Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 3   [ 37 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Περιορισμενη ερευνα απο μπρετον(προβλημα);
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 19, 2011 1:21 pm 
Άβαταρ μέλους

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ,εχω ενα μπρετον αρσενικο τωρα ειναι 16 μηνων,ξεκινησε καλα πριν κανα 2 βδομαδες και φερμα και απορτ ολα κανονικα ,το θεμα ειναι οτι δεν μου ανοιγει ,τα ανοιγμα του ειναι 10 μετρα ,μονο οταν φερμαρει και πεσει το ορτυκι μακρια θα παει να το βρει στα 20 μετρα,αλλα η ερευνα του ειναι κοντινη,θα ανοιξει αραγε κιαλλο μεγαλωνοντας;περιμενω νεα ,ευχαριστω

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: περιορισμενη ερευνα απο μπρετον(προβλημα);
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 19, 2011 2:32 pm 
Άβαταρ μέλους

Βικτωρα το βασικο ειναι να ξερεις τι ζωα ειναι οι γονεις του,και οχι τι σου ειπε αυτος που στο εδωσε,αλλα να εχεις δει εσυ πως κυνηγανε.
Αν οι γονεις του ηταν ζωα που πηγαιναν τοτε εχει αρκετες πιθανοτητες και ο μικρος.
Απο επανιελ δεν γνωριζω, αν αργουν, 16 μηνων δεν ειναι μικρη ηληκια, αλλα εχει να κανει και τι θηραματα του εχεις δειξει.

Κουταβι πως ηταν το σκυλακι, μαλακο ησυχο ή ζωηρο?
Δεν ανοιγεται γιατι φοβαται μη σε χασει? Γυρναει και κοιταει συνεχεια?
Οταν φυγει το ορτυκι και δεν το τουφεκισεις/παρεις δεν συνεχιζει να το κυνηγαει με το ματι πιο μακρια και στα 50-60 μετρα?
Αν το βγαλεις με ενα πιο μακρινο σκυλι δεν το τραβαει και αυτο?Μενει πισω ο μικρος?(δοκιμασε το)
Συζητησε το και με αυτον που το εχεις παρει και αν δεν εχεις δει τους γονεις ζητα να τους δεις εστω και καθυστερημενα, να εχεις αποψη τι να περιμενεις.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 19, 2011 5:20 pm 
Άβαταρ μέλους

αλεξη καλησπερα,μιλησα με τον εκτροφεα και μου ειπε οτι οι γονεις ανοιγουν,επισης και τα αδερφια του ανοιγουν ,το σκυλι δεν σταματα στο κυνηγι να με ψαχνει δεν εχει ουσιαστικα ανασφαλειες παντος ψιλοπαιζει ακομη και αυτο δειχνει ανωριμοτητα νομιζω ,ο εκτροφεας μου ειπε να περιμενω μεχρι και 20 μηνων και μετα να βγαλω συμπερασματα,τωρα αυριο με αυτον θα παω ,ευχομαι να ανοιξει σιγα σιγα αλλιως δεν βλεπω να το κραταω :cry: :cry: :cry:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 19, 2011 5:38 pm 
Άβαταρ μέλους

Βαλτου και ενα αλλο ζωο πιο ανοιχτο να το τραβηξει και βλεπεις..

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 19, 2011 6:10 pm 
Άβαταρ μέλους

asterisk έγραψε:
Βαλτου και ενα αλλο ζωο πιο ανοιχτο να το τραβηξει και βλεπεις..
θα το δοκιμασω και αυτο φιλε και βλεπουμε

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 19, 2011 10:20 pm 
Άβαταρ μέλους

Φιλε μου αρσενικο μπρετονακι θα σοβαρεψει μετα τα 3 χρονια...
Γενικοτερα ειναι σκυλια που εχουν χαρακτηριστηκη την κοντινη ερευνα αλλα υπαρχουν πολλα απο αυτα που κηνυγουν σε ανοιχτη εως πολυ ανοιχτη ερευνα.Πως γινεται αυτο?Τωρα που ειναι ακομα μικρο βγαλτο σε πιο ευκολο τερεν χωρις βραχια και αγκαθια να μπορει να σε βλεπει ευκολα και χωρις να το μαζευεις καθολου...δειχτου εμπιστοσινη και θα ξαμολυθει!!! :wink: :wink: :wink:

Στην μέση του A.ωκαιανού το εφτιαξα ,η τρελα παει απο το δ/ξπλοιο στα βουνα!
http://www.youtube.com/watch?v=xry7vOJoUGI

Υ.Γ. Αν ήμασταν όλοι κυνηγοί τότε δεν θα υπήρχε θήραμα...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 19, 2011 10:24 pm 
Άβαταρ μέλους

Thanasis03 έγραψε:
Φιλε μου αρσενικο μπρετονακι θα σοβαρεψει μετα τα 3 χρονια...
Γενικοτερα ειναι σκυλια που εχουν χαρακτηριστηκη την κοντινη ερευνα αλλα υπαρχουν πολλα απο αυτα που κηνυγουν σε ανοιχτη εως πολυ ανοιχτη ερευνα.Πως γινεται αυτο?Τωρα που ειναι ακομα μικρο βγαλτο σε πιο ευκολο τερεν χωρις βραχια και αγκαθια να μπορει να σε βλεπει ευκολα και χωρις να το μαζευεις καθολου...δειχτου εμπιστοσινη και θα ξαμολυθει!!! :wink: :wink: :wink:

ααα μην ξεχασω και κατι αλλο πολυ σοβαρο!!!
μην το βαλεις με αλλης ρατσας σκυλου θα χαλασεις το σκυλι...
Το επα8α με δικο μου μπρετον ετσι και εγω τον κυνηγαγα με ενα ποιντερ αθληταρα!!!και το σκυλι χαλασε......μετα απο 2,5 χρονια εδωσα το ποιντερ και φετος κυνηγησε το σκυλακι σωστα :!: :!: :!:

Στην μέση του A.ωκαιανού το εφτιαξα ,η τρελα παει απο το δ/ξπλοιο στα βουνα!
http://www.youtube.com/watch?v=xry7vOJoUGI

Υ.Γ. Αν ήμασταν όλοι κυνηγοί τότε δεν θα υπήρχε θήραμα...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 19, 2011 10:41 pm 
Άβαταρ μέλους

Aπό εμπειρίες που μου έχουν πει γνωστοί με μπρετόν θα σου έλεγα πως ακόμα είναι νωρίς για αρσενικό σκυλί. Πάντως πιστεύω πως αν παθιαστεί με το θήραμα και αρχίσει και δεν βρίσκει κοντά σου θα ανοίξει.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 19, 2011 11:42 pm 
Άβαταρ μέλους

Διαβασα σ ενα βιβλιο οτι για να ανοιξεις την ερευνα ενος σκυλου ενας τροπος ειναι να πας σε μια επιπεδη μεγαλη εκταση με καλη ορατοτητα π.χ. μια σιτοκαλαμια και να τοποθετησεις 2 ή 3 ορτικια σε μια αποσταση μεταξυ τους ωσ προς το πλατος της ερευνας και να οδηγησεις το σκυλο προς αυτα.Δηλαδη να καταλαβει οτι πρεπει να ανοιχτει για να βρει θυραμα.Βεβαια δεν θελει πολλες επαναληψεις.1-2 φορες.Βεβαια τα ορτικια δεν ειναι και το θυραμα που αναγκαζει τα σκυλια ωστε να ανοιχτουν.Ειδικα οταν εχει περασμα και ειναι κοντα το ενα με το αλλο.Ακομα καλυτερα ειναι να το πας στις πεδινες που ειναι οτι πρεπει επειδη το αγριο θυραμα ειναι παντα καλυτερο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 20, 2011 7:10 pm 
Άβαταρ μέλους

BIKPOINT έγραψε:
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ,εχω ενα μπρετον αρσενικο τωρα ειναι 16 μηνων,ξεκινησε καλα πριν κανα 2 βδομαδες και φερμα και απορτ ολα κανονικα ,το θεμα ειναι οτι δεν μου ανοιγει ,τα ανοιγμα του ειναι 10 μετρα ,μονο οταν φερμαρει και πεσει το ορτυκι μακρια θα παει να το βρει στα 20 μετρα,αλλα η ερευνα του ειναι κοντινη,θα ανοιξει αραγε κιαλλο μεγαλωνοντας;περιμενω νεα ,ευχαριστω

Αν μετρας καλα τα 10 μετρα πρεπει να σου πω πως δεν υπαρχει ερευνα στα 10 μετρα. Αν ο σκυλος τρεχει δεν μπορει να μεινει στα 10 μετρα αν απλα περπαταει οκ, αλλα τοτε δεν ψαχνει. Για καποιο λογο, (ας εξαιρεσουμε το γενετικο παρελθον), ο σκυλος δεν θελει να απομακρυνθει. Ισως απο ανασφαλεια. Στην αποσταση αυτη δεν κυνηγουσε ουτε αυτο που ειχα πριν 30 χρονια που ηταν παλαιας... εκδοσης.
Εχω ερωτησεις..
Ποσο καιρο το εχεις στα χερια σου;
Ποσες φορές το εχεις βγαλει;
Το μαλωνεις για οποιδηποτε λογο;

Εικόνα ΕικόναΕικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 20, 2011 7:41 pm 
Άβαταρ μέλους

PanosK έγραψε:
BIKPOINT έγραψε:

Αν μετρας καλα τα 10 μετρα πρεπει να σου πω πως δεν υπαρχει ερευνα στα 10 μετρα. Αν ο σκυλος τρεχει δεν μπορει να μεινει στα 10 μετρα αν απλα περπαταει οκ, αλλα τοτε δεν ψαχνει. Για καποιο λογο, (ας εξαιρεσουμε το γενετικο παρελθον), ο σκυλος δεν θελει να απομακρυνθει. Ισως απο ανασφαλεια. Στην αποσταση αυτη δεν κυνηγουσε ουτε αυτο που ειχα πριν 30 χρονια που ηταν παλαιας... εκδοσης.
Εχω ερωτησεις..
Ποσο καιρο το εχεις στα χερια σου;
Ποσες φορές το εχεις βγαλει;
Το μαλωνεις για οποιδηποτε λογο;

φιλε καλησπερα ,τον εχω απο κουταβι,περσυ τον χειμωνα τον πειρα καποιοες φορες στο βουνα μαζι φυσικα με αλλον σκυλο στις μπεκτατσες, θυραμα μια φορα του εφυγε μια απο μπροστα του ,την βρηκε με ντορο την σηκωσε και την πηρα ,την εκανε και απορτ κανονικα ,τωρα για φετος τον εχω βγαλει 3 φορες στα περασματα ,το τεταρτο ορτυκι το φερμαρισε κανονικα,το απορτ τελειο ,με ρωτας εαν τον μαλωσα ;οχι φιλε ποτε ,δεν τον μιλαω καθολου στο βουνο ουτε του σφυριζω ποτε μηπως και μου ανοιξει ,τι να πω σημερα μια φορα ανοιξε καλουτσικα μπορω να πω,

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 20, 2011 7:56 pm 
Άβαταρ μέλους

BIKPOINT έγραψε:
φιλε καλησπερα ,τον εχω απο κουταβι,περσυ τον χειμωνα τον πειρα καποιοες φορες στο βουνα μαζι φυσικα με αλλον σκυλο στις μπεκτατσες, θυραμα μια φορα του εφυγε μια απο μπροστα του ,την βρηκε με ντορο την σηκωσε και την πηρα ,την εκανε και απορτ κανονικα ,τωρα για φετος τον εχω βγαλει 3 φορες στα περασματα ,το τεταρτο ορτυκι το φερμαρισε κανονικα,το απορτ τελειο ,με ρωτας εαν τον μαλωσα ;οχι φιλε ποτε ,δεν τον μιλαω καθολου στο βουνο ουτε του σφυριζω ποτε μηπως και μου ανοιξει ,τι να πω σημερα μια φορα ανοιξε καλουτσικα μπορω να πω,

Καλα κανεις και δεν του μιλας και οταν ερχεται κοντα σου μην του δινεις σημασια, τα επανιελ ειναι περιεργα με την ανθρωποκεντρικοτητα που τα διακρινει, μπορει να πιστεψει πως αυτο θες. Απο αυτα που γραφεις παντως δεν σε βλεπω φαουλ, οποτε μαλλον εχει μια ιδιαιτεροτητα που θελει τον χρονο της να φυγει.
Καλη συνεχεια. :wink:

Εικόνα ΕικόναΕικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 22, 2011 7:06 pm 
Άβαταρ μέλους

PanosK έγραψε:
BIKPOINT έγραψε:

Καλα κανεις και δεν του μιλας και οταν ερχεται κοντα σου μην του δινεις σημασια, τα επανιελ ειναι περιεργα με την ανθρωποκεντρικοτητα που τα διακρινει, μπορει να πιστεψει πως αυτο θες. Απο αυτα που γραφεις παντως δεν σε βλεπω φαουλ, οποτε μαλλον εχει μια ιδιαιτεροτητα που θελει τον χρονο της να φυγει.
Καλη συνεχεια. :wink:

εγινε φιλε μαλλον φταιει η ανθρωποκεντρικοτητα οπως λες ,θα το παλεψω.... τι να κανω :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 23, 2011 8:47 pm 
Άβαταρ μέλους

Θηραματα και υπομονη ο σκυλος λογικα θα ανοιξει! :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 04, 2011 11:51 am 

Βίκτωρα, πώς πάει το σκυλί? Τον έβγαλες καθόλου? (καταλαβαίνω πως δεν έχει περάσει κάποιο σημαντικό διάστημα, απλά για να μπορέσω να καταλάβω αν το έχουν βοηθήσει άμεσα τα εκπαιδευτικά...)

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 3   [ 37 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: