Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 8   [ 117 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΦΟΛΕΣ - ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΟΥΜΕ ΣΚΥΛΟΥΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 11, 2007 11:33 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Υπουλοι δολοφόνοι

Του Σταυρουτ Τζιμα/ stzimas@kathimerini. gr

Zει μόνη της, σε προχωρημένα γηρατειά, σ ένα ορεινό χωριό της Θεσπρωτίας, όπου τον χειμώνα για να πει άνθρωπος καλημέρα σε άνθρωπο χρειάζεται να περάσει και μια εβδομάδα.

Σύντροφοί της ο γάτος και ο σκύλος της. Με αυτούς «συνομιλούσε» στις ατέλειωτες ώρες της μοναξιάς, αυτοί ήταν οι «φρουροί» του νοικοκυριού της.

Παραμονές του Πάσχα ο γάτος βρέθηκε νεκρός κοντά στο σπίτι και πριν από λίγες μέρες και ο σκύλος, ένα πανέμορφο «κόλεϊ», καμάρι του χωριού, στο γειτονικό δάσος.

Τα κήδεψε και τα δύο, ένα πλάι στο άλλο, και τα μοιρολόγησε, όπως μοιρολόγησε και τον άντρα της.

Τώρα έμεινε μόνη της και καταριέται εκείνους που της αφαίρεσαν ό, τι πολυτιμότερο είχε κοντά της.

Δεν χρειάστηκαν νεκροψίες και νεκροτομές για να εξακριβωθούν τα αίτια του θανάτου.

Η διάγνωση ήταν απλή. Τα αθώα ζωάκια δηλητηριάστηκαν και ο θάνατός τους, όπως λένε οι κτηνίατροι που γνωρίζουν, θα πρέπει να ήταν αργός και φρικτός.

Ολοι, όσοι πληροφορήθηκαν το γεγονός, κατάλαβαν τι έγινε.

Τα κατοικίδια έπεσαν θύματα ύπουλης δολοφονικής επίθεσης. Αυτό που λένε «έφαγαν φόλα». Οχι, η γιαγιά δεν είχε διαφορές με καποιον γείτονα -πού να τον βρει άλλωστε; - ο οποίος την εκδικήθηκε με αυτό τον απαίσιο τρόπο.

Τα άκακα ζώα έπεσαν θύματα της δολοφονικής μανίας ασυνείδητων κυνηγών ή κτηνοτρόφων να εξολοθρεύουν με ύπουλο τρόπο τους «ανταγωνιστές» τους ή τους «εχθρούς» των κοπαδιών τους.

Κυνηγοί βάζουν δηλητηριασμένα δολώματα για να εξοντώσουν τις αλεπούδες και τα κουνάβια που επιτίθενται στα θηράματά τους, όχι βεβαίως για να προστατεύσουν τους λαγούς και τις πέρδικες, αλλά για να τα σκοτώσουν στη συνέχεια οι ίδιοι.

Κτηνοτρόφοι για να απαλλαγούν απο τους λύκους -προστατευόμενο είδος- ασχέτως αν στις περισσότερες φορές βρίσκουν ψόφια τα ίδια τα σκυλιά που εκτρέφουν για να προστατεύουν το κοπάδι. Υπάρχουν και εκείνοι που βάζουν «φόλες» γιατί δεν ανέχονται την παρουσία αδέσποτων σκυλιών.

Το κρούσμα, στην ορεινή Θεσπρωτία, δεν είναι βεβαίως μοναδικό.

Προ ημερών δεκαοχτώ μαυρόγυπες, υπό εξαφάνιση αρπακτικό, βρέθηκαν νεκροί στα σύνορα Ελλαδας-ΠΓΔΜ και στην Πάνω Πόλη της Θεσσαλονίκης εφτά σκυλιά πέθαναν από την ίδια αιτία: έφαγαν εμποτισμένο με ισχυρό φυτοφάρμακο δόλωμα.

Η εκτεταμένη χρήση δηλητηριασμένων δολωμάτων αποτελεί κοινό μυστικό στην ύπαιθρο. Ενας λόγος που η πανίδα καταστρέφεται, για την ακρίβεια δολοφονείται ύπουλα, είναι και αυτός. Το χειρότερο είναι ότι γι’ αυτό το διαρκές έγκλημα οι πάσης φύσεως αρμόδιοι σιωπούν.

Πηγή Καθημερινή http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_9_11/05/2007_226671

Τελευταία επεξεργασία από gpeppas και Δευτ Δεκ 01, 2008 5:27 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 11, 2007 11:52 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Αν και ο συγκεκριμένος δημοσιογράφος είναι καθαρός αντικυνηγός και σε πολλά άρθρα του είναι άδικος και αδιάβαστος στο συγκεκριμένο εγώ προσωπικά αν και καταλαβαίνω και βλέπω την υπερβολή δεν νομίζω ότι λέει κάποιες μη αλήθειες !
Πολύ σωστά μάλιστα λέει ότι ο βασικός ένοχος είναι το κράτος που κάθεται με σταυρωμένα χέρια και παρακολουθεί !
Παρακαλάνε οι Κυνηγετικές οργανώσεις να κάνουν σωστά και κάτω από αυστηρό επιστημονικό έλεγχο τις όποιες καταπολεμήσεις υπερβολικού αριθμού επιβλαβών και άρα καταστροφικών για την υπόλοιπο άγρια πανίδα όπως γίνεται σε όλες μα όλες τις χώρες της Ευρώπης !
Εισακούστηκαν όχι βέβαια !!!!
Οι 'ίδιες οργανώσεις τα λένε για την εξάπλωση της αλεπούς , λύκου , φωνάζουν πάρτε μέτρα , ενημερώστε , αποζημιώστε άμεσα προτού οι κτηνοτρόφοι που θα πληγούν τα πάρουν μόνοι τους , εισακούστηκαν όχι βέβαια !
Πόσοι κυνηγοί αθώοι έχουν χάσει έτσι τους τετράποδους συντρόφους τους , είτε την κυνηγετική περίοδο είτε όχι ,δυστυχώς πάρα πολλοί !:twisted:
Συγνώμη αλλά αυτή είναι η άποψή μου και σε τελική ανάλυση αν το σκεφτείτε και η αλήθεια !
:cry: :cry:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 12, 2007 8:49 pm 
Άβαταρ μέλους

Προσοχή στην ζώνη εκπαίδευσης στην περιοχή τις Πετρούπολης επάνω
από την Αγ. Τριάδα γιατί έχουνε ρίξει φόλες.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 26, 2007 12:34 pm 
Άβαταρ μέλους

Προσοχή και στι φόλες , άρχισε το ύπουλο σκηνικό πάλι , Φωκίδα έχουν ρίξει σε κάποια σημεία όπως και Βοιωτία .
Με την επίσημη έναρξη της πέρδικας πολύ προσοχή γιατί θα έχουμε άυξηση του λυπηρού φαινιμένου , πάρα πολύ προσοχή παιδιά , μόνο έτσι θα προστατέψουμε τα σκυλιά μας όσο είναι δυνατό !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 26, 2007 1:04 pm 
Άβαταρ μέλους

MOUNTAIN γίνε πιο συγκριμένος γιατί αλλιώς δεν βγαίνει άκρη από δυο ολόκληρους νομούς.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 02, 2007 3:12 pm 
Άβαταρ μέλους

ΠΡΟΣΟΧΗ

ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΩΝ ΛΕΓΡΕΝΩΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΕΡΝΑ ΕΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΤΟΥ ΔΡΥΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΡΙΞΕΙ ΦΟΛΕΣ ΔΙΑΣΠΑΡΤΕΣ !!!!!!!!

ΠΡΟΣΟΧΗ!!
ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΕΠΙΤΗΔΙΟΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΟΠΟΥΝ ΧΕΡΙΑ ΚΑΙ ΠΟΔΙΑ

Τελευταία επεξεργασία από αλεξανδρος-ΤΟΜΜΥ και Τετ Ιαν 30, 2008 4:50 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 02, 2007 3:39 pm 
Άβαταρ μέλους

Φόλες στο Καρπενήσι
Το Σάββατο 29/9/07 και ώρα 6:30 πρωινή στην θέση «Ταμπούρια» στη Καλιακούδα δηλητηριάστηκε από φόλα κυνηγόσκυλο.
Από την έρευνα που έγινε στο σημείο και στην ευρύτερη περιοχή προκύπτει ότι η ενέργεια αυτή ξεπέρνα κάθε όριο και λογική και είχε σκοπό να εξοντώσει κάθε σκυλί το οποίο θα έβγαινε από το αυτοκίνητο να κυνηγήσει. Ενδεικτικό αυτού είναι ότι βρέθηκαν περίπου 40 φόλες όχι μόνο γύρω από το αυτοκίνητο του κυνηγού αλλά και σε ακτίνα 300 μ περίπου από αυτό, επιμελώς τοποθετημένες και όχι μόνο κατά μήκος του δρόμου αλλά και σε μονοπάτια που οδηγούν και σε άλλα σημεία του βουνού.
Εκτιμούμε ότι η τοποθέτηση έγινε από άτομο που γνωρίζει πολύ καλά την περιοχή και τις συνήθειες των κυνηγών και κινείται συχνά σε αυτή.
Το τμήμα ασφάλειας Καρπενησίου επιλήφθη έρευνας και προανάκρισης.
Την υπόθεση παρακολουθεί στενά ο σύλλογος μας, ο οποίος θα συνδράμει τις Αρχές για την αποκάλυψη του δράστη.

ΤΟ Δ.Σ. ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ

http://www.kinigotopos.gr/news.asp?id=1129

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 02, 2007 4:46 pm 
Άβαταρ μέλους

Προσοχή παιδιά ΦΟΛΕΣ και στην Ναυπακτία αλλά και στην περιοχή της Δεσφίνας.
Με τρελαίνει αυτό το πράγμα πάντως , ελπίζω ποτέ να μην πιάσω κάποιον στα πράσα να κάνει αυτή την δουλειά, δείχνει ψυχή μαύρη και νεκρή και σίγουρα όχι ανθρώπινη για όποιο λόγο και να γίνετε αυτό !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 02, 2007 5:23 pm 
Άβαταρ μέλους

popeye έγραψε:
Με τρελαίνει αυτό το πράγμα πάντως , ελπίζω ποτέ να μην πιάσω κάποιον στα πράσα να κάνει αυτή την δουλειά, δείχνει ψυχή μαύρη και νεκρή και σίγουρα όχι ανθρώπινη για όποιο λόγο και να γίνετε αυτό !
ΝΑΥΠΑΚΤΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΕΡΙΟΧΗ?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 02, 2007 5:40 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Παιδιά μία μικρή παράκληση.
Όταν γράφετε για φόλες σας παρακαλώ μην αναφέρεστε γενικευμένα σε έναν ολόκληρο νομό γιατί έτσι προκαλούμε αναταραχή (αυτό θέλουν και αυτοί που τις βάζουν για να μείνουν μόνοι τους ) σε μεγάλο πλήθος κυνηγών που ίσως θα ήθελαν να κυνηγήσουν εκεί .
Καταλαβαίνω ότι δεν θέλετε να πείτε ονομασίες κλπ για τα διάφορα κυνηγοτόπια σας αλλά τουλάχιστον να είστε λίγο περισσότερο διαφωτιστικοί για τα μέρη που έπεσε στην αντίληψη σας ότι υπάρχουν φόλες, επίσης να ενημερώνετε την κατά τόπο θηροφυλακή και Κ Σύλλογο.
Και ένα τελευταίο η εδώ ενημερώσεις να είναι επαληθευμένες και όχι άκουσα η μου είπε που του είπαν κλπ
Σας ευχαριστώ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 02, 2007 6:41 pm 
Άβαταρ μέλους

ΓΡΑΙΚΟΣ έγραψε:
popeye έγραψε:
ΝΑΥΠΑΚΤΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΕΡΙΟΧΗ?

Στα δύο βουνά πάνω από την Ναύπακτο και το δεξί μετά το ποτάμι.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 01, 2007 5:12 pm 
Άβαταρ μέλους

ONYX έγραψε:
Καλημέρα φίλοι, είχα αρκετό να γράψω αλλά δυστυχώς ενώ παρακολουθούσα την κοινότητα μας δεν ήμουν συναισθηματικά έτοιμος να μιλήσω πάλι για κυνηγητικά . στις αρχές του Νοέμβρη σε κυνήγι πέρδικας στην Πελοπόννησο ,εγώ και ο φίλος μου δυστυχώς χάσαμε τα σκυλιά μας από φόλα και τα τέσσερα , μέσα μία ώρα .
Μαζί μου πάντα έχω και χρησιμοποίησα τα γνωστά , εμετικά , ατροπίνες , καρβουνάκια κλπ δυστυχώς το δηλητήριο δεν άφησε καμία μικρή χαραμάδα σωτηρίας , φύγαν έτσι άδικα και με πόνους για τον ουρανό , αφήνοντας εμάς παράλυτους και ακρωτηριασμένους ψυχικά και σωματικά .
Τέλος πάντων , αυτή την στιγμή έχω ένα καινούργιο σύντροφο 13 μηνών που προσπαθώ να τον ξεκινήσω .

Δυστυχώς ακόμη για πολλά χρόνια κάποιοι ηλίθιοι εγκληματίες θα προκαλούν πόνο σε εμάς αλλά θα παίρνουν και τις ζωές αθώων ψυχών που δεν τους φταίνε σε τίποτε .
Ο Κόσμος μας είναι ένα γεμάτο μπ…….. που μέσα του περικλείει πολλούς διαταραγμένους ανθρώπους .
Να τα θυμάσαι συνάδελφε με χαρά , όσο κυνηγούσαν ζούσαν αυτό για το οποίο είναι φτιαγμένα, τώρα είναι σε ένα κόσμο καλύτερο ελπίζω ,απαλλαγμένο από την ανθρώπινη κακία .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 01, 2007 7:16 pm 
Άβαταρ μέλους

Φιλε ΟΝΥΧ πραγματικα λυπαμαι πολυ για αυτο που σας συνεβει! Περα απο το κυνηγι εχω μια ιδιαιτερη αγαπη στα σκυλια και καθε φορα που ακουω κατι τετοιο με πιανει μεγαλη στεναχωρια. Δυστυχως υπαρχουν στις μερες μας αυτοι οι ανθρωποι(να τους χαρακτηρισω απο διαστρεμενους μεχρι και ψυχανωμαλους... νομιζω και λιγο τους πεφτει...) που εχοντας σκοπο να απομακρυνουν τους "ξενους" κανουν τα παντα!

Εχω ακουσει απιστευτα περιστατικα απο πολυ γνωστο μαγαζατορα του χωρου... οχι μονο γυρω απο το αμαξι αλλα και μεσα στο τρειλερ ή στην κουτα μεταφορας ριχνουν οι αλητες φολες αν τις αφηνουμε ανοιχτες... γι'αυτο προσοχη!!!

Καλο θα ηταν και "υπερ-συνειδητοποιημενοι" κ.κ.Οικολογοι να ασχοληθουν και με αυτο το παρα πολυ σοβαρο θεμα και να αφησουν τις αντικυνηγετικες εκδηλωσεις...!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 02, 2007 11:15 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

ONYX έγραψε:
Καλημέρα φίλοι, είχα αρκετό να γράψω αλλά δυστυχώς ενώ παρακολουθούσα την κοινότητα μας δεν ήμουν συναισθηματικά έτοιμος να μιλήσω πάλι για κυνηγητικά . στις αρχές του Νοέμβρη σε κυνήγι πέρδικας στην Πελοπόννησο ,εγώ και ο φίλος μου δυστυχώς χάσαμε τα σκυλιά μας από φόλα και τα τέσσερα , μέσα μία ώρα .
Μαζί μου πάντα έχω και χρησιμοποίησα τα γνωστά , εμετικά , ατροπίνες , καρβουνάκια κλπ δυστυχώς το δηλητήριο δεν άφησε καμία μικρή χαραμάδα σωτηρίας , φύγαν έτσι άδικα και με πόνους για τον ουρανό , αφήνοντας εμάς παράλυτους και ακρωτηριασμένους ψυχικά και σωματικά .
Τέλος πάντων , αυτή την στιγμή έχω ένα καινούργιο σύντροφο 13 μηνών που προσπαθώ να τον ξεκινήσω .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 30, 2008 4:49 pm 
Άβαταρ μέλους

Κριμα,πολυ κριμα για ακομη μια φορα.
Φιλος το περασμενο σαββατοκύριακο εκανε εξορμηση στα Γιαννενα για μπεκατσες,με θλιβερο τελος.
2 Αγγλικα σεττερ και 1 κουρτσχαρ φωλιαστηκαν.
Ηταν σχεδιασμενο,προφανως απο ντοπιους αφου εριξαν τις φολες μεσα στο σκυλοκουτο.Ανιποψιαστο το παιδι,εβαλε τα σκυλια μεσα για το δρομο της επιστροφης,ομως...κριμα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 8   [ 117 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: