Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 4   [ 46 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Τα αυτοκινητα μας...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 10, 2007 5:41 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλησπερα,

Τα αυτοκινητα μας αναμφιβολα ειναι ο καλυτερος μας "φιλος" μετα τον σκυλο φυσικα! Ειναι αυτα που μας μεταφερουν στα βουνα, τους καμπους και του βαλτους αοπυ κυνηγαμε μεταφεροντας εμας, τον εξοπλισμο μας αλλα και τους τετραποδους συντροφους μας. Ας αναφερει εδω καθενας τι αυτοκινητο εχει, τα χαρακτηριστικα αλλα και τις εντυπωσεις του απο την οδηγηση του σε εντος και εκτος δρομου αποδρασεις.

Ας κανω την αρχη λοιπον...

Μοντελο: Mitsubishi Pajero sport
Κυβισμος: 3000cc
Κινηση τροχων: 4x4
Κιβωτιο ταχυτητων: αυτοματο
Βαρος:1900kg
Ετος κατασκευης: 2006
Aλλα χαρ/κα: 5απορτο, δερματινα καθισματα, χωρος αποσκευων 750lt

Eντυπωσεις...

ΘΕΤΙΚΑ: Αριστη οδικη συμπεριφορα στα μακρινα ταξιδια και σε ανοιχτες εκτασεις ανωμαλου εδαφους. Απλετοι χωροι αποθηκευσης. Μεγαλη ευκολια και ανεση στην οδηγηση λογω του αυτοματου κιβωτιου.

ΑΡΝΗΤΙΚΑ: Πολυ μεγαλη καταναλωση. Δυσχρηστο σε στενους δρομους λογω του μεγαλου κυβισμου και του, επισης, μεγαλου μηκους(4,6μ).

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 11, 2007 1:07 pm 
Άβαταρ μέλους

Προσφατα απεκτησα ενα suzuki jimny.Οι πρωτες εντυπωσεις ειναι αριστες.Αφου το εστρωσα το πηγα μια βολτα στο βουνο και επαθα πλακα με τις δυνατοτητες του.΄Βεβαια υστερει σε χωρους και γενικα σε ανεση αλλα με καλυπτει πληρως.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 11, 2007 4:08 pm 
Άβαταρ μέλους

ΕΓΩ ΠΗΡΑ ΠΕΡΣΙ ΕΝΑ SUZUΚI VITARA ΜΟΝΤ.97 ΔΙΠΟΡΤΟ 1600 ΚΥΒΙΚΑ 16ΒΑΛΒΙΔΟ..ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΠΟΥ ΤΟ ΘΕΛΩ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΑΦΟΥ ΚΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΣΚΥΛΟΚΟΥΤΟ ΕΦΤΙΑΞΑ ΚΑΙ ΤΑΞΙΔΙ ΚΑΝΩ ΑΝΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΚΟΛΛΗΤΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΕ ΕΚΤΟΣ ΔΡΟΜΟΥ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΣΤΟ...ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΤΕΤΡΑΔΑ ΖΑΝΤΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΑΝΑΛΟΓΑ 50-50 ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΚΑΛΥΦΤΗΚΑ ΠΛΗΡΩΣ...ΕΞΑΛΛΟΥ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΦΟΥ ΚΑΙ Η ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΚΑΙ Η ΚΙΝΗΣΗ ΣΕ ΣΤΕΝΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΤΑ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΤΟΥ...
ΑΥΤΑ ΦΙΛΙΚΑ...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 19, 2007 1:17 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Μazda p up 2600

Για μένα το κυνηγετικό μου σπίτι , με έχει πάει παντού χωρίς προβλήματα και ιδιοτροπίες κουβαλώντας αγόγγυστα όλα τα συμπράγκαλα μου κυνηγετικά και μη !
Δεν το αλλάζω με τίποτε , ίσως μόνο όταν επιτραπεί το πετρέλαιο στην Αθήνα για ένα τετράπορτο αν και θα χάσω αρκετό χώρο καρότσας και θα μείνω με μία κούτα .
:lol: :lol: :wink:

Τελευταία επεξεργασία από gpeppas και Πέμ Απρ 19, 2007 9:42 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 19, 2007 8:41 pm 
Άβαταρ μέλους

ΑΠΟ ΤΟ 2004 ΕΧΩ ΕΝΑ NISSAN PICK UP ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ,ΤΕΤΡΑΠΟΡΤΟ,ΑΝΟΙΧΤΗ ΚΑΡΟΤΣΑ ΠΟΥ ΕΩΣ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.Η ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΕΝΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ "ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ"ΣΤΗΝ ΚΑΜΠΙΝΑ(ΟΥΤΕ ΜΙΑ"ΨΕΙΡΑ"ΣΤΟ ΣΤΑΧΤΟΔΟΧΕΙΟ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ ΟΙ ΑΘΕΟΦΟΒΟΙ!).ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΚΟΛΩΝΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΔΥΟ ΑΤΟΜΑ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΝΟΙΧΤΗ ΚΑΡΟΤΣΑ.Ο ΧΩΡΟΣ ΤΩΝ ΕΠΙΒΑΤΩΝ ΚΛΕΙΝΕΙ ΜΕ ΤΑ ΜΠΑΓΚΑΖΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΜΠΡΑΓΚΑΛΑ.ΑΝΕΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΧΩΡΙΣ ΘΟΡΥΒΟΥΣ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΣΗ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΕ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΟΔΙΚΕΣ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΑΡΚΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΕΡΕΚΤΙΜΗΣΕΙΣ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μάιος 12, 2007 11:46 am 
DAIHATSUN TERIOS TO ΕΧΩ ΑΠΟ ΤΟ 1999 ΚΑΛΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ,ΜΙΚΡΟ ΠΛΑΤΟΣ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΕΥΚΟΛΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΤΕΒΕΝΕΙΣ ΓΙΑ ΚΟΨΕΙΣ ΚΛΑΔΙΑ ΓΕΝΙΚΑ ΤΟ ΕΧΩ ΛΙΩΣΕΙ ΘΑ ΤΟ ΑΛΛΑΖΑ ΜΟΝΟ ΕΑΝ ΕΒΓΑΙΝΕ ΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ.

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιούλ 07, 2007 9:57 pm 
Άβαταρ μέλους

Το FORESTER , πολύ ικανοποιημένος με τον χώρο , έχω μέσα τα σκυλιά .
Θα το ήθελα λίγο πιο ψηλό , σε κάποια σημεία βρίσκει επειδή είναι μακρύ το σασί !
Σκέφτομαι για ψήλωμα κάποια εμπειρία άλλου φίλου στο συγκεκριμένο αμάξι ?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιούλ 07, 2007 11:18 pm 

Το θεωρω αμαρτια να πειραξεις ενα αμαξι σαν το Forester,που ειναι σχεδιασμενο σαφως για ασφαλτινη χρηση.Το γεγονος οτι διαθετει την τεχνολογια για ικανοποιητικη κινηση σε δυβατους χωματοδρομους δεν θα πρεπει να σε βαζει σε σκεψεις για επεμβαση που θα αλλοιωσει ανεπανορθωτα τα χαρακτηριστικα του αμαξιου. Ειναι σα να χαμηλωνεις και να βαζεις χαμηλοπροφιλα λαστιχα σε ενα Niva... :?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιούλ 08, 2007 8:16 pm 

Lada Niva 1700 ,mod 2003

Μονιμη τετρακινηση,δυνατοτητα εμπλοκης κεντρικου διαφορικου,δυνατοτητα απεμπλοκης εμπρος αξονα (2x4),δυνατοτητα εμπλοκης πισω διαφορικου (air locker).Διαθετει βοηθητικο κιβωτιο υποπολλαπλασιασμου σχεσεων (αργα).

Θορυβωδες κι αργο στην ασφαλτο,«ζωντανευει» στο χωμα,οπου και δειχνει τα δοντια του οντας πραγματικα ενα οχημα παντως εδαφους.Μια μπαγκαζιερα οροφης συμβαλει ωστε να μεταφερει με ανεση 4 κυνηγους,2 σκυλια και τα προικια ολης της εξαδας σε οποια ακρη της Ελλαδας του εχει ζητηθει.

Θα το αλλαζα ευχαριστως μονο με ενα Μazda L300 νεας γενιας,αφου η μονιμη τετρακινηση ειναι για μενα το Α και το Ω στην εκτος δρομου αυτοκινηση.Ωστοσο δεν ειμαι επαγγελματιας και το pick up δε βγαζουν αδεια επιβατηγου.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 09, 2007 9:14 am 
Θα το αλλαζα ευχαριστως μονο με ενα Μazda L300 νεας γενιας,αφου η μονιμη τετρακινηση ειναι για μενα το Α και το Ω στην εκτος δρομου αυτοκινηση.Ωστοσο δεν ειμαι επαγγελματιας και το pick up δε βγαζουν αδεια επιβατηγου.EAN ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΤΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΗΛΩΝΕΙΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΠΟ ΑΓΡΟΤΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΕΙΣ ΑΓΡΟΤΙΚΟ.

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 09, 2007 8:06 pm 

Σωστα,αλλα τοτε δεν μπορεις να το βγαλεις απο τη περιφερεια οπου ειναι δηλωμενο,κι εγω ειμαι ταξιδιαρης,τρομαρα μου!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 09, 2007 9:23 pm 
Άβαταρ μέλους

D.Kom έγραψε:
Το θεωρω αμαρτια να πειραξεις ενα αμαξι σαν το Forester,που ειναι σχεδιασμενο σαφως για ασφαλτινη χρηση.Το γεγονος οτι διαθετει την τεχνολογια για ικανοποιητικη κινηση σε δυβατους χωματοδρομους δεν θα πρεπει να σε βαζει σε σκεψεις για επεμβαση που θα αλλοιωσει ανεπανορθωτα τα χαρακτηριστικα του αμαξιου. Ειναι σα να χαμηλωνεις και να βαζεις χαμηλοπροφιλα λαστιχα σε ενα Niva... :?

Δεν έχεις άδικο.
Το θέμα είναι όπως είπα ότι βρίσκει σε κάποια μέρη και αυτό δύο φορές έχει σαν αποτέλεσμα ζημιά .
Εχω σκεφτεί να του βάλω ποδιές , αλλά αυτό δεν φτάνει !
Νομίζω ότι ένα μικρό σήκωμα 3-4 πόντων δεν θα αλλάξει κάτι σοβαρά στην κατασκευή του αυτοκινήτου ,
Δεν βρίσκω όμως κάτι για το Forester καλό και επώνυμο .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 09, 2007 10:28 pm 

Διορθωσε με αν κανω λαθος,αλλα μαλλον «βρηκες» με φόρα για να κανεις ζημια.Θα σου συνιστουσα να βαζεις τα «αργα» με το που πιανεις χωμα και να προσεγγιζεις τα εμποδια με παρα παρα πολυ μικρη ταχυτητα,ωστε να μην βυθιζεται το αμαξι στην αναρτηση με ενταση.Σε διαβεβαιωνω οτι κι ενας ποντος θα εχει συνεπειες σε ενα τοσο καλα ζυγισμενο αμαξι.Γι’ αυτο αλλωστε δεν κυκλοφορουν στην αγορα αξεσουαρ.Τι μοντελο ειναι το αμαξι σου? Το τελευταιο,αν δεν κανω λαθος, ειναι ψηλοτερο απο τα προηγουμενα.Αν το δικο σου ειναι παλιοτερο,ψαξε μηπως γινεται να το στησεις οπως το τελευταιο...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 09, 2007 10:47 pm 

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιούλ 10, 2007 10:21 am 
Άβαταρ μέλους

NTOROS έγραψε:
D.Kom έγραψε:

Δεν έχεις άδικο.
Το θέμα είναι όπως είπα ότι βρίσκει σε κάποια μέρη και αυτό δύο φορές έχει σαν αποτέλεσμα ζημιά .
Εχω σκεφτεί να του βάλω ποδιές , αλλά αυτό δεν φτάνει !
Νομίζω ότι ένα μικρό σήκωμα 3-4 πόντων δεν θα αλλάξει κάτι σοβαρά στην κατασκευή του αυτοκινήτου ,
Δεν βρίσκω όμως κάτι για το Forester καλό και επώνυμο .

Εγώ καταλαβαίνω ότι μάλλον το αυτοκίνητο βρίσκει σε κάποιες εκτός δρόμου μικρές διαδρομές ίσως και διάβαση από κάποιο ανάχωμα , χαντάκι η κάτι τέτοιο.
Άρα και στις μικρές ταχύτητες αν είναι όπως είναι μακρύ το σασί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να βρει !
Μήπως αν δοκίμαζες πιο δυνατά μορτεσέρ Bilstein κίτρινα να βοηθούσαν τουλάχιστον να κρατούν το αμάξωμα πιο ψηλά λόγω σκληρότητας , χωρίς να κάνεις μετατροπές !
Για κοίταξε το . :roll:

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 4   [ 46 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: