Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 4 Δημοσιεύσεις ]
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: σεττερ φερμαρει τα παντα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 06, 2015 10:50 pm 

καλησπερα σε ολους!!!!!!!!

εχω ενα θεμα και θα ηθελα την γνωμη σας.εχω ενα σεττερ αρσενικο 26 μηνων τον πηρα 14 μηνων περυσι τα χριστουγενα εχει πολυ παθος, ωραια ερευνα,πολυ καλο χαρακτηρα δεν εχει την τελεια ποιοτητα αλλα εμενα μου κανει. τον κυνηγισα μπεκατσα φουλ με πολλες εξοδους και του βαρεσα γυρω στις 20 μπεκατσες σαν πρωτη χρονια του και σηκωσε και πολλες ακομη. φετος τον κυνηγησα ορτυκι και του χτυπησα γυρω στα 10 ορτυκια 10 φασιανους και 4 μπεκατσες μεχρι στιγμης.το θεμα μου ειναι οτι ο σκυλος φερμαρει εκτος απο τα θηραματα που θελω και μικροπουλα τσιχλες κοτσυφια χελωνες σκαντζοχοιρους τα παντα.μπορει να παω για κυνηγι και να μου κανει και 20 φεςρμες σε διαφορα ασχετα και πολλες λευκες. επισης μου ετυχε 2 φορες να ειναι διπλα σε μπεκατσα στο 1 μετρο και να μην εχει παρει χαμπαρι τιποτα και να την σηκωνω εγω με τα ποδια.

δεν ξερω τι να κανω εχω αρχισει και απογοητευομαι γιατι του εχω αφιερωσει παρα πολυ χρονο και παρα πολλες εξοδους γυρω στις 50 σε 3 μηνες φετος και δεν το συζηταμε για περυσι.τρεχω ολη την ωρα πανω κατω στα βουνα μολις ακουω το μπιπερ και σχεδον παντα δεν ειναι τιποτα η βλεπω ενα κοτσυφι να φευγει και ξενερωνω εντελος. εχω αρχισει να πιστευω οτι δεν εχει καλη μυτη και δεν μπορει να ξεκαθαρισει ακομα αν μπροστα του εχει θηραμα η τι θηραμα εχει.

πειτε μην γνωμη σας γιατι εγω δεν βγαζω ακρη.τι να κανω να τον παω πισω απο εκει που τον πηρα και να ζητησω να παρω αλλο?????? η να συνεχισω να τον βγαζω??????

σας ευχαριστω

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: σεττερ φερμαρει τα παντα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 06, 2015 11:18 pm 
Άβαταρ μέλους

Μμμμ.....
Κοίταξε σχεδόν όλα τα σκυλιά όταν ξεκινάνε φερμάρουν τα πάντα...και κυνηγάνε μικροπούλια...αλλά αυτό κόβεται όταν καταλάβουν για πιο λόγο βγαίνουν στον κυνηγότοπο...

Η "ωρίμανση" άλλοτε έρχεται γρήγορα και άλλοτε θέλει λίγο περισσότερο χρόνο....Σιγουρα όμως ενα σκυλί με τόσες εξόδους και θηράματα στα 2 χρόνια επρεπε να το εχει κόψει....Νομιζω πως τα αρσενικά εχουν μια ανοχή ως τα 3 ετη ενω τα θυληκά απο τα 2 ετη.

Το να φερμάρει μια φορά ενα σκαντζόχοιρο η μια χελώνα δεν ειναι και τραγικό....σε ολους συμβαίνει....Σε ενα φιλό προχθές ο σκύλος φέρμαρε ενα πρόβατο που είχε ξεμείνει απο το κοπάδι :lol: :lol:

Το πρόβλημα είναι τα κοτσύφια ....Ειχα τέτοιο θεμα με σκυλίτσα που μου εδωσε πέρσι ενας φίλος για να την κυνηγησω...Αδερφή με τη δικιά μου και είχε ξεκινησει στις πεδινές νωρίτερα....Ε τρελάθηκα να τρέχω σε φέρμες για κοτσύφια....τη μαλωσα 2-3 φορες τπτ αυτή....και κατι ξαπλωτές να παθεις πλάκα.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Θα χαλούσε και τη δικιά μου στο τελος και την εδωσα πισω....μετα απο ενα χρόνο η σκύλα δεν εχει στρώσει :( ακομη φερμάρει τα παντα....

Αν η σκύλα ειναι θυληκια είσαι οριακά....αν είναι αρσενικό εχει περιθώριο και φέτος....Είναι δύσκολη αποφαση να χαραμίσεις τον κόπο σου αλλά αν ειναι να τρέχεις σα παλαβός καλυτερα να το πάρεις αποφαση και να ξεμπερδεύεις...

Υ.Γ. Αυτό που αναφέρεις για μια δυο μπεκάτσες που δεν πηρε χαμπάρι...δεν χρειάζεται να τρελένεσαι...σκύλος ειναι οχι ρόμποτ....καπου θα χάσει καποιες μυρώδιες και μπορεί να σκουντουφλήσει και κανενα πουλια καποια φορα....

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 07, 2015 6:58 pm 
Άβαταρ μέλους

psypsy έγραψε:
καλησπερα σε ολους!!!!!!!!

εχω ενα θεμα και θα ηθελα την γνωμη σας.εχω ενα σεττερ αρσενικο 26 μηνων τον πηρα 14 μηνων περυσι τα χριστουγενα εχει πολυ παθος, ωραια ερευνα,πολυ καλο χαρακτηρα δεν εχει την τελεια ποιοτητα αλλα εμενα μου κανει. τον κυνηγισα μπεκατσα φουλ με πολλες εξοδους και του βαρεσα γυρω στις 20 μπεκατσες σαν πρωτη χρονια του και σηκωσε και πολλες ακομη. φετος τον κυνηγησα ορτυκι και του χτυπησα γυρω στα 10 ορτυκια 10 φασιανους και 4 μπεκατσες μεχρι στιγμης.το θεμα μου ειναι οτι ο σκυλος φερμαρει εκτος απο τα θηραματα που θελω και μικροπουλα τσιχλες κοτσυφια χελωνες σκαντζοχοιρους τα παντα.μπορει να παω για κυνηγι και να μου κανει και 20 φεςρμες σε διαφορα ασχετα και πολλες λευκες. επισης μου ετυχε 2 φορες να ειναι διπλα σε μπεκατσα στο 1 μετρο και να μην εχει παρει χαμπαρι τιποτα και να την σηκωνω εγω με τα ποδια.

δεν ξερω τι να κανω εχω αρχισει και απογοητευομαι γιατι του εχω αφιερωσει παρα πολυ χρονο και παρα πολλες εξοδους γυρω στις 50 σε 3 μηνες φετος και δεν το συζηταμε για περυσι.τρεχω ολη την ωρα πανω κατω στα βουνα μολις ακουω το μπιπερ και σχεδον παντα δεν ειναι τιποτα η βλεπω ενα κοτσυφι να φευγει και ξενερωνω εντελος. εχω αρχισει να πιστευω οτι δεν εχει καλη μυτη και δεν μπορει να ξεκαθαρισει ακομα αν μπροστα του εχει θηραμα η τι θηραμα εχει.

πειτε μην γνωμη σας γιατι εγω δεν βγαζω ακρη.τι να κανω να τον παω πισω απο εκει που τον πηρα και να ζητησω να παρω αλλο?????? η να συνεχισω να τον βγαζω??????

σας ευχαριστω

Φίλε μου το '"χτίσιμο" ενός κυνηγοσκυλου έχει πολλές καλές και κακές στιγμές.....
Οι φερμες σε κοτσύφια και σκαντζόχοιρος θα κοπεί από μόνο του όταν καταλάβει τι σε ενδιαφέρει....όταν φερμάρει κάτι που δεν θες αδιαφόρησε και δείξε του τη δυσαρέσκεια σου ο σκύλος θα το καταλάβει από τον τόνο της φωνής που δεν χρειάζεται να ειναι υψηλός απλά να δείχνει απογοήτευση. Η σωστή φερμα επιβραβεύει το σκύλο με την Τουφεκιά και το απορτ και εννοείται με ενα χαρούμενο μπράβο. Όποτε η διορθωτική ενέργεια ειναι συνέχισε να κυνηγάς. Πολλά Σεττερ έχουν θέμα με τις λευκές φερμες....και λευκές εννοούμε τις φερμες που δεν έχει αλλά ούτε και είχε εκεί θηραμα.Αυτο με τις "λευκές" επίσης θα διορθωθεί με το κυνήγι και όσο πιο ανοιχτόμυαλος ειναι ο σκύλος θα το διορθώσει και πιο γρηγορα....Βέβαια μπορεί να παραμείνει το πρόβλημα με τις λευκές αλλά αυτό δεν θα το μάθεις αν δεν τον λιώσεις στο βουνό. ΕΣΥ θα είσαι αυτός που βλέπει και παρατηρεί το σκύλο και τον γνωρίζει καλύτερα και θα αποφαςιςει Αν θα κρατήσει το σκύλο. Ο πρωην ιδιοκτήτης τι άποψη έχει; Από τη στιγμή που βλέπεις και σου έχει δείξει κάποια θετικά στοιχεία ο σκύλος αξίζει να προσπαθήσεις.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 23, 2015 8:42 pm 
Άβαταρ μέλους

Εν πολλοίς συμφωνώ με τα άνω γραφόμενα. Όμως το τελικό αποτέλεσμα είναι αδύνατο να το προβλέψει κανείς. Ή προχωράς και αν σου κάτσει καλώς ή αλλάζεις σκύλο.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 4 Δημοσιεύσεις ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: