Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 2   [ 21 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΠΟΙΝΤΕΡ ΩΣ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 20, 2011 1:26 am 

Γεια σας. Ηθελα να κανω μια ερωτηση οσον αφορα το αγγλικο ποιντερ. Σκέφτομαι να πάρω ενα πόιντερ όχι όμως για κυνήγι αλλά για κατοικίδιο. Μου λένε οτι είναι πολύ καλά ,με παιδιά και αλλους ανθρώοους και ζώα καθώς επίσης και οτι είναι ήσυχα στο σπίτι αρκεί να τους ασκέις αρκετά καθημερινά. Δέν μένω σε διαμέρισμα οπότε ο σκύλος θα έχει ένα (πολύ) μικρό κηπάκο και υπάρχει κοντά πάρκο που ο σκύλος μπορεί να παίξει/τρέξει. Ήθελα να ρωτήσω τα εξής

Α. Ισχύουν αυτά που μου είπαν οτι κάνει για κατοικίδιο????
Β. Πόσο άσκηση μπορεί να χρειάζεται την ημέρα???? 1 ώρα είναι αρκετή ας πούμε???
Γ. Είναι εύκολο να μάθει εντολές/υπακοη??? Μιλάω π.χ. για να κάνει βολτα χωρίς να τραβάει και να συμπεριφέρεται σωστα.
Δ. Τελος (επιτέλους θα λέτε ηδη) επειδή ειναι κυνηγεςτική φυλή αν δεν το εχω ακπειδευμένο για κυνήγι ακολουθεί μυρωδιές δηλαδη θα φύγει αν το εχω χωρίς λουρί ή θα είναι ΟΚ??

Ουσιαστικά η ερώτηση είναι να πάρω ποιντερ για κατοικίδιο ή θα μου βγάλει την πίστη και εγω τη δικη του γιατι θα το παιδευω τσαμπα.
Ευχαριστω προκαταβολικά για όποιον έχει την υπομονή να μου απαντήσει.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΟΙΝΤΕΡ ΩΣ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 20, 2011 1:08 pm 

Καλησπέρα φίλε,

γενικά το πόιντερ είναι ένα πάρα πολλή ενεργητικό σκυλί που χρειάζεται να εργάζεται για να μην έχεις προβλήματα μέσα στο σπίτι δλδ να μην είναι πολλή ενεργητικό κλπ.. Αυτό είναι που λέγονται γενικά στα site αν κοιτάξεις γύρω.

Τώρα εγώ θα σου πω τη γνώμη μου, αν ψάχνεις για έναν σκύλο πού να κάθεται στον καναπέ μαζί και να βλέπει τηλεόραση, το πόιντερ δεν κάνει κατά τη γνώμη μου, και αν βρεις τέτοιο πόιντερ αυτό θα είναι πόιντερ μόνο στην μορφολογία και αννν.

Τώρα αν το βγάζεις μια ώρα την ημέρα έξω δεν νομίζω ότι θα έχεις μεγάλο πρόβλημα αλά είμαι και σίγουρος πως δεν θα κάθεται και στον καναπέ όλες τις άλλες ώρες. Πχ. Εγώ έχω πόιντερ, το ένα είναι 9 χρονών. Τις προάλλες είχαμε να βγάλουμε αυτό το σκύλο για κυνήγι 5 μέρες, τον λύσαμε λίγο μέσα στον χώρο του (30 τετραγωνικά κήπος και 20 καλύβα) και από την μανία του να βγει έξω προσπαθούσε να κόψει με τα δόντια την περίφραξη. Με αυτό θέλω να σου δώσω να καταλάβεις ότι είναι πολύ ενεργητικά σκυλιά και θέλουν εξάσκηση (έχουν φτιαχτεί από τον άνθρωπο άλλωστε να είναι έτσι).

Σε θέμα εκπαίδευσης τώρα, είναι σκυλιά που εκπαιδεύονται αλά όχι και η ποιο εύκολη φυλή για εκπαίδευση, γενικά αν το πόιντερ που θα πάρεις είναι ένας δυνατός χαρακτήρας με ταμπεραμέντο (αυτό είναι ένα από το κύρια χαρακτηριστικά του πόιντερ), θα ταλαιπωρηθείς πολλή για να το κάνεις καλά να υπακούει (δεδομένου ότι είσαι άπυρος σε εκπαίδευση). Είναι γενικά ζώα με ταμπεραμέντο και χαρακτήρα...

Προσωπική άποψη: το να πάρεις ένα πόιντερ για κατοικίδιο είναι σαν να πάρεις μια Ferrari για να πηγαίνεις από Πετράλωνα – μοσχάτο και πίσω.. δεν είναι αυτός ο σκοπός του και δεν φτιάχτηκε για αυτό.. και δεν θα είναι το ζώο χαρούμενο κάνοντας αυτό.

Αυτά πιστεύω εγώ, και αν στα είπα λίγο μπερδεμένα συγνώμη αλλά είμαι στην δουλειά. Αν θέλεις κάτι άλλο ρώτησε. Υπάρχουν στο site ποιο έμπειρα άτομα από εμένα που θα μπορούσαν να σου απαντήσουν καλύτερα πιστεύω.

Με εκτιμηση,
γιαννης

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 20, 2011 2:06 pm 
Άβαταρ μέλους

φιλε epilas αν περιμενεισ λιγο ειμαι σιγουρος οτι καποιοσ απο εδω μεσα θα μπορεσει να σε εξυπηρετησει και να σου δωσει καποιο ποιντερ, διοτι ναι τα ποιντερ ειναι κυνηγοσκυλα αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ολα εχουν την διαθεση αλλα και την ικανοτητα να κυννηγησουν σωστα και αυτο για παρα μα παρα πολλουσ λογους. Αυτο δεν σημαινει οτι το σκυλι που εσυ θα παραλαβεισ απο καποιον κυνηγο δεν θα ειναι ικανο και αξιο για αυτα που επιζητας, ουτε θα εχει καποιο κουσουρι, αντιθετα μαλιστα θα θα εχει πεντιγκρι και πολυ πιθανον ειναι να ανηκει στισ καλυτερες και ποιοτικοτερεσ γραμμεσ αιματος ποιντερ παγκοσμιως, κατι που στην ανοιχτη αγορα πχ pet shop δεν θα βρεις... Προσοχη ομως διοτι οπωσ και να εχει το θεμα, το ποιντερ θα θελει ασκηση και εκτονωση τουλαχιστον 20 λεπτη ημερησιως (μια ωρα ειναι τραβηγμενο για βολτα, μια ωρα επαφη ομως εστω και μεσα στο σπιτι σιγουρα χρειαζεται). ΚΑτα τα αλλα ειναι πολυ ηπιο ζωο, ευκολο στην εκπαιδευση αλλα και ευαισθητο (ποτε ξυλο), αριστο για οικογεενεια και μικρα παιδια, καλοσ φυλακας τησ οικογενειας του σπιτιου και του χωρου του, καθαρος, κοντοτριχος και πανεμορφοσ σκυλοσ κοκ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 20, 2011 4:14 pm 
Άβαταρ μέλους

ΦΙΛΕ epilas (ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ) ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΡΑΤΣΑ.ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ''ΧΑΡΑΜΙΣΕΙΣ'' ΕΝΑ ΠΟΙΝΤΕΡΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ Η ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΝΗΜΕΝΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ..ΣΑΝ ΑΡΧΟΝΤΑΣ ΤΟΥ ΒΟΥΝΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟΥ.ΤΩΡΑ ΤΟ ΑΝ ΕΝΑ ΣΚΥΛΙ ΚΑΝΕΙ Η ΟΧΙ ΓΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΘΕΜΑ ΕΚΠΕΔΕΥΣΗΣ.ΤΑ ΠΟΙΝΤΕΡ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΙΚΟΤΑΤΑ,ΠΑΝΕΞΥΠΝΑ,ΕΚΠΕΔΕΥΣΙΜΑ ΠΙΣΤΑ ΣΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΛΙΓΟ ''ΞΕΡΟΚΕΦΑΛΑ'' ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ''ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ'' ΤΟΥΣ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΟΣΕΣ ΑΛΛΕΣ ΡΑΤΣΕΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΑΥΤΗΝ,ΠΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΖΩΗΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ.ΠΡΩΣΟΠΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΠΟΤΕ ΕΝΑ ΣΚΥΛΟ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟN ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑ ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ ΣΤΑΝΤΑΡ ΤΗΣ ΦΥΛΗΣ ΤΟΥ.ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ,ΚΑΘΑΡΑ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 20, 2011 8:02 pm 
Άβαταρ μέλους

Αγαπητέ φίλε-ή epilas,
Κατ'αρχήν θα ήθελα να συμφωνήσω με τους υπόλοιπους συναδέλφους και να προσθέσω και τη δική μου γνώμη.
Πρώτον: Όλα τα σκυλιά κάνουν για κατοικίδια!Τα σκυλιά δεν είναι άγρια ζώα αλλά οικόσιτα και πάνω από όλα ο καλύτερος φίλος του ανθρώπου!!Όμως κάθε φυλή έχει δημιουργηθεί για να εξυπηρετεί κάποιο σκοπό,έτσι και το Πόιντερ.Το πόιντερ είναι ο βασιλειάς των σκύλων φέρμας,ζει για να κυνηγάει,είναι στο γεννετικό του υλικό και αυτό δεν αλλάζει.Άρα πρέπει να σκεφτείς πως όσο και να το φροντίζεις και να το αγαπάς ένα πόιντερ δε θα είναι ποτέ ευτυχισμένο 100% αν δε του δίνεται η ευκαιρία να κυνηγήσει.
Δεύτερον: Το πόιντερ δεν είναι και από τις πιο εύκολες φυλές που υπάρχουν είναι βασιλειάς και έχει τις δικές του ιδιοτροπίες και προσωπικά πιστεύω πως δεν είναι μια φυλή που ταιριάζει σε αρχάριους,θέλει ιδιαίτερη μεταχείριση.Είναι πανέξυπνο,έχει ξεροκεφαλιά και δεν ανέχεται τη βία.Είναι εκπαιδεύσιμα σκυλιά αλλά λόγο του μεγάλου ταπεραμέντο τους δεν είναι εύκολα στο χειρισμό.
Τρίτον:Με τη κατάλληλη εκπαίδευση όλα τα σκυλιά όπως και το πόιντερ μαθαίνουν τις εντολές και δεν απομακρύνονται από το αφεντικό τους.Ένα σκυλί καλά εκπαιδευμένο είναι υπάκουο , ισοροπημένο και όχι ανεξέλεγκτο.
Τέταρτον: Το πόιντερ έχει ανάγκη από καθημερινή άσκηση διότι ως κυνηγόσκυλο έχει αυξημένη ενέργεια.Όταν δεν εκτονώνεται γίνεται καταστροφικό και νευρικό.
Προσωπικά θα επέλεγα μια άλλη φυλή για σκυλί συντροφιάς,υπάρχουν πολλές υπέροχες φυλές που είναι εξαιρετικές για pet .
Φιλικά Modder Rhu.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 20, 2011 8:57 pm 
Άβαταρ μέλους

και βεβαια κανει και για κατοικιδιο φτανει να κανει τις βολτες του 3-4 φορες την εβδομαδα, οπως και λοιπες ρατσες που χρησιμοποιουνται ως κατοικιδια Γερμανικοι Ποιμενικοι, Ντοπερμαν, Μποξερ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 20, 2011 9:00 pm 
Άβαταρ μέλους

Φιλε rigo μερικες σκεψεις που ηθελα να αποφυγω να απναπτυξω προηγουμενως λογω υψηλου φορτου εργασιας αλλα και για να μην μπερδεψουμε τον φιλο epilas που υπεβαλε το ερωτημα του στην κοινοτητα μας βλεπω τωρα ότι κρινεται αναποφευκτο να παραληφθουν και να μην καταγραφουν ετσι ςστε περαν και ισως ασχετα αν θα δωθει μια σωστη απαντηση και πληροφορηση στον epilas πανω από όλα να διδεται μια σωστη και αξιοπρεπη συνεχεια και λυση σε καποια ζωακια ειτε αυτά είναι ποιντερ ειτε σεττερ ειτε οποιαδήποτε φυλη εργασιας όταν αυτα αδυνατουν να εργαστουν.

Και θετω το εξης θεμα λοιπον. Κροτοφοβια, θηραματοφοβια, εντονη δυσπλασια, μη κυνηγητικη διάθεση, τραυματισμος, κακη εκπαιδευση κτλ είναι παραγοντες που εστω και ενας από αυτους να υφίσταται, καταδικαζουν ένα κυνηγητικο σκυλι σε αχρηστο κυνηγητικα αλλα καθολα ευχρηστο για οποιονδήποτε το θελησει για συντροφο Κτλ κτλ κτλ

Οποτε είναι σαφως καλυτερα όταν διαπιστωσουμε ότι το σκυλακι μας δεν κανει, από το να το τουφεκισουμε, να το παρατησουμε σε κανα δασος, να το θαψουμε σε κανα λακκο, να το κρεμασουμε, να το δεσουμε σε κανα κουμασι και να το χουμε απλα για να το χουμε, είναι καλυτερα λιοπον να το δωσουμε σε μια οικογενεια να το χαρει και να τους χαρει. Ξερετε ότι είναι ακομη χειροτερα να πουλησουμε ένα μη ικανο για κυνηγι σκυλο σε ένα κυνηγο, ας πουμε ότι τον ξεγελαμε και του το πλασαρουμε, τοσο για τον κυνηγο διοτι θα τον παρουμε στον λαιμο μας τον ανρωπο αλλα και για το ιδιο το σκυλακι διοτι δεν μπορουμε ποτε να ξερουμε τι θα απογινει το αμοιρο αυτό ζωο και που θα καταληξει όταν ο νεος του ιδιοκτητης ανακαλυψει το προβλημα.

Για μας του κυνηγους λοιπον και ακομη ιδιατερα καποιους από εμας που πειραματιζομαστε με γεννες και τα σχετικα η πιο σωστη λυση για να ένα κουταβι που γεννησαμε αλλα βγηκε δυσλπαστικο, για ένα κουταβι που αγορασαμε και βγηκε κροτοφοβικο, για έναν σκυλο που εχουμε αλλα δεν του αρεσει το κυνηγι, ατομα πιστευω σαν τον epilas είναι η καλυτερη δυνατη λυση

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 20, 2011 10:26 pm 

Γεια σας και παλι. ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας. Οπως σας είπα και αρχικά ΔΕΝ μένω σε διαμέρισμα αλλα σε μονοικατοικια οπότε το σκυλάκι θα εχει ενα (μικρο μεν αλλα θα εχει) χώρο για να μην ειναι τελειως περιορισμενο. Το οτι θα πρεπει να ασχολουμε μαζι του ειναι δεδομενο νομιζω για καθε σκυλι. Επίσης το οτι το σκυλι ΔΕΝ θα τρωει ξυλο ειναι επίσης δεδομένο. Δεν μου αρεσει καθόλου αυτος ο τρόπος "εκμαθησης" . Σκοπευω να τον παω για εκπαιδευση σε καποιο εκπαιδευτη και φυσικά να ασχοληθώ μαζι του και εγώ αρκετα (με τις συμβουλες του εκπαιδευτη παντα) για να μαθει αυτα που θελω. Δεν περιμενω το σκυλι να ειναι στον αυτοματο πιλοτο. Αυτο που θελω να αποφύγω ειναι πχ συμπεριφορες beagle τα οποια ειναι [πανεμορφα, πανεξυπνα αλλα και διαολοι (δεν εχω βρει εναν να μου πει οτι το δικο του ειναι ησυχο).

Επισης θα ηθελα να ρωτησω το εξης. Ο σκύλος αφου κανει τη βολτα του αν μπει στο σπιτι θα ειναι ήσυχος η θα μου καταστρεψει τα παντα. Εχω διαβασει σε διαφορα αρθρα οτι εφοσον ειναι ικανοποιημενος με τη βολτα του μετα ειναι πολυ ηρεμος.
Απο γαυγίσματα και λοιπα ειδα οτι ειναι αρκετα "σιωπηλος" και επίσης απο οτι διαβασα κανει και για φυλακας (οχι βεβαια στα επιπεδα του γερμανικου ας πουμε αλλα κανει).

Τελος θα ηθελα να ρωτησω τι προτεινετε μεταξυ αρσενικυ και θηλυκου.

Ευχαριστω και παλι για τις συμβουλες σας.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 20, 2011 11:29 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλησπερα και απο εμενα, στην ερωτηση που εξέθεσες στο αν το ποιντερ σου καταστρεψει το σπιτι εχεις μια απαντηση, αν ειναι κατω 12-15 μηνων δεν θα μήνη τιποτα ορθιο :lol: :lol: ειναι στο αιμα του :wink: , μετα ομως φιλε αυτην την ηλικια γινεται αλλο σκυλη ειδικα μετα τους 20 μηνες χαιρεσαι να το εχεις,υπακουει πολυ καλα, γινεται πολυ ήρεμο και πολλα αλλα καλα.Εμενα τα 2 κουταβια που εχω τωρα ειναι 13 μηνων και ειναι άνθρωποι.Για μενα μην σε φοβίσει αμα σου αρεσει τοσο πολυ .

Και κατι ακομα,εχει ενας φιλος εχει μια σκυλα 4 χρονών και θελει να την χαρισει,δεν εχει κανενα προβλημα υγειας η μορφολογιας,απλα δεν κυνηγαει καλα και δεν βρισκει καπου να το δωσει εαν ενδιαφερεται καποιος ας το πει.Το σκυλη παντως καλοπερναει παρα πολυ και το εχει σχεδον μεσα στο σπιτι.

παίρνει τα ζαγαράκια του να πάει να κυνηγήσει

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 20, 2011 11:34 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλησπερα φιλε

Αφου θες ποιντερ, η λυση ειναι να βρεις ενα ποιντερ που εξωτερικα-μορφολογικα ειναι ποιντερ αλλα εργασιακα δεν ειναι.
Αν θες να το εχεις λυτο και να πηγαινεις βολτα, τοτε τα πραγματα θα ειναι δυσκολα για ενα ποιντερ που ψαχνει να κυνηγησει.
Οι κυνηγητικοι σκυλοι ψαχνουν για ωρες επειδη τους το λεει το dna τους, αλλιως θα βαζαμε και λυκοσκυλα στο κυνηγι.Γιαυτο θες εναν σκυλο που δεν του πολυκανει κεφι να φυγει απο τα ποδια σου και να παει να ψαξει.
Σιγουρα με την εκπαιδευση γινονται ολα αλλα ειναι δυσκολα να τιθασευσεις ενα σκυλο που εχει παθος να παει να βρει θυραμα.
Για φυλακας, ειναι στο ατομο. Παντως γενικα το ποιντερ δεν γαβγιζει, κατα την αποψη μου δυσκολα θα βρεις ποιντερ που κανει για φυλαξη(εκτος αν παραδειγματιστει απο τον λυκο του γειτονα).

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 21, 2011 2:54 am 
Άβαταρ μέλους

ποτε---ποτε -ποτεεεεεε......... γιατι;;;;; το σκυλη ειναι γενιμαινω για κυνηγι :shock: :shock: ψαξου για αλλου φιλε για κανενα κωλει που ειναι και εξυπνα και πιστα σκυλιαα :D :D μην μπερδευσαι με την ωμορφια του κα θε σκυλου :roll: :roll: το καθε ζωο κανη την δουλιατου :shock: :shock: σκεψουτο γιατι το θελης και ρωτα και εναν κτυνιατρο αλλα παλλη πρωσεχε τι θα σου πηηηηη :shock: :shock: :shock: η δικημου γνωμη παρε εναν γερμανικω ποιμενικο πωλη καλωςς με την οικωγενιααα :D :D και πανω απωλα φιλακας μις και μου λεςς οτι εχης μονωκατικιααα :lol: αυτα η κρησιιι δικησουυυυυ :lol: πρωσεχε μην παρης λαθως ζωο και το τηραναςςς :roll: :roll: σκεψουτο καλλλαααααα :shock: :shock: :roll: :roll: :roll:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 21, 2011 10:10 am 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Οχι ρε παιδιά περιορισμούς και ζωή μόνο στο σπίτι στο φυσιολογικό πόιντερ , μόνο αν έχει "προβλήματα" που δεν το καθιστούν ικανό για κυνήγι .
Το πόιντερ φτιάχθηκε για να κυνηγάει σε ανοικτούς βιότοπους τρέχοντας σαν τον άνεμο και αυτό προστάζει το DNA του η ψυχοσύνθεση του και η σωματική του κατασκευή, είναι ο κυνηγός γιος του ανέμου !
Και το "προβληματικό" κυνηγετικά πόιντερ πάλι θα είναι αεικίνητο και νευρικό σαν μέσος όρος , όσο για φύλακας είναι λίγα αυτά που έχουν αυτήν την ικανότητα , αλλά αυτό μαθαίνετε σε τελική ανάλυση .
Σε άλλο νήμα είχαμε δει πόιντερ πολύ όμορφα αλλά με μηδέν κυνηγετικά ένστικτα από εκθέσεις του εξωτερικού, τα βλέμματα τα θυμάστε , "σβηστά" εντελώς . αυτά δεν είναι πόιντερ για μένα.
Τέλος πάντων σ ένα ζώο όπως είπα "προβληματικό " κατά κάποιο τρόπο στο κυνήγι τότε ναι , αλλά όχι σε ένα φυσιολογικό πόιντερ να του αλλάζουμε όλο το είναι για δικό μας γούστο !

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 21, 2011 11:27 am 

εγω οπως σου ξανα ειπα, η γνωμη μου ειναι οτι τα ποιντερ δεν ειναι για κατοικιδια απλα και μονο γιατι φτιαχτηκαν απο τον ανθρωπο για αλλο σκοπο. τωρα αν βρεις καποιο που να εχει προβλημα και δεν κανει για κυνηγι παρτο απο καποιον που κυνηγα... για εμενα παρε θυληκο, ειναι πολλυ πιο ηρεμα.... αλλα περιμενε και καποιος απο εδω πιστευω θα σου δωσει δωρεαν καποιο που δεν κανει για κυνηιγ...

αλλα και παλλι ξανα λεω δεν ειναι ο σκοπος του να ειναι κατοικιδιο κι ή φυλακας.

thnaks

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 21, 2011 3:35 pm 
Άβαταρ μέλους

Το Πόϊντερ είναι σκυλί ιδανικό για κυνήγι, αφού μπορεί να κυνηγήσει όλων των ειδών τα θηράματα, έχει εξαιρετική όσφρηση, και είναι ικανός ιχνηλάτης. Έχει ευχάριστο και φιλικό ταμπεραμέντο, και του αρέσει να μένει μέσα στο σπίτι σαν μέλος της οικογένειας, αλλά μπορεί να μένει και σε σκυλόσπιτο. Είναι στοργικό και πιστό σκυλί, και εκπαιδεύεται εύκολα. Επειδή δεν είναι καθόλου άγριο μπορεί να συζήσει άνετα με άλλα σκυλιά, καθώς επίσης και με παιδιά. Μπορεί να κρατηθεί επίσης ως μη κυνηγετικό κατοικίδιο, αρκεί να παίρνει άφθονη καθημερινή άσκηση ώστε να μην έχετε προβλήματα εκτόνωσης του που θα είναι καταστροφικά για το σπίτι σας . :(
ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΓΙΑΤΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΕΙ :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 21, 2011 5:01 pm 
Άβαταρ μέλους

geo έγραψε:
Φιλε rigo μερικες σκεψεις που ηθελα να αποφυγω να απναπτυξω προηγουμενως λογω υψηλου φορτου εργασιας αλλα και για να μην μπερδεψουμε τον φιλο epilas που υπεβαλε το ερωτημα του στην κοινοτητα μας βλεπω τωρα ότι κρινεται αναποφευκτο να παραληφθουν και να μην καταγραφουν ετσι ςστε περαν και ισως ασχετα αν θα δωθει μια σωστη απαντηση και πληροφορηση στον epilas πανω από όλα να διδεται μια σωστη και αξιοπρεπη συνεχεια και λυση σε καποια ζωακια ειτε αυτά είναι ποιντερ ειτε σεττερ ειτε οποιαδήποτε φυλη εργασιας όταν αυτα αδυνατουν να εργαστουν.

Και θετω το εξης θεμα λοιπον. Κροτοφοβια, θηραματοφοβια, εντονη δυσπλασια, μη κυνηγητικη διάθεση, τραυματισμος, κακη εκπαιδευση κτλ είναι παραγοντες που εστω και ενας από αυτους να υφίσταται, καταδικαζουν ένα κυνηγητικο σκυλι σε αχρηστο κυνηγητικα αλλα καθολα ευχρηστο για οποιονδήποτε το θελησει για συντροφο Κτλ κτλ κτλ

Οποτε είναι σαφως καλυτερα όταν διαπιστωσουμε ότι το σκυλακι μας δεν κανει, από το να το τουφεκισουμε, να το παρατησουμε σε κανα δασος, να το θαψουμε σε κανα λακκο, να το κρεμασουμε, να το δεσουμε σε κανα κουμασι και να το χουμε απλα για να το χουμε, είναι καλυτερα λιοπον να το δωσουμε σε μια οικογενεια να το χαρει και να τους χαρει. Ξερετε ότι είναι ακομη χειροτερα να πουλησουμε ένα μη ικανο για κυνηγι σκυλο σε ένα κυνηγο, ας πουμε ότι τον ξεγελαμε και του το πλασαρουμε, τοσο για τον κυνηγο διοτι θα τον παρουμε στον λαιμο μας τον ανρωπο αλλα και για το ιδιο το σκυλακι διοτι δεν μπορουμε ποτε να ξερουμε τι θα απογινει το αμοιρο αυτό ζωο και που θα καταληξει όταν ο νεος του ιδιοκτητης ανακαλυψει το προβλημα.

Για μας του κυνηγους λοιπον και ακομη ιδιατερα καποιους από εμας που πειραματιζομαστε με γεννες και τα σχετικα η πιο σωστη λυση για να ένα κουταβι που γεννησαμε αλλα βγηκε δυσλπαστικο, για ένα κουταβι που αγορασαμε και βγηκε κροτοφοβικο, για έναν σκυλο που εχουμε αλλα δεν του αρεσει το κυνηγι, ατομα πιστευω σαν τον epilas είναι η καλυτερη δυνατη λυση

ΦΙΛΕ geo ΥΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣYΝΘHΚΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΕ ΒΡΙΣΚΕΙΣ +1000 ΣΥΜΦΩΝΟ ΜΑΖΙ ΣΟΥ,ΩΠΟΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛOΙΠΟΥΣ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ.ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΣΚΥΛΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΕΤΑΞΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ Η ΑΚΟΜΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΝΑ ΤΟ ΤΟΥΦΕΚΙΣΟΥΜΕ ΚΤΛ.ΑΛΛΑ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΓΟΡΑΣ ΕΝΟΣ ΥΓΙΟΥΣ ΚΟΥΤΑΒΙΟΥ ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΦΥΛΗ ΑΠΟ ΤΙΣ 100ΔΕΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΝΑ ΠΟΙΝΤΕΡ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 2   [ 21 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: