Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 3 από 3   [ 42 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σκληρό δόντι στο απόρτ.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Σεπ 10, 2011 8:49 pm 
Άβαταρ μέλους

giannisapi έγραψε:
Thanasis03 έγραψε:
Ενταξη κυριε Γιωργο εχετε δικιο και εγω το μετανιωσα μετα δεν συμφωνο ομως οτι ειναι φυσιολογικο να φαει το θυραμα αν ηταν φυσιολογικο θα το εκαναν ολα τα σκυλια δεν το κανουν ομως ολα ειναι κακο χουι που πρεπει να καταλαβει οτι ειναι λαθος αυτο που κανει μπορει εγω μεσα στα νευρα μου να του το εδειξα με λαθος τροπο...
Ακου να σου πω κυριε giannisapi τα σκυλια μου δεν εχουν ποτε μεινει αταιστα δεν εχουν φαει ποτε ξυλο αντιθετος ολοι μεσα στο σπιτι τα εχουμε σαν παιδια μας
ενταξη?δεν νοηται για εναν καλοθρεμενο καλοταισμενο καλοπεριποιημενο σκυλο αυτη η συμπεριφορα και το λαθος που εκανε πρεπει να το καταλαβει καλα...ειναι σκυλι δεν ειναι καμια αδερφουλα...δεν σου ειπε κανενας να μου απαντησεις το καταλαβες?Ετσι γουσταρω να κανω εγω στα σκυλια μου εδω ζηταμε μια βοηθεια και μια γνωμη για δουμε πως μπορουμε να το διωρθοσουμε οχι να μας τη πεις!!!!ποιος εισαι εσυ?...και την δικη μου παιδεια δεν εισαι σε θεση να την κρινεις...
Κυριε Βαιε εσυ θα του ελεγες και μπραβο εεεε?ειμαι 100% συγουρος......μαλλον δεν εχεις καταλαβει πως πρεπει να εισαι ειληκρινης απεναντι στους αλλους και τι παει να πει οτι να τα λες τα πραγματα με το ονομα τους...εσυ πρεπει να ξερεις το λοξο δρομο........

Εντάξει σου μίλησα και εγώ κάπως άτομα δεν διαφωνώ, αλέα η γνώμη μου περί παιδείας δεν αλλάζει.. φυσικά όχι μόνο της δικής σου αλλά και της δικής μου. Και δεύτερων δεν σου είπα ποτέ ότι άφησες το σκυλί νηστικό.

Επί του θέματος τώρα. Το να μάθεις σε έναν κυνηγετικό σκύλο να κάνει απορτ με το μπαλάκι έχει μεγάλη διαφορά από ότι να κάνει απορτ το θήραμα που κυνηγάει, έχει τρέξει τόσο πολύ για να το βρει και είναι το πάθος του... Για να του βελτιώσεις το απορτ θα σου πρωτινά να φτιάξεις μια μπάλα με πούπουλα μέσα από ένα θήραμα... (αν τώρα πας για τρυγόνια με το σεττερ βάλε πούπουλα από τρυγόνια τη να σου πω...), κάθε φορά που θα στο φέρνει ο σκύλος να του δίνεις και ένα snack ή κάτι τέτοιο.. να θυμάσαι πως ο σκύλος πάντα θα έτρωγε πολύ εύκολα το κάθε πουλί που πέφτει κάτω αλλά στο φέρνει για να σε ευχαριστήσει, για να γίνει αυτό πρέπει να σε αγαπάει... Να σου δωρώ ένα παράδειγμα, από ολλα τα σκυλιά που έχω και εγώ και ο κολλητός (τα έχουμε στον ίδιο χώρο) μου αγαπάω, τα 2 πιο πολλή από όλα.. και φυσικά αυτό φαίνεται γενικά.. λοιπόν τα σκυλιά αυτά τα 2 αν ντουφεκίσει ο κολλητός μου ένα πουλί, αυτά θα φέρουν το πουλί σε εμένα ότι και να γίνει... Αυτό το κάνουν για να με ευχαριστήσουν και όχι γιατί δεν θέλουν να το φάνε η να το δώσουν στον κολλητό μου... φαντάζομαι πως αν αν τούς το αφήσω στο στόμα θα το φάνε (φαντάζομαι λέω γιατί δεν το έχω δοκιμάσει)...
Επίσης να ξέρεις είναι και κάποια πουλιά όπως το ορτύκι (δεν ξέρω για το τρυγόνι γιατί δεν έχω πάει ποτέ) που έχουν πολλή λίπος και τα σκυλιά τρελαίνονται να τα φάνε πολλή περισσότερο από την πέρδικα ας πούμε..

Όσο για το καλοταϊσμένο που λες δεν έχει καμία μα καμία σημασία αυτό και μπορεί να στο διαβεβαιώσουν αυτό πολλοί γνώστες από εδώ μέσα... Άλλο ένα θέμα είναι να ξέρεις πως όλα τα καλά σκυλιά είναι άπληστα, κυρίαρχα ζωα που θέλουν να είναι οι αρχηγοί, και για αυτό για να σε υπακούσουν πρέπει να σε αγαπάνε και να θέλουν να σε ευχαριστήσουν και να ξέρουν πιος είναι το αφεντικό. Με το άπληστου θέλω να σου πω πως όσο και να τον ταΐσεις τον σκύλο, αυτός το πουλί θα θέλει να το φάει όταν βγει έξω γιατί αυτό του λέει το ένστικτό του, και πίστεψέ με έχω δει πάρα πολλή καλά σκυλιά σε ελλαδα, αμερικη, γερμανια, αγγλια. Η απληστία, το πάθος αυτό το πράγμα τέλος πάντων είναι που κάνουν τη διάφορα του σκύλου με τον καλό σκύλο.... τον σκύλο να πηγαίνει εκεί που τα άλλα σκυλιά δεν θα πάνε, να προσπαθεί ακόμη και όταν είναι πτώμα κλπ κλπ

Τέλος σου εύχομαι ο σκύλος σου να κυνηγήσει και να σου χαρίσει όμορφες στιγμές, άλλα εάν σε έχει συνδυάσει με το ξύλο και τα αλλατοπιπερα το βλέπω πολλή δύσκολο να γίνει πάλη ο σκύλος που είχες. Μακάρι να γίνει ακριβώς το αντίθετο και να σου κυνηγήσει...

Αυτά τα λίγα μπορώ να σου δώσω σαν γνώση γιατί αυτά τα λίγα ξέρω.

Εγινε ενταξη καταλαβα τι ακριβως εννοεις....
Το σκυλι εχει συνελθει και σιγα σιγα αποκταει ξανα την εμπιστοσινη του μου δειχνει παλι διλα διλα οτι μ αγαπαει και πιστευω οτι θα εχουμε συγκινησεις αυριο μεθαυριο.....μου εχει ιδιαιτερη αδυναμια οτι και να του εκανα απεδειξε οτι ειναι αληθινος φιλος μου και αυτο θα του το ανταπωδωσω...θελει δουλεια και θα το διορθωσει αυτο το "ελατωμα του"...

Στην μέση του A.ωκαιανού το εφτιαξα ,η τρελα παει απο το δ/ξπλοιο στα βουνα!
http://www.youtube.com/watch?v=xry7vOJoUGI

Υ.Γ. Αν ήμασταν όλοι κυνηγοί τότε δεν θα υπήρχε θήραμα...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 12, 2011 10:19 am 
Άβαταρ μέλους

Με το μαλακό , χωρίς αγριάδες και με επιβράβευση ξεκίνα την διαδικασία εκμάθησης του απόρτ από το σπίτι από την αρχή εσύ και αυτός μόνοι σας , θα δείς ότι θα τα καταφέρεις με υπομονή αφού σου έχει και αδυναμία :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 12, 2011 12:55 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλησπέρα το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ όταν το τεσσάρων ετών επανιελ ήταν μικρό
και μετά από συνεχή προσπάθεια με αρκετά λάθη ενδιάμεσα το έχω βελτιώσει ελάχιστα .
Ο σκύλος είχε δυνατό δόντι κυρίως το ορτύκι που εφερνε ήταν για πέταμα αλλά έφερνε το θήραμα
το δόντι το μαλάκωσα αρκετά αλλά το απορτ το έχασα και μετά από συνεχή προσπάθεια
έχω καταφέρει να βρίσκει ο σκύλος το πουλί να το κάνει πέντε έξι μέτρα να το αφήνει και να φεύγει
αυτό αλλάζει βέβαια όταν κυνηγά με άλλο σκύλο όπου το βρίσκει κάνει πέντε έξι μέτρα
το αφήνει στα πόδια του και περιμένει να το πάρω εγώ αν κάνει να πλησιάσει άλλο σκυλί ετοιμάζεται για μάχη.
Θεωρώ ότι και στο δικό μου σκύλο ταιριάζει η λέξη κυρίαρχο-ξεροκέφαλος-εκμεταλλεύεται κάθε αδυναμία σου για να κάνει το δικό του .
Σίγουρα χρειάζεται αγάπη αλλά αυτό πολλές φορές αναιρεί την αυστηρότητα και χάνεις την κυριαρχία σου ως αφεντικό
και από την άλλη προσπαθώντας να είσαι αυστηρός για να πειθαρχήσεις το σκύλο είναι επικίνδυνο να είσαι βίαιος .
Άποψη μου μέσα από την προσωπική μου μικρή εμπειρία και μέσα από συζητήσεις με φίλους που αντιμετώπισαν και αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα
είναι ότι χρειάζεται ειδικός για να μάθει το σκυλί αλλά κυρίως να μάθει και το αφεντικό να χειρίζεται ένα δύσκολο σκυλί.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 12, 2011 1:03 pm 
Άβαταρ μέλους

M.G.H. έγραψε:
Καλησπέρα το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ όταν το τεσσάρων ετών επανιελ ήταν μικρό
και μετά από συνεχή προσπάθεια με αρκετά λάθη ενδιάμεσα το έχω βελτιώσει ελάχιστα .
Ο σκύλος είχε δυνατό δόντι κυρίως το ορτύκι που εφερνε ήταν για πέταμα αλλά έφερνε το θήραμα
το δόντι το μαλάκωσα αρκετά αλλά το απορτ το έχασα και μετά από συνεχή προσπάθεια
έχω καταφέρει να βρίσκει ο σκύλος το πουλί να το κάνει πέντε έξι μέτρα να το αφήνει και να φεύγει
αυτό αλλάζει βέβαια όταν κυνηγά με άλλο σκύλο όπου το βρίσκει κάνει πέντε έξι μέτρα
το αφήνει στα πόδια του και περιμένει να το πάρω εγώ αν κάνει να πλησιάσει άλλο σκυλί ετοιμάζεται για μάχη.
Θεωρώ ότι και στο δικό μου σκύλο ταιριάζει η λέξη κυρίαρχο-ξεροκέφαλος-εκμεταλλεύεται κάθε αδυναμία σου για να κάνει το δικό του .
Σίγουρα χρειάζεται αγάπη αλλά αυτό πολλές φορές αναιρεί την αυστηρότητα και χάνεις την κυριαρχία σου ως αφεντικό
και από την άλλη προσπαθώντας να είσαι αυστηρός για να πειθαρχήσεις το σκύλο είναι επικίνδυνο να είσαι βίαιος .
Άποψη μου μέσα από την προσωπική μου μικρή εμπειρία και μέσα από συζητήσεις με φίλους που αντιμετώπισαν και αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα
είναι ότι χρειάζεται ειδικός για να μάθει το σκυλί αλλά κυρίως να μάθει και το αφεντικό να χειρίζεται ένα δύσκολο σκυλί.

Καλημερα φιλε,επειδη και αλλοι απο εμας στην κοινοτητα μπορει να αντιμετωπιζουν τετοιο προβλημα,οπως εγω,αν μπορεις να μας πεις τι εκανες για να μαλακωσεις το σκληρο δοντι και τι δεν πηγε καλα με το απορτ.Επισης πως του το βελτιωσες στη συνεχεια?Οι εμπειριες σου θα ειναι χρησιμες σε πολλους.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 12, 2011 3:27 pm 
Άβαταρ μέλους

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 12, 2011 7:06 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλησπερα,φιλε σεριφη τα γνωριζω τα τοπικ που υποδεικνυεις αλλωστε στο ενα αναφερω το προβλημα που αντιμετωπιζω εγω,αλλα ο συναδελφος πιο πανω αναφερει οτι μαλακωσε το σκληρο δοντι στο σκυλο του χαλωντας του το απορτ.Εγω απλα ρωταω αν μπορει να μας πει με πιο τροπο το εκανε αυτο για να μην αντιμετωπισει και καποιος αλλος απο εμας το ιδιο προβλημα.Αλλο πραγμα ειναι να μας πει καποιος απο δικια του εμπειρια πως αντιμετωπισε ενα προβλημα και τι δυσκολιες συναντησε και αλλο να μιλαμε θεωριτικα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 12, 2011 7:14 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Τα μαζεύω γιατί είναι παρόμοια Οκ :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 12, 2011 11:03 pm 
Άβαταρ μέλους

Πολύ σωστό αυτό που αναφέρθηκε ανωτέρω σχετικά με το λίπος στα ορτύκια που κάνει τους σκύλους να το βλέπουν σαν "ξερολούκουμο".

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 18, 2011 7:13 pm 
Άβαταρ μέλους

Το σκυλι εφτιαξε κατω στη Μανη.... :D :D :D
Αρπαξε ορτυκια στο στομα και ουτε δοντι δεν τους εβαλε παιδευτικαμε πολυ με τον πατερα μου και αυτο που καναμε και απεδωσε αμεσως καρπους ηταν 1)κρατουσαμε το ορτυκι στο χερι και τον αφηναμε να το γλυψει χωρις να τον αφησουμε να το δαγκωσει :wink: 2) οταν το σκυλι ειχε στο στομα το ορτυκι πεφταμε αμεσως στα γονατα και με πολυ ευχαρηστηση μας εφερνε το πουλι αθικτο!!!!! :wink: πηραμε και τις πρωτες φερμες του... :D :D μπηκαν ολα σε μια σειρα :!: :!: :!: :!: :!: με την 2η κινηση τελικα καταλαβαμε οτι πρεπει την συγκεκριμενη στηγμη να δειξουμε υποταγη στο σκυλι γιατι αυτος ειναι ο αληθινος κυνηγος!!!!!!!!

Στην μέση του A.ωκαιανού το εφτιαξα ,η τρελα παει απο το δ/ξπλοιο στα βουνα!
http://www.youtube.com/watch?v=xry7vOJoUGI

Υ.Γ. Αν ήμασταν όλοι κυνηγοί τότε δεν θα υπήρχε θήραμα...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 27, 2012 8:33 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 28, 2012 1:23 pm 
Άβαταρ μέλους

Τα λογια ειναι περιτα.Ο κ Αυγερινος ειναι ισως ο καλυτερος εκπαιδευτης κυνηγετικων σκυλων στην Ελλαδα.Ειδα απο κοντα την δουλεια του και εμεινα με το στομα ανοιχτο...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 28, 2012 1:25 pm 
Άβαταρ μέλους

Τα λογια ειναι περιτα.Ο κ Αυγερινος ειναι ισως ο καλυτερος εκπαιδευτης κυνηγετικων σκυλων στην Ελλαδα.Ειδα την δουλεια του απο κοντα και εμεινα με το στομα ανοιχτο...

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 3 από 3   [ 42 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: