Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 2   [ 18 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Ουρές και νόμοι!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 24, 2008 1:55 am 
Άβαταρ μέλους

Είναι αλήθεια φίλοι μου ότι απογορεύεται πλέον στην Ε.Ε. να κόβεται η ουρά στα σκυλιά?? Άντε μας βλέπω να επιβιώνουμε μόνο εμείς που έχουμε άνουρα πανιελάκια!!!! Οι υπόλοιποι (μαζί και οι κάτοχοι κουρτσχαρ,βίσλα, κτλ) αρχίστε να μαζεύεται βαμβάκι για τις ουρές που θα ματώνουν από τους θάμνους!!!! Βασικά όμως πιστεύω πως οι νόμοι αφορούν τους πολιτισμένους Ευρωπαίους και όχι εμάς...Σιγά μην τον εφαρμόσει κανένας Ελληνάρας αυτό.... Επίσης πιστεύω πως αν αρχίσει να εφαρμόζεται και εδώ ο νόμος, θα αυξηθούν οι γέννες των ''μουσάτων'' άνουρων επανιέλ! Οπότε μετά θα πρέπει να δίνουμε βάση και στο αν μας λέει αλήθεια ο εκτροφέας- πωλητής.. ΑΑΑΑΑΑ ξέχασα! Σίγουρα θα ευφέρουμε και άνουρα κουρτσχαρ!!!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Κόψιμο ουρών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:46 am 

Σωστά άκουσες φίλε Τριαντάφυλλε, στην υπόλοιπη Ευρώπη (κυρίως τις πιο πολιτισμένες Γαλλία, Ιταλία, Ισπανία, Βέλγιο, Γερμανία κλπ..) δεν επιτρέπεται πια το κόψιμο των ουρών!!!.... όπως γεννηθούν λοιπόν τα ζώα/ σε βρίσκω καλά ενήμερο.... μπράβο άλλη μια φορά. Εμείς σαν "βάρβαροι" & την Ελληνική μας νοοτροπία, ακόμη ούτε σαν όμιλοι φυλής την εξέταση δυσπλασίας δεν κάναμε υποχρεωτική ακόμη!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 07, 2008 8:37 am 
Άβαταρ μέλους

Γεια σε όλους. :)
Μια που το θέμα αφορα ουρές, έχει χρησιμοποιησει κανείς σας λάστιχο για την κοπή ουράς;

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 07, 2008 9:13 am 

Φυσικά με τα "λαστιχάκια στην κατάλληλη ηλικία", κόβονται πια οι ουρίτσες στα Επανιέλ-Κούρτσχααρ κλπ... στην κατάλληλη ηλικία, ? βδομάδων!!! δεν χρειάζονται πιά χειρουργ. επέμβαση απ'τον κτηνίατρο - μόνες τους, απο διακοπή κυκλοφορίας του αίματος πέρα απ'το σημείο εκείνο (όπου το λαστιχάκι), απλά το υπόλοιπο κομμάτι.... έτσι πέφτει απο μόνο του!!! Καλό θα'ταν κάποιος εκτροφέας, που το έχει κάνει μας απαντήσει αναλυτικότερα φίλε μου..... apobretonas, ακούς.... πες μας περισσότερα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 07, 2008 11:41 am 
Άβαταρ μέλους

ΜΟΛΙΣ ΑΠΕΚΤΗΣΑ ΕΝΑ ΚΟΚΕΡΑΚΙ ΕΙΝΑΙ 45 ΗΜΕΡΩΝ Κ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥ ΚΟΨΩ ΤΗΝ ΟΥΡΙΤΣΑ ΤΟΥ ΤΟ ΛΑΣΤΥΧΑΚΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΛΕΤΕ? Η' ΜΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 07, 2008 11:58 am 

Aπ'ότι ξέρω είναι τόσο εύκολο που μπορεί να το κάνει, ο οποιοσδήποτε μας... υπάρχει και μια ειδική λαβίδα που διευκολύνει να βάλετε σωστά το λαστιχάκι, στην κατάλληλη θέση!!!.. αλλά κι ο κτηνίατρος φυσικά τα τοποθετεί!!! Αρκεί να'ναι τουλάχιστον 1 -1,5 βδομάδων το κουταβάκι/ δεν είμαι εκτροφέας και δεν έτυχε να'χω κάποιο δικό μου ζώο για να το βάλω. Για μεγαλύτερης ηλικίας ζώα, νομίζω πρέπει να απευθυνθείς απευθείας στον κτηνίατρο σου.

Τελευταία επεξεργασία από matthchris και Δευτ Νοέμ 17, 2008 11:53 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 07, 2008 4:18 pm 
Άβαταρ μέλους

Υπάρχει μια ειδική πένσα για την τοποθέτηση, οπως υπάρχουν και λαστιχάκια, αυτό που δεν ξέρω είναι αν υπάρχουν διαφορετικων διαμέτρων λάστιχα, γιατι ολες οι ουρές δεν είναι ίδιες. Δυστυχώς ο κτηνίατρός μου δεν το ξέρει το θέμα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 07, 2008 4:44 pm 
Άβαταρ μέλους

Ψάχνοντας στο διαδυκτιο βρηκα μονο το παρακάτω κείμενο για σκύλους. Οι περισσότερες αναφορές είναι για πρόβατα. Σύμφωνα με αυτο η τοποθέτηση γινεται οταν είναι μερικων ημερών. Η απορία μου για το πόσο σφιχτο πρέπει να είναι, παραμένει...

Docking normally takes place when the dog is a few days old and there are two methods: a simple cut by a knife or surgical scissors, or a rubber ring around the base of the tail, cutting off the blood supply to the rest of the tail, which drops off after three or four days.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 07, 2008 8:22 pm 
την καλησπερα μου,σωστα ειπες φιλε πανο.το πενσακι και τα λαστιχα χρωματος πορτοκαλι,απο οσο γνωριζο ενα ειναι το νουμερο,θα το τοποθετισεις απο 6 μεχρι 8 ημερον ,αναλογα με την αναπτιξη του κουταβιου,γιατι το λαστιχο πρεπει να ειναι σφιχτο στην ουρα ετσι δεν θα ταλεπωριθει και το κουταβι,μετα απο 4 με 6 ημερες θα πεσουν απο μονες τους, εσει δεν χρειαζετε να κανεις τιποτε αλλο.

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 07, 2008 9:15 pm 
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστω για την πληροφορία, περιμένω γέννα και δεν θέλω να κάνω πειράματα ουτε να τις κόψω οπως είχα κάνει σε παλαιότερη γέννα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 16, 2008 6:19 pm 

Φίλε μου πρόβλημα είναι όταν "το κόψιμο της ουράς" δεν στο σωστό μήκος, δηλ. μεγαλύτερη απ'ότι πρέπει - στάνταρντ της φυλής κλπ.... τότε το σοκ του κουταβιού, απ'την ολική νάρκωση του ζώου, τα επιπλέον χρήματα & την ανευθυνότητα αυτού που είπε εκεί... είναι το πρόβλημα!! Κι έχω δει πολλά τέτοια περιστατικά...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 16, 2008 8:52 pm 
Άβαταρ μέλους

Την ανευθυνότητα των ειδικών είναι που φοβάμαι περισσότερο και αυτός είναι ο λόγος που προσπαθώ να γνωρίζω οσο το δυνατόν περισσότερα ωστε να μην εξαρτώμε απο άλλους, έχοντας πάντα ’ανοιχτό’ μυαλό (γιατί πάντα κάποιος ξέρει περισσότερα απο εμένα) και φυσικα χωρίς να βάζω σε κίνδυνο την ζωή των ζωντανών.
Τώρα μια που γράφω να σας πω τι εκανα με τις ουρές. Στην γέννα λοιπόν, χρησιμοποιησα τα λαστιχάκια. Τα έβαλα οτα ηταν 5 ημερών. Ομως επειδή οι ουρές ήταν χοντρές (εκτός απο ένα) σε σχεση με το λαστιχάκι τα κουτάβια ταλαιπωρήθηκαν για μισή ώρα. Μετά απο 5-6 ημέρες έπεσαν. κατα την διαρκεια αυτή εβαζα μπεταντιν στην πληγή οπως και μετά το πέσιμο. Αυτό που κατέληξα είναι πως με αυτή την μέθοδο οι πληγές διαρκούν περισσότερο διάστημα σε σχέση με το κόψιμο. Την επόμενη φορά η θα προτιμήσω το κόψιμο η θα βάλω τα λαστιχάκια νωρίτερα, ανάλογα και με τις ουρές.
Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Ουρίτσες -2
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 16, 2008 9:59 pm 

Να'σαι καλά φίλε μου Πάνο, ωραία η φωτο της σκύλας σου & μας έδωσες μια λεπτομέρεια που δεν την έζησαν (ή φαντάζονται) οι περισσότεροι!!... αν κι ένας φίλος μου εκτροφέας ανέφερε προχθές που έτυχε να το κουβεντιάσουμε ότι αυτός τα λαστιχάκια-βάζει στις ουρίτσες των κουταβιών μόλις 5-7 ημερών μόλις!!!... δεν αισθάνονται τίποτα τα μικρά & το Βetadine φυσικά.
Ομως εγώ προβληματίζομαι εάν πρέπει να επιμείνω/ σε ένα σωστό Επανιέλ και θα πρέπει να ακολουθήσω την κλασσική μέθοδο=νάρκωση, νυστέρι, ράμματα, αντιβίωση & Βetadine κλπ... αφαιρέσω-επαναφέρω το νορμαλ μήκος (μόλις 1-2σπόνδυλους) την ουρίτσα του μικρού?!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 17, 2008 10:44 am 
Άβαταρ μέλους

Στην συγκεκριμένη περίπτωση τα κουτάβια ηταν καλοθρεμένα και οι ουρές χοντρές, ίσως επειδή ηταν λίγα, και γιαυτό ταλαιπωρήθηκαν οπως και εγω οσπου να ησυχάσουν.
Τώρα για την μέθοδο που θα ακολουθήσεις νομίζω πως κριτήριο είναι το αποτέλεσμα σε συνδυασμό με την λιγότερη ταλαιπωρία στα κουτάβια. Συνηθως την 'κλασική ' μέθοδο ακολουθούν αυτοι που δεν μπορούν η δεν ξέρουν πως να τις κόψουν (συμφωνα με τον κτηνίατρό μου). Αν το αποτέλεσμα ειναι ιδιο και στις 2 περιπτώσεις γιατί να υποβάλεις τα κουτάβια σε νάρκωση και να υποστείς ένα επιπλέον σημαντικό κόστος;

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Ουρές και νόμοι!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 23, 2010 5:25 pm 
Άβαταρ μέλους

Παιδιά καλησπέρα θέλω την βοηθειά σας.Θέλω να μου στείλετε φωτογραφίες με κουτάβια επανιέλ για να δώ πώς έχετε κόψει τις ουρές τους.Πήγα να δώ κάτι κουταβάκια γιά να πάρω ένα και σαν να μου φάνηκε οτι δεν έχουν κοπεί σωστά οι ουρές τους.Και αν μπορώ σε ηλικία 50 ημερών να του την κόψω.
Ευχαριστώ

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 2   [ 18 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: