Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 15   [ 220 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 17, 2007 10:57 am 
Άβαταρ μέλους

Ο λαγός τείνει να γίνει το πιο επιτυχημένο από άποψη πληθυσμού θήραμα της πατρίδας μας .
Σε όλα τα εκπαιδευτικά έχουμε σηκώσει και ιδιαίτερα τώρα που φρεσκάρισε ο καιρός τα σκυλιά πετάνε , μερικές βροχούλες θέλουμε πριν την έναρξη του και όλα θα είναι τέλεια για μία πολύ εποικοδομητική χρονιά ! 8) :D

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 07, 2007 10:44 am 
Άβαταρ μέλους

ΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΠΡΩΙΝΟ ΑΦΗΕΡΩΜΕΝΟ ΣΤΟΝ ΛΑΓΟ ΜΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΜΑΤΑ (ΟΡΤΥΚΙΩΝ) ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ & ΤΑ ΛΙΓΟΣΤΑ ΤΡΥΓΟΝΙΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ & ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΡΧΙΖΕΙ Ο ΛΑΓΟΣ.
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΔΥΟ ΣΥΚΩΜΑΤΑ. ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ & ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ "ΚΕΝΟ" ΑΚΟΜΗ . ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΜΙΑΣ & ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΔΙΕΞΟΔΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΟΙ ΒΕΛΟΔΟΥΜΑΤΕΣ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Σεπ 08, 2007 9:13 pm 
Άβαταρ μέλους

Δύο σηκώματα στην Βοιωτία και πολλές κακαράτζες υπόσχονται καλά για την έναρξη. :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 10, 2007 8:20 pm 
Άβαταρ μέλους

Η τρέλα μου είναι ο λαγός και τα πράγματα έδειχναν για μια καλή χρονιά , αυτά πριν τις φωτιές , τώρα μαύρο τοπίο και νεκρή φύση .
Μάλλον θα πρέπει να ξενιτευτώ για να κάνω κανένα λαγοκυνήγι για να μην πω ότι έβγαλα την άδεια τσάμπα.
Πάντως καρδιά δεν μου κάνει να πάρω τα σκυλιά και να πάω για βόλτα , δεν αντέχω να διασχίζω τα καμμένα !
Τέλος πάντων , η παρέα σας είναι πολύ όμορφη και ελπίζω και εγώ να γίνω μέλος της .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 10, 2007 9:31 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλαματιανός Π έγραψε:
Η τρέλα μου είναι ο λαγός και τα πράγματα έδειχναν για μια καλή χρονιά , αυτά πριν τις φωτιές , τώρα μαύρο τοπίο και νεκρή φύση .
Μάλλον θα πρέπει να ξενιτευτώ για να κάνω κανένα λαγοκυνήγι για να μην πω ότι έβγαλα την άδεια τσάμπα.
Πάντως καρδιά δεν μου κάνει να πάρω τα σκυλιά και να πάω για βόλτα , δεν αντέχω να διασχίζω τα καμμένα !
Τέλος πάντων , η παρέα σας είναι πολύ όμορφη και ελπίζω και εγώ να γίνω μέλος της .

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ.ΠΕΡΙΣΥ ΚΑΗΚΕ Η ΜΙΣΗ ΧΕΡΣΟΝΗΣΟ ΤΗΣ ΚΑΣ/ΔΡΑΣ. ΤΑ ΚΑΛΙΤΕΡΑ ΚΥΝΗΓΟΤΟΠΙΑ. ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑΜΕ ΝΑ ΞΕΝΙΤΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΛΑΓΟ & ΠΟΥΛΙΑ. ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΕ. ΑΡΚΗ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΗ ΠΑΡΕΑ.
ΝΑ ΘΥΜΑΣΕ ΟΜΩΣ ΑΥΤΟ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΓΕΜΙΣΕΙ Ο ΤΟΠΟΣ ΑΠΟ ΛΑΓΟΥΣ ΑΦΟΥ Ο ΛΑΓΟΣ ΑΓΑΠΑΕΙ ΤΟ ΤΡΥΦΕΡΟ ΒΛΑΣΤΑΡΙ!!!!!!!
ΥΓ μου αρεσε η υπογραφη σου!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 13, 2007 10:14 pm 
Άβαταρ μέλους

ΚΕΡΜΕΝΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ έγραψε:
Καλαματιανός Π έγραψε:

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ.ΠΕΡΙΣΥ ΚΑΗΚΕ Η ΜΙΣΗ ΧΕΡΣΟΝΗΣΟ ΤΗΣ ΚΑΣ/ΔΡΑΣ. ΤΑ ΚΑΛΙΤΕΡΑ ΚΥΝΗΓΟΤΟΠΙΑ. ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑΜΕ ΝΑ ΞΕΝΙΤΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΛΑΓΟ & ΠΟΥΛΙΑ. ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΕ. ΑΡΚΗ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΗ ΠΑΡΕΑ.
ΝΑ ΘΥΜΑΣΕ ΟΜΩΣ ΑΥΤΟ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΓΕΜΙΣΕΙ Ο ΤΟΠΟΣ ΑΠΟ ΛΑΓΟΥΣ ΑΦΟΥ Ο ΛΑΓΟΣ ΑΓΑΠΑΕΙ ΤΟ ΤΡΥΦΕΡΟ ΒΛΑΣΤΑΡΙ!!!!!!!
ΥΓ μου αρεσε η υπογραφη σου!!!

Να είσαι καλά ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
Το Σάββατο θα είμαι πάντως στο βουνό να το πατήσω εννοείται μακριά από τα καμένα .
Θα τα πούμε η την Κυριακή η την Δευτέρα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 14, 2007 6:40 am 
Άβαταρ μέλους

Σήμερα αναχωρώ και εγώ για ορεινή Αιτωλοακαρνανία για κυνήγι λαγού με την εκεί παρέα με καλές προοπτικές από αυτά που μου έχουν μεταφέρει ,έτσι με τον ένα η τον άλλο τρόπο θα είμαι στο βουνό στις 15 Σεπτέμβρη. :D

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 14, 2007 11:13 am 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Καλημέρα σε όλους του φίλους.
Και εγώ αύριο θα είμαι στο κυνήγι για λαγό με δυνατή παρέα , εύχομαι σε όλους λοιπόν καλό βόλι . :D

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Σεπ 15, 2007 6:04 pm 
Άβαταρ μέλους

ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΣΤΟΝ "ΑΥΤΙΑ" & ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΑ.
ΣΥΚΩΣΑΜΕ ΤΡΕΙΣ & ΤΟΥΦΕΚΙΣΑΜΕ & ΠΗΡΑΜΕ ΤΟΝ ΕΝΑΝ.
ΤΗΝ "ΖΗΜΙΑ" ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ :lol: :lol: .
ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΗΤΑΝ ΠΟΙΟ ΠΟΝΗΡΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ :wink: :wink:
ΑΥΡΙΟ ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΤΟΥΜΠΛΕ!!!! ΠΡΩΤΑ Ο ΘΕΟΣ!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Σεπ 15, 2007 6:23 pm 
Άβαταρ μέλους

Μες τρεις παρέες ντόπιες λαγάδων χτυπήσαμε κάτι τσιπουράκια μαζί μίας και όλοι είμαστε κυνηγοί και κάτσαμε στο ίδιο ταβερνάκι για μεζέ .
Πληροφοριακά και οι τρεις παρέας πήραν λαγό αυτό κάτι καλό μάλλον λέει για τον λαγό φέτος . 8) :D

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Σεπ 15, 2007 7:45 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Kαλησπέρα
Σήμερα ήμουν το τέταρτο μέλος (τουφεκιοφόρος) σε κυνήγι λαγού στην Βοιωτία .
Πολύ περπάτημα παιδιά , φάγαμε ένα βουνό σχεδόν .
Εντυπωσιακό κυνήγι πραγματικά από τρεις ελληνικούς ιχνηλάτες και ένα μιγάδα .
Ομάδα που δούλευε καταπληκτικά μαζί για κοινό όφελος.
Δύο λαγούς σηκώσαμε και τους κάναμε δίωξη ο ένας ήταν αρσενικός…. και μας χαιρέτησε κανονικά.
Πάντως είναι καταπληκτικό να ακούς τα γαυγίσματα των σκύλων που γίνονται κραυγές όταν ξεσηκώσουν τον λαγό και αρχίζει η δίωξη .
Τότε το τρέξιμο αρχίζει και είναι ατελείωτο αν ο λαγός είναι και δύσκολος όπως ο πρώτος ο αρσενικός … που μας έκανε να πηγαίνουμε σαν τρελοί από καρτέρι σε καρτέρι για να καταφέρουμε να τον τουφεκίσουμε και ενώ τον είδαμε τέσσερεις φορές δεν μας άφησε ποτέ να μπορέσουμε να έρθουμε σε απόσταση βολής κάνοντας συνέχεια τρίπλες , μέχρι που κάποια στιγμή χάθηκε μαζί με τα σκυλιά και μετά από μία ώρα γύρισαν μόνα τους σκασμένα .
Ο δεύτερος πολύ εύκολος αφού τουφεκίστηκε ταυτόχρονα από δύο άτομα της παρέας στην πρώτη του στροφή για να παραπλανήσει τα σκυλιά .
Από το βουνό κατεβήκαμε κατά της μία κι ακολούθησε φαγοπότι στο σπίτι των παιδιών με κατσίκι στα κάρβουνα , μακαρονάδα κόκκινη και πολύ κρασί .
Αναλυτικότερα σε άρθρο προσεχώς με φωτογραφίες . :lol:

ΥΣ
Ο λαγός θα φαγωθεί σε άλλη συγκέντρωση και λαγοκυνήγι / περδικοκυνήγι.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 16, 2007 12:07 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλημέρα
Χθές ήμουν στην Άνδρο για λαγοκυνήγι. Τα σκυλιά βρήκαν έναν κάτω από μεγάλα βράχια και δίπλα σε λαγκάδι με λίγο νερό. Ο λαγός γύρισε μια βόλτα το βράχο και άρχισε τον ανήφορο από την αθέατη πλευρά του, σαν να ήξερε ότι δεν θα φαινόταν από τα ντουφέκια (2).. Τελικά έφυγε στα ψηλά..
Λίγες σχετικά κακαράτζες σε σύγκριση με άλλες χρονιές. Τα νερά πολύ κάτω και ορισμένα λαγκαδάκια δυστυχώς κατάξερα..
Είδα και μίλησα με ντόπιους λαγοκυνηγούς οι οποίοι είχαν την ίδια με μένα γνώμη.. Εφέτος είναι δύσκολη χρονιά για τους λαγούς αλλά και για τις πέρδικες. Μάλλον έκανε ζημιά η παρατεταμένη ζέστη (43 βαθμοί μια βδομάδα) και η συχνότητα των ημερών με καύσωνα.. Θα δείξει καλύτερα βέβαια μετά τις πρώτες βροχές..

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 17, 2007 9:35 am 
Άβαταρ μέλους

XΘΕΣ ΜΑΣ ΕΦΥΓΕ ΕΝΑΣ ΛΑΓΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΟΝΟΜΑΖΟΝΤΑΙ "ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ".ΧΑΛΑΛΙ ΤΟΥ ΟΜΩΣ ΑΦΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ 3 ΠΟΣΤΑ. ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΝΑ ΤΟΝ ΣΥΚΩΣΟΥΝ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΩΡΕΣ ΨΑΞΙΜΟ ΣΕ ΜΙΑ ΠΛΑΓΙΑ ΠΟΥ ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ ΣΕ 3 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΜΕΡΗ. ΟΤΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΝΑ ΤΟΝ ΞΕΣΗΚΩΣΟΥΝ ΠΡΟΤΕΙΜΗΣΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΠΑΝΤΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ & ΣΤΑ ΠΟΣΤΑ, ΔΕΝΤΡΑ & ΘΑΜΝΟΥΣ. ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΑΤΑΛΗΞΑΜΕ ΣΕ ΠΑΡΑΛΙΑΚΟ ΤΣΙΠΟΥΡΑΔΙΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΓΛΥΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΙΚΡΑ ΜΑΣ.

ΥΓ.
Ο ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΟΥ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΟΥ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥ (εμενα δηλαδη) ΓΙΑ ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΧΑΘΗΚΕ Ο ΛΑΓΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ:
" O ΛΑΓΟΣ ΕΦΥΓΕ ΑΤΟΥΦΕΚΙΣΤΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΔΗΛΩΣΕΙ ΟΠΑΔΟΣ ΤΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ & ΦΟΒΗΘΗΚΑΜΕ ΜΗΝ ΧΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΨΗΦΟ"

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 17, 2007 11:17 am 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Σαββατοκύριακο εκλογών Σαββατοκύριακο λαγού, εμείς διαλέξαμε το δεύτερο , βέβαια πριν το κλείσιμο της κάλπης γυρίσαμε και πράξαμε το καθήκον μας ντυμένοι κυνηγητικά .
Τρεις λαγούς βγάλαμε και τις δύο ημέρες και πήραμε τους δύο.
Το κυνήγι περιλάμβανε διανυκτέρευση επί του βουνού , ψήσιμο και όλα τα συναφή , όμορφες στιγμές που κάθε φορά είναι ομορφότερες .
Πρωινό ξύπνημα με κρύο αλλά και υπέροχο ζεστό καφέ και απόλαυση της φύσης που ξυπνάει και μέσα σε όλα αυτά και το ξύπνημα από δύο κοπάδια πέρδικες που το ένα έκανε κόντρα στο άλλο στην ίδια μεγάλη πλαγιά., το απολαύσαμε πραγματικά .
Ακολούθησε πρωινό μιας και ποτέ δεν βιαζόμαστε στο κυνήγι του λαγού .
Γιώργο την έκανες.. και έχασες αλλά όχι πολύ .... από αυτά που διάβασα !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 17, 2007 1:29 pm 
Άβαταρ μέλους

Δυο λαγούς πήραμε και μεις ένα τον Σάββατο και έναν την Κυριακή δύο κυνηγοί.
Το ευχάριστο είναι ότι το τρίτο σκυλί της ομάδας σχεδόν δύο ετών τα πήγε περίφημα με μία παρουσία εντελώς διαφορετική από πέρσι που ήταν βέβαια και πολύ πιο νέο .
Φαίνεται ότι τα εκπαιδευτικά και η καλή χρονιά για τους λαγούς , συναντήσεις βοήθησαν πολύ .

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 15   [ 220 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: