Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 2   [ 24 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΚΑΛΗΜΑΝΕΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 27, 2007 11:28 am 
Άβαταρ μέλους

Το 1998 νομίζω αποτέλεσαν το αγαπημένο μου θήραμα. Υπέροχο κυνήγι, όπου η έννοιες απόκρυψη και τέχνασμα παίρνουν άλλη διάσταση. Μπορεί τη μια ημέρα να πετούν από πάνω σου σαν χαζές και να σε αφήνουν να τις πλησιάσεις και την επόμενη να φεύγουν από τα 100 μέτρα. Ανοίγω το θέμα γιατί χθες είδα ένα κοπαδάκι, το οποίο, λόγω έλλειψης χρόνου δοκίμασα να πλησιάσω βιαστικά και άτεχνα, οπότε δεν είχα αποτέλεσμα. Είναι κρίμα να περνούν τόσο πολυάριθμα θηράματα (σταθεροί και αυξανόμενοι οι πληθυσμοί της) και εμείς μόνο να τα κοιτούμε. Νομίζω πως πρέπει άμεσα να επιτραπεί η χρήση ομοιωμάτων στο κυνήγι τους. Με αυτόν τον τρόπο θα αποφορτιστούν μερικά άλλα θηράματα που δέχονται μεγάλη πίεση. Πάντως εγώ, αν μου επέτρεπαν να χρησιμοποιώ ομοιώματα στις καλημάνες, θα παρατούσα σίγουρα τις φάσσες.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 28, 2007 11:31 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Καλησπέρα σε όλους .
Ιάσωνα τώρα είδα το πόστ σου για τις καλημάνες και κατεβάζω στο forum μια φωτογραφία από την τελευταία φορά που τις είδα τον φετινό Δεκέμβρη .
Ήταν τουλάχιστον εκατό πουλιά σε κοπαδάκια 10-20 ατόμων.
Ήμουν με την κόρη μου για φωτογραφίες και δεν προσπάθησαν να τις κυνηγήσω αλλά τις φωτογράφισα σε κάποιες καλές φωτό αν και δεν μου έδωσαν και πολύ χώρο μιας και δεν είχα μεγάλο φακό που χρειαζόταν μαζί .
Κάθισα λοιπόν και της εξήγησα γιατί πονηρό και δύσκολο πουλί μιλάμε και νομίζω με κατάλαβε ιδιαίτερα όταν έκανε το λάθος να σηκωθεί για να τις δει καλύτερα.
Πάντως οι εικόνες αυτών των κοπαδιών και η χαρακτηριστική πτήση τους , το ανέβασμα και το κατέβασμα στο χωράφι μου έφεραν μνήμες πολλές παλιές όμως .
Έχω πολύ καιρό να καρπωθώ καλημάνα , γιατί συνήθως κυνηγώ με τα σκυλιά οπότε οι ευκαιρίες είναι μηδενικές !
Δεν θα ξεχάσω τις εποχές με τις αρχικές μνήμες όμως, που τις κυνηγούσα με τον πατέρα μου κρυμμένοι και ότι με έστελνε από την άλλη μεριά του χωραφιού ώστε να σηκωθούν και να περάσουν από πάνω του ώστε να πάρουμε από μία έως πέντε ανάλογα την πυκνότητα του κοπαδιού , άλλες εποχές τότε τις συναντούσαμε πολύ συχνά και σε μεγάλα κοπάδια στα Τρίκαλα και στην Καρδίτσα.
Έτρεχα τις έπαιρνα στα χέρια μου και πάντα με εντυπωσίαζε το χρώμα τους και το όμορφο λοφίο , τις κράταγα στα χέρια μου και μου φάνταζαν θησαυρός .
Ο πατέρας πάντα μου έλεγε ότι δεν αξίζουν πολύ σαν φαγητό επειδή είναι αδύνατες και απλά έχουν πολύ πτέρωμα και έτσι ήταν όταν τις καθαρίζαμε έμενε το ένα τρίτο του αρχικού όγκου.
Δυστυχώς και αυτά τα πουλιά υποφέρουν από τα δηλητήρια στους κάμπους και από την σμίκρυνση των βιοτόπων τους ιδιαίτερα από τον άνθρωπο.
Πάντως τώρα τελευταία όλο και συχνότερα τις συναντώ σε μικρά κοπάδια όμως.
Κάποια στιγμή ίσως προσπαθήσω να τις ξανακυνηγήσω , αλλά τι να πρωτοκυνηγήσεις σε μία ημέρα-δύο κυνηγίου 3000 χιλιόμετρα μακριά όπως κάνουμε εμείς οι άνθρωποι των μεγάλων , ιδιαίτερα όταν αυτό το κυνήγι θέλει υπομονή επιμονή και τύχη …
:roll: :?

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 29, 2007 2:31 pm 
Άβαταρ μέλους

Σήμερα το κοπαδάκι είχε αυξηθεί και ήταν καμιά 24 πουλιά, μαζί με 8 φάσσες. Ήταν άλλοι δυο κυνηγοί στην περιοχή και κάθισα λίγο μήπως παίξουν, αλλά σε απόλυτα ανοικτό πεδίο μόνο τα 3αρια αν είχαν κάποια αποτέλεσμα. Ομοιώματα θα ήταν η λύση. Το κακό είναι πως αυτές οι μακρινές βολές απελπισίας δίνουν μόνο τραυματισμούς.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 30, 2007 12:20 am 
Άβαταρ μέλους

Φοβερό κυνήγι και από τα πιο δύσκολα πουλιά.
Αν δεν είσαι καλά κρυμμένος δεν υπάρχει περίπτωση να πετύχεις καμιά , αφού θα πετάξουν ψηλά ακόμη και από πάνω σου.
Το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι κατεβαίνουν σε χωραφιές που είναι στο μέσον του πουθενά και με ανοικτό πεδίο γύρω γύρω.
Μάλιστα ενώ το κοπάδι τρώει υπάρχουν σκοποί που ελέγχουν τα πάντα γύρω τους και στην παραμικρή κίνηση πετάνε ψηλά , πολύ ψηλά κάνοντας κύκλους από πάνω μέχρι να φύγει ο κίνδυνος , αν τις ρίξεις εξαφανίζονται.
Τα ομοιώματα προσέλκυσης είναι μία λύση , στο εξωτερικό χρησιμοποιούνται πολλά και διαφόρων ειδών ειδικά για αυτό το πουλί.v 8)
Γιώργο την φωτογραφία την έχεις κάνει Crop ?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 30, 2007 1:42 am 
Άβαταρ μέλους

Για την καλημάνα υπάρχει και ελληνική σελίδα http://kalimana.cjb.net/ :lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 07, 2008 2:53 pm 
Άβαταρ μέλους

Προχθές που με άφηναν να τις παρατηρώ από απόσταση ασφαλείας 70-80 μέτρων, σκεφτόμουν πως ένα αεροβόλο pcp 4,5 χιλ θα ήταν ό,τι πρέπει για το κυνήγι τους. Αλλά θα μου πείτε εδώ δεν αφήνουν τα ομοιώματα, θα αφήσουν τα αεροβόλα. Αχ, βαχ...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 16, 2008 11:05 am 
Άβαταρ μέλους

ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΚΥΝΗΓΙ..ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΑ ΠΟΥΛΙΑ...Κ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ...ΕΤΣΙ Κ ΠΕΣΟΥΝ ΖΩΝΤΑΝΑ ΚΑΤΩ ΦΕΥΓΟΥΝ ΒΟΛΙΔΑ...ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΧΑΣΩ ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΟΥ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΒΗΜΑΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΜΕ ΠΟΛΥΥΥΥ ΚΟΠΟ ΝΑ ΠΛΗΣΙΑΣΩ ΕΝΑ ΚΟΠΑΔΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ,ΕΡΙΞΑ ΜΙΑ ΣΤΑ ΚΑΘΙΣΤΑ Κ ΜΙΑ ΜΕ ΤΟ ΣΗΚΩΜΑ Κ ΠΗΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 10 ΠΟΥΛΙΑ...ΜΕΣΑ ΣΕ ΔΕΚΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΙΣΑ ΠΟΥΛΙΑ ΕΙΧΑΝ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ ΑΚΟΜΑ Κ ΣΕ ΘΑΜΝΟΥΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΝ 10Ο ΜΕΤΡΑ ΜΑΚΡΙΑ...
ΕΧΤΕΣ ΚΑΤΑΦΕΡΑ Κ ΣΤΡΙΜΩΞΑ ΕΝΑ ΝΤΟΠΙΑΡΙΚΟ ΚΟΠΑΔΑΚΙ Κ ΠΗΡΑ 2 ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΑ ΠΟΥΛΙΑ...
ΑΡΙΣ ΧΕΛΑΣ
ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 08, 2008 4:00 am 
Άβαταρ μέλους

Καταρχην θα ηθελα να χαιρετησω ολα τα μελη κ να συγχαρω τον κ.Γ.Πεππα για την δημιουργια αυτου του φορουμ που μαζι με την ιστοσελιδα του κανουν πιο πλουσια την κυνηγετικη οικογενεια μας!
Φυσικα το θεμα ειναι το αγαπημενο μου,οι καλημανες, κ βρισκω την ευκαιρια ετσι να μιλησω για αυτες.Η αγαπη μου για αυτες ξεκινα απο την νηπιακη ηλικια οταν εκτελουσα χρεη κυνηγ.σκυλου(πολλοι ξεκινησαμε ετσι στην παιδικη ηλικια πιστευω!)κ οταν ο πατερας μου δεν μπορουσε να με ανεχτει αλλο,οποτε με εβαζε στο αυτοκινητο κ γυριζαμε τα χωραφια για να τις βρουμε(τεραστια κοπαδια τοτε)κ να μου τουφεκισει καποια.
Η καλημανα ειναι ενα πουλι που παντα με ενθουσιαζε οπως ειπαν κ παραπανω οι φιλοι μας,με το λοφιο,τα ομορφα γυαλιστερα φτερα της που ιριδιζαν στον ηλιο κ με τα καφε/κονιακ χρωματα στο τελειωμα της ουρας της.Το δε κυνηγι της πραγματικα δυσκολο.Τις βλεπεις να καθοντε αγερωχες παντα με την μυτη προς τον ανεμο κ ενω το συναισθημα της ευκολης καρπωσης σφιγγει την καρδια σου,οταν προσπαθησεις να τις πλησιασεις ανακαλυπτεις ποσο λαθος εκανες νομιζοντας τες για ευκολο θηραμα.Μερικοι κυκλοι κ το κοπαδι εχει βγει απο ακτινα βολης ενω νιωθεις το βλεμμα τους,με εκεινα τα ομορφα ματια τους να σε κοιτουν λιγο σνομπ.....
Βεβαια το κυνηγι τους στο εξωτερικο ειναι διαφορετικο οπως αναφερθηκε παραπανω πολυ σωστα και γινεται με ηχομιμητικα μεσα κ ομοιωματα.Εδω δε στην Ιταλια οπου κ βρισκομαι,τις κυνηγουν με ζωντανους κραχτες που οι κυνηγοι μπορουν να κατεχουν νομιμα κανωντας αιτηση στο κρατος.Κ φυσικα ετσι η καρπωση ειναι μεγαλυτερη απο οτι στην Ελλαδα μας.Αποτελει αγαπημενο θηραμα για τους Γαλλους κ Ιταλους αλλα κ Βελγους.Μαλιστα υπαρχει ακομα μια τεχνικη στην Φρισια οπου εκει οι βανιολι(ετσι λεγοντε οι κυνηγοι)ειναι παραδοσιακοι κυνηγοι που τις πιανουν ζωντανες με διχτυα.
Παντως επειδη ετυχα σε κυνηγι φιλων μου ιταλων για καλημανες με ομοιωματα κ κραχτες(σαν απλος παρατηρητης) το κυνηγι τους ετσι δεν μου αφησε την ικανοποιηση που μου αφηνει η καρπωση εστω κ μιας στην πατριδα μας.Μπορει να γεμιζει η τσαντα αλλα δεν εχει την χαρη που νιωθεις,την δυσκολια να αποκτησεις εστω μια....με πολυ δυσκολες κ ομορφες τουφεκιες συνηθως.
Ισως σας κουρασα λιγο,αλλωστε πολλες πληροφοριες κ φωτο μπορειτε να βρειτε στην ερασιτεχν. ιστοσελιδα μου(http://kalimana.cjb.net/) για αυτο το ομορφο πουλι.Παντως το προβλημα με τις καλημανες σημερα οπως πολυ σωστα αναφερε ο Γιωργος,βρισκεται στα γεωργικα φαρμακα που εχουν δηλητηριασει την φυση μειωνοντας κατα πολυ τους τοπους διατροφης τους αλλα κ την ολη αλλαγη της γεωργιας με ενταντικοποιηση της μονοκαλλιεργειας με οδυνηρες συνεπειες για ολο το οικοσυστημα.
Γνωριζετε για ποια ανθρωπινη τροφη ξετρελλενοντε οι καλημανες?(φαγητο που τρωμε και εμεις κ σιγουρα καποιοι το αγαπουν πολυ)
:?:

ΕικόναΕικόναΕικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 08, 2008 1:27 pm 
Άβαταρ μέλους

Αντε, δεν θα μας πεις; Δεν μπορώ να φανταστώ...μακαρόνια μήπως, που μοιάζουν σαν σκουλήκια;

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 09, 2008 4:42 am 
Άβαταρ μέλους

Ακριβως Ιασων!Τρελλαινοντε για τα μακαρονια κ εδω οι κυνηγοι που τις κατεχουν νομιμα τις ταιζουν με μακαρονια αλλα κ τροφη για εντομοφαγα κ σκουληκια!
Φυσικα μακαρονια σκετα χωρις σαλτσα!!!
Αραγε η μπεκατσα που οι διατροφικες της συνηθειες μοιαζουν πολυ με αυτες της καλημανας να τα τρωει?Ξερω οτι προκαλει γελιο η απορια μου αλλα την εχω εδω κ καιρο! :shock:
Αρη πολυ ομορφη η φωτογραφια σου, με κανεις να αναπολω ομορφες στιγμες στον καμπο της Ξυνιαδος....
Παντως η τουφεκια στην καλημανα δεν ειναι παντα ευκολη ειδικα οταν βουτουν απο ψηλα προς το εδαφος.Εχω διαπιστωσει πολλες φορες οτι ειναι αρκετα σκληρο πουλι κ τραυματιζεται ευκολα,ειδικα εαν η αποσταση βολης ειναι οριακη.
Εχετε καποιες αναλογες διαπιστωσεις?
Τι νουμερο φυσσιγγια χρησιμοποιητε στο κυνηγι τους?

ΕικόναΕικόναΕικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 09, 2008 2:25 pm 
Άβαταρ μέλους

Στα ελληνικά εξωπραγματικά δεδομένα τις τουφεκάω συνήθως σε αποστάσεις 60 ως και 90 μέτρα. Φυσικά καταλαβαίνετε πως σε αυτές τις αποστάσεις μόνο κατά τύχη πέφτει που και που καμιά. Μόνο αν τύχει καμιά μέρα με ομίχλη και μπορέσω και τις πλησιάσω, αλλιώς βάζω μάγκνουμ 50γρ. επινικελωμένα σε νούμερα από 6 ως 3 αναλόγως. Πάντως ευτυχώς μέχρι στιγμής δεν έχω χάσει καμιά γιατί τόσο μεγάλα σκάγια κάνουν και μεγάλη ζημιά.

Μια χρονιά που είχαμε βρει κάτι κοπαδάρες, το 1998 νομίζω, πήρα αρκετές και μάλιστα με την εξάσκηση κατάφερνα να τουφεκώ επιτυχώς μέχρι 50-60 μέτρα. Φυσικά έπεφταν αντιστοίχως μακριά και έπρεπε να διανύουμε συχνά αποστάσεις μέσα σε λασπωμένα οργωμένα χωράφια, όπου οι μπότες κολλούσαν στη λάσπη και δεν έβγαιναν με τίποτε. Το περισσότερο κυνήγι το κάναμε ξυπόλητοι με θερμοκρασίες ως και 10 το πολύ βαθμούς. Τι τρέλες... τι να πει κανείς; Έβραζε το αίμα μας.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Φεβ 12, 2008 2:51 pm 
Άβαταρ μέλους

ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΚΑΛΗΜΑΝΕΣ ΤΙΣ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΜΕ 7ΑΡΙΑ Κ 6ΑΡΙΑ...ΕΙΔΙΚΑ ΜΕ 7ΑΡΙΑ Κ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ 30 ΜΕΤΡΑ ΕΧΩ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΑΚΟΜΑ Κ 6 ΠΟΥΛΙΑ ΜΕ ΜΙΑ ΤΟΥΦΕΚΙΑ...ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΟΤΑΝ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΝΥΠΟΨΙΑΣΤΕΣ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΤΟΥΦΕΚΙΑ Κ ΜΕ ΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ Η ΣΚΟΠΕΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΔΥΣΚΟΛΗ Κ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΑΚΑΤΟΡΘΩΤΟ ΝΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΙΣ ΟΛΗ ΤΗΝ ΤΟΥΦΕΚΙΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΠΟΥΛΙ...
ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ Κ ΚΑΛΗΜΑΝΕΣ ΣΕ ΟΡΙΑΚΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΜΕ 3ΑΡΙΑ ΑΛΛΑ ΤΑ 6ΑΡΙΑ ΜΕΧΡΙ 40-45 ΜΕΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΑΝΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ...ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΩ ΠΟΥΛΙΑ ΜΕ ΤΟ ΒΟΥΤΗΓΜΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΑΛΛΑ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΟΥ ΙΔΙΟΜΟΡΦΟΥ ΠΕΤΑΓΜΑΤΟΣ ΤΟΥΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ Κ ΝΑ ΤΙΣ ΔΩ ΝΑ ΠΕΦΤΟΥΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 80-100 ΜΕΤΡΑ...

ΑΡΙΣ ΧΕΛΑΣ
ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 16, 2008 8:52 pm 
Άβαταρ μέλους

Ετσι ακριβως Χαρη.Οταν τουφεκας σε κοπαδι με καλημανες πρεπει παντα να παρακολουθας το κοπαδι οταν απομακρυνεται γιατι συμβαινει συνηθως ολο κ καποια που εχει παρει καποια σκαγια να πεφτει σε πολυ μεγαλη αποσταση απο εμας.Ειναι κριμα να μην τις συλλεγουμε κ αυτες.Εμενα μου εχει τυχει να πηγαινω να τις παρω κ αυτες αποκτωντας δυναμεις ,εαν δεν εχουν πεσει νεκρες, να ξαναπετουν αφηνοντας την γνωστη κραυγη τους αλλα κ μενα αφωνο!
:cry:

ΕικόναΕικόναΕικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 03, 2008 2:21 am 
Άβαταρ μέλους

Καθαρα για στατιστικους λογους θα ηθελα να ρωτησω ολους σας, που κ σε πια περιοχη της Ελλαδας(μην δωσετε ακριβες μερος αλλα μεγαλη πολη ή επαρχια ή νομό) ειδατε καλημανες κ ποσες περιπου(μικρα/μεγαλα κοπαδια)?
Εγω φετος λογω περιορισμενου χρονου κ πολλων αλλων υποχρεωσεων δεν ειδα παρα μονο στην Ιταλια.Στην Ελλαδα που ειδατε?Παντως στην Ιταλια ο αριθμος τους ειναι σταθερος απο οτι μου λενε κυνηγοι εδω κ birdwatchers αλλα πριν 2 χρονια ηταν οπως οι τσιχλες σε εμας.... :roll:

ΕικόναΕικόναΕικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 03, 2008 9:08 am 
Άβαταρ μέλους

Δύο φορές είδα καλημάνες στην περιοχή της Λάρισσας, ήταν κοπαδάκια των είκοσι πουλιώ συνολικά περίπου εξήντα πουλιά.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 2   [ 24 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: