Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 5 Δημοσιεύσεις ]
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΦΕΡΜΑΡΗ ΚΑΙ ΚΥΝΗΓΑ ΑΙΓΟΠΡΟΒΑΤΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 15, 2009 10:31 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

liakos έγραψε:
Ομως το προβλημα μου ειναι οτι φερμαρη
και κυνηγα και αιγοπροβατα.Μια φορα βεβαια την ειδα σε ενα κλειστο χωρο 1 στρεμα περιπου να
κυνηγα ενα προβατο, και αφου την επιασα (μετα απο αρκετο τρεξιμο) τη μαλωσα αγρια και απο
τοτε οταν παμε μαζι κοντα σε αιγοπροβατα φερμαρη και μολις θα πω 'μη' ερχετε διπλα μου.
Δεν ξερω ομως τι θα γινη στο βουνο οταν συναντηση ενα κοπαδι και εγω ειμαι 200,300 μετρα μακρια.
Μεχρι τωρα οταν βλεπω απο μακρια αιγοπροβατα την δενω και αλαζω μερος.
Εχει αλλος συναδελφος αναλογη περιπτωση?
Υπαρχη λυση? Το κολαρο θα εχει θετικα αποτελεσματα?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 15, 2009 10:42 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Νομίζω ότι πρέπει να τον εξοικειώσεις με τα αιγοπρόβατα αρχικά.
Δένοντας τον και πηγαίνοντας τον μέσα σε ένα κοπάδι , μόλις πάει να τα φερμάρει η να δείξει ιδιαίτερο... ενδιαφέρον γι αυτά να τον μαλώνεις με σταθερή δυνατή φωνή , λογικά αυτός θα μαζευτεί οπότε εσύ ξανά τον αδιάφορο μέσα στο κοπάδι .
Αυτό επαναλαμβάνετε αρκετές φορές σε διαφορετικά κοπάδια και σε διαφορετικούς βιότοπους , αλλά μέσα και σε στάνες πάντα με την με την συναίνεση του βοσκού η του ιδιοκτήτη των ζώων.
Στα περισσότερα σκυλιά πιάνει μετά από αρκετές επαναλήψεις , που και πού κάνεις κάποια επανάληψη για να φρεσκάρουμε την μνήμη του . σε όσα σκυλιά είχα πρόβλημα μέχρι τώρα έχει πιάσει και λύθηκε ριζικά.
Υπάρχουν όμως σκυλιά πιο δύσκολα , εκεί αν γνωρίζεις πολύ καλά όμως την χρήση του κολάρου (αν και είμαι αντίθετος και δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ πάνω σε ζώο) το χρησιμοποιείς με πολύ προσοχή , αν και καλύτερη λύση έιναι να απευθυνθείς σε έναν καλό εκπαιδευτή να βοηθήσει !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 17, 2009 11:46 pm 
Άβαταρ μέλους

liakos έγραψε:
Παιδια χρονια πολλα καλη χρονια και απο εμενα.
Εφετος ξεκινησα και εγω μια 17 μηνων (σημερα) κουρτσχααρ διπλα σε εναν εμπειρο 12 χρονων.
Η μικρη στο ορτυκι αρχικα σε εκπεδευτικα πολυ καλη (απο 10-11 μηνων αρχισε να τα φερμαρη).
Επειτα στην μπεκατσα μαζι με το μεγαλο και μετα απο αρκετες εξοδους (αλλα λιγες συναντησεις)
συνεσε και σηκωσε 3-4 πουλια μονη της.
Σε μια εξοδο μαλιστα σηκωσε και απορταρισε ΦΑΣΙΑΝΟ. Ομως το προβλημα μου ειναι οτι φερμαρη
και κυνηγα και αιγοπροβατα.Μια φορα βεβαια την ειδα σε ενα κλειστο χωρο 1 στρεμα περιπου να
κυνηγα ενα προβατο, και αφου την επιασα (μετα απο αρκετο τρεξιμο) τη μαλωσα αγρια και απο
τοτε οταν παμε μαζι κοντα σε αιγοπροβατα φερμαρη και μολις θα πω 'μη' ερχετε διπλα μου.
Δεν ξερω ομως τι θα γινη στο βουνο οταν συναντηση ενα κοπαδι και εγω ειμαι 200,300 μετρα μακρια.
Μεχρι τωρα οταν βλεπω απο μακρια αιγοπροβατα την δενω και αλαζω μερος.
Εχει αλλος συναδελφος αναλογη περιπτωση?
Υπαρχη λυση? Το κολαρο θα εχει θετικα αποτελεσματα?

Είναι μια από τις ποιο κατάλληλες περιπτώσεις για τη χρήση του ηλεκτρικού κολάρου . Συνήθως τα αποτελέσματα είναι θεαματικά και σχεδόν πάντα θετικά . Θέλει μόνο προσοχή κατά τη χρήση του , να ίσε σίγουρος ότι το σκυλί σου κυνηγά κάποιο ζώο και όχι κάποιο θήραμα . Ίσως ακόμα να χρειαστεί να το φοράς για λίγο καιρό ακόμα στο λαιμό του σκυλιού ακόμα και όταν τα αποτελέσματα είναι θετικά , μέχρι να σιγουρευτείς ότι δεν θα το επαναλάβει .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 18, 2009 1:59 pm 
ΔΕΝΕΙΣ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΚΑΙ ΠΕΡΝΑΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΑΠΟ ΕΝΑ ΚΟΠΑΔΙ ΠΡΟΒΑΤΑ ΜΕ ΣΤΑΘΕΡΟ ΒΗΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ. ΟΤΑΝ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΦΕΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΒΗΜΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΠΡΟς ΤΑ ΠΡΟΒΑΤΑ ΤΟ ΤΡΑΒΑΣ ΑΠΟΤΟΜΑ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΥΣΙΔΑ ΚΑΙ ΛΕς ΜΗ. ΑΦΟΥ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΕΠΙΒΡΑΒΕΥΕΙΣ. Η ΚΑΔΕΝΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2 ΜΕΤΡΑ. ΜΕΤΑ ΠΟΛΛΕς ΦΟΡΕς ΚΑΙ ΕΑΝ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΑΔΙΑΦΟΡΕΙς ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΖΩΟ .ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΤΟΥ ΤΟ ΜΗ ΘΑ ΦΤΑΝΕΙ ΝΑ ΤΟ ΣΥΜΜΟΡΦΩΣΕΙς. Εννοειται οτι στην αρχη ελενχομενα θα έχεις αφήσει το σκυλακι να εξερευνήσει και μυρίσει τα προβατα γιατί μπορεί να τα κυνηγάει αναγνωριστικά .

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 18, 2009 5:06 pm 
Άβαταρ μέλους

Το κολαρο το εφαρμοσα σε ενα κολει που εχω στο εξοχικο,γιατι κοτες,κοκορια,κουνελια αναστεναζαν οταν ο κυριος ηθελε να παιξει...Δεν σκοτωσε ποτε κανενα,απλα τα εκανε χιλιαδες βολτες γυρω γυρω κανα τριαρι στρεμματα.
Του το φορεσα και το αφησα δυο ημερες(χωρις χρηση),την τριτη που τα κυνηγησε του χτυπησα προειδοποιηση και αφου συνεχισε του εριξα μια απαλη,την τεταρτη ημερα ξανα το ιδιο,την πεμπτη μονο η προειδοποιηση εφτασε.Του αφησα το κολαρο καμια εβδομαδα(απλα φορεμενο και με το που τα κοιταζε προειδοποιηση επερχομενης ποινης),του το εβγαλα και δεν ξαναυπηρξε προβλημα.Επιτυχια απολυτη,γρηγορα και εξασφαλισμενη.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 5 Δημοσιεύσεις ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: