Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 2   [ 20 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Μπεκατσες κ ηπειρωτικες φυλες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 18, 2013 5:09 pm 
Άβαταρ μέλους

Καθομουν σημερα κ εξεταζα ιδιαιτερα το θεμα σεττερ ή ποιντερ στην μπεκατσα κ σκεφτομαι πως δεν υπαρχει ενα θεμα για τις ηπειρωτικες φυλες στην μπεκατσα!!!για πειτε μου λοιπον τι προτιματε εσεις απο ηπειρωτικες φυλες στο κυνηγι της βελουδοματας?? Εγω πιστευω πως ολα ειναι πολυ καλα για μπεκατσα αλλα εμενα στην καρδια μου ξεχωριζει μια ρατσα :arrow: ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ
κυνηγαγα για καιρο με μια κουρτσχααρ σκυλα που πια δεν πιανοταν στις μπεκατσες αλλα δυστηχως φετος την χασαμε απο φολα την ανοιξη!!
Υ.Γ.ποιος μπορει να μου πει πως βαζω φωτογραφιες??

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Μπεκατσες κ ηπειρωτικες φυλες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 18, 2013 9:29 pm 
Άβαταρ μέλους

vlasis mpekatsas έγραψε:
Καθομουν σημερα κ εξεταζα ιδιαιτερα το θεμα σεττερ ή ποιντερ στην μπεκατσα κ σκεφτομαι πως δεν υπαρχει ενα θεμα για τις ηπειρωτικες φυλες στην μπεκατσα!!!για πειτε μου λοιπον τι προτιματε εσεις απο ηπειρωτικες φυλες στο κυνηγι της βελουδοματας?? Εγω πιστευω πως ολα ειναι πολυ καλα για μπεκατσα αλλα εμενα στην καρδια μου ξεχωριζει μια ρατσα :arrow: ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ
κυνηγαγα για καιρο με μια κουρτσχααρ σκυλα που πια δεν πιανοταν στις μπεκατσες αλλα δυστηχως φετος την χασαμε απο φολα την ανοιξη!!
Υ.Γ.ποιος μπορει να μου πει πως βαζω φωτογραφιες??

φιλεμου βλασι γιασου :wink: :wink: για μενα ωλα τα σκυλια φερμας κυνηγανε την μπεκατσα :wink: :wink: και δεν θα βαλω καμια ρατσα στην πρωτη θεση :roll: :roll: το θεμα ειναι τη σκυλακι γουσταρι να εχη ο καθενασμας, και απο την στιγμη που του βγαζη τα γουστα τελοςςςςςςςς :wink: :wink: :wink: τωρα με τα κουρτσχαρ κυνηγουσαμε παρεα με τον φιλομου τον γιωργο τον koyrtsxara λιγα χρονια που τον πηρε απο κουταβα, και μεγαλωσε και στα δικαμου χερια και ξερω παρα πωλη καλα πως την κυνηγαη την μπεκατσα :wink: :wink: μιλαμε για σκυλι δυνατο και ερευνα με τεμπο σχωλαστικος πονηρος και ηπακουως :wink: :wink: το σκυλι το κανης εση με την εκπεδευση που θα εφαρμωσης :wink: και πωλους εξωδους με μερακιιιιιι :wink: :wink: παντως για μενα ολα τα σκυλια κυνηγανε εφωσον εφαρμωσης τα παραπανω :wink: :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 18, 2013 9:35 pm 
Άβαταρ μέλους

σιγουρα φιλε μου σακη αλλα μιλαω με τι κυνηγισα κ προτιμω!!!νομιζεις πως υπαρχει επανιλ,πρακή οτιδηποτε αλλο σκυλι που δεν θα κυνηγησει??αν το πιστευεις εισαι γελασμενος!!!φτιαχτηκαν να κυνηγαν κ θα κυνηγαν για ΠΑΝΤΑ!!! :wink: οσο για τα γιαννενα σακη θελω να σου πω να ερθεις κανα σαββατικυριακο στα γιαννενα κ φυσικα στο περιφιμο χωριο μου οπου κ θα κυνηγησουμε!! :lol: :lol: :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 18, 2013 9:36 pm 
Άβαταρ μέλους

vlasis mpekatsas έγραψε:
σιγουρα φιλε μου σακη αλλα μιλαω με τι κυνηγισα κ προτιμω!!!νομιζεις πως υπαρχει επανιλ,πρακή οτιδηποτε αλλο σκυλι που δεν θα κυνηγησει??αν το πιστευεις εισαι γελασμενος!!!φτιαχτηκαν να κυνηγαν κ θα κυνηγαν για ΠΑΝΤΑ!!! :wink: οσο για τα γιαννενα σακη θελω να σου πω να ερθεις κανα σαββατικυριακο στα γιαννενα κ φυσικα στο περιφιμο χωριο μου οπου κ θα κυνηγησουμε!! :lol: :lol: :wink:

μπρακ ηθελα να πω!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Σεπ 21, 2013 3:22 pm 

Οσες φυλές κάνουν ενεργητικό αλλά και μεθοδικό ψάξιμο είναι καταλληλότερες για μπεκάτσα ειδικά σε πυκνά μέρη.
Συνήθως τα καλά ορτυκόσκυλα είναι και καλά μπεκατσόσκυλα . :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Σεπ 21, 2013 7:44 pm 
Άβαταρ μέλους

ολα τα σκυλια που κυνηγουν ορτυκι ειναι καλα στην μπεκατσα και στην περδικα :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 04, 2013 11:46 am 

εγω διαφωνω με την αποψη αυτη,τα καλα ορτυκοσκυλα ειναι αργα σκυλια επιμονα,σχετικα κοντινης ερευνας που δουλευουν πολυ ντορο,στην περδικα και στην μπεκατσα θελουμε τον σκυλο να απλωνεται ποιο πολυ και να δουλευει με τον αερα,οχι να μην ντοριαζει καθολου,αλλα κυριως να δουλευει με το κεφαλι ψηλα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 04, 2013 2:05 pm 
Άβαταρ μέλους

ετσι ακριβως μανο.
στα ορτυκια αργο και οταν θα μπει στο πυκνο για μπεκατσα ελα πεσ μου.
υπαρχει σκυλι που δεν ανοιγεται στο πυκνο?με την υγρασια και τις τοσες αναθυμιασεις που του σκανε?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Οκτ 05, 2013 10:59 am 

εξαρταται τι λεμε πυκνο,στο ντουσκο και στο ελατο εχω δει σκυλο να απλωνεται λες και κυνηγαει στο βουνο,στην ασφακα και το πουρναρι ειναι λογικο να ειναι ποιο μαζεμενο,αλλα και παλι ολα εξαρτονται απο το σκυλι,ποσο γρηγορο ειναι,οσφραντικη ικανοτητα,αισθηση στο θηραμα,αντοχη κλπ,προσωπικη αποψη εκφραζω και δεν χρειαζεται να την ασπαστειτε,προτιμο τα σκυλια που ψαχνουν στον αερα,ξεκαθαριζουν γρηγοροτερα οι μυρωδιες

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Οκτ 05, 2013 9:54 pm 
Άβαταρ μέλους

manos12-74 έγραψε:
εγω διαφωνω με την αποψη αυτη,τα καλα ορτυκοσκυλα ειναι αργα σκυλια επιμονα,σχετικα κοντινης ερευνας που δουλευουν πολυ ντορο,στην περδικα και στην μπεκατσα θελουμε τον σκυλο να απλωνεται ποιο πολυ και να δουλευει με τον αερα,οχι να μην ντοριαζει καθολου,αλλα κυριως να δουλευει με το κεφαλι ψηλα

εγω δεν μιλησα για ορτυκοσκυλο αλλα για σκυλι που βγαινει στο ορτυκι και κυνηγαει.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Οκτ 06, 2013 10:43 am 

εαν καποιο σκυλι δεν εχει βγει ποτε στο ορτυκι,δεν θα ειναι καλο στα αλλα 2 θυραματα;οντως δεν μιλησατε για ορτυκοσκυλο εαν εκανα λαθος συγχωρείστε με,ασε που διαλυσαμε το τοπικ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Οκτ 06, 2013 11:16 am 

μονο με ντραχταρ μου εχει τυχει να κυνηγησω με εναν φιλο που το ειχε..πολυ καλο σκυλι και σκληρο.μου ειχε αφησει πολυ καλες εντυπωσεις..θα ηθελα να δω απο κοντα και καποιο καλο κουρτσχαρ η επανιελ σε κυνηγι μπεκατσας..παντως διαφωνω οτι σκυλι που κυνηγαει καλα ορτυκι ειναι καλο και σε μπεκατσα..υπαρχουν σκυλια που δν εχουν κυνηγησει ορτυκι ποτε και ειναι αριστα στην μπεκατσα εννοειται..δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους..το μονο που μπορει να βοηθησει ειναι αν πεσει το σκυλι σε καμποσα πουλια να σταθεροποιησει λιγο την φερμα του αν ειναι ασταθης..τπτ αλλο

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Οκτ 06, 2013 8:35 pm 
Άβαταρ μέλους

μαλλον δεν γινομαι κατανοητος.μηλαμε για ηπειρωτικες φυλες και μπεκατσες.θελετε να μου πητε οτι οι ηπειρωτικες φυλες δεν κυνηγουν μπεκατσα καλα?η οτι ο ιδιοκτητης ενος τετοιου σκυλου δεν πηγαινει στα ορτυκια?εμενα τα σκυλια μου ειναι βρεττανικα και δεν εχουν δει ορτυκι στην ζωη τους γιατι δεν πηγαινω,
αλλα εχω φιλους που με τετοια σκυλια κανουν καποια ορτυκια την σαιζον και μετα κυνηγουν περδικα και μπεκατσα.δεν ειναι καλα τα σκυλια επειδη βγαινουν στην εναρξη για ορτυκια?η ψαχνουν κοντα?δεν ισχυει κατι τετοιο παιδια,χωρις παρεξηγηση :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Οκτ 06, 2013 11:13 pm 

φιλε στεφανε καμια παρεξηγηση,εγω επανιελ μπρετον εχω,ενοειτε οτι κυνηγαμε και ορτυκι και τα παντα,απλα μια αποψη εξεφρασα ποιο πανω που ειναι προσωπικη,σαφως και κυνηγανε εξισου καλα,εμενα η σκυλα ειναι κουταβα 1 ετους,αλλα εχω κυνηγισει πολλες φορες με τον πατερα και την μανα που ειναι εξαιρετικα μπεκατσο ορτυκοσκυλα,πανε και στην περδικα,αλλα εχουν ενα θεμα λογο υψους :mrgreen: δεν αμφισβητώ σε καμια περιπτωση ποσο καλα σκυλια ειναι,ειδηκα τα επανιελ θα τα ελεγα "δαιμονες τσεπης,με απιστευτη αντοχη και πολυ καλη φερμα οταν δεν ειναι νευρικα"

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 07, 2013 10:51 am 

Οσα ηπειρωτικα εχω δει, δε συγκρινονται με αγγλικες φυλες. Αργουν πολυ στο ψαξιμο γιατι δε δουλευουν μονο με τον αερα, αλλα ντοριαζουν κιολας. Αυτο τα κανει σχολαστικα σε βοσκες μπεκατσας η οποια ηταν εκει ολο το βραδυ και βοσκουσε. Αν πηγαιναν αερα, θα καταλαβαιναν κατευθειαν οτι το πουλι λειπει αφου δεν υπαρχει αναθυμιαση στον αερα. Επισης η ταχυτητα τους ειναι πιο αργη (τα τελευταια χρονια γινονται εκτροφικεςπροσπαθειες για πιο γρηγορα σκυλια). Το γρηγορο σκυλι σου δειχνει πιο προθυμο και σου μεταδιδει το παθος και την ενταση του. Το παθος που σου μεταδιδει ειναι ολη η μαγεια που κανει πιο σημαντικη τη στιγμη.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 2   [ 20 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: