Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 12 Δημοσιεύσεις ]
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΚΑΝΕΣ TRIBORE -ΔΙΑΣΠΟΡΑ ΣΕ ΚΟΝΤΙΝΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μαρ 07, 2009 10:53 pm 
Άβαταρ μέλους

Τι γινεται αληθεια με τις κανες tribore σε μια βολη 15 μετρων με κυλινδρο; Ανοιγουν τα σκαγια αναλογα ή ειναι σαν να ριχνεις με τσοκ? Ποσο αραγε επηρεαζει το γεγονος οτι ο αυλος τις τριβορε ειναι 18,8 και καταληγει σε 18,4 με κυλινδρο;
Εχει δοκιμασει κανεις ενα τετοιο οπλο σε πινακα; Ενα τετοιο οπλο ειναι καλο μονο για ατσαλινα σκαγια; Κατα ποσο ειναι καταληλο για μπεκατσα-ορτυκι;

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μαρ 08, 2009 10:55 am 
Άβαταρ μέλους

Αυτές οι κάννες ξεκινούν μετά τον κώνο προσαρμογής με αυλό διαμέτρου 18,8 και περνώντας, προοδευτικά από το 18,6 καταλήγουν πριν από την περιοχή των τσοκ στο 18,4. Έτσι έχουμε απόλυτη αποφυγή της παραμόρφωσης των περιμετρικών σκαγιών της γόμωσης, επίτευξη (έστω και ελαφριάς) αύξησης της ταχύτητας και μείωση του «κλωτσήματος» του όπλου.
Όλα αυτά μεταφράζονται σε πολύ αποτελεσματική τουφεκιά, μεγαλύτερη ακτίνα φονικότητας και ξεκούραστη χρήση. Είναι χαρακτηριστική η περίπτωση των δημοσιογράφων του μεγαλύτερου περιοδικού για όπλα και κυνήγι της Ιταλίας που αρχικά αμφέβαλλαν για το αν οι κάνες TRIBORE μπορούσαν να κάνουν αυτά που ισχυριζόταν, αποδείχτηκε όμως ότι το κάνουν αυτό που υπόσχονται.
Αυτό έγινε όταν ένα εργοστάσιο κατασκευής τέτοιων καννών σε όπλα τους κάλεσε στο εργοστάσιο να διαλέξουν τυχαία όποιο όπλο με TRIBORE ήθελαν και μετά το σύγκριναν με κάνες διαφορετικής τεχνολογίας. Οι αμφισβητίες έγιναν οι πιο ένθερμοι υποστηρικτές των κανών TRIBORE. 8)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μαρ 08, 2009 2:20 pm 
Άβαταρ μέλους

Σημασία έχει και τι φυσίγγι ρίχνεις , και εφ όσον δεν παραμορφώνει τα σκάγια θα έχει σίγουρα καλύτερη φονικότητα και κατανομή , ανάλογα το φυσίγγι βέβαια.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μαρ 08, 2009 2:34 pm 
Άβαταρ μέλους

SUPERPOSE έγραψε:
Αυτές οι κάννες ξεκινούν μετά τον κώνο προσαρμογής με αυλό διαμέτρου 18,8 και περνώντας, προοδευτικά από το 18,6 καταλήγουν πριν από την περιοχή των τσοκ στο 18,4. Έτσι έχουμε απόλυτη αποφυγή της παραμόρφωσης των περιμετρικών σκαγιών της γόμωσης, επίτευξη (έστω και ελαφριάς) αύξησης της ταχύτητας και μείωση του «κλωτσήματος» του όπλου.
Όλα αυτά μεταφράζονται σε πολύ αποτελεσματική τουφεκιά, μεγαλύτερη ακτίνα φονικότητας και ξεκούραστη χρήση. Είναι χαρακτηριστική η περίπτωση των δημοσιογράφων του μεγαλύτερου περιοδικού για όπλα και κυνήγι της Ιταλίας που αρχικά αμφέβαλλαν για το αν οι κάνες TRIBORE μπορούσαν να κάνουν αυτά που ισχυριζόταν, αποδείχτηκε όμως ότι το κάνουν αυτό που υπόσχονται.
Αυτό έγινε όταν ένα εργοστάσιο κατασκευής τέτοιων καννών σε όπλα τους κάλεσε στο εργοστάσιο να διαλέξουν τυχαία όποιο όπλο με TRIBORE ήθελαν και μετά το σύγκριναν με κάνες διαφορετικής τεχνολογίας. Οι αμφισβητίες έγιναν οι πιο ένθερμοι υποστηρικτές των κανών TRIBORE. 8)

Καλα ολα αυτα σιγουρα, αλλα μηπως οι κανες αυτες βγαζουν ποιο σφικτες ντουφεκιες εφοσον απο τα 18,8 καταληγουμε στα 18,4 στον κυλινδρο; Δεν συμπεριφερονται σαν να εχουν ηδη ενα μονιμο εσωτερικο τσοκ; Αραγε τις εχει δοκιμασει κανεις σε 10-15 μετρα σε πινακα; Καλη η μεγαλυτερη ακτινα φονικοτητος ομως στο κυνηγι με σκυλο φερμας μασ ενδιαφερει περισσοτερο η καλη διασπορα της ντουφεκιας σε συνδυασμο με μια καλη κατανομη.Το μεγαλο ερωτηματικο που κανεις πιστευω δεν μπορει να απαντησει ειναι το πως συμπεριφερονται με τα διαφορα φυσιγγια διασπορας... Το βασικο ερωτημα παραμενει, η καννη tribore στα 10-15 μετρα με κυλινδρο , προσφερει την ιδια διασπορα με τα συμβατικα οπλα ή ειναι σαν να ριχνει κανεις με μισο τσοκ;

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μαρ 08, 2009 4:09 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Εδώ θα βρείτε αρκετές πληροφορίες για τα όπλα με κάννες tribore :wink:

http://www.carl-walther.de/downloads/Fabarm_2008_2_www.pdf

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μαρ 08, 2009 8:13 pm 
Άβαταρ μέλους

Γιατί να κάνει μόνο για ατσάλινα σκάγια .
Αν δεν παραμορφώνονται τα συνήθη σκάγια τόσο καλύτερο, έτσι θα έχουν καλύτερη ταχύτητα και μεγαλύτερη κρούση θηράματος.
Αυτό θα βοηθήσει και στην κατανομή τους αφού θα είναι πιο φυσιολογική , από ότι θα είχαν παραμόρφωνα σκάγια .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μαρ 08, 2009 9:37 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Η δικιά μου άποψη έχει ως έξεις.
Αν αυτά που γράφουν οι κατασκευάστριες εταιρείες είναι σωστά , τότε σίγουρα κάνει και για κοντινή διασπορά για την μπεκάτσα και το ορτύκι.
Είναι απλό νομίζω αφού καταλήγει 18,4 θα έχει την ίδια κατανομή όπως τα πολλά απλά όπλα με 18,4.
Αυτό που θα έχει περισσότερο αν αληθεύουν όπως είπα οι κατασκευαστικές αρχές θα είναι η ταχύτερη έξοδος των σκαγιών που δεν θα είναι αλλοιωμένα , άρα πιο γρήγορη διασπορά και καλύτερη σε πυκνότητα.
Εγώ έτσι καταλαβαίνω ότι λειτουργεί το , ΤRΙΒΟΡΕ δηλαδή πέρασμα από 18,8 σε 18,6 με κατάληξη και έξοδο τα 18,4 και αυτό για να επιτευχθεί καλύτερη ταχύτητα λιγότερη παραμόρφωση των περιφερικών σκαγιών , άρα καλύτερη κατανομή και φονικότητα
:D

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μαρ 08, 2009 10:05 pm 
Άβαταρ μέλους

gpeppas έγραψε:
Αν αυτά που γράφουν οι κατασκευάστριες εταιρείες είναι σωστά , τότε σίγουρα κάνει και για κοντινή διασπορά για την μπεκάτσα και το ορτύκι.
Είναι απλό νομίζω αφού καταλήγει 18,4 θα έχει την ίδια κατανομή όπως τα πολλά απλά όπλα με 18,4.
Αυτό που θα έχει περισσότερο αν αληθεύουν όπως είπα οι κατασκευαστικές αρχές θα είναι η ταχύτερη έξοδος των σκαγιών που δεν θα είναι αλλοιωμένα , άρα πιο γρήγορη διασπορά και καλύτερη σε πυκνότητα.
Εγώ έτσι καταλαβαίνω ότι λειτουργεί το , ΤRΙΒΟΡΕ δηλαδή πέρασμα από 18,8 σε 18,6 με κατάληξη και έξοδο τα 18,4 και αυτό για να επιτευχθεί καλύτερη ταχύτητα λιγότερη παραμόρφωση των περιφερικών σκαγιών , άρα καλύτερη κατανομή και φονικότητα

Καποια στιγμη παιδια θα ειμαι σε θεση να σας απαντησω σιγουρα... πρεπει ομως πρωτα να το αγορασω το ρημαδι και να αρχισω τις δοκιμες... Εχω καποιες επιφυλαξεις ακομα γιατι κυνηγαω μπεκατσα-ορτυκι αλλα μαλλον θα την κανω τη ζημια και ο Θεος βοηθος... :shock: ειναι πολυ ωραιο το ατιμο το classis και μου ερχεται και αλφαδι... 8)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιούλ 23, 2010 2:54 pm 
Άβαταρ μέλους

Hlebouras έγραψε:
gpeppas έγραψε:

Καποια στιγμη παιδια θα ειμαι σε θεση να σας απαντησω σιγουρα... πρεπει ομως πρωτα να το αγορασω το ρημαδι και να αρχισω τις δοκιμες... Εχω καποιες επιφυλαξεις ακομα γιατι κυνηγαω μπεκατσα-ορτυκι αλλα μαλλον θα την κανω τη ζημια και ο Θεος βοηθος... :shock: ειναι πολυ ωραιο το ατιμο το classis και μου ερχεται και αλφαδι... 8)

Φίλε την έκανες τελικά την αγορά; δοκιμές έκανες να μας πεις τη γνώμη σου από την πράξη; Μου έρχεται και μένα το Ελος αλφάδι και έχω μπει στον πειρασμό και εγώ...Εγώ ανησυχώ τι γίνεται με τα λίγα γραμμάρια με τις τρίμπορ κάννες, μήπως βάζουμε πιο στενό τσοκ από ότι συνήθως;;;;

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Re:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιούλ 23, 2010 4:06 pm 
Άβαταρ μέλους

Δημήτρης Απαχάτης έγραψε:
Hlebouras έγραψε:
gpeppas έγραψε:

Φίλε την έκανες τελικά την αγορά; δοκιμές έκανες να μας πεις τη γνώμη σου από την πράξη; Μου έρχεται και μένα το Ελος αλφάδι και έχω μπει στον πειρασμό και εγώ...Εγώ ανησυχώ τι γίνεται με τα λίγα γραμμάρια με τις τρίμπορ κάννες, μήπως βάζουμε πιο στενό τσοκ από ότι συνήθως;;;;

Καλησπερα,
Τελικα το πηρα το οπλο και δεν ειναι axis αλλα classis. Το εχω πανω απο ενα χρονο και σχεδον αποκλειστικα κυνηγαω με αυτο. Το οπλο με εχει εκπληξει ευχαριστα με την εργονομια και την ποιοτητα κατασκευης του οσο για τα βλητικα αποτελεσματα η μανα μου φετος απορουσε γιατι ολα τα πουλια εχουν τοσες πολλες τρυπες !!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Δεν υπαρχει θεμα με τις γομωσεις εχω ριξει απο 28 μεχρι 36 γραμμαρια χωρις να με απασχολησει κατι στα αποτελεσματα με ελαφρες γομωσεις.
Λενε, οτι το οπλο αυτο δεν εχει καλες κατανομες σε φυσιγγια με μαλινη ταπα αλλα δεν μπορω να εκφερω αποψη γιατι δεν το εχω δοκιμασει σε πινακα.
Παντως, ειναι το οπλο που θα συνιστουσα στους φιλους μου να αγορασουνε αν θελανε πλαγιοκαννο και θα τους ελεγα οτι οι κανες τριμπορε εχουν εκπληκτικα αποτελεσματα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Re:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιούλ 25, 2010 8:31 am 
Άβαταρ μέλους

Hlebouras έγραψε:
Δημήτρης Απαχάτης έγραψε:
Hlebouras έγραψε:
gpeppas έγραψε:

Καλησπερα,
Τελικα το πηρα το οπλο και δεν ειναι axis αλλα classis. Το εχω πανω απο ενα χρονο και σχεδον αποκλειστικα κυνηγαω με αυτο. Το οπλο με εχει εκπληξει ευχαριστα με την εργονομια και την ποιοτητα κατασκευης του οσο για τα βλητικα αποτελεσματα η μανα μου φετος απορουσε γιατι ολα τα πουλια εχουν τοσες πολλες τρυπες !!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Δεν υπαρχει θεμα με τις γομωσεις εχω ριξει απο 28 μεχρι 36 γραμμαρια χωρις να με απασχολησει κατι στα αποτελεσματα με ελαφρες γομωσεις.
Λενε, οτι το οπλο αυτο δεν εχει καλες κατανομες σε φυσιγγια με μαλινη ταπα αλλα δεν μπορω να εκφερω αποψη γιατι δεν το εχω δοκιμασει σε πινακα.
Παντως, ειναι το οπλο που θα συνιστουσα στους φιλους μου να αγορασουνε αν θελανε πλαγιοκαννο και θα τους ελεγα οτι οι κανες τριμπορε εχουν εκπληκτικα αποτελεσματα.

Παιδιά καλορίζικα και να τα χαίρεστε τα όπλα σας όπως επιθυμείτε!!Για τις κάννες με διευρυμένο αυλό υπαρχει η θεωρία ότι το μόνο μειονέκτημά τους είναι ότι δέν αποδίδουν τα μέγιστα με μάλλινη τάπα διότι δέν κάνει καλή έμφραξη στο εσωτερικό της με αποτέλεσμα να έχουμε διαφυγή αερίων και συνεπώς μειωμένη απόδοση του φυσιγγίου,αλλά όλα αυτά με τη μάλλινη που απο παλιά ξέρουμε,τώρα όλα τα φυσίγγια με μάλλινη έχουν πάνω απ'την πυρίτιδα έναν πλαστικό εμφρακτήρα με σκόπό να συγκρατεί τα αέρια και απο πάνω είναι η μάλλινη ή απο χαρτοπολτό τάπα,και έτσι έχει ξεπεραστεί το πρόβλημα αυτό!Δείτε τις δοκιμές που έχει κάνει ο φίλος μας Κυροχρήστος Δημήτρης και θα βγάλετε κάποια συμπεράσματα...topic-t26-75.htmlΦίλε Ηlebouras πρέπει να κάνεις κάνεις μερικές δοκιμές σε χαρτόνια για να δείς μόνος σου το αποτέλεσμα και με τα φυσίγγια που προτιμάς και θα είσαι πλέον σίγουρος για τον συνδιασμό όπλου-φυσιγγίου.Στο δικό μου S.poze που έχει διευρυμένο έχω παρατηρήσει στις δοκιμές μου αλλά καί στο κυνήγι ότι βγάζει λίγο πιό ''σφιχτή'' τουφεκιά αλλά όχι τόσο όσο να ενοχλεί στα φερμαριστά θηράματα,τί εννοώ με αυτό ότι με τσοκάκι κύλινδρο ή skeet και μάλλινη στα 15 περίπου μέτρα είναι μιά χαρά.Σε κυνήγι φάσσας χρησιμοποιώ **και***(IM-M) σε τσίχλα καρτέρι-περπατητό ***και****(Μ-IC)και σε φερμαριστά κύλινδρο και skeet.Το full μου βγάζει λίγο κλειστή τουφεκιά και σπάνια το χρησιμοποιώ!Τα φυσίγγια μου είναι απο 30-31έως 36 γρμ.Καλά κυνήγια παιδιά!! :D

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΚΑΝΕΣ TRIBORE -ΔΙΑΣΠΟΡΑ ΣΕ ΚΟΝΤΙΝΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 06, 2010 2:50 pm 
Άβαταρ μέλους

Εχεις απολυτο δικαιο φιλε Δημητρη. Χρειαζονται δοκιμες και παλι δοκιμες μεχρι για να ξερουμε τι μας γινεται. Καποια στιγμη μπορει να δοκιμασω και "μαλινες" ταπες - αν και χρησιμοποιω κυριως φυσιγγια με συγκεντρωτηρα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 12 Δημοσιεύσεις ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: