Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 2   [ 24 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: MΠΡΑΚ ΩΒΕΡΝΗΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 16, 2008 9:09 pm 
Άβαταρ μέλους

τα γνωριζει κανεις αυτα τα σκυλια? σκευτομαι να αγορασω..

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 16, 2008 9:43 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Παράθεση:
Μπράκ της Ώβέρνης

Πρώτος γαλλικός σκύλος φέρμας, κατηγορίας Μπράκ. Εξαιρετικός στό κυνήγι της πέρδικας. Ή ερευνά του είναι γρήγορη καί οι κινήσεις του ταχύτερες άπό όλα τά Μπράκ. Έχει πολύ ευαίσθητη όσφρηση καί μεγάλη αντοχή στην κούραση. Πολύ καλός γιά τήν κοιλάδα, τό δάσος καί τό έλος. Μπορεί νά πάρει άπό πολύ νωρίς μέρος στό κυνήγι, γιατί «δηλώνεται» πολύ νέος. Πολύ έξυπνος, εκγυμνάζεται εύκολα καί μπορεί νά γίνει πολύ καλός άπορτιάρης.
Ιστορικό Ή ρίζα τοϋ Μπράκ της Ώβέρνης περιβάλλεται μέ μύθους. Σύμφωνα μέ ορισμένους ό σκύλος αυτός μεταφέρθηκε στην Ώβέρνη τόν Μεσαίωνα άπό τους Ίεροεξεταστές, πού είχαν άλλοτε πολλές μονάδες στην περιοχή αυτή. Σύμφωνα μέ άλλους προέρχεται άπό τή Μάλτα, άπ' όπου μεταφέρθηκε τό 1798 (ημερομηνία της παράδοσης της Μάλτας στον Ναπολέοντα) άπό τους Ιππότες κατά τήν επιστροφή τους στή Γαλλία.
Στή χώρα της καταγωγής του θεωρούν πώς ανήκει σέ μιά απόλυτα αμιγή ράτσα, πού ποτέ δέν έπιμίχτηκε μέ ξένη ράτσα (ελάχιστα πιθανό). Είναι πιθανό τό Μπλε Μπράκ της Ώβέρνης νά είναι προϊόν τού παλιού Γαλλικού Μπράκ, πού μετασχηματίσθηκε κάτω άπό τήν επίδραση τοΰ χώρου, καί στό όποιο μετάγγισαν αίμα άπό μαύρο ή μαυρόασπρο Πόιντερ τόν 19ο αιώνα (ή ζωντάνια του ή ευαισθησία της όσφρησης του καί τό χρώμα τοϋ τριχώματος του αποδείχνουν άλλωστε καθαρά πώς υπάρχει εγγλέζικο αίμα στον σκύλο αυτό).
Μέ επιδέξια επιλογή, βασισμένη στά προτερήματα του στή δουλειά, ή Γαλλική Λέσχη τοΰ Μπράκ της Ώβέρνης, όρισε πολύ καλά τό πρότυπο του (πρώτη ράτσα στή Γαλλία). Σήμερα υπάρχουν περίπου 30.000 Μπράκ της Ώβέρνης.

Γενική οψη Σκύλος ισχυρός αλλά όχι πολύ βαρύς. Παρ' όλο πού είναι πολύ χαρακτηριστικός Μπράκ, διατηρεί κάποια έλαφράδα καί μία κομψότητα, στην όποια συμβάλλει τό όμορφο τρίχωμα του.

Κεφάλι. Μακρύ, μέ λίγο διαγραμμένο σπάσιμο στό μέτωπο.
Άκρορρίνιο κολλημένο στην άκρη τοΰ ρύγχους.
Χείλη αρκετά παχιά, κατεβασμένα, πού σχηματίζουν μιά τετράγωνη μουσούδα.
Μύτη μαύρη, δυνατή, λαμπερή. Μάτια αρκετά μεγάλα καί βαθιά. Τά βλέφαρα δέν πρέπει νά αφήνουν νά διαφαίνεται ό έπιπεφυκώς. Αυτιά κολλημένα χαμηλά, στό επίπεδο της γραμμής τοϋ ματιού, λίγο κυματιστά καί αρκετά μακριά.

Κορμός. Λαιμός μακρύς, δυνατός μέ λίγο διπλοσάγονο.
Στήθος πολύ χαμηλό. Πλευρά λίγο στρογγυλά, άκρώμιο αρκετά προτεταμένο. Ράχη βραχεία καί ίσια. Όσφύς βραχεία, ελαφρά τοξωτή, πλατιά καί πολύ μυώδης. Νώτα πλατιά, όστεώδη, άκρη τών γλουτών ελαφρά προεξέχουσα.
Πλευρές επίπεδες.
Ωμοπλάτες λοξές καί μυώδεις.
Μπροστινά σκέλη Ί'σια, αντιβράχια δυνατά καί μυώδη, αγκώνες κατεβασμένοι.
Πίσω σκέλη: μηροί πολύ μυώδεις, πολύ παχιοί, σκελετός καί αρθρώσεις ρωμαλέες, ϊγνύες ρωμαλέες.
Πόδια κοντά, συμπαγή, δάχτυλα σφιγμένα, νύχια χοντρά καί κοντά.

Ουρά. Κολλημένη σχεδόν στή γραμμή της ράχης, στέκεται οριζόντια, λίγο χοντρή, χωρίς υπερβολή. Κόβεται στά δύο τρίτα περίπου.

Τρίχωμα. Δέρμα αρκετά λεπτό, μάλλον χαλαρό, μέ ασπρόμαυρο χρώμα.
Τρίχωμα κοντό, όχι πολύ λεπτό, ποτέ σκληρό, γυαλιστερό.
Χρώματα: τρίχωμα ανοιχτόχρωμο, άσπρο μέ μαύρες πλάκες καί λίγα ή περισσότερα στίγματα.
Τρίχωμα σκούρο, μελανό (μίγμα άσπρου καί μαύρου). Τό προτιμότερο χρώμα είναι τό άσπρο τρίχωμα μέ μαΰρες πλάκες καί πολλά στίγματα

http://www.gpeppas.gr/files-dikton/movernis/movernis.html

ΕικόναΕικόναΕικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 16, 2008 10:32 pm 
Άβαταρ μέλους

gpeppas έγραψε:
Παράθεση:
Μπράκ της Ώβέρνης

Πρώτος γαλλικός σκύλος φέρμας, κατηγορίας Μπράκ. Εξαιρετικός στό κυνήγι της πέρδικας. Ή ερευνά του είναι γρήγορη καί οι κινήσεις του ταχύτερες άπό όλα τά Μπράκ. Έχει πολύ ευαίσθητη όσφρηση καί μεγάλη αντοχή στην κούραση. Πολύ καλός γιά τήν κοιλάδα, τό δάσος καί τό έλος. Μπορεί νά πάρει άπό πολύ νωρίς μέρος στό κυνήγι, γιατί «δηλώνεται» πολύ νέος. Πολύ έξυπνος, εκγυμνάζεται εύκολα καί μπορεί νά γίνει πολύ καλός άπορτιάρης.
Ιστορικό Ή ρίζα τοϋ Μπράκ της Ώβέρνης περιβάλλεται μέ μύθους. Σύμφωνα μέ ορισμένους ό σκύλος αυτός μεταφέρθηκε στην Ώβέρνη τόν Μεσαίωνα άπό τους Ίεροεξεταστές, πού είχαν άλλοτε πολλές μονάδες στην περιοχή αυτή. Σύμφωνα μέ άλλους προέρχεται άπό τή Μάλτα, άπ' όπου μεταφέρθηκε τό 1798 (ημερομηνία της παράδοσης της Μάλτας στον Ναπολέοντα) άπό τους Ιππότες κατά τήν επιστροφή τους στή Γαλλία.
Στή χώρα της καταγωγής του θεωρούν πώς ανήκει σέ μιά απόλυτα αμιγή ράτσα, πού ποτέ δέν έπιμίχτηκε μέ ξένη ράτσα (ελάχιστα πιθανό). Είναι πιθανό τό Μπλε Μπράκ της Ώβέρνης νά είναι προϊόν τού παλιού Γαλλικού Μπράκ, πού μετασχηματίσθηκε κάτω άπό τήν επίδραση τοΰ χώρου, καί στό όποιο μετάγγισαν αίμα άπό μαύρο ή μαυρόασπρο Πόιντερ τόν 19ο αιώνα (ή ζωντάνια του ή ευαισθησία της όσφρησης του καί τό χρώμα τοϋ τριχώματος του αποδείχνουν άλλωστε καθαρά πώς υπάρχει εγγλέζικο αίμα στον σκύλο αυτό).
Μέ επιδέξια επιλογή, βασισμένη στά προτερήματα του στή δουλειά, ή Γαλλική Λέσχη τοΰ Μπράκ της Ώβέρνης, όρισε πολύ καλά τό πρότυπο του (πρώτη ράτσα στή Γαλλία). Σήμερα υπάρχουν περίπου 30.000 Μπράκ της Ώβέρ

Γενική οψη Σκύλος ισχυρός αλλά όχι πολύ βαρύς. Παρ' όλο πού είναι πολύ χαρακτηριστικός Μπράκ, διατηρεί κάποια έλαφράδα καί μία κομψότητα, στην όποια συμβάλλει τό όμορφο τρίχωμα του.

Κεφάλι. Μακρύ, μέ λίγο διαγραμμένο σπάσιμο στό μέτωπο.
Άκρορρίνιο κολλημένο στην άκρη τοΰ ρύγχους.
Χείλη αρκετά παχιά, κατεβασμένα, πού σχηματίζουν μιά τετράγωνη μουσούδα.
Μύτη μαύρη, δυνατή, λαμπερή. Μάτια αρκετά μεγάλα καί βαθιά. Τά βλέφαρα δέν πρέπει νά αφήνουν νά διαφαίνεται ό έπιπεφυκώς. Αυτιά κολλημένα χαμηλά, στό επίπεδο της γραμμής τοϋ ματιού, λίγο κυματιστά καί αρκετά μακριά.

Κορμός. Λαιμός μακρύς, δυνατός μέ λίγο διπλοσάγονο.
Στήθος πολύ χαμηλό. Πλευρά λίγο στρογγυλά, άκρώμιο αρκετά προτεταμένο. Ράχη βραχεία καί ίσια. Όσφύς βραχεία, ελαφρά τοξωτή, πλατιά καί πολύ μυώδης. Νώτα πλατιά, όστεώδη, άκρη τών γλουτών ελαφρά προεξέχουσα.
Πλευρές επίπεδες.
Ωμοπλάτες λοξές καί μυώδεις.
Μπροστινά σκέλη Ί'σια, αντιβράχια δυνατά καί μυώδη, αγκώνες κατεβασμένοι.
Πίσω σκέλη: μηροί πολύ μυώδεις, πολύ παχιοί, σκελετός καί αρθρώσεις ρωμαλέες, ϊγνύες ρωμαλέες.
Πόδια κοντά, συμπαγή, δάχτυλα σφιγμένα, νύχια χοντρά καί κοντά.

Ουρά. Κολλημένη σχεδόν στή γραμμή της ράχης, στέκεται οριζόντια, λίγο χοντρή, χωρίς υπερβολή. Κόβεται στά δύο τρίτα περίπου.

Τρίχωμα. Δέρμα αρκετά λεπτό, μάλλον χαλαρό, μέ ασπρόμαυρο χρώμα.
Τρίχωμα κοντό, όχι πολύ λεπτό, ποτέ σκληρό, γυαλιστερό.
Χρώματα: τρίχωμα ανοιχτόχρωμο, άσπρο μέ μαύρες πλάκες καί λίγα ή περισσότερα στίγματα.
Τρίχωμα σκούρο, μελανό (μίγμα άσπρου καί μαύρου). Τό προτιμότερο χρώμα είναι τό άσπρο τρίχωμα μέ μαΰρες πλάκες καί πολλά στίγματα

http://www.gpeppas.gr/files-dikton/movernis/movernis.html

Γιωργο μηπως γνωριζεις καποια πηγη?
Γιατι δεν προτιμαει ο κοσμοσ αυτεσ τισ φυλες?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 16, 2008 11:38 pm 
Άβαταρ μέλους

Δυστυχώς δεν νομίζω να υπάρχουν εκτροφείς στην Ελλάδα η έστω κάποιος ιδιώτης δεν έχω δει κάτι εδώ .
Από ότι έχω διαβάσει είναι μία πολύ δυνατή φυλή και ταιριάζει απόλυτα στα εδώ κυνήγια.
Δεν τις προτιμάνε γιατί δεν τις γνωρίζουν , άμα δε τις δουν να κυνηγάνε πώς θα αποφασίσουν αν τους κάνει η όχι .
Πρέπει να βρεις άκρη με το εξωτερικό , θα ψάξω καιν εγώ να δω τι μπορώ να βρω να σε βοηθήσω.
8)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 17, 2008 12:05 am 
Άβαταρ μέλους

dpapakostantinu έγραψε:
Δυστυχώς δεν νομίζω να υπάρχουν εκτροφείς στην Ελλάδα η έστω κάποιος ιδιώτης δεν έχω δει κάτι εδώ .
Από ότι έχω διαβάσει είναι μία πολύ δυνατή φυλή και ταιριάζει απόλυτα στα εδώ κυνήγια.
Δεν τις προτιμάνε γιατί δεν τις γνωρίζουν , άμα δε τις δουν να κυνηγάνε πώς θα αποφασίσουν αν τους κάνει η όχι .
Πρέπει να βρεις άκρη με το εξωτερικό , θα ψάξω καιν εγώ να δω τι μπορώ να βρω να σε βοηθήσω.
8)

Ευχαριστώ πολύ! Βρηκα 1 εκτρφειο σε μια χώρα της Ευρώπης αλλά λόγω απόστασης θέλει 700ευρω μόνο για να μου το στείλει χωριστά η αγορά 1000 ευρώ.
Ακούω συζητήσεις από παλαιοτέρους κυνηγούς στην δεκαετία του 80ς ότι κυκλοφορούσαν μπρακ στην Ελλάδα και μάλιστα μερικά τα διασταύρωναν και με ποιντερ.Εμαι ανάμεσα σε 3 ράτσες διότι ξέμεινα από σκύλο
1)μπρακ ωβερν
2)βιζσλα
3)και τελευταία κουρζχααρ
Με ενδιαφέρει όμως πολύ και η μορφολογία ένα ακόμη πάθος μου είναι και οι εκθέσεις μορφολογίας, μέχρι τώρα πήγαινα με dobermann αλλά δυστυχώς για προσωπικούς λογούς τα χάλασα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 17, 2008 9:50 am 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Φίλε μου οι περισσότεροι στην Ελλάδα είναι κολλημένοι στις γνωστές φιλές 5-6 φυλές Αγγλικές και Ηπειρωτικές και αυτό έχει και τα υπέρ και τα κατά του.
Κάποιοι ιδιώτες κατά καιρούς κάνουν κάποια προσπάθεια να φέρουν 1-2 3 σκυλιά από άλλες ράτσες μη συνήθεις γιατί έχουν το μεράκι μέσα τους , δυστυχώς όμως χάνονται η δεν παρουσιάζουν πουθενά τα σκυλιά τους για να υπάρχει η πληροφορία ύπαρξης τους για κάποιο που ενδιαφέρετε.
Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για αυτή την , φυλή και έχω διαβάσει επίσης , αλλά δεν έχω δει ποτέ άτομο της να κυνηγάει.
Μία καλή λύση είναι να τηλεφωνήσεις στο ΚΟΕ να δεις αν υπάρχουν εγγραφές τέτοιων σκύλων στην Ελλάδα η παρουσιάσεις στις εκθέσεις.
Εγώ έκανα μία μικρή έρευνα στο διαδίκτυο και σου δίνω μία σελίδα με εκτροφείς πανευρωπαϊκά αυτής της φυλής .

http://www.chien.com/Adresses/liste_adresses_chiens-1-89-0-0_elevage_braque-d-auvergne-bleu-d-auvergne-__.html

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 17, 2008 10:24 am 
Άβαταρ μέλους

κάπιποι γνωστή μου μου είπαν ειρωνικά οτι σέρνονται γιαυτο δεν τα πρωτιμάει ο κόσμος.
Αλλα δεν νομίζω να ειναι ετσι.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 18, 2008 9:03 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

pasx79 έγραψε:
κάπιποι γνωστή μου μου είπαν ειρωνικά οτι σέρνονται γιαυτο δεν τα πρωτιμάει ο κόσμος.
Αλλα δεν νομίζω να ειναι ετσι.

Κοίταξε να δεις , η κάθε φυλή έχει σωματοδοδμή διαφορετική και αυτό γιατί έτσι ήθελαν αυτοί που την δημιούργησαν .
Αυτή λοιπόν η κατασκευή ψυχική αλλά και σωματική επιτρέπει στην κάθε φυλή να κινείτε ανάλογα !
Έτσι λοιπόν αρκεί να διαβάσεις τα στάνταρτ της φυλής και να δεις κάποια σκυλιά για να καταλάβεις τι πρέπει να περιμένεις από αυτή, πως θα κινείτε και βέβαια πώς θα κυνηγά..
Είναι μεγάλο λάθος λοιπόν να λες ότι μία φυλή σέρνετε πχ επειδή δεν κινείτε όπως κινείτε ένα πόιντερ !
Δεν θα σέρνετε …. Καθόλου απλά θα κινείτε έτσι όπως της επιτρέπει η κατασκευή της .
Αστους λοιπόν να λένε και κοίταξε να δεις κάποια σκυλιά ν μπορείς για να καταλάβεις αν αυτό που θα δεις σου ταιριάζει !
Εγώ προσπάθησα και βρήκα κάποιες εικόνες από ένα τέτοιο σκυλί που κυνηγά υδρόβια στον βάλτο και για μένα είμαι μία χαρά. Πάντα ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥ που κάποιοι εκτροφείς επιδίωξαν.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 27, 2008 3:10 pm 
Άβαταρ μέλους

Είναι από τις παλαιότερες Ηπειρωτικές φυλές της Ευρώπης και ειδικά της Γαλλίας.
Σκύλος για όλες τις χρήσεις με πολύ σταθερή φέρμα και καλή μύτη.
Κάπου είχα ένα άρθρο ότι αν θυμάμαι καλά είχε χρησιμοποιηθεί και στο αρχικό πόιντερ !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 27, 2008 4:07 pm 
Άβαταρ μέλους

πολυ καλος σκυλος αλλα ολοι πανε με την μοδα σε οσους εχω πει την σκεψη μου ολοι με κοροιδεψαν ακομη και με τα βιζσλα!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: ΜΠΡΑΚ ΩΒΕΡΝΗΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 29, 2009 4:49 pm 

ΟΠΟΙΟΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΔΕΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΣΚΥΛΟΣ ΑΡΣΕΝΙΚΟΣ 1,5 ΧΡΟΝΩΝ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 29, 2009 6:47 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Κάποια βιντεάκια για να δείτε την κατασκευή του και την κίνηση του :wink:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=lhj6RHabCz8[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=zqRKCwWozHg[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=KIa11JVparQ[/youtube]

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 29, 2009 8:04 pm 
Άβαταρ μέλους

Φίλε μου πριν αρκετά χρόνια είχε φέρει ένας φίλος απο Γαλλία . Τα σκυλία ειδικά ο αρσενικός ήταν πολύ μεγαλόσωμα αλλά με απίστευτες αντοχές!!! είναι όντως πάρα πολυ όμορφα ζώα και καλά κυνηγετικά όχι δεν σέρνονται εκτός αν θεωρείς ότι σέρνονται και τα κούρτσχαρ. Νομίζω είχε κάνει και δύο γέννες αλλά τώρα πια δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι. Το μόνο που μπορώ να πω σαν ελάτομα είναι οτι πήγεναν στα ζώα (κατσίκια, πρόβατα) τι ντράτχααρ που έχει του έχει βγεί και το όνομα ... αυτά ήταν το κάτι άλλο!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 30, 2009 11:13 am 
Άβαταρ μέλους

Φίλε MIKE δεν θεωρώ εγώ ότι σέρνονται εγώ είμαι θαυμαστής της ράτσας!!!! Εξάλλου εκτρέφω βιζσλα που και αυτά κινούνται σχετικά αργά σε σχέση με τις αγγλικές φυλές. Κάποια στιγμή ήθελα να πάρω ένα τέτοιο σκυλί και κάποιοι γνωστοί μου είπαν ότι σέρνονται.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: ΜΠΡΑΚ ΩΒΕΡΝΗΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 30, 2009 11:16 am 

Εχω στην κατοχη μου εναν τετοιων σκυλο αρσενικο ειναι παρα πολυ δυνατο ζωο με φοβερη μυτη . Εχει απιστευτη αντοχη και ειναι αρκετα γρηγορο ζωο.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 2   [ 24 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: