Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 3   [ 38 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Ζευγάρωμα για σκύλους του βουνού (Πόιντερ)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 15, 2008 1:12 pm 
Άβαταρ μέλους

admin έχει δίκιο ο Δημήτρης το θέμα είναι καλύτερο όπως εξελίσσετε να μπει σαν εκτροφή του πόιντερ η κάτι τέτοιο.
Εχω μία ερώτηση για τους φίλους και όπως βλέπω γνώστες του πόιντερ στην Ελλάδα .
Εγώ που έχω μία καλή μόνο μία καλή σκύλα τώρα πια , με πιο σκύλο θα με συμβουλεύατε να την ζευγαρώσω από τα υπάρχοντα στην Ελλάδα πόιντερ , κυνηγώ 70% πέρδικα και 30% μπεκάτσα .
Μία διευκρίνιση η σκύλα είναι αμερικανικη , αλλά αυτό δεν έχει σημασία , ας πούμε για παράδειγμα ότι σας ρωτάει ένας κυνηγός με ένα πολύ καλό κυνηγετικό θηλυκό σκυλί αποδεδειγμένα χωρίς χαρτιά και θα ήθελε να ζευγαρώσει με ένα καλό αρσενικό σύμφωνα με τα κυνήγια που ανέφερα
:?:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 15, 2008 4:59 pm 
Άβαταρ μέλους

ΚΥΡΙΕ KONTOSG ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑ ΠΟΙΝΤΕΡ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΥΤΗ ΘΑ ΗΤΑΝ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΦΟΥ ΔΕΙΤΕ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ (ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΣΕ ΜΕΡΗ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΤΕ) ΚΑΙ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΕΤΕ ΣΤΙΣ ΠΡΟΣΔΟΚΙΕΣ ΣΑΣ. ΤΟ ΟΤΙ Η ΣΚΥΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΑΛΛΗ ΡΑΤΣΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΑ. ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 16, 2008 1:21 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Και εγώ θα ήθελα να την συνεχίσουμε αυτή εδώ την θεματολόγια με προτάσεις για ζευγάρωμα μιας καλή θηλυκιάς , καλής στο βουνό με ένα αντίστοιχο αρσενικό πόιντερ που να είναι κυνηγός βουνού καλός και αξιοπρεπείς μορφολογικά .
Τον Dario τον είχα αποκλείσει για κάτι που είχα δει σε κουτάβια του και λόγω μορφολογίας.
Ας πούμε με τον Giuzeppe που μου αρέσει πολύ τι ελπίδες θα είχα να λάβετε υπ όψη αυτά που έχω γράψει πριν !
Αντε παιδιά μην ντρέπεστε θέλω να ζευγαρώσω την Καρμεν μην χάσω το τρένο είναι επτά χρονών.
Όποιος φίλος έχει η έχει δει (με τα μάτια του) κάτι καλό σε αρσενικό να το πει , Μηνά, Aκη, υπάρχει κάτι , φίλοι ποιντεράδες εσείς , έστω και τι σκέψεις σας , θα βοηθηθούν πολύ οι λάτρεις της φυλής !
Είναι καλό θέμα
:lol:

Κατά βάθος είμαι ποιντεράς και είναι ο σκύλος που με αντιπροσωπεύει γι αυτό που είναι ο τέλειος αεροθήρας, παρότι αν είναι πόιντερ ........ με κεφαλαία εγασιακά κια μορφολογικά κάνει μόνο για λίγα θηράματα και βασικά πέρδικα .
Τα σωστά Γκόρντον όμως είναι η άλλη πλευρά του εαυτού μου , μεγάλη αγάπη και το πασπαρτού για όλα τα κυνήγια ...
Μα εδώ μιλάμε για πόιντερ
:wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 16, 2008 4:54 pm 
Άβαταρ μέλους

ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΥΧΕΣ ΣΑΣ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ.

ΑΝ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΤΗΝ ΑΝΟΙΞΗ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ ΣΤΗΝ ΔΑΝΙΑ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΑΜΕΣΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ. ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΗΔΗ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΤΕΙΛΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ (ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΒΙΝΤΕΟ) ΑΠΟ 3-4 ΕΠΙΒΗΤΟΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΚΡΙΘΕΙ ΣΕ ΑΓΩΝΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ.
ΣΕ ΜΙΑ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΕ ΤΗΝ MICHELLA (FAUNELLO) ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΒΡΕΘΗΚΕ ΣΤΙΣ ΒΟΡΕΙΕΣ ΧΩΡΕΣ 2-3 ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΕΙΔΕ ΣΚΥΛΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΗΣ ΕΚΑΝΑΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΣΤΗΝ ΣΩΜΑΤΟΔΟΜΗ ΣΤΗΝ ΟΜΟΡΦΙΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΕΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ, ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΚΙΝΗΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑΣ ΤΟΥΣ. ΕΓΩ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ Η ΚΙΝΗΣΗ ΚΑΙ Η ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΟΙΡΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΩΝ.
ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ OUTCROSS ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΚΙΝΔΥΝΟΥΣ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΜΙΑ ΒΑΣΗ ΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΘΗΛΥΚΕΣ ΓΙΑ ΜΕΤΕΠΕΙΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΣΚΥΛΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΕΡΕΥΝΑ. ΟΠΩΣ ΣΩΣΤΑ ΛΕΕΙ Ο ΑΚΗΣ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΗΓΗ.

ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΚΕΝΤΡΙΖΕΙ ΕΝΤΟΝΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ Η ΓΑΛΛΙΚΗ ΕΚΤΡΟΦΗ ΠΟΙΝΤΕΡ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΚΑΠΟΙΑ ΕΠΑΦΗ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΦΙΛΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ Η ΕΧΕΙ ΕΠΑΦΕΣ ΜΕ ΓΑΛΛΙΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ.

ΓΙΩΡΓΟ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΚΥΛΑ ΣΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ Ο ΑΚΗΣ, ΕΧΕΙ ΥΠΟΨΙΝ ΤΟΥ ENAN ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΣΚΥΛΟ ΓΙΟ ΤΟΥ ETTORE DELLA GHERBELLA.
ΓΙΑ ΤΟΝ GIUSEPPE (ΕΧΩ ΚΟΡΗ ΤΟΥ) ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΠΕΡΥΣΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΙΔΑ ΣΤΟΝ ΛΑΓΚΑΔΑ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ 9 ΕΤΩΝ ΜΟΥ ΠΗΡΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ, ΤΡΟΜΕΡΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΕΝΤΑΣΗ ΠΑΡΟΛΑ ΤΑ ΧΡΟΝΑΚΙΑ ΤΟΥ. ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΜΕ ΕΝΤΟΝΟ ΜΑΤΙ (πεταλουδες,ελικοπτερακια), καθως και καποιες φοβιες.
ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΚΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ, ΚΑΤΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 20, 2008 10:35 am 
Άβαταρ μέλους

Γιώργο admin νομίζω ότι θα περιμένεις πολύ αφού είμαι σίγουρος ότι θα θελήσεις να δεις το σκυλί στο βουνό , οπότε …..
Είναι πολύ λίγα τα πόιντερ που κάνουν για βουνό που να είναι και μορφολογικά εντάξει τολμώ να πω σπάνια !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 20, 2008 8:50 pm 

ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΗΝΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
ΛΟΓΩ ΦΟΡΤΟΥ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΑΡΓΟΥΝ...
ΣΤΟ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟ ΤΩΡΑ, ΕΑΝ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ Ο ΠΕΠΠΑΣ ΜΕ ΤΟΣΕΣ ΓΝΩΡΙΜΙΕΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΗΔΗ 3 ΜΕ 4 ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΖΕΥΓΑΡΩΣΕΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΤΟΥ ΣΚΥΛΑ, ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΑΤΑ... Η ΑΝΑΓΚΗ ΓΙΑ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΟ ΠΡΟΣΚΛΗΤΗΡΙΟ ΟΛΩΝ ΟΣΩΝ ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ ΒΟΥΝΟΥ ΜΕ ΠΟΙΝΤΕΡ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΗ ΑΝΑΓΚΗ...
ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΞΙΟΛΟΓΑ (ΚΑΙ ΑΝΑΞΙΟΠΟΙΗΤΑ ΓΕΝΕΤΙΚΑ ΠΟΙΝΤΕΡ) ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΕΛΛΗΝΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ. ΠΡΕΠΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΕΝΑΣ ΑΤΥΠΟΣ ΠΥΡΗΝΑΣ ΑΤΟΜΩΝ ΠΟΥ ΑΓΑΠΟΥΝ ΤΗΝ ΦΥΛΗ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΝΑΝΤΩΝΤΑΙ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ Β Λ Ε Π Ο Υ Ν ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΖΟΥΝ ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ- ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΒΟΥΝΟ- ΤΑ ΖΩΑ ΤΟΥΣ. ΔΕΝ ΜΙΛΩ ΓΙΑ Α.Κ.Ι., ΜΙΛΩ ΓΙΑ ΕΝΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΙΣΩΣ ΕΝΤΕΥΚΤΗΡΙΟ ΒΟΥΝΟΥ!
ΕΝΑΣ ΠΡΩΤΟΣ ΚΑΛΟΣ ΤΟΠΟΣ- ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΝΟΤΙΟΥΣ- ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΧΙΣΤΟ. ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΟΡΙΣΤΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΤΟΠΟΙ...

ΕΑΝ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΕΠΙΜΕΝΕΙ ΟΤΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΠΗΓΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ, ΤΟΤΕ ΚΑΙ Ο ΤΙΤΑΝ ( MARELLI ) EINAI ΓΙ AYTON ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ...

ΠΑΡΕΠΙΠΤΟΝΤΩΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΖΕΥΓΑΡΩΣΕΣ ΤΟΝ BACK ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ;( ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΥΣ ΣΚΥΛΟΥΣ Μ.Ε. ΠΟΥ ΕΜΠΑΙΝΑΝ ΣΤΟ ΤΕΡΡΕΝ ΚΑΙ ΚΥΝΗΓΟΥΣΑΝ )

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 21, 2008 6:25 pm 
Άβαταρ μέλους

Γιώργο αφού όπως έχει γραφτεί ο Ettore δεν υπάρχει πιά...ίσως κάποιος αξιόλογος γιός του!Μετά ο TITAN όπως γράφτηκε,μιας και αρκετά σκυλιά που διακρίνονται στους αγώνες τον έχουν πατέρα,αλλά εκεί χρειάζεσαι και αρκετή τύχη...Εγώ όμως έχω μια συμπάθεια στον Guiseppe,την οποία και δεν κρύβω!!!Οπότε ψηφίζω Guiseppe!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 29, 2008 2:35 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλημέρα φίλοι μου και Χρόνια Πολλά

Γιώργο εάν θυμάσαι, όταν μάζευα πληροφορίες για επιβήτορες για την δικιά μου σκύλα, μου είχες προτείνει τον Giuzeppe. Αυτόν έχω σκοπό να χρησιμοποιήσω όταν ζευγαρώσω την κουτάβα που κράτησα από την προηγούμενη γέννα μου.

Εσένα όμως δεν σου τον προτείνω.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις, εσύ και όποιος άλλος σκοπεύει να ζευγαρώσει τη σκύλα του, είναι να ανατρέξεις στους προγόνους της και να δεις ποια χαρακτηριστικά πήρε από πού και έτσι να αποφασίσεις με ποιόν σκύλο με αντίστοιχα αίματα, (οπότε και κοινά γονίδια), θα πρέπει να ζευγαρώσεις τη σκύλα σου.

Ακόμα και εάν ο συγγενικός σκύλος δεν έχει μεγάλες διακρίσεις, είναι η καλύτερη επιλογή. Μερικά πράγματα έτσι είναι και δεν αλλάζουν όσο και να το θέλουμε.

Η πρόταση του κου Θανάση είναι πολύ σωστή και πρέπει να την συζητήσουμε εκτενέστερα.

Δημήτρης

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 29, 2008 9:00 pm 
Άβαταρ μέλους

Μόλις γύρισα από μια εβδομάδα στο εξωτερικό και μπήκα στον χώρο μας να δω πως πάμε . Χαιρετώ όλους τους φίλους και εύχομαι χρόνια πολλά.
Ο Χριστοδουλάκης είπε την πιο σωστή πρόταση Γιώργο. Καλλίτερα κάτι όχι πολύ διάσημο αλλά με ομοιογένεια στα αίματα που έχουμε παρά το αστέρι της εποχής που όμως δεν σχετίζεται με τα αίματά μας.
Παιδιά όταν τελειώσω την δεύτερη ανάγνωση του βιβλίου αυτού που διαβάζω τώρα ( Snakefoot The Making of a Champion του Robert Wehle )θα κάνω ένα άρθρο με το ρεζουμέ του . Όλοι μας κάτι θα κερδίσουμε . Ο άνθρωπος είναι βαθύς γνώστης στα ζευγαρώματα και επιμένει μέχρι τρέλας στο in breeding και σπάνια σε κάποιο out crossing.Όποιος τα καταφέρνει στα Αγγλικά πρέπει να βάλει αυτό το βιβλίο στα ράφια του. Με το Amazon.com σε 3 μέρες είναι σπίτι σας. Είναι από τα βιβλία που διαβάζεις αργά , φράση προς φράση και κρατάς σημειώσεις και υπογραμμίσεις πάνω στο βιβλίο
Και εγώ προσωπικά πάντα ήμουν οπαδός αυτής της θεωρίας. Πολλαπλασιάζεις τις πιθανότητες να πάρεις τις αρετές που έχει η γραμμή που σε ικανοποιεί κυνηγητικά.
Αυτό που λέει ο Μηνάς για το ζευγάρωμα που έκανα με υιό του Ettore για μένα είναι η ελπίδα μου αλλά είναι ακόμα νωρίς να μιλήσω για αποτελέσματα .
Για τον Giuseppe έχω αμφιβολίες για σκυλί της βουνίσιας . Πραγματικά θαυμάσιες μύτες αλλά για αντοχές δεν ξέρω .

Όλα αυτά τα ωραία που λέγονται έχουν σχέση με την εκτροφή και θα έπρεπε να μπούνε κάτω από έναν τίτλο που να λέγεται εκτροφή του Ποιντερ , κάποιο άλλο εκτροφή του Σέττερ , του Επανιέλ κλπ. Μέσα εκεί θα μπαίνουν όλα όσα γνωρίζει ο καθένας και θα είναι ένα θαυμάσιο σημείο αναφοράς. Ήδη υπάρχει το θέμα «Εκτροφή» και ήδη αν ανατρέξουμε θα δούμε πράγματα που έχουν ειπωθεί και είναι πολύ ενδιαφέροντα. Θα δημιουργηθεί σιγά σιγά ένα βιβλίο εκτροφής για την κάθε φυλή.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 31, 2008 1:36 pm 
Άβαταρ μέλους

Παιδιά όταν τελειώσω την δεύτερη ανάγνωση του βιβλίου αυτού που διαβάζω τώρα ( Snakefoot The Making of a Champion του Robert Wehle )θα κάνω ένα άρθρο με το ρεζουμέ του

Θα μας ενδιέφερε πολύ κύριε Λάππα!
Τώρα για τα ζευγαρώματα....Το βασικό πιστεύω είναι να ξέρεις τι θέλεις και να έχεις κάποιο όραμα..καθώς και αξιόλογα άτομα στα χέρια σου...Χώρο,χρόνο και χρήμα καθώς και απίστευτη υπομονή!Μόνο έτσι μπορείς να κάνεις κάτι.αλλιώς το μόνο που θα καταφέρεις είναι να "γεννήσεις" μερικά ακόμα μέτρια έως πολύ κακά πόιντερ!Γι΄αυτό πιστεύω πως τα ζευγαρώματα και γενικά η αναπαραγωγή και η έκτροφή είναι δουλειά ορισμένων σοβαρών επαγγελματιών!Τελοσπάντων αυτή είναι η προσωπική μου άποψη...
Τώρα στο θέμα μας...πιστεύω πως αν θες να φτάσεις κοντα στον Ettore ή στον κάθε Ettore(δεν γεννιούνται κάθε μέρα τέτοιοι σκύλοι) πιστεύω ότι ο μοναδικος τρόπος είναι να ζευγαρώσεις κόρη με πατέρα...την πιο αξιόλογη εγγόνα με το παππού της και πάει λέγοντας...δηλαδή να το πω πιο απλά..να βάλεις στο γενεολογικό δέντρο του σκύλου όσες πιο πολλές φορές γίνεται τον σκύλο που θες να φτάσεις,μιλάμε όμως για πολλές γενιές μετά(2-3)!Αυτο όμως έχει και πολλά ρίσκο που πρέπει κανένας να λάβει υπόψην του...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 31, 2008 11:57 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Παιδιά αυτό που λέτε το εφαρμόζω με τα Γκόρντων μου και μέχρι τώρα πάμε πολύ καλά κυνηγετικά αλλά και μορφολογικά .
Για την Κάρμεν μου όμως δεν υπάρχει κάποιοι συγγενικό σκυλί μακρινό η κοντινό από τα αίματα της , πολύ θα ήθελα να βρω ένα καλό della cisa αρσενικό κάπου στην Ελλάδα.
Από τον Εττορε δεν γνωρίζω επίσης να υπάρχει κάποιος κοντινός απόγονος του καλός κάπου , τουλάχιστον εγώ !
Γι αυτό είμαι στο ψάξιμο και αν δεν βρεθεί κάτι συγγενικό θα πάω στην τύχη είτε λέγετε giussepe είτε κάτι άλλο !

Επειδή από εδώ μπαίνω με απλή σύνδεση , όταν επιστρέψω με το καλό θα ανοίξω συζητήσεις με αναπαραγωγή κλπ κατά φυλή και θα περάσω όποια υπάρχοντα μηνύματα .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 06, 2009 10:49 pm 
Άβαταρ μέλους

xerete XPONIA POLLA KALLI XRONIA TIXAIA MPIKA KAI DIABASA AYTA POY GRAFETE KIRIOI 8EORO OTI MALLON DEN EXETE DEI APOGONOYS GUSEPPE,OLOI I SXEDON OLOI EXOYN PROBLIMA STO PISO SISTIMA ANIXTA PODIA KTLP I GNOMI MOY FILE GIORGO EINAI MONO KAI PANTA RIBOT DELLA NOCE OSO PERISOTERO MPOREI NA YPARXEI MESA STO BOOK PANTOS ENAS GIOS TOY EINAI KAPOY ....STA GREBENA. TA PERISOTERA KOYTABIA POY EDINE O RIBOT PA8OS ENTASH POLY MEGALH EREYNA KAI STO BOYNO <<MAIMOY>> OSO GIA GRIGORADA DE PEZETE PIOTITA................. EGO PANTOS MONO GIRO AYTO EKEI GIRNAO

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 07, 2009 9:37 am 
Άβαταρ μέλους

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΗ.
ΦΙΛΕ pointerhellas Ο ETTORE ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΡΟΙΟΝ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ, ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΡΙΣΚΑ ΣΤΗΝ ΚΛΕΙΣΤΗ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ, Η ΕΚΤΡΟΦΗ DELLA CISA ΚΑΤΑ ΤΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΕΣΒΗΣΕ ΓΙΑΤΙ ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΤΟ ΚΛΕΙΣΤΟ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ.

ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ Ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ GIUSEPPE ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΑ ΠΟΔΙΑ ΠΙΣΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΝΟΝΑΣ ΑΥΤΟΣ ΝΟΜΙΖΩ, ΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΘΗΛΥΚΕΣ ΠΟΥ ΖΕΥΓΑΡΩΘΗΚΑΝ ΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΛΑΘΟΣ ΠΟΔΙΑ?
ΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΛΑΧΙΣΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΝΑ ΕΚΘΕΙΑΖΟΥΝ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜH ΤΟΥ RIBOT DELA NOCE.
ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΧΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΤΗΝ MICHELLA KAI TON ESCHINI ΠΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΗΓΑΝ ΝΑ ΖΕΥΓΑΡΩΣΟΥΝ ΜΕ ΤΟΝ RIBOT ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΑΠΕΚΛΕΙΣΑΝ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ, ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑΝ ΤΟΝ ΑΔΕΛΦΟ ΤΟΥ RONALDO ΠΑΡΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ RIBOT, Ο ΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΗΤΑΝ ΟΤΙ Ο RONALDO ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ HTAN ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡOΣ ΣΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ RIBOT.

ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΣΧΕΤΟ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΜΑΘΑ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΦΙΛΟ ΣΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΣΥΝΟΜΙΛΕΙ ΤΑΚΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ GUBERTI ΟΤΙ ΜΙΑ ΖΩΟΦΙΛΙΚΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΡΩΜΗ ΚΑΤΕΣΧΕΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΤΟΥ ΠΑΠΠΟΥ, ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ, ΚΑΤΕΣΧΕΣΑΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΓΡΙΟΓΑΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 07, 2009 8:06 pm 
Άβαταρ μέλους

KONSTANTINOS έγραψε:
xerete XPONIA POLLA KALLI XRONIA TIXAIA MPIKA KAI DIABASA AYTA POY GRAFETE KIRIOI 8EORO OTI MALLON DEN EXETE DEI APOGONOYS GUSEPPE,OLOI I SXEDON OLOI EXOYN PROBLIMA STO PISO SISTIMA ANIXTA PODIA KTLP I GNOMI MOY FILE GIORGO EINAI MONO KAI PANTA RIBOT DELLA NOCE OSO PERISOTERO MPOREI NA YPARXEI MESA STO BOOK PANTOS ENAS GIOS TOY EINAI KAPOY ....STA GREBENA. TA PERISOTERA KOYTABIA POY EDINE O RIBOT PA8OS ENTASH POLY MEGALH EREYNA KAI STO BOYNO <<MAIMOY>> OSO GIA GRIGORADA DE PEZETE PIOTITA................. EGO PANTOS MONO GIRO AYTO EKEI GIRNAO

Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους !Πριν 3 χρονια περιπου αποφασισα να ζευγαρωσω την σκυλα μου με τον γιο του RIBOT DELLA NOCE τον ORFEO DEL SOLE απο αυτη την γεννα εμειναν στα χερια μας 3 σκυλια και παρακολουθω την πορεια αλλων 2.Απο αυτα τα 3 τα δικα μας (εμενα ακι του Λουκα εννοω) τα 2 δουλευτικαν μονο περδικα του Λουκα και 1 σκυλα δικια μου σε ολα τα θηραματα.ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ¨ολα τα σκυλια κυνηγουσαν εξαιρετα την περδικα πατουσαν πολυ δυνατα στο βουνο ειχαν μεγαλη αισθηση θηραματος και φοβερες αντοχες η δικια μου σκυλα ηταν εξισου καλη και σε ορτυκι και μπεκατσα.Μιλαω σε παρελθοντικο χρονο γιατι δυστυχως φετος η ατυχια μας δεν εχει ορια χασαμε τον αρσενικο του Λουκα στην εναρξη της περδικας γιατι εφυγε στον γκρεμο απο το παθος του για αυτες και πριν ενα μηνα εχασα τηνδικια μου θυληκια απο ερλιχιωση μας απεμεινε μπνο μια σκυλα θυληκια του Λουκα την οποια την φυλαμε πως και πως.......ΑΝ γνωριζει καποιος φιλος αρσενικο αυτης της γραμμης που να τον εχει δει στο βουνο θα του ειμουν υποχρεος αν με πληροφορουσε σχετικα.......

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 08, 2009 12:30 am 
Άβαταρ μέλους

ΒΑΣΙΛΗΣ έγραψε:
KONSTANTINOS έγραψε:

Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους !Πριν 3 χρονια περιπου αποφασισα να ζευγαρωσω την σκυλα μου με τον γιο του RIBOT DELLA NOCE τον ORFEO DEL SOLE απο αυτη την γεννα εμειναν στα χερια μας 3 σκυλια και παρακολουθω την πορεια αλλων 2.Απο αυτα τα 3 τα δικα μας (εμενα ακι του Λουκα εννοω) τα 2 δουλευτικαν μονο περδικα του Λουκα και 1 σκυλα δικια μου σε ολα τα θηραματα.ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ¨ολα τα σκυλια κυνηγουσαν εξαιρετα την περδικα πατουσαν πολυ δυνατα στο βουνο ειχαν μεγαλη αισθηση θηραματος και φοβερες αντοχες η δικια μου σκυλα ηταν εξισου καλη και σε ορτυκι και μπεκατσα.Μιλαω σε παρελθοντικο χρονο γιατι δυστυχως φετος η ατυχια μας δεν εχει ορια χασαμε τον αρσενικο του Λουκα στην εναρξη της περδικας γιατι εφυγε στον γκρεμο απο το παθος του για αυτες και πριν ενα μηνα εχασα τηνδικια μου θυληκια απο ερλιχιωση μας απεμεινε μπνο μια σκυλα θυληκια του Λουκα την οποια την φυλαμε πως και πως.......ΑΝ γνωριζει καποιος φιλος αρσενικο αυτης της γραμμης που να τον εχει δει στο βουνο θα του ειμουν υποχρεος αν με πληροφορουσε σχετικα.......
 LOIPON EGO EXO 2 SKILOYS O ENAS EGGONOS KAI O ALLOS EXEI 2 FORES TO RIBOT ALLA AYTON APO POY XRONOY GIATI EINAI MIKROS ALLA O MEGALLOS EINAI 3.5 XRONON KAI KINIGAI MPEKATSA PERISOTERO KAI STIN ARXH GIA KANA XRONO KA8E MERA ORINI KALI ESTISI FIRAMATOS KAI PROSEKTIKOS ALLA EXO MAKEDONIA ARTEKA PERDIKOSKILA RIBOTAKIA POY MPOROYME NATA DOYME APO MA8ENO EINAI OLA TRELA PA8IASMENA POLY

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 3   [ 38 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: