑΜΦΙΒΑΛΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΒΙΩΣΟΥΝ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΠΟΥ ΒΙΩΣΑΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ. ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΣΤΟ ΤΕΥΧΟΣ ΙΟΥΛΙΟΥ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΙΟΡΔΑΝΟΓΛΟΥ ΓΙΑ ΤΗ ΠΕΤΡΟΠΕΡΔΙΚΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΝΑΓΩΝΙΑΣ ΕΠΙΣΤΟΛΗΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΗΣ, ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ. ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ , ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ. ΤΩΡΑ ΑΝ ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΣΤΗΡΟΤΕΡΗ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΚΑΙ ΑΣΤΥΝΟΜΕΥΣΗ, ΑΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΗΜΕΡΩΝ Η ΤΩΝ ΟΡΙΩΝ ΚΑΡΠΩΣΗΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΜΕ.ΤΕΛΟΣ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟ ΥΦΟΣ ΜΟΥ ΕΘΕΙΞΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΕΣΤΕΙΛΑ ΚΑΝΕΝΑ ΣΙΝΕΜΑ Η ΑΛΛΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΧΡΕΩΘΕΙ ΟΤΙ Η ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ Η ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΓΙΑ ΣΟΒΑΡΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΤΑΣΗΣ ΤΟΥ alexi. :oops: :oops:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 26, 2008 6:57 pm 

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ , ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΩ ΤΗ ΘΕΣΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΕΡΜΑ. ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΙΜΕΝΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΚΑΝΕΝΟΣ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΔΕΝ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΟΤΕ.
ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΥΤΟΣΥΓΚΡΑΤΗΣΗΣ ΠΟΥ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΑΝΥΣΗΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ,ΘΑ ΜΑΣ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΑΛΛΟΙ .ΓΙΑ ΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΑΚΟΜΑ ΘΑ ΚΥΝΗΓΑΜΕ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ –ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ;
ΞΑΝΑΛΕΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗΣ ΤΗΣ ΠΑΝΙΔΑΣ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ Η ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ Η ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ. ΟΥΤΕ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ΑΝ ΘΑ ΠΟΥΛΙΟΥΝΤΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ. ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ 10 ΧΡΟΝΙΑ; ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΑΣ. ΟΧΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΙΣΜΑ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΑΣ.
ΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΤΟΥ DPAPAKOSTANTINU ΕΧΟΥΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΑΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΌ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΘΟΛΟΥ. ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΓΥΡΝΑΝΕ ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΠΛΑΝΟΜΕΝΟΥΣ ΙΟΥΔΑΙΟΥΣ ΟΛΟΙ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΑΠΟ ΡΕΜΑΤΙΑ ΣΕ ΡΕΜΑΤΙΑ ( ΜΕΤΑΞΥ ΑΥΤΩΝ ΚΑΙ ΕΓΩ) ΣΚΟΥΠΙΖΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΦΡΕΣΚΟ ΠΕΣΕΙ ΤΟ ΠΡΟΥΓΟΥΜΕΝΟ ΒΡΑΔΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ,ΠΑΡΟΝΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟ Σ/Κ ΠΟΥ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΄ΑΛΛΟΙ΄ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΥΝΗΓΉΣΟΥΝ ΠΑΡΕΑ. ΓΙΑΤΙ ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ Η ΠΙΕΣΗ ΑΝ ΚΥΝΗΓΑΜΕ ΜΟΝΟ ΤΕΤΑΡΤΗ ΚΑΙ Σ/Κ ; ΘΑ ΛΕΙΨΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΝΕ ΤΙΣ ΚΑΘΗΜΕΡΗΝΕΣ; ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΓΥΡΝΑΩ ΣΠΙΤΙ ΜΟΝΟ ΑΝ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΝΟΙΚΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΠΕΙΔΗ ΗΡΘΑΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΣΤΟ ΧΟΡΟ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥΣΑ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΣΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ΟΤΙ ΘΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ. ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΣΚΕΦΤΟΥΝ ΕΤΣΙ , ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΟΥΝ ΠΙΕΣΗ ΣΤΟ ΘΗΡΑΜΑ.
ΑΝΤΙΘΕΤΑ Ο ΤΣΙΧΛΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΥΝΗΓΗΣΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΨΑ ΝΑ ΚΥΝΗΓΗΣΕΙ ΤΣΙΧΛΕΣ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΚΑΙ ΘΑ ΞΕΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΠΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΚΑΝΟΝΑΣ ΠΛΕΟΝ.ΚΥΝΗΓΑΜΕ ΤΣΙΧΛΕΣ ,ΕΧΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΕΤΕΡΑΚΙ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΑΝ ΛΑΧΕΙ.
ΤΩΡΑ ΑΣ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΑΘΡΟΘΗΡΕΣ. ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΛΜΗΣΟΥΝ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ ΟΥΤΕ ΝΑ ΚΟΥΒΑΛΑΣ ΤΟ ΟΠΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΝΕ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΚΛΠ.ΠΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ; ΜΑΣ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΟΤΙ ΠΙΑΝΟΜΑΣΤΕ ΚΟΡΟΙΔΑ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΝΕ ΑΥΤΟΙ ΚΑΙ ΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΝΟΜΟΤΑΓΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΥΝΗΓΑΜΕ; ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ;ΠΑΛΙ ΔΗΛΑΔΗ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΕΓΩ ΜΑΣ ΠΡΩΤΟ; ΕΓΩ ΛΕΩ ΑΣ ΒΑΡΕΣΟΥΝ 50 ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ ΟΙ ΛΑΘΡΟΘΗΡΕΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΑΣ ΓΛΥΤΩΣΟΥΝ 3000-5000 Η ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ ΜΙΑΣ ΕΠΙΤΡΕΠΩΜΕΝΗΣ ΜΕΡΑΣ. ΑΣ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ Η ΘΥΡΟΦΥΛΑΚΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΛΙΓΟΥΣ ΑΚΡΑΙΟΥΣ ΣΚΗΡΟΥΣ ΠΑΡΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΒΓΕΙ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΟΤΟΠΟ.
ΕΙΠΕ Ο Κ.Γ.ΠΕΠΠΑΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΩΔΥΝΟ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΙΝΑΙ .ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΕΦΙΑΛΤΙΚΟ ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΠΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΣΟΒΑΡΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΥΧΟΛΟΓΙΑ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΠΕΤΥΧΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΤΟΧΟ ΧΩΡΙΣ ΘΥΣΙΕΣ .
ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΣΠΡΑΤΩ ΠΑΙΔΙΑ ,ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΗΣΕΤΕ ΠΟΥ ΘΑΤΟ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΝΟΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗ ΠΑΡΤΥ ΜΑΣ , ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΣΗΜΕΡΑ ,ΛΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ ΚΑΙ ΒΡΙΖΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙ Η ΕΧΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΠΕΙ ΤΟ ΦΡΙΚΑΛΕΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΡΗΤΌ «ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΦΑΩ ΕΓΩ ΘΑ ΤΑ ΦΑΝΕ ΑΛΛΟΙ»;
ΕΙΠΕ Ο ΑΛΛΟΣ Κ. ΠΕΠΠΑΣ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΣΤΗΡΙΞΗ ΚΑΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΉ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ. ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ. ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΒΓΑΙΝΟΥΜΕ ΜΕ ΟΠΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΗΡΙΞΟΥΜΕ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ; ΛΙΓΗ ΕΙΝΑΙ Η ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ ΠΟΥ ΝΟΙΩΘΟΥΜΕ ΣΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ; ΔΕΝ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΟΤΙ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΣΗΚΩΣΩ ΜΙΑ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΗ ΣΚΟΤΩΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΘΑ ΤΗΝ ΓΛΕΝΤΗΣΩ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ;
ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ , ΣΤΗΝ ΠΕΡΔΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΙΚΑΝΙΠΟΙΗΜΕΝΟΙ ΜΕ ΤΟ ΤΕΤΑΡΤΗ Σ/Κ ; ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΜΑΘΑΜΕ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΕΙΘΑΡΧΟΥΜΕ. ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΚΡΙΣΗΜΗ ΕΡΩΤΗΣΗ. ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΜΕ ΤΗΝ ΒΟΥΝΗΣΙΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ;;;;; ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΧΙ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΗΜΗΤΙΚΟ ΠΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΕΙ ΑΥΡΙΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ.
ΩΡΑΙΑ .ΑΝ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΝ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΒΓΑΙΝΕ ΜΙΑ ΑΠΟΦΑΣΗ ΟΤΙ ΘΑ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΤΕΤΑΡΤΗ Σ/Κ ΠΩΣ ΘΑ ΑΝΤΙΔΡΟΥΣΑΤΕ;;;; ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΑΝΤΙΔΡΑΤΕ ΟΛΟΙ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ . Η ΜΟΝΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΚΑΙ ΟΡΓΑΝΟΝΟΥΜΕ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΜΑΣ ΑΝΑΛΟΓΑ.
ΚΛΕΙΝΩ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ Η ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΑΡΚΕΤΩΝ ΟΥΤΕ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΊ Η ΕΙΡΩΝΙΑ ΑΛΛΩΝ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΚΥΝΗΓΟΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΑΝΥΣΗΧΕΙ ΒΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΟΥ ΠΑΘΟΥΣ ΜΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ.ΕΤΣΙ ΑΝΤΙΔΡΟΥΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ. ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΚΑΤΟΜΒΕΣ ΤΩΝ ΟΡΤΥΚΙΩΝ ΜΕ ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΘΗΡΑΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ.
ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΠΕΙΤΕ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕΒΑΣΤΟ. ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΑΝΑΚΑΤΕΥΤΩ .ΑΣ ΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΜΙΑ ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΧΛΕΥΑΖΟΥΜΕ. ΟΤΑΝ ΜΑΣ ΚΟΨΟΥΝ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ –ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ Η ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΤΟΥΣ ΚΑΠΝΙΣΕΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΛΕΜΕ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ «ΑΝΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΣΗΜΕΡΑ ΤΕΤΑΡΤΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕ ΔΕΣ ΚΑΝΕΝΑ ΣΙΝΕΜΑ ΚΑΙ ΑΣΕ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΚΑΙ ΜΑΣ ΗΣΥΧΟΥΣ»

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 26, 2008 8:17 pm 
Άβαταρ μέλους

H επιδερμική αντιμετώπιση ενός τόσο σοβαρού θέματος όπως η διαχείριση των θηραμάτων αντικατοπτρίζει το ποσό επιδερμικά αντιμετωπίζουμε όλα εδώ στην Ελλάδα.
Δεν είχα σκοπό να αντικρούσω θέσεις κάποιου αγνώστου που δεν έχει καν το σθένος να βάλει την υπογραφή του κάτω από τα όσα πρεσβεύει.
Παρόλα αυτά (αν & από τα λεγόμενα του πιστεύω πως δεν έχει και μεγάλη σχέση με το κυνήγι)
Θα προσπαθήσω να πω λίγα πράγματα που δεν περιμένω να συμφωνήσει κανείς με αυτά.
Όταν μιλάμε για διαχείριση θηραμάτων μιλάμε για διαχείριση ενδημικού θηράματος γιατί εάν ουτοπικά μιλάμε για το αποδημητικό θήραμα είναι σαν να λεμέ ότι ήμαστε αντίθετοι με την μόλυνση της ατμοσφαίρας και όλοι συμβάλουμε καθημερινά σε αυτή.
Για το αποδημητικό θήραμα θα μπορούσαμε μονό σαν ευρωπαϊκή ένωση να ψηφίσουμε κάτι & να ασχοληθούμε με πραγματικό ενδιαφέρον αυτό. Γιατί δεν μπορώ να δεχτώ απαγόρευση θήρευσης ενός θηράματος την στιγμή που το ίδιο θήραμα έχει χαρακτηριστεί επιβλαβές σε γειτονική χωρά.
(Μιλάω για τις χήνες που μάγε είχαν κάνει την χάρη να μας επισκεφτούν το 2000 εάν δεν κάνω λάθος κατά χιλιάδες & καθόμασταν & χτυπούσαμε ντενεκέδες να φύγουν από τα σπαρτά μας)
Τα αποδημητικά που εμείς τα προστατεύουμε εδώ σε γειτονικές χώρες αλλά και στις χώρες αναπαραγωγής γίνετε πραγματική σφαγή.
Άρα προς τι ο λόγος ??????
Οσο αφορά το ενδημικό...........
Εάν δεν κάνω λάθος το ενδημικό θήραμα επιτρέπετε μόνο ΤΕΤ-ΣΑΒ-ΚΥΡ. και με αυστηρούς αριθμούς ανώτερης θήρευσης.
Εάν δεν κάνω λάθος η πεδινή πέρδικα απαγορεύατε εδώ και 25 χρόνια χωρίς να διαπιστώνετε ανάκαμψη του αριθμού της παρά μόνο σε μη αγροτικές περιοχές (Βλέπε ΒΙΠΕ ΣΙΝΔΟΥ-ΛΑΚΩΜΑΤΟς).
Τι θέλω να πω με αυτό. Η διαχείριση πρέπει να ξεκινήσει από αλλού.
Πρώτα από όλα από την παιδεία των κυνηγών & την σχολική ηλικία.
Δεύτερον από τον έλεγχο των αγροτικών εκμεταλλεύσεων & την εντατικοποίηση της καλλιέργειας.
καθώς & των έλεγχο των φυτοφαρμάκων.
Τρίτον από τα μετρά των δικών μας των Οργανώσεων(εμπλουτισμό, βιότοποι, λαθροθηρία σωστή διαχείριση των τεραστίων αποθεματικών των μεγάλων αστικών συλλόγων Κτλ)
Kαλό θα ήταν να ρίξουμε μια ματια στα ομορφα πόστ του gpeppa στο --κυνηγι & οικολογια---βιώσιμο κυνήγι..να παρουμε μια γεύση για το τι θα πει διαχείρηση θηράματος.
Τώρα από τα λεγόμενα των δυο υπερασπιστών της μείωσης διέκρινα έναν φθόνο μια ζήλεια για αυτούς που έχουν την δυνατότητα να βρίσκονται κοντά στους τόπους κυνηγιού άρα & κοντά στα θηράματα & στις καθημερινέ εξόδους.
Εγώ λοιπόν επιμένω & λέω είστε υπέρ της μείωσης του κυνηγιού ????αλλά με επιτρεπόμενες ημέρες θήρευσης ΔΕΥΤΕΡ-ΤΡΙΤΗ-ΠΕΜΠΤΗ???????
Εγώ προσωπικά σπανίως κυνηγώ Σ/Κ λόγω πληθώρας κυνηγών (τώρα που το κυνήγι ασκείτε σε καθημερινή βάση) γιατί στο κυνήγι πάω να ηρεμίσω & όχι να νευριάσω με το κάθε οπλοκουβαλιτη του Σ/Κυριακου
Βεβαία εάν θέλετε να σας πω μερικά υπέρ και κατά ενός τέτοιου πειράματος από την μεριά των κυνηγών όπως τουλάχιστον τα έζησα δυο φορές τα τελευταία χρονιά στην Γιουγκοσλαβία θα μπορούσα σε άλλο πόστ βεβαία.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 27, 2008 9:47 am 
Άβαταρ μέλους

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ,ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΝΟΜΙΖΩ ΕΜΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΣΩΣΟΥΜΕ ΤΑ ΑΠΟΔΗΜΗΤΙΚΑΑΑ??ΣΤΙΣ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΧΩΡΕΣ ΑΠΟ ΜΑΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΦΑΓΕΣ ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ ΕΙΤΕ ΟΡΤΥΚΙΑ ΕΙΤΕ ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΠΑΛΙ ΕΜΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗ ΖΗΜΙΑ ΠΑΛΙ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΤΑ ΣΩΣΟΥΜΕ?ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΗΜΙΚΟ ΤΗΝ ΠΕΡΔΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΝΕΜΕΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΙΔΑ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΧΙΟ ΠΕΡΙΣΥ ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΚΟΡΟΙΔΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΕΝΑΡΞΗ ΚΑΙ ΤΟΑΛΛΟ ΤΟ ΚΑΛΟ 6 ΚΥΡΙΑΚΕΣ ΜΟΝΟ.ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ Μ...ΕΣ ΤΑ ΡΗΜΑΞΑΝΕ ΕΝΤΕΛΩΣ ΟΛΑ,ΝΑ ΜΗ ΠΩ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΡΤΕΡΙΑ ΙΟΥΛΙΟ-ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΣΤΑ ΝΕΡΑ ΠΟΥ ΤΙΣ Γ...ΝΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ Μ ΤΟΥΦΕΚΙΑ 5-6 ΠΟΥΛΙΑ ΣΥΝ ΤΙΣ ΣΚΑΓΙΩΜΕΝΕΣ ΠΟΥ ΦΕΥΓΟΥΝ ΚΑΙ ΨΟΦΑΝΕ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΜΕ 7-8 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΔΕΙΓΜΑ,ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΜΑΣ ΣΩΣΟΥΝ ΟΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΙΔΕΙΑ ΜΙΑ ΖΩΗ ΕΤΣΙ ΘΑ ΜΑΣΤΕ ΣΤΗ ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΟΥΝ ΟΛΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΤΗΣ ΠΡΟΧΕΙΡΟΤΗΤΑΣ ΟΛΑ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 27, 2008 10:15 am 
Άβαταρ μέλους

Καλημέρα.
Εγώ πάντως διαφωνώ με τέτοιες αποφάσεις. Θα προτιμούσα να έδινα παραπάνω λεφτά για την έκδοση της άδειας ώστε να ενισχυθεί η θυροφυλακη μας. Στην Ελλάδα από ότι έχω καταλάβει η μόνη λύση στα προβλήματα είναι το απαγορεύεται.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 27, 2008 10:54 am 
Άβαταρ μέλους

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΑΥΤΗ Η ΠΡΟΤΑΣΗ ΕΓΙΝΕ ΛΟΓΟΣ ΕΝΤΟΝΗΣ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗΣ ΔΙΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΕΣ ΔΕ ΣΤΑΘΗΚΑΝ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΛΟΓΗ ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΑΡΜΟΖΕΙ ΚΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΕΒΓΑΛΑΝ ΤΟ ΜΑΧΑΙΡΙ ΤΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΟΥΝ ΑΝΑΛΟΓΑ...ΛΟΙΠΟΝ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΕΤΟΙΟ ΥΦΟΣ ΣΕ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΖΗΤΗΜΑ...ΕΦΟΣΟΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΛΕΓΕΣΤΕ ΚΥΝΗΓΟΙ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΤΕ ΣΕ ΑΝΑΛΟΓΟ ΥΦΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΧΕΣΤΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΛΗΘΟΣ ΠΟΥ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ΚΑΙ ΝΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΠΩΣ ΔΕ ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΓΩ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΑΥΡΙΟ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ...ΟΜΩΣ ΑΥΤΗ Η ΠΡΟΤΑΣΗ ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΟΔΗΜΗΤΙΚΟ ΘΗΡΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΡΙΓΜΕΝΗ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΒΑΣΕΙΣ...ΣΩΣΤΑ Ο ΚΕΡΜΕΝ ΑΝΕΦΕΡΕ ΠΩΣ Η ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΠΡΟΤΑΣΗ ΟΧΙ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΑΛΛΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΑΣ ΜΙΚΡΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΧΩΡΕΣ ΠΟΥ ΤΑ ΑΠΟΔΗΜΗΤΙΚΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗΣ ΤΟΥΣ ΣΕ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ..ΧΩΡΙΣ ΒΕΒΑΙΑ ΑΥΤΟ ΝΑ ΜΑΣ ΑΠΑΞΙΩΝΕΙ...ΟΜΩΣ ΟΤΑΝ ΣΕ ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΠΛΗΘΟΣ "ΚΥΝΗΓΩΝ" ΚΥΝΗΓΑ ΧΩΡΙΣ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΧΤΥΠΑΕΙ ΠΕΡΟΣΣΟΤΕΡΕΣ ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ ΣΤΟ ΚΑΡΤΕΡΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΣΠΑΝΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΑΝΑΛΟΓΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΠΩΣ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΜΕΤΡΟ ΘΑ ΕΙΧΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ???ΦΥΣΙΚΑ ΟΧΙ...Ο ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ ΘΑ ΒΓΕΙ ΟΥΤΩΣ Ή ΑΛΛΩΣ...ΑΣΧΕΤΩΣ ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΗΣ ΜΕΡΑΣ Ή ΟΧΙ...ΑΡΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΑΕΙ ΞΑΝΑ ΣΤΟ ΑΙΩΝΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΣ ΕΛΛΙΠΟΥΣ ΘΗΡΟΦΥΛΑΞΗΣ....ΤΟ ΙΔΙΟ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΟΡΤΥΚΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΕΝΔΗΜΙΚΑ ΟΠΩΣ ΟΙ ΠΕΡΔΙΚΕΣ ΠΟΥ Ο PXIOS ΑΝΕΦΕΡΕ ΤΑ ΔΡΩΜΕΝΑ ΠΟΥ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΕΚΤΥΛΙΣΣΟΝΤΑΙ...ΑΡΑ ΞΑΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΜΕ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΑΙΩΝΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...ΕΤΣΙ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΕΔΩ ΣΕ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΑΝΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΛΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΛΑΘΡΟΘΗΡΕΣ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΝΤΟΥΣΑΝ ΤΙΣ ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ...ΑΠΕΝΑΝΤΙΑΣ ΕΤΣΙ ΤΟΥΣ ΔΟΘΗΚΕ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΙΟ ΑΝΕΤΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΕΙΨΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣ ΤΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ...ΛΟΙΠΟΝ ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΟΤΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΤΟΠΟΥΣ ΘΑ ΜΑΣ ΣΤΕΡΗΣΟΥΝ ΤΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΕ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΜΕΡΕΣ...ΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΟΝΤΑΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΠΙΟ ΣΩΣΤΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΝΟΜΟ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΑΠΟΦΑΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΘΗΡΟΦΥΛΑΞΗ...ΟΤΑΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΔΙΩΞΕΙΣ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΘΑ ΥΠΟΣΤΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 27, 2008 11:22 am 
Άβαταρ μέλους

ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΕ ΤΟΝ ΒΑΓΓΕΛΗ ΝΑ ΦΕΥΓΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΑΠΤΗΝ ΜΕΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΗ ΔΟΥΛΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΜΑΣ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΕΞΥΠΝΟΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΤΙΣ ΠΛΑΤΕΣ ΤΟΥ Χ,Ψ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΙΑΝΕΙ ΤΠΤ,ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΣΕ ΚΟΙΝΩΝΙΕΣ ΟΠΩΣ ΟΙ ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ ΣΤΟ ΝΗΣΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΚΛΕΙΣΤΕΣ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΚΑΠΝΟ ΦΟΥΜΑΡΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 27, 2008 11:56 am 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

O Κερμέντης νομίζω σε κάλυψε alexis ενδημικό κυνηγάμε Τετάρτη , Σάββατο , Κυριακή , αρα ήδη η πρόταση σου ισχύει.
Για τα αποδημητικά όπως μπεκάτσα, ορτύκι κλπ θα είμαστε πολύ μαλάκες συγνώμη αν βάλουμε και άλλους περιορισμούς μόνο για την χώρα μας .
Οι δίπλα θα κάνουν πάρτι όπως και σχεδόν όλη η Ευρώπη , και απλά θα πηγαίνουμε να κυνηγήσουμε αυτά που δεν κυνηγάμε εδώ στους δίπλα με πληρωμή.
Αν είναι να γίνει κάτι αυτό πρέπει να γίνει Πανευρωπαϊκά και για όλα τα κράτη.
Τώρα από αυτά που έπρεπε να κάνουμε ειδικά για το δικό μα θήραμα, δυστυχώς ακόμη δεν έχουμε κάνει τίποτε απολύτως , έχουμε μείνει σε κάποιες μελέτες .
Το βασικότερο δεν υπάρχει φύλαξη εκτός της δικής μας της θηροφυλακής , που στο κάτω κάτω δεν είναι δική μας υπόθεση να φυλάμε εμείς όλη την Ελληνική επικράτεια πληρώνοντας από τα δικά μα λεφτά , ενώ το κράτος δεν μπορεί να κάνει τίποτε και κάποιοι άλλοι να λυμένοντε τις επιχορηγήσεις προσφέροντας αέρα και συναισθηματισμό φθηνό.
Δηλαδή ο Ελληνας κυνηγός πρεπειι να είναι πάντα ο μαλ........ της υπόθεσης παγκοσμίως.
Αυτό που χρειάζεται είναι παιδεία , φύλαξη , υπακοή στους νόμους και οι νόμιμοι κυνηγοί που ενδιαφέρονται να γίνουν θεματοφύλακες του κυνηγιού και των θηραμάτων και επιτέλους ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΤΟΣΑ ΜΑ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ και εθελοντισμός αφιλοκερδώς από όλους μας .
Αν όλα αυτά αφού εφαρμοστούν αποτύχουν τότε ναι να βάλουμε ότι περιορισμούς θέλεις γιατί πράγματι τότε δεν θα υπάρχει άλλος δρόμος.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 27, 2008 3:35 pm 
Δυστυχώς οι πιο πολλοί από μας μπερδεύουν το κυνήγι με τη λαθροθηρία.
Όταν ξεπερνάς το επιτρπόμενο όριο, κυνηγάς σε απαγορευμένο τόπο ή/και χρόνο ή/και απαγορυμένα είδη εμπίπτεις στην κατηγορία του λαθροθήρα είτε έχεις είτε δεν έχεις κυνηγετική άδεια.

Κι' εγώ έχω κάνει κάποια απ' αυτά στο παρελθόν, αλλά εδώ και χρόνια σταμάτησα και ακολουθώ τους κανόνες κατά γράμμα.

Για παράδειγμα πέρσυ στην έναρξη, θα μπορούσα να πάρω δύο λαγούς. Και οι δύο πετάχτηκαν κυριολεκτικά μέσα απ' τα πόδια μου, σε δύο διαφορετικές φάσεις, αλλά δεν τό'κανα.
Έχω γυρίσει από πέρασμα στη Μακρόνησο με 12 ορτύκια και πολλές φωτογραφίες, (σαν αυτή και τούτη), όταν στη βάρκα οι περισσότεροι ήταν φορτωμένοι ντορβάδες ορτύκια και κατά παράδοξο, για μένα, τρόπο ιδιαίτερα περήφανοι για την επίδοσή τους.

Το κυνήγι και η λαθροθηρία είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα. Βάζοντας περιορισμούς στο κυνήγι δεν περιορίζουμε τη λαθροθηρία.
Περιρίζουμε τη λαθροθηρία όταν ο καθένας από'μας σκοτώνει το λαθροθήρα μέσα του και μετατρέπεται σε συνειδητοποιημένο κυνηγό. Είναι δύσκολος δρόμος, πολλές φορές αισθάνεσαι μα****ας, αλλά είναι ο μόνος δρόμοας, σε συνδυασμό με τη διαχείριση των θηραμάτων.

Δεν συμφωνώ λοιπόν με τον περιορισμό των ημερών, αλλά με τον περιορισμό της απληστίας μας. Πιστεύω επίσης πως είναι μονόδρομος για τον κάθε συνειδητοποιημένο κυνηγό η καταγγελία κάθε μορφής λαθροθηρίας, όπου και όποτε πέσει στην αντίληψή του. Οι λαθροθήρες "κλέβουν" το θήραμα απ' τους νόμιμους κυνηγούς και σαν κλέφτες πρέπει ν'αντιμετωπίζονται.

Φιλικά,

Τάκης

Τελευταία επεξεργασία από Takis Peppas και Παρ Ιουν 27, 2008 9:12 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 27, 2008 5:56 pm 
Άβαταρ μέλους

Takis Peppas έγραψε:
Δυστυχώς οι πιο πολλοί από μας μπερδεύουν το κυνήγιμε τη λαθροθηρία.
Όταν ξεπερνάς το επιτρπόμενο όριο, κυνηγάς σε απαγορευμένο τόπο ή/και χρόνο ή/και απαγορυμένα είδη εμπίπτεις στην κατηγορία του λαθροθήρα είτε έχεις είτε δεν έχεις κυνηγετική άδεια.

Κι' εγώ έχω κάνει κάποια απ' αυτά στο παρελθόν, αλλά εδώ και χρόνια σταμάτησα και ακολουθώ τους κανόνες κατά γράμμα.

Για παράδειγμα πέρσυ στην έναρξη, θα μπορούσα να πάρω δύο λαγούς. Και οι δύο πετάχτηκαν κυριολεκτικά μέσα απ' τα πόδια μου, σε δύο διαφορετικές φάσεις, αλλά δεν τό'κανα.
Έχω γυρίσει από πέρασμα στη Μακρόνησο με 12 ορτύκια και πολλές φωτογραφίες, (σαν αυτή και τούτη), όταν στη βάρκα οι περισσότεροι ήταν φορτωμένοι ντορβάδες ορτύκια και κατά παράδοξο, για μένα, τρόπο ιδιαίτερα περήφανοι για την επίδοσή τους.

Το κυνήγι και η λαθροθηρία είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα. Βάζοντας περιορισμούς στο κυνήγι δεν περιορίζουμε τη λαθροθηρία.
Περιρίζουμε τη λαθροθηρία όταν ο καθένας από'μας σκοτώνει το λαθροθήρα μέσα του και μετατρέπεται σε συνηδειτοποιημένο κυνηγό. Είναι δύσκολος δρόμος, πολλές φορές αισθάνεσαι μα****ας, αλλά είναι ο μόνος δρόμοας, σε συνδυασμό με τη διαχείριση των θηραμάτων.

Δεν συμφωνώ λοιπόν με τον περιορισμό των ημερών, αλλά με τον περιορισμό της απληστίας μας. Πιστεύω επίσης πως είναι μονόδρομος για τον κάθε συνειδητοποιημένο κυνηγό η καταγγελία κάθε μορφής λαθροθηρίας, όπου και όποτε πέσει στην αντίληψή του. Οι λαθροθήρες "κλέβουν" το θήραμα απ' τους νόμιμους κυνηγούς και σαν κλέφτες πρέπει ν'αντιμετωπίζονται.

Φιλικά,

Τάκης

Δεν ηθελα να γραψω κατι πανω στο συγκεκριμενο θεμα γιατι λιγο πολυ με καλυψαν καποιοι φιλοι αλλα αυτο το ποστ του Τακη ηταν οτι ακριβως ειχα στο μυαλο μου!!Ακριβως ομως!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιουν 28, 2008 9:13 am 
Άβαταρ μέλους

Και εγώ θεωρώ ότι από νόμους και περιορισμούς πάμε καλά και σχεδόν είμαστε πρωτοπόροι , αν δε τους εφάρμοζε η πλειοψηφία των νόμιμων κυνηγών , πνίγοντας τους άλλους εαυτούς μας, τότε τα πράγματα δεν θα ήταν πολύ καλύτερα για όλους.
Για σκεφτείτε το , σε ένα μεγάλο πέρασμα από ορτύκια ,ένας ένας οι κυνηγοί πού έπιαναν το όριο να κατέβαζαν τα όπλα και η να σταματούσαν ,η να συνέχιζαν σε στιλ εκπαιδευτικού !
Και όμως, αυτό που μάς φαίνετε τόσο ακατόρθωτο, στις άλλες Ευρωπαϊκές χώρες γίνετε συνειδητά ,και από την πλειοψηφία των κυνηγών εκεί.
Με το ίδιο τρόπο τότε θα κυνηγούσαμε μπεκάτσα στα μέρη της πέρδικας και όταν πέφταμε πάνω σε ένα κοπάδι πουλιών κανείς δεν θα σήκωνε όπλο, αυτό είναι παιδεία και κυνηγητική διαχείριση.
Η καταπολέμησε του άλλου εαυτού μας πρέπει να γίνει μονόδρομος , όσο δύσκολο και να φαίνετε και όσο μ****ς να αισθανόμαστε κάποιες φορές.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιούλ 28, 2009 11:13 pm 
Άβαταρ μέλους

Οχι φίλε. ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ να κανω ταξίδι από Αθήνα - Μακεδονία ή Θράκη 1000 χιλιόμετρα και να κάθομαι να βλέπω τις μπεκάτσες και τις φάσσες να περνάνε Δευτέρα & τρίτη και να μην τις κυνηγάω. Είασι λάθος.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 2   [ 27 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: