Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 3   [ 33 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Σεπ 05, 2009 10:10 pm 
Άβαταρ μέλους

ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΚΥΝΗΓΟΣ ΠΡΕΠΕΙ…
1. α. Να αγοράσω κυνηγετικό όπλο από κάποιο κατάστημα κυνηγετικών ειδών ή από κάποιον κυνηγό και να το δηλώσω στο αστυνομικό τμήμα ασφαλείας της περιοχής μου, ώστε να αποκτήσω Άδεια Κατοχής Κυνηγετικού Όπλου.
β. Σε περίπτωση που δεν επιθυμώ να αγοράσω όπλο γιατί θα κυνηγώ με το όπλο κάποιου φίλου ή συγγενή, απευθύνομαι και πάλι στο αστυνομικό τμήμα ασφαλείας της περιοχής μου για να μου χορηγήσει Βεβαίωση ή οποία θα αναφέρει ότι πληρώ τις προϋποθέσεις για την απόκτηση Άδειας Κατοχής Κυνηγετικού Όπλου. Απαιτείται ακριβώς η ίδια διαδικασία και τα ίδια δικαιολογητικά όπως και για την απόκτηση Άδειας Κατοχής Κυνηγετικού Όπλου, εκτός από το τιμολόγιο αγοράς του όπλου.

2. Να απευθυνθώ στον Κυνηγετικό Σύλλογο της περιοχής μου, για να δηλώσω συμμετοχή για τις Εξετάσεις Νέων Κυνηγών, που πραγματοποιούνται στο χώρο του Συλλόγου δύο φορές κάθε μήνα. Από εκεί θα προμηθευτώ και το Ερωτηματολόγιο για τις Εξετάσεις Νέων Κυνηγών.

3. Την καθορισμένη ημερομηνία των εξετάσεων, παρίσταμαι στις εξετάσεις έχοντας απαραιτήτως μαζί μου την αστυνομική μου ταυτότητα.

4. Εφόσον επιτύχω στις εξετάσεις προσκομίζω στο Σύλλογο τα απαιτούμενα δικαιολογητικά:
- Μία πρόσφατη φωτογραφία
- Φωτοαντίγραφο της Άδειας Κατοχής Κυνηγετικού Όπλου ή τη Βεβαίωση
- Υπεύθυνη Δήλωση με θεωρημένο το γνήσιο της υπογραφής, με το εξής κείμενο: "Δεν έχω καταδικαστεί για παράβαση που προβλέπει το άρθρο 9 του Ν.177/75 περί θήρας και δεν εκκρεμεί εις βάρος μου σχετική ποινική δίωξη"
- Το χρηματικό ποσό - ανάλογα με τον τύπο αδείας που επιθυμώ - προσαυξημένο κατά το αντίτιμο της εγγραφής νέου μέλους.

Αφού εκδοθεί η Άδεια Θήρας μου, φροντίζω να ενημερωθώ για τους νόμους και τους κανόνες που διέπουν το κυνήγι, για τα επιτρεπόμενα είδη και τη Ρυθμιστική Απόφαση Θήρας, τις υποχρεώσεις μου ως κάτοχος κυνηγετικού όπλου και πάντα επιδιώκω να πηγαίνω για κυνήγι με πιο έμπειρους κυνηγούς, τουλάχιστο μέχρι να αποκτήσω την απαιτούμενη πείρα.

Πέραν αυτών, είναι καλό να υπάρχει διαρκής ενημέρωση και επιδίωξη της πληρέστερης δυνατής κατάρτισης σε θέματα κυνηγετικά με την ανάγνωση κυνηγετικών εντύπων και την συμμετοχή στις εκδηλώσεις και τις δραστηριότητες του κυνηγετικού συλλόγου. Αυτό βέβαια δεν μπορεί να επιβληθεί, είναι προσωπική επιλογή, μια επιλογή ωστόσο που ενώ ξεκινά από το ατομικό επίπεδο, τα θετικά της αποτελέσματα αφορούν το σύνολο της κυνηγετικής οικογένειας: όσο περισσότερα μέλη της είναι συνειδητοποιημένα και ενημερωμένα, τόσο περισσότερη δύναμη και σταθερότερη βάση αποκτά.

Επιστροφή στην αρχή της σελίδας

ΑΔΕΙΑ ΚΑΤΟΧΗΣ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΥ ΟΠΛΟΥ

- Η Άδεια Κατοχής Κυνηγετικού Όπλου χορηγείται από το Αστυνομικό Τμήμα Ασφαλείας της περιοχής μόνιμης κατοικίας του κατόχου.

- Ισχύει για χρονικό διάστημα 10 ετών από την Ημερομηνία Έκδοσής της, όπως ορίζει ο νόμος για τα όπλα κατηγορίας β' στην οποία ανήκουν τα κυνηγετικά, και μετά την πάροδο των 10 ετών χρειάζεται ανανέωση.

- Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά είναι τα ακόλουθα:
1. Τιμολόγιο αγοράς του όπλου (ή - σε περίπτωση που το όπλο αγοράζεται μεταχειρισμένο - σχετική Υπεύθυνη Δήλωση του Πωλητή με θεωρημένο το γνήσιο της υπογραφής και η προηγούμενη Άδεια Κατοχής του όπλου)
2. Ιατρικό πιστοποιητικό από Νευρολόγο ή Ψυχίατρο
3. Δύο φωτογραφίες
Με την προσκόμιση των ανωτέρω στο αστυνομικό τμήμα ασφαλείας, συμπληρώνεται σχετική αίτηση και υπεύθυνη δήλωση, και στη συνέχεια ζητείται υπηρεσιακά το πιστοποιητικό ποινικού μητρώου τύπου Α του ενδιαφερόμενου.

- Για να εκδοθεί η Άδεια Κατοχής Κυνηγετικού Όπλου χρειάζεται χρονικό διάστημα τουλάχιστον τριάντα ημερών (η καθυστέρηση οφείλεται κυρίως στην αποστολή του ποινικού μητρώου)

- Η Άδεια Κατοχής Κυνηγετικού Όπλου συνοδεύει ΠΑΝΤΑ το κυνηγετικό όπλο για το οποίο έχει εκδοθεί σε οποιαδήποτε μετακίνησή του

- Το κυνηγετικό όπλο δύναται να παραχωρηθεί σε άλλο άτομο - συνοδευόμενο πάντα από την Άδεια Κατοχής Κυνηγετικού Όπλου - ΜΟΝΟ ΕΦΟΣΟΝ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΦΟΔΙΑΣΜΕΝΟ ΜΕ ΑΔΕΙΑ ΘΗΡΑΣ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 06, 2009 11:30 pm 
Άβαταρ μέλους

rigo έγραψε:
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ Κ ΚΑΛΗ ΣΕΖΟΝ...ΧΩΡΙΣ ΑΠΡΟΟΠΤΑ!ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ.ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΠΟ ΠΟΣΑ ΜΕΤΡΑ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΥΝΗΓΗΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ.ΜΙΑ ΚΟΛΟΓΡΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΧΑΛΑΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 400 ΜΕΤΡΑ ΜΑΚΡΙΑ.

Φίλε rigo καλησπέρα.
Χωρίς να θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου και χωρίς να θέλω να σου κάνω τον έξυπνο στην θέση σου απλά θα έφευγα και ίσως να ζήταγα από την γριά και συγνώμη.
Γιατί να μην δείξεις ανωτερότητα σαν άνθρωπος? Η γριά σίγουρα όταν σου χάλασε το κυνήγι και την διάθεση το απόλαυσε. Αλλά ένα είναι σίγουρο το ότι παραμένει γριά και όσο κολόγρια και να είναι ας της δικαιολογήσουμε κάποιες παραξενιές ακόμα και αν ο νόμος είναι μαζί μας. Ετσι για χάρη της ηλικίας της.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 07, 2009 7:25 pm 
Άβαταρ μέλους

P-COSTAS έγραψε:
rigo έγραψε:
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ Κ ΚΑΛΗ ΣΕΖΟΝ...ΧΩΡΙΣ ΑΠΡΟΟΠΤΑ!ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ.ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΠΟ ΠΟΣΑ ΜΕΤΡΑ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΥΝΗΓΗΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ.ΜΙΑ ΚΟΛΟΓΡΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΧΑΛΑΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 400 ΜΕΤΡΑ ΜΑΚΡΙΑ.

Φίλε rigo καλησπέρα.
Χωρίς να θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου και χωρίς να θέλω να σου κάνω τον έξυπνο στην θέση σου απλά θα έφευγα και ίσως να ζήταγα από την γριά και συγνώμη.
Γιατί να μην δείξεις ανωτερότητα σαν άνθρωπος? Η γριά σίγουρα όταν σου χάλασε το κυνήγι και την διάθεση το απόλαυσε. Αλλά ένα είναι σίγουρο το ότι παραμένει γριά και όσο κολόγρια και να είναι ας της δικαιολογήσουμε κάποιες παραξενιές ακόμα και αν ο νόμος είναι μαζί μας. Ετσι για χάρη της ηλικίας της.

Παράθεση:

ΦΙΛΕ P-COSTAS.ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΣΕΒΟΜΑΙ (ΚΑΙ ΗΛΙΚΙΩΜΕΝΟΥΣ) ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΝΑ ΖΗΤΩ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΟΧΟΡΩ.ΚΥΝΗΓΑΩ ΜΕ ΑΔΕΙΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 8 ΧΡΟΝΙΑ.ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΥΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ "ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ" ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΑ "ΦΙΛΙΑ-ΓΝΩΡΙΜΙΑ".ΕΙΜΑΙ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΛΥΝΩ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ "ΠΑΡΑΞΗΓΗΣΕΙΣ" ΜΟΥ,ΜΕ ΗΡΕΜΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΚΟΥΒΕΝΤΑ.ΣΤΗΝ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ,ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗ ΣΥΜΠΑΘΕΣΤΑΤΗ ΟΙΚΟΛΟΓΡΙΑ (ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο COMBOF) ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΖΗΤΑΓΑ,ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ.ΕΒΡΙΖΕ ΚΑΙ ΦΩΝΑΖΕ ΑΔΙΑΚΟΠΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝ ΟΠΤΙΚΗ ΕΠΑΦΗ ΜΑΖΙ ΜΟΥ.ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΕΦΥΓΑ ΑΛΛΑ ΠΗΓΑ ΚΟΝΤΑ ΤΗΣ.ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΤΗΣ ΕΞΗΓΗΣΩ (ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΗΡΕΜΟ ΤΟΝΟ) ΑΚΡΗ ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΑ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΙΣΕΠΡΑΞΑ ΗΤΑΝ ΒΡΙΣΙΕΣ.ΑΣ ΕΝΑΙ ΚΑΛΑ Ο ΣΥΖΗΓΟΣ ΤΗΣ...(ΕΝΑΣ ΣΥΜΠΑΘΕΣΤΑΤΟΣ ΚΥΡΙΟΣ) ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΒΑΛΕ ΣΤΗ "ΘΕΣΗ"ΤΗΣ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΑΠ΄ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΗΝΙΚΟ,ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΓΝΩΡΗΜΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΖΗΓΟ ΤΗΣ.
ΦΙΛΙΚΑ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 07, 2009 9:48 pm 
Άβαταρ μέλους

P-COSTAS wrote:
rigo wrote:

Φίλε rigo καλησπέρα.

ΦΙΛΕ P-COSTAS.ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΣΕΒΟΜΑΙ (ΚΑΙ ΗΛΙΚΙΩΜΕΝΟΥΣ) ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΝΑ ΖΗΤΩ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΟΧΟΡΩ.ΚΥΝΗΓΑΩ ΜΕ ΑΔΕΙΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 8 ΧΡΟΝΙΑ.ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΥΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ "ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ" ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΑ "ΦΙΛΙΑ-ΓΝΩΡΙΜΙΑ".ΕΙΜΑΙ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΛΥΝΩ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ "ΠΑΡΑΞΗΓΗΣΕΙΣ" ΜΟΥ,ΜΕ ΗΡΕΜΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΚΟΥΒΕΝΤΑ.ΣΤΗΝ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ,ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗ ΣΥΜΠΑΘΕΣΤΑΤΗ ΟΙΚΟΛΟΓΡΙΑ (ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο COMBOF) ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΖΗΤΑΓΑ,ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ.ΕΒΡΙΖΕ ΚΑΙ ΦΩΝΑΖΕ ΑΔΙΑΚΟΠΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝ ΟΠΤΙΚΗ ΕΠΑΦΗ ΜΑΖΙ ΜΟΥ.ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΕΦΥΓΑ ΑΛΛΑ ΠΗΓΑ ΚΟΝΤΑ ΤΗΣ.ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΤΗΣ ΕΞΗΓΗΣΩ (ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΗΡΕΜΟ ΤΟΝΟ) ΑΚΡΗ ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΑ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΙΣΕΠΡΑΞΑ ΗΤΑΝ ΒΡΙΣΙΕΣ.ΑΣ ΕΝΑΙ ΚΑΛΑ Ο ΣΥΖΗΓΟΣ ΤΗΣ...(ΕΝΑΣ ΣΥΜΠΑΘΕΣΤΑΤΟΣ ΚΥΡΙΟΣ) ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΒΑΛΕ ΣΤΗ "ΘΕΣΗ"ΤΗΣ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΑΠ΄ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΗΝΙΚΟ,ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΓΝΩΡΗΜΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΖΗΓΟ ΤΗΣ.
ΦΙΛΙΚΑ

Φίλε μου τώρα εξηγούνται όλα (για να το διασκεδάσουμε και λίγο)
Αφού μου λές ότι έγινες φίλος με τον σύζυγό της μάλλον αυτός φταίει για την κατάσταση των νεύρων της γριάς. ( :lol: ποιός ξέρει πόσα χρόνια έχει να εκτελέσει τα ...... συζυγικά του καθήκοντα :lol: )

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΕΡΙ ΔΙΑΜΟΝΗΣ ΣΚΥΛΟΥ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 20, 2009 11:06 am 
Άβαταρ μέλους

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ: ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΟΜΟΛΟΓΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΔΙΑΒΙΩΣΗ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΣΕ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΕΣ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΕΑΝ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΝΑ ΘΕΩΡΗΘΕΙ ΥΠΕΡΑΝΩ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 20, 2009 11:38 am 
Άβαταρ μέλους

Καλημέρα AXEL.
Ο Νόμος 3170 και το Άρθρο 6 ορίζουν ότι:
"Προκειμένου για πολυκατοικίες επιτρέπεται η διατήρηση ενός σκύλου και μιας γάτας ή δύο σκύλων ή δύο γάτων σε κάθε διαμέρισμα ακόμα και εκεί που ο κανονισμός της πολυκατοικίας απαγορεύει τη διατήρηση τέτοιων ζώων, με την προϋπόθεση ότι τα ζώα αυτά διατηρούνται στο ίδιο διαμέρισμα όπου διαμένει ο ιδιοκτήτης και δεν παραμένουν μόνιμα στις βεράντες του διαμερίσματος. Απαγορεύεται η διατήρηση ζώων συντροφιάς σε κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας...''
Το γάβγισμα παραβιάζει μόνο τις αστυνομικές διατάξεις περί κοινής ησυχίας. Και καθώς είναι πάρα πολύ ενοχλητικό το 24ωρο γάβγισμα, σίγουρα, θα πρέπει να αντιμετωπίζεται σαν τον ''φοιτητή'' ή τον ''μουσικό'' οι οποίοι βάζουν στο τέρμα τη μουσική!
Όπως θα πηγαίνατε να πείτε σε κάποιον να σιγήσει τη μουσική του έτσι μπορείτε να κάνετε παρατήρηση στον ιδιοκτήτη του σκύλου. Το ότι η φασαρία προκαλείται από σκυλί δε σημαίνει ότι θα αντιμετωπίζεται διαφορετικά!
Όπως για τα ανήλικα παιδιά την ευθύνη έχουν οι γονείς, έτσι και για τα σκυλιά την ευθύνη έχουν οι ιδιοκτήτες τους!
Και για να διαβάσεις τον νόμο ολόκληρο, εδώ:

http://www.minagric.gr/greek/data/G913F71.pdf

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 20, 2009 8:00 pm 
Άβαταρ μέλους

ΙΠΠΟΛΥΤΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!! ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΗ ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Νοέμ 15, 2009 4:16 pm 
Άβαταρ μέλους

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ! ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΑΠΟ ΙΤΑΛΙΑ ΘΑΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΘΑΜΟΥ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΒΙ. ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑΤΟ ΦΕΡΩ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΩΣ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Νοέμ 15, 2009 7:07 pm 
Άβαταρ μέλους

Απο οτι γνωριζω εαν ειναι μικρο κουταβι ταξιδευει μεσα σε κλοθβακι που χωρα κατω απο το καθισμα το αεροπορικο,ετσι γινεται κ με τις γατες απο οσο ξερω.Προσεχε γιατι τα μεγαλα σκυλια τα φορτωνουν μαζι με τις αποσκευες κ δεν ειναι οτι το καλυτερο για ενα κουταβι(φοβος)
Μαθε πολυ καλα πριν το επιχειρησεις!Καλυτερα με το καραβι φιλε μου απο το να στο βαλουν μονο του στις αποσκευες,θελει λεπτο χειρισμο ενα κουταβι! :!:

ΕικόναΕικόναΕικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Νοέμ 15, 2009 11:58 pm 
Άβαταρ μέλους

ΘΑ ΠΑΩ ΕΓΩ ΝΑ ΤΟ ΦΕΡΩ ΕΝΑ ΔΙΗΜΕΡΟ ΓΙΑ ΝΑΔΩ ΚΑΙ ΤΟ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΜΟΥ ΑΠΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΣ Ο ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΩ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΩΣ ΟΠΟΤΕ ΑΠΟΧΑΡΤΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑΔΟΥΜΕ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ,ΕΜΒΟΛΙΑ, ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 14, 2010 6:11 pm 
Άβαταρ μέλους

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ
Η ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΤΡΟΧΟΣΠΙΤΟΥ ΣΕ ΔΑΣΙΚΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΗΜΑ?
Η ΔΑΣΙΚΗ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΑΝΕΓΕΡΣΗ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ, ΟΙΚΙΑΣ ΚΑΙ ΠΑΣΗΣ ΦΥΣΕΩΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΕ ΔΑΣΙΚΗ ΕΚΤΑΣΗ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΤΗΣ ΔΑΣΙΚΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ, ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΡΟΧΟΦΟΡΟ ΟΧΗΜΑ ΔΕΝ ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΕΙ.
ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΣΤΗΣ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 14, 2010 7:00 pm 
Άβαταρ μέλους

ΑΠ.ΤΣΙΟ. έγραψε:
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ
Η ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΤΡΟΧΟΣΠΙΤΟΥ ΣΕ ΔΑΣΙΚΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΗΜΑ?
Η ΔΑΣΙΚΗ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΑΝΕΓΕΡΣΗ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ, ΟΙΚΙΑΣ ΚΑΙ ΠΑΣΗΣ ΦΥΣΕΩΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΕ ΔΑΣΙΚΗ ΕΚΤΑΣΗ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΤΗΣ ΔΑΣΙΚΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ, ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΡΟΧΟΦΟΡΟ ΟΧΗΜΑ ΔΕΝ ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΕΙ.
ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΣΤΗΣ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ

ΚΟΚ
Άρθρο 34
Στάση και στάθμευση
1. H στάση και η στάθμευση επιτρέπoνται, αν δεν δημιoυργείται εξ αυ-
τών κίνδυνoς ή παρακώλυση της κυκλoφoρίας και αν δεν υπάρχoυν σχετικές
απαγoρευτικές πινακίδες ή διαγραμμίσεις.
......
4. Eκτός κατoικημένων περιoχών, επιτρέπεται η στάση ή η στάθμευση
μόνo στoυς χώρoυς πoυ έχoυν διατεθεί για τo σκoπό αυτόν ή στα ερείσμα-
τα των oδών, αν δε δεν υπάρχoυν τέτoια, όσo τo δυνατόν πλησιέστερα στo
δεξιό άκρo τoυ oδoστρώματoς και παράλληλα πρoς τoν άξoνά τoυ, εκτός αν
απαγoρεύεται αυτό.
....

Άρα απαγορεύεται.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 14, 2010 8:02 pm 
Άβαταρ μέλους

κ. Κυνοχρηστο ευχαριστω για την πληροφορια και την εξυπηρετηση, αλλα επειδη μιλαω για δασικη περιοχη και κατα συνεπεια δασικους δρομους, πιστευω οτι ο κ.ο.κ. δεν ερμηνευει καταλληλα την απορια που εχω. Εχω την εντυπωση οτι σε δασικες εκτασεις εχει εφαρμογη μονο ο Δασικος Νομος.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 14, 2010 11:39 pm 
Άβαταρ μέλους

Θα σε συμβούλευα να επισκεφτείς την Διεύθυνση Δασών της Νομαρχίας που βρίσκεσαι.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Φεβ 22, 2011 1:58 am 
Άβαταρ μέλους

Μετατρέπεται σε κακούργημα (κάθειρξη έως είκοσι χρόνια) η παράνομη οπλοφορία πολυβόλων όπλων, βαρέως οπλισμού, πολεμικών τυφεκίων, υποπολυβόλων, χειροβομβίδων και όλμων, σύμφωνα με τροπολογία που κατέθεσε ο υπουργός Προστασίας του Πολίτη Χρήστος Παπουτσής στο νομοσχέδιο που εναρμονίζει την ελληνική νομοθεσία με σχετική ευρωπαϊκή οδηγία αναφορικά με τον έλεγχο της απόκτησης και της κατοχής όπλων.

Εξάλλου με άλλη προσθήκη που επέφερε ο υπουργός αίρεται το αξιόποινο της παράνομης κατοχής κυνηγετικού όπλου, αρκεί ο κάτοχος να εμφανισθεί αυτοβούλως στις αρχές -δηλαδή πριν τυχόν ελεγχθεί- και να το δηλώσει καταβάλλοντας το 20πλάσιο του παραβόλου.

Ο υπουργός μίλησε για νομοθέτημα που επιδιώκει πληρέστερο έλεγχο όπλων και πυρομαχικών από την πηγή ως την κατανάλωση, ενώ γνωστοποίησε ότι δεν θα γίνει δεκτό το αίτημα που έχει υποβληθεί από εμπόρους για πώληση διόπτρων στα κυνηγετικά όπλα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 3   [ 33 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: