Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 10 Δημοσιεύσεις ]
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Γαλλικο Μπρακ της Οβερνης η Πυρηναιων ;;;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 23, 2009 3:42 pm 

Καλημερα σας,ειμαι νεος στην σελιδα αλλα πολλα χρονια κυνηγος και κυνοφιλος. Πριν μια εβδομαδα αποκτησα το χρονιαρικο κουταβι της φωτογραφιας τον οποιο τον ειχε ενας μεγαλος σε ηλικια φιλος. Αυτος ο φιλος λογο καποιας σοβαρης αρρωστειας δεν μπορουσε να βγαλει το σκυλι ουτε σε εκπαιδευτικα ουτε να του μαθει βασικη υπακοη. Ετσι ηρθε στα χερια μου αυτο το πανεξυπνο καυταβι και εχουμε ξεκινησει τα προκαταρκτικα σε βασικη υπακοη και επαφη με αλλους σκυλους γιατι και εκει εχει ενα μικρο προβλημα λογω του οτι μεγαλωσε μονο του. Απο οτι μου ειπε ο φιλος το κουταβι αυτο ειναι απο πολυ καλα Γαλλικα αιματα με πρωταθλητες γονεις αλλα χαρτια δεν εχει γιατι χαθηκαν λογω πυρκαγιας. Θα ηθελα την αποψη σας και τις γνωμες σας ως προς την ρατσα του σκυλου (Γαλλικο Μπρακ της Οβερνης η Πυρηναιων?) και αν μπορει ο σκυλος να αποκτησει καποια χαρτια γνησιοτητας σε καποια εκθεση μορφολογιας η καποια αλλη επιτροπη. Σας ευχαριστω πολυ.
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 23, 2009 5:23 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι μπράκ των Πυρηναίων και όχι της Ωβέρνης.
Των Πυρηναίων έχουν λίγο πιο λεπτή κατασκευή και το κεφάλι δεν είναι τόσο έντονο και ογκώδες , ποιντεροφέρνουν με απλά λόγια λίγο .
Αλλά πάλι δεν είμαι ιδικός για να στο βεβαιώσω , απλά την άποψη μου σου λέω.
O Ο συγκεκριμένος ποιντεροφέρνει στο κεφάλι πολύ , οι άξονες του μου μοιάζουν συγκλίνοντες έιναι έτσι η λάθος βλέπω από την φωτογραφία :?:
Νομίζω ότι δεν μπορείς να κάνεις αναγνώριση πια εκ του μηδενός , δηλαδή χωρίς χαρτιά , αλλά επειδή είναι ιδιαίτερα σπάνια φυλή δεν έ3ιμαι και απόλυτα σίγουρος ,
Ένα τηλέφωνο στον ΚΟΕ και θα μάθεις ότι σε απασχολεί .

http://www.koe.gr/

Μερικές φωτογραφίες από μπράκ των Πυρηναίων .

Καλώς μας ήρθες .

Εικόνα

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 23, 2009 6:32 pm 
Κοίτα και αυτό ..http://www.vonthessaloniki.gr/von/

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 23, 2009 8:11 pm 

Σας ευχαριστω πολυ για το καλωσορισμα και για την βοηθεια που μου δωσατε. Θα προσπαθησω να βγαλω ποιο καλες φωτο ωστε να κανω μια συγκριση με αυτο το ομορφο σκυλι της φωτογραφιας. Να ειστε καλα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Φεβ 24, 2009 11:05 am 
Άβαταρ μέλους

Φίλε πολύ ωραίο το σκυλάκι σου. Στις φωτογραφίες φαίνεται να έχει μαύρο χρώμα. Στα μπράκ Πυρηναίων νομίζω ότι το χρώμα είναι καστανό-καφετί λευκόστικτα ή με περισσότερα άσπρα σημάδια. Και το κεφάλι του μοιάζει πολύ με πόιντερ. Τώρα χωρίς να θέλω να σε στενοχωρήσω μάλλον με ημίαιμο μοιάζει από τις φωτογραφίες που έχεις βάλει πάντα .Τα συγκεκριμένα σκυλιά (Μπρακ Πυρηναίων) τα γνωρίζω γιατί έχω την τύχη να κυνηγάω παρέα με έναν φίλο που έχει φέρει ένα ζευγάρι από Γαλλία. Ελπίζω να μην σε στεναχωρώ με αυτά που σου γράφω, απλά την γνώμη λέω και δεν είμαι ειδικός. Αν μπορείς βάλε μερικές φώτο ακόμα να δούμε καλυτέρα το σκυλί. Τώρα για Μπρακ Ωβέρνης δεν νομίζω τα συγκεκριμένα σκυλιά είναι μεγαλόσωμα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Φεβ 24, 2009 9:08 pm 

Ευχαριστω φιλε Mike για την απαντηση. Εχω νεα για τον σκυλο, επικοινωνησα με το Club du Braque Francais (και τηλεφωνικα) και μου ειπαν απο οτι μπορεσαν να δουν απο τις φωτο οτι ειναι Μπρακ των Πυρηναιων απο Αμερικανικη εκτροφη η σε μικροτερο ποσοστο μια ρατσα γερμανικη κοντοτριχη με τον κωδικο Κ9 (German Short Haired Pointer Dog Breed Κ9) . Εκει που δινουν μεγαλυτερη εμφαση ειναι στον σωματοτυπο του και στα ματια τα οποια ειναι σχιστα και φερνουν ποιο πολυ σε γερμανικο κοντοτριχο. Οι αναλογιες του σκυλου αναποκρινονται πληρως στην ρατσα και δεν ειναι ημιαιμο. Δεν με χαλαει αν εχω ημιαιμο στην κατοχη μου αλλα ειναι λογικο να αισθανεσαι ποιο καλα αν το σκυλι σου αντιπροσωπευει καποια ρατσα. Σημασια για εμενα εχει να ειναι καλο για την δουλεια που το θελεις και να το αγαπας. Απλα ο συγκεκριμενος σκυλος με εχει μπερδεψει λιγο.... Μπορειτε να δειτε τα παρακατω lings και να μου πειτε την γνωμη σας.
http://www.k9obedience.co.uk/dogbreed/g ... inter.html
http://www.paradise-creek.com/ - Eδω μπειτε στο picture gallery
Εικόνα[/url]ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Φεβ 24, 2009 9:37 pm 

Εδω ειναι δυο Κ9 τα οποια ανταποκρινονται στον δικο μου σκυλο (οπτικα τουλαχιστον)
ΕικόναΕικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Φεβ 24, 2009 10:52 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Όντως με την γραμμή αίματος που μας έδειξες μοιάζει πάρα πολύ και ειδικά αυτό που σου είπαν στις γωνίες των ματιών και των σχηματισμών τους αλλά και το χρώμα και ο σωματοτυπος μοιάζουν πολύ .
Προσωπικά εγώ δεν γνώριζα γι αυτή την γραμμή αίματος και σ ευχαριστώ που μας την έδειξες .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 25, 2009 2:25 pm 
Άβαταρ μέλους

Φίλε Αίαντα ούτε εγώ ήξερα για αυτή τη γραμμή αίματος όντος το σκυλί σου μιάζει πολύ. Και συμφωνώ μαζί σου σημασία έχει να σε ικανοποιεί και πάνω από όλα να το αγαπάς και να το φροντίζεις.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 28, 2009 12:11 am 

Εγω σας ευχαριστω παιδια για την βοηθεια που μου δωσατε και χαιρομαι που εκανα κατι το τοσο απλο και ηταν σημαντικη γνωση για ολους μας. Βεβαια και το αγαπω το σκυλι φιλε Mike, εκτος οτι ειναι πολυ φιλικος και υπακουος ειναι και πανεξυπνος,οποτε αξιζει παρα πολλα για εμενα. Να ειστε καλα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 10 Δημοσιεύσεις ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: