Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 4   [ 57 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Φίδια και τυχόν δάγκωμα στο σκύλο μας.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 27, 2007 11:19 am 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Αυτή η περίοδος και λόγω των καλών θερμοκρασιών είναι και η εποχή που τα φίδια αρχίζουν να κυκλοφορούν μαζικά και είναι και ιδιαίτερα νευρικά .
Εγώ έχω την αγονία πάντα μην συμβεί κάτι τέτοιο σε κάποιο σκυλί μου , υπάρχει τρόπος αντιμετώπισης και πώς ?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 27, 2007 6:36 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Τα φίδια ευτυχώς στην Ελλάδα δεν είναι τόσο συχνά και τα περισσότερα δεν είναι δηλητηριώδη εκτός των οχιών !
Αυτή την εποχή πάντως θέλει πολύ προσοχή για να μην έχουμε κακά τρεξίματα .
Όταν είμαστε με τον σκύλο μας στο βουνό τέτοια εποχή πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα παρατηρητικοί για το που πατάμε αλλά και που βάζουμε τα χέρια μας !
Μακριά το να χώσετε τα χέρια σας σε πυκνάκια , κλαριά η σε πέτρες η μεγάλα χόρτα .
Επίσης σε οποιαδήποτε ξαφνική η περίεργη αντίδραση του τετράποδου συντρόφου μας , τον καλούμε κοντά μας και τον ψάχνουμε με ιδιαίτερη προσοχή , ειδικά αν είναι τριχωτός .
Καμιά φορά η αντίδραση στο δάγκωμα είναι ένα απλό σκούξιμο , ένα ξάφνιασμα η μία αναπήδηση !
Δυστυχώς ο αντιοφικός ορός δεν διατηρείται χωρίς πάγο και δεν βρίσκεται εύκολα εκτός από τα Νοσοκομεία , Κέντρα υγείας κλπ
Αν προλάβουμε και βγάλουμε το πολύ δηλητήριο δεν έχουμε ιδιαίτερα προβλήματα , αν δεν το καταλάβουμε όμως και ο σκύλος συνεχίσει να κινείται τότε το βοηθάμε να κυκλοφορήσει στον οργανισμό του μα βαριές συνέπειες όπως τοπικές παραλύσεις η και τον θάνατο ο τελευταίος εξαρτάτε και από το μέγεθος του φιδιού αλλά και το είδος του !
Προσοχή λοιπόν στα πάντα .

Παράθεση:
Φίδια
Τα μοναδικά επικίνδυνα φίδια στον ελλαδικό χώρο είναι οι οχιές (Vipera sp.). Το δηλητήριο που εκχύεται από τα δύο μπροστινά δόντια τους είναι ισχυρό και επιδρά κυρίως στο κυκλοφορικό σύστημα. Οι οχιές είναι εύκολο να αναγνωριστούν από τα φουσκωμένα «μάγουλα», εξαιτίας των αδένων με δηλητήριο, που δίνουν στο κεφάλι ένα έντονο τριγωνικό σχήμα και από τη χαρακτηριστική γραμμή ζιγκ-ζαγκ στην πλάτη. Στην Ελλάδα απαντούν πέντε είδη οχιάς, που εξαπλώνονται σε διαφορετικά μέρη. Στα νησιά του ανατολικού Αιγαίου και στο νομό Έβρου συναντάται η οθωμανική οχιά (Vipera xanthina), ένα εύρωστο φίδι που μπορεί να ξεπεράσει σε μήκος το ένα μέτρο. Η οχιά της Μήλου (Macrovipera Shweizeri) εξαπλώνεται στα νησιά του συγκροτήματος της Μήλου και είναι ενδημική της Ελλάδας. Το μήκος μπορεί να φτάσει πάνω από ένα μέτρο και είναι είδος προστατευόμενο από την ευρωπαϊκή νομοθεσία. Το συνηθέστερο είδος οχιάς στην Ελλάδα είναι η κοινή οχιά (Vipera Ammodytes), που εξαπλώνεται σχεδόν σε όλη τη χώρα, εκτός από την Κρήτη. Το μέγεθός της δεν ξεπερνά τα 80 εκατοστά και στη μύτη της έχει ένα χαρακτηριστικό «εξόγκωμα» από φολίδες, σαν κέρατο. Το αρσενικό είναι γκριζωπό (αστρίτης), ενώ το θηλυκό έχει χρώμα κεραμιδί. Τέλος, δύο άλλα είδη οχιάς, η Vipera Ursini και η Vipera Berus, έχουν περιορισμένη εξάπλωση στην Πίνδο και στην ορεινή Βόρεια Ελλάδα αντίστοιχα.

Αντιμετώπιση
«Σε περίπτωση που κάποια οχιά σάς δαγκώσει, επισκεφτείτε την κοντινότερη νοσηλευτική μονάδα, αφού πρώτα δέσετε το σημείο όχι πολύ σφιχτά, λίγο πάνω από το τραύμα. Ο αντιοφικός ορός πρέπει να χορηγείται μόνο από γιατρό και μόνο στην περίπτωση που το δάγκωμα προέρχεται από οχιά και όχι κάποιο άλλο φίδι. Αυτό το καταλαβαίνετε από το σχήμα της πληγής. Αν υπάρχει αποτύπωμα κανονικής σιαγόνας, τότε το φίδι δεν έχει δηλητήριο. Αν η πληγή μοιάζει να έχει εκδορές, τότε πιθανότατα έχει προκληθεί από φίδι με δηλητήριο στα πίσω δόντια. Τέλος, αν υπάρχουν δύο έντονα αποτυπώματα δοντιού, τότε πρόκειται σίγουρα για οχιά και πρέπει να λάβετε εγκαίρως τα μέτρα σας, καθώς το δηλητήριο χρειάζεται (σε υγιή οργανισμό) τέσσερις με έξι ώρες για να αποβεί θανατηφόρο».

(Από το άρθρο του κ. Στρατή Βαλάκου, Επίκουρου Καθηγητή στον Τομέα Φυσιολογίας Ζώων & Ανθρώπου, του Τμήματος Βιολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών για το ελληνικό National Geographic, Τόμος 2, Τεύχος 6ο, Σελ. 176-177.)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Φίδια και τυχόν δάγκωμα στο σκύλο μας.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 27, 2007 8:35 pm 
Άβαταρ μέλους

KOSTANTINOSZERVAS έγραψε:
Αυτή η περίοδος και λόγω των καλών θερμοκρασιών είναι και η εποχή που τα φίδια αρχίζουν να κυκλοφορούν μαζικά και είναι και ιδιαίτερα νευρικά .
Εγώ έχω την αγονία πάντα μην συμβεί κάτι τέτοιο σε κάποιο σκυλί μου , υπάρχει τρόπος αντιμετώπισης και πώς ?

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΓΡΑΦΕΙ Ο GPEPPAS ΑΚΟΥ & ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΠΡΑΚΤΙΚΟ.
ΤΟ ΕΚΑΝΕ Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΜΟΥ & ΜΟΥ ΕΜΕΙΝΕ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ. ΤΟ ΕΦΑΡΜΟΣΑΜΕ & ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΕ ΣΚΥΛΙ ΚΟΛΗΤΟΥ ΜΟΥ.
Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΧΕ ΠΑΤΑΞΕΙ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ " ΠΑΛΙΟΥΡΙΕΣ" ( ΑΓΚΑΘΩΤΑ ΔΕΝΔΡΑΚΙΑ) & ΤΟ ΕΣΩΣΕ. ΕΓΩ ΕΧΩ ΣΤΟ ΚΟΥΤΙ ΠΡΠΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΦΩΛΑΣ & 3 ΜΕΓΑΛΕΣ ΒΕΛΟΝΕΣ.
ΑΡΧΙΖΟΥΜΕ & ΤΡΥΠΑΜΕ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΔΑΓΚΩΜΑΤΟΣ ΕΝΩ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΤΟ ΠΑΤΑΜΕ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΑΙΜΑ & ΔΥΛΙΤΗΡΙΟ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΕ ΠΡΟΤΩΓΟΝΟ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΩΣ ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΟ & ΕΤΣΙ ΣΩΖΟΥΜΕ ΤΟ ΣΚΥΛΙ!!!!!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 21, 2007 1:21 pm 
Άβαταρ μέλους

Σε βόλτα που βγάζω τα σκυλιά όχι εκπαιδευτικό απλά για να συνηθίσουν τα πόδια τους , είχα δάγκωμα από οχιά στο πόιντερ μας.
Το κατάλαβα από το ξαφνικό τίναγμα του σκυλιού και την κραυγή έκπληξης και πόνου .
Το φώναξα και αμέσως είδα τις δύο τρυπίτσες στο μπροστινό του πόδι , το έριξα κάτω και το ακινητοποίησα στο έδαφος.
Εδεσα το πόδι σχετικά σφικτά 15 εκατοστά περίπου πάνω από τις πληγές και πήρα τηλέφωνο τον αδερφό μου , εκείνος μου είπε και του έκανα μία τομή σύμφωνα με αυτά που μου είχε δείξει όπου πίεσα για να βγει το αίμα , κατόπιν στον κτηνίατρο .
Το σκυλί εκτός από ένα ελαφρύ πρήξιμο δεν έχει άλλο πρόβλημα .
Ο Κτηνίατρος μου είπε ότι η ενέργεια μου με την τομή μας γλύτωσε από πολλά προβλήματα .
Προσοχή στα φίδια είναι σε εγρήγορση !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 21, 2007 5:44 pm 
ez έγραψε:
Σε βόλτα που βγάζω τα σκυλιά όχι εκπαιδευτικό απλά για να συνηθίσουν τα πόδια τους , είχα δάγκωμα από οχιά στο πόιντερ μας.
Το κατάλαβα από το ξαφνικό τίναγμα του σκυλιού και την κραυγή έκπληξης και πόνου .
Το φώναξα και αμέσως είδα τις δύο τρυπίτσες στο μπροστινό του πόδι , το έριξα κάτω και το ακινητοποίησα στο έδαφος.
Εδεσα το πόδι σχετικά σφικτά 15 εκατοστά περίπου πάνω από τις πληγές και πήρα τηλέφωνο τον αδερφό μου , εκείνος μου είπε και του έκανα μία τομή σύμφωνα με αυτά που μου είχε δείξει όπου πίεσα για να βγει το αίμα , κατόπιν στον κτηνίατρο .
Το σκυλί εκτός από ένα ελαφρύ πρήξιμο δεν έχει άλλο πρόβλημα .
Ο Κτηνίατρος μου είπε ότι η ενέργεια μου με την τομή μας γλύτωσε από πολλά προβλήματα .
Προσοχή στα φίδια είναι σε εγρήγορση !
[b]ΚΑΛΟ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΤΟΥ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΥ ΝΑ ΤΟΥ ΧΟΡΗΓΗΣΗΣ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΕΣ ΜΕΡΕΣ.

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 28, 2007 8:04 am 
Άβαταρ μέλους

Εχω μια σχετική εμπερία στα δαγκώματα των φιδιών - Ολοι μου οι σκύλοι που έμειναν στα χέρια μου πάνω από 2 χρόνια έχουν δαγκωθεί τουλάχιστον 1 φορά - η δε μεγάλη μου 3 φορές μέχρι τώρα - Τα βουνά που κυνηγάω δυστυχώς έχουν πολλά φίδια οπότε είναι κάτι που μπορεώ να πώ ότι πρέπει να ζούμε με αυτό -
ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΣΚΥΛΟ δόξα το θεό μέχρι τώρα - Ακολουθώ μια διαδικασία την οποία μου την σύστησε η κτηνίατρός μου πριν πολλά χρόνια - φίλος που δεν την ακολούθησε γιατί ο γιατρός του είχε διαφορετική απόψη τον έχασε τον σκύλο -
Αυτή η διαδικάσια έχει ώς εξής ΔΕΝ ΣΧΙΖΟΥΜΑΙ το δέρμα στο σημείο της πληγής - οι νεότερες θεωρίες λένε ότι όχι μόνο καλό δεν προκειται να κάνουμε αλλά πιθανότατα μπορεί να κάνουμε περισσότερο κακό - μια και τα φίδια πέρα από το δηλητήριο έχουν και πολλά βακτηρίδια στο στομά τους και μπορεί το άνοιγμα να προξενήσει άλλου είδους μολύνσεις -
Χορηγούμαι κορτιζόνη άμεσα ενέσιμη - για να περιορίσουμε τον κινδυνο αλλεργικού σοκ - το οποίο θα στείλει τον σκύλο μας -
τα περί αντιοφιικού έχω ακούσει ότι δεν είναι σίγουρο ότι δουλέυει στον σκύλο έχει σχεδιαστεί για ανθρώπους και πρέπει να ξέρεις και το ακριβές είδος του φιδιού, πράγμα που μερικές φορές είναι μάλλον δύσκολο .
Του δίνουμε αρκετ;o KONAKION είναι vitamines K (αυτό μου το προσθεσαν την τελευταία φορά - περύσι) και μεσα στις επόμενες 2-4 ώρες διουρητικό lasix εαν το θυμαμαι απέξω - και πάρα πολλά υγρά, την τελευταία φορά το κτυπημα ήταν στην μουσούδα (κακό σημείο) - οχιά επιβεβαιωμένη- στο 8ο λεπτό είχα κάνει κορτιζόνη, αλλά το πρήξιμο ήταν μεγάλο ήδη, έκλεισε σχεδόν όλο το στόμα - της χορηγούσα με μια σήριγγα συνέχεια υγρά σε μεγαλες ποσότητες - και πολύ lasix - πιστεύω ότι η όλη θεωρία είναι να περάσει όσο ποιο γρήγορα γίνεται μέσα από το αίμα χωρίς να σταματήσει στα νεφρα , η σκύλα την 3η μέρα κάταφερε πιά να καταπιεί ΄μόνης νερό - αλλά σώθηκε -
Η αντιβίωση είναι απαραίτητη - για τυχόν αλλά προβλήματα -
Αυτό για το διουρητικό - κάποιοι άλλοι κτηνιάτροι δεν το συνιστούν - ΑΛΛΑ ο φίλος μου ένας σκύλο 40 kg θηρίο - δέχτηκε κτυπημα στο χείλος - δεν πρηστικε ιδιαίτερα και παρ΄όλο που σε 1,5 ώρα ήταν σε κτηνίατρο και παρ΄ όλο που του είπα να του δώσει lasix, γιατί με πήρε τηλέφωνο όσο λόγο γνώσης για τα περιστατικά μου, αυτός δεν το είπε στον κτηνίατρο του (επώνυμος) , αποφάσισε ο κτηνίατρος να του το χορήγησει 36 ώρες μετά ήταν όμως πολύ αργά για τον σκύλο πέθανε από νεφρική ανεπάρκεια μετά από 6 μέρες λιώνοντας στην κυριολεξία.
Οι Ελληνικοί ιχνηλάτες αντιδρούν πολύ καλύτερα από τα σκυλιά της Β. Ευρώπης στα κτυπήματα των φιδιών.
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ στην Αμερική εκπαιδεύουν τα σκυλιά τους στο να αποφεύγουν τα φίδια (το έμαθα χτές - α ρε internet) ΣΩΤΗΡΙΟ τα φίδια βρωμάνε στην κυριολεξία για τα σκυλιά και είμαι σίγουρος ότι μπορού να τα αποφεύγουν εαν το ξέρουν.
ΑΠΕΙΡΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ ψηλό άρβυλο και προπάντων τεράστια προσοχή στο που βάζουμε τα χέρια μας και τον κόλο μας .
Προσωπικά το έχω μεγάλη έννοια -Τα αρβυλα που ίσα που καλύπτουν τον αστράγαλο δεν είναι αρκετά για προστασία -
Εχω δεί με τα μάτια μου οχιά να με κτυπάει στο άρβυλο αισθάνθηκα το κτύπημα σαν κάποιο κλαράκι κοίταξα κατω και την είδα - αλλά δεν πέρασε το δέρμα από το στρατιωτικό άρβυλο - από εκεί καλά ήμαστε εκεί που θέλει προσοχή είναι στα χέρια όταν προσπαθούμαι να ανέβουμαι σε κάποιο απότομο σημείο.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 05, 2007 8:50 pm 

Παιδια,μου κανει εντυπωση που δεν αναφερετε την κορτιζονη.Παντα στο φαρμακειο του γιλεκου solu-cortef.Μολις βεβαιωθουμε οτι προκειται για δηγμα φιδιου χορηγουμε την ενεση και τρεχοντας στο γιατρο.Ειναι η μονη σιγουρη λυση κι εχει σωσει απειρα σκυλια. Ειδικα την ανοιξη το δηλητηριο του φιδιου ειναι πιο δραστικο,αφου δεν εχει καταναλωσει ποσοτητα στη διαρκεια του χειμωνα.Το καλοκαιρι που το φιδι κυνηγα,τα δηγματα ειναι πιο ακινδυνα,καθως χρησιμοποιει δοσεις του δηλητηριου που δεν προφταινει να αναπληρωσει πληρως.

Σπαμε το φιαλιδιο,αναροφουμε με τη συρριγγα τον ορο,διοχετευουμε τον ορο στο δοχειο με την κρυσταλικη σκονη,αποσυρουμε τη συριγγα,ανακινουμε ελαφρα το δοχειο,αναροφουμε με τη συριγγα το διαλυμμα και εφαρμοζουμε την ενεση

Εικόνα

Το βρισκουμε στα φαρμακεια,οπως και την ατροπινη για τις φολες.Χρειαζεται τακτικη ανανεωση.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 05, 2007 8:53 pm 

Μαλλον δε διαβαζω προσεκτικα... Συγγνωμη Παντελη...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 09, 2008 8:11 pm 

Ανανεωνω το θεμα λογω επικαιροτητας , φανταζομαι οι περισσοτεροι τα γνωριζουν

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Δάγκωμα (δήγμα) από φίδι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 10, 2008 8:33 am 
Άβαταρ μέλους

Κουπατσιάρης Χρ. Γιώργος, D.V.M. - Κτηνίατρος

Καταρχήν το φίδι ποτέ δεν επιτίθεται αν δεν απειληθεί. Συνήθως επιτίθεται όταν τα κατοικίδια ζώα ή o άνθρωπος τα χτυπήσει ή τα πατήσει. Κατά την διάρκεια του χειμώνα τα φίδια παραμένουν στις φωλιές τους. Στην χώρα μας δηλητηριώδες φίδι είναι η οχιά. Παρ’ όλο που είναι σχετικά λίγα τα περιστατικά αυτά, μπορούν να αποβούν ακόμη και μοιραία για την ζωή του αγαπημένου μας τετράποδου.
Συνήθως τα δαγκώματα γίνονται στα άκρα των ζώων ή στο κεφάλι τους.

Τοξικολογικά στοιχεία

Η μορφή και η βαρύτητα της τοξίκωσης στο δηλητήριο του φιδιού εξαρτάται από το είδος του φιδιού. Το δάγκωμα από οχιά περιέχει 5 έως 50 mg δηλητηρίου. (το αντίστοιχο της κόμπρας 40 έως 50mg) .Μετά από τα γεύματα και μετά την αλλαγή του δέρματος του, το φίδι παράγει πιο δυνατό δηλητήριο.
• το δηλητήριο του φιδιού έχει πρωτεολυτική, αιμολυτική και νευροτοξική δράση. Με την επίδραση του δηλητηρίου παράγεται στον οργανισμό τεράστια ποσότητα ισταμίνης
• το δηλητήριο δεν απορροφάται από υγιές δέρμα και βλεννογόνο

Συμπτώματα

• Συνήθως δαγκώματα από μη δηλητηριώδη φίδια προκαλούν μικρότερου βαθμού συμπτώματα.
• Τη στιγμή του δαγκώματος το ζώο αισθάνεται πολύ μεγάλο πόνο, γρυλίζει, τραβιέται πίσω και έχει τρομαγμένο βλέμμα
• Στο σημείο του δαγκώματος παρατηρείται μεγάλο οίδημα(πρήξιμο), υπεραιμία και ισχυρός πόνος μέσα στο πρώτο εικοσάλεπτο. Το οίδημα παράμενει συχνά για δύο εβδομάδες και μετά σταδιακά μειώνεται σε μέγεθος.
• Στο σημείο του δαγκώματος διακρίνονται δύο μικρές τρύπες (τα σημάδια από τα δόντια του φιδιού). Συνήθως εκεί δημιουργείται απόστημα ή νέκρωση.
• Το ζώο μπορεί να κάνει εμετό, διάρροια και να έχει ταχυκαρδία και ταχύπνοια.
• Αναλόγως το είδος του φιδιού και την ευαισθησία κάθε οργανισμού στο συγκεκριμένο δηλητήριο, η γενική εικόνα του ζώου μπορεί να επιδεινωθεί και να εμφανιστούν σπασμοί, παράλυση, κώμα, άπνοια,ακόμη και θάνατος.

Θεραπεία

Επικοινωνήστε άμεσα με κάποιον κτηνίατρο. Κάθε λεπτό είναι πολύτιμο. Αν αυτό είναι ανέφικτο, προσπαθήστε να:
• ακινητοποιήστε όσο γίνεται το ζώο σας. Κάθε σωματική κίνηση βοηθά την απορρόφηση του δηλητηρίου από τον οργανισμό. Μην αφήσετε το ζώο να περπατήσει μόνο του.
• αν έχετε δει το φίδι αυτό βοηθάει τον κτηνίατρο να εκτιμήσει αν πρόκειται για οχιά ή όχι.
• μην προσπαθήσετε να πλησιάσετε ή να σκοτώσετε το φίδι!! Υπάρχει κίνδυνος για την ζωή σας.
• αν το δάγκωμα βρίσκεται σε κάποιο άκρο, τοποθετήστε το κάτω από το επίπεδο της καρδιάς.
• ανάμεσα στο σημείο του δαγκώματος και στην καρδιά του ζώου, πρέπει να κάνετε σφικτή επίδεση με επίδεσμο ή ταινία, (ή ακόμη και ζώνη παντελονιού).Η επίδεση μπορεί να παραμείνει μέχρι 2 ώρες. Αν το χρώμα του άκρου στο μέρος κάτω από την ταινία επίδεσης αλλάξει (γίνει σκούρο), χαλαρώστε την επίδεση.
• ακινητοποιήστε το άκρο με νάρθηκα (ακόμη και πρόχειρο)
• μην βρέχετε την πληγή διότι αυτό αυξάνει την απορρόφηση του δηλητηρίου από τον οργανισμό.
• μην προσπαθήσετε να ρουφήξετεμε το στόμα το δηλητήριο από την πληγή. Κινδυνεύετε εσείς ο ίδιος.
• διήθηση διαλύματος ξυλοκαϊνης 2% με αδρεναλίνη (1:1000) στην πληγή επιβραδύνει την απορρόφηση του δηλητηρίου.
• ο καυτηριασμός της πληγής βοηθά πολύ στην εξουδετέρωση του δηλητηρίου. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί καυτό σίδερο ή ακόμη και αναμμένο τσιγάρο πάνω στην πληγή.
• μπορείτε να χαράξετε προσεκτικά με ξυραφάκι ή μαχαίρι πάνω στο οίδημα και μετά να πλύνετε την πληγή με βάμμα ιωδίου ή αμμωνία
Αν υπάρχει αντιοφικός ορός αυτός δίδεται ως εξής:
• μέχρι 2 ώρες από το δάγκωμα, ενίεται διηθητικά στην πληγή σε ποσότητα 50ml έως 200ml .Μετά από 2 ώρες από το δάγκωμα ο αντιοφικός ορός χορηγείται μόνο ενδοφλεβίως.
• πάντα κάνουμε υποστηρικτική και συμπτωματική αγωγή στο ζώο.(κορτιζονούχα και αντισταμινικά σκευάσματα, αντιβιοτικά, καρδιοτονωτικά, οροί ενδοφλεβίως, κ.α.)

Πρόληψη

Δεν αφήνουμε ελεύθερο το ζώο μας σε μέρη που γνωρίζουμε ότι ζουν φίδια. Όταν βρισκόμαστε στην εξοχή και ο σκύλος μας κυκλοφορεί ελεύθερος πρέπει έχουμε συνεχή επαφή μαζί του και να έχουμε πάντα μαζί μας ένα κουτί Πρώτων Βοηθειών πλήρες και ενημερωμένο από τον Κτηνίατρό μας.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Τα δηλητηριώδη φίδια της Ελλάδας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 10, 2008 12:32 pm 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Παράθεση:
Vipera ammodytes (Οχιά).

Εξάπλωση
Εμφανίζεται κυρίως στη Βαλκανική χερσόνησο. Βόρεια εξαπλώνεται στη βορειοανατολική Ιταλία, νότια Αυστρία, νοτιοδυτική και νοτιοανατολική Ρουμανία. Φθάνει νότια στην Πελοπόννησο και τις Κυκλάδες. Υπάρχει, επίσης, στην νοτιοδυτική Ασία.
Μορφολογικά χαρακτηριστικάΤο μήκος του ζώου κυμαίνεται από 65-90cm συμπεριλαμβανομένης της ουράς. Είναι το μοναδικό φίδι στην ανατολική Ευρώπη που έχει μια προεξοχή πάνω στο ρύγχος του. Χαρακτηριστικός σχηματισμός στη ραχιαία πλευρά του σώματος μια γραμμή σκουρόχρωμη που σχηματίζει ζιγκ-ζαγκ. Παρουσιάζει φυλετικό διμορφισμό: τα αρσενικά έχουν χρώμαγκριζωπό και τα θηλυκά καφετί.
Ενδιαίτημα-Συνήθειες
Προτιμά τις βραχώδεις πλαγιές με χαμηλή βλάστηση που εκτείθενται αρκετές ώρες την ημέρα στον ήλιο. Εμφανίζεται επίσης σε ανοιχτά δάση, σάρες, σωρούς από πέτρες και σε ξερολιθιές που διαχωρίζουν καλλιεργημένες εκτάσεις. Στο νότιο άκρο εξάπλωσης της συναντάται σε περιοχές που το υψόμετρο τους κυμαίνεται από το επίπεδο της θάλασσας μέχρι τα 2500m. Δραστηριοποιείται κυρίως την ημέρα αλλά στις θερμές περιοχές μπορεί να είναι και νυκτόβια. Τρέφεται με μικρά θηλαστικά, πουλιά και σαύρες. Είναι δηλητηριώδες φίδι και το δάγκωμά του θεωρείται ότι είναι το πλέον επικίνδυνο συγκριτικά με αυτό των άλλων ειδών οχιάς που υπάρχουν στην Ευρώπη.

Επιμέλεια Κανέλλα Ραδέα (Δρ. Βιολογίας Πανεπιστημίου Αθηνών).

Τα είδη της οχιάς

Πέντε από αυτά μπορούν να γίνουν επικίνδυνα για τον άνθρωπο αλλά και για τον σκύλο.

Κερασφόρος οχιά (Vipera ammodytes)

Εικόνα

Αστρίτης (Vipera berus)

Εικόνα

Οθωμανική οχιά (Vipera xanthina)

Εικόνα

Οχιά των λιβαδιών (Vipera ursinii)

Εικόνα

Οχια της Μήλου (Macropivera schweizeri)

Εικόνα

Telescopus fallax

Εικόνα

Εξάπλωση
Εξαπλώνεται στην ανατολική ακτή της Αδριατικής, στα νότια Βαλκάνια στα ελληνικά νησιά και στη Μάλτα επίσης στον Καύκασο και στη νοτιοδυτική Ασία. Στην Ελλάδα βρίσκεται στις Κυκλάδες, την Κρήτη και την Πελοπόννησο.
Μορφολογικά χαρακτηριστικά
Τα ενήλικα έχουν συνήθως μήκος μέχρι 75cm συμπεριλαμβανομένης και της ουράς. Ένα λεπτό φίδι που έχει ευρύ και πλατύ κεφάλι. Το χρώμα είναι γκρίζο, μπεζ ή καφετί και φέρει ένα κολάρο από μαύρα στίγματα πίσω από το κεφάλι και σειρές από γραμμές ή κηλίδες στο πάνω μέρος του σώματος.
Ενδιαίτημα-Συνήθειες
Συναντάται γενικά σε χαμηλά υψόμετρα ή και σε βουνά στα νότια μέρη εξάπλωσης του. Βρίσκεται σε πετρώδεις περιοχές, υποβαθμισμένα δάση, σωρούς από πέτρες, αμμώδεις περιοχές με θαμνώδη βλάστηση. Κυνηγά συνήθως στο λυκόφως αλλά μερικές φορές είναι δραστήριο κατά την νύχτα το καλοκαίρι ή την ημέρα στις περιοχές εξάπλωσης του που έχουν ψυχρότερο κλίμα.
Είναι οπισθόγλυφο δηλ. φέρει δηλητήριο στα πίσω δόντια με το οποίο σκοτώνει τη λεία του μέσα σε 2-3 λεπτά. Τρέφεται σχεδόν αποκλειστικά με σαύρες.

Επιμέλεια Κανέλλα Ραδέα (Δρ. Βιολογίας Πανεπιστημίου Αθηνών).

http://www.mani.org.gr/panida/fidia/fidia.htm

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 10, 2008 6:00 pm 

μπραβο , πολυ καλες οι αναφορες :!:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 11, 2008 10:19 am 
Άβαταρ μέλους

Πολύ καλό άρθρο Κώστα , προσοχή παιδιά αυτές οι καιρικές συνθήκες τα έχουν βγάλει έξω και είναι και πολύ νευρικά γιατί μετά από την χειμερία τους νάρκη τώρα είναι σε πλήρη εγρήγορση και βεβαίως αντιδρούν άσχημα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Αύγ 23, 2008 3:59 pm 
Άβαταρ μέλους

Ο κτηνιατρος μου εδωσε σε περιπτωση φολας για ενεση στο μπουτι ατροπινη.Οταν τον ρωτησα τι να κανω αν το τσιμπισει φιδι ... μου λεει λιγο φενιστιλ :shock:

Τελικα σε περιπτωση φιδιου τι να κανουμε αφου βρισκομαστε μακρια απο την πολη?Τομη ?κονακιον ?solu-cortef 500ml?Αυτα σε πειπτωση οχιας μονο?

Για πειτε ρε παιδια για να μην μαθουμε αφου την παθουμε...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Αύγ 23, 2008 4:22 pm 
Άβαταρ μέλους

αλεξανδρος-ΤΟΜΜΥ έγραψε:
Ο κτηνιατρος μου εδωσε σε περιπτωση φολας για ενεση στο μπουτι ατροπινη.Οταν τον ρωτησα τι να κανω αν το τσιμπισει φιδι ... μου λεει λιγο φενιστιλ :shock:

Τελικα σε περιπτωση φιδιου τι να κανουμε αφου βρισκομαστε μακρια απο την πολη?Τομη ?κονακιον ?solu-cortef 500ml?

Για πειτε ρε παιδια για να μην μαθουμε αφου την παθουμε...

Για σκύλο

Συμπτώματα

Συνήθως δαγκώματα από μη δηλητηριώδη φίδια προκαλούν μικρότερου βαθμού συμπτώματα.
Τη στιγμή του δαγκώματος το ζώο αισθάνεται πολύ μεγάλο πόνο, γρυλίζει, τραβιέται πίσω και έχει τρομαγμένο βλέμμα
Στο σημείο του δαγκώματος παρατηρείται μεγάλο οίδημα(πρήξιμο), υπεραιμία και ισχυρός πόνος μέσα στο πρώτο εικοσάλεπτο. Το οίδημα παράμενει συχνά για δύο εβδομάδες και μετά σταδιακά μειώνεται σε μέγεθος.
Στο σημείο του δαγκώματος διακρίνονται δύο μικρές τρύπες (τα σημάδια από τα δόντια του φιδιού). Συνήθως εκεί δημιουργείται απόστημα ή νέκρωση.
Το ζώο μπορεί να κάνει εμετό, διάρροια και να έχει ταχυκαρδία και ταχύπνοια.
Αναλόγως το είδος του φιδιού και την ευαισθησία κάθε οργανισμού στο συγκεκριμένο δηλητήριο, η γενική εικόνα του ζώου μπορεί να επιδεινωθεί και να εμφανιστούν σπασμοί, παράλυση, κώμα, άπνοια,ακόμη και θάνατος.
Θεραπεία

Επικοινωνήστε άμεσα με κάποιον κτηνίατρο. Κάθε λεπτό είναι πολύτιμο. Αν αυτό είναι ανέφικτο, προσπαθήστε να:

ακινητοποιήστε όσο γίνεται το ζώο σας. Κάθε σωματική κίνηση βοηθά την απορρόφηση του δηλητηρίου από τον οργανισμό. Μην αφήσετε το ζώο να περπατήσει μόνο του.
αν έχετε δει το φίδι αυτό βοηθάει τον κτηνίατρο να εκτιμήσει αν πρόκειται για οχιά ή όχι.
μην προσπαθήσετε να πλησιάσετε ή να σκοτώσετε το φίδι!! Υπάρχει κίνδυνος για την ζωή σας.
αν το δάγκωμα βρίσκεται σε κάποιο άκρο, τοποθετήστε το κάτω από το επίπεδο της καρδιάς.
ανάμεσα στο σημείο του δαγκώματος και στην καρδιά του ζώου, πρέπει να κάνετε σφικτή επίδεση με επίδεσμο ή ταινία, (ή ακόμη και ζώνη παντελονιού).Η επίδεση μπορεί να παραμείνει μέχρι 2 ώρες. Αν το χρώμα του άκρου στο μέρος κάτω από την ταινία επίδεσης αλλάξει (γίνει σκούρο), χαλαρώστε την επίδεση.
ακινητοποιήστε το άκρο με νάρθηκα (ακόμη και πρόχειρο)
μην βρέχετε την πληγή διότι αυτό αυξάνει την απορρόφηση του δηλητηρίου από τον οργανισμό.
μην προσπαθήσετε να ρουφήξετεμε το στόμα το δηλητήριο από την πληγή. Κινδυνεύετε εσείς ο ίδιος.
διήθηση διαλύματος ξυλοκαϊνης 2% με αδρεναλίνη (1:1000) στην πληγή επιβραδύνει την απορρόφηση του δηλητηρίου.
ο καυτηριασμός της πληγής βοηθά πολύ στην εξουδετέρωση του δηλητηρίου. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί καυτό σίδερο ή ακόμη και αναμμένο τσιγάρο πάνω στην πληγή.
μπορείτε να χαράξετε προσεκτικά με ξυραφάκι ή μαχαίρι πάνω στο οίδημα και μετά να πλύνετε την πληγή με βάμμα ιωδίου ή αμμωνία
Αν υπάρχει αντιοφικός ορός αυτός δίδεται ως εξής:

μέχρι 2 ώρες από το δάγκωμα, ενίεται διηθητικά στην πληγή σε ποσότητα 50ml έως 200ml .Μετά από 2 ώρες από το δάγκωμα ο αντιοφικός ορός χορηγείται μόνο ενδοφλεβίως.
πάντα κάνουμε υποστηρικτική και συμπτωματική αγωγή στο ζώο.(κορτιζονούχα και αντισταμινικά σκευάσματα, αντιβιοτικά, καρδιοτονωτικά, οροί ενδοφλεβίως, κ.α.)

------------------------------------

ΤΣΙΜΠΗΜΑ ΦΙΔΙΟΥ

Να ειπωθεί αρχικά ότι ο πολυδύναμος αντιοφικός ορρός δεν κυκλοφορεί πλέον. Εξάλλου ήταν δύσχρηστος, καθώς ήθελε ψύξη, αλλά και υπεύθυνος για αλλεργίες σε ανθρώπους και ζώα.

Έτσι, κάνουμε στο ζώο υποστηρικτική αγωγή, το βοηθάμε δηλαδή να ξεπεράσει το σοκ και την τοξίνωση που του προκαλεί το δηλητήριο.

Αρχικά, εντοπίζουμε το σημείο του δαγκώματος. Εάν είναι δυνατόν, δένουμε ένα αιμοστατικό λάστιχο περίπου πέντε εκατοστά πάνω από το σημείο του δαγκώματος. Με ένα νυστέρι χαράζουμε τη γύρω περιοχή, προσέχοντας να μην κόψουμε αρτηρίες, φλέβες, τένοντες κ.λπ. Μια καλή εναλλακτική λύση είναι το τρύπημα γύρω από το δάγκωμα με μια Βελόνα από το φαρμακείο μας.

Παρασκευάζουμε το διάλυμα της κορτιζόνης σύμφωνα με τις οδηγίες της κατασκευάστριας εταιρείας και κάνουμε την ένεση ενδομυϊκά ή ενδοφλέβια.

Η ενδοφλέβια ένεση είναι πιο αποτελεσματική, αλλά είναι πιο δύσκολο να γίνει από μη εκπαιδευμένο άτομο.

Πέραν αυτού, χορηγούμε διουρητικά, ενώ κάθε είκοσι λεπτά λύνουμε την αιμοστατική ταινία, αφήνουμε ένα με δύο λεπτά να κυκλοφορήσει το αίμα και ξαναδένουμε 5-6 εκατοστά πιο ψηλά από το προηγούμενο δέσιμο. Τέλος, πηγαίνουμε το σκύλο στο κοντινότερο κτηνιατρείο και αναφέρουμε στο γιατρό τι ακριβώς του έχουμε χορηγήσει.

Φάρμακα - Δόσεις:

ΚΟΡΤΙΖΟΝΟΥΧΑ: Solu-medrol η Solucortef των 500 mg, όλο ενδομυϊκά ή ενδοφλέβια

ΔΙΟΥΡΗΤΙΚΑ: Lasix inj 20mg/2ml μια ή δύο φύσιγγες ενδομυϊκά

Βασίλης Ι Βενιός
Κτηνίατρος

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 4   [ 57 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: