Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 9   [ 125 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Νομοσχέδιο για τα ζώα συντροφιάς (Διαβούλευση κλπ)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 12, 2011 12:17 pm 
Άβαταρ μέλους

Δεν βρήκα κάποιο σχετικό θέμα οπότε ανοίγω καινούριο. Αν υπάρχει σχετικό θέμα, παρακαλώ να μεταφερθεί εκεί το σχόλιο.

Αυτές τις μέρες και εως την Παρασκευή 15/4 γίνεται η δημόσια διαβούλευση για το σχέδιο νόμου «Για τα δεσποζόμενα και τα αδέσποτα ζώα συντροφιάς και την προστασία των ζώων από την εκμετάλλευση ή τη χρησιμοποίηση με κερδοσκοπικό σκοπό»
http://www.opengov.gr/ypaat/?p=128

Ηδη έχουν κατατεθεί σχεδόν 1300 σχόλια στα διάφορα άρθρα του νομοσχεδίου, τα περισσότερα από διάφορους φιλόζωους που ζητάνε από τα στοιχειώδη και αυτονόητα εως απίθανα πράγματα... (π.χ να υποχρεωθούν οι Δήμοι να φτιάξουν πάρκα για σκύλους)

Ρίχνοντας μια ματιά, φαίνεται ότι υπάρχει κίνδυνος για απαγόρευση των σκυλόκουτων, κρίνοντας από τον αριθμό των σχολίων που το ζητάνε.
Επίσης, για το κόψιμο της ουράς, που είναι ήδη τυπικά παράνομο αν κατάλαβα καλά, μεθοδεύεται η απαγόρευση παρουσίασης τέτοιων ζώων σε εκθέσεις (Απαγορεύεται η συμμετοχή ακρωτηριασμένων ζώων σε εκθέσεις).

Το νομοσχέδιο ορίζει όλα τα σκυλιά ως ζώα συντροφιάς. Δεν ξέρω μήπως θα έπρεπε, τα κυνηγόσκυλα (και τα ποιμενικά και δεν ξέρω ποιά άλλα), να θεωρούνται ζώα εργασίας. Ούτε ξέρω τί σημαίνει αυτό και ποιός νόμος ορίζει τα των ζώων εργασίας.
Νομίζω πάντως ότι θα έπρεπε τα κυνηγόσκυλα να θεωρούνται ως ζώα εργασίας κατά το κυνήγι, την εκπαίδευση και την μετάβαση από και προς τους τόπους κυνηγίου και εκπαίδευσης.

Επίσης νομίζω ότι πρέπει να μείνουν εκτός του νόμου οι... γάτες ή να ρυθμιστούν τα δικά τους θέματα με ξεχωριστό νόμο. Δεν μπορεί π.χ να βγει βόλτα μια γάτα υποχρεωτικά με λουρί. Τουλάχιστον εγώ δεν έχω δει ποτέ... Με την ίδια λογική θα έπρεπε να συμπεριληφθούν στο νομοσχέδιο και άλλα είδη όπως κουνέλια, σκίουροι, ποντίκια κλπ.

Δεν έχω σκυλί, ούτε είχα ποτέ στο παρελθόν αλλά κάποια στιγμή θέλω να αποκτήσω στο μέλλον.
Νομίζω ότι όσοι ασχολούνται, θα έπρεπε να τοποθετηθούν στη διαβούλευση ώστε να μην υπάρχει μόνο η άποψη των λεγόμενων "φιλόζωων".

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Νομοσχέδιο για τα ζώα συντροφιάς (Διαβούλευση κλπ)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Αύγ 04, 2011 8:02 am 
Άβαταρ μέλους

Αυτά τα διαβάσατε με το link θα τα δείτε όλα μα όλα ρε τι έχουμε να πάθουμε ακόμη :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:

Τα κυνηγόσκυλα στη...διαβούλευση!

http://www.ethnos.gr/entheta.asp?catid= ... d=63067121

Αρκετά και ενδιαφέροντα σημεία περιλαμβάνει το Σχέδιο Νόμου, αλλά και η Δημόσια Διαβούλευση για "Για τα δεσποζόμενα και τα αδέσποτα ζώα συντροφιάς και την προστασία των ζώων από την εκμετάλλευση ή τη χρησιμοποίηση με κερδοσκοπικό σκοπό".

Δεν εκδίδεται άδεια κυνηγιού σε κυνηγό του οποίου ο σκύλος που χρησιμοποιείται στο κυνήγι, δεν έχει σημανθεί σύμφωνα με την περίπτωση α της παραγράφου 1 του παρόντος άρθρου και δεν έχει εγγραφεί ο αριθμός της σήμανσης στο βιβλιάριο υγείας ή στο διαβατήριο του ζώου συντροφιάς χειρόγραφα.

. Η ταυτόχρονη μετακίνηση/μεταφορά μέχρι πέντε ζώων συντροφιάς τα οποία συνοδεύονται από τον ιδιοκτήτη τους ή από ένα φυσικό πρόσωπο που είναι υπεύθυνο γι΄ αυτά, για λογαριασμό του ιδιοκτήτη τους στη διάρκεια της μετακίνησής τους και τα οποία δεν προορίζονται για πώληση ή για μεταβίβαση σε άλλον ιδιοκτήτη, θεωρείται μη εμπορική μετακίνηση και διέπεται από τις διατάξεις του Κανονισμού (ΕΚ) 998/2003 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της 26ης Μάιου 2003 "για τους υγειονομικούς όρους που εφαρμόζονται στις μη εμπορικού χαρακτήρα μετακινήσεις ζώων συντροφιάς και για την τροποποίηση της Οδηγίας 92/65/ΕΟΚ του Συμβουλίου".

και πολλά πολλά άλλα :!: :!: :!:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 12, 2011 1:10 pm 
Άβαταρ μέλους

Προσθέτω και αυτό από το Κυνήγι του Τύπου :shock:

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Αύγ 13, 2011 8:12 am 
Άβαταρ μέλους

:shock: :shock: :shock:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Αύγ 18, 2011 4:43 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλά πλάκα μας κάνουνε; Εγώ δεν έχω δει καμία αγγελία με σκύλο που να'χει και τον αριθμό του τσιπ. Γιατί όμως δεν ξεκινάνε από τους επαγγελματίες.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 19, 2011 1:12 am 
Άβαταρ μέλους

εγω φιλαρακιαμου πηγα να κανω σημερα ανανεωση αδιας ,,στο συλογωμου και περας της αδειας δεν μου ζυτησαν καπιω αλω εγραβωω :wink: ..αλα στο θεμα τον τσιπ θα πρεπη εμης η κυνηγι να το κανουμε για την δικιαμας πρωστασιααα :wink: ,,,,και πρην να αρχησουνε να μας γραφουν η θυροφηλακεςς :wink: :wink: γιατη και αυτη την δουλιατους κανουνε :wink: :wink: ,,και τους πληρωνουμε μεσου του συλογουμας,,,και αςτους σεβαστουμεε με τα δυσκωλα εργα που κανουννννν :wink: και διακυνδηνευουν την ζωητους [[[με του λαθροθηερεςς :wink: ]]] τα λεμε παληηηη :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 22, 2011 12:20 pm 
Άβαταρ μέλους

Σε μερικά σημεία τους δίνω δίκιο με το νομοσχέδιο αφού δεν έλειψαν και οι άθλιοι που εγκατέλειψαν σκυλιά που για κάποιο λόγο δεν τους έκαναν με την έναρξη του κυνηγιού . :evil:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 22, 2011 3:12 pm 
Άβαταρ μέλους

δουλειες του ποδιου που επαξια μας δινουν τον τιτλο της ''μπανανιας''.
Σιγουρα ειχε καλες προθεσεις η πρωην υφυπουργος η Κυρια Αποστολακη, αλλα ως συνηθως δεν συμβουλευτηκε τους καθ΄'υλην αρμοδιους και ετσι εκανε μια δουλεια του ποδιου.
Καταρχην δεν συμβουλευτηκε την ανωτατη κυνολογικη αρχη της χωρας μας, τον ΚΥΝΟΛΟΓΙΚΟ ΟΜΙΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ, δεν συμβουλευτηκε την Κυνηγετικη Συνομοσπονδια, ποιος θα κανει τους ελεγχους? ποιος θα εφοδιασει με scanner τους θηροφυλακες? το Δασαρχειο θα εμπλεκεται σε ελεγχους? η αστυνομια? οι περιβοητοι αγροφυλακες?
αναφερει το νομοσχεδιο οτι πρεπει να τηρειται μητρωο για τις θηλυκες σκυλες διαθεσιμο ανα πασα στιγμη, για να ελεγχθει απο ποιον :?: :?: :roll: :roll: απο την κτηνιατρικη υπηρεσια :roll: :roll: το αλλο με τον τοτο το ξερετε :lol: :lol: :lol:
Πριν απο 3 χρονια ηθελα να στειλω εναν σκυλο στο εξωτερικο και μου ζητησαν πιστοποιητικο υγειας απο την οικεία κτηνιατρικη υπηρεσια, για ενα κωλοχαρτο ταλαιπωρηθηκα σχεδον 2 ωρες, και το αποκορυφωμα λιγο πριν φυγω μου λεει ο διευθυντης ''αυτο το τσιπακι που το βαζουνε'' :?: :roll: :roll: :evil: :P :P :P :P
οποτε ποιο νομοσχεδιο, παλι ενα πασαλειμα εγινε και θα συνεχιζεται ο ιδιος χαμος :twisted: :twisted:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 13, 2012 9:50 am 
Άβαταρ μέλους

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΑΣ ΕΝΙΑΦΕΡΕΙ ΑΜΕΣΑ :!: :!: :!:

- Αιτιολογική έκθεση στο σχέδιο νόμου του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων για αδέσποτα και δεσποζόμενα ζώα η εκτροφή τους και άλλα πολλά ...!

http://www.minagric.gr/greek/data/12-7- ... teliko.pdf

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 13, 2012 6:41 pm 
Άβαταρ μέλους

dpapakostantinu έγραψε:

- Αιτιολογική έκθεση στο σχέδιο νόμου του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων για αδέσποτα και δεσποζόμενα ζώα η εκτροφή τους και άλλα πολλά ...!

δηλαδη οταν θα πας να αναναιωσης την αδεια κυνηγιου θα σε ρωτανε αν κυνηγας με σκυλο?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 13, 2012 6:50 pm 
Άβαταρ μέλους

manpap έγραψε:
dpapakostantinu έγραψε:

δηλαδη οταν θα πας να αναναιωσης την αδεια κυνηγιου θα σε ρωτανε αν κυνηγας με σκυλο?

φιλεμου ειμαστε για :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: οχι εμης η κυνηγοι αλα αυτη που ψυφιζουνε τα νωμοσχεδια,,,,,δεν εχουνε χαμπαρι γριιιιιιιιιι :oops: :oops: :oops: :oops:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 13, 2012 8:05 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Εχει πάρα πολλές υπερβολές που όπως πάντα θα πληρώσουν με τον ένα η τον άλλο τρόπο οι ερασιτέχνες που κάνουν μία προσπάθεια εκτροφής και πολλά άλλα βέβαια που μας ενδιαφέρουν όλους !

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 09, 2012 1:19 pm 

Σχετικά με την απαγόρευση συμμετοχής σε εκθέσεις των ακρωτηριασμένων σκύλων, τι προβλέπεται να γίνει με τις ράτσες που κλασικά έχουν κομμένες ουρές; spaniels, μπρακ, γερμανικά, επανιέλ κλπ;
Δεν θα μπορούν να κρίνονται μορφολογικά αλλά μόνο σε αγώνες εργασίας ή θα είναι τελείως παράνομο το κόψιμο της ουράς;
Η απαγόρευση των ακρωτηριασμών εφαρμόζεται ήδη σε αρκετές χώρες.
Στη Γερμανία επιτρέπεται για "gun dogs" και στην Αγγλία για "working breeds".

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 10, 2012 9:46 am 
Άβαταρ μέλους

ptarmigan έγραψε:
Σχετικά με την απαγόρευση συμμετοχής σε εκθέσεις των ακρωτηριασμένων σκύλων, τι προβλέπεται να γίνει με τις ράτσες που κλασικά έχουν κομμένες ουρές; spaniels, μπρακ, γερμανικά, επανιέλ κλπ;
Δεν θα μπορούν να κρίνονται μορφολογικά αλλά μόνο σε αγώνες εργασίας ή θα είναι τελείως παράνομο το κόψιμο της ουράς;
Η απαγόρευση των ακρωτηριασμών εφαρμόζεται ήδη σε αρκετές χώρες.
Στη Γερμανία επιτρέπεται για "gun dogs" και στην Αγγλία για "working breeds".

Αν δείτε σε αρκετά κυνηγητικά βίντεο τα σκυλιά που ανήκουν σε φυλές που έχουν κομένη ουρά από κάποιες χώρες της Ευρώπης είναι με μακριά ουρά αντίθετα με αυτά που ξέραμε μέχρι σήμερα .
Εμένα δεν μου αρέσει καθόλου και ανατρέπει πολλά από αυτά που ξέραμε .
Δεν μπορώ να δώ ούτε να έχω για παράδειγμα επανιελ με μεκριά ουρα όπως στο βίντεο .

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 10, 2012 11:10 pm 
Άβαταρ μέλους

Είμαι περίεργος να δω τι θα εφαρμοστεί τελικά γιατί αν δεν εξαιρεθούν οι κυνηγετικές φυλές θα έχουμε μεγάλες ανατροπές στην μορφολογία τους και σε αυτά που ξέραμε μέχρι σήμερα :!:

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 9   [ 125 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: