Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 41   [ 608 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 41  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Κυνηγετικός τύπος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 23, 2007 11:04 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Διαβάζουμε κυνηγετικά περιοδικά και ένθετα , ναι και πόσα , τι μας αρέσει , τι όχι , προτάσεις βελτίωσης .
Νομίζω ότι είναι ένα ενδιαφέρον θέμα για όλους τους κυνηγούς και μία βοήθεια προς αυτά τα έντυπα να γίνουν καλύτερα ακούγοντας τις προτάσεις σας , παρατηρήσεις σας !
:idea:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 24, 2007 11:02 am 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Προσωπικά παίρνω τα ένθετα και τα δύο τις περισσότερες φορές όχι πάντα και ένα από τα περιοδικά όταν με ενδιαφέρουν τα βασικά θέματα τους στα dvd δεν δίνω καμία σημασία , ούτε στις ετήσιες εκδόσεις .
Πιστεύω ότι τα ένθετα μείωσαν αρκετά τις πωλήσεις των περιοδικών μόνο λόγω τιμής και όχι λόγω περιεχομένου .
Τα περιοδικά πάντως κάνουν προσπάθειες πραγματικά να κρατήσουν τους αναγνώστες τους με καλά άρθρα , φωτογραφίες καλή ποιότητα χαρτιού κλπ
Συμπαθητικό είναι το δίμηνο περιοδικό Άρτεμις με ανθρώπους πιο φρέσκους και περισσότερους κυνηγούς της πράξης άρα γνώστες της σημερινής πραγματικότητας !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Δεν είναι κατάσταση αυτή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 25, 2007 10:28 am 
Είναι απαράδεκτο αυτό που συμβαίνει με κάποια από τα κυνηγετικά μας περιοδικά.

Πέρα από την μόνιμη διαμάχη του Φωτακόπουλου με τον ΟΚΑΔΕ και τελευταία και με τον ΚΟΕ, η οποία είχε ως αποτέλεσμα την αρνητικότατη στάση του Φωτακόπουλου απέναντι σε ότι προσπάθεια κάνει ο ΟΚΑΔΕ, τώρα τελευταία πρόσεξα πως μπέικε δυναμικά στο παιχνίδι και το "ΚΥΝΗΓΟΣ & Φύση", οι συντάκτες του οποίου αποφεύγουν συστηματικά να ασχολούνται με σκυλιά που οι Έλληνες κυνηγοί δεν προτιμούν όπως τα Πόιντερ και τα Σέτερ.

Στο εξώφυλλο του τεύχους Μαΐου, βλέπουμε να φιγουράρει πρώτο θέμα το "ΡΕΠΟΡΤΑΖ από την αγωνιστική κυνοφιλία", τρέχω λοιπόν κι εγώ σήμερα να αγοράσω το περιοδικό για να διαβάσω για τον αγώνα DERBY του ΟΚΑΔΕ, που είναι και ο σημαντικότερος της χρονιάς και αντί αυτού βλέπω ένα ρεπορτάζ για έναν αγώνα ΕΦΥΠ στον Βόλο. Με κοροϊδέψανε με λίγα λόγια για να μου πάρουν τα 6,30 €. Γιατί εγώ γνωρίζω πως το σημαντικότερο θέμα με το οποίο θα πρέπει να ασχοληθούν τα περιοδικά του μήνα Μαΐου είναι οι αγώνες DERBY των ομίλων. Εάν κάποιοι τους αποσιωπούν, τότε κάνουν κακό στην Ελληνική κυνοφιλία και ως τέτοιους θα πρέπει να τους αντιμετωπίσουμε.

Δεν ξέρω γιατί τρώγονται μεταξύ τους αυτοί και ούτε με ενδιαφέρει, το μόνο που ξέρω είναι πως μαλώνουν στις πλάτες μας και αυτό μου φτάνει.

Συγχωρέστε την αγανάκτησή μου αλλά δεν είναι κατάσταση αυτή.

Δημήτρης

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 25, 2007 10:51 am 
Άβαταρ μέλους

ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΕΝΘΕΤΑ...ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΑ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΔΙΑΚΡΙΝΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗΣ ΤΟΥΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΚΑΤΑΝΤΑΝΕ ΒΑΡΕΤΑ....ΑΠΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΣΕΛΚΥΣΟΥΝ ΚΟΣΜΟ ΒΑΖΟΝΤΑΣ DVD ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΞΑΝΑΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΚΑΙ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ....ΛΙΓΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ ΕΣΤΙΑΖΟΥΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΟΠΩΣ Π.Χ ΠΡΟ ΛΙΓΟΥ ΚΑΙΡΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΟΣ&ΦΥΣΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΡΤΕΜΙΣ ΕΓΙΝΑΝ ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΦΕΤΙΝΟΥ ΚΑΙΡΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΜΗ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗΣ ΤΩΝ ΑΠΟΔΗΜΗΤΙΚΩΝ....ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΒΑΡΕΨΟΥΝ ΛΙΓΟ ΤΟ ΥΦΟΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΚΟΣΜΟΣ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ....ΑΣ ΛΙΓΟΣΤΕΨΟΥΝ ΤΗ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΚΑΙ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΩΝ ΕΙΔΩΝ ΚΑΙ ΑΣ ΔΩΣΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΒΑΣΗ ΣΤΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΕΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ....

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 25, 2007 12:10 pm 

ΠΕΡΝΩ Κ ΤΑ ΔΥΟ ΕΝΘΕΤΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΛΥ ΤΟ ΕΘΝΟΣ ΚΥΝΗΓΙ Κ ΔΙΑΒΑΣΩ Κ ΤΑ ΥΠΟΛΥΠΑ ΤΡΙΑ ΜΗΝΑΙΑ,ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΛΑ

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 25, 2007 12:20 pm 
Άβαταρ μέλους

Διαβαζω ολα τα ενθετα του χωρου χωρις ομως να τα θεωρω κατι το ιδιαιτερο. Πολλες φορες καταντουν εξαιρετικα "μονοτονα" ανακυκλωνοντας τα ιδια θεματα. Ορισμενες φορες διαβαζω την "Κυνηγεσια & Κυνοφιλια" για καποια πολυ καλα αρθρα που εχει κατα καιρους.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 25, 2007 12:32 pm 

Αγοράζω και διαβάζω όλα τα ένθετα και τα περιοδικά του χώρου (εκτός ίσως του Αρτεμις που δεν το παίρνω συχνά...)
Η άποψή μου είναι ότι όντως τα ένθετα επαναλαμβάνονται στην ύλη τους και κάπου αυτό με κουράζει...Τα περιοδικά παρ΄ όλες τις όποιες αδυναμίες τους,τα βρίσκω πιο ελκυστικά και με πιο ενδιαφέροντα θέματα.
Πάντως όπως και νάχει θεωρώ ότι πρέπει να τα στηρίζουμε γιατί τα μεν περιοδικά είναι ο μοναδικός τρόπος να αποκτήσει Παιδεία και γνώσεις ο μέσος κυνηγός
(και οφείλω να ομολογήσω ότι πολλές κακές συνήθειες άλλαξα στο κυνήγι από το 1988 που άρχισα να τα διαβάζω) , τα δε ένθετα μας βάζουν στο σπίτι χιλιάδων μη κυνηγών συμπολιτών μας και βοήθησαν (και βοηθούν...) στο να αλλάξει η εικόνα που είχαν καθιερώσει για μας κάποιες μισαλλόδοξες "οικολογικές" οργανώσεις
και ΜΜΕ.
Οι αδυναμίες και τα λάθη και οι υπερβολές βέβαια πρέπει να επισημαίνονται αλλά να μην απαξιώνουμε τα έντυπα αυτά...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 25, 2007 2:45 pm 
Άβαταρ μέλους

Κοιτάξτε παιδιά τα περιοδικά και ένθετα προσφέρουν και μάλιστα πολύ .
Ιδιαίτερα στην επιμόρφωση και στα καινούργια δεδομένα η αν θέλετε κατάσταση που αφορά το κυνήγι και όπως διαμορφώνεται βέβαια αυτό !
Και αυτά όμως πάσχουν όπως πάσχουν σχεδόν όλος ο τύπος , αναλόγως τα άτομα που αρθρογραφούν και τις απόψεις τους αλλά και τα συμφέροντά τους κινούνται !
Βέβαια μέσα σε αυτά υπάρχουν άνθρωποι με παιδεία που προσφέρουν χρόνια και θα συνεχίσουν να προσφέρουν και έχουν και την ικανότητα και τις γνώσεις να κάνουν αυτό , όπως υπάρχουν μέτριοι , όπως κακοί αρθρογράφοι χωρίς καμία κυνηγετική παιδεία η γενικώς παιδεία , αυτό γίνεται παντού !
Επίσης για να μπορούν να συνεχίσουν να προσφέρουν χρειάζονται εμάς τους αναγνώστες πελάτες και βέβαια τις διαφημίσεις για να μπορέσουν τελικά να επιβιώσουν στην σκληρή πραγματικότητα της ελεύθερης αγοράς .
Γι' αυτό μην διαμαρτύρεστε για διαφημίσεις κλπ τις έχουν ανάγκη , αυτές και εμείς θα τους δώσουμε την δύναμη να αναπτυχθούν , να καλυτερεύσουν σαν ποιότητα θεμάτων και εκτύπωσης !
Για μένα είναι όλα απαραίτητα και ειδικά τα μηνιαία που για αυτά η μάχη είναι πολύ πιο σκληρή και δεν καλύπτονται πίσω από εφημερίδες κλπ
Και για να κλείσω και να μην κουράζω , όλα είναι απαραίτητα περιοδικά , ένθετα , ηλεκτρονικός τύπος , εφημερίδες , γράψτε τι σας ενδιαφέρει να γράφουν , τι δεν σας ενδιαφέρει αλλά αγοράζετε όσα μπορείτε δεν πρέπει να χαθεί ούτε ένα θα είναι κρίμα και πλήγμα για το κυνηγητικό κόσμο !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 03, 2007 9:16 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Παιδιά όλα τα έντυπα είναι απαραίτητα , δυστυχώς η συρρίκνωση του κυνηγετικού κόσμου άρα και των αναγνωστών τους κάνει τον ανταγωνισμό μεταξύ τους σκληρό και ανηλεή !
Και όσο περνάει ο καιρός αν δεν ανατραπεί η συρρίκνωση τότε τα πράγματα θα είναι χειρότερα και το χειρότερο δε είναι ότι θα επιβιώσει ΟΧΙ ο καλύτερος από άποψη δημοσιογραφίας, άρθρων και θεμάτων , αλλά αυτός που θα έχει τις πλάτες να αντέξει !!
Έτσι χάθηκε για μένα ένα από τα καλύτερα μηνιαία περιοδικά τα ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΝΕΑ του Χ Μπερτίδη παρόλη την καλή ύλη του ,ήταν φτιαγμένο σχεδόν από ένα άνθρωπο με μεράκι δεν είχε τιμ κλπ δεν άντεξε αφού δεν είχε πλάτες και δυστυχώς χάθηκε, αν έχετε τίποτε τεύχη του διαβάστε τα και συγκρίνετε !
Κάποια άλλα πιο παλιά και πολύ αξιόλογα όπως Κυνήγι και Σκοποβολή του Ν Κυπρίδημου χάθηκαν και αυτά με διαφορετικό τρόπο , αλλά τουλάχιστον ο εκδότης του είναι ακόμη μάχιμος και κοσμεί με τα άρθρα του και το ήθος των γραφόμενων του τον κυνηγετικό τύπο !
Επίσης βλέπετε τι γίνεται με τις διάφορες κινήσεις που κάνουν καθαρά ανταγωνιστικές μεταξύ τους που είναι τόσο μα τόσο πανομοιότυπες !!
Κάποιοι αυτοδιαφημίζονται για τις χιλιάδες φύλλα που πουλάνε σε μη συγκρίσιμα είδη , βγάλε ρε φίλε ένα μηνιαίο να δώ θα πουλάς τα ίδια τεύχη με την ίδια τιμή και ναι τότε να σου βγάλω το καπέλο !
Επίσης κάποια έχουν επιτρέψει σε ανθρώπους να βάλουν στη μέση τα προσωπικά τους και αναλόγως να πορεύονται στις στήλες τους και οι υπόλοιποι ποιούν την νήσα παρότι είναι άνθρωποι έξυπνοι και με παιδεία σκοπιμότητες όμως γαρ !!!
Παρόλα αυτά όμως συμφωνώ και επαυξάνω ότι όλα είναι απαραίτητα και όλα πρέπει να ενισχύονται ιδιαίτερα αυτά όμως που έχουν πρόβλημα , κανένα μα κανένα δεν πρέπει να χαθεί !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 03, 2007 9:54 pm 

gpeppas έγραψε:
Παιδιά όλα τα έντυπα είναι απαραίτητα , δυστυχώς η συρρίκνωση του κυνηγετικού κόσμου άρα και των αναγνωστών τους κάνει τον ανταγωνισμό μεταξύ τους σκληρό και ανηλεή !
Και όσο περνάει ο καιρός αν δεν ανατραπεί η συρρίκνωση τότε τα πράγματα θα είναι χειρότερα και το χειρότερο δε είναι ότι θα επιβιώσει ΟΧΙ ο καλύτερος από άποψη δημοσιογραφίας, άρθρων και θεμάτων , αλλά αυτός που θα έχει τις πλάτες να αντέξει !!
Έτσι χάθηκε για μένα ένα από τα καλύτερα μηνιαία περιοδικά τα ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΝΕΑ του Χ Μπερτίδη παρόλη την καλή ύλη του ,ήταν φτιαγμένο σχεδόν από ένα άνθρωπο με μεράκι δεν είχε τιμ κλπ δεν άντεξε αφού δεν είχε πλάτες και δυστυχώς χάθηκε, αν έχετε τίποτε τεύχη του διαβάστε τα και συγκρίνετε !
Κάποια άλλα πιο παλιά και πολύ αξιόλογα όπως Κυνήγι και Σκοποβολή του Ν Κυπρίδημου χάθηκαν και αυτά με διαφορετικό τρόπο , αλλά τουλάχιστον ο εκδότης του είναι ακόμη μάχιμος και κοσμεί με τα άρθρα του και το ήθος των γραφόμενων του τον κυνηγετικό τύπο !
Επίσης βλέπετε τι γίνεται με τις διάφορες κινήσεις που κάνουν καθαρά ανταγωνιστικές μεταξύ τους που είναι τόσο μα τόσο πανομοιότυπες !!
Κάποιοι αυτοδιαφημίζονται για τις χιλιάδες φύλλα που πουλάνε σε μη συγκρίσιμα είδη , βγάλε ρε φίλε ένα μηνιαίο να δώ θα πουλάς τα ίδια τεύχη με την ίδια τιμή και ναι τότε να σου βγάλω το καπέλο !
Επίσης κάποια έχουν επιτρέψει σε ανθρώπους να βάλουν στη μέση τα προσωπικά τους και αναλόγως να πορεύονται στις στήλες τους και οι υπόλοιποι ποιούν την νήσα παρότι είναι άνθρωποι έξυπνοι και με παιδεία σκοπιμότητες όμως γαρ !!!
Παρόλα αυτά όμως συμφωνώ και επαυξάνω ότι όλα είναι απαραίτητα και όλα πρέπει να ενισχύονται ιδιαίτερα αυτά όμως που έχουν πρόβλημα , κανένα μα κανένα δεν πρέπει να χαθεί !

.............................................................................................................................................................................................................................

Γιώργο "έθεσες τον δάκτυλον επί των τύπων των ήλων".....όσον αφορά τον Κυνηγετικό Τύπο...
Δυστυχώς όσα γράφεις για σκοπιμότητες κλπ είναι αλήθεια και το όλο θέμα αν το αναλύσουμε σε βάθος,
σηκώνει μεγάλη και ... οδυνηρή κουβέντα....

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 04, 2007 11:43 am 
Εγώ πάντως παιδιά αγοράζω όλα τα έντυπα του χώρου μας και μάλιστα από τη πρώτη ημέρα κυκλοφορίας τους. Συνήθως για τα μηνιαία περιοδικά είναι 25 του μήνα για το Κ&Φ και 27 με 28 για το Κ&Κ. Το Άρτεμις ποτέ δεν κατάλαβα πότε κυκλοφορεί στα περίπτερα πάντως το αγοράζω ανελλιπώς. Ο βασικός λόγος που δεν έχω γίνει συνδρομητής τους είναι πως σε μία τέτοια περίπτωση θα χάσω την ευχαρίστηση που νιώθω όταν πηγαίνω το πρωί στο περίπτερο της γειτονιάς και ψάχνω ανάμεσα στα άλλα περιοδικά για να βρω το δικό μου.

Τα ένθετα από την άλλη, είναι διαφορετική ιστορία. Αισθάνομαι πως έχουν μία περισσότερο ερασιτεχνική άποψη των γεγονότων και αυτό έχει τη δική του γοητεία. Τα άρθρα που γράφω, τα δίνω συνήθως για δημοσίευση στο Έθνος, όχι γιατί συμφωνώ με τις απόψεις του Φωτακόπουλου σχετικά με τη πορεία του ΟΚΑΔΕ αλλά με την ελπίδα να διαβαστούν και από μη κυνηγούς στα χέρια των οποίων τυχαία θα πέσει το ένθετο.

Δημήτρης

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 04, 2007 5:32 pm 
ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΝ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΤΟΥ ΤΣΑΓΚΑΝΕΛΙΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥ.

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μάιος 05, 2007 11:54 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

ΓΡΑΙΚΟΣ έγραψε:
ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΝ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΤΟΥ ΤΣΑΓΚΑΝΕΛΙΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥ.

Όντως έxoυν ύλη καλή με πολλά θέματα οι ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ , ιδιαίτερα κάποια άρθρα που είναι φωτιά και στο κάτω κάτω λέει πολλά πράγματα με το όνομα τους !
Επίσης ο εκδότης της είναι και ο ιδρυτής του κόμματος Ελλήνων κυνηγών και δίνει εδώ και πολλά χρόνια την μάχη για το κυνήγι στην Ελλάδα !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μάιος 06, 2007 2:28 pm 

Δεν ξέρω ρε παιδιά .. τι να πω … ναι μεν παίρνω και διαβάζω πολλά από τα περιοδικά και ένθετα του χορού αλλά από την άλλη αυτό που βλέπω είναι μόνο κάποιες καλοστημένες επιχειρήσεις . :(

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 09, 2007 2:51 pm 

Έχεις δίκιο Θάνο...Και θέλω να επισημάνω κάτι που με απασχολεί καιρό τώρα και που το απέδιδα μάλλον σε παρεξήγηση από μέρους μου και στην εγγενή (ας πούμε...) ....παραξενιά μου...
Ανατρέχοντας όμως τον τελευταίο καιρό, σε όλα τα έντυπα των τελευταίων δύο τουλάχιστον χρόνων , μάλλον έχω δίκιο...
Τι εννοώ: Πέραν των ,πολύ ωραίων ομολογουμένως ,άρθρων για Κυνηγετικά , Οπλοφιλικά και Κυνολογικά θέματα , πουθενά δεν παρατήρησα μια διαμαρτυρία για την κατάσταση του Κυνηγιού στην Ελλάδα σήμερα...
Δηλαδή για την Νομοθεσία, τις απαγορεύσεις, τους περιορισμούς που υφιστάμεθα κλπ.
Πουθενά μια έστω έμμεση πίεση και παρότρυνση προς την ΚΣΕ για να δραστηριοποιηθεί και να διεκδικήσει κάτι από τα χαμένα...(και δεν εννοώ την διάρκεια της περιόδου που πλέον έχει δυστυχώς παγιωθεί, αλλά όλα τα υπόλοιπα...).
Εκτός του Ν. Κυπρίδημου που κατά καιρούς καυτηριάζει κάποια κακώς κείμενα , όλοι οι υπόλοιποι (και διορθώστε με αν κάνω λάθος και δεν έχω προσέξει κάτι...) , περί άλλων τυρβάζουν...
Λες και όλα είναι μια χαρά και ζούμε τον αιώνα του Περικλέους για το κυνήγι...
Αντιθέτως λοιδωρούν τον μέσο Έλληνα κυνηγό, θεωρώντας τον σχεδόν άξεστο και εν δυνάμει λαθροθήρα και τέλος στερούμενο παντελώς Κυνηγετικής Παιδείας...
Εγώ και βασιζόμενος στις επαφές που έχω με άλλους κυνηγούς οιασδήποτε κοινωνικοοικονομικής και μορφωτικής κατάστασης,παρατηρώ ότι το επίπεδο έχει ανέβει πάρα πολύ (συντελούντων καθοριστικά σε αυτό το γεγονός και των εντύπων) και οι κακοί είναι μικρότερη μειοψηφία από παλιώτερα...
Αλλά ... ορέ παλικάρια...(που θα έλεγε και γνωστός αγωνιστής του 21 και συμπατριώτης μερικών αρθρογράφων-συγκοινωνούντων μετά της ΚΣΕ ...δοχείων...) πως θα ανέβει το φρόνημα (άρα και η Κυνηγετική Παιδεία και αφοσίωση στους Νόμους...) του ταλαίπωρου Κυνηγού, ΑΝ ΔΕΝ ΦΡΟΝΤΙΣΕΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΠΕΡΑΝ ΤΗΣ ΤΣΙΧΛΑΣ, ΠΙΕΖΟΝΤΑΣ ΓΙΑ (ΟΡΘΟ)ΛΟΓΙΚΕΣ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕΙΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ;;;;
Δεν καταλαβαίνετε ότι όταν κάποιος είναι στριμωγμένος και με την πλάτη στον τοίχο συνέχεια , κάποτε θα ...αντιδράσει και μάλιστα με άσχημο τρόπο;;;;;;;
Κάθε ένσταση για τα παραπάνω δεκτή και συζητήσιμη........

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 41   [ 608 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 41  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: