Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 6   [ 90 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Καρτερι μπεκατσας.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 04, 2007 7:33 pm 
Άβαταρ μέλους

Παιδια εδω γινεται χαμος.Δεν θελω να πω νουμερα απο μπεκατσες που πεφτουν καθε βραδυ,αλλα ειναι υπερβολικα πολλες.Κανενας δεν ενδιαφερεται,ουτε συλογος ουτε δασαρχειο, δεν υπαρχει ευαισθησια δυστηχος ουτε απο τον κοσμο.Τι μπορουμε να κανουμε γι αυτο,ειναι κριμα ρε γαμωτω,αν δεν υπηρχε το καρτερι θα ημασταν παραδεισος της μπεκατσας,θα τις ειχαμε στις αυλες μας.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 04, 2007 7:59 pm 
Άβαταρ μέλους

Η θηροφυλακή πρέπει να βγει έξω , επειδή υπάρχουν αρκετές μπεκάτσες τα καρτέρια έχουν πάρει φωτιά .
Μην ξεχνάτε και τα κινητά , πάρτε εσείς τους θηροφύλακες και απαιτήστε να βγουν , έστω την άλλη ημέρα εκεί που είδατε παράνομους καρτερατζίδες , αυτοί είναι τακτικοί θα ξαναπάνε αν έχουν βρει πουλιά .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 04, 2007 8:12 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλησπερα,

Επειδη με το συγκεκριμενο κυνηγι δεν εχω ασχοληθει θα ηθελα να κανω μια αφελη, για τους εμπειροτερους, ερωτηση... :D Πως επηρεαζει το πληθυσμο της μπεκατσας η συλληψης της στο καρτερι τοσο πολυ οσο ακουγεται?

Ευχαριστω...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 04, 2007 9:13 pm 
Άβαταρ μέλους

Θα σου απαντησω απλα.Εγω με τον σκυλο μου εχουμε φαει τα ποδια μας και εχουμε παρει δυο μπεκατσες και γυρω εκει εχουν παρει ολοι οσοι ξερω με σκυλια, καπιοι χωρις σκυλια μονο στο καρτερι εχουν παρει καμια 30 και φαντασου οτι δεν ειναι λιγοι αυτοι και εχουμε δρομο μπροστα μας....

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 05, 2007 1:11 am 
Άβαταρ μέλους

Αυτό φίλε μου είναι και το μαρτύριο της , το βράδυ καταβαίνει πεινασμένη για φαί και πεθαίνει χωρίς να το καταλάβει , το ίδιο και το ξημέρωμα που είναι χορτάτη και νωχελική ανεβαίνει αργά και πάλι παθαίνει χωρίς να το καταλάβει.
Πουλιά σχεδόν ανυπεράσπιστα απλά πετάνε τα περισσότερα σε ευθεία , καμία άμυνα από αυτές που γνωρίζουμε η πονηριά είναι ενεργοποιημένη .
Δυστυχώς πεθαίνουν πολλές , σε μία εβδομάδα με πουλιά ένας καλός καρτερατζής μπορεί να κάνει 40-50 , καταλαβαίνεις λοιπόν τις απώλειες .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 05, 2007 9:51 am 
Άβαταρ μέλους

Ευτυχώς εδώ πάνω δεν είναι διαδεδομένο, αν και το πρωϊνό το τιμούν μερικοί. Ρε παιδιά, μια ερώτηση; Επειδή οι μπεκάτσες παίζουν περίπου από 17 30 ως 18 00, προχθές πήγαινα στο γραφείο εκείνη την ώρα και δεν έβλεπα τη μυτη μου και ήταν καθαρός ο ουρανός; Πως βλέπουν και τουφεκάνε; Και μετά, άντε πες την χτύπησαν πως την βρίσκουν. Δεν χάνονται πολλές τραυματισμένες;

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 05, 2007 10:02 am 
Άβαταρ μέλους

Καλημερα.Φιλε Ιασων δεν ειναι καθολου ευτυχως ουτε για σας εκει ουτε για κανεναν καπου αλλου,αν δεν επιρεαστει μια περιοχη που δεν ειναι διαδεδομενο το καρτερι φετος ειναι σιγουρο οτι θα επιρεαστει αλλες χρονιες...αστα :cry: .Οσων αφορα αυτο που λες πως βλεπουν,εγω ξερω οτι για να βρουν την χτυπημενη οι καρτεριτζιδες εχουν φακο :!: .Ωραιο <κυνηγι>ε?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 05, 2007 9:00 pm 
Άβαταρ μέλους

Πραγματικα τοτε η ζημια ειναι πολυ μεγαλη!!! Ειναι κριμα... τελειως ανηθικο απεναντι στο θηραμα

Ευχαριστω για την ενημερωση!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 05, 2007 9:15 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Το καρτέρι της μπεκάτσας είναι παράνομο πάει τελείωσε .
Ειδικά οι συνάδελφοι που είναι κάτοχοι δεικτών σκύλων και κάθονται καρτέρι για να αυξήσουν τον αριθμό στην πουλιάστρα είναι απαράδεκτοι τελεία και παύλα !
Το πουλί όπως προαναφέρει σωστά ο συνάδελφος είναι χωρίς άμυνες στην πραγματικότητα .
Δυστυχώς δε ο αριθμός των μπεκατσών που σκοτώνετε έτσι είναι πολύ μεγάλος και βέβαια δεν υπάρχουν στοιχεία γιατί είναι παράνομο και κανείς δεν τα δίνει για να καταγραφούν.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα , σε ένα μέρος που ανεβαίνουν η καταβαίνουν είκοσι πουλιά από ένα μπάσιμο σε μία βδομάδα συστηματικού καρτεριού δεν θα υπάρχει κανένα ίσως και αυτό γιατί θα ανεβοκατεβαίνουν από το ίδιο μέρος και σχεδόν από την ίδια τροχιά μέχρι να πεθάνουν όλες !
Και όλα τις περισσότερες φορές για να κρεμαστούν στην πουλιάστρα η στο καφενείο !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 05, 2007 10:30 pm 
Άβαταρ μέλους

H MΠΕΚΑΤΣΑ ΕΧΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΟ ΠΡΩΙ ΒΡΑΔΥ ΜΕ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΕΩΣ & ....ΣΤΟ ΛΕΠΤΟ..
ΠΑΛΙΑ ΤΙΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣΑΝ ΜΕ ΔΥΧΤΙΑ.....Ο ΚΑΡΤΕΡΙΤΖΗΣ ΕΠΙΛΕΓΕΙ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ....ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΘΑΡΟ ΟΥΡΑΝΟ(Για να δει τα πουλια) & ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΘΑΡΟ ΕΔΑΦΟΣ (για να τα βρει) ΣΥΝΗΘΩΣ ΜΕΤΑΞΙ ΔΑΣΟΥΣ & ΡΕΜΑΤΙΑΣ Η ΥΓΡΟΒΙΟΤΟΠΟΥ.
ΑΠΟ ΤΑ 16 μου ΕΩΣ ΤΑ 19 μου ΠΟΥ ΑΠΕΚΤΗΣΑ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΣΚΥΛΟ ΚΥΝΗΓΟΥΣΑ (δεν κρυβομαι πισω απο το δακτυλο μου) ΤΗΝ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΣΤΟ ΚΑΡΤΕΡΙ ΟΤΑΝ ΕΙΧΕ ΞΑΣΤΕΡΙΑ. ΗΤΑΝ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΤΟΤΕ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ. ΕΙΧΑΝ ΔΕ ΕΚΠΕΔΕΥΤΕΙ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΣΚΥΛΙΑ ΕΙΧΑΝ ΤΟΤΕ , ΝΑ ΚΟΙΤΑΝΕ ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΥΠΟΜΟΝΕΤΙΚΑ & ΝΑ ΑΠΟΡΤΑΡΟΥΝ ΤΙΣ ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΤΟΥΣ ΧΤΥΠΟΥΣΕ. ΠΗΓΕΝΑΜΕ ΜΕ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΕΝΟΣ ΜΕΓΑΛΙΤΕΡΟΥ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ, ΧΤΥΠΟΥΣΑΜΕ 4-5 ΠΟΥΛΙΑ & ΣΤΟ ΚΑΡΤΕΡΙ ΒΑΡΟΥΣΑΜΕ ΑΛΛΑ ΤΟΣΑ. ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΘΥΜΑΜΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑΜΕ 9 ΠΟΥΛΙΑ!!!!!!!!!!
ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΧΑΖΟΜΑΡΑ ΑΦΟΥ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΧΤΥΠΟΥΣΑΜΕ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΣΥΚΩΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ.........ΕΤΣΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΟΥΜΕ Η ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΛΑ ΣΚΥΛΙΑ Ή ΘΑ ΜΕΝΑΜΕ ΟΠΩΣ ΟΙ ΠΑΠΟΥΔΕΣ ΜΑΣ & ΟΙ ΠΑΤΕΡΑΔΕΣ ΜΑΣ "ΕΥΚΑΙΡΙΑΚΟΙ ΑΡΠΑΓΕΣ" & ΜΟΝΟ................
ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΛΛΟΓΟ (η αρχη εγινε πριν 10χρονια) ΚΥΝΗΓΗΣΑΜΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΤΟΥΣ ΚΑΡΤΕΡΙΤΣΙΔΕΣ, ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΠΛΕΟΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ, ΠΩΣ ΣΧΕΔΟΝ ΜΗΔΕΝΙΣΤΙΚΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΕΔΩ & 4-5 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΟΥ.
ΑΥΤΟ ΣΥΝΤΕΛΕΣΕ & ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΩΣ ΕΤΡΩΓΑΝ ΤΟ "ΚΡΑΞΗΜΟ ΤΗΣ ΑΡΚΟΥΔΑΣ" ΟΤΑΝ ΕΜΠΑΙΝΑΝ ΣΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΜΕ ΤΙΣ ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ . ΜΗΝ ΕΧΟΝΤΑΣ ΛΟΙΠΟΝ 'ΚΟΙΝΟ" ΝΑ ΤΙΣ ΔΕΙΞΟΥΝ & ΕΧΟΝΤΑΣ ΣΥΝΕΧΩΣ ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΤΗΣ ΜΥΝΗΣΗΣ (ειχαμε κατασχεσει & μερικα οπλα) ΑΛΛΑ & ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΩΣ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΞΕΡΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΤΙΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΔΥΠΛΑΝΟΥ ΤΟΥ & ΟΛΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ, ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΜΑΣΤΙΓΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΠΩΛΕΜΗΣΟΥΜΕ.........

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 06, 2007 8:26 am 
Άβαταρ μέλους

Μία είναι η λύση η παρουσία της Θηροφυλακής τουλάχιστον στα πιο γνωστά σημεία , είναι αποτρεπτική και μόνο η εμφάνιση του τσίπ της , αφού είναι αδύνατον να φυλαχτούν όλα τα μέρη που είναι χιλιάδες πανελλαδικώς . 8) :(

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 06, 2007 10:16 am 
Άβαταρ μέλους

ΑΚΟΥΣΑ ΟΤΑΝ ΑΝΕΒΗΚΑ ΠΡΙΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΣΤΗΝ ΗΠΕΙΡΟ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΥΧΙΕΤΑΙ ΟΤΙ ΧΤΥΠΑΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΣΤΟ ΚΑΡΤΕΡΙ...ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΣΚΥΛΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΕΙΩΜΑ ΤΟΥ ΠΡΩΙΝΟΥ ΚΑΡΤΕΡΙΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΙΝΑΝ ΤΟ ΠΡΩΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΠΟΥ ΕΙΤΕ ΔΕ ΧΤΥΠΗΣΕ ΕΙΤΕ ΔΕ ΠΡΟΛΑΒΕ ΝΑ ΤΟΥΦΕΚΙΣΕΙ....ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΕΧΕΙ ΣΚΥΛΟ ΔΕΝ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΖΩ ΚΑΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΤΟ ΧΩΝΕΨΩ....

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 06, 2007 12:16 pm 
Άβαταρ μέλους

ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΘΟΔΩΡΗ...ΕΧΤΕΣ ΤΟ ΣΟΥΡΟΥΠΟ ΕΓΩ ΦΥΛΑΓΑ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΠΙ Κ ΓΥΡΩ ΓΥΡΩ ΕΓΙΝΕ ΧΑΜΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ... ΑΦΟΥ ΑΙΣΘΑΝΟΜΟΥΝΑ ΗΛΙΘΙΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΓΕ ΤΙΠΟΤΑ Κ ΟΙ ''ΕΞΥΠΝΟΙ'' ΕΙΧΑΝ ΠΑΡΕΙ ΦΩΤΙΑ...ΑΛΛΑ ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΚΥΝΗΓΗΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΟΠΩΣ ΤΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΡΔΙΑ ΝΑ ΤΟ ΤΟΥΦΕΚΙΣΕΙΣ ΣΤΟ ΚΑΡΤΕΡΙ...ΜΠΟΡΕΙ ΦΕΤΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΣΚΥΛΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΥΝΗΓΗΣΩ(ΤΟ ΕΝΑ ΠΕΘΑΝΕ ΑΠΟ ΓΗΡΑΤΕΙΑ 12 ΧΡΟΝΩΝ Κ ΤΟ ΑΛΛΟ 6 ΧΡΟΝΩΝ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ ΤΟΥ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΜΕΤΑ) ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΡΔΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΤΟΥΦΕΚΙΣΩ ΣΤΟ ΚΑΡΤΕΡΙ...

ΑΡΙΣ ΧΕΛΑΣ
ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 20, 2007 2:19 pm 
Άβαταρ μέλους

Δυστυχως γινεται της π******ς σε οτι κυνηγοτοπο πηγα να κυνηγησω μπεκατσες το τελευταιο 10ημερο. Ειμαι πραγματικα θλημμενος για την κατασταση.Κριμα κυριοι.Και καποιοι καθονται και κοιτανε απλα.

Πεσανε πουλια στην χωρα μας, και καποιοι δολοφονοι παρανομοι αληταραδες κανουν το κεφι τους το επιμαχο 20αλεπτο... Εχω ξενερωσει πολυ αγρια , καθως επισης εχω ξενερωσει που πληρωνω και βγαζω αδεια κυνηγιου, και τα χρηματα αυτα δεν αξιοποιουνται καταλληλα για να πιαστουν καποιοι μαγκες και να τους παρουν τα οπλα.Ειδικα για αυτο το τοσο πιεσμενο πουλι, πραγματικα πρεπει να γινει κατι.

Παιδια δεν γραφω τοσο πολυ εδω, οσο διαβαζω.Θεωρω οτι πρεπει να κανουμε κατι επιγοντως να πιαστουν οσο το δυνατον περισσοτεροι καρτερατζιδες μπεκατσας.Ισως να τα εχουμε ξαναπει.Ισως το μυαλο μου να μην ειναι τοσο ξυραφι ετσι ωστε να πρωτεινω την λυση.Αλλα μην ξαναπουμε οτι θα περιμενουμε να πανε οι δασοφυλακες να τους πιασουν...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 21, 2007 8:52 am 
Άβαταρ μέλους

Παιδιά φέτος είναι χρονιά μπεκάτσας ιδιαίτερα για εμάς στην Μακεδονία , θαυμάσια χρονιά πραγματικά .
Από την άλλη αυτό , δηλαδή η ύπαρξη των πουλιών συνεχώς έχει κάνει τους πάντες να βγαίνουν για καρτέρι , ακόμη και άτομα που δεν ασχολούνταν !
Λύσεις εκτός από την θηροφυλακή δεν υπάρχει , πάρτε τηλέφωνο τους αρμοδίους κατά περιοχή θηροφύλακες , ότι σωθεί θα είναι καλό , η άλλη λύση να τους διώχνουμε εμείς, αλλά αυτό εχει πολλά ρίσκα …. και μπλεξίματα… οπότε του θηροφύλακα είναι μάλλον η μοναδική λύση . :roll:
:roll:

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 6   [ 90 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: