Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Κλειδωμένη Δ. ΣυζήτησηΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 3   [ 35 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΚΥΝΗΓΙ ΥΔΡΟΒΙΩΝ ΚΥΝ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2008-2009
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Αύγ 28, 2008 10:45 am 
Άβαταρ μέλους

Τα παπιά είναι ΟΚ αν και κάποια που ξεχάστηκαν όπως ήταν απονήρευτα και πέρασαν πάνω η κοντά από καρτέρια τρυγονιών παραλίμνια έφαγαν τουφεκίδι .
Πιστεύω ότι θα το διασκεδάσουμε στην έναρξη τους. :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 16, 2008 6:37 pm 
Άβαταρ μέλους

Αντε έγινε και η ένσρξη και ήταν και αρκετά τα παπιά , λάτρεις του βάλτου και του χρόνου

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 16, 2008 8:14 pm 
Άβαταρ μέλους

Φιλε μου που ειχε αρκετα παπια;

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 17, 2008 8:30 pm 
Άβαταρ μέλους

Θράκη , αλλά πολύς κόσμος και πολλοί άσχετοι :(

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 21, 2008 1:16 am 
Άβαταρ μέλους

Καλησπέρα...Είμαι νέος κυνηγός και νέος σε ηλικία μόλις 18 και θα ήθελα μια μικρή βοήθεια απο σας καθώς σας εκτιμώ πολύ όλους σαν κυνηγούς όπως και τον θείο μου όπου έχασα πρόσφατα σε έναν απο τους βιότοπους όπου κυνηγούσε εδώ και πολλά χρόνια με τον πατέρα μου και που τα τελευταία 3 χρόνια περίπου ακολουθούσα και εγώ σαν θεατής και μαθητής και έριχνα που και που και κανένα παπί με το όπλο του πατέρα μου.Ο λόγος φυσικά που ανέφερα για τον χαμό του θείου μου δεν είναι κανένας άλλος από το οτι ήθελα να δώσω ένα παράδειγμα σε όλους για το ότι ποτέ δεν μπορεί να είμαστε σίγουροι οταν αντιμετωπίζουμε τα μυστικά που κρύβει η φύση και πόσο μάλλον "εμείς" οι παπιοκυνηγοί όπου οι βιότοποι είναι πολύ ποιό επικύνδινοι. Πέρα απο αυτό όμως ο λόγος για τον οποίο ήθελα τη γνώμη σας είναι κάποιες προτάσεις για ένα πρώτο όπλο και προφανώς καραμπίνα καθώς απο ότι καταλάβατε το κυνήγι που κάνω είναι παπιά.Έχω αρκετά καλα οπλάκια στο μυαλό μου καθώς έχω μεγάλη ψώρα για το κυνήγι απλός θα ήθελα και την γνώμη απο κάποιους έμπειρους.Σας ευχαριστώ πολύ...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 25, 2008 11:55 pm 
Άβαταρ μέλους

Τι λένε οι μεγάλοι παπιοκυνηγοί πως τη βλέπουν φέτος τη χρονιά θα είναι ικανοποιητική?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 06, 2008 10:39 am 
Άβαταρ μέλους

nikhunter έγραψε:
Τι λένε οι μεγάλοι παπιοκυνηγοί πως τη βλέπουν φέτος τη χρονιά θα είναι ικανοποιητική?

Στην έναρξη ήταν καλά , μετά δυσκόλεψαν πολύ και τώρα έχουν αρχίσει να βελτιώνονται πάλι κάπως.
Νομίζω ότι θα κάνει βαρύ χειμώνα φέτος , έτσι λένε οι παλιοί που γνωρίζουν , αν αυτό γίνει θα είναι και μία καλή παπιοχρονιά :lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 06, 2008 8:36 pm 
Άβαταρ μέλους

Ας ελπίσουμε να είναι έτσι γιατί εγώ δεν πρόλαβα δυστυχώς τα παλιά καλά κυνήγια και ευελπιστώ σε κάτι καλύτερο.Ελπίζω φέτος να πάνε κάπως καλύτερα τα πράγματα γιατί πέρσι ήταν απελπιστικά.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 10, 2008 8:55 pm 
Άβαταρ μέλους

Σήμερα πρώτη έξοδος στο Βάλτο...
Ένα κοπάδι flamingo με καβάλησαν και μετά από δύο γύρες έκατσαν μπροστά μου στα 20 μέτρα!!!
Πραγματικά λυπήθηκα που δεν είχα φωτογραφική...
Δυο αρσενικά μάλωναν μάλιστα....
Πανέμορφες στιγμές....
Απο παπιά τίποτε...
Απολύτως!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 13, 2008 11:42 am 
Άβαταρ μέλους

ΑΝΕΛΠΙΣΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑΤΑΚΙ ΑΠΟ ΨΑΛΙΔΙΑ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ...ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΚΑΜΙΑ 15ΑΡΙΑ ΠΟΥΛΑΚΙΑ ...ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΜΟΝΟ 1 ΤΟΥΦΕΚΙΑ Κ ΕΝΑ ΨΑΛΙΔΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΩΝ ΠΟΥΛΙΩΝ...
ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΕΞΑΦΑΝΙΣΜΕΝΑ...ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΚΙΡΚΙΡΙ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΑ 0-100 ΣΕ 2'' ΜΑΣ ΠΗΡΕ ΤΟ ΚΑΠΕΛΟ!!!!!

ΑΡΙΣ ΧΕΛΑΣ
ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 13, 2008 12:41 pm 
Άβαταρ μέλους

Χθες πήραμε μια πράσινη, η οποία το απόγευμα με όλα τα καλά της ήρθε να βοσκήσει σε ένα τριφυλι πίσω από το σπίτι μου, λες και ήθελε να φάει το κεφάλι της. Την είδα από το μπαλκόνι που σηκώθηκε και κάθισε στο κανάλι, σημείωσα το σημείο ακριβώς και κατόπιν με συνοπτικές διαδικασίες, με μια τουφεκιά και μέσα σε 5 λεπτά πήρε το δρόμο για το αυριανό στιφάδο.
Αυτά νομίζω είναι τα καλά των πολλών απαγορεύσεων και τα μπουλούκια των ορνιθοπαρατηρητών που γυρνάνε στις λίμνες με τα κυάλια. Τα πουλιά στην Κερκίνη συνηθίζουν την ανθρώπινη παρουσία και όταν βγαίνουν έξω κυριολεκτικά πρέπει να κουνάς χέρια-πόδια για να σηκωθούν και να τουφεκίσεις. Και πέρυσι το παρατήρησα αυτό. Ελπίζω και φέτος, πρώτα ο Θεός.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 14, 2008 11:29 am 
Άβαταρ μέλους

ΔΥΟ ΨΑΛΙΔΙΑ ΜΠΗΚΑΝ ΥΠΕΡΟΧΑ ΠΛΑΝΑΡΟΝΤΑΣ ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΕ ΕΝΑΝ ΚΑΤΑΚΟΚΚΙΝΟ ΟΥΡΑΝΝΟ Κ ΤΟ ΕΝΑ ΣΤΟ ΧΕΡΙ...

ΑΡΙΣ ΧΕΛΑΣ
ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 23, 2008 1:03 pm 
Άβαταρ μέλους

Κάποια παπάκια επιτέλους εμφανίστηκαν έστω και λίγα , οπότε έχουμε να ασχολιόμαστε , αλλά ακόμη ο καιρός δεν βοηθάει .
Με λίγα λόγια πολύς κόπος και πολύ αναμονή η περπάτημα με αποτελέσματα σχεδόν μηδενικά.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 24, 2008 9:46 am 
Άβαταρ μέλους

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΣΙΧΛΙΤΣΕΣ Κ ΦΑΣΣΕΣ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΕΦΕΡΕ Κ ΠΑΠΑΚΙΑ...ΕΧΤΕΣ ΜΠΗΚΑΝ ΑΛΛΑ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΠΟΛΥ ΜΟΥΝΤΟΥ ΠΡΩΙΝΟΥ ΚΑΙΡΟΥ ΔΕΝ ΒΓΗΚΑΝ ΑΠΟ ΝΩΡΙΣ ΣΤΑ ΝΕΡΑ Κ ΕΠΑΙΖΑΝ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΜΕΡΙΚΑ ΜΙΚΡΑ ΚΟΠΑΔΑΚΙΑ 3-5 ΠΟΥΛΙΩΝ...ΣΗΜΕΡΑ ΗΜΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΒΓΟΥΝ Κ ΕΤΣΙ Κ ΕΓΙΝΕ...Η ΑΤΥΧΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ 3 ΚΟΠΑΔΑΚΙΑ ΜΠΗΚΑΝ Κ ΤΑ 3 ΑΝΑΠΟΔΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΜΟΥ!!!ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΠΟΥΛΙ Κ ΣΤΙΣ 3 ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΑΜΦΙΒΟΛΟ ΑΝ ΘΑ ΤΑ ΕΒΡΙΣΚΑ ΛΟΓΩ ΠΟΛΥ ΠΥΚΝΗΣ ΚΑΛΑΜΙΑΣ.ΤΑ ΑΦΗΣΑ ΜΠΑΣ Κ ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΟΥΝ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ...ΗΤΑΝ ΦΟΒΕΡΟ ΘΕΑΜΑ ΓΙΑΤΙ ΠΕΤΑΓΑΝ 15 ΜΕΤΡΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ...ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΟΝΤΩΣ ΗΤΑΝ ΑΤΥΧΙΑ Η ΜΕΡΑ ΟΠΩΣ ΠΗΓΑΙΝΑ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΒΛΕΠΩ 3 ΚΑΙ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΝΑΛΙ ΠΟΥ ΠΛΗΣΙΑΖΕΤΑΙ ΕΥΚΟΛΑ...ΩΡΑΙΑ ΛΕΩ...ΠΑΝΩ ΠΟΥ ΕΧΩ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΑ 60 ΜΕΤΡΑ Κ ΠΛΗΣΙΑΖΩ ΑΚΟΥΩ ΓΑΥΓΙΣΜΑΤΑ Κ ΒΓΑΙΝΕΙ ΕΝΑ ΤΣΟΠΑΝΟΣΚΥΛΟ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΓΕ ΜΙΑ ΓΑΤΑ ΑΚΤΡΙΒΩΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΤΑ ΠΑΠΙΑ...ΑΥΤΑ ΣΗΚΩΘΗΚΑΝ Κ ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΤΑ ΚΟΙΤΑΖΑ.... :(
ΤΑ ΠΑΠΙΑ ΗΤΑΝ ΚΙΡΚΙΡΙΑ...

ΑΡΙΣ
ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 24, 2008 2:22 pm 
Άβαταρ μέλους

Παιδιά έχουμε κανένα παπιοκυνηγό που να κυνηγάει στις εκβολές του Αλιάκμονα η και στα ρίζια μεταξύ Αλιάκμονα-Λουδία.Είμαι πιτσιρικάς ακόμα 18 χρονών και δεν έχω πρόσβαση σε ποιο μακρινά μέροι.Άλλωστε σε αυτά τα μέρη κυνηγάω απο τα 15 μου με τον πατέρα φυσικά και τα ξέρω αρκετά καλά.Αν υπάρχει κανένας ας δώσει καμία πληροφορία μήπως και κατέβηκαν καθόλου παπιά στην περιοχή.Είναι φυσικά ακόμα νωρίς και ο καιρός δεν βοηθαέι πολύ απλά μήπως.....Τα μόνα που υπάρχουν είναι τα ντοπιάρικα αλλά και αυτά εφαγάν τουφεκίδι στην έναρξη και δεν βγαίνουν καθόλου πλέον κάθονται όλα μέσα στο καταφύγιο....Και αν έχει κανείς καμιά καλή πρόταση για ικανοποιητικό κυνηγότοπο ευχαρίστως....Να αλλάκσουμε και λίγο παραστάσεις....

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Κλειδωμένη Δ. ΣυζήτησηΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 3   [ 35 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση