Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 3 από 4   [ 51 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγριόκουρκος (urogallus Tetrao)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 20, 2010 8:32 pm 
Άβαταρ μέλους

ΑΠ.ΤΣΙΟ. έγραψε:
ΦΙΛΕ asterisk ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ. Ο ΑΓΡΙΟΓΑΛΟΣ ΚΑΙ Ο ΑΓΡΙΟΚΟΥΡΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΠΟΥΛΙΑ. ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΓΡΙΟΓΑΛΟΣ ΑΛΛΑ ΛΥΡΟΠΕΤΕΙΝΟΣ (Tetrao tetrix). Ο ΑΓΡΙΟΓΑΛΟΣ ΛΕΓΕΤΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΚΑΙ ΟΤΙΔΑ (Otis tarda) ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΑΝΕΦΕΡΑ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΥΝΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΟ ΕΙΔΟΣ.

Άρα ισχύει αυτό που αναφέρει ο φίλος fassajim παραπάνω περί μετανάστευσης.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 21, 2010 3:54 am 
Άβαταρ μέλους

asterisk έγραψε:
Μπορει και να κανω λαθος, παντως εχω την εντυπωση πως ειναι αγριογαλος(lyrurus tetrix)

ΤΟ ΕΙΔΟΣ Tetro tetrix ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ lyrurus tetrix ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ. ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΓΡΙΟΓΑΛΟΣ ΑΛΛΑ ΛΥΡΟΠΕΤΕΙΝΟΣ. ΣΤΟ ΛΕΩ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΕΧΟΝΤΑΣ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 21, 2010 10:43 am 
Άβαταρ μέλους

Καλημέρα παιδιά!Εάν ισχύουν αυτά που μας λένε οι παλαιότεροι,τότε το μόνο είδος που είναι μεταναστευτικό είναι η Οtis tarda που λέει ο Αποστόλης!Αν μπορέσω θα βρώ πληροφορίες...Θα περιμένουμε και τον Δημήτρη(Αλεξανδρή)να γυρίσει με το καλό απο το χωριό του μήπως έμαθε κάτι περισσότερο απο τους δικούς του...πάντως μου γεννάται το ερώτημα γιατί η αναφορά αυτού του πουλιού και στις δύο περιπτώσεις του Δημήτρη και εμένα έχει να κάνει πρίν απο 1-2 γενεές??Τί συνέβη τότε?Υπήρχε μεγάλος πληθυσμός που σταδιακά μειώθηκε ή συνέβη κάτι άλλο??Η πιό πρόσφατη περίπτωση που μου είπε γνωστός είναι πρίν απο 38-40 χρόνια που ήταν πολύ μικρός και δέν θυμάται λεπτομέρειες παρά μόνο ότι έμοιαζε με οικόσιτο!Πολύ καλός και ο Δημήτρης(Παπακωνσταντίνου)με τον gpeppas που ξεκαθάρισε αρκετά τα πράγματα! :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 26, 2010 7:08 pm 
Άβαταρ μέλους

ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΓΙΑ ΑΓΡΙΟΚΟΥΡΚΟ

http://www.forestry.gr/userfiles/file/p ... AZIDIS.pdf

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 26, 2010 7:41 pm 
Άβαταρ μέλους

Πολυ καλη η εργασια, ο αριθμος ειναι μεγαλυτερος απο οτι περιμενα, αρκετος για να ειναι βιωσιμος ο πλυθησμος, μικρος ομως για να επιτραπει το κυνηγι του

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 26, 2010 9:59 pm 
Άβαταρ μέλους

Πολύ καλή η μελέτη, αλλά θα ήθελα να επισημάνω πως τα άτομα του Λαϊλιά πρέπει να θεωρούνται παρελθόν. Δυστυχώς πριν 2 χρόνια συστάθηκε εδώ ένας φορέας διαχείρισης, ο οποίος επιτρέπει τη διεξαγωγή διεθνών αγώνων μότο κρος-εντούρο μέσα στο δάσος και σχεδόν παντού στο δάσος. Δεν έχω τίποτε με τα παιδιά με τις μηχανές –και γω παλιά εξασκούσα λιγάκι το σπορ- αλλά η όχληση με τις προπονήσεις και τους αγώνες είναι τεράστια. Φίλοι με πληροφόρησαν πως και τα ζαρκάδια έχουν θιγεί. Κάποιοι που έκαναν μάλιστα προπόνηση μου ανέφεραν πως έχουν επανειλλημένα σηκώσει ζαρκαδάκια με τις μηχανές, τα οποία έτρεχαν πανικόβλητα.

Ο αγριόκουρκος είναι σιωπηλό πουλί. Δυστυχώς λυπάμαι πολύ για τον Λαϊλιά. Καταστράφηκε και καταστρέφεται καθημερινά δυστυχώς. Ανοίχτηκε τώρα και ένας δρόμος από την πίσω πλευρά, έγιναν και μερικοί οικοτουριστικοί ξενώνες…
Από άσχετους που αμολάνε γάτες-καταστροφείς των φωλιών «στο φυσικό τους περιβάλλον», μέχρι και θορυβώδεις περιπατητές και αδιάκριτους φωτογράφους, δεν νομίζω πως τα ψωμιά του Λαϊλιά είναι πολλά.

Κατά τα άλλα το κυνήγι στον πυρήνα απαγορεύεται...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 27, 2010 2:02 am 
Άβαταρ μέλους

Ιασων έγραψε:
Πολύ καλή η μελέτη, αλλά θα ήθελα να επισημάνω πως τα άτομα του Λαϊλιά πρέπει να θεωρούνται παρελθόν. Δυστυχώς πριν 2 χρόνια συστάθηκε εδώ ένας φορέας διαχείρισης, ο οποίος επιτρέπει τη διεξαγωγή διεθνών αγώνων μότο κρος-εντούρο μέσα στο δάσος και σχεδόν παντού στο δάσος. Δεν έχω τίποτε με τα παιδιά με τις μηχανές –και γω παλιά εξασκούσα λιγάκι το σπορ- αλλά η όχληση με τις προπονήσεις και τους αγώνες είναι τεράστια. Φίλοι με πληροφόρησαν πως και τα ζαρκάδια έχουν θιγεί. Κάποιοι που έκαναν μάλιστα προπόνηση μου ανέφεραν πως έχουν επανειλλημένα σηκώσει ζαρκαδάκια με τις μηχανές, τα οποία έτρεχαν πανικόβλητα.

Ο αγριόκουρκος είναι σιωπηλό πουλί. Δυστυχώς λυπάμαι πολύ για τον Λαϊλιά. Καταστράφηκε και καταστρέφεται καθημερινά δυστυχώς. Ανοίχτηκε τώρα και ένας δρόμος από την πίσω πλευρά, έγιναν και μερικοί οικοτουριστικοί ξενώνες…
Από άσχετους που αμολάνε γάτες-καταστροφείς των φωλιών «στο φυσικό τους περιβάλλον», μέχρι και θορυβώδεις περιπατητές και αδιάκριτους φωτογράφους, δεν νομίζω πως τα ψωμιά του Λαϊλιά είναι πολλά.

Κατά τα άλλα το κυνήγι στον πυρήνα απαγορεύεται...

ΙΑΣΩΝΑ ΟΠΩΣ ΕΙΔΕΣ Η ΜΕΛΕΤΗ ΕΓΙΝΕ ΠΡΙΝ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΒΑΛΕ. ΟΠΟΤΕ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ Ο ΕΡΕΥΝΗΤΗΣ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΑ. Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΑΦΩΣ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΧΩΡΙΣ ΝΕΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΘΥΣΜΙΑΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΡΙΟΚΟΥΡΚΟΥ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΛΑΒΟΥΜΕ ΜΕΤΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗ ΤΟΥ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΙΣΙΟΔΟΞΟΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 27, 2010 10:00 am 
Άβαταρ μέλους

ΑΠ.ΤΣΙΟ. έγραψε:
ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΓΙΑ ΑΓΡΙΟΚΟΥΡΚΟ

http://www.forestry.gr/userfiles/file/p ... AZIDIS.pdf

Πολύ ενδιαφέρουσα μελέτη σε ευχαριστούμε πολύ που μας την παρουσίασες :D
Και όποιος άλλος φίλος έχει υπ όψη του κάτι αντίστοιχο (μελέτη- εργασία) για οποιοδήποτε θήραμα ας την βάλει στο αντίστοιχο θέμα που αντιστοιχεί.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 27, 2010 4:04 pm 
Άβαταρ μέλους

ΔΗΜΗΤΡΗ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΠΟΥ ΛΕΣ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΙΑ ΑΓΡΙΟΓΑΛΟΣ Κ ΟΧΙ ΑΓΡΙΟΚΟΥΡΚΟΣ...ΕΙΝΑΙ Η ΟΤΙΔΑ ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ Κ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΣΠΑΝΙΑ ΚΑΤΑ ΤΗ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΕ ΥΓΡΑ ΛΙΒΑΔΙΑ..ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΣΕ ΜΕΡΗ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΩ ΜΠΕΚΑΤΣΙΝΙΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΑΙ ΑΠΟ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΕΣΤΩ Κ ΜΙΑ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΑΓΡΙΟΓΑΛΟΥ...
ΑΠΟ ΠΑΛΙΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΜΕ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΚΡΥΑ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΝ Κ ΠΙΟ ΣΥΧΝΑ...

''ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΛΑΤΙΕΣ ΤΙΣ ΜΥΤΕΣ,ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΣΚΙΕΣ ΔΙΑΒΟΛΩΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΜΟΥΡΤΣΙ, ΝΑ ΣΕ ΤΡΟΜΑΞΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΝ...''
ΑΡΙΣ
ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 28, 2010 9:22 am 
Άβαταρ μέλους

Ονειρεμένο θήραμα , μακάρι να το επέτρεπαν έστω και για ένα τον χρόνο , θα ήθελα να το ζήσω στην Ελλάδα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 01, 2010 12:22 am 
Άβαταρ μέλους

Δυστυχώς η γιαγιά μου το μόνο που θυμόταν ήταν ότι ήταν μόνο του και δεν είχαν ξαναεμφανιστεί από τότε τέτοια πουλιά αλλά ούτε και παλαιότερα θυμόταν να είχε ξανακούσει για τέτοιο πουλί. Αλλά μην ξεχνάμε ότι η γιαγιά μου ήταν παιδί και τώρα είναι 80+ χρονών.( Εύχομαι να είναι πάντα έτσι καλοστεκούμενη ). Το άλλο γέροντα δεν το πέτυχα σε ήρεμη φάση για να τον συζητήσω.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 01, 2010 10:25 am 
Άβαταρ μέλους

Υπάρχουν αρκετά πουλιά σε διάφορα μέρη της βόρειας Ελλάδας και ειδικά στα ελληνοβουλγαρικά σύνορα αλλά και πιο κάτω.
Έχω συναντήσει αρκετές φορές κυνηγώντας πέρδικες και ιδιαίτερα μπεκάτσες , ποτέ δεν σήκωσα όπλο , υπάρχουν όμως κάποιοι που τους κυνηγάνε παράνομα .
Υπέροχο πουλί , την εποχή του ζευγαρώματος είναι σαν χαζό και εκτίθεται στον κίνδυνο πολύ εύκολα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 01, 2010 11:26 am 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Δύο ακόμη ωραία βίντεάκια από τον Βορρά με Gordon τα οποία είναι ιδανικά για αυτό το κυνήγι.. :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Αύγ 12, 2010 11:22 pm 
Άβαταρ μέλους

Ανέβηκα προχθές στα μέρη που φωλιάζει. Κάτω είχε 37 βαθμούς, πάνω 22 με ομίχλη και σύννεφα και όλα τριγύρω μούσκεμα. Όνειρο. Μυθικό μέρος. Δεν μπήκα στον κόπο να ψάξω διότι η βλάστηση είναι οργιώδης αυτόν τον καιρό και μπορείς κάλλιστα να μην δεις ζαρκάδι στα 30 μέτρα. Είχε κόσμο, κατασκηνωτές σε κάποια σημεία, αλλά γενικά επικρατούσε ησυχία μέχρι κάποια στιγμή αντιλάλησαν όλες οι πλαγιές από τις δίχρονες μηχανές. Πω, πω όλο το βουνό αντιλαλούσε για καμιά δεκαρια λεπτά μέχρι να περάσουν. Ακριβώς μέσα από ένα μέρος που ήξερα παλιά πως κρατούσε πουλιά και λιγάκι χαμηλότερα από ένα μέρος που ξέρω πως πάντα θα βρω ζαρκάδι. Χαμός.
Ούτε για πλάκα να κάτσει αγριόγαλος εκεί. Πολύ λυπήθηκα. Κρίμα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 09, 2012 12:16 pm 
Άβαταρ μέλους

Συναδελφοι καλημερα.Χθες,μετα απο ενα εκπαιδευτικο στη Σαρανταινα(κορυφη του ορους Οξυα)και επιστρεφοντας προς Γαρδικι σταματησα για μια βολτα με τα σκυλια στο δασος(το δασος ειναι σε υψομετρο 1450 μετρα και ειναι μικτο με το μεγαλυτερο ποσοστο οξυα και αρκετα μεγαλα ελατα).Σε μια φερμα της σκυλας σηκωθηκε ενας αγριοκουρκος!!!!!!(μπορει να κανω λαθος στην ονομασια)ειναι παντος το ιδιο πουλι (μεγαλο,εντονα σκουροχρωμο εως μαυρο,με δυνατο και θορυβωδες πεταγμα) που εχω ξανασυναντησει στη Σαμαρινα Γεβενων σε μαυροπευκο και στο Σκοτεινο Δραμας.Το πουλι σηκωθηκε και κανοντας ενα ημικυκλιο επιασε σε εναν ελατο 100-150 μετρα πιο περα.Οσο και αν προσπαθησα δεν το ξαναβρηκα.
Φυσικα εμεινα ''ΠΑΓΩΤΟ''.Ειναι δυνατον να υπαρχουν αυτα τα πουλια τοσο νοτια?Εαν καποιος απο εμας εχει μια παρομοια εμπειρια στην κεντρικη-νοτια Ελλαδα ας το αναφερει να το συζητησουμε.
ΥΓ1.Το πουλι φαινοταν σχετικα ηρεμο οπως και....το δασος (ημουν μονος μου)
ΥΓ2.Πρωτη φορα επισκεπτομαι αυτο το δασος τετοια εποχη ενω αντιθετα το εχω κυνηγησει αρκετα αργοτερα (μπεκατσα)

Με εκτιμηση
Παπαδημητριου Νικος

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 3 από 4   [ 51 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: