Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 3   [ 32 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΙΣΤΡΙΑΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 03, 2009 11:00 pm 

ΣΕΛΙΔΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΧΝΗΛΑΤΗ ΤΗΣ ΙΣΤΡΙΑΣ.istriasmpampis.blogspot.com

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΙΣΤΡΙΑΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 05, 2009 9:53 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

MPAMPIS23 έγραψε:
ΣΕΛΙΔΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΧΝΗΛΑΤΗ ΤΗΣ ΙΣΤΡΙΑΣ.istriasmpampis.blogspot.com

Εκτός από την σελίδα σου , γράψε και μερικά πράγματα για την φυλή , αφού την εκτρέφεις !

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιουν 06, 2009 3:55 pm 

ΑΝ ΘΑ ΜΠΕΙΣ ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΘΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΑΡΚΕΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΙΣΤΡΙΑΣ,ΘΑ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΒΙΝΤΕΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ.ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΠΕΙΣ ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΟΥΤΕ ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ ΕΙΜΑΙ ΟΥΤΕ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΩ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΠΟΙΣ ΚΥΡΙΟΣ ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ.ΙΣΩΣ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΝΑ ΜΕ ΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ ΣΕ ΑΡΚΕΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΚΑΙ ΖΗΤΑΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΓΡΗΓΟΡΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιουν 07, 2009 1:03 pm 
Άβαταρ μέλους

ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΑΠΕΥΘΗΝΕΣΕ ΣΕ ΗΛΙΘΙΟΥΣ......
ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΣΟΔΟ ΣΕ ΕΝΑ SITE & ΧΩΡΙΣ ΚΑΛΗΜΕΡΑ , ΜΑΣ ΜΟΣΤΡΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΣΟΥ ΣΕ 4 TOPIK.....
ΕΙΝΑΙ Ή ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΔΙΑΦΗΜΗΣΗ ????????????
ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΑΚΟΜΑ & ΣΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΣΟΥ & ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΓΙΑ ΤΑ ΙΣΤΡΙΑΣ ΟΠΩΣ ΛΕΣ, ΚΥΡΙΟ ΛΟΓΟ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΦΩΤΟ ΣΟΥ ΜΕ ΤΟΥΣ ΛΑΓΟΥΣ & ΤΗΝ ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΤΗΣ ΓΕΝΝΑΣ ΣΟΥ & ΕΛΑΧΙΣΤΑ Η ΙΣΤΟΡΙΑ-ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ-ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ κτλ ΤΗΣ ΦΥΛΗΣ ,ΟΠΩΣ ΘΑ ΑΡΜΟΖΕ .......
ΤΡΙΤΩΝ ΣΟΥ ΖΗΤΑΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΛΙΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΥΛΗ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΣ & ΜΑΣ ΠΑΡΑΠΕΜΠΕΙΣ ΣΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΣΟΥ.....ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ??????? ΕΣΕΝΑ ???????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ ΜΠΑΜΠΗ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ.....OXI ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ.....
ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Ο ΠΛΑΓΙΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗΣ ΠΕΛΑΤΩΝ....

ΥΓ. ΥΠΑΡΧΕΙ & ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΑΓΟΡΕΣ ΠΩΛΗΣΕΙς ΕΚΕΙ ΜΠΟΡΕΙς ΕΑΝ ΘΕΛΕΙς ΝΑ ΓΡΑΨΕΙς ΟΤΙ ΘΕς.

Τελευταία επεξεργασία από ΚΕΡΜΕΝΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ και Κυρ Ιουν 07, 2009 1:26 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιουν 07, 2009 1:09 pm 
Άβαταρ μέλους

ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ :

Kοντότριχος ιχνηλάτης της Ιστρίας: Από την Κροατία με αγάπη

Παράθεση:
Του Απόστολου Αποστολάτου (KYNHΓΕΣΙΑ-ΚΥΝΟΦΙΛΙΑ)

Ιστορική αναδρομή
Πρόκειται για παλιά φυλή αυτόχθονων ιχνηλατών, των οποίων η γέννηση χάνεται στα βάθη του χρόνου. Το επιβεβαιώνουν οι τοιχογραφίες του 1474, που υπάρχουν σ’ ένα παρεκκλήσι αφιερωμένο στην κοινωνία, Μαρία και Μετάμ, κοντά στο Pazin, οι πίνακες, ο Tiziano, αρχές του 18ου αιώνα και οι αφηγήσεις του επισκόπου Bakie του Djakovo, το 1719.
Χάρη στις εξαιρετικές κυνηγετικές του ιδιότητες, το σεγκούτσι της Ιστρίας με κοντό τρίχωμα, εξήχθη στις κοντινές χώρες. Οι πρώτες εγγραφές στο βιβλίο καταγωγής χρονολογούνται το 1924. Η φυλή αναγνωρίστηκε από το FCI το 1949, αλλά το πρώτο στάνταρ δημοσιεύτηκε μόλις το 1973.
Σήμερα το Σεγκούτσι της Ιστρίας με κοντό τρίχωμα είναι ένας σκύλος που συναντάται συχνά στην Ίστρια και στις γύρω περιοχές, όπου, λόγω των κυνηγετικών του προσόντων, εκτιμάται πάρα πολύ από τους κυνηγούς.

Στάνταρ εργασίας
Είναι ένας κατ’ εξοχήν ιχνηλάτης, ο οποίος έχει κλίση στον λαγό και την αλεπού. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν σκύλος για ίχνη αίματος. Η κατασκευή του είναι κατάλληλη και ιδανική για τα μεγάλα ανοιχτά χωράφια της Ίστριας.
Η Κορσική περιφέρεια είναι εντελώς άνυδρη, πλούσια σε πέτρες, που δύσκολα συγκρατούν τις αναθυμιάσεις, γεμάτη από εκατομμύρια πέτρινα τοιχάκια, τα οποία χωρίζουν τα μικρά αγροτεμάχια, είναι δαρμένη συχνά από βίαιους ανέμους όπως η «Μπόρα». Συνεπώς, δεν μπορούσε να φιλοξενήσει για το κυνήγι του λαγού και της αλεπούς παρά έναν ιχνηλάτη που στηρίζει την εργασία του στην ευφυΐα και την πρωτοβουλία, όντας πρακτικά αδύνατο, στην εν λόγω περιοχή, να παραμείνει βραδινός ντορός οποιουδήποτε θηλαστικού. Πράγματι, το Σεγκούτσι της Ιστρίας, βρίσκει στο έδαφος περισσότερο τα ίχνη της παρουσίας του λαγού στη βοσκή παρά τον ντορό, ψάχνοντας σε βάτα, κυπαρίσσια, θάμνους, πετρότοιχους και φράχτες, όπου είναι πιο πιθανόν να κρύβεται το γιατάκι, προσπαθώντας να ξεφωλιάσει το θήραμα. Πολλά ηλικιωμένα άτομα εμπιστεύονται πολύ τη μνήμη τους, πηγαίνοντας μεθοδικά να ελέγξουν τα μέρη όπου άλλες φορές βρίσκουν λαγό.
Εξαιρετικοί στην δίωξη και στην επίλυση σφαλμάτων, οι ιχνηλάτες της Ιστρίας μειονεκτούσαν στη χώρα καταγωγής τους όσον αφορά την διάρκεια της καταδίωξης, διότι πολλοί ντόπιοι κυνηγοί, σε περίπτωση αποτυχίας ή αδυναμίας στον πυροβολισμό και στην κάρπωση του λαγού ή της αλεπούς στο πρώτο καρτέρι, προτιμούσαν να διακόψουν τη δίωξη (και έτσι εκαίδευαν τους σκύλους τους) και να βρουν έναν άλλο λαγό, γιατί αυτό έπαιρνε λιγότερο χρόνο απ’ ότι να επιμείνουν στην καταδίωξη του πρώτου. Παράλογη μέθοδος για λαγάδες, αλλά δικαιολογημένη παρ’ όλα αυτά από την τοπική κυνηγετική παράδοση.
Το σεγκούτσι της Ιστρίας εισήχθη και χρησιμοποιήθηκε τα τελευταία χρόνια στις αγρο-δασικές εκτάσεις της Ιταλίας, όπου, αν και παρέμεινε ένας σκύλος πρωτοβουλίας, κλασικοποίησε κατά πολύ την ενέργεια του πλησιάσματος και απέδειξε ότι είναι πολύ επίμονος, γρήγορος και ακριβής στη δίωξη.
Παρ’ όλα αυτά, όπως όλοι οι ιχνηλάτες, οι οποίοι δεν είναι πολύ «δεμένοι» στον ντορό, δεν είναι ένας σκύλος για μεγάλες αγέλες. Δουλεύει πολύ καλά σε ζευγάρι και σε μικρές αγέλες σε σχέση με την αξία του κυναγωγού. Γι αυτό η φυλή των ιχνηλατών που χρησιμοποιούμε είναι κυρίως ανάλογη της αξίας του κυναγωγού, ο οποίος έχει στο μυαλό του ξεκάθαρο και σαφέστατο το νόημα της αγέλης. Συνεπώς, και για το σεγκούτσι της Ιστρίας ισχύει το αρχαίο ρητό: «Η αγέλη αξίζει όσο αξίζει ο κυναγωγός».

Στάνταρ Μορφολογίας

Γενική εμφάνιση
Αριστοκρατική εμφάνιση. Το τρίχωμα είναι άσπρο του χιονιού, με κίτρινο-πορτοκαλί βούλες. Τρίχωμα κοντό και λεπτό. Κεφάλι μακρύ, στενό και ξέσαρκο. Σώμα ευκίνητο. Ουρά λεπτή, φέρεται ελαφρώς γυρισμένη σαν χαντζάρα.

Σημαντικές αναλογίες
Το μήκος του σώματος πρέπει να ξεπερνά το πολύ 10% το ύψος στο ακρώμιο.

Συμπεριφορά – Χαρακτήρας
Γλυκός, υπάκουος, ήρεμος και πολύ δεμένος με τον ιδιοκτήτη του. Είναι ζωηρός και πολύ παθιασμένος στο κυνήγι.

Κεφάλι
Το μήκος του κεφαλιού κυμαίνεται μεταξύ 20 και 24 εκ. Το μέτωπο δεν έχει πτυχές.

Κρανιακή χώρα
Κρανίο: Προφίλ, το ινιακό όγκωμα είναι εμφανές και το μέτωπο είναι ελαφρώς κυρτωμένο με ένα γλυκό πέρασμα στη ρινική κάλαμο, η οποία είναι ευθεία. Το μέτωπο, βλέποντάς το από πάνω, είναι επίμηκες και μάλλον στενό, με εμφανή μετωπιαία αύλακα.

Προσωπική χώρα
Ακρορύνιο: Μαύρο και σκούρο. Ρουθούνια καλά ανοιχτά.
Ρύγχος: Μακρύ, φαρδύ στη βάση, λεπταίνει σταδιακά προς το ακρορύνιο. Η ρινική κάλαμος είναι ευθεία.
Δόντια: Δυνατά με ψαλιδωτή άρθρωση, κανονική και πλήρης.
Μάτια: Ωοειδή, ούτε βυθισμένα στις κόγχες, ούτε προεξέχοντα. Ίριδα σκούρου χρώματος, όσο το δυνατόν περισσότερο. Βλέφαρα μαύρου χρώματος ή σκούρα. Βλέμμα καθαρό, γεμάτο έκφραση.
Αυτιά: Λεπτά, η πρόσφυσή τους είναι φαρδιά κι ελαφρώς πάνω από την οριζόντια γραμμή των ματιών και τελειώνουν σε μύτη. Θεωρούνται μακριά όταν, τραβηγμένα προς την ρινική κάλαμο φτάνουν στους κυνόδοντες, πολύ μακριά όταν ξεπερνούν αυτά τα δόντια. Πρέπει να είναι μεσαίου μήκους και να φτάνουν τα υπερόφρυα τόξα.

Λαιμός
Το άνω προφίλ έχει μία ελαφριά κλίση στην περιοχή του αυχένα. Το δέσιμο με το κεφάλι είναι αισθητό πάνω από το ινιακό όγκωμα. Η εφαρμογή είναι λοξή σε σχέση με το σώμα και λειτουργική.
Μήκος: Από το ινιακό όγκωμα μέχρι το ακρώμιο, ο λαιμός έχει μήκος 15 με 20 εκ.
Δέρμα: Τεντωμένο, χωρίς προγούλι και χωρίς πτυχές.

Κορμός
Η επάνω γραμμή του κορμού κατεβαίνει γλυκά από το ακρώμιο προς τα νώτα.
Πλάτη: Ευθεία, φαρδιά και μυώδης.
Οσφυϊκή χώρα: Φαρδιά και κοντή.
Νώτα: Μακριά και φαρδιά, οριζόντια ή ελαφρώς κεκλιμένα, πιο φαρδιά στα θηλυκά απ’ ότι στα αρσενικά. Το ύψος τους είναι περίπου ένα δάχτυλο λιγότερο απ’ αυτό του ακρωμίου. Τα ισχία είναι μόλις αισθητά.
Θωρακικός κλωβός: Ο θώρακας είναι βαθύς και κατεβασμένος, φτάνει τουλάχιστον στο επίπεδο του αγκώνα. Κανονικά η περίμετρός του ξεπερνά το ύψος στο ακρώμιο κατά 12 εκ. περίπου. Οι πλευρές είναι στρογγυλεμένες. Το στήθος είναι πολύ ανεπτυγμένο, αλλά η μύτη του στέρνου μόλις που φαίνεται.
Κοιλιά και πλευρά: Η κάτω γραμμή ανακάμπτει γλυκά από το στέρνο προς τη βουβωνική χώρα, η κοιλιά συνεπώς είναι ελαφρώς αποτραβηγμένη.

Ουρά
Δυνατή στη ρίζα, λεπταίνει προς την άκρη της. Όσο πιο λεπτή είναι η ουρά, τόσο πιο αριστοκρατική είναι η εμφάνιση του σκύλου. Προσφύεται ψηλά, είναι μεσαίου μήκους και δεν ξεπερνά το επίπεδο του αστραγάλου. Είναι ελαφρά γυρισμένη προς τα πάνω (σαν χαντζάρα).

Άκρα
Εμπρός άκρα
Ώμοι: Μακριοί, κεκλιμένοι, μυώδεις και καλά εφαρμοστοί στον θώρακα.
Αγκώνας: Καλά στηριγμένος στον κορμό.
Αντιβραχίωνας: Τελείως κάθετος
Καρπός: Δύσκολα ξεχώριζε από τον αντιβραχίωνα.
Πόδια: Το σχήμα του τείνει περισσότερο στην γατοποδία, παρά στην λαγοποδία, ελαφριά, με δάχτυλα καλά κλειστά, πελματικά φύματα σφαιρικά και σταθερά, νύχια σκληρά.
Πίσω άκρα
Βλέποντάς τα από πίσω, ο μηρός, η γάμπα, ο τένοντας της φτέρνας και το μετατάρσιο βρίσκονται στην ίδια κάθετη γραμμή.
Μηρός: Κοντός, φαρδύς και μυώδης.
Γάμπα: Μακριά, λοξή και πολύ μυώδης.
Αστράγαλος: Δυνατός
Μετατάρσιο: Κοντό, κάθετο και λίγο κεκλιμένο, σχηματίζοντας μία γωνία 10˚ - 20˚ με την κάθετο.
Πίσω πόδια: Όμοια με τα εμπρός, συχνά λίγο επιμήκη.

Κίνηση
Πολύ σβέλτη, ομαλή κι ελεύθερη.

Δέρμα
Ελαστικό, καλά τεντωμένο στο σώμα, χωρίς πτυχές, ροζ απαλού χρώματος.

Τρίχωμα
Κοντό, λεπτό, πυκνό και φωτεινό. Μερικές φορές είναι πιο μακρύ στα πίσω άκρα του μηρού και στην κάτω άκρη της ουράς, που, όμως δεν είναι επιθυμητό.
Το χρώμα της βάσης είναι άσπρο του χιονιού. Τα αυτιά είναι γενικά χρώματος πορτοκαλί, που ξεπερνά τη βάση των αυτιών και καλύπτει τις δύο πλευρές του μετώπου μέχρι το ύψος των ματιών, χαρακτηριστικό που χαρίζει στο κεφάλι μία όμορφη «μάσκα». Μιλάμε για ένα αστέρι αν, στο άνω μέρος του μετώπου, βρίσκεται μία βούλα λίγο ή πολύ μεγάλη, ίδιου χρώματος. Τα αυτιά μπορεί να είναι και μερικώς καλυμμένα με πορτοκαλί βούλες, αυτός ο χρωματισμός εκτιμάται ιδιαίτερα και θεωρείται ένα διακριτικό καθαροαιμίας. Βούλες κίτρινο-πορτοκαλί χρώματος, λίγο ή πολύ μεγάλες ή πίκες μπορεί να βρεθούν σε οποιοδήποτε σημείο του σώματος, αλλά συχνά στην βάση της ουράς. Πάντως δεν πρέπει να είναι τόσο πολλές ώστε να υπερισχύσουν του λευκού. Η απόχρωση των μπαλωμάτων πρέπει να είναι τονισμένη: ούτε ισχνή, ούτε σκούρα και όχι καφέ, διότι αυτό υποδηλώνει μία μίξη φυλών. Η παρουσία ενός τρίτου χρώματος είναι απαράδεκτη. Το τρίχωμα μπορεί να είναι ομοιόμορφα άσπρο, χωρίς καμία βούλα.

Μέγεθος και βάρος
Ύψος στο ακρώμιο: 44-56 εκ. Ιδανικό ύψος για τα αρσενικά 50 εκ. και για τα θηλυκά 48 εκ. Βάρος περίπου 18 κιλά για ένα ενήλικο αρσενικό.

MOTO
* Το Σεγκούτσι της Ιστρίας, βρίσκει στο έδαφος περισσότερο τα ίχνη της παρουσίας του λαγού στη βοσκή παρά τον ντορό, ψάχνοντας σε βάτα, κυπαρίσσια, θάμνους, πετρότοιχους και φράχτες, όπου είναι πιο πιθανόν να κρύβεται το γιατάκι, προσπαθώντας να ξεφωλιάσει το θήραμα.

ΠΡΟΤΥΠΟ ΦΥΛΗΣ "ΒREED STANDARD"
http://www.kinigotopos.gr/news.asp?id=1098

XΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΦΥΛΗΣ "ΒREED CHARAKTERISTICS"
http://www.kinigotopos.gr/news.asp?id=1099

IΣΤΟΤΡΚΗ ΑΝΑΔΡΟΜΗ "BREED HISTORY"
http://www.alfa-omega.gr/article.asp?AID=2536

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιουν 07, 2009 2:03 pm 

ΚΥΡΙΕ ΓΙΩΡΓΟ ΣΕΒΑΣΤΗ Η ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ.Η ΣΕΛΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΤΕ.ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΤΗ ΔΙΟΡΘΟΣΩ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΙΣΤΡΙΑΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιουν 07, 2009 9:33 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

MPAMPIS23 έγραψε:
ΑΝ ΘΑ ΜΠΕΙΣ ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΘΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΑΡΚΕΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΙΣΤΡΙΑΣ,ΘΑ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΒΙΝΤΕΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ.ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΠΕΙΣ ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΟΥΤΕ ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ ΕΙΜΑΙ ΟΥΤΕ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΩ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΠΟΙΣ ΚΥΡΙΟΣ ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ.ΙΣΩΣ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΝΑ ΜΕ ΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ ΣΕ ΑΡΚΕΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΚΑΙ ΖΗΤΑΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΓΡΗΓΟΡΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ.

Στα είπε ο Γιώργος (ΚΕΡΜΕΝ) μην τα ξαναλέμε, η σελίδα έχει βασικά εκπαιδευτικό χαρακτήρα !
Εδώ μερικά βίντεο από την σελίδα σου για να δεί ο κόσμος πώς κυνηγάνε
8)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=CZ6QSuKHNKY[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=XM20G4Wi7fw[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=T1VS6pIhuz4[/youtube]

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιούλ 21, 2009 1:29 pm 

Καλημέρα σε όλους.
Έχω, πριν κάμποσα χρόνια, κυνηγήσει στην περιοχή της Ριέκα με ιχνηλάτες λειότριχους της Ιστρα.
Είναι πολύ ενδιαφέρουσα η παρούσα θεματική ενότητα, γιατί ενδιαφέρομαι να αποκτήσω τέτοια σκυλιά, για κυνήγι λαγού στην Αττική, Εύβοια και νησιά Αιγαίου.
Πίστευα ότι Ιστάρσκι δεν υπήρχαν καθόλου στην Ελλάδα.

Φίλε Μπάμπη με τα ιστρίας, είδα την ιστοσελίδα σου και τα βίντεο. Εμπορεύεσαι απο ότι φαίνεται σκυλιά.
Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν τα σκυλιά σου είναι καθαρόαιμα και απο που τα προμηθεύτηκες , γιατί προσωπικά μου θυμίζουν κάποια τυχαία άσπρα σκυλιά που κυνηγούν, και όχι λειότριχο ιχνηλάτη της Ίστρα.
Το λέω αυτό γιατί τα Ιστάρσκι έχουν πολύ χαρακτηριστικό τρόπο εργασίας που δεν μοιάζει με κανένα άλλον καθαρόαιμο ιχνηλάτη, πολύ δε περισσότερο με τα δικά σας σκυλιά.

Πολύ κατατοπιστική η παρέμβαση του Κερμεντη Γιώργου με τα πρότυπα της ράτσας (αν και έχει κάποια συντακτικά λάθη απο τον συντάκτη της Αποστολάτο, γιατί π.χ δεν υπάρχει Κορσική στην Κροατία κ.λπ).

Συγνώμη που με το καλημέρα κάνω αδιάκριτες ερωτήσεις, όμως πρέπει να σεβόμαστε το πάθος και την αγάπη των όσων ενδιαφέρονται για την καθαρόαιμη κυνοφιλία στην Ελλάδα, στο χώρο των ιχνηλατών.
Θα παρακαλούσα αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει στην Ελλάδα, κάποιον ιδιώτη κυνηγό (όχι εκτροφέα) που να έχει καλές γραμμές λαγού Ιστάρσκι λειότριχου να με ενημερώσει.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιούλ 21, 2009 8:10 pm 

ΦΙΛΕ ΜΟΥ LAGONIKO ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΕΜΠΟΡΕΥΟΜΑΙ ΤΑ ΙΣΤΡΙΑΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΗΜΙΑΙΜΑ ΙΣΤΡΙΑΣ!!!!!!!ΠΑΡΟΛΟ ΑΥΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΣΚΥΛΑ ΤΗΝ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΒΟΛΟ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΓΙΩΡΓΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΙΧΕ ΦΕΡΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΡΟΑΤΙΑ.Η ΣΚΥΛΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ 7 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΥΟ ΓΕΝΝΕΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΔΥΟ ΘΥΛΗΚΑ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ,ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΟΙ ΕΞΗΣ ΚΥΡΙΟΙ,,ΚΥΡΙΟΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ ΛΑΖΑΡΟΣ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΚΟΥΤΑΒΙΑ 2-ΤΗΛ6977465246,ΚΥΡΙΟΣ ΚΩΣΤΑΣ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΕΠΙΘΕΤΟ ΑΠΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΚΟΥΤΑΒΙΑ 2-ΤΗΛ6944610947,ΚΥΡΙΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΑΠΟ ΚΥΠΡΟ 1 ΚΟΥΤΑΒΙ.ΑΥΤΕΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΜΠΟΡΙΚΕΣ ΜΟΥ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗ ΓΕΝΝΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΗ ΜΠΕΤΥ.Η ΣΚΥΛΙΤΣΑ ΕΙΝΑΙ 2,5 ΧΡΟΝΩΝ ΠΕΡΙΠΟΥ,ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΩΝΕΣ ΣΤΟ ΝΤΟΡΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΩΡΙΜΑΣΕΙ ΑΚΟΜΑ.ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΤΗ ΒΑΛΩ ΜΕ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΝΑ ΣΟΒΕΡΕΨΕΙ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΑΠΟΒΑΛΕΙ ΤΗ ΦΛΥΑΡΙΑ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ.ΑΝ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΩ 2 ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΑ ΔΩΣΩ ΑΦΟΥ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΟΙΚΟΝΟΜΗΣΩ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΓΕΝΝΕΣ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΙΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΠΡΙΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΓΕΝΝΕΣ.ΑΥΤΗ Η ΣΕΛΙΔΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΗΤΑΝ ΜΑΛΛΟΝ ΛΑΘΟΣ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΠΙΤΕΘΗΚΑΝ ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ Η ΣΕΛΙΔΑ ΝΑ ΦΕΝΕΤΕ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΕΙ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΕΣΥ ΟΤΙ ΤΑ ΙΣΤΡΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΓΝΩΣΤΗ ΦΥΛΗ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΝΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΞΕΡΩ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΜΕΡΙΚΟΙ ΟΠΩΣ ΕΣΥ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΝ.ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΟΤΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΩΝ ΔΙΚΩΝ ΜΟΥ ΙΣΤΡΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΝΤΟΡΙΑΡΙΚΟΣ ΕΝΩ ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΑ ΙΣΤΡΙΑΣ ΠΑΝΕ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΝΕΜΙΣΤΑ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΤΕΤΟΙΑ ΣΚΥΛΙΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΠΟ ΑΙΜΑΤΑ ΣΕ ΑΙΜΑΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΣ.ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΠΑΡΕ ΤΟΥΣ ΚΥΡΙΟΥΣ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ,ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΠΑΡΕ ΕΜΕΝΑ ΣΤΟ 69453I3772 ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΑΠΟ ΚΥΡΙΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΙΣΤΡΙΑΣ ΑΝΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ ΚΙΟΛΑΣ.

Τελευταία επεξεργασία από MPAMPIS23 και Τετ Νοέμ 17, 2010 7:49 pm, έχει επεξεργασθεί 4 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιούλ 26, 2009 12:02 pm 

Μπάμπη, λόγω απουσίας μου στο εξωτερικό δεν απάντησα αμέσως. Και η απάντηση δεν είναι για σένα αλλά για τους αναγνώστες, φίλους της καθαρόαιμης κυνοφολίας.
Οποιοσδήποτε βγαίνει δημόσια να «ενημερώσει» το κοινό για θέματα κυνοφιλίας, οφείλει να είναι τουλάχιστον σοβαρός και να σέβεται την κάθε ράτσα και την ιστορία της. Αν δε γνωρίζει τη ράτσα, τα πρότυπά της και την ιστορία της, σιωπά, γιατί θα βρεθεί αντιμέτωπος με όλο τον κυνόφιλο κόσμο.
Επειδή επιμένεις να οδηγείς τη συζήτηση εκεί που σε βολεύει, θα σου απαντήσω επιγραμματικά και αν θέλεις στη συνέχεια και αναλυτικά.
Δε με ενδιαφέρει, κύριε Μπάμπη, αν τα σκυλιά σου ξεφωλιάζουν λαγούς ή όχι, γιατί ολόκληρη η Ελλάδα είναι γεμάτη από ημίαιμα λαγόσκυλα που ξεφωλιάζουν λαγούς.
Δε με ενδιαφέρει αν θηρεύεις ή όχι λαγούς κι αν φωτογραφίζεσαι μ’ αυτούς.
Δε με ενδιαφέρει αν έχεις πουλήσει δέκα ή χίλια δέκα ημίαιμα κουτάβια, πολύ περισσότερο αν αυτά τα ημίαιμα κυνηγούν ή όχι.
Δεν με ενδιαφέρει αν, με τον πιο λιγούρικο τρόπο, προσπαθείς να εκμεταλλευτείς τις δημόσιες συζητήσεις και να αισχροκερδήσεις, πουλώντας φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Αυτό είναι πρόβλημα δικό σου και καλό μας κάνει, γιατί εξωτερικεύει το χαρακτήρα σου.
Δε με ενδιαφέρει αν στήσεις μία ή εκατό μία ιστοσελίδες, προκειμένου να εμπορευτείς τα ημίαιμα σκυλιά σου.

Με πειράζει, αρχικά, που ασελγείς πάνω στην Ιστορία μιας ράτσας αυτοχθόνων ιχνηλατών. Μάλιστα κύριε Μπάμπη!! Είσαι ανιστόρητος και αγεωγράφητος! Γράφεις στην ιστοσελίδα σου: "... Ο ΙΧΝΗΛΑΤΗΣ ΤΗΣ ΙΣΤΡΙΑΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΑΙΜΑΤΑ ΑΠΟ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ ΤΗΣ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΥΣΤΡΙΑΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΓΑΛΛΙΚΟ ΠΟΡΣΕΛΕΝ ΟΠΩΣ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΕ ΣΧΗΜΑ ΑΓΛΑΔΙΟΥ..." Αυτή είναι η αγάπη σου για τη ράτσα και αυτή την ενημέρωση κάνεις στον κόσμο; Απαιτώ ως κυνόφιλος να μου απαντήσεις που τις βρήκες όλες αυτές τις απαράδεκτες ανακρίβειες για την καταγωγή της ράτσας;
Όσο για τον εργασιακό τύπο τους, έχεις δει ποτέ Ιστάρσκι να ιχνηλατεί; Αναφέρεις, Μπάμπη, στην ιστοσελίδα σου: "...ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΚΥΡΙΑΡΧΕΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΜΕ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΕΙΣΑΧΘΕΙ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΣΚΥΛΙΑ ΙΣΤΡΙΑΣ ΑΡΙΣΤΑ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΚΑ ΑΛΛΑ ΑΧΡΗΣΤΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΟΥ ΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΤΕ ΣΤΑ ΒΙΝΤΕΑΚΙΑ ΜΟΥ. KAΛO ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΚΟΥΤΑΒΙ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΑΠΟ ΤΙ ΑΙΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ, ΠΩΣ ΚΥΝΗΓΑΝΕ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΙ ΑΠΟΓΟΝΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΒΓΑΛΕΙ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΑΛΛΗ ΓΕΝΝΑ. ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕΡΙΚΩΝ ΧΡΟΝΩΝ ΜΕ ΤΑ ΙΣΤΡΙΑΣ ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΚΥΛΙΑ ΚΑΚΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΓΑΛΕΙ ΣΤΗΝ <<ΑΓΟΡΑ>> ΚΑΚΙΣΤΟΥΣ ΑΠΟΓΟΝΟΥΣ ΜΕ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΝΑ ΔΥΣΦΙΜΙΖΕΤΕ ΑΥΤΗ Η ΤΟΣΟ ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΦΥΛΗ..."
Τι να πω για όλα αυτά φίλε Μπάμπη; τόσο στρουθοκαμηλισμό, πρώτη φορά βλέπω. Δεν τα στέλνετε αυτά τα γραφόμενα και τα βιντεάκια σας στους Κροάτες κυνόφιλους, να τους διαφωτίσετε κι αυτούς τους φουκαράδες για το πώς θα έπρεπε να είναι τα σκυλιά τους και να αγοράσουν κουτάβια από εσάς για να αναπιάσουν τη ράτσα;;;;
Με πειράζει που προσπαθείς δημόσια περνώντας μας για ηλίθιους να μας πεις ότι τα σκυλιά σου είναι καθαρόαιμα, πως τα έφερες από την Κροατία κλπ. Έχεις Pedigree γι αυτά;
Φίλε Μπάμπη, είχες δεί την τηλεοπτική σειρά «μια Γαλλίδα από το Γαλάτσι»;
Σας πούλησαν δηλαδή για καθαρόαιμα λειότριχα Ιστάρσκι οι Κροάτες κοντόχοντρα σκυλιά με στραβά πόδια και βαρύ πάτημα, στραβή πλάτη με αντίστροφη κλίση, ολόλευκα και τα δύο μάτια, καφέ μπαλώματα, με πισάνυχα, ουρά σαν λεοπάρδαλη (Μπέτυ), ιχνηλασία σαν κολλημένο ημίαιμο γκέγκικο, με φωνή πολυβόλο, καθόλου καταδίωξη και κάποια άλλα που δεν μπορώ να δω από τις φωτογραφίες και τα βίντεο; Μα δεν έχουν τέτοια σκυλιά ούτε καν ημίαιμα οι Κροάτες, κύριε Μπάμπη. Τέτοια παρόμοια σκυλιά μόνο στην Ελλάδα βρίσκεις, και ίσως κάποια από αυτά να κυνηγούν. Αλλά, το ότι κάποια ημίαιμα κυνηγούν, δε σημαίνει ότι πρέπει σώνει και καλά να τα εντάξουμε σε μια καθαρόαιμη ράτσα! Π.χ. αν έχουν άσπρο χρώμα δε σημαίνει ότι είναι Ιστρίας ή αν είναι πύρινα είναι Σεγκούτσι, μαυροκκόκινα είναι Ελληνικός ιχνηλάτης, ή τρίχρωμα είναι Μπίγκλ!!!!

Τέλος θα ήθελα αν έχεις την καλοσύνη να μου πεις ποιοι έχουν αυτά τα καλά μορφολογικά Ιστρίας στην Ελλάδα, αλλά άχρηστα κυνηγετικά, μήπως και κατά τη δική μου κρίση βρω κάτι που με ενδιαφέρει!!!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιούλ 26, 2009 3:07 pm 

ΚΥΡΙΕ ΛΑΓΟΝΙΚΟ ΑΡΓΗΣΑΤΕ ΑΛΛΑ ΑΠΑΝΤΗΣΑΤΕ.ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΚΑΙ ΜΙΛΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΚΥΝΗΓΕΣΙΑ ΚΥΝΟΦΙΛΙΑ ΤΟΥ ΜΑΡΤΙΟΥ 2009 ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΚΡΙΝΕΤΕ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΚΑΘΩΣ ΚΥΡΙΕ ΛΑΓΟΝΙΚΟ Η ΟΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΣΑΣ ΛΕΝΕ ΑΝ ΤΑ ΠΙΣΑΝΥΧΑ Η ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΕΙΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΥ.ΕΣΕΙΣ ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΑΤΕ ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΜΑΣ ΑΝΑΦΕΡΑΤΕ ΟΤΙ ΑΠΛΩΣ ΚΥΝΗΓΗΣΑΤΕ ΜΕ ΤΑ ΙΣΤΡΙΑΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΑΣ ΒΓΗΚΑΤΕ ΠΡΟΦΕΣΟΡΑΣ ΣΤΑ ΙΣΤΡΙΑΣ.ΜΗΠΩΣ ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΠΟΥ ΚΑΝΑΤΕ ΦΕΡΑΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΙΣΤΡΙΑΣ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ Η ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ ΑΛΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΑΣΧΕΤΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΨΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΙΣΤΡΙΑΣ.ΚΥΡΙΕ ΛΑΓΟΝΙΚΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΕΧΩ ΣΚΥΛΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΛΛΑΤΩΜΑΤΑ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΣΤΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΠΑΡΑ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΤΟ ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΩ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΚΥΡΙΕ ΛΑΓΟΝΙΚΟ Η ΟΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΣΑΣ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΙΕΣ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ.ΜΑΣ ΛΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗ ΚΡΟΑΤΙΑ Η ΤΗ ΣΕΡΒΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΤΕΣΤΟΙ ΣΤΗΝ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΙΑ,ΞΕΡΕΤΕ ΚΥΡΙΕ ΛΑΓΟΝΙΚΟ Η ΟΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΣΑΣ ΛΕΝΕ ΤΙ ΚΟΠΡΙΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΣΤΕΙΛΕΙ ΣΕ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΚΥΠΡΟ ΜΕ ΤΟ ΑΖΗΜΙΩΤΟ ΒΕΒΑΙΑ,ΟΣΟ ΓΙΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΑΣ ΒΓΑΖΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΤΣΟΥΒΑΛΙ ΜΕ ΤΟ ΑΖΗΜΙΩΤΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΠΟΥ ΖΗΤΑΤΕ ΤΑ ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΥΡΙΕ ΛΑΓΟΝΙΚΟ Η ΟΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΣΑΣ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΞΑΝΑΠΕΡΝΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ 8 ΜΗΝΩΝ ΕΧΟΥΝ ΣΚΥΛΙΑ ΠΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ ΛΑΓΟ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΤΟ ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΚΥΡΙΕ ΛΑΓΟΝΙΚΟ Η ΟΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΣΑΣ ΛΕΝΕ.ΤΕΛΟΣ ΑΝ ΚΑΙΓΕΣΤΕ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΠΑΡΤΕ ΜΕ ΕΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗ ΦΩΝΟΥΛΑ ΣΑΣ ΚΥΡΙΕ ΛΑΓΟΝΙΚΟ Η ΟΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΣΑΣ ΛΕΝΕ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΠΟΥ ΖΗΤΑΤΕ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιούλ 26, 2009 3:40 pm 

ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΧΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΚΥΡΙΕ ΛΑΓΟΝΙΚΟ Η ΟΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΣΑΣ ΛΕΝΕ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ.Ο «Κοντότριχος Ιχνηλάτης της Ιστριας», είναι πολύ παλιά ράτσα της σημερινής Κροατίας και χρησιμοποιείται κυρίως για το λαγό και για να βρίσκει τραυματισμένα ζώα (ελάφια, ζαρκάδια, αγριογούρουνα), είναι δηλαδή και «ιχνηλάτης αίματος», όπως οι ιχνηλάτες της Γερμανίας και της Αυστρίας, από τους οποίους έχει πάρει αίματα, καθώς επίσης και από το Πορσελέν, ιδιαίτερα το χρώμα και το κεφάλι σε σχήμα αχλαδιού, που είναι το σήμα κατατεθέν του Πορσελέν.(o κυριοσ κυριτσακασ στισ ιχνιλασιεσ)ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΤΑ ΑΙΜΑΤΑ./ΧΡΩΜΑ : Το τελείως λευκό (κάτασπρο) είναι το κυρίαρχό χρώμα. Τα αυτιά είναι συνήθως πορτοκαλί, χρώματος το οποίο ξεκίνα από τη βάση των αυτιών καλύπτει και τις δύο πλευρές του μετωπιαίου οστού φτάνοντας μέχρι τα μάτια, δίνοντας έτσι στο κεφάλι μια χαρακτηριστική μάσκα. Σαν αστέρι αναφέρεται εάν υπάρχει ένα μικρό ή μεγάλο σημάδι ίδιου πορτοκαλί χρώματος στην κορυφή του μετώπου. Τα αυτιά μπορούν επίσης να είναι διάστικτα με πορτοκαλί σημάδια, κάτι που επιδιώκεται ιδιαίτερα και θεωρείται ως ένδειξη υψηλής καθαροαιμίας. Σημεία χρώματος λεμονί ή πορτοκαλί είναι αρκετά συχνά, με την μορφή στιγμάτων ή ως λωρίδες και μπορούν να βρίσκονται οπουδήποτε στο σώμα συχνότερα όμως στην περιοχή στη ρίζα της ουράς. Τα σημεία αυτά δεν πρέπει ποτέ να είναι τόσα πολλά ώστε να επισκιάζουν το από κάτω άσπρο βασικό χρώμα του τριχώματος. Η πραγματική απόχρωση των σημείων αυτών πρέπει να είναι καλά τονισμένη, δεν πρέπει να είναι ούτε πολύ ανοιχτόχρωμη ούτε πολύ σκούρα αλλά ούτε και καφέ, κάτι από αυτά θα έδειχνε έλλειψη καθαροαιμίας. Η παρουσία ενός τρίτου χρώματος είναι απαράδεκτη ακόμα κι αν υπάρχουν μόνο μερικές τρίχες αυτού του χρώματος. Το τρίχωμα μπορεί επίσης να είναι τελείως άσπρο χωρίς καθόλου στίγματα.ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΠΟΥ ΕΙΠΑΤΕ./ΜΕΤΑΤΑΡΣΙΑ-κοντα,καθετα η λιγο λοξα(γωνια απο 10 μεχρι 20 τισ εκατο).τυχον παρανυχα πρεπει να απομακρυνονται αν και δεν θεωρουντε ωσ μειωνεκτημα-(κυνηγεσια κυνοφιλια γραφει ο κυριοσ μαγκουτησ)ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΑ ΣΤΡΑΒΑ ΠΟΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΝΥΧΑ.ΕΛΑΦΡΑ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ-κυρτη η κοιλη ραχη και οξεια η σε σχημα βαρελιου κοιλια(γραφει ο κυριοσ μαγκουτησ)ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΗ ΡΑΧΗ ΚΑΙ ΤΗ ΚΟΙΛΙΑ. /ΤΡΟΠΟΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ-ο τροποσ εργασιασ ποικιλει αναλογα με τα εδαφη και τισ κλιματολογικεσ συνθηκεσ.οταν οι συνθηκεσ ευνοουν η ιχνιλασια του ειναι καλη και αποτελεσματικη ενω οταν οι συνθηκεσ δεν ευνοουν για ιχνηλασια τοτε περνα σε ανεμιστη ιχνηλασια(κυνηγεσια κυνοφιλια γραφει ο κυριοσ μαγκουτησ).ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΤΕ ΙΧΝΗΛΑΤΟΥΝ.ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΥΡΙΕ ΛΑΓΟΝΙΚΟ Η ΟΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΣΑΣ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΝΤΑΙ ΠΕΡΝΟΥΝ ΣΕ ΑΝΕΜΙΣΤΗ ΙΧΝΗΛΑΣΙΑ.ΚΥΡΙΕ ΜΟΥ ΕΚΤΙΘΕΣΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΕΜΠΟΡΑΚΟΣ ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΕΙΣΤΕ.ΜΑΛΛΟΝ ΕΣΕΙΣ ΕΙΔΑΤΕ ΕΚΕΙ ΣΤΗΝ ΚΡΟΑΤΙΑ ΦΥΚΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑΞΩΤΕΣ ΚΟΡΔΕΛΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙΡΑΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΦΥΚΗ ΑΠΟ ΕΚΕΙ.ΤΕΛΟΣ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΑΡΤΕ ΜΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΑΞΙΔΙ,ΠΗΓΕ ΣΤΗ ΚΡΟΑΤΙΑ,ΠΗΡΕ ΔΥΟ ΑΡΙΣΤΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΟΠΩΣ ΤΑ ΕΝΟΕΙΤΕ ΕΣΕΙΣ ΜΕ ΧΑΡΤΙΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΑ ΕΦΕΡΕ ΑΠΟ ΕΔΩ ΤΟ ΕΝΑ ΨΟΦΗΣΕ ΑΠΟ ΜΟΡΒΑ.ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΑΛΟΙ ΚΥΝΟΦΙΛΟΙ ΟΙ ΚΡΟΑΤΕΣ ΚΥΡΙΕ ΛΑΓΟΝΙΚΟ Η ΟΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΣΑΣ ΛΕΝΕ.

Τελευταία επεξεργασία από MPAMPIS23 και Κυρ Ιούλ 26, 2009 4:46 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιούλ 26, 2009 4:07 pm 

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΑΦΗΝΩ ΕΚΡΕΜΟΤΗΤΕΣ.ΚΥΡΙΕ ΛΑΓΟΝΙΚΟ Η ΟΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΣΑΣ ΛΕΝΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΕΣΕΙΣ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΣΑΣ ΟΝΟΜΑ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΕΙ Η ΣΚΟΥΦΙΑ ΣΑΣ.ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΜΕ ΚΑΤΕΚΡΙΝΑΝ ΚΑΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΠΕΠΠΑΣ ΚΑΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΚΕΡΜΕΝΤΗΣ.ΚΥΡΙΟΙ ΜΕ ΟΝΟΜΑΤΕΠΟΝΥΜΟ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΕΒΑΣΤΗ Η ΑΠΟΨΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ.ΕΣΕΙΣ ΟΜΩΣ ΤΙ,ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΗ ΕΠΙΘΕΣΗ.ΞΕΡΕΤΕ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΩ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΙΘΟΝΤΑΙ ΚΑΤΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΟΠΟ ΟΠΩΣ ΕΣΕΙΣ,ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΜΠΟΡΟΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΗΜΙΑΙΜΑ ΣΚΥΛΙΑ.ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΠΗΡΑΤΕ ΚΟΥΤΑΒΙ ΚΑΙ ΕΙΣΤΕ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΞΕΧΑΣΑ ΣΥΓΝΩΜΗ,ΕΣΕΙΣ ΚΥΝΗΓΗΣΑΤΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΡΟΑΤΕΣ ΤΟΥΣ ΚΥΝΟΦΙΛΟΥΣ ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΜΑΘΑΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΥΣΑΝΥΧΑ,ΓΙΑ ΟΥΡΕΣ,ΓΙΑ ΧΡΩΜΑ ΚΑΙ ΟΥΤΟ ΚΑΘΕΞΗΣ.ΠΑΝΤΩΣ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ(ΚΡΗΤΗ)ΑΝ ΘΕΣ ΠΕΣ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΕΙΠΕΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΟΥ ΜΠΗΚΕΣ ΣΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΚΑΙ ΡΩΤΟΥΣΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΙΣΤΡΙΑΣ ΚΑΙ ΑΣΕ ΤΙΣ ΑΝΟΗΣΙΕΣ ΠΟΥ ΛΕΣ.ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΕΛΟΣ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΛΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΟΥΤΑΒΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΣΟΥ ΕΔΩΣΑ ΤΗΛ ΑΠΟ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΙΣΤΡΙΑΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ!ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΟΥ ΠΑΝΤΑ ΑΛΛΑ ΑΝΤΡΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΟΥΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΙΑ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιούλ 26, 2009 6:16 pm 
Άβαταρ μέλους

ΜΠΑΜΠΗ ΞΕΦΥΓΕΣ.....
ΟΣΟ & ΕΑΝ ΔΙΚΑΙΛΟΓΗΣΕ ΕΩΣ ΕΝΑΝ ΒΑΘΜΟ ΑΦΟΥ ΠΡΟΚΛΗΘΗΚΕΣ (οχι αδικα κατεμε αφου ο lagonikoς δεν λεει κατι στραβο & πιστευω πολοι εχουν ιδια αποψη με αυτον για τον τροπο που προσπαθησες να προβληθεις) ΣΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΟΥ pOST ΝΟΜΙΖΩ ΕΧΑΣΕΣ ΤΟΝ ΕΛΕΝΧΟ.
ΠΑΙΔΙΑ ΕΑΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΧΝΗΛΑΤΙ ΙΣΤΡΙΑΣ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ & ΕΜΕΙς ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΛΙΓΟ & ΜΕ ΤΟΝ ΛΑΓΟ ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΟ...
ΕΑΝ ΜΕΝΕΤΕ ΣΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΚΟΝΤΡΕΣ & ΑΥΤΟ ΠΡΟΒΟΛΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ P.M & ΤΑ ΤΟΠΙΚ ΠΕΡΙ ΑΓΟΡΩΝ ΠΩΛΗΣΕΩΝ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιούλ 26, 2009 7:58 pm 

ΓΙΩΡΓΟ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΚΟΝΤΡΕΣ ΑΛΛΑ ΠΩΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΚΑΙ ΠΩΣ ΚΑΤΕΛΗΞΕ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΛΑΓΟΝΙΚΟΣ.ΑΠΑΙΤΕΙ ΛΕΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΟΝΟΜΑΤΑ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ ΓΙΑ ΤΑ ΙΣΤΡΙΑΣ,ΤΟΥ ΕΔΩΣΑ ΟΤΙ ΗΘΕΛΕ.ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΗΛΑΔΗ ΟΛΟΙ ΜΑΛΑΚΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΥΝΟΦΙΛΟΣ.ΑΣ ΜΑΣ ΠΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΣ ΜΑΣ ΠΕΙ ΓΙΑ ΚΑΤΑΓΩΓΕΣ ΚΑΙ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΕΣ ΠΟΥ ΤΙΣ ΞΕΡΕΙ ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΚΥΝΟΦΙΛΟΙ ΚΡΟΑΤΕΣ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΜΠΟΡΑΣ ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΧΟΜΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑΤΙ ΕΜΠΟΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΚΑΡΟ ΣΚΥΛΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΚΟΥΤΑΒΟΜΗΧΑΝΕΣ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΝΕ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ 2 Η 3 ΣΚΥΛΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΖΩΝΤΑΝΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ 1 ΓΕΝΝΑ ΑΝΑ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ.ΑΣΕ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΟΝΥΜΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΜΗ ΣΕ ΞΕΡΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΚΑΙ ΠΟΥΛΑΣ ΚΑΙ ΛΕΣ ΟΤΙ ΣΑΧΛΑΜΑΡΑ ΘΕΛΕΙΣ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΣΟΥ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΨΕΜΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΙΧΝΩ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΕΡΧΕΤΕ ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΚΑΙ ΠΑΡΕΑ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΗΡΘΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΕΙΔΑΝ.ΑΦΟΥ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΣΙΡΚΟΥΔΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ.Ο ΚΥΡΙΟΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ ΗΡΘΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΗΡΕ ΔΥΟ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΚΑΙ ΕΙΔΕ ΚΑΙ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΟΥ,ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΗΔΗ.ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΧΕΙΣ ΕΣΥ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΙΛΑΩ ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΚΑΙ ΟΝΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΚΑΘΕ ΠΑΠΑΡΙΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ.ΤΕΛΟΣ ΟΣΟ ΑΣΧΕΤΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟΥΡΑΚΟΣ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΟΣ ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΙΣΤΡΙΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΛΙΓΟΥΡΑ ΑΛΛΟ ΤΙΠΟΤΑ.ΛΑΓΟΝΙΚΟ Η ΟΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΣΕ ΛΕΝΕ ΕΧΩ ΚΑΛΑ ΙΣΤΡΙΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΗΜΙΑΙΜΑ ΙΣΤΡΙΑΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΟΥΤΑΒΙ ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ ΚΥΝΗΓΑΕΙ,ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΧΕΔΟΝ ΑΠΟΛΥΤΗ.ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΗΜΙΑΙΜΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΛΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΩΣΟΥΝ ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΑ.ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΣΕ ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΚΥΝΗΓΑΣ ΚΑΙ ΑΤΤΙΚΗ ΕΛΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΕΝΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΝΑ ΤΑ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΙΝΤΕΑΚΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΦΩΤΟ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΛΕΣ.ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΜΕ,ΑΝΤΡΙΚΑ ΟΧΙ ΠΟΥΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΙΑ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 3   [ 32 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: