Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 11 Δημοσιεύσεις ]
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΣΥΜΒΟΥΛΗ - ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ NΤΡΑΤXΑΑΡ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 28, 2011 7:18 pm 

GEIA KAI XARA SE OLOUS,EIMAI ENA KYNIGOS SXETIKA NEOS MIAS KAI KYNIGAO 10 XRONIA (EIMAI 28XRONON)THA ITHELA NA SAS ROTISO KATI...EXO KAI EGO ENA DRAHTHAAR 8-9MINON ARSENIKO KAI TO PROBLIMA MOU EINAI TO OTI TO SKILI DEN APOMAKRINETAI APO KONTA MOU SXEDON KATHOLOU PSAXNI STA PODIA MOU MESA KAI ANTE NA PAEI MEXRI 5-10 METRA,AFOU ANOIXTI MEXRI 10METRA GYRNAEI ME KOITAEI KAI KSANAGYRNAEI PISO KAI OPOS KATALABENETE EXOUN ARXISH KAI ME POIANOUN TA DIAOLIA MOU.TO XO SIZITISH ME POLOUS KAI MEGALOUS SE ILIKIA KYNIGOUS KIA MOU LEEI O KATHENAS TA DIKA TOU,TI NA KANO DEN KSERO EXOUN PERASI APO TA XERIA MOU ALLA DIO SKILIA KAI TETOIO PROBLIMA DEN EIXA POTE ISAISA POU DEN MAZEBONTOUSAN..KAMIA SYMBOYLI;EYXARISTO

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: SYMBOYLI ΓΙΑ NΤΡΑΤXΑΑΡ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 28, 2011 8:51 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Αν κατάλαβα καλά είναι το πρώτο σου NΤΡΑΤXΑΑΡ έτσι :?:
Αν είναι έτσι τότε πρέπει αν διαβάσεις για αυτήν την φυλή και την κυνηγετική συμπεριφορά της είναι ιδιαίτερη και από ότι ξέρω χρειάζονται χρόνο κάποια άτομα της φυλής για να εκδηλώσουν τα κυνηγετικά ένστικτα τους .
Η συμπεριφορά τους βέβαια εξαρτάτε και από τις εξόδους που έχουν και από τα θηράματα που συνάντησαν με λίγα λόγια από τις εμπειρίες τους .
Προσωπικά νομίζω ότι το σκυλί είναι πολύ νέο ακόμη και μην το συγκρίνεις με αγγλικές φυλές .
Νομίζω όμως ότι θα έχεις και κάποια καλύτερη απάντηση από κάποιον περισσότερο γνώστη-κάτοχο αυτής της φυλής

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΜΒΟΥΛΗ - ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ NΤΡΑΤXΑΑΡ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 28, 2011 9:29 pm 

kai omos einai to deutero drahthaar to proto den ekane apolitos tipota...tora gia eksodous to skilaki bgeni ekso 2 fores tin ebdomada kai se bouno kai fetos ekana 4 esodous me to skilaki auto,tora elpizo me doulia kai eksodous na kani kati giati oi epoxes einai diskoles paidia

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 28, 2011 10:51 pm 
Άβαταρ μέλους

sinnaig έγραψε:
kai omos einai to deutero drahthaar to proto den ekane apolitos tipota...tora gia eksodous to skilaki bgeni ekso 2 fores tin ebdomada kai se bouno kai fetos ekana 4 esodous me to skilaki auto,tora elpizo me doulia kai eksodous na kani kati giati oi epoxes einai diskoles paidia

Προσωπικά δεν ξέρω τίποτα για αυτήν την φυλή οπότε ότι και να σου πω θα είναι άτοπο. Αν το πήρες από εκτροφέα γιατί δεν απευθήνεσαι σε αυτόν, αλλά και από ιδιώτη να το πήρες πάλι κάνε του 1 ερώτηση να δεις τι θα σου πει.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 01, 2011 12:42 am 
Άβαταρ μέλους

Βγαλτο με ενα εμπειρο για μερικες εξοδους να το τραβηξει μαζι του, αν συναντησει πουλια, καμια περδικα, ακομα καλυτερα

Μου εχει τυχει με αγγλικο, οι πρωτοι 10 εξοδοι να ειναι στα ποδια μου χωρις να δειχνει σημασια σε τιποτα, μετα απο μερικα θυραματα ξυπνησε, το βαλα στο κουτι και εφυγα γιατι θα το χανα. Αυτα εφοσον ξερεις οτι οι γονεις του ειναι ζωα καλα στο κυνηγι. Αλλιως μπορει να βγει οτιδηποτε.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 01, 2011 12:58 am 
Άβαταρ μέλους

Δεν ειναι τιποτα ειναι μικρο ακομα και αρσενικο και καθυστεραει λιγο

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 01, 2011 2:14 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλό θα ήταν να ξέρουμε την γενεαλογία του σκύλου, είναι πολύ βασικό, υπάρχουν πολλές ιδιαιτερότητες στις γραμμές των drahthaar,
Υπάρχουν γραμμές που είναι ποιο ανώριμες γενικά, κλπ. Η ηλικία δεν έχει να κάνει τόσο πολύ, υπάρχουν πάρα πολλοί τρόποι για να "ανοίξει" όσο θέλουμε ένα drahthaar, Σε αυτή την ηλικία πολλά περνανε Εαρινη VJP και στην ουσία είναι τελειωμένα κυνηγόσκυλα για τα δεδομένα της Ελλάδας, το μόνο που τους λείπει είναι οι εμπερίες - φερμάρουν, ιχνηλατουν λαγούς κλπ. Μια από τις ιδιαιτερότητες της φυλής ερχεται από την εκτροφή και όταν αυτή βασίζεται στο VGP σημαίνει ότι το σκυλί ΔΥΝΑΤΑΙ να εκπαιδευτεί να έχει ρυθμιζόμενη έρευνα ώς προς την απόσταση κλπ. Ακούγεται υπερβολικό περιέργο κλπ, αλλά είναι μια πραγματικότητα, όσα δεν μπορούν δεν έχουν το μυαλό να λειτουργήσουν κατ΄αυτό τον τρόπο δεν πάνε καλά στους αγώνες, αρα δεν προτιμούνται για την εκτροφή. κλπ κλπ.
ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΝΟΙΓΟΥΝ η ΑΠΟΡΙΨΗ ΣΟΥ που περνάει στον σκύλο και σε αυτή την ράτσα πολύ περισσότερο, και σίγουρα ο σκύλος δεν έχει καταλάβει τι ζητάς από αυτόν. για αυτό και γυρνάει συνεχώς να δεί που είσαι. ΣΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΗΣΕΤΑΙ και εσύ δεν του "εξηγείς" τι θέλεις, και το απορίπτεις,
Φαυλός κύκλος όσο το απορίπτεις τόσο μαζέυεται.
Μπορεί να είναι για τους μη γνωστες ένα "σκληρό" σκυλί , αλλά δεν είναι καθόλου έτσι, είναι εξαιρετικά ευαίσθητο στην επάφη με το αφεντικό του.
Να δώσω ένα παράδειγμα πολλά πολλά drahthaar όταν βγάινουν με άλλο σκύλο τουλάχιστον στις πρώτες εξόδους τους ή ακόμα και για παρα πολύ χρόνο, λειτουργούν αντίστροφά από τα αγγλικά, ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟ στην απόσταση και στο τρέξιμο, βλέπουν τον ανταγωνισμό στην επαφή με το αφεντικό, αποτέλεσμα είναι να μένουν πολύ ποιο κοντά από ότι όταν είναι μόνα τους.
Αυτή την εποχή έχω ένα θυληκό 9 μηνών, μεγαλόσωμο ζώο, ακόμα χρωστάει πολύ σώμα, δηλαδή μυικό σύστημα που θα "τραβηξει" το τρέξιμο, μέχρι τώρα με γύρω στις 10 εξόδους εκπαιδευτικά -κυνήγι, της μιας ώρας, τριγυρνάει σαν την καλή χάρα πάνω μου, μια και λόγω "μουσούδας" είναι ιδαίτερα συμπαθής στον κοσμο και δη το γυναικείο φύλο, οπότε όλοι την έχουν στα χάδια, όλα τελιώνουν μόλις πεταχθεί ένα πουλάκι κάπου κοντά της, εαν είναι και θηραμα και η ευχαρίστηση η δική μου περνάει στο σκυλί (χωρίς καμμία εξωτερικευσή δική μου,τότε για 1+ ώρα ψάχνει να βρεί θήραμα, με την μύτη της, τρέχοντας (ολη την ώρα) αν και δεν τρέχει ιδιαίτερα "ομαλά" (ακόμα- ελπίζω να βελτιωθεί) σε αποστάσεις που στα μπεκατσίνια έφταναν τα 100-150 μέτρα έχει φερμαρει και 4-5 κουφομπεκάτσινα στα κανονικά ήταν στα ανεβάσματα -εδώ θα μείνω εκεί θα μείνω εφευγε το μπεκατσίνι, στα καμπίσια (1 εξοδος) τα 100 περίπου μέτρα,φέρμαρε και μια χαζή περδικα που έκατσε να την πλησιασει, στο Σχιστό σε 3 εξόδους, ΤΙΠΟΤΑ τρέχει για 30-50 μέτρα πίσω από καμμιά περδικά ψάχνειστα 10-30 μέτρα για κανενα 5 λεπτο και μετά τέλος, ακόμα δεν έχει καταφέρει να σηκώσει μόνη της ένα πουλί, Περισσότερο φταίει ότι το σώμα ακόμα δεν είναι ώριμο, και στην πέτρα καταπονείται περισσότερο, Εαν μιλάγαμε για ενα ποιο μικρόσωμο ζώο η Πέρσα είναι τώρα στους 63 cm, ενώ ενα ζώο θυληκό στα 58 cm θα είχε ωριμάσει σωματοδομικά ήδη, οπότε ακόμα και στο Σχιστό θα πήγαινε πολύ καλύτερα.Πάντως η γνώση της γενεαλογίας του σκύλου θα μου έδινε μια "γραμμη" πληροφοριών ώστε να μπορώ να βοηθήσω ποιο συγκεκριμένα.
Παντελής

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 02, 2011 6:02 pm 

GIA SAS KIRIE TERZISYGNOMI ALLA EGO DEN GNORIZO APO EARINES DOKIMASIES.EGO ENA SKILAKI GIA NA PIGENO KINIGI THELO TIPOTA ALLO.ALLA PITE MOU AN THELETE KAPOIO TROPO GIA NA ANOIXTI TO SKILAKI.EYXARISTO

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 03, 2011 10:01 am 
Άβαταρ μέλους

Οτι και να σου γράψω θα ειναι μισό, εαν δεν δώ τον σκύλο μαζί σου στο χωράφι, μια 1η ιδέα για μένα θα είναι η γενεαλογία του σκύλου (μην σου φαίνεται παράξενο) και δεν είνα ανάγκη να είναι επώνυμη, υπάρχουν εξαιρετικά σκυλιά από μη επώνυμους (για τους πολλούς) προγόνους.
Ολοι για το κυνηγι τα θέλουμε φίλε μου, τα drahthaar δεν εχούν το σύστημα των υπολοίπων φυλών, περνάνε δοκιμασίες σε νεαρές ηλικίες, οι οποίες τις περισσότερες φορές είναι και η αφορμή για γνωριμία με την ράτσα και τις κυνγηετικές δυνατότητες της. Μετά πάνε για κυνήγι.
Τις επόμενες 2 εβδομάδες έχουμε με 1-2 φίλους μια μίνι προετοιμασία (2-3 εξόδους) για την Εαρινή στις 18 του μήνα, δεν είναι τίποτε αλλο από μια ένεργοποίηση των ενστίκτων των νεαρών σκυλιών μας, Εισαι ευπροσδεκτός στην παρέα μας,ή φέρε τον σκύλο σου απλά να τον δώ. Που ξέρεις μπορεί σε μια ώρα να πηγαίνει 50+ μέτρα
Εαν πάλι δεν μπορείς θα μου στείλεις ένα videaki με σένα και τον σκύλο στο χωράφι, 2-3 καλές φωτογραφίες του σκύλου σου και το πετιγκρι εαν έχει έαν δεν έχει απλά από ποιον τον πήρες (μάνα- μπαμπάς) και θα σου πώ 1- 2 τρόπους να το ανοίξεις τον σκύλο.
Αλλά να ξέρεις ότι ο σκύλος θα ανοίξει 110% αλλά η γραμμή μεταξύ του ΨΑΧΝΩ πραγματικά με την μύτη (αρα κυνηγάω σωστά και μέσα στις δυνατοτήτες μου) και του εκτελώ μια εντολή είναι πολύ μικρή, ακόμα και έμπειροι επαγγελματίες εκπαιδευτές δεν την ξεχωρίζουν, θέλει ιδιαίτερη προσοχή. Μπορεί πολύ ευκολα να καταλήξεις με ένα σκύλο που απλά τρέχει δεξιά αριστέρα ανοικτά και να βρίσκει 1 στα 10 πουλιά.
Δεν είμαι επαγγελματίας εκπαιδευτής, τα σκυλιά μου μόνο ετοιμάζω, απλά ασχολούμενως αποκλειστικά με την ράτσα από το 1990 μπορώ να τα "διαβάσω" και να αποδικοποιήσω συμπεριφορές.Ισως γιατί δεν έχω την πίεση του επαγγέλματία ασχολούμαι με 1-2 σκυλιά, ΄
Παντελής

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 04, 2011 9:52 am 

ok mporoume na kanonisoume kapoia stigmi na to dite to skilaki.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 07, 2011 2:48 am 
Άβαταρ μέλους

Το τηλέφωνο μου είναι 6937305185 (απογευματινές ώρες). Πάρε με να κανονίσουμε.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 11 Δημοσιεύσεις ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: