Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 9 από 10   [ 142 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Drahthaar: Μια πραγματικά πολυτάλαντη φυλή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 05, 2012 10:02 pm 
Άβαταρ μέλους

basilis.l1 έγραψε:
[Γεια σου φιλε,εγω κυνηγαω μονο μπεκατσα και συνηθως κατα 80% σε ντουσκο,οξια, καστανια (ανοιχτα μερη) και κατα 20% πυκνο.Το κουστσχααρ μου με ικανοποιει και στα δυο,κυριως γιατι κυνηγαει συγκρατημενα το μεγιστο 100 μετρα στα ανοιχτα και το πολυ 50 σε πυκνο.Ετσι μου αρεσει να κυνηγαει το σκυλι μου.Για κουρτσχααρ θα ελεγα οτι ειναι λιγο ανοιχτο προς την ερευνα του.Το ντραχτααρ σαν μεσος ορος ειναι πιο ανοιχτα και πιο γρηγορα σκυλια απο τα κουρτσχααρ;Απλα επειδη κυνηγαω μονο μπεκατσα φοβαμαι μηπως χαραμισω τον πολυσχιδη χαρακτηρα του ντρατχααρ και αποκτησω κατι που δεν θα μπορω να αξιοποιησω.Παντως αυτα που υποσχεται ενα ντρατχααρ αν σου τα προσφερει σε ικανοποιητικο βαθμο πιστευω οτι μπορει να σε κανει να ονειρευεσαι και στο ξυπνιος.....

Για τα ντράχταλ δεν ξέρω να σου απαντήσω, αλλά για το κούτσχαρ σου θα έλεγα ότι κοντινό είναι. Τα έχουν κάνει και αυτά ανοιχτά σκυλιά πλέον.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 05, 2012 11:14 pm 

Βασίλη και στις δύο φυλές κουρτσχααρ και ντρατχααρ(αλλά και σε όλες τις φυλές) ,το μεγαλύτερο ρόλο παίζουν οι γραμμές αίματος.Στο παρελθόν είχα δυό κουρτσχααρίνες.Ηταν πιό αργές από τις σημερινές φίλες μου.Επειδή ζώ και κυνηγώ στην Κρήτη το μόνο μειονέκτημα των ντρατχααρ είναι η απαίτησή τους για νερό.Το Φθινόπωρο στην πέρδικα ,αναγκάζομαι και παίρνω μόνο ένα σκυλί για να μην κουβαλώ πολύ νερό .Διάλεξε καλές γενεαλογίες ,προσωπικά και στις δυό φυλές θα σου πρότεινα γερμανικές.Υπάρχουν άτομα και στο forum αυτό που μπορούν να σε βοηθήσουν με τις γνώσεις τους στην πιθανή επιλογή σου.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 05, 2012 11:33 pm 
Άβαταρ μέλους

myron έγραψε:
Βασίλη και στις δύο φυλές κουρτσχααρ και ντρατχααρ(αλλά και σε όλες τις φυλές) ,το μεγαλύτερο ρόλο παίζουν οι γραμμές αίματος.Στο παρελθόν είχα δυό κουρτσχααρίνες.Ηταν πιό αργές από τις σημερινές φίλες μου.Επειδή ζώ και κυνηγώ στην Κρήτη το μόνο μειονέκτημα των ντρατχααρ είναι η απαίτησή τους για νερό.Το Φθινόπωρο στην πέρδικα ,αναγκάζομαι και παίρνω μόνο ένα σκυλί για να μην κουβαλώ πολύ νερό .Διάλεξε καλές γενεαλογίες ,προσωπικά και στις δυό φυλές θα σου πρότεινα γερμανικές.Υπάρχουν άτομα και στο forum αυτό που μπορούν να σε βοηθήσουν με τις γνώσεις τους στην πιθανή επιλογή σου.

Ευχαριστω πολυ φιλε μου,ελπιζω να τα καταφερω και να βρω ενα αξιολογο σκυλακι.Εδω θα ειμαστε να τα λεμε κιολας.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 06, 2012 2:36 pm 
Άβαταρ μέλους

Το θεμα απόστασης έρευνας είναι μια μεγάλη πλήγη, αλλό εννοώ εγώ 100 μέτρα έρευνα άλλο εσύ αλλο κάποιος άλλος,
Το θέμα βεβαια έχει λυθεί και έχει οριστεί από τους αγώνες, και έχει οριστεί ώς έξής η έρευνα είναι διασταυρωμένη δηλαδή ο σκύλος ψάχνει δεξία αριστερά όσο το συνατόν ποιο "γεωμετρικά" αυτό βεβαια στο βουνό δεν είναι απόλυτα εφικτό, αλλά πάντα πρέπει να υπαρχει μια γεωμετρία, αλλίως αφήνουμε μέρη ΑΨΑΧΤΑ, Δυστυχώς συνήθως δεν υπάρχει αυτό ούτε ώς έννοια στους περισσότερους κυνηγούς, (το λέω εκ πείρας από αυτά που βλέπω στους αγώνες) σκυλιά παίρνουν το βολικότερο μονοπάτι και χανονται γυρνά΄ν από κάποια αλλη μεριά κλπ κλπ. κατάσταση "μπάχαλο" . Ειδικά από την εποχή που βγήκε το biber, η κατάσταση έχει ξεφύγει εντελώς,
Τα 100 μέτρα είναι μια μεγάλη απόσταση στην έρευνα στο δάσος, να το μεταφράσω σημαίνει ότι ο κυνηγός περπατάει με βήμα περιπάτου (και λίγο αργότερο) και ο σκύλος πάει 100 μέτρα δεξία (προς τα πάνω) και 100 αριστερά (προς τα κάτω), και περναέι και μπροστά από το αφεντικό του, και αυτό κρατάει για ένα 3ωρο -4ωρο τουλάχιστον, πιστεψτε με θέλει πολύ μεγάλες ταχύτητες και πολύ δυνατό ζώο, και επιεδή αυτό δεν συμβαίνει συνήθως έχουμε την προηγούμενη περίπτωση.
Οσο για το koutsxaar ή drahthaar, στο drahthaar τα πράγματα είναι ποιο ξεκάθαρα θα έλεγα ώς προς την εργασία, και αποκλειστικά εξαρτάται από το "άτομο". Στο koutsxaar επισέρχονται και αλλοι παράγοντες (προέλευσης γραμμων - γερμανικές - ιταλικές κλπ με πολυ διαφορετικά ζώα μεταξύ τους). Η καστανιά δεν είναι πυκνη αν και λόγω "παχιού" εδαφους και ποιο υγρού έχει περισσότερα βατά κλπ, έχει όμως και τα κελύφη των καστάνων που πολλοί σκύλοι δεν τα θέλουν καθόλου, η δεν τα αντέχουν γιά πολύ ώρα, και όταν ο σκύλος ψάχνει να βρεί που θα πατήσει δεν ψάχνει με την μύτη του.
Γενικά πάντως επέιδή οι drahthaaradeς είναι λίγοι δεν έχει ξεφύγει ακόμα η κατάσταση, και είναι ευκολο να μάθεις πράγματα για τα σκυλιά που θα επιλέξεις.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 04, 2012 6:21 pm 

Κατ'αρχήν,να πώ την καλησπέρα μου σε όλους τους ντρατχααράδες!!!
Είμαι καινούριο μέλος στο forum κ ενδιαφέρομαι να πάρω σκύλο της φυλής...
Χρόνια κυνηγάω με πόιντερ,κούρτσχααρ κ επανιέλ...αν κ αυτή τη στιγμή έχω μία μόνο άριστη ποιντερίτσα!!
Είμαι λάτρης του βουνού κ κυρίως της greca...αλλά δε σας κρύβω ότι λατρεύω το κυνήγι τ αυτιά...λόγω τ ότι ο βιότοπός τ στα γυμνά τυγχάνει να είναι ίδιος με της πέρδικας...καθώς λατρεύω κ το υδρόβιο κυνήγι!!
Έχω διαβάσει ό,τι μπορώ τους τελευταίους μήνες για τα ντράτχααρ κ έχω εμβαθύνει σε πολύ ικανοποιητικό βαθμό θα έλεγα,κ πλέον είμαι πεπεισμένος ότι έναν τέτοιο σκύλο θα τον ερωτευόμουν απλά!!
Θα ήθελα να με ενημερώσετε όσοι μπορείτε για γέννες ή για κουτάβια ή ακόμα κ για ξεκινημένα σκυλιά που είναι διαθέσιμα αυτή τη στιγμή...όπως κ για το που κυμαίνονται οι τιμές....γτ ενδιαφέρομαι άμεσα!
Σαν κλίσεις τ σκύλου θα ήθελα εννοείται να έχει σε ικανοποιητικό βαθμό ανεπτυγμένη την ιχνηλασία κ το γάβγισμα στο ξεπέταγμα...
επίσης θα ήθελα να με συμβουλέψετε αν είναι καλύτερα να πάρω αρσενικό ή θηλυκό...
τέλος θα ήθελα να μ πείτε κάποια πράγματα όσον αφορά την επιθετικότητα με άλλα σκυλιά...ισχυει κάτι τέτοιο ή θα μπορώ να το κοινωνικοποιήσω χωρίς να έχω τέτοια προβλήματα??

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 04, 2012 9:35 pm 
Άβαταρ μέλους

veteranos έγραψε:
Κατ'αρχήν,να πώ την καλησπέρα μου σε όλους τους ντρατχααράδες!!!
Είμαι καινούριο μέλος στο forum κ ενδιαφέρομαι να πάρω σκύλο της φυλής...
Χρόνια κυνηγάω με πόιντερ,κούρτσχααρ κ επανιέλ...αν κ αυτή τη στιγμή έχω μία μόνο άριστη ποιντερίτσα!!
Είμαι λάτρης του βουνού κ κυρίως της greca...αλλά δε σας κρύβω ότι λατρεύω το κυνήγι τ αυτιά...λόγω τ ότι ο βιότοπός τ στα γυμνά τυγχάνει να είναι ίδιος με της πέρδικας...καθώς λατρεύω κ το υδρόβιο κυνήγι!!
Έχω διαβάσει ό,τι μπορώ τους τελευταίους μήνες για τα ντράτχααρ κ έχω εμβαθύνει σε πολύ ικανοποιητικό βαθμό θα έλεγα,κ πλέον είμαι πεπεισμένος ότι έναν τέτοιο σκύλο θα τον ερωτευόμουν απλά!!
Θα ήθελα να με ενημερώσετε όσοι μπορείτε για γέννες ή για κουτάβια ή ακόμα κ για ξεκινημένα σκυλιά που είναι διαθέσιμα αυτή τη στιγμή...όπως κ για το που κυμαίνονται οι τιμές....γτ ενδιαφέρομαι άμεσα!
Σαν κλίσεις τ σκύλου θα ήθελα εννοείται να έχει σε ικανοποιητικό βαθμό ανεπτυγμένη την ιχνηλασία κ το γάβγισμα στο ξεπέταγμα...
επίσης θα ήθελα να με συμβουλέψετε αν είναι καλύτερα να πάρω αρσενικό ή θηλυκό...
τέλος θα ήθελα να μ πείτε κάποια πράγματα όσον αφορά την επιθετικότητα με άλλα σκυλιά...ισχυει κάτι τέτοιο ή θα μπορώ να το κοινωνικοποιήσω χωρίς να έχω τέτοια προβλήματα??

Φίλε κατ'αρχήν καλώς ήρθες στην κοινότητα. Τώρα για τα υπόλοιπα που ρωτάς καλό θα είναι να επικοινωνήσεις με τον Παντελή τον Τερζή που έχει γράψει ακριβώς πάνω από εσένα και μάλιστα έχει κάνει και 1 γέννα φέτος. Στείλε του 1 πμ και αν δεν το δει πες μου να σου στείλω το τηλ του. Τώρα για να μην φανεί ότι κάνω διαφήμιση υπάρχουν και άλλοι πολλοί καλοί επαγγελματίες-μερακλήδες στον χώρο όπως ο Νίκος Αυγερινός και ο Κρητικός.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 05, 2012 4:38 am 

Φίλε Δημήτρη σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω με τον Παντελή πρώτα μέσω pm μιάς κ είναι παρών στο forum,και ελπίζω να μου δώσει και αυτός τις κατευθυντήριες γραμμές του για το πώς να κινηθώ ώστε να κάνω μια σωστή επιλογή!
Από κει κ πέρα δε νομίζω να τίθεται θέμα διαφήμισης...το forum είναι ανοιχτό και η βοήθεια του καθενός είναι θεμιτή! :)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 05, 2012 9:14 pm 
Άβαταρ μέλους

veteranos έγραψε:
Φίλε Δημήτρη σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω με τον Παντελή πρώτα μέσω pm μιάς κ είναι παρών στο forum,και ελπίζω να μου δώσει και αυτός τις κατευθυντήριες γραμμές του για το πώς να κινηθώ ώστε να κάνω μια σωστή επιλογή!
Από κει κ πέρα δε νομίζω να τίθεται θέμα διαφήμισης...το forum είναι ανοιχτό και η βοήθεια του καθενός είναι θεμιτή! :)

Σου εύχομαι να βρεις αυτό που ζητάς.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Αύγ 04, 2012 1:17 pm 
Άβαταρ μέλους

Γεια σε ολους.Εδω και 2 μερες ειμαι κατοχος ενος 2-μηνου κουταβιου ντραχτααρ που τοσο πολυ ηθελα.Ειναι αρσενικος και τον λενε Αρη.Σ αυτη τη φαση που ειναι σχετη τρελα ειμαστε ολο παιχνιδια τη μερα (με μετρο βεβαια) και το βραδυ κλαματα.Θα αρχισω την κοινωνικοποιηση του και μετα την βασικη του υπακοη χαλαρα.Θα ανεβασω και φωτο.Καλησπερα σε ολους!!!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Αύγ 05, 2012 3:21 pm 
Άβαταρ μέλους

Να τον χαίρεσαι Βασίλη και να είναι καλότυχος.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Αύγ 05, 2012 3:25 pm 
Άβαταρ μέλους

Παραθέτω και κάποια ωραία βίντεο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Αύγ 05, 2012 3:26 pm 
Άβαταρ μέλους

και το βίντεο που μ'άρεσε περισσότερο

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Αύγ 05, 2012 3:27 pm 
Άβαταρ μέλους

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 06, 2012 8:23 am 
Άβαταρ μέλους

Αλεξανδρής Δημήτρης έγραψε:
Να τον χαίρεσαι Βασίλη και να είναι καλότυχος.

Καλημερα,ευχαριστω για τις ευχες.Ελπιζω να εξελιχθει σε καλο κυνηγο και συντροφο κυνηγετικο.Το ντραχτααρ των βιντεο ειναι δυστυχως εκτος κυνηγετικης δραστηριοτητας απο τους ιδιοκτητες του και ειναι κριμα.Παντως ειναι ενα καλο δειγμα της φυλης οσον αφορα το χαρακτηρα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 11, 2012 6:26 pm 
Άβαταρ μέλους

Το σκυλί αυτό "Αττιλας" μπορεί να μην εκφράζει το ονομά του, αλλά το έαν είναι εκτός κυνηγίου δεν το ξέρουμε, ξέρω πολλά παραδείγματα drahthaar τα οποία κοιμούνται με τις γάτες του σπιτιού αλλά σκοτώνουν κάθε ξένη, το 1ο δικό μου δεν ασχολιόταν πχ , με καμμιά γάτα στην διαδρομή (και υπήρχαν πολλές) μέχρι εκεί που έκανε την βόλτα της εκεί ότι κινιόταν απορταριζόταν, δεν ασχολιόταν με αυτές στα δένδρα κάτω από τα αυτοκίνητα κλπ. μόνο με όσες εν δυνάμη θα τις έπιανε. κυκλοφορούσε στο κέντρο της Καλλιθέας χωρίς λουρί, ποτέ δεν ασχολιόταν με άλλους ανθρώπους ή σκύλους, παρά μόνο εαν δεν δεχόταν επίθεση και τότε αρκούσε ένα στραβό βλέμμα για να μαζευτεί ο άλλος σκύλος, Τα έχω δεί να τρώνε αρνάκια - κότες δίπλα τους και αυτά να κοιμούνται, να τρωνε οι κότες το φαί τους και αυτά να μην ασχολούνται, ΟΛΑ τους όμως μόλις έβλεπαν προετοιμασία κυνηγετική γύριζε το μάτι τους.
Και εαν αυτά φαίνονται παράξενα ας λάβουμε υπόψη μας ότι έχουν φτιαχτεί για να ξεχωρίζουν εργασίες και θηράματα, όταν τους λές "ψαξε" ψάχνει με το κεφάλι στον άερα όταν του λένε "ιχνος" φεύγει ιχνηλατώντας κλπ. Οταν ένα μυαλό είναι φτιαγμένο να λειτουργεί με "διαχωρισμούς" και έχει το γεννετικό υλικό και το κατάλληλο αφεντικό τότε όλα είναι πιθανα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 9 από 10   [ 142 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: