Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 10   [ 142 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Drahthaar: Μια πραγματικά πολυτάλαντη φυλή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 03, 2007 8:57 am 

Παράθεση:
Στα τέλη του περασμένου αιώνα οι Γερμανοί εκτροφείς δεν άντεξαν για πολύ να βλέπουν την εισβολή των αγγλικών φυλών στη Ηπειρωτική Ευρώπη. Έτσι αποφάσισαν να δημιουργήσουν ένα ιδανικό σκυλί , το οποίο να ικανοποιεί τις προσδοκίες όλων των κυνηγών και να μπορέσει να παραγκωνίσει κάθε άλλη ράτσα. Χάρη σε ένα έξυπνο κοκτέιλ από ράτσες ( Μπράκ, Πόιντερ, Κανίς , Γκριφόν κλπ) Δημιούργησαν το Ντράτχααρ. Αντιμετώπισαν ορισμένες δυσκολίες μέχρι να οριστικοποιήσουν τη ράτσα , αλλά τελικά δημιούργησαν αυτό το Μπράκ με το παράξενο τρίχωμα , που ονομάζουν συρματόπλεγμα (Draht στα Γερμανικά ) , το οποίο ανταποκρίνεται τέλεια στη Γερμανική αντίληψη κυνηγόσκυλου. Θηραματοφόρο που αγαπά το νερό , επιθετικό απέναντι στα μεγάλα θηράματα , σκοτώνει τα βλαβερά ζώα , κάνει τα πάντα. Σήμερα αυτή η πολυπραγμοσύνη του γοητεύει πολλούς κυνηγούς. Ωστόσο , πρέπει να είμαστε προσεκτικοί . Το Ντρατχααρ είναι βέβαια, εξαιρετικά σκυλιά φέρμας , αλλά ορισμένα χρειάζονται εκπαίδευση με αρκετή πυγμή εκ μέρους του κυνηγού . Πρέπει να ξέρουμε ότι τα Ντράτχααρ δείχνουν ιδιαιτέρα αγάπη για τα μεγάλα θηράματα και δεν αντιστέκονται στον πειρασμό να ακολουθήσουν ένα Ζαρκάδι η ένα αγριογούρουνο ...

Είμαι λάτρης της φυλής και τα τελευταία χρόνια κυνηγάω μόνο με Drahthaar .
Αν και κανείς δεν μπορεί να υποστηρίξει ότι μια φυλή είναι καλύτερη ή χειρότερη από μιαν άλλη,όλοι μας προτιμάμε εκείνη που ταιριάζει περισσότερο στις κυνηγετικές μας προτιμήσεις και που ανταποκρίνεται καλύτερα στο κυνήγι του Θηράματος που συνήθως κυνηγάμε ή και ακόμη στην αισθητική μας.
Εκείνο που κάνει το Drahthaar να ξεχωρίζει σαν φυλή (για μένα...) είναι ο πραγματικά πολυσχιδής χαρακτήρας του....
Θα κυνηγήσει με απίστευτη μεθοδικότητα και επιμονή , κυριολεκτικά κάθε θήραμα (από ορτύκι μέχρι αγριογούρουνο...),θα απορτάρει από παντού και κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες , θα παίξει με τα παιδιά ή μαζί σας όταν δεν κυνηγάει και θα σας φυλάξει το σπίτι σαν να είναι σκύλος φύλακας.
Η αφοσίωση που δείχνει στον κύριό του είναι απίστευτη και φτάνει τα όρια της αυτοθυσίας και της υπερβολής....Δεν είναι λίγες οι φορές που γαβγίζει κυνηγούς που θα τύχει να με πλησιάσουν στον κυνηγότοπο , επιδεικνύωντας μια υπερβολικά προστατευτική διάθεση....
Είναι εξαιρετικά υπάκουο και ευκολα εκπαιδεύσιμο ακόμη και από άπειρους κυνηγούς ....
Κυνηγάει κοντά στο αφεντικό του , και ψάχνει με απίστευτη μεθοδικότητα , μην αφίνοντας καμμία ευκαιρία στο θήραμα, όσο πονηρό και να είναι αυτό.....Αυτή η μεθοδικότητα όμως είναι σε βάρος της ταχύτητας, γι΄ αυτό αν αγαπάτε τα γρήγορα και ανοιχτής έρευνας σκυλιά , μην πάρετε Drahthaar....
Μπαίνει σε οποιοδήποτε πυκνό μπορεί να διασχίσει ένα ....φίδι και βουτάει χωρίς δισταγμό στο νερό για να φέρει το παπί που χτυπήσατε....
Έχει σταθερότατη φέρμα και ποντάρει προσεκτικά μέχρι να μπλοκάρει το θήραμα....
Είναι και ικανότατος ιχνηλάτης , αν και εδώ χρειάζεται ΄κάποια εκπαίδευση ,ώστε να ιχνηλατεί κατόπιν εντολής...

Θα μπορούσα να γράψω σελίδες ολόκληρες γι΄ αυτή τη φυλή που αγαπάω τόσο πολύ αλλά θα γινόμουν κουραστικός....
Γνωρίζοντας από πρώτο χέρι την αφοσίωση των φίλων του Drahthaar στην φυλή αυτή, θα τους παρακαλούσα να γράψουν τις απόψεις τους και τις εμπειρίες τους σε θέματα μορφολογίας , εκπαίδευσης ,δοκιμασιών κλπ... ώστε να έχουμε πληρέστερη εικόνα της πραγματικά πολυτάλαντης αυτής φυλής..... [/quote]

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 05, 2007 9:10 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Γιάννη καλησπέρα ,

να μια φωτογραφία από ένα άτομο της φυλής που έχεις σε μπεκατσίνια .
Πάντως από αυτά που διαβάζω κατά καιρό στο διαδίκτυο διαπιστώνω ότι τα
Drahthaar τα πάνε πάρα πολύ καλά σ' αυτό το κυνήγι και στην Ευρώπη είναι διαδεδομένα πολύ για τα παρυδάτια

Εικόνα

Τελευταία επεξεργασία από gpeppas και Πέμ Απρ 26, 2007 12:10 am, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 10, 2007 4:14 pm 
Άβαταρ μέλους

εχουν ''μεγαλη'' μειυκη αναπλαση τα σκυλια αυτης της φυλης.
θαυμαζω την GORRI ενος φιλου μου που ειναι ενα σκυλι απιαστο στις περδικεσ λογω αντοχης,
ειναι αααααααάψογα εκπαιδευμενη.μαλιστα πριν 5-6 μηνες που ψαχνομουν για σκυλακι,μου έδεινε ο Κωστας ενα drahtaar αλλα πριν καν το συζητησουμε μου ειπε.απο μικρο πρεπει να το πας στα πρόβατα.να τα μαθει.γιατι αλλιως ειναι αγριο σκυλι,ωρμαει στα παντα.(το δικο του ειναι οκ!!!)
τι αποψη εχετε για αυτο?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 17, 2007 11:17 am 

Είναι γεγονός ότι το Drahthaar έλκεται πολύ από τα οπληφόρα και εν γένει από τις αναθυμιάσεις των τριχωτών.Επίσης είναι αρκετά επιθετικό προς το θήραμα γι΄ αυτό και χρησιμοποιείται πολύ συχνά στο κυνήγι μεγάλων τριχωτών στην Ευρώπη.Στην Αμερική το χρησιμοποιούν ακόμη και σε κυνήγι αρκούδας....
Στην χώρα μας τα τελευταία χρόνια κάποιοι το δουλεύουν και στο αγριογούρουνο...
Όσον αφορά την επιθετικότητα σε ήμερα ζώα όπως τα πρόβατα κλπ είναι καθαρά θέμα εκπαίδευσης.Αν η βασική εκπαίδευση είναι πλήρης (κάτι που πολλοί κυνηγοί το αμελούν από την βιασύνη τους να μπει το σκυλί στο θήραμα...) ελέγχεται εύκολα.
Ένας μύθος που κατατρέχει τα Drahthaar είναι αυτός του άγριου και ατίθασου σκύλου....Είναι εντελώς λάθος...Είναι από τα πιο εύκολα στην εκπαίδευση σκυλιά και ΠΑΝΤΑ χωρίς βία ή φωνές....Το Drahthaar είναι πανέξυπνο λόγω των επιμειξιών που κουβαλάει στο DNA του,αφοσιωμένο απόλυτα στον ιδιοκτήτη του και κυνηγάει κυρίως γι΄ αυτόν και όχι για τον εαυτό του.Γι΄ αυτό και η ανταπόκριση στην (πραγματικά πολύπλευρη) εκπαίδευση του είναι εκπληκτική.
Προσοχή λοιπόν στην βασική εκπαίδευση και δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα....
Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 17, 2007 8:03 pm 
Άβαταρ μέλους

Ακούγοντας κατά καιρούς πόσα καλά ιχνηλατεί ένα Drahthaar, και έχοντας δει την ταινία τα Σκυλιά Φέρμας Νo2 (κυνήγι λαγού με κούρτσχααρ ) πάντα σκεφτόμουν να αποκτήσω ένα, για το κυνήγι του Λαγού.
Πόσο καλά μπορεί όμως ένα Drahthaar, να ακολουθήσει τα ίχνη μέχρι το ξεφώλιασμα; ή είναι άριστο μόνο στην ιχνηλασία τραυματισμένων τριχωτών.
Και γιατί να μην επιλέξει κάποιος, ένα κούρτσχααρ καλύτερα, που μπορεί να βρεθεί πιο εύκολα.
Έχει κυνηγήσει κανείς με Drahthaar λαγό, για να μας πει τον τρόπο που ιχνηλατεί.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 17, 2007 9:42 pm 

Το Drahthaar δεν ιχνηλατεί μόνο τραυματισμένο θήραμα, αλλά και φρέσκο ντορό....
Χρειάζεται εκπαίδευση όμως ώστε να ιχνηλατεί κατόπιν εντολής και αυτό γιατί σκοπός είναι να κυνηγάμε όλα τα θηράματα και όχι μόνο τριχωτά.
Αν θέλουμε να κυνηγήσουμε μόνο τριχωτά καλύτερα να στραφούμε σε Ιχνηλάτη.
Οι διαφορές του Κούρτσχαρ με το Drahthaar δεν είναι πολλές καθώς το Drahthaar είναι ,κατά ένα μεγάλο μέρος, η μακρύτριχη (σκληρότριχη) και "βαρύτερη" εκδοχή του Κούρτσχαρ.
Υποθέτω (αν και δεν έχω δει προσωπικά Κούρτσχαρ να ιχνηλατεί) ότι το Drahthaar λόγω του αίματος Γκριφόν που κουβαλάει στα γονίδιά του,ίσως να είναι λίγο καλύτερο και πιο αποδοτικό στην ιχνηλασία.
Στην Ελλάδα το Drahthaar χρησιμοποιείται κυρίως σαν σκύλος φέρμας και ελάχιστοι το βγάζουν στον λαγό ή στο γουρούνι , αν και τα τελευταία χρόνια αυτό τείνει να αλλάξει.
Προσωπικά χρησιμοποιώ το δικό μου σε ορτύκι,μπεκάτσα,μπεκατσίνι , υδρόβια , λαγό και σαν φύλακα.
Επειδή όμως έκανα το λάθος να μην το εκπαιδεύσω εξ αρχής στην ιχνηλασία κατόπιν εντολής, στο λαγό το πήγα (σιγά-σιγά) αφού έκλεισε τα 3 χρόνια.
Η απόδοσή του στο λαγό μέχρι στιγμής μέτρια, ενώ στα πουλιά εξαιρετική.
Έχω δει όμως Drahthaar καλά εκπαιδευμένα που στο λαγό έχουν πολύ καλή απόδοση.
Η πείρα έχει δείξει ότι για να ιχνηλατεί αποδοτικά (και όχι να παίρνει ντορό 50-100 μέτρα από το γιατάκι) χρειάζεται εκπαίδευση αλλά και έμφυτο ταλέντο , που μερικά άτομα το έχουν πολύ ανεπτυγμένο ενώ άλλα λιγότερο....
Όπως θα διαπιστώσεις από το μήνυμα αυτό,η άποψή μου είναι ότι δεν υπάρχουν απόλυτες λύσεις και καταστάσεις, ούτε και απόλυτοι σκύλοι....γιατί αν υπήρχαν οι άλλες φυλές θα είχαν... εξαφανισθεί....

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 24, 2007 11:17 am 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Γιάννη θα ήθελα να μάθω , δηλαδή μπορούν να κυνηγούν στην Ελλάδα γουρούνι και κατόπιν άλλη μέρα μπεκάτσα , πέρδικα αν δουλευτούν σε αυτά τα τρία θηράματα χωρίς προβλήματα απώλειας φέρμας κλπ :?:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 25, 2007 12:13 pm 

Κώστα η απάντηση είναι ναι....Μπορείς να κυνηγήσεις λαγό και την ίδια ή την άλλη μέρα να πας για πουλιά...
Η φέρμα του Drahthaar είναι απόλυτα σταθερή και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα...
Όμως να μην ξεχνάμε ότι το Drahthaar είναι (ή θεωρείται) σκύλος γενικών καθηκόντων , αλλά πρωτίστως είναι δείκτης...
Οπότε μην περιμένετε στο τριχωτό απόδοση ή συμπεριφορά Ιχνηλάτη με ό,τι αυτό συνεπάγεται...
Πάντως όσο κι αν έχει, ένα άτομο της φυλής, ανεπτυγμένο το ταλέντο στην ιχνηλασία,δεν ξεχνάει την φέρμα ....
Έχω δει σκύλους πολύ καλούς στην ιχνηλασία οι οποίοι είχαν σταθερώτατη φέρμα...Το μόνο πρόβλημα που δεν θα χρειαστεί να αντιμετωπίσεις σε ένα Drahthaar είναι η σταθερότητα της φέρμας του.
Πολλοί κυνηγοί θεωρούν ότι επειδή το Drahthaar βάζει την μύτη κάτω συχνά και στο ορτύκι και στην μπεκάτσα, αν το χρησιμοποιήσουμε σε ιχνηλασία, θα χάσει την σταθερότητα της φέρμας του....Είναι λάθος.Θα φερμάρει είτε πρόκειται για ορτύκι-μπεκατσίνι είτε για αγριογούρουνο και ανεξάρτητα από το αν πήρε την μυρωδιά με το κεφάλι ψηλά ή ιχνηλατώντας....
Πολλά Drahthaars όταν φερμάρουν τριχωτό συνηθίζουν να "σηκώνουν" το τρίχωμά τους κατά μήκος της σπονδυλικής στήλης και αυτό αποτελεί ένδειξη του τι θα αντιμετωπίσεις , οπότε αλλάζεις φυσίγγια αμέσως και αν είσαι και σε "πονηρό" μέρος που κρατάει γουρούνια, βάζεις και κανένα 9βολο.
Άλλος ένας λόγος για την χρησιμότητα του δίκανου....

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 25, 2007 1:04 pm 

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΓΙΑΝΝΗ,Ο ΑΔΕΛΦΟΣ ΜΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΝΤΡΑΧΑΡ,ΕΙΝΑΙ ΝΕΟΣ ΚΥΝΗΓΟΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΣΚΥΛΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΕΟ ΚΥΝΗΓΟ;Κ ΑΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΓOΝΤΑΙ ΟΤΙ ΟΡΜΑΕΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΖΩΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ;

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 25, 2007 1:09 pm 

ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΕΙΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΛΟ ΣΚΥΛΙ Η ΚΟΥΤΑΒΙ ΝΤΑΑΧΑΡ;

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 25, 2007 9:50 pm 

Κώστα το Drahthaar είναι καλή επιλογή για ένα νέο κυνηγό (κατά την άποψή μου πάντα...) γιατί -παρά τα περί του αντιθέτου λεγόμενα- είναι εύκολο στην εκπαίδευση ,με σταθερή φέρμα και απόρτ και απόλυτα αφοσιωμένο στον κύριό του.Θα εκπλαγείς από την ικανότητά του να μαθαίνει όσα προσπαθείς να του διδάξεις.
Επίσης ωριμάζει κυνηγετικά πολύ νωρίς και αν είναι και θηλυκό ακόμη νωρίτερα...
Για την αδυναμία του στα ζώα , μια χαλαρή βασική εκπαίδευση είναι αρκετή για να καταλάβει ό,τι δεν επιτρέπεται να κάνει...
Με λίγα λόγια να το πάρει το σκυλί ο αδελφός σου και θα με θυμηθεί...Για την εκπαίδευση εδώ θα είμαστε να τα λέμε...
Υπάρχουν αρκετοί γνωστοί εκτροφείς και θα μπορέσεις εύκολα να βρείς κουτάβι...Ευτυχώς το Drahthaar δεν είναι της μόδας , δεν έχει μεγάλη ζήτηση και γι΄ αυτόν ακριβώς τον λόγο όσοι εκτρέφουν το κάνουν κυρίως λόγω της αγάπης που τρέφουν στην φυλή και όχι για το κέρδος.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 26, 2007 12:09 am 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Γιάννη κι εγώ νομίζω ότι είναι μία φυλή όπως βέβαια αρκετές άλλες που ο κόσμος δεν έχει γνωρίσει καλά και γι΄ αυτό δεν είναι διαδομένη !
Αυτό όμως κάνει ακόμη πιο δύσκολη την προσέγγιση από τους κυνηγούς !
Συνάδελφοι κάτοχοι φυλών μη διαδεδομένων , γράψτε για τις κυνηγετικές εμπειρίες με τα σκυλιά σας μόνο καλό θα κάνετε στις φυλές που ανήκουν !
Το ότι κυνηγούν τριχωτά το έχω δει στην Βουλγαρία και μάλιστα είναι από αυτά που ξεφωλιάζουν τα γουρούνια και χώνουν δόντι πάνω τους και αυτό θέλει θάρρος μεγάλο εκ μέρους του σκύλου !
Γιάννη άλλη μία ερώτηση , έχω δει λίγα Drahthaar στο κυνήγι και οι εντυπώσεις μου ήταν μέτριες , επαναλαμβάνω πολύ μικρή η εμπειρία μου , αλλά και κάποια DVD ελληνικά που είδα τώρα τελευταία δεν μου άρεσαν ιδιαίτερα από την άποψη της περιορισμένης έρευνας και πολύ βαριά σαν άτομα !
Από την άλλη έχω δει αντίστοιχα DVD από την Ευρώπη και ιδιαίτερα από την Γερμανία με εντυπωσιακή έρευνα και ζώα πολύ πιο αέρινα !
Υπάρχουν μάλλον διάφορες γραμμές από ότι καταλαβαίνω με ζώα βαρύτερα και ελαφρότερα , ισχύει αυτό (στα Γκορντον ισχύει πάντως ) ?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 26, 2007 10:21 am 

Γιώργο Drahthaar με ανοιχτή έρευνα δεν θα δεις...και αν υπάρξει κάποιο τέτοιο άτομο θα είναι εξαίρεση...
Το Drahthaar ψάχνει κοντά στον κυνηγό ... Όμως είναι πολύ μεθοδικό και δεν αφίνει πουλιά πίσω του...
Eίναι σκύλος που θα σου γεμίσει τον σάκκο και όχι καλπαστής ή θεαματικός δείκτης...
Επίσης και λόγω μυοσκελετικής κατασκευής είναι στην πλειοψηφία τους βαριά σκυλιά.
Ευτυχώς το Drahthaar δεν έχει πέσει στο εμπόριο ακόμη και δεν υπάρχουν μορφολογικές αποκλίσεις σοβαρές , από το αρχικό του πρότυπο που σε γενικές γραμμές προσανατολίζει σε ένα σκύλο γενικών καθηκόντων με ανάλογη κίνηση και έρευνα...Θα έχετε δει την τελευταία 15ετία τι συνέβη στο Κούρτχαρ που το ελάφρυναν πολύ και το έκαναν ταχύτερο και φυσικά εμπορικώτερο...Αλλά αυτό είναι μεγάλο θέμα και αφορά την εξέλιξη (με ή χωρίς εισαγωγικά) σχεδόν όλων των φυλών κυνηγετικών σκύλων...Το πόσο αυτό είναι θεμιτό και προς το καλό της κάθε φυλής είναι ένα αμφιλεγόμενο θέμα και σηκώνει πολλή συζήτηση...
Γι αυτό και πάντα τονίζω σε όποιον με ρωτάει σχετικά,ότι αν του αρέσουν τα σκυλιά με ανοιχτή έρευνα μην πάρει Drahthaar.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 29, 2007 5:44 pm 

Ένα Video από εκπαιδευτικό το 2005 όταν η σκυλίτσα μου ήταν 1,5 ετών...
Συγχωρήστε μου το πρόχειρο μοντάζ και την μη επεξεργασία του ήχου, καθώς το έφτιαξα το μεσημεράκι σήμερα πίνοντας καφέ...
http://img531.imageshack.us/my.php?imag ... 001ii6.flv

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 30, 2007 10:48 am 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Ένας φίλος από Πάργα έχει δύο μουσάτα...... και πραγματικά είναι πάρα πολύ καλά στην μπεκάτσα .
Ψάχνουν ελεγχόμενα μέχρι τα 60-80 μέτρα αλλά πολύ εξονυχιστικά , μερικές φορές αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι σε κάποιο ντορό πουλιού κολλάνε και σπαταλάνε αρκετό χρόνο πάνω κάτω μέχρι να βεβαιωθούν ότι εκεί δεν υπάρχει τίποτε πια σε αντίθεση με σέττερ μου που ξεκαθαρίζουν πιο γρήγορα .
Βέβαια για να είμαι δίκαιος τουλάχιστον σε δύο περιπτώσεις η υπομονή τους αποδείκτικε προσοδοφόρα με δύο μπεκάτσες , αλλά δεν ήταν τα σέττερ κοντά για να μπορέσω να δω αν και αυτά θα τις έβρισκαν .
Πιστεύω πάντως ότι ο αργός ρυθμός τα βοηθά να μην χάνουν καμία αναθυμίαση θηράματος όσο και ελαφριά , αδύνατη να είναι αυτή , σε αντίθεση με τα πιο καλπαστικά σέττερ που ίσως λόγω ταχύτητας να τους ξεφύγει και κάτι !

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 10   [ 142 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: