Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 2   [ 28 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΝΕΟΣ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΧΗ ΤΗΝ ΤΣΙΧΛΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΤΣΥΦΑ. HELP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Νοέμ 21, 2009 10:29 pm 
Άβαταρ μέλους

Γειά σας και απο εμένα.
Λέγομαι Λουκάς και είμαι απο Κρήτη- Άγιο Νικόλαο Νομός Λασιθίου. Εδώ και πολλά χρόνια ήθελα να ασχοληθώ με το κυνήγι και ειδικότερα με τα πτηνά θηράματα. Πήγα λοιπόν για όπλο και μετά απο πολλές επισκέψεις στο οπλοπωλείο κατέληξα στην καραμπίνα stoeger "την τούρκικη berreta" 720.00 euro. 1 μήνα τώρα που κυνηγάω έχω ρίξει 200 περίπου φυσίγγια με 3 εμπλοκές (το γεμάτο φυσίγγι που πάει να μπεί στη θαλάμη μένει το μισό έξω απο το κλείστρο (?).ο οπλοπώλης μου λέει ότι θέλει ρύθμισμα η γλώσσα (?) δεν του το έχω πάει ακόμα βέβαια.
Λοιπόν στο θέμα μας. Όσον αφορά τα φυσίγγια που έχω καταλήξει και πλέον προτιμάω και προτείνω είναι τα εξής: στη θαλάμη διασποράς Νο10 μάρκας ΤΗΕ BEST, και στην πάπια(αποθήκη) stokas double 9-10. Σπάνια θα ρίξω και το 3ο φυσίγγι.τσοκάκι χρησιμοποιώ 4**** ή και 5***** και αυτό επειδή αυτό που είπανε. δεν θα αναφέρθω στις επιτυχίες μου οσον αφορά τα θηράματα γιατί είναι μικρός ο αριθμός σε σχέση με άλλους κυνηυγούς εδω. Ο τρόπος που κυνηγάω λοιπόν είναι το περπατητό σε 2-3 καλα μέρη που έχω ανακαλύψει. Για καρτέρι δεν γνωρίζω ακόμα που βρίσκονται τα περάσματα και ποιές ημερομηνίες και ώρες-φυσίγγια και τσόκ. αν και δεν πιστεύω να είναι το ίδιο διασκεδαστικό όσο το περπατητό, να περπατάς χωρίς να ξέρεις που πηγαίνεις και να θαυμάζεις τα τόσο όμορφα μέρη που συναντάς στο διάβα σου, μέρη που δεν θα ανακάλυπτες ποτέ.

Η ερωτήσεις που θέλω να σας κάνω είναι οι εξής:
1. τι κάνει ακριβώς το κάθε τσόκ και για ποιά χρήση?
2. είναι οι "πουλοκυνηγοί" καλυτεροι απο τους λαγοκυνηγούς? (πολύ υποτίμηση υπάρχει εδώ πέρα για τους πουλοκυνηγούς ρε παιδιά)
3. Βλέπω στα dvd του κυνηγεσία περιοδικού την φοβερ'η βοήθεια ενός πουλόσκυλου, πόιντερ-σέττερ-επανιέλ πιο προτείνεται? και μέχρι πόσα χρήματα? ηλικία κτλ.
4.καποιο μέλος απο εδώ κοντά για λίγο κυνήγι με παρέα και βοήθεια εμπειρίας?
σας ευχαριστώ και συγνώμη που σας ζάλισα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΝΕΟΣ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΧΗ ΤΗΝ ΤΣΙΧΛΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΤΣΥΦΑ. HELP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Νοέμ 21, 2009 10:59 pm 
Άβαταρ μέλους

καλησπερα φιλε μου σου ευχομαι οτι καλυτερο σαν νεος που εισαι στα κυνηγια σου!!!Καταρχην θα σου πω να προσεχεις πολυ με το οπλο ουτε καν αδειανο να μην κοιταξει ποτε σε ανθρωπο, ενα αυτο!(κ τυπωσε το καλα στο μυαλουδακι σου,τα οπλα δν ειναι αστεια)Μετα οσον αναφορα που ειπες οτι κυνηγας τσιχλα περπατητο απ οτι καταλαβα, απο προσωπικη εμπειρια θα σου πω για τσοκ να βαζεις *** κ στην χειροτερη **** αν τουφεκας πολυ κοντα!κ σου λεω *** διοτι η τσιχλα ειναι μικρο πουλι κ οσο πιο στενο ειναι το τσοκ τοσο πιο μαζεμενα-συγκεντρομενα θα πανε τα σκαγια επανω στο θηραμα αρα αυξανονται οι πιθανοτητες να το λαβουν δραστικα κ να πεσει σκοτωμενο!θα σου ελεγα να χρησιμοποιεις *** στο περπατητο κ ΝΟ 8 αντε 9 οχι 10 κ ουτε διασπορας!(οχι οτι δν πεφτει με ΝΟ10 απλα το 10 εχει πολλα σκαγια μεσα με αποτελεσμα οταν θα πας να της φας να τρως συνεχεια σκαγια,αλλα κ επειδι το ΝΟ10 κ μαλιστα διασπορα δν εχει καλη διατριτικοτητα μετα απο καποια μετρα κ μετα ενω με το ΝΟ8 θα εχεις)Μαθε να κυνηγας εαν θελεις ετσι οπως σου ειπα!στο 2ο ερωτημα σου θα σου απαντησω απλα!Δεν υπαρχει καλυτερος κ χειροτερος κυνηγος!το θεμα ειναι να εισαι νομιμος σ αυτο το χομπι που κανεις κ πανω απ ολα να το αγαπας κ να το κανεις για την παρτυ σου κ οχι για να ασ πουμε "δειξεις" στους αλλους οτι ποσα σκοτωσες τι εκανες κ τι ερανες!!κ κατι αλλο!οτιδηποτε διαβαζεις περι κυνηγιου στον τυπο δεν χρειαζεται να τα κανεις κατα γραμμα απλα θα διαβαζεις!!!το τι θα κανεις στο κυνηγι τι παντελονι θα φορεσεις με ποσα λεφτα τι φυσιγγια θα παρεις να ριξεις αυτα θα τα δεις εσυ στην διαρκεια!!οτιδηποτε αλλο θελεις να με ρωτησεις μπορεις να μου στηλεις p.m(προσωπικο μνμ)και θα σου απαντησω αν γνωριζω!!!φιλικα. :wink: :wink: :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΝΕΟΣ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΧΗ ΤΗΝ ΤΣΙΧΛΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΤΣΥΦΑ. HELP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Νοέμ 22, 2009 4:49 pm 
Άβαταρ μέλους

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΜΟΥ ΕΞΑΚΟΛΛΟΥΘΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΓΩ ΔΕΝ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΣΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΥΝΗΓΩΝ, ΜΟΝΟΣ ΕΙΜΑΙ, ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΟΜΠΥ. ΕΝΑ ΒΑΣΙΚΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ, ΤΙ ΡΑΤΣΑ, ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ, ΠΟΣΑ ΝΑ ΔΙΑΘΕΣΩ, ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΩ ΚΤΛ. ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ, ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΜΑΚΡΥΑ ΓΙΑ ΠΕΡΠΑΤΗΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙΣ 7 ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΙΣ 1 ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ,(ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 20+ ΣΗΚΩΜΑΤΑ, 5 ΤΣΙΧΛΕΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ, ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΞΑΦΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΑΠΡΟΟΠΤΟΥ ΠΕΤΑΓΜΑΤΟΣ-ΣΗΚΩΜΑΤΟΣ, ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΟΣΟ ΑΜΑ ΕΧΕΙΣ ΣΚΥΛΟ, ΣΥΝΑΝΤΑΩ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΜΟΥ 1 ΛΑΓΟΚΥΝΗΓΟ ΜΕ 4 ΣΚΥΛΙΑ ΕΙΧΕ ΒΓΑΛΕΙ 4 ΛΑΓΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ. ΕΧΩ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΤΣΟΚΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ, ΣΤΟ ΠΕΡΠΑΤΗΤΟ, ΤΑ ΑΠΟΤΟΜΑ ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΣΗΚΩΜΑΤΑ "ΚΑΤΑ ΤΗ ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ" ΘΕΛΟΥΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ, ΕΓΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΣΤΗ ΜΟΙΡΑ, ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΜΕ ΤΑ 9-10 ΠΟΥ ΡΙΧΝΩ, ΙΣΑ -ΙΣΑ ΕΧΕΙ 2-3 ΣΚΑΓΙΑ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΤΟ ΠΟΥΛΙ. ΤΑ ΤΣΟΚΑΚΙΑ ΤΩΡΑ, ΜΕ ΤΟ 3*** ΜΟΥ ΦΕΥΓΟΥΝ ΠΟΛΛΑ, ΜΕ ΤΟ 4+5 ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΕΧΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.

ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ - ΠΕΡΔΙΚΑΣ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΛΑΣΙΘΙΟΥ , Η ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Νοέμ 22, 2009 9:37 pm 
Άβαταρ μέλους

καποιος να βοηθήσει λιγο στις απορίες μου?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Νοέμ 22, 2009 10:22 pm 
Άβαταρ μέλους

Φίλε κατ'αρχην καλή αρχή με την κυνηγετική σου δραστηριότητα. Το ότι δεν κυνηγά κανείς από την οικογένεια σου δεν είναι κακό μπορείς και μόνος σου σιγά σιγά να ξεκινήσεις, μην περιμένεις να έχεις τις ίδιες επιτυχίες στο κυνήγι όπως οι άλλοι που έχουν περισσότεροι πείρα από σένα αυτή αποκτείται σιγά με τον χρόνο και την ενασχόληση σου με το κυνήγι. Aν κατάλαβα καλά θες να αποκτήσεις σκύλο φερμας, αλλά αυτός δεν είναι για τσίχλες οι τσίχλες δεν κυνηγιούνται με σκυλιά φερμας. Τα σκυλιά σε αυτό το κυνήγι τα έχουμε για να μας βρίσκουν τα βαρεμένα πούλια και να μας τα φέρνουν γιατί όπως θα δεις και εσύ τα βαρεμένα χαμένα πουλιά είναι αρκετά σε κάθε εξόρμηση. Σκυλιά επαναφοράς είναι τα κοκερ τα σπριγκερ τα λαμπραντορ και άλλα. Τώρα για τα τσοκάκια και τα φυσίγγια ο καθένας χρησιμοποιεί διαφορετικά αυτα που του έχουν δώσει καλύτερα αποτελέσματα, όπως λες και εσύ ότι με τα 4-5 έχεις περισσότερες επιτυχίες τότε υιοθέτησε το.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Νοέμ 22, 2009 10:33 pm 
Άβαταρ μέλους

Λουκα, επειδη ενας λαγας πηρε 4 λαγους σε ενα πρωινο, δεν σημαινει οτι ειναι καλος κυνηγος, καλος λαθροθυρας πιο πιθανον.

Τωρα οσο εχει να κανει με το κυνηγι της τσιχλας. Τα διασπορας φυσιγγια δεν θελουν πολυ ανοιχτα τσοκ, γιατι εκει χανεται η μπαλα, τα σκαγια πανε οπου ναναι.
Τωρα η καλη ντουφεκια δεν ειναι μονο ανοιχτη-κλειστη κατανομη αλλα και ψυχολογια. Αν νιωθεις πιο σιγουρος με διασπορας ριχτο. Εγω δεν τα χρησιμοποιω, ειδικα σε τσιχλα. Εγω βαζω σολα τα κυνηγια 3 *** τσοκ. Οταν κυνηγησω τσιχλα θα ριξω συγκεντρωτηρα. Ο συγκεντρωτηρας βαραει και κοντα και μακρια, ο διασπορεας βαραει μονο κοντα. Αυτα θα τα δεις μονος σου με δοκιμες, μην περιμενεις κανενα ευαγγελιο.

Για σκυλο..σιγα σιγα. Αν θες σκυλο για να σου τα φερνει, μονο απορτ, τοτε ψαχνεις σπριγκερ, κοκερ,λαμπραντορ κλπ. Αν θες να ασχοληθεις με λαγο εχει αλλα σκυλια, για περδικα-μπεκατσα αλλα, και παει λεγοντας. Κυνηγα τσιχλα προς το παρον και οταν αποκτησεις εμπειρια θα νιωσεις την αναγκη και για κατι αλλο.
Τωρα, χωρις καμια γνωση για σκυλια, αν πας να αγορασεις κατι, θα σου δωσουν σαβουρα και θα την ακριβοπληρωσεις, αφου και εσυ δεν ξερεις τι ζητας και αυτο θα το δουν απο χιλιομετρα. Οποτε χρειαζεσαι πειρα που θα την αποκτησεις, διαβασμα και αν σου κατσει καμια παρεα εμπειρη καλως.
Καλη συνεχεια

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Νοέμ 22, 2009 11:04 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

LUCAS έγραψε:
Γειά σας και απο εμένα.

Η ερωτήσεις που θέλω να σας κάνω είναι οι εξής:
1. τι κάνει ακριβώς το κάθε τσόκ και για ποιά χρήση?
2. είναι οι "πουλοκυνηγοί" καλυτεροι απο τους λαγοκυνηγούς? (πολύ υποτίμηση υπάρχει εδώ πέρα για τους πουλοκυνηγούς ρε παιδιά)
3. Βλέπω στα dvd του κυνηγεσία περιοδικού την φοβερ'η βοήθεια ενός πουλόσκυλου, πόιντερ-σέττερ-επανιέλ πιο προτείνεται? και μέχρι πόσα χρήματα? ηλικία κτλ.
4.καποιο μέλος απο εδώ κοντά για λίγο κυνήγι με παρέα και βοήθεια εμπειρίας?
σας ευχαριστώ και συγνώμη που σας ζάλισα.

1)
Τα τσοκαρίσματα για το κυνήγι με σκύλο φέρμας http://www.alfa-omega.gr/article.asp?AID=1545

ΤΑ ΤΣΟΚ ΚΑΙ Η ΧΡΗΣΗ ΤΟΥΣ ΣΤΗ ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ IPSC http://www.shooters.gr/index.php?showtopic=644

Η ορθή χρήση για τα τσοκ http://www.ethnos.gr/article.asp?catid= ... id=3872754

2) Δεν υπάρχει καλύτερος η χειρότερος όπως το θέτεις, όλοι κυνηγοί έιναι , απλά διαφορετικών θηραμάτων και δεν συγκρίνονται μεταξύ τους , είναι διαφορετικά κυνήγια.
Καλοί και κακοί πάνω στο κυνήγι τους υπάρχουν και από τις δύο μεριές .

3) Είναι θέμα γούστου και προσωπική προτίμησης , καλά σκυλιά υπάρχουν σ όλες τις κυνηγετικές φυλές , αν τους έχεις δώσει και τις κατάλληλες ευκαιρίες .
Τα κουτάβια πάνε στην "αγορά" από 250 - 1300 ευρώ , μία λογική τιμή για καλές αποδεδειγμένα γραμμές από γονείς καλούς κυνηγούς 500-600 ευρώ.

Αυτά σαν αρχή και καλώς ήρθες , ότι θέλεις ρώτα θα προσπαθήσουμε να σε βοηθήσουμε αν μπορούμε .

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 23, 2009 11:03 am 
Άβαταρ μέλους

Πρόσεχε με τα Τούρκικα όπλα , βγάζουν προβλήματα , αν μπορείς μην δεχτείς επισκευή αλλά αλλαγή . 8)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 23, 2009 4:59 pm 
Άβαταρ μέλους

μιλήσαμε για επισκευή αλλά δεν είπα κάτι για αλλαγή, οταν πάω όμως θα μιλήσω και για αλλαγή, σκέφτομαι την vitoria es 100 της beretta, το ίδιο οικονομική και αυτή. τι λέτε?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 23, 2009 8:42 pm 
Άβαταρ μέλους

LUCAS έγραψε:
μιλήσαμε για επισκευή αλλά δεν είπα κάτι για αλλαγή, οταν πάω όμως θα μιλήσω και για αλλαγή, σκέφτομαι την vitoria es 100 της beretta, το ίδιο οικονομική και αυτή. τι λέτε?

Εγώ το έχω 2 χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένος το συγκεκριμένο όπλο. Και εγώ στις τσίχλες πολλές φορές βάζω διασποράς φυσίγγια και Ν.4 τσόκ αλλά σε συγκεκριμένα μέρη. Με την πάροδο του χρόνου θα καταλάγεις που θα βάζεις τι και όσο για τον σκύλο κυνήγησε πρώτα 1 χρονιά να αποκομίσεις εμπειρίες και να κατασταλάξεις σε πιο συγκεκριμένες απαιτήσεις από τον σκύλο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 23, 2009 9:50 pm 
Άβαταρ μέλους

LUCAS καλώς ήρθες στην παρέα μας,θα σου πώ με τη σειρά μου μερικές προσωπικές παρατηρήσεις σε πολύ απλή γλώσσα και ελπίζω να βοηθήσω.Το κάθε τσοκάκι κατασκευάζεται για να στέλνει διαφορετική κατανομή σκαγιών σε διάφορες αποστάσεις.ΠΧ το * και το** είναι για μακρινές βολές 30-35 μέτρα,το *** είναι για μεσαίες 25-30 μέτρα και το **** και ***** για κοντινές βολές 15-25μέτρα.Για εμένα χρήσιμο θα ήταν να κάνεις δοκιμές σε χαρτόνια 1χ1μ.με κάθε τσοκάκι και σε διαφορετικές αποστάσεις και με τα φυσίγγια που χρησιμοποιείς στις τσίχλες,ώστε να πάρεις μια εικόνα στο τί κάνει κάθε τσοκάκι σε συγκεκριμένη απόσταση,άλωστε οι πληροφορίες που σου δίνουν ο gpeppas και τα άλλα παιδιά είναι εξίσου σημαντικές!Δοκίμασε και τα διασποράς σε χαρτόνι,αν και λογικό είναι να παίρνεις τα κοντινά πουλιά με αυτά γιατί μας διορθώνουν μικρά σκοπευτικά λάθη.Το κυνήγι της τσίχλας μην το υποτιμάς και δεν είναι τόσο εύκολο όσο φαίνεται!Ειδικά στο περπατητό έχει δύσκολες ντουφεκιές όταν τα πουλιά είναι κυνηγημένα και πονηρεμένα και να ξέρεις ότι για όλους τους κυνηγούς είναι ένα ''μικρό σχολείο'' στη μετ'έπειτα εν'ασχόλιση τους με άλλο θήραμα!!¨Ενα θηραματοφόρο σκυλί είναι πάντα χρήσιμο στο κυνήγι της,κόκκερ,σπρίνγκελ,λαμπραντόρ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 23, 2009 10:05 pm 
Άβαταρ μέλους

Παράθεση:
Το κυνήγι της τσίχλας μην το υποτιμάς και δεν είναι τόσο εύκολο όσο φαίνεται!Ειδικά στο περπατητό έχει δύσκολες ντουφεκιές όταν τα πουλιά είναι κυνηγημένα και πονηρεμένα και να ξέρεις ότι για όλους τους κυνηγούς είναι ένα ''μικρό σχολείο'' στη μετ'έπειτα εν'ασχόλιση τους με άλλο θήραμα!!

κ στα παραπανω αλλα ειδικα σ αυτο συμφωνω απολυτα!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 24, 2009 7:42 pm 
Άβαταρ μέλους

Παιδιά σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας και τις απαντήσεις. εξακολουθώ να εχω απορίες αλλά πιστεύω με τον καιρό να μου λυθούν σιγά σιγά.
όσον αφορά το μήκος της κάννης σε τι χρησιμεύει, λόγω του οτι αν αλλάξω όπλο να γνωρίζω μερικά πράγματα. αυτη τη στιγμή το stoeger μου το πήρα με 71εκ κάνη επειδή ο οπλοπώλης μου έλεγε ότι με 71 εκ δύσκολα θα αστοχεύω. αληθεύει κάτι τέτοιο? επίσης διάβασα στο περιοδικό ότι το μήκος κάνης που θα πρέπει να επιλέξουμε θα πρέπει να είναι και αναλόγως το ύψος μας, εγώ δηλ. σύμφωνα με το περιοδικό θα έπρεπε να πάρω με 66 εκ κανη (ασε που περπατάω και βρίσκει συνεχώς η άκρη της στο έδαφος-χόρτα-πέτρες. (ειμαι 1,70 ύψος)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 24, 2009 8:41 pm 
Άβαταρ μέλους

ΡΙΞΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΕΔΩ:
http://www.alfa-omega.gr/article.asp?AID=1220

Επίσης διάβασε και αλλά ποστ στο φόρουμ εκεί θα βρεις κάποιες απαντήσεις.
Τώρα όσο για το μήκος της κάνης σε σχέση με το ύψος μας εγώ πρώτη φορά το ακούω.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 24, 2009 9:10 pm 
Άβαταρ μέλους

μπερδεύτικα!!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 2   [ 28 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: