Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 4   [ 55 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Η οικονομική κρίση 2008 πώς την βιώνουμε εισπράττουμε
Με προβληματίζει πολύ 39%  39%  [ 26 ]
Με προβληματίζει λίγο 7%  7%  [ 5 ]
Δεν με προβληματίζει 0%  0%  [ 0 ]
Θα κόψω τις αγορές αγορές - έξοδα 24%  24%  [ 16 ]
Θα τις περιορίσω αγορές - έξοδα 25%  25%  [ 17 ]
Θα συνεχίσω όπως πρίν την κρίση 3%  3%  [ 2 ]
Αλλο 1%  1%  [ 1 ]
Σύνολο ψήφων : 67
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Οικονομία , ύφεση , συρρίκνωση και επιπτώσεις στο κυνήγι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 21, 2008 10:38 am 
Άβαταρ μέλους

Ρε παιδιά προσωπικά έχω αρχίσει και ζορίζομαι πολύ και οικονομικά αλλά και ψυχολογικά , με όλα αυτά.
Κατ αρχάς έχω αρχίσει να μετράω τα κουκιά και για το κυνήγι και ήδη έχω αρχίσει τους περιορισμούς στα έξοδα και στις εξόδους και δυστυχώς δεν βλέπω και φώς στο κοντινό μέλλον, αυτό μου προκαλεί και ψυχολογική αναστάτωση , ανασφάλεια για το μέλλον και έτσι έχω αρχίσει να μην το χαίρομαι το κυνήγι όπως πριν , αφού το μυαλό μου είναι σε άλλες προτεραιότητες βασικότερες .
Εσείς πώς τα βλέπετε τα πράγματα είμαι υπερβολικός . :?:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 21, 2008 11:07 am 
Άβαταρ μέλους

Έχεις δίκιο φίλε μου , προσωπικά το βλέπω στην δουλειά μου ελεύθερος επαγγελματίας μαγαζί, ο τζίρος έχει πέσει πάρα πολύ ο πολύς κόσμος δε έχει λεπτά και έχει μαζευτεί , τα έξοδα όμως τρέχουν , αυτόματα αυτό περνά σε μένα , και σε αυτό που θα ήθελα να κάνω η κάνω.
Τα βλέπω πολύ άσχημα τα πράγματα δυστυχώς και αυτό σίγουρα θα έχει αντίκτυπο στο κυνήγι όπως και παντού. :(

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 21, 2008 3:34 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Παιδιά τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα έξω , η αγορά στενάζει όπως και το Δημόσιο , δεν υπάρχουν λεφτά και αυτό το κακό σκηνικό είναι ακόμη στην αρχή !
Προσωπικά πιστεύω ότι εκτός από λίγες εξαιρέσεις δεν υπάρχει Έλληνας πολίτης που να μην έχει πρόβλημα μικρό η μεγαλύτερο οικονομικό.
Ο καθένας στο τομέα του , αλλά όσο αφορά τουλάχιστον εμένα προσωπικά , σίγουρα άρχισα τις περικοπές , αρχικά προσωπικές , τώρα αν αυτές θα επεκταθούν και στο κυνήγι , εξαρτάτε που θα πάει αυτή η κατάσταση και πόσο θα διαρκέσει !
Πάντως τα πράγματα έξω στην ελεύθερη αγορά δεν είναι καθόλου καλά και όσοι είστε ελεύθεροι επαγγελματίες , έμποροι κλπ , θα το έχετε αισθανθεί ήδη , δεν χρειάζεται να το αναφέρω εγώ.
Εδώ το κράτος έχει φρακάρει και δεν πληρώνει δυστυχώς , ας ελπίζουμε ότι όλα αυτά θα περάσουν γρήγορα κατά κάποιον τρόπο .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 21, 2008 3:45 pm 
Άβαταρ μέλους

Πιστεύω πως ο΄πως όλα τα πράγματα κάνουν τον κύκλο τους έτσι και η οικονομική καλυτέρευση θα έρθει μέσα στο δεύτερο εξάμηνο του 2009 ( σύζυγος στέλεχος μεγάλης τράπεζας). Αυτό που δεν μπορεί να αλλάξει η κατακόρυφη άνοδος στο σύνολο των αγαθών μετά το ευρώ έως και σήμερα.Εγώ με 2 μικρά παιδιά τα έχω δει όλα τα έξοδα είναι απίστευτα και όλο ανεβαίνουν με αποτέλεσμα να κόβω από τα δικά μου. Μακάρι να έρθουν καλύτερες μέρες.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 21, 2008 6:33 pm 
Άβαταρ μέλους

ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΣΤΕΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΟΤΙ ΠΑΊΡΝΕΙ ΑΥΞΗΣΗ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΤΑΒΕΝΕΙ,ΑΚΟΜΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΠΛΗΓΟΥΝ ΑΜΕΣΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΠΟΥ ΔΎΣΤΥΧΟΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ ΕΙΔΗ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΕΡΑΙΩΣΕΙΣ,ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΟΥ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟΥ,ΤΕΚΜΗΡΙΑ,ΑΥΞΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟΎΣ ΦΟΡΕΙΣ .ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΕΡΧΕΤΑΙ Ο ΦΟΡΟΣ ΚΑΤΟΧΗΣ ΑΚΙΝΗΤΩΝ,ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ ΚΟΚ.ΟΙ ΠΑΡΕΕΣ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΣΤΕ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΑΠΟΤΕ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΠΗΓΑΙΝΕ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ.
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΘΕΤΑ Η ΝΟΟΤΡΟΠΊΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΖΑΜΕ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΞΕΤΑΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΙΜΗ.Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΚΑΙ Η ΖΗΤΗΣΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΥΜΠΙ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ,ΒΛΕΠΕΤΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΤΙΣ ΟΙΚΟΔΟΜΕΣ ΠΟΣΟ ΕΠΕΣΕ Η ΑΓΟΡΑΣΤΙΚΗ ΑΞΙΑ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΖΟΝΤΑΙ ΝΑ ΧΑΜΗΛΩΝΟΥΝ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ,ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΚΑΠΟΤΕ ΕΓΙΝΕ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΑΥΞΗΣΗ ΣΤΟ ΚΡΕΑΣ ΟΙ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ ΕΚΑΝΑΝ ΕΜΠΑΡΚΟ ΣΕ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΠΕΣΑΝΕ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ,ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΜΕΓΑΛΩΝ ΚΥΒΙΚΩΝ ΕΙΔΗ ΕΧΟΥΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΟΥΝ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 21, 2008 6:40 pm 
Άβαταρ μέλους

Και ξαφνικά η κυβέρνηση, ενώ διατείνεται πως δεν είχε τα απαραίτητα 6 δισ. ευρώ για να στηρίξει ολοκληρωτικά το κοινωνικό πακέτο αυξήσεων και παροχών, δίνει 28 δισ. για να στηρίξει τις τράπεζες...τα οποία εξασφάλισε μέσω δανεισμού !!!

Δυστυχώς φίλε μου δεν θα έρθουν καλύτερα χρόνια, διότι σε αντίθεση με όλες τις προηγούμενες οικονομικές κρίσεις, αυτή η κρίση δεν πλήτει τις κυβερνήσεις ή τις επιχειρήσεις μόνο, αλλά φαινομενικά και κυρίως τις τράπεζες. Και όχι όλες τις τράπεζες. Επειδή εμπλέκομαι ειδικά στο χώρο των κατασχέσεων κλπ, ξέρω ότι αυτή τη στιγμή οι τράπεζες κατέχουν ένα πολύ μεγάλο ποσοστό επί του συνόλου των ακινήτων της χώρας μας. Πολύ μεγάλο ποσοστό. Το ίδιο συμβαίνει παγκοσμίως. Ωστόσο καμιά δεν προέβη σε εκποίηση ακίνητων στοιχείων για να αντιμετωπίσει την κρίση. Αντιθέτως έπαιξαν πάλι με τα άυλα στοιχεία σε βάρος τώρα των κυβερνήσεων.

Κάποιος έχει την κουτάλα και κάποιοι βράζουν στο καζάνι. Δυστυχώς εμείς είμαστε πολύ μικροί για να βαστάμε την κουτάλα και η θέση μας είναι στο καζάνι.

Θυμάμαι τα λόγια του πατρό-Κοσμά του Αιτωλού που έλεγε πως κάποτε θα μπαίνουν μέσα στα σπίτια μας καλοντυμένοι (κύριοι) και θα μας τα παίρνουν (τα σπίτια μας) δίχως να πέσει στάλα αίμα (δηλαδή όχι ως αποτέλεσμα πολεμικών συγκρούσεων) και κάθε φορά που χειρίζομαι κατασχέσεις θαυμάζω το πόσο εύστοχος ήταν.

Είμαι εξάρτημα της μηχανής εγώ και ο γιος μου το ανταλλακτικό τελικά...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 03, 2008 11:20 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Η οικονομική κρίση, όπως τουλάχιστον μας πληροφορούν, έχει βάθος και μακρινό χρονικό ορίζοντα.
Πως την εισπράττουμε;
Την βιώνουμε ήδη;
Μας προβληματίζει;
Πιστεύουμε ότι θα την ξεπεράσουμε σχεδόν ανώδυνα;
Επειδή το θέμα είναι τεράστιο και άπτεται κάθε δραστηριότητας, ας το περιορίσουμε στά δικά μας.
Πόσο επηρεάζει τις επενδύσεις μας σε κυνηγετικό εξοπλισμό και στο ίδιο το κυνήγι , μετακινήσεις , διανυκτερεύσεις, φαγητό έξω κλπ
Είναι ενδιαφέρον να δούμε τις δικές μας αντιδράσεις σ ένα τόσο σοβαρό θέμα για όλους μας.
Έβαλα και ψηφοφορία .
:?:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Μέτρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 03, 2008 11:33 pm 
Άβαταρ μέλους

Ανέβαλα επ' αόριστον την αγορά κυνηγετικού όπλου και περιόρισα τις μακρινές μετακινήσεις. Μπόρα είναι, θα περάσει.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 04, 2008 5:16 pm 
ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΟ ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΜΕΓΑΛΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΑΘΗΝΑΣ (ΣΤΟΥΣ 3 ΠΡΟΤΟΥΣ) ΚΑΙ ΕΚΦΩΝΗΤΗ ΕΠΙΣΗΣ ΓΝΩΣΤΟ ΗΘΟΠΟΙΟ
<<ΜΗ ΠΑΝΙΚΟΒΑΛΛΕΣΤΕ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ......ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΕΧΝΙΤΗ ΑΥΤΗ Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ >>

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 12, 2008 2:32 pm 
Άβαταρ μέλους

ΠΑΙΔΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΕ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΣΚΥΡΟΔΕΜΑΤΟΣ (ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ) ΣΤΗΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΗΣ ΔΥΤΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ, ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ Η ΡΑΧΟΚΟΚΚΑΛΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΑΝΕΚΑΘΕΝ ΗΤΑΝ Η ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ. ΕΧΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΜΕΙΩΣΗ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ ΜΕ ΠΕΡΥΣΙ ΚΑΙ ΠΡΟΠΕΡΥΣΙ ΠΟΥ ΠΟΛΛΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ ΕΧΟΥΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΑΠΟ ΑΡΧΕΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ, ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΝΑΦΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ ΤΗΣ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ (ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΙ, ΥΔΡΑΥΛΙΚΟΙ κλπ). ΜΕΓΑΛΟΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΑΔΥΝΑΤΟΥΝ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΟΥΝ ΣΤΙΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ, ΜΕΓΑΛΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΤΗΣ ΕΓΝΑΤΙΑΣ ΟΔΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΜΕ 8-10ΜΗΝΕΣ ΕΠΙΤΑΓΕΣ ΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΡΕΥΣΤΟΤΗΤΑΣ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΠΑΡΟΔΙΚΟ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΣΟΒΑΡΟ ΚΑΙ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΥΣ ΠΟΙΚΙΛΟΤΡΟΠΟΣ ΑΛΛΟΥΣ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΛΛΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 12, 2008 11:51 pm 
ΜΗΝΑΣ ΓΚΙΝΟΣ έγραψε:
ΠΑΙΔΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΕ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΣΚΥΡΟΔΕΜΑΤΟΣ (ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ) ΣΤΗΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΗΣ ΔΥΤΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ, ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ Η ΡΑΧΟΚΟΚΚΑΛΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΑΝΕΚΑΘΕΝ ΗΤΑΝ Η ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ. ΕΧΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΜΕΙΩΣΗ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ ΜΕ ΠΕΡΥΣΙ ΚΑΙ ΠΡΟΠΕΡΥΣΙ ΠΟΥ ΠΟΛΛΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ ΕΧΟΥΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΑΠΟ ΑΡΧΕΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ, ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΝΑΦΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ ΤΗΣ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ (ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΙ, ΥΔΡΑΥΛΙΚΟΙ κλπ). ΜΕΓΑΛΟΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΑΔΥΝΑΤΟΥΝ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΟΥΝ ΣΤΙΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ, ΜΕΓΑΛΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΤΗΣ ΕΓΝΑΤΙΑΣ ΟΔΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΜΕ 8-10ΜΗΝΕΣ ΕΠΙΤΑΓΕΣ ΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΡΕΥΣΤΟΤΗΤΑΣ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΠΑΡΟΔΙΚΟ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΣΟΒΑΡΟ ΚΑΙ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΥΣ ΠΟΙΚΙΛΟΤΡΟΠΟΣ ΑΛΛΟΥΣ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΛΛΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Με αφορμή το παραπάνω ποστ σου ΜΗΝΑΣ ΓΚΙΝΟΣ να σου υπενθυμίσω πως η οικοδομική ανάπτυξη εξαρτάται άμεσα απο την οικονομική κατάσταση των πολιτών της κάθε χώρας. (σε βαθμό άνω του 90%).
Για εμένα η ραχοκοκκαλία της χώρας είναι κάτι που συνισφέρει στο συνάλλαγμα και εννοοώ "ξένο" χρήμα για τις Ελληνικές επιχειρήσεις και κατ'επέκταση το δημ΄σιο ταμείο μέσω φορολογίας.
Εκεί που η χώρα μας ανταγωνίζεται άλλες δεν είναι η κατασκευές. ίσως η υπερπόντια ναυτιλία, ο τουρισμός, η οικολογική γεωργία ή ο πολιτισμός
Οπότε ασ μην κρίνουμε απο τις κατασκευές.
Όπως βλέπεις η τιμή του πετρελαίου πέφτει γιατί η αυξησή του οδ΄γησε στην οικονομική κρίση (αφού το πετρέλαιο επηρεάζει τα πάντα απο τα τρόφιμα μέχρι οτι μπορείς να φανταστείς)
Και πέφτει γιατί η αυξησή του μειώνει την κατανάλωση ,πράγμα που δεν συμφέρει κανένα - ούτε τις κατασκευές....ούτε το κυνήγι

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 13, 2008 3:32 pm 
Άβαταρ μέλους

ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΤΟΝΙΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΞΕΝΟ ΧΡΗΜΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΓΟΥΜΕ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΕΙΣΑΓΟΥΜΕ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΕΙΣΑΓΩΓΩΝ-ΕΞΑΓΩΓΩΝ.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΙ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΚΑΡΑΒΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟ ΞΕΝΗ ΣΗΜΑΙΑ ΑΡΑ ΔΕΝ ΑΠΟΔΙΔΟΥΝ ΤΑ ΝΟΜΙΜΑ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΣΕ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥΣ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΙ ΣΤΟΝ ΤΟΥΡΙΣΜΟ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΜΕ ΧΑΜΗΛΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΚΑΙ ΥΨΗΛΟ ΚΟΣΤΟΣ ΧΩΡΕΣ ΟΠΩΣ ΤΟΥΡΚΙΑ, ΙΣΠΑΝΙΑ, ΚΥΠΡΟΣ, ΙΤΑΛΙΑ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΥΨΗΛΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΜΕ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΟ ΚΟΣΤΟΣ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΗΛΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑΣ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΗ ΓΕΩΡΓΙΑ ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ ΔΕΥΤΕΡΟΙ, ΤΡΙΤΟΙ...ΠΕΜΠΤΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΔΡΩΜΕΝΟΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΙΣΠΑΝΙΑ ΚΑΙ ΙΤΑΛΙΑ ΧΩΡΕΣ ΜΕ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΕΣ ΔΟΜΕΣ ΚΑΙ ΕΛΕΓΧΟ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΟΛΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ. ΑΛΛΩΣΤΕ ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟΙ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΗ ΓΕΩΡΓΙΑ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΟΤΑΝ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΓΕΩΡΓΩΝ ΣΤΗΝ ΛΑΡΙΣΑ ΕΠΙΜΕΝΕΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΒΑΜΒΑΚΙΟΥ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ. Η ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΣΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΗΝ ΕΝΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΤΗΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ Ο ΗΛΙΟΣ (ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ) ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΗΛΙΟΦΑΝΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ :roll:

ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΠΡΟΣΕΛΚΥΣΟΥΜΕ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΤΟΥΡΙΣΤΩΝ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΑΝ ΤΑ ΣΕΒΟΜΑΣΤΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΣΕΧΑΜΕ, ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΙ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΣΚΟΥΠΙΔΟΤΟΠΟΥΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΦΡΑΓΜΕΝΟΥΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΛΙΟΣΥΡΜΑ ΧΩΡΙΣ ΦΥΛΑΞΗ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΕΣ ΩΡΕΣ ΟΤΑΝ ΣΧΟΛΑΝ ΟΙ ΦΥΛΑΚΕΣ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ. ΑΛΛΩΣΤΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 400 ΧΡΟΝΙΑ ΣΚΛΑΒΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΑΛΑΔΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΣΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΙΩΝΕΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΑΞΙΔΕΨΕΙ ΛΙΓΟ ΣΕ ΙΤΑΛΙΑ ΙΣΠΑΝΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ ΧΩΡΕΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΙ ΕΝΝΟΩ.

Η ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΠΟΥ ΥΠΗΡΧΕ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΗΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣ ΕΙΚΟΝΙΚΗ ΒΑΣΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟΝ ΔΑΝΕΙΣΜΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ. ΔΑΝΕΙΖΟΜΑΣΤΑΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΜΕ ΕΝΑ ΣΠΙΤΑΚΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΗ ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΣΕ ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΑΣ ΑΠΟΔΕΚΤΕΣ ΣΕ ΤΡΙΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΕΤΑΡΤΟΥΣ, ΓΙ ΑΥΤΟ ΕΠΙΜΕΝΩ ΟΤΙ ΟΙ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΡΑΧΟΚΟΚΚΑΛΙΑ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ. ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΣΤΙΣ ΗΠΑ Η ΡΑΧΟΚΟΚΚΑΛΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ 3 ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΙ ΚΟΛΟΣΣΟΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΙΣ ΗΠΑ, ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ, ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ, ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΙΣΠΑΝΙΑ, ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΓΑΛΛΙΑ.
ΕΜΕΙΣ ΦΙΛΕ akapa ΠΟΥ???? :cry: :cry: :cry:
ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ?:roll: :roll: :roll: :roll:
Αααα!!!!! ΘΥΜΗΘΗΚΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΓΩ ΣΤΑ ΣΚΑΝΔΑΛΑ, ΣΤΗΝ ΑΔΙΑΦΑΝΕΙΑ, ΣΤΗΝ ΑΝΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ, ΣΤΗΝ ΔΙΑΦΘΟΡΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ :lol: :lol:
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΕΞΑΓΟΥΜΕ ΩΣ ΕΘΝΙΚΟ ΠΡΟΙΟΝ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΑΣ ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΕΣ, ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΠΑΜΕ ΚΑΤΑ ΔΙΑΟΛΟΥ :shock: :shock:
ΓΑΜΩΤΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΝ ΠΙΑΝΑΜΕ ΠΑΤΟ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ ΠΩΣ ΘΑ ΑΝΕΒΟΥΜΕ ΚΑΠΟΤΕ. 8) 8)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 13, 2008 7:52 pm 
Είπες <<ΔΑΝΕΙΖΟΜΑΣΤΑΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΜΕ ΕΝΑ ΣΠΙΤΑΚΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΗ ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΣΕ ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΑΣ ΑΠΟΔΕΚΤΕΣ ΣΕ ΤΡΙΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΕΤΑΡΤΟΥΣ, ΓΙ ΑΥΤΟ ΕΠΙΜΕΝΩ ΟΤΙ ΟΙ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΡΑΧΟΚΟΚΚΑΛΙΑ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ>>

Το θέμα είναι το χρήμα που αναφέρεις είναι ντόπιο που πάει απο Ελληνα σε έλληνα.
Η Ελλάδα είναι τρίτη Ευρωπαική χώρα σε πωλήσεις θαλάσσιου εξοπλισμού και εξάγει επίσης
Τα καραβια απασχολούνε γενιές ελλήνων ναυτικών και το πολλά είναι με ελληνική σημαια.
2.00.000 ευρώ πληρώνει ο εφοπλιστής τον χρόνο για ΄να μέτριο καράβι Παγια εισφορά.
Έστω και τέταρτη , πέμπτοι στη γεωργία κατι γίνεται
Στις κατασκευές που είμαστε .?
Η γέφυρα ΡΙΟ ποιά ελληνική κατασκευαστική την εκανε?
Το Ελ.Βενιζέλος?
ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 12, 2008 8:10 pm 
Ο θάνατος του μαθητή Αλέξη είναι σίγουρα, αποτέλεσμα της οικονομικής κρίσης των τελευταίων ετών. Οι νέοι βλέπουν τη χώρα να μην προοδεύει και τους προσφέρεται ένα αβέβαιο μέλλον.
Προσωπικά πιστεύω οτι οι κουκουλοφόροι και οι μαθητές είναι αντίθετα πράγματα ως προς τις επιδιώξεις τους αν και στο πολυτεχνείο οι δευτεροι πρόσφεραν κάλυψη στους πρώτους.

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 14, 2009 7:34 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Άμα δεν φαίνονται οι υπότιτλοι, τότε πηγαίνετε στο κάτω δεξιά κουμπί από το βίντεο (^) και δείτε αν το CC είναι ενεργοποιημένο, και αν δεν είναι ενεργοποιήστε το.

Οι υπότιτλοι διατίθενται απολύτως δωρεάν, χωρίς κανέναν οικονομικό, προσωπικό ή διαφημιστικό όφελος, όπως άλλωστε είναι και ο σκοπός της ταινίας. Γράψτε την ταινία με τους υπότιτλους σε CD και δώστε την στους φίλους σας. Ανεβάστε βίντεο της ταινίας στο Youtube. Βοηθήστε στην συνειδητοποίηση και την αφύπνιση του κόσμου.
Η ΑΛHΘIΝΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ, ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ.

ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΑΞΙΖΕΙ

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 4   [ 55 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: