Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 3   [ 42 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Σκληρό δόντι στο απόρτ.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 16, 2008 11:55 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Diogenis έγραψε:
Έχω κι εγώ μία ερώτηση:
- Πως αντιμετωπίζουμε το σκληρό δόντι στο απόρτ...?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 17, 2008 12:02 am 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Στο Ο.Κ.Ε. (Όμιλος Κούρτσχααρ Ελλάδος) ήρθαν δύο Γερμανοί κι έκαναν σεμινάριο για τα κούρτσχααρ, γύρω από την εκπαίδευση, επιλογή κουταβιών, απόρτ, κ.λ.π. Όταν τους έγινε η ερώτηση «Το σκυλί μου σφίγγει υπερβολικά το θήραμα στο απόρτ, τι να κάνω;», η απάντηση από δύο διαφορετικούς ανθρώπους ήταν σχεδόν η ίδια και αυθόρμητη: «Κάν’ του μαθήματα απόρτ από την αρχή».

http://www.alfa-omega.gr/article.asp?AID=1613

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 17, 2008 9:41 am 

Πέρα από τα σχετικά άρθρα δοκίμασε και κρύο θήραμα. Το είχα διαβάσει παλιότερα από έναν Άγγλο εκπαιδευτή χωρίς να του δώσω την απαραίτητη σημασία αλλά φέτος το διαπίστωσα στην πράξη, τυχαία. Είχα γράψει στα ορτύκια το σχετικό περιστατικό γύρω στις 25 Σεπτέμβρη αν θυμάμαι καλά.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: ΣΚΛΗΡΗ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Αύγ 06, 2009 11:08 am 

παιδία καλημέρα και από μένα θέλω τη γνώμη σας σε κάτι αν μπορείτε να μου πείτε θα πάρω ένα επανίελ 2 χρονών με καλή φέρμα έρευνα και από καλά αίματα , παρατήρησα το εξής ότι στο άπορτ στα μικρά θηράματα όταν το βρεί το χαλάει λίγο , τι μπορώ να κάνω για αυτό .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΚΛΗΡΗ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 14, 2010 3:06 pm 
Άβαταρ μέλους

ΠΡΙΝ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ, ΕΙΧΑ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ 2 POINTER ΤΟΠΟΘΕΤΩΝΤΑΣ 2 ΟΔΟΝΤΟΓΛΥΦΙΔΕΣ ΣΤΡΟΓΓΥΛΕΣ ΣΕ ΟΡΤΥΚΙ.ΤΙΣ ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΡΕΑΣ ΣΕ ΣΧΗΜΑ Χ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΕΞΕΧΟΥΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 1 ΕΚΑΤΟΣΤΟ ΣΤΑ 4 ΣΗΜΕΙΑ.ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ, ΟΤΑΝ ΔΑΓΚΩΝΕΙ ΣΚΛΗΡΑ ΝΑ ΤΟ ΠΟΝΑΝΕ ΟΙ ΜΥΤΕΣ ΤΗΣ ΟΔΟΝΤΟΓΛΥΦΙΔΑΣ.ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΟΜΩΣ ΠΡΟΣΟΧΗ, ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΝΟΥΜΕ ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΔΑΓΚΩΣΟΥΝ ΠΟΤΕ ΘΗΡΑΜΑ.ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΛΟΓΟ, ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΞ ΑΡΧΗΣ, ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΕ ΕΝΑΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 15, 2010 11:25 am 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

H μέθοδος με τις οδοντογλυφίδες , σύρμα κλπ θέλει πολύ προσοχή γιατί μπορεί αν φέρει άλλα προβλήματα όπως άρνηση επαναφοράς .
Καλύτερα είναι παγωμένο θήραμα και μετά "λάδωμα" στο σκύλο όταν το εκτελέσει καλά.
Ολα αυτά βέβααι θέλουν μία μεθοδολογία που πάντα ξεκινάει από την αρχή όταν ο σκύλος δεν ανταποκρίνεται σωστά η υποτροπιάζει στην πορεία της .
Αν μιλάμε για περασματιάρικα ορτύκι είναι ιδιαίτερο θήραμα γεμάτο λίπος που κάνει κάνει έμπειρα σκυλιά με άψογο απόρτ να το δαγκώνουν λίγο περισσότερο για να γευτούν τους "χυμούς" του ορτυκιού.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 15, 2010 12:37 pm 
Άβαταρ μέλους

Μια από τα ίδια είναι και το δικό μου επανιελ :( αλλά μονό όταν το ορτύκι πέσει ζωντανό.Τις περισσότερες φορές το ξεκοιλιάζει και επειδή τον είχα μαλώσει ποιο μικρό :roll: όταν πέφτει ζωντανό το θήραμα δεν εκτελεί και απορτ σωστά,το παρατά σε απόσταση ασφαλείας και συνεχίζει.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Σκληρό δόντι στο απόρτ.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 06, 2011 10:18 am 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Από Πετρόχειλο

O σκύλος το πρώτο πράγμα το οποίο πρέπει να κάνει είναι να περάσει βασική εκπαίδευση. Εφόσον αυτό συμβεί και ο σκύλος μας υπακούει καλά τότε αρχίζουμε να περπατάμε με το σκύλο να προχωράει στο αριστερό μας πόδι, ενώ με το αριστερό μας χέρι πάνω το κεφάλι του κρατάμε ένα ορτύκι ή μια πέρδικα. Ο σκύλος μπορεί να το μυρίζει, μπορεί να το πιάνει ακόμα και στο στόμα του αλλά δεν του επιτρέπουμε να το πιάσει βίαια ούτε να το διεκδικήσει από εμάς. Εάν αυτό συμβεί τότε σκληραίνουμε στιγμιαία την φωνή μας κι αν συνεχίσει και θέλει να μας το πάρει τραβώντας το από το χέρι μας τότε μπορούμε να του δώσουμε ένα χτύπημα με το δάχτυλο του δεξιού μας χεριού επάνω στην μύτη λέγοντάς του να του αφήσει. Δεν πρέπει όμως να είμαστε πολύ βίαιοι ώστε να μην τρομάξουμε το σκύλο.
Εφόσον μάθει να προχωρά σωστά στο πόδι μας με το θήραμα να κινείται πάνω από το κεφάλι του έτσι όπως περπατάμε ώστε να καταλάβει ότι το θήραμα ανήκει σε μας και δεν πρέπει να το διεκδικεί για τον εαυτό του, τότε το βάζουμε να ξαπλώσει και βάζουμε το θήραμα μπροστά του ανάμεσα στα δύο μπροστινά του πόδια, του επιτρέπουμε πάλι να του μυρίσει, να το γλείψει απαλά αλλά όχι να το πάρει από εκεί. Πότε θα περπατάμε μαζί με το θήραμα, πότε θα το αφήσουμε δίπλα του και πότε θα απομακρυνόμαστε από εκεί αφήνοντας το σκύλο ξαπλωμένο με το θήραμα μπροστά του. Αυτό μπορείτε να το επαναλάβετε μια φορά την ημέρα για δέκα με δεκαπέντε λεπτά κάθε μέρα. Μετά μπορείτε να παίζετε λίγο με το σκύλο την ώρα που κρατάτε το θήραμα εξωθώντας το να το πιάσει τη στιγμή που το κρατάτε όταν αυτό συμβεί τον αφήνετε να το κρατήσει λίγο περίπου δέκα δευτερόλεπτα χαϊδεύοντας το και μετά του ζητάτε να σας το δώσει πίσω ενώ κρατάτε τα πόδια του θηράματος αυξάνοντας λίγο τον τόνο της φωνής σας. Αυτό θα το κάνετε μια φορά την ημέρα και αν ο σκύλος σφίξει τα δόντια του προσπαθώντας να το καταστρέφουν να καταστρέψει το θήραμα τότε αυξάνει τη φωνή σας για να του δείξετε ότι αυτό είναι κακό. Όταν χαλαρώσει το σφίξιμο του θηράματος το ξανάχαϊδεύετε πιάνετε το θήραμα και του λέτε να το αφήσει. Όταν μετά από τέσσερις πέντε μέρες που το έχετε κάνει μια φορά κάθε μέρα εκτελεί την άσκηση πιο εύκολα τότε θα κάνετε ένα δύο βήματα προς τα πίσω και θα φωνάξετε να το φέρει σε σας. Όταν αυτό γίνει θα το χάιδεψε στο κεφάλι και πιάνοντας το ορτύκι από τα πόδια χωρίς να το τραβάτε θα του ζήτησε να το αφήσει.
Την επόμενη μέρα μπορείτε να κάνετε τρία η τέσσερα βήματα πριν να τον καλέσετε κοντά σας την ώρα που κρατά το θήραμα. Σιγά σιγά θα μπορέσετε να φτάσετε να το φωνάζετε από απόσταση τριάντα μέτρων και αυτό να σας φέρνει το θήραμα χωρίς να το χαλάει. Όταν αυτό συμβεί τότε μπορείτε να πετάξετε να παίξετε για λίγο με το σκύλο και το θήραμα να του το ρίξτε σε απόσταση δυο - τριών μέτρων για να το πιάσεις όταν το πιάσει θα το φωνάξτε να σας το φέρει κοντά κατά τον ίδιο τρόπο που το φωνάζετε τις προηγούμενες ημέρες.
Εννοείται ότι κάθε μέρα χρησιμοποιούμε καινούργιο θήραμα. Σιγά σιγά αυξάνουμε την απόσταση μέχρι του σημείου ο σκύλος να μας φέρνει το θήραμα από απόσταση τριάντα μέτρων. Όταν φτάσετε σε αυτό το σημείο τότε μπορείτε να το ρίξετε στην αρχή σε χορτάρι ύψους δέκα έως δεκαπέντε εκατοστών και μετά σε όλο και μεγαλύτερο ύψος χόρτου και θάμνων μέχρις ότου ο σκύλος τη στιγμή που πιάνει το θήραμα να μη σας βλέπει ώστε να αισθάνεται περισσότερη ελευθερία. Όταν φτάσετε σε αυτό το σημείο τότε μπορείτε να δοκιμάσετε να πυροβολήσατε στον αέρα τη στιγμή κατά την οποία του ρίχνετε το θήραμα για να κάνει απορτ και μετά να δοκιμάσετε στο πραγματικό κυνήγι.

Εάν η μέθοδο την οποία σας περιέγραψα δεν έχει επιτυχία τότε ο σκύλος πρέπει να περάσει σύστημα κατευθυνόμενου απορτ το οποίο όμως μόνο εξειδικευμένους επαγγελματίας μπορεί να κάνει. .

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μάιος 07, 2011 9:17 am 
Άβαταρ μέλους

Καλό :D

Το κατεθηνομενο απορτ πως γινεται ξερει κανεις :!:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μάιος 07, 2011 1:55 pm 
Άβαταρ μέλους

Ο κ. Πετρόχειλος πάντα είναι πολύ επεξηγητικός. Και αυτό που λέει πάντα και ελάχιστοι το κάνουν είναι η βασική υπακοή.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Σκληρό απόρτ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 30, 2011 12:11 pm 
Άβαταρ μέλους

basilis.l1 έγραψε:
Γεια σε ολους και καλη κυνηγετικη περιοδο να εχουμε.Σε μια εξοδο που εκανα για ορτικι τα αποτελεσματα ηταν απογοητευτικα.Σηκωσα 5 ορτικια τα οποια δεν δεχτικαν φερμα και το ενα που πηρα πηγε να το φαει το κουρτσχααρ μου και το μασησε.Ανησυχω για τις ορεξεις του γιατι το χειμωνα μου χαλασε και 2 μπεκατσες.....Δεν ξερω τι να κανω...Παντως εφαγε πολυ μαλωμα.Καλη συνεχεια σε ολους.

Φίλε μου υπαρχει το γιατρικο!!! :D
Πάρε ένα ορτικι του εμπορίου βγαλε απο μέσα του όλα τα εντόσθια γεμισε το με αλατοπιπερο και ραψε το και αμολισε το σκυλι και αστο να το φαει...... :wink: :wink: :wink: :wink:

Στην μέση του A.ωκαιανού το εφτιαξα ,η τρελα παει απο το δ/ξπλοιο στα βουνα!
http://www.youtube.com/watch?v=xry7vOJoUGI

Υ.Γ. Αν ήμασταν όλοι κυνηγοί τότε δεν θα υπήρχε θήραμα...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΟΡΤΥΚΙΑ ΚΥΝ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 20011-2012
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 30, 2011 6:05 pm 
Άβαταρ μέλους

Thanasis03 έγραψε:
basilis.l1 έγραψε:
Γεια σε ολους και καλη κυνηγετικη περιοδο να εχουμε.Σε μια εξοδο που εκανα για ορτικι τα αποτελεσματα ηταν απογοητευτικα.Σηκωσα 5 ορτικια τα οποια δεν δεχτικαν φερμα και το ενα που πηρα πηγε να το φαει το κουρτσχααρ μου και το μασησε.Ανησυχω για τις ορεξεις του γιατι το χειμωνα μου χαλασε και 2 μπεκατσες.....Δεν ξερω τι να κανω...Παντως εφαγε πολυ μαλωμα.Καλη συνεχεια σε ολους.

Πάρε ένα ορτικι του εμπορίου βγαλε απο μέσα του όλα τα εντόσθια γεμισε το με αλατοπιπερο και ραψε το και αμολισε το σκυλι και αστο να το φαει...... :wink: :wink: :wink: :wink:

Κάτι αντίστοιχο είναι να του κάνεις άμεσα μία εμετική ένεση θα του φέρει εμετό και αναγούλα και θα το συνδυάσει με την τροφή το ορτύκι δηλαδή !
Αυτό μου το έχει πει ο admin .
Εννοείται πριν από όλα αυτά είμαστε σίγουροι ότι το σκυλί πρέπει να τρώει κανονικά να είναι καλοταϊσμένο δηλαδή και να μην είναι πεινασμένο κατά την διάρκεια του κυνηγιού .
Από ορτύκια πάμε καλά αλλά ασχολήθηκα μόνο το Σάββατο οκτώ πουλιά μπήκαν στην ψησταριά .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΟΡΤΥΚΙΑ ΚΥΝ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2011-2012
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 30, 2011 7:41 pm 
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστω πολυ παιδια για τις συμβουλες ειναι πολυ καλες και γρηγορες.Ξεκινησα με αυτο http://www.youtube.com/watch?v=LhN6CNibKMQ αλλα τα αποτελεσματα θελουν χρονο για να φανουν.Θα περιμενω και στη μπεκατσα μηπως το προβλημα στρωσει μιας και εχω το σκυλο μονο 8,5 μηνες και μετα θα επεμβω δραστικα.Ετσι κι αλλιως το εχουν αρκετα κουρτσχααρ το δαγκωμα.Εντος θεματος τωρα,σε χθεσινη εξοδο ενα ορτικακι απολογισμος, αφερμαριστο και ολοκληρο αυτη τη φορα....

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΟΡΤΥΚΙΑ ΚΥΝ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2011-2012
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 30, 2011 10:40 pm 
Άβαταρ μέλους

Φιλε Βασιλη ακουσε με ποιανει παντα θα τη πατησει μια φορα και θα το θυμαται για παντα :lol: :lol: :lol: :lol:
Μετα θα στο φερνει πιασμενο απο τα ποδαρακια αθικτο... :P
Θα το κραταει με τα μπροστινα δοντακια του.... :!: :!: :!:

Στην μέση του A.ωκαιανού το εφτιαξα ,η τρελα παει απο το δ/ξπλοιο στα βουνα!
http://www.youtube.com/watch?v=xry7vOJoUGI

Υ.Γ. Αν ήμασταν όλοι κυνηγοί τότε δεν θα υπήρχε θήραμα...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΟΡΤΥΚΙΑ ΚΥΝ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 20011-2012
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Αύγ 31, 2011 1:20 am 
Άβαταρ μέλους

Thanasis03 έγραψε:
basilis.l1 έγραψε:

Παιδιά κι εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα. Πιστεύω ότι μπορεί να φάει ο σκύλος μου όλο το πέρασμα, (πως λέμε θέλω να πιω όλο το Βόσπορο...).
Αν το κάνει κάποιος αυτό μήπως υπάρχει περίπτωση να χαλάσει το απόρτ του σκύλου;

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 3   [ 42 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: