Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 4   [ 47 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο

ΝΑΙ στο κυνήγι της πεδινής πέρδικας η ΟΧΙ
ΝΑΙ 11%  11%  [ 8 ]
ΟΧΙ 88%  88%  [ 65 ]
ΑΔΙΑΦΟΡΟ 1%  1%  [ 1 ]
Σύνολο ψήφων : 74
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Να επιτραπεί το κυνήγι της πεδινής ΝΑΙ η ΟΧΙ ?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 25, 2009 4:12 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Επειδή τώρα τελευταία ακούω πολλές συζητήσεις , αν πρέπει να επιτραπεί το κυνήγι μετά από απαγόρευση 28 ετών και αφού οι πληθυσμοί σε κάποια μέρη της Ελλάδας πια είναι πολύ αυξημένοι .
Γιατί λοιπόν να μην επιτραπεί το κυνήγι της έστω με όρους ξανά.
Αλλοι πάλι λένε ότι θα είναι αυτό ,το κυνήγι, η ολική καταστροφή της περδικας στην Ελλάδα και ο αφανισμός της .
Οι συζητήσεις είναι πολύ ενδιαφέρουσες και υπάρχουν σοβαρά άτομα που παραθέτουν την γνώμη τους και από τις δύο πλευρές δηλαδή του ναι και του όχι
.
Θεώρησα λοιπόν ενδιαφέρον να βάλω ένα μικρό δημοψήφισμα για αν πρέπει να επιτραπεί το κυνήγι η όχι .
Καλό θα ήταν να αιτιολογούσατε και την ψήφο σας !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 25, 2009 5:01 pm 
Άβαταρ μέλους

Θεωρώ πως ένα μεγάλο μέρος των κυνηγών- κυνόφιλων έχει συνδέσει στο μυαλό του την πεδινή με τους αγώνες και την εκπαίδευση των σκύλων , που πραγματικά βοηθάει πολύ.
Άλλωστε έγινε μια ενέργεια με την απελευθέρωση πεδινής και στο Μουρίκι χωρίς ακόμα να ξέρουμε τι αποτέλεσμα θα έχει.Και αφού δεν είναι αποδημητικό η εξαφάνιση της είναι σίγουρη θεωρώ , μιας και ο βιότοπος της είναι προσβάσιμος από όλους,όπως κυνηγάς ορτύκι στην κωπαίδα.
Ψηφίζω οχι.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 25, 2009 6:27 pm 
Άβαταρ μέλους

Εγώ ψηφίζω όχι γιατί πιστεύω ότι δέν έχουμε ωριμάσει ως κυνηγοί γιά νά τηρήσουμε περιοριστικά μέτρα και κανόνες. :oops: :oops:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 25, 2009 7:15 pm 
Άβαταρ μέλους

Και εγώ με την σειρά μου όχι ψηφίζω. Όπως πολύ σωστά λέει ο αλεξ αυτό το θήραμα έχει συνδεθεί με την εκπαίδευση. Το ότι είναι ένα ενδημικό θήραμα σε σχετικά εύκολους βιότοπους προσβασιμους σε όλους (όχι όπως π.χ η ορεινή-νησιώτικη) αργά η γρήγορα πιστεύω οτι θα μειωθεί έως εκλείψει. Θα προτιμούσα να γίνονται συλλήψεις άγριων πεδινών από περιοχές όπου υπάρχει μεγάλη αύξηση για επανένταξη σε μέρη όπου υπήρχαν παλαιοτέρα η σε κατάλληλους βιότοπους όπου μπορεί να ευδοκιμήσουν παρά να επιτραπεί η Θήρευση τους.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 25, 2009 8:23 pm 
Άβαταρ μέλους

ΟΧΙ γιατί σε μία εβδομάδα θα την έχουν τελειώσει δεν είμαστε ικανοί να διαχειριστούμε ένα τέτοιο είδος κυνηγιού ακόμη.
Υπάρχουν λιγούρια που θα κατασκηνώσουν δίπλα στα κοπάδια και όπως είναι τώρα άφοβα δεν θα αφήσουν μία . και πάλι ΟΧΙ

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 25, 2009 8:25 pm 
Άβαταρ μέλους

Εγώ ρε παιδιά έχω Πέρδικες 10 λεπτά από το σπίτι μου...
Κάνω τα εκπαιδευτικά μου τρέχουν τα σκυλάκια μου...
Φτιάχνονται τα κουτάβια....
Οχι κ ποτέ!!!!!
Τα πάντα ολα!!!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 25, 2009 9:24 pm 
Άβαταρ μέλους

ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΜΕΛΙΣΣΙΝΟΣ έγραψε:
Εγώ ψηφίζω όχι γιατί πιστεύω ότι δέν έχουμε ωριμάσει ως κυνηγοί γιά νά τηρήσουμε περιοριστικά μέτρα και κανόνες. :oops: :oops:
Συμφωνω.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 25, 2009 9:31 pm 
Άβαταρ μέλους

Και εγώ ΟΧΙ ψήφισα δεν γράφω κάτι παραπάνω η άποψη μου ταυτίζετε με τα γραφόμενα του Χαράλαμπου Μελλισινου και του χαος

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 25, 2009 10:25 pm 
Άβαταρ μέλους

Οχι και γω,συμφωνω με τους προλαλησαντες.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: ΝΑΙ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 25, 2009 11:23 pm 
Άβαταρ μέλους

Αγαπητοί συνάδελφοι
Εγώ ψηφίζω ΝΑΙ. Σε ορισμένες περιοχές οι πληθυσμοί είναι ικανοποιητικότατοι. Με αυστηρούς περιορισμούς και ενημέρωση των κυνηγών, μπορούμε να το κάνουμε. Μη ξεχνάτε: ο καλός ο καπετάνιος στη φουρτούνα φαίνεται. Αν σκεφτόμαστε ότι θα είναι εύκολη λεία οι πεδινές για κάποιους εξυπνάκηδες, είναι σαν να παραδεχόμαστε την ήττα μας. Αυτά είναι σχόλια οικολογούντων. Αν δεν είμαστε ώριμοι κυνηγετικά, φταίμε εμείς, κι εμείς πρέπει να το αλλάξουμε. Αυτούς τους εξυπνάκηδες πρέπει να τους εκδιώξουμε από το χώρο μας. Ενημέρωση και κυνηγετική παιδεία είναι το κλειδί για την πεδινή πέρδικα. Είναι πρόκληση και έχουμε χρέος να την δεχτούμε.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 26, 2009 10:18 am 
Άβαταρ μέλους

Δυστυχώς όχι. Και αυτό το όχι πηγάζει απο την συμπεριφορά του μέσου έλληνα κυνηγού. Η πεδινή πέρδικα βέβαια, δεν θα εξαφανιστεί αλλά πιστεύω ότι ο πληθυσμός της θα μειωθεί δραματικά απο την πρώτη κιόλας κυν.περίοδο. Ο προσεγγίσιμος βιότοπος, η ευκολία ανεύρεσης θηράματος, η ''εύκολη'' τουφεκιά , και η αναμενόμενη τεράστια για τον τόπο και το πλυθησμό
κυνηγετική πίεση, είναι πιστεύω απο τους κυριότερους ανασταλτικούς παράγοντες. Ακόμα και για έναν μήνα με μια μέρα την εβδομάδα και όριο κάρπωσης μια πέρδικα η ζημιά πιστεύω θα ήταν πολυ μεγάλη χωρίς να υπολογίζω τις ''παράπλευρες'' απώλειες. Φαντάζομαι τι θα γίνεται πρώτη μέρα στο Ωραιόκαστρο!!! Γιατι όμως δεν σκεφτόμαστε τι έχουμε τώρα στη διαθεσή μας? Πανέμορφα χωράφια γεμάτα πέρδικες που μπορούμε να χαιρόμαστε τα σκυλιά μας, απο τα να ξεκινάμε τα κουτάβια μας, μέχρι να τελειοποιούμε τα μεγάλα μας ζώα...Όπως είχε πει κάποτε και ο Χρ. ο Καλφόπουλος οι πεδινές είναι ένας ανεκτίμητος θησαυρός-πραγματικό σχολείο για τα σκυλιά μας. Αν καταφέρουμε να τον σπαταλήσουμε με τον πιο μάταιο τρόπο τότε είμαστε άξιοι της μοίρας μας κύριοι.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 26, 2009 10:20 am 
Άβαταρ μέλους

ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΜΕΛΙΣΣΙΝΟΣ έγραψε:

Και εγω με τη σειρα μου ψηφιζω οχι για τους αυτους λογους.
Προτιμω να γινουν και αλλες προσπαθειες επανεγκαταστασης της πεδινης σε τοπους που διαβιωνε απο την θηρευση της.
Δημητρη,ενα οχι ισως δειχνει οτι στερωντας μας οι ιδιοι οι εαυτοι μας,ακομη και απο τον πλεον συνομο και συνηδητοποιημενο κυνηγο κατι,προσπαθουμε να το διαφυλαξουμε απο τα παρασιτα που αμαυρωνουν την κοινωνια μας και φυσικα δεν αποδεχομαστε.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 26, 2009 11:33 am 
Άβαταρ μέλους

ΟΧΙ σαν του Μεταξά,
Δεν χρειάζεται να ψάξουμε πολύ τον λόγο, ας δούμε τους πληθυσμούς της πέρα από τα "ελενχόμενα" κοντά σε κατοικημένες περιοχές - βιομηχανικές ζώνες κλπ. Από λίγες έως μηδεν και να σκεφτήτε ότι απαγορεύεται, έχει αυτούς τους πληθυσμούς εκεί που τους έχει γιατί τους φυλάνε ποικιλοτρόπως σαν κόρη οφθαλμού,
Θα στεναχωρήσω λίγο τους κατοικούντες στην Αθήνα - αλλά καμπίσια στο ΜΟΥΡΙΚΙ δεν προκειται να πιάσει, εκεί πάνε να κυνηγήσουν σιταριθρες τις καμπίσιες θα λυπηθούν.
Ας κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας.
Παντελής

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 26, 2009 5:15 pm 
Άβαταρ μέλους

Οταν (και αν) θα υπάρχει σε ικανοποιητικους αριθμούς σε ολη την Ελλάδα, τοτε το ξανασυζητάμε, τώρα όχι.

Εικόνα ΕικόναΕικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 26, 2009 7:25 pm 
Άβαταρ μέλους

ΤΕΡΖΗΣ ΠΑΝΤΕΛΗΣ έγραψε:
ΟΧΙ σαν του Μεταξά,
Δεν χρειάζεται να ψάξουμε πολύ τον λόγο, ας δούμε τους πληθυσμούς της πέρα από τα "ελενχόμενα" κοντά σε κατοικημένες περιοχές - βιομηχανικές ζώνες κλπ. Από λίγες έως μηδεν και να σκεφτήτε ότι απαγορεύεται, έχει αυτούς τους πληθυσμούς εκεί που τους έχει γιατί τους φυλάνε ποικιλοτρόπως σαν κόρη οφθαλμού,
Θα στεναχωρήσω λίγο τους κατοικούντες στην Αθήνα - αλλά καμπίσια στο ΜΟΥΡΙΚΙ δεν προκειται να πιάσει, εκεί πάνε να κυνηγήσουν σιταριθρες τις καμπίσιες θα λυπηθούν.
Ας κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας.
Παντελής

OXI ....O ΠΛΗΘΥΣΜΟΣ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ Ο ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΟΣ ΜΟΝΟ ΣΕ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΕΣ ΖΩΝΕΣ...
ΕΞΩ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΟΛΟ & ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΟΝΗΡΟΙ ΚΑΡΠΩΝΟΝΤΑΙ.
ΟΧΙ ΛΟΙΠΟΝ ΑΚΟΜΑ

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 4   [ 47 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: