Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 4   [ 51 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Αγριόκουρκος (urogallus Tetrao)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 01, 2007 10:10 am 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=HYvnowrrr-o[/youtube]
δύο γεωγραφικές ράτσες , η πρώτη απλώνεται σε μία αρκετά μεγάλη περιοχή , που εκτείνεται από τις Άλπεις ως το Γιούρα και μέχρι τα Βόσγια. Πρόκειται για το είδος Tetrao urogallus urogallus, πιο μεγάλα και πιο βαριά πουλιά από το είδος Tetrao urogallus aguaticus που ζει στα Πυρηναία.
Στην πατρίδα μας ζει στην οροσειρά της Ροδόπης , στον Άθω και στα βουνά των Σερρών . Ο Ελληνικός πληθυsμός είναι ο νοτιότερος στον κόσμο. Μέσα στο δάσος ο αγριόκουρκος προτιμάει το περπάτημα από το πέταγμα. Στην ανάγκη όμως , θα ανοίξει τις τεράστιες φτερούγες του για σύντομες πτήσεις , φτερουγίζοντας γρήγορα σαν πέρδικα και μετά με αερογλιστρήματα θα εξαφανιστεί στο χάος. Eπιδημικό είδος , προτιμά τα δάση κωνοφόρων όπου περνά τον χειμώνα πάνω στα δέντρα , ενώ το καλοκαίρι βρίσκουμε το πουλί συνήθως στο έδαφος.
Πολύ ενδημικό πουλί , ο μεγάλος μαυροκόκορας κατέχει περιοχή 30-50 στρεμ. σ' όλη τη διάρκεια της ύπαρξης του. Αποφεύγει την παρουσία του ανθρώπου η κάποιου αρπακτικού καθώς τρυπώνει μ' επιδεξιότητα στα πυκνά φυλλώματα. Μπορεί να μείνει έτσι κολλημένος στο χώμα , σε πλήρη ακινησία. Περνά την νύχτα στα ψηλά κλαριά ενός δέντρου , προτιμώντας να ζει στο έδαφος κατά την διάρκεια της ημέρας. Η όραση του είναι εξαιρετική , βλέπει τα πάντα, η παραμικρή ανώμαλη κίνηση στα 1000 μέτρα , προκαλεί την φυγή του. Η ακοή του , είναι λιγότερο εξαιρετική. Άγριο πουλί καθώς είναι, υποφέρει πολύ από την πιο ελάχιστη ενόχληση. Ενώ άλλοτε ζούσε σε δάση με χαμηλά δέντρα ανάμικτα με πεδιάδες , τώρα ζει αναγκαστικά σε τόπους πιο μακρινούς στις βουνίσιες περιοχές .Ο πολύ μεγάλες απαιτήσεις του εξηγούν και την αραίωση του .Πραγματικά δεν τον συναντούμε πια παρά σε τεράστιες δασώδεις οροσειρές με ηλικιωμένα δέντρα , που δεν τα εκμεταλλεύεται ο άνθρωπος. Αυτό είναι και το μεγάλο πρόβλημα του .

http://www.gpeppas.gr/perdikes-alles/agriokurkos/agriokurkos.html

Εικόνα

Τελευταία επεξεργασία από gpeppas και Πέμ Απρ 17, 2008 7:31 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 29, 2007 1:30 pm 
Άβαταρ μέλους

Τα ίδια και γι αυτό γιατί κανίς δεν ενδιαφέρεται , είναι σαν μην υπάρχουν , κάποιες μελέτες έχουν γίνει ξέρουμε τίποτε για τους πληθυσμούς , γιατί η απαγόρευση :?: :?:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 11, 2007 7:13 pm 
Άβαταρ μέλους

Παλαιότερα ο πατέρας μου είχε συναντήσει τόσο πολλά ίχνη τους σε μια περιοχή, ώστε νόμισες πως μπήκες σε κουμάσι. Ξέρω πολλά μέρη που τους κρατάνε στη Βόρεια Ελλάδα, αλλά το θέμα είναι να τους δεις. Είναι πολύ καχύποπτα πουλιά και εξαφανίζονται στον παραμικρό ήχο. Κάποιοι φίλοι από τα ορεινά της Δράμας μου ανέφεραν πως κατά καιρούς καταφέρνουν να τους δουν κατά τη διάρκεια καρτεριού ή σιωπηλών διαδρομών. Πάντως το κυνήγι τους είναι εφικτό μόνο την άνοιξη, εποχή κατά την οποία μπορείς να ακούσεις τους πετεινούς να λαλούν. Εκεί καταλαβαίνεις την μεγάλη πυκνότητα του πληθυσμού τους που σε εκπλήσσει. Στα ίδια μέρη κυνηγάμε το χειμώνα και δεν βρίσκουμε κανέναν. Κάπου εκεί κοντά είναι σίγουρα και μας παρατηρούν.

ΥΓ Στην σελίδα της Ορνιθολογικής υπάρχει μια αναφορά για θέαση αγριοπετεινού στην περιοχή του Αινου στην Κεφαλλονιά !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 11, 2007 11:36 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Ιασων έγραψε:
Παλαιότερα ο πατέρας μου είχε συναντήσει τόσο πολλά ίχνη τους σε μια περιοχή, ώστε νόμισες πως μπήκες σε κουμάσι. Ξέρω πολλά μέρη που τους κρατάνε στη Βόρεια Ελλάδα, αλλά το θέμα είναι να τους δεις. Είναι πολύ καχύποπτα πουλιά και εξαφανίζονται στον παραμικρό ήχο. Κάποιοι φίλοι από τα ορεινά της Δράμας μου ανέφεραν πως κατά καιρούς καταφέρνουν να τους δουν κατά τη διάρκεια καρτεριού ή σιωπηλών διαδρομών. Πάντως το κυνήγι τους είναι εφικτό μόνο την άνοιξη, εποχή κατά την οποία μπορείς να ακούσεις τους πετεινούς να λαλούν. Εκεί καταλαβαίνεις την μεγάλη πυκνότητα του πληθυσμού τους που σε εκπλήσσει. Στα ίδια μέρη κυνηγάμε το χειμώνα και δεν βρίσκουμε κανέναν. Κάπου εκεί κοντά είναι σίγουρα και μας παρατηρούν.

ΥΓ Στην σελίδα της Ορνιθολογικής υπάρχει μια αναφορά για θέαση αγριοπετεινού στην περιοχή του Αινου στην Κεφαλλονιά !

Και αυτό το είδος πιστεύω ότι στην Ελλάδα έχει καλό πληθυσμό και ίσως θα μπορούσε να κυνηγηθεί με ένα πουλί ανά κυνηγό την κάθε περίοδο διάρκειας ενός μήνα και με εξόδους μόνο το Σαββάτο και Κυριακή .
Αλλά και εδώ υπάρχει μηδενική πληροφόρηση επίσημη και αντίστοιχες μελέτες .
Πάντως αυτό το είδος το έχω συναντήσει στην Ελλάδα και ακούσει πολλές φορές αλλά και κυνηγήσει στο εξωτερικό.
Αυτό όμως που με εντυπωσίασε είναι η παρουσία του στην Κεφαλονιά , πράγματι εντυπωσιακό και ευχάριστο !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 12, 2007 8:52 am 
Άβαταρ μέλους

Για μένα το κυνήγι του πετεινού θα μπορούσε να γίνει τον μήνα Απρίλιο στο λάλο, ίσως με ραβδωτό 0,22 και φυσικά μόνο για τα αρσενικά.
Πάντως αρκετές φορές χαμογελώ σκεπτόμενος πως τόσος κόσμος που περνά από το βουνό και ακούει τον παράξενο εκείνο ήχο της λαλιάς του, δεν καταλαβαίνει τι είναι, ούτε δίνει σημασία σε ένα ζωντανό μύθο που ζει δίπλα μας. Ίσως είναι καλύτερα έτσι. Τουλάχιστον η χαρά που προκαλεί η μουσική αυτή μένει σε λίγους που γνωρίζουν.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Χάρτης της ύπαρξη στο κόσμο της πέρδικας Tetrao urogallus
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 03, 2008 9:56 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Εικόνα

Αυτός χάρτης μας δείχνει την ύπαρξη στο κόσμο της πέρδικας Tetrao urogallus .

Πράσινο σκούρο = ενδημικό των χωρών αυτών και υπάρχει σήμερα.
Πράσινο ανοικτό= Εχει εισαχθεί δεν ήταν ενδημικό υπάρχει όμως σήμερα.
Κίτρινο = Επανεισαγωγη σε αυτές τις περιοχές
Ροζ = πολύ σπάνια σε αυτές τις περιοχές
Μωβ = Όχι σίγουρη παρουσία σε αυτές τις περιοχές
Πράσινο βαθύ = Ίσως έχει εξαφανιστεί (εκλείψει) σε αυτές τις περιοχές
Μαύρο = Εχει εξαφανιστεί ( εκλείψει) σε αυτές τις περιοχές

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 05, 2008 3:18 pm 
Άβαταρ μέλους

Δεν έχω καθόλου χρόνο φέτος για να ανεβώ στο γνωστό μέρος και να τους ακούσω...όπως είπα και σε άλλο θέμα θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε τι γίνεται με το κυνήγι του σε ανατολικές χώρες.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 17, 2008 7:33 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Ιασων έγραψε:
Δεν έχω καθόλου χρόνο φέτος για να ανεβώ στο γνωστό μέρος και να τους ακούσω...όπως είπα και σε άλλο θέμα θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε τι γίνεται με το κυνήγι του σε ανατολικές χώρες.

Δεν πειράζει άκουσε τους εδώ ! :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 17, 2008 9:00 pm 
Άβαταρ μέλους

Καταπληκτικά βίντεο Γιώργο ! :lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 18, 2008 7:41 am 
Άβαταρ μέλους

Υπέροχα πουλιά ,αφού υπάρχουν και στην Ελλάδα πρέπει να διασφαλιστεί το είδος τους και η παρουσία τους για πάντα .
Αλλά αν έχουν καλό πληθυσμό θα ήθελα να τα κυνηγήσω έστω και μία φορά με ένα πουλί όριο την σεζόν ! :lol: :oops: :lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 18, 2008 11:01 am 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ σαν να είμαι σε μία γωνιά και τα βλέπω με τα μάτια μου :lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 18, 2008 12:26 pm 
Άβαταρ μέλους

Πω πω Πέππα, μας έφτιαξες πρωί πρωί με τις δημοσιεύσεις πάνω σε αυτό το θέμα και σε άλλα με σπάνια θηράματα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 16, 2009 2:42 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

:D :D :D

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγριόκουρκος (urogallus Tetrao)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 21, 2009 2:08 pm 
Άβαταρ μέλους

Την φωτο μου την εστειλε χθες απο Σουηδια ο γνωστος μου, το συγκεκριμενο πουλι οπως μου ειπε εχει βαρος κοντα στα 4,5 κιλα :shock: :shock:
Συνημμένο:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγριόκουρκος (urogallus Tetrao)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 21, 2009 7:47 pm 
Άβαταρ μέλους

Μηνά με ραβδωτό τον κυνηγάνε? 4,5 κιλά :shock: βγήκε η ''γαλοπούλα'' για τα Χριστούγεννα :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 4   [ 51 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: