Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 11 Δημοσιεύσεις ]
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Κοπροφαγία
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 10, 2007 4:10 pm 
Άβαταρ μέλους

ειναι ενα πρόβλημα μου αντιμετωπιζουν πολλοι κυνηγοι με τα σκυλια τους συνηθως κατα την διαρκεια των 8 πρωτων μηνων της ζωης τους.Ειναι η κοπροφαγια,το συγκεκριμενο πρόβλημα εχω και εγω με το επανιελ,π.χ εαν τον αφησω ελευθερο στον κηπο αγαπημενο του εδεσμα ειναι αυτο.σημειωση οτι δεν τρωει τα δικά του ή που πολυ σπανια.
Στο σημειο αυτο θελω να μας διευκρινησει καποιος τον λογο που γινεται αυτο.
εχω ακουσει 2 αποψεις εως στιγμης απο κτηνιατρους και μη.
1)τα τρωι για να καθαρισει τον χωρο που μενει(αυτα που κανει ο ιδιος)
2)του λειπουν καποιες βιταμινες και μεσω των κοπρανων τις ''περνει'' αμμεσα.
3)κατα την γνωμη μου ειναι λαιμαργια.
ας μας διαφωησει καποιος..... :lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 10, 2007 5:47 pm 
Άβαταρ μέλους

Οπως και τα μικρα παιδια βαζουν στο στομα τους ο,τι βρουν για να καταλαβουν τι ειναι ετσι και ο σκυλος σε μικρη ηλικια περνει στο στομα του οτι βρει ωστε να καταλαβει τι ειναι. Εγω τουλαχιστον αυτο ξερω ως εξηγηση αν ο κυριος Πεππας ως κτηνιατρος γνωριζει με ακριβεια το αιτιο ας μας διαφωτισει.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 10, 2007 7:38 pm 
Άβαταρ μέλους

Και εγω θα ηθελα την γνωμη του Γιωργου..

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 16, 2007 10:23 am 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Θοδωρής Γαβριλης έγραψε:
Και εγω θα ηθελα την γνωμη του Γιωργου..

ΚΟΠΡΟΦΑΓΙΑ-Κοπρανοφαγία

Είναι δυνατόν να προέρχεται από τρείς βασικές αιτίες .
1- Πρόβλημα οργανικό ( απλά πείνα, έλλειψη βιταμινών ,ασβεστίου, κλπ )
1α- Καταπιεσμένο σκυλί από άλλα με αδύνατο, φοβικό, χαρακτήρα η κουτάβι που λόγω της καταπίεσης τρέφεται γρήγορα η όχι καλά και με άγχος , υπάρχει πιθανότητα να φάει τα κόπρανα κάποιων άλλων μετά με την ησυχία του !
2-Ψυχολογικά προβλήματα (μεγάλο διάστημα κλείσιμο στο κλουβί, αλυσίδα , εγκατάλειψη, καταπίεση κλπ,άρα ανία , ψυχολογική αντίδραση , αντίδραση εκτόνωσης κλπ
3- Προσέλκυση ιδιαίτερη από κάποια κόπρανα διότι αυτά έχουν κάποιες μυρωδιές ιδιαίτερες
χημικές και μη απλά πολύ νόστιμες για τον σκύλο που δεν απορροφήθηκαν από το πεπτικό σύστημα !

Παράδειγμα απλό, δύο σκύλοι τρώνε την ίδια τροφή άλλα στο πιάτο του ενός έχουμε προσθέσει
και κονσέρβα κρέατος καλή , κάνουν και οι δύο τις ανάγκες τους , τότε πολύ πιθανόν να δείτε
τον άλλο χωρίς την κονσέρβα , να πάει να μυρίσει τα περιττώματα και στο τέλος ίσως να τα φάει , χωρίς όρεξη όμως και αυτό φαίνεται από την συμπεριφορά του καθαρά!
Αυτά σαν αρχή αν δεν σας κάλυψα να το θέσω πιο κτηνιατρικά .
Τα αντίδοτα .... δεν τα αναλύω είναι ξεκάθαρα ΚΑΛΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ και ΚΑΛΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 16, 2007 10:33 am 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Παράθεση:
Θοδωρής Γαβριλίδης.
Καλημερα.Αλλη μια ερωτηση Γιωργο,υπαρχει περιπτωση να παθει η να κολησει κατι τρωγοντας κοπρανα ?

Kαλημέρα

Αν τα κόπρανα προέρχονται από σκύλο χωρίς προβλήματα υγείας κλπ όχι εκτός από κάποιες διάρες η ενοχλήσεις του πεπτικού !
Αν όμως ο πρώτος σκύλος είναι ελεύθερης βοσκής….. όχι αποπαρασιτοση και μη ελεγμένος κτηνιατρικά κλπ Ναι όπως εχινόκοκκο , σκουλήκια διαφόρων ειδών κλπ κλπ
Δεν είμαι κτηνίατρος !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 26, 2008 10:52 pm 
Άβαταρ μέλους

παιδιά το περιοδικό κυνηγεσια και κυνοφιλια εχει ενα άρθρο για την κοπροφαγία που τα λεει αναλυτικά.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 14, 2008 11:55 pm 
Άβαταρ μέλους

Παράθεση:
Αρκετοί ιδιοκτήτες παραπονούνται για την «ιδιόμορφη» συνήθεια των ζώων τους να τρώνε τα κόπρανά τους. Συνήθως αποδίδουν την κατάσταση αυτή σε ελλείψεις της διατροφής και προσπαθούν κατά την κρίση τους να αποκαταστήσουν τις ελλείψεις αυτές πειραματιζόμενοι με διάφορα διαιτολόγια, συχνά χωρίς αποτέλεσμα.

Η κοπροφαγία είναι μια ειδική περίπτωση ενός παθολογικού φαινομένου που ονομάζεται αλλοτριοφαγία. Όπως το λέει και η λέξη, το ζώο τρώει (ή γλύφει ή μασάει) αντικείμενα και υλικά ξένα (αλλότρια) προς την τροφή του. Τα αίτια είναι ποικίλα και σχετίζονται με διαταραχές του νευρικού συστήματος, με ανισορροπίες της διατροφής, καθώς και με ψυχολογικά αίτια. Οι συνέπειες μπορεί να είναι πολύ σοβαρές, διότι τα υλικά αυτά αργά ή γρήγορα βλάπτουν την υγεία του ζώου με πολλούς τρόπους όπως π.χ. μολύνσεις, δηλητηριάσεις, τραυματισμούς του στόματος κλπ. Ένα παρόμοιο, όπως πολύ πιο σοβαρό πρόβλημα είναι η αλλοτριοδιψία, κατά την οποία το ζώο πίνει υγρά διάφορα και όχι νερό. Σε μια τέτοια περίπτωση οι συνέπειες της αφυδάτωσης και της τοξίκωσης εμφανίζονται πολύ γρήγορα και είναι δραματικές, αν όχι μοιραίες. Σε ότι αφορά την αλλοτριοφαγία στον σκύλο, μια μάλλον συχνή εικόνα είναι αυτή κατά την οποία κουτάβια που έχουν έλλειψη ασβεστίου, γλύφουν τοίχους ή άλλες επιφάνειες επιχρισμένες με ασβεστόχρωμα. Κάτι τέτοιο παρατηρείται και σε θηλάζουσες σκύλες. Και τα δύο αυτά περιστατικά οφείλονται σε χορήγηση αυξημένων ποσοτήτων κρέατος ή ψωμιού, τα οποία περιέχουν αυξημένα ποσοστά φωσφόρου, ο οποίος ανταγωνίζεται κατά κάποιο τρόπο το ασβέστιο. Η διόγκωση της έλλειψης, λύνει και το πρόβλημα. Σε κάτι ανάλογο θα μπορούσε να οφείλεται και ένα περιστατικό κοπροφαγίας. Πράγματι έχει παρατηρηθεί ότι όταν ένα συστατικό της τροφής βρίσκεται σε αυτή σε χαμηλά επίπεδα ή η ποιότητα του δεν είναι αυτή που θα έπρεπε, τότε πολλοί σκύλοι τρώνε τα κόπρανά τους, σε μια προσπάθεια να «ανακυκλώσουν» το συγκεκριμένο συστατικό. Χαρακτηριστικό παράδειγμα οι πρωτεΐνες. Αν η τροφή είναι φτωχή σε πρωτεΐνες υψηλής βιολογικής αξίας, τότε το ζώο προκειμένου να αναπληρώσει το έλλειμμα, τρώει τα πάντα και κυρίως τα κόπρανά του, τα οποία είναι άμεσα «διαθέσιμα» στο κλουβί του. Φυσικά το πρόβλημα δεν λύνεται με αυτόν τον τρόπο, διότι τα κόπρανα είναι πολύ πιο φτωχά σε πρωτεΐνη από την τροφή κι έτσι δημιουργείται ένας φαύλος κύκλος. Η λύση βρίσκεται στην εξισορρόπηση της τροφής, κάτι που πρακτικά σημαίνει την χορήγηση ποιοτικών προϊόντων ξηράς τροφής, τα οποία είναι πλήρη και ισορροπημένα. Η ανταπόκριση του σκύλου είναι κατά κανόνα θεαματική. Βέβαια η παραπάνω περίπτωση αν και κλασσική, έχει περισσότερο ιστορικό χαρακτήρα. Παρατηρούνταν πολύ πιο συχνά στο παρελθόν όταν η συντριπτική πλειοψηφία των ιδιοκτητών τάιζε μαγειρεμένο φαγητό και κυρίως ψωμί και αποφάγια. Πολλοί ιδιοκτήτες λοιπόν, ταΐζουν τους σκύλους τους εξαιρετικά ποιοτικές τροφές σε απίστευτα μεγάλες ποσότητες ή συμπληρώνουν την ποιοτική τροφή με διάφορα εδέσματα (κρέας, αβγό, κλπ.) Το αποτέλεσμα είναι (εκτός από την παχυσαρκία) ότι τα κόπρανα περιέχουν αυξημένες ποσότητες άπεπτων θρεπτικών συστατικών, αφού το έντερο αδυνατεί να πέψη όλον αυτόν τον όγκο ουσιών. Έτσι, στην πολύ ευαίσθητη οσμή του σκύλου, τα κόπρανα μυρίζουν όμορφα και ελκυστικά, και εθισμένος όπως είναι στην καλοφαγία τα τρώει. Και εδώ η λύση είναι απλή. Χορηγούμε την ποσότητα που ορίζει ο κατασκευαστής της τροφής. Ούτε περισσότερο, ούτε λιγότερο. Εννοείται πως ταυτόχρονα πρέπει να σταματήσουμε και τα διάφορα «επιπλέον». Τέλος, μια τρίτη πιθανότητα κοπροφαγίας είναι αυτή που σχετίζεται με την «ανία» που αισθάνονται πολλοί σκύλοι στο κλουβί τους. Μπορεί ο άνθρωπος να έχει εξημερώσει το σκύλο, αλλά τα βαθύτερα ένστικτα της άγριας φύσης, σε πολλούς σκύλους παραμένουν έντονα. Ειδικά μάλιστα σε άτομα κυνηγετικών φυλών, που το πάθος τους είναι το πρώτο ζητούμενο, ο εγκλεισμός χωρίς καθημερινή άσκηση μπορεί να εκτός των άλλων να προκαλέσει ψυχολογικές διαταραχές, οι οποίες έχει επικρατήσει να ονομάζονται «σύνδρομο της ανίας». Ένα από τα συμπτώματα αυτού του «συνδρόμου» είναι η κοπροφαγία, η οποία παρατηρείται ακόμα και σε ζώα που διατρέφονται σωστά (ποιοτικά και ποσοτικά), αλλά «υποβοηθούνται» με εσφαλμένες πρακτικές διατροφής. Η συχνή ενασχόληση του ιδιοκτήτη, οι συχνοί περίπατοι με το σκύλο, η συμβίωση με άλλο σκύλο συμβατού χαρακτήρα, βοηθούν τα μέγιστα. Γενικά σε όλες τις περιπτώσεις κοπροφαγίας εκτός των ειδικών κατά περίπτωση λύσεων που προτείναμε, επιβάλλεται η σίτιση του ζώου σε συγκεκριμένα σαφώς καθορισμένα χρονικά διαστήματα. Με την τακτική αυτή, μπορούμε να προβλέψουμε πότε το ζώο θα ενεργηθεί, ώστε να μαζέψουμε τα κόπρανα αμέσως και να μην έχει αυτό την ευκαιρία να τα φάει. Η παλιά πρακτική, του να πασπαλίζουμε τα κόπρανα με καυτερές ουσίες σε μεγάλη ποσότητα π.χ. πιπέρι κλπ. έχει μέτρια αποτελέσματα και ενδεχομένως να είναι επιβλαβής αν ο σκύλος καταπιεί κάποια ποσότητα. Η χρήση ηλεκτρικού κολάρου εκπαίδευσης, μπορεί να έχει καλό αποτέλεσμα, μόνο αν εφαρμοστεί από άνθρωπο με βαθιά γνώση και εμπειρία του θέματος, και πάντα σε συνδυασμό με όλα τα παραπάνω.

Γιώργος Ρόζος – Κτηνίατρος

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μαρ 23, 2008 1:06 pm 

Να προσθεσω κι εγω οτι το φαινομενο παρατηρειται συνηθεστερα σε θηλυκες και καποτε μετα τη λοχεια...το θεωρω κι εγω σοβαρο και μαζι με τη βοσκη τη χειροτερη συνηθεια γιατι μπορει να γινει αιτια δηλητηριασης και αρα θανατου.
Αν το προσεξουμε απο μικρη ηλικια ειναι ευκολο να το εξαφανισουμε μαζι με την εκπαιδευση για αρνηση τροφης που για μενα ειναι κατι πολυ καλο και γινεται με κολαρο εκπαιδευσης.
Με τον ιδιο τροπο διορθωσα κι εγω την κοπροφαγια σε μια θηλυκια που ηταν ηδη τεσσαρων ετων ...πρωτα μαλωμα ΧΩΡΙΣ ξυλο κι οταν συνεχισε κολαρο σε ΜΕΓΑΛΗ ενταση μετα το ΜΗ... κατι που πρεπει να προσεχουμε ειναι να φοραμε το κολαρο 1-2 ωρες πριν την εκπαιδευση ωστε το ζωο να μην το συνδεει με την ποινη ...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μαρ 23, 2008 1:21 pm 
Άβαταρ μέλους

Υπάρχει και ένα σκεύασμα καινούργιο με την ονομασία Forbid το οποίο το προμηθευτικά από την κτηνίατρο
μου πριν λίγες μέρες και είμαι στο στάδιο την δοκιμής.
Είναι σε μορφή σκόνης και ρίχνεις ένα κουταλάκι πάνω στο φαΐ του.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 14, 2008 7:50 pm 
Άβαταρ μέλους

Τελικα τι εγινε με το παραπανω σκευασμα κανει δουλεια το εχει δοκιμασει κανεις αλλος;

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 17, 2008 9:59 pm 
Άβαταρ μέλους

Τουλάχιστον στο δικό μου το σκυλί δεν είχε αποτέλεσμα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 11 Δημοσιεύσεις ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: