Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 3   [ 42 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΟΡΤΥΚΙΑ ΚΥΝ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 20011-2012
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Αύγ 31, 2011 8:36 am 
Άβαταρ μέλους

free έγραψε:
Thanasis03 έγραψε:
basilis.l1 έγραψε:
Γεια σε ολους και καλη κυνηγετικη περιοδο να εχουμε.Σε μια εξοδο που εκανα για ορτικι τα αποτελεσματα ηταν απογοητευτικα.Σηκωσα 5 ορτικια τα οποια δεν δεχτικαν φερμα και το ενα που πηρα πηγε να το φαει το κουρτσχααρ μου και το μασησε.Ανησυχω για τις ορεξεις του γιατι το χειμωνα μου χαλασε και 2 μπεκατσες.....Δεν ξερω τι να κανω...Παντως εφαγε πολυ μαλωμα.Καλη συνεχεια σε ολους.

Φίλε μου υπαρχει το γιατρικο!!! :D
Πάρε ένα ορτικι του εμπορίου βγαλε απο μέσα του όλα τα εντόσθια γεμισε το με αλατοπιπερο και ραψε το και αμολισε το σκυλι και αστο να το φαει...... :wink: :wink: :wink: :wink:

Παιδιά κι εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα. Πιστεύω ότι μπορεί να φάει ο σκύλος μου όλο το πέρασμα, (πως λέμε θέλω να πιω όλο το Βόσπορο...).
Αν το κάνει κάποιος αυτό μήπως υπάρχει περίπτωση να χαλάσει το απόρτ του σκύλου;

πολυ ωραιο κολπο αυτο με το αλατο-πιπερο δεν το ηξερα.δεν εχω προβλημα με το απορτ του σκυλου αλλα καλο ειναι να μαθενης :)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Σκληρό δόντι2
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 01, 2011 9:44 am 
Άβαταρ μέλους

basilis.l1 έγραψε:
Ευχαριστω πολυ παιδια για τις συμβουλες ειναι πολυ καλες και γρηγορες.Ξεκινησα με αυτο http://www.youtube.com/watch?v=LhN6CNibKMQ αλλα τα αποτελεσματα θελουν χρονο για να φανουν.Θα περιμενω και στη μπεκατσα μηπως το προβλημα στρωσει μιας και εχω το σκυλο μονο 8,5 μηνες και μετα θα επεμβω δραστικα.Ετσι κι αλλιως το εχουν αρκετα κουρτσχααρ το δαγκωμα.Εντος θεματος τωρα,σε χθεσινη εξοδο ενα ορτικακι απολογισμος, αφερμαριστο και ολοκληρο αυτη τη φορα....

Το καλύτερο είναι να αρχίσεις μαθήματα απόρτ απ'την αρχή.
Κάπου έκανες λάθος στην εκπαίδευση ή δεν έκανες εκπαίδευση στο απόρτ.
Το αλατοπίπερο,οι οδοντογλυφίδες και άλλα κόλπα μπορεί να φέρουν αποτέλεσμα σε έναν κυρίαρχο σκύλο & να καταστρέψουν το απόρτ σε έναν άλλο πιο μαλθακό.
Καλό είναι να ξεκινάμε μακριά απ'τον κυνηγότοπο τα μαθήματα,σε ένα ήσυχο μέρος όπου θα είμαστε ήσυχοι & εμείς & ο σκύλος.
Πρώτα ξεκινάμε με ένα ωμοίωμα,μετά στο ωμοίωμα βάζουμε & μερικά φτερά,μετά περνάμε στο κατεψυγμένο θήραμα,μετά στο κρύο & τέλος στο φρεσκοσκοτωμένο.
Με την μέθοδο της ανταμοιβής & με υπομονή έχουμε αποτελέσματα.
Το βιντεάκι είναι πολύ καλό.Ακολούθα το

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΟΡΤΥΚΙΑ ΚΥΝ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2011-2012
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 01, 2011 11:35 pm 
Άβαταρ μέλους

ΜΠΑΜΠΗΣ ΜΗΛΙΩΝΗΣ έγραψε:
basilis.l1 έγραψε:
Ευχαριστω πολυ παιδια για τις συμβουλες ειναι πολυ καλες και γρηγορες.Ξεκινησα με αυτο http://www.youtube.com/watch?v=LhN6CNibKMQ αλλα τα αποτελεσματα θελουν χρονο για να φανουν.Θα περιμενω και στη μπεκατσα μηπως το προβλημα στρωσει μιας και εχω το σκυλο μονο 8,5 μηνες και μετα θα επεμβω δραστικα.Ετσι κι αλλιως το εχουν αρκετα κουρτσχααρ το δαγκωμα.Εντος θεματος τωρα,σε χθεσινη εξοδο ενα ορτικακι απολογισμος, αφερμαριστο και ολοκληρο αυτη τη φορα....

Το αλατοπίπερο,οι οδοντογλυφίδες και άλλα κόλπα μπορεί να φέρουν αποτέλεσμα σε έναν κυρίαρχο σκύλο & να καταστρέψουν το απόρτ σε έναν άλλο πιο μαλθακό.
Καλό είναι να ξεκινάμε μακριά απ'τον κυνηγότοπο τα μαθήματα,σε ένα ήσυχο μέρος όπου θα είμαστε ήσυχοι & εμείς & ο σκύλος.
Πρώτα ξεκινάμε με ένα ωμοίωμα,μετά στο ωμοίωμα βάζουμε & μερικά φτερά,μετά περνάμε στο κατεψυγμένο θήραμα,μετά στο κρύο & τέλος στο φρεσκοσκοτωμένο.

Μαθηματα απορτ του εχω κανει απο την αρχη.Χρησιμοποιησα μπαλακι του τεννις και στη συνεχεια ενα κομματι ξυλου.Το σκυλι κανει απορτ σε οτιδηποτε του πεταξω ακομα και απο το νερο.Διαπιστωνω οτι εχει ταση να δαγκωνει δυνατα,και οτι ισως γι αυτο δαγκωνοντας το θυραμα δυνατα να το γευεται και να θελει να το μασησει η να το φαει.Μερικες φορες μαλιστα καθως απορταρει το κομματι ξυλου τιναζει το κεφαλι του αριστερα δεξια.Εγω πιστευω οτι ειναι απο τις γραμμες αιματος του επειδη ειναι γερμανικες.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 02, 2011 7:32 am 
Άβαταρ μέλους

basilis.l1 έγραψε:
ΜΠΑΜΠΗΣ ΜΗΛΙΩΝΗΣ έγραψε:
basilis.l1 έγραψε:

Μαθηματα απορτ του εχω κανει απο την αρχη.Χρησιμοποιησα μπαλακι του τεννις και στη συνεχεια ενα κομματι ξυλου.Το σκυλι κανει απορτ σε οτιδηποτε του πεταξω ακομα και απο το νερο.Διαπιστωνω οτι εχει ταση να δαγκωνει δυνατα,και οτι ισως γι αυτο δαγκωνοντας το θυραμα δυνατα να το γευεται και να θελει να το μασησει η να το φαει.Μερικες φορες μαλιστα καθως απορταρει το κομματι ξυλου τιναζει το κεφαλι του αριστερα δεξια.Εγω πιστευω οτι ειναι απο τις γραμμες αιματος του επειδη ειναι γερμανικες.

Σχετικά με αυτό είναι πολύ πιθανό, όμως καλό θα είναι να απευθυνθείς στον εκτροφέα του σκύλου (αν ξέρει από τις γραμμές αυτές) αλλιώς σε κάποιον άλλο γνώστη της φυλής και ειδικά της γραμμής που είναι ο σκύλος.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 02, 2011 10:37 am 
Άβαταρ μέλους

basilis.l1 έγραψε:
ΜΠΑΜΠΗΣ ΜΗΛΙΩΝΗΣ έγραψε:
basilis.l1 έγραψε:
Ευχαριστω πολυ παιδια για τις συμβουλες ειναι πολυ καλες και γρηγορες.Ξεκινησα με αυτο http://www.youtube.com/watch?v=LhN6CNibKMQ αλλα τα αποτελεσματα θελουν χρονο για να φανουν.Θα περιμενω και στη μπεκατσα μηπως το προβλημα στρωσει μιας και εχω το σκυλο μονο 8,5 μηνες και μετα θα επεμβω δραστικα.Ετσι κι αλλιως το εχουν αρκετα κουρτσχααρ το δαγκωμα.Εντος θεματος τωρα,σε χθεσινη εξοδο ενα ορτικακι απολογισμος, αφερμαριστο και ολοκληρο αυτη τη φορα....[/quote

Βασίλη δεν καταστρέφει ένα σκυλί το θήραμα γιατί κατάγεται απ'την Γερμανία....
Δεν ξέρω αν η συγκεκριμένη γραμμή έχει πρόβλημα στο απόρτ.
Θα πρέπει να έχεις δει & άλλα άτομα απ'την εκτροφή για να το πεις αυτό.
Ρώτα όπως είπε & ο Δημήτρης τον εκτροφέα,σιγά μην το παραδεχτεί....
Εγώ πιστεύω ότι το πρόβλημα έχει να κάνει με λάθος εκπαίδευση.
Μην χρησιμοποιείς ξύλο.Πολλοί εκπαιδευτές το αποφεύγουν λόγω της τάσης των σκύλων να το δαγκώνουν.
Ούτε μπαλάκια του τέννις γιατί καθώς σκάνε στο έδαφος & αναπηδούν προτρέπουν το σκύλο να το πιάσει σφιχτά μην του φύγει.
Υπάρχουν ομοιώματα στο εμπόριο αρκετά.
Αναφέρεις ότι ίσως γεύεται το θήραμα & θέλει να το φάει.
Γι'αυτό ανέφερα ότι αρχίζουμε με κατεψυγμένο & όχι με φρεσκοσκοτωμένο.
Επίσης αναφέρεις ότι έχεις το σκύλο 8,5 μήνες.Ίσως λοιπόν να μην τα έχετε βρεί καλά ακόμα.
Κουτάβι είναι ή άλλαξε ιδιοκτήτη;
Τέλος αναφέρεις ότι σήκωσες ένα ορτύκι αφερμάριστο & στο επανέφερε ολόκληρο.
Μην τουφεκάς αφερμάριστα.Σκοπός δεν είναι να χτυπήσουμε πουλιά αλλά να χαρούμε μια ολοκληρωμένη φάση & να γίνει στο μυαλό του σκύλου ο συνδυασμός φέρμα-ντουφεκιά-απόρτ.
Η άλλη λύση που σου προτείνω είναι να απευθυνθείς σε επαγγελματία.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 02, 2011 3:00 pm 
Άβαταρ μέλους

ΜΠΑΜΠΗΣ ΜΗΛΙΩΝΗΣ έγραψε:
basilis.l1 έγραψε:
ΜΠΑΜΠΗΣ ΜΗΛΙΩΝΗΣ έγραψε:
basilis.l1 έγραψε:
Ευχαριστω πολυ παιδια για τις συμβουλες ειναι πολυ καλες και γρηγορες.Ξεκινησα με αυτο http://www.youtube.com/watch?v=LhN6CNibKMQ αλλα τα αποτελεσματα θελουν χρονο για να φανουν.Θα περιμενω και στη μπεκατσα μηπως το προβλημα στρωσει μιας και εχω το σκυλο μονο 8,5 μηνες και μετα θα επεμβω δραστικα.Ετσι κι αλλιως το εχουν αρκετα κουρτσχααρ το δαγκωμα.Εντος θεματος τωρα,σε χθεσινη εξοδο ενα ορτικακι απολογισμος, αφερμαριστο και ολοκληρο αυτη τη φορα....[/quote

Βασίλη δεν καταστρέφει ένα σκυλί το θήραμα γιατί κατάγεται απ'την Γερμανία....
Δεν ξέρω αν η συγκεκριμένη γραμμή έχει πρόβλημα στο απόρτ.
Θα πρέπει να έχεις δει & άλλα άτομα απ'την εκτροφή για να το πεις αυτό.
Ρώτα όπως είπε & ο Δημήτρης τον εκτροφέα,σιγά μην το παραδεχτεί....
Εγώ πιστεύω ότι το πρόβλημα έχει να κάνει με λάθος εκπαίδευση.
Μην χρησιμοποιείς ξύλο.Πολλοί εκπαιδευτές το αποφεύγουν λόγω της τάσης των σκύλων να το δαγκώνουν.
Ούτε μπαλάκια του τέννις γιατί καθώς σκάνε στο έδαφος & αναπηδούν προτρέπουν το σκύλο να το πιάσει σφιχτά μην του φύγει.
Υπάρχουν ομοιώματα στο εμπόριο αρκετά.
Αναφέρεις ότι ίσως γεύεται το θήραμα & θέλει να το φάει.
Γι'αυτό ανέφερα ότι αρχίζουμε με κατεψυγμένο & όχι με φρεσκοσκοτωμένο.
Επίσης αναφέρεις ότι έχεις το σκύλο 8,5 μήνες.Ίσως λοιπόν να μην τα έχετε βρεί καλά ακόμα.
Κουτάβι είναι ή άλλαξε ιδιοκτήτη;
Τέλος αναφέρεις ότι σήκωσες ένα ορτύκι αφερμάριστο & στο επανέφερε ολόκληρο.
Μην τουφεκάς αφερμάριστα.Σκοπός δεν είναι να χτυπήσουμε πουλιά αλλά να χαρούμε μια ολοκληρωμένη φάση & να γίνει στο μυαλό του σκύλου ο συνδυασμός φέρμα-ντουφεκιά-απόρτ.
Η άλλη λύση που σου προτείνω είναι να απευθυνθείς σε επαγγελματία.

Συμφωνω οτι στο σκληρο δοντι δεν φταιει η προελευση αλλα και 2 αλλα σκυλακια φιλων εχουν την ιδια ταση.Πιθανον να φταιει η ελλειπης εκπαιδευση.Ο σκυλος αλλαξε ιδιοκτητη και ειναι 6 ετων και δεν ξαναβγηκε στα ορτικια,γι αυτο του τουφεκισα αφερμαριστα 2 ορτικια για να τα δει σαν θυραμα.Τελος το κακο ειναι οτι μενω επαρχια και η λυση του εκπαιδευτη ειναι δυσκολη για μενα.Παντως ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες.Θα κοιταξω να τις εφαρμοσω.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Σκληρό δόντι στο απόρτ.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 08, 2011 1:13 pm 
Άβαταρ μέλους

Σημερα την πατησα και εγω...ερχεται το σεττερ προς τη μερια μου απομακρυνεται απο τα αλλα 3 σκυλια που κυνηγουσαν με το πατερα μου και με το που μου ερχεται σηκωνει τη μυτη του ψηλα και κατευθηνεται καρφι προς μια αγριελια σηκωνεται το τρυγονι το ντουφεκαω πεφτει στα εικοσι μετρα περιπου το σκυλι παει το ποιανει κατευθειαν στο στομα και μου την κανει με ελαφρα πηδηματακια φωναζω το σκυλι οχι με νευρα με ωραιο τροπο χωρις να το πιεσω δεν με ακουγε με τιποτα και δεν προλαβα ουτε να το δω το πουλι :x :x :x :x μασιμα δυο τρεις φορες και στη κυλια φευγει το σκυλι παει κανα χιλιομετρο στο αμαξι δεν μου ερχεται με καμια κυβερνηση :evil: :evil: :evil: :evil: εν τελη τον ποιανω το μαυριζω στο ξυλο ερχομαστε σπιτι του δινω καργα αλλατοπιπερο εχει κανα 4 ωρο ακομα ξερναει....το απογευμα εχει και δευτερο γυρο :twisted: :twisted: με το ορτυκακι που εχω στο κλουβι κομενο και ραμμενο στα μετρα του και επεται συνεχεια......

Στην μέση του A.ωκαιανού το εφτιαξα ,η τρελα παει απο το δ/ξπλοιο στα βουνα!
http://www.youtube.com/watch?v=xry7vOJoUGI

Υ.Γ. Αν ήμασταν όλοι κυνηγοί τότε δεν θα υπήρχε θήραμα...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 08, 2011 1:30 pm 

Thanasis03 έγραψε:
Σημερα την πατησα και εγω...ερχεται το σεττερ προς τη μερια μου απομακρυνεται απο τα αλλα 3 σκυλια που κυνηγουσαν με το πατερα μου και με το που μου ερχεται σηκωνει τη μυτη του ψηλα και κατευθηνεται καρφι προς μια αγριελια σηκωνεται το τρυγονι το ντουφεκαω πεφτει στα εικοσι μετρα περιπου το σκυλι παει το ποιανει κατευθειαν στο στομα και μου την κανει με ελαφρα πηδηματακια φωναζω το σκυλι οχι με νευρα με ωραιο τροπο χωρις να το πιεσω δεν με ακουγε με τιποτα και δεν προλαβα ουτε να το δω το πουλι :x :x :x :x μασιμα δυο τρεις φορες και στη κυλια φευγει το σκυλι παει κανα χιλιομετρο στο αμαξι δεν μου ερχεται με καμια κυβερνηση :evil: :evil: :evil: :evil: εν τελη τον ποιανω το μαυριζω στο ξυλο ερχομαστε σπιτι του δινω καργα αλλατοπιπερο εχει κανα 4 ωρο ακομα ξερναει....το απογευμα εχει και δευτερο γυρο :twisted: :twisted: με το ορτυκακι που εχω στο κλουβι κομενο και ραμμενο στα μετρα του και επεται συνεχεια......

!!! Με αποστομώνει η αυθόρμητη, ειλικρινής, ευθρασσώς απολογούμενη εξομολόγηση μιας υπάνθρωπης παρανομίας!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 08, 2011 1:46 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Thanasis03 έγραψε:

Προσωπική γνώμη μου είναι ότι έκανες ότι ήταν δυνατόν χειρότερο για τον σκύλο και το απορτ και θα προσπαθήσω να στο εξηγήσω "χοντρικά" !

Τον τιμώρησες με ξύλο για κάτι που για αυτόν είναι φυσιολογικό (να φάει το θήραμα ) μακριά από το συμβάν και πολύ μετά την λήξη του !
Το συνέχισες με το να του δώσεις όλα αυτά για να κάνει εμετό μετά στο σπίτι που είναι το άσυλο του και το ησυχαστήριο, του που ο κακόμοιρος ο σκύλος δεν πρόκειται ποτέ να συνδέσει με το τρυγόνι που έφαγε ..!
Τι πέτυχες σίγουρα την ρήξη και το χάσιμο της εμπιστοσύνης μαζί σου ....
Μην το συνεχίσεις γιατί θα τον τρομοκρατήσεις πλήρως και όχι δεν θα σου απορτάρει αλλά δεν θα σου κυνηγάει και μην βγάλει και φοβίες !
Κάποια πράγματα δεν γίνονται εν βρασμό ειδικά στα σκυλιά .....!

ΥΣ
Το ότι έφυγε και πήγε ένα χιλιόμετρο στο αυτοκίνητο είναι φυσιολογικό αφού κατάλαβε ότι εξαγριώθηκες και το τι τον περίμενε , τα σκυλιά δεν είναι χαζά αντιθέτως , μας "διαβάζουν" κανονικά και συμπεριφέρονται ανάλογα !!
Να θυμάσαι το 90% των λαθών της συμπεριφοράς ενός κυνηγετικού σκύλου γίνονται στην άλλη άκρη του λουριού και όχι από την μεριά του σκυλού !

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 08, 2011 2:43 pm 

Thanasis03 έγραψε:

εγω παντως συμφωνω με την μεθοδο αυτη.. την επομενη φορα να το μαλωσεις με μαστιγιο για αυτο που εκανε γιατι φανταζομαι ειναι λογικο... σαν δλδ να πας εσυ να φας ενα σουβλακι.. ακου θρασος να φαει το πουλι.. αντι για αλλατο πιπερο την αλλη φορα βαλτου νευτη στο στομα.. πω πω το σκεφτομαι και νευριαζω ακομη παραπανω... αλα δεν φταις εσυ φταει η δικη σου παιδεια αλλα και ολων εμας... εμεις φταιμε που σου απανταμε και δεν στελνουμαι το ποστ σου σε εναν αρμοδιο... κυνηγα τρυγονια με το σεττερ και παρε και κανενα ποιντερ για το λαγο

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 08, 2011 5:32 pm 
Άβαταρ μέλους

Thanasis03 έγραψε:

To λάθος της συμπεριφοράς σου πιστεύω να το εννόησες με τις ποιο πάνω εγγραφές. Πέραν αυτού αυτό που θέλω να σου πω είναι το γιατί το έκανε αυτό το σκυλί. Το έκανε για να μην διεκδικήσει κανένα άλλο σκυλί ή και ακόμα και εσύ το θήραμα. Οπότε σκέψου και πράξε αναλόγως.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 08, 2011 10:24 pm 
Άβαταρ μέλους

Ενταξη κυριε Γιωργο εχετε δικιο και εγω το μετανιωσα μετα δεν συμφωνο ομως οτι ειναι φυσιολογικο να φαει το θυραμα αν ηταν φυσιολογικο θα το εκαναν ολα τα σκυλια δεν το κανουν ομως ολα ειναι κακο χουι που πρεπει να καταλαβει οτι ειναι λαθος αυτο που κανει μπορει εγω μεσα στα νευρα μου να του το εδειξα με λαθος τροπο...
Ακου να σου πω κυριε giannisapi τα σκυλια μου δεν εχουν ποτε μεινει αταιστα δεν εχουν φαει ποτε ξυλο αντιθετος ολοι μεσα στο σπιτι τα εχουμε σαν παιδια μας
ενταξη?δεν νοηται για εναν καλοθρεμενο καλοταισμενο καλοπεριποιημενο σκυλο αυτη η συμπεριφορα και το λαθος που εκανε πρεπει να το καταλαβει καλα...ειναι σκυλι δεν ειναι καμια αδερφουλα...δεν σου ειπε κανενας να μου απαντησεις το καταλαβες?Ετσι γουσταρω να κανω εγω στα σκυλια μου εδω ζηταμε μια βοηθεια και μια γνωμη για δουμε πως μπορουμε να το διωρθοσουμε οχι να μας τη πεις!!!!ποιος εισαι εσυ?...και την δικη μου παιδεια δεν εισαι σε θεση να την κρινεις...
Κυριε Βαιε εσυ θα του ελεγες και μπραβο εεεε?ειμαι 100% συγουρος......μαλλον δεν εχεις καταλαβει πως πρεπει να εισαι ειληκρινης απεναντι στους αλλους και τι παει να πει οτι να τα λες τα πραγματα με το ονομα τους...εσυ πρεπει να ξερεις το λοξο δρομο........

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 08, 2011 10:29 pm 
Άβαταρ μέλους

Παράθεση:

ΥΣ
Το ότι έφυγε και πήγε ένα χιλιόμετρο στο αυτοκίνητο είναι φυσιολογικό αφού κατάλαβε ότι εξαγριώθηκες και το τι τον περίμενε , τα σκυλιά δεν είναι χαζά αντιθέτως , μας "διαβάζουν" κανονικά και συμπεριφέρονται ανάλογα !!
Να θυμάσαι το 90% των λαθών της συμπεριφοράς ενός κυνηγετικού σκύλου γίνονται στην άλλη άκρη του λουριού και όχι από την μεριά του σκυλού !
[/color][/quote]
Παράθεση:

Το ξερω καλα αυτο μυριζουν την τεστοστερωνη μας και καταλαβαινουν την διαθεση μας ναι συμφωνω γι αυτο και δεν του φωναξα στην αρχη καθολου ουτε του εδειξα οτι θα του το παρω τον φωναξα με ωραιο τροπο να μου φερει το θυραμα οπως εκανε και μετο μπαλακι αλλα ειχε σκοπο απο την αρχη μετα νευριασα αφου το ειχε φαει......

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 08, 2011 10:40 pm 
Άβαταρ μέλους

Αλεξανδρής Δημήτρης έγραψε:
Thanasis03 έγραψε:

To λάθος της συμπεριφοράς σου πιστεύω να το εννόησες με τις ποιο πάνω εγγραφές. Πέραν αυτού αυτό που θέλω να σου πω είναι το γιατί το έκανε αυτό το σκυλί. Το έκανε για να μην διεκδικήσει κανένα άλλο σκυλί ή και ακόμα και εσύ το θήραμα. Οπότε σκέψου και πράξε αναλόγως.

Ναι καταλαβα που εφταιξα...δεν μπορω ομως να καταλαβω γιατι το εκανε αφου ταισμενο ητανε πληρως απο το χθεσινο απογευμα τα αλλα σκυλια ηταν πολυ μακρια του και δεν ηταν σε επαφη μαζι του εγω ειμαι το μοναδικο ατομο που του εχω μαθει το απορτ με το μπαλακι απο κουταβι που ητανε χωρις ποτε να του το παιρνω απο το στομα αποτομα θα μου το εδινε απο μονο του αφου ειχε κανει πρωτα και τη βολτα του θριαμβου του...Δεν ηταν συμπεριφορα αυτη σημερα δεν ειχε καπου βαση....

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 09, 2011 10:51 am 

Thanasis03 έγραψε:
Ενταξη κυριε Γιωργο εχετε δικιο και εγω το μετανιωσα μετα δεν συμφωνο ομως οτι ειναι φυσιολογικο να φαει το θυραμα αν ηταν φυσιολογικο θα το εκαναν ολα τα σκυλια δεν το κανουν ομως ολα ειναι κακο χουι που πρεπει να καταλαβει οτι ειναι λαθος αυτο που κανει μπορει εγω μεσα στα νευρα μου να του το εδειξα με λαθος τροπο...
Ακου να σου πω κυριε giannisapi τα σκυλια μου δεν εχουν ποτε μεινει αταιστα δεν εχουν φαει ποτε ξυλο αντιθετος ολοι μεσα στο σπιτι τα εχουμε σαν παιδια μας
ενταξη?δεν νοηται για εναν καλοθρεμενο καλοταισμενο καλοπεριποιημενο σκυλο αυτη η συμπεριφορα και το λαθος που εκανε πρεπει να το καταλαβει καλα...ειναι σκυλι δεν ειναι καμια αδερφουλα...δεν σου ειπε κανενας να μου απαντησεις το καταλαβες?Ετσι γουσταρω να κανω εγω στα σκυλια μου εδω ζηταμε μια βοηθεια και μια γνωμη για δουμε πως μπορουμε να το διωρθοσουμε οχι να μας τη πεις!!!!ποιος εισαι εσυ?...και την δικη μου παιδεια δεν εισαι σε θεση να την κρινεις...
Κυριε Βαιε εσυ θα του ελεγες και μπραβο εεεε?ειμαι 100% συγουρος......μαλλον δεν εχεις καταλαβει πως πρεπει να εισαι ειληκρινης απεναντι στους αλλους και τι παει να πει οτι να τα λες τα πραγματα με το ονομα τους...εσυ πρεπει να ξερεις το λοξο δρομο........

Εντάξει σου μίλησα και εγώ κάπως άτομα δεν διαφωνώ, αλέα η γνώμη μου περί παιδείας δεν αλλάζει.. φυσικά όχι μόνο της δικής σου αλλά και της δικής μου. Και δεύτερων δεν σου είπα ποτέ ότι άφησες το σκυλί νηστικό.

Επί του θέματος τώρα. Το να μάθεις σε έναν κυνηγετικό σκύλο να κάνει απορτ με το μπαλάκι έχει μεγάλη διαφορά από ότι να κάνει απορτ το θήραμα που κυνηγάει, έχει τρέξει τόσο πολύ για να το βρει και είναι το πάθος του... Για να του βελτιώσεις το απορτ θα σου πρωτινά να φτιάξεις μια μπάλα με πούπουλα μέσα από ένα θήραμα... (αν τώρα πας για τρυγόνια με το σεττερ βάλε πούπουλα από τρυγόνια τη να σου πω...), κάθε φορά που θα στο φέρνει ο σκύλος να του δίνεις και ένα snack ή κάτι τέτοιο.. να θυμάσαι πως ο σκύλος πάντα θα έτρωγε πολύ εύκολα το κάθε πουλί που πέφτει κάτω αλλά στο φέρνει για να σε ευχαριστήσει, για να γίνει αυτό πρέπει να σε αγαπάει... Να σου δωρώ ένα παράδειγμα, από ολλα τα σκυλιά που έχω και εγώ και ο κολλητός (τα έχουμε στον ίδιο χώρο) μου αγαπάω, τα 2 πιο πολλή από όλα.. και φυσικά αυτό φαίνεται γενικά.. λοιπόν τα σκυλιά αυτά τα 2 αν ντουφεκίσει ο κολλητός μου ένα πουλί, αυτά θα φέρουν το πουλί σε εμένα ότι και να γίνει... Αυτό το κάνουν για να με ευχαριστήσουν και όχι γιατί δεν θέλουν να το φάνε η να το δώσουν στον κολλητό μου... φαντάζομαι πως αν αν τούς το αφήσω στο στόμα θα το φάνε (φαντάζομαι λέω γιατί δεν το έχω δοκιμάσει)...
Επίσης να ξέρεις είναι και κάποια πουλιά όπως το ορτύκι (δεν ξέρω για το τρυγόνι γιατί δεν έχω πάει ποτέ) που έχουν πολλή λίπος και τα σκυλιά τρελαίνονται να τα φάνε πολλή περισσότερο από την πέρδικα ας πούμε..

Όσο για το καλοταϊσμένο που λες δεν έχει καμία μα καμία σημασία αυτό και μπορεί να στο διαβεβαιώσουν αυτό πολλοί γνώστες από εδώ μέσα... Άλλο ένα θέμα είναι να ξέρεις πως όλα τα καλά σκυλιά είναι άπληστα, κυρίαρχα ζωα που θέλουν να είναι οι αρχηγοί, και για αυτό για να σε υπακούσουν πρέπει να σε αγαπάνε και να θέλουν να σε ευχαριστήσουν και να ξέρουν πιος είναι το αφεντικό. Με το άπληστου θέλω να σου πω πως όσο και να τον ταΐσεις τον σκύλο, αυτός το πουλί θα θέλει να το φάει όταν βγει έξω γιατί αυτό του λέει το ένστικτό του, και πίστεψέ με έχω δει πάρα πολλή καλά σκυλιά σε ελλαδα, αμερικη, γερμανια, αγγλια. Η απληστία, το πάθος αυτό το πράγμα τέλος πάντων είναι που κάνουν τη διάφορα του σκύλου με τον καλό σκύλο.... τον σκύλο να πηγαίνει εκεί που τα άλλα σκυλιά δεν θα πάνε, να προσπαθεί ακόμη και όταν είναι πτώμα κλπ κλπ

Τέλος σου εύχομαι ο σκύλος σου να κυνηγήσει και να σου χαρίσει όμορφες στιγμές, άλλα εάν σε έχει συνδυάσει με το ξύλο και τα αλλατοπιπερα το βλέπω πολλή δύσκολο να γίνει πάλη ο σκύλος που είχες. Μακάρι να γίνει ακριβώς το αντίθετο και να σου κυνηγήσει...

Αυτά τα λίγα μπορώ να σου δώσω σαν γνώση γιατί αυτά τα λίγα ξέρω.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 3   [ 42 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: