Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 5   [ 63 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΒΙΝΤΕΟΚΑΜΕΡΑ ΣΤΟ ΤΟΥΦΕΚΙ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 13, 2008 3:17 pm 
Άβαταρ μέλους

Χαζευοντας προ καιρου καποιο dvd κυνηγετικου εντυπου,διαπιστωσα,οτι για καποια γυρισματα χρησιμοποιουσαν καμερα προσαρμοσμενη στην κανη του οπλου.Ψαχνοντας μεσα σε διαφορες σελιδες,βρηκα καποιες σε μεγεθος και σχημα ενος στρογγυλου φακου,οι οποιες προσαρμοζονται στο κατω μερος τις κανης,ειναι αδιαβροχες,εχουν μια σχετικα καλη αυτονομια ληψης και τις θεωρησα και φθηνες.Πιστευω οτι θα ηταν ωραιο να τραβηξω καποια πλανα απο καρτερι τσιχλας,φασας,αλλα και πλανα φερμας και να φτιαξω τα δικα μου dvd,σε μερη και με θηραματα που αγαπω και να τα χαζευω με το γιο και με φιλους και θα ηταν μοναδικη παρεα οταν ποια δε θα μπορω να κυνηγω.πριν προβω ομως σε οποιαδηποτε αγορα,θεωρησα σωστο να ρωτησω,εαν καποιος απο εσας γνωριζει εαν η χρηση της επιτρεπεται η θεωρειται και αυτη μεσο απογορευμενο στην χωρα μας;Ευχαριστω για την οποια συμβουλη και βοηθεια.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 13, 2008 3:36 pm 

Φίλε μου , πολύ καλή η σκέψη σου , θα πρέπει όμως να είναι πολύ καλή η κάμερα αυτή που θα προσαρμόσεις στις κάνες . Εχω σπάσει δύο από τον τρίτο και τον τέταρτο ντουμπλέ αντίστοιχα ... . Οι λήψεις όμως αξίζουν τον κόπο (και το χρήμα) :lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 13, 2008 3:41 pm 
Άβαταρ μέλους

Κατ'αρχην να σε ευχαριστησω για την αμεσοτητα της απαντησης.
Nα θεωρησω σαν απαντηση αρχικα οτι επιτρεπεται;Εαν ναι θα ηθελα τη βοηθεια σου στην επιλογη,εστω και με καποιο Π.Μ.
Με κινητο,με φωτο και με τετοια δεν παλεβεται,ειδικα εαν κυνηγας μονος και θελω πολυ ενα δικο μου τετοιου ειδους "αρχειακι"!Καπου ειδα και καποια γυαλια,στυλ σκοπευτηριου που αναμεσα στα "τζαμια"εχουν την καμερα,μηπως κατι τετοιο αξιζει περισσοτερο;

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 13, 2008 4:59 pm 

Επιτρέπεται . Μία ασύρματη μικροκάμερα στο στόμιο τής κάνης θα σου δώσει πολύ καλές λήψεις , μόνο που πρέπει να είναι κατασκευασμένη με άθραυστους φακούς ... εγώ διαπίστωσα εις διπλούν οτι στη δική μου προσπάθεια ήταν εύθραυστοι οι φακοί ! :lol:

Και τα γυαλιά με κάμερα (τύπου τριανταφυλλόπουλου) κάνουν καλή δουλειά και δεν κινδυνεύουν να σπάσουν απο τη ταλάντωση τής κάνης τη στιγμή της τουφεκιάς ! :)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 13, 2008 5:04 pm 

Σε αργή κίνηση βλέπεις πώς τα σκάγια πλησιάζουν το στόχο σου , ή πώς αυτός απομακρύνεται κλπ κλπ κλπ

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΒΙΝΤΕΟΚΑΜΕΡΑ ΣΤΟ ΤΟΥΦΕΚΙ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 13, 2008 5:14 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

teocharis.koytsoympas έγραψε:
Χαζευοντας προ καιρου καποιο dvd κυνηγετικου εντυπου,διαπιστωσα,οτι για καποια γυρισματα χρησιμοποιουσαν καμερα προσαρμοσμενη στην κανη του οπλου.Ψαχνοντας μεσα σε διαφορες σελιδες,βρηκα καποιες σε μεγεθος και σχημα ενος στρογγυλου φακου,οι οποιες προσαρμοζονται στο κατω μερος τις κανης,ειναι αδιαβροχες,εχουν μια σχετικα καλη αυτονομια ληψης και τις θεωρησα και φθηνες.Πιστευω οτι θα ηταν ωραιο να τραβηξω καποια πλανα απο καρτερι τσιχλας,φασας,αλλα και πλανα φερμας και να φτιαξω τα δικα μου dvd,σε μερη και με θηραματα που αγαπω και να τα χαζευω με το γιο και με φιλους και θα ηταν μοναδικη παρεα οταν ποια δε θα μπορω να κυνηγω.πριν προβω ομως σε οποιαδηποτε αγορα,θεωρησα σωστο να ρωτησω,εαν καποιος απο εσας γνωριζει εαν η χρηση της επιτρεπεται η θεωρειται και αυτη μεσο απογορευμενο στην χωρα μας;Ευχαριστω για την οποια συμβουλη και βοηθεια.

Τέσσερα βασικά πράγματα χρειάζονται ,
Α- Φθηνή κάμερα μέχρι 150 ευρώ
Β- Σούπερ ποζέ
Γ- Ελαστικός αλλά σχετικά σκληρός σύνδεσμος για να απορροφά τους κραδασμούς της τουφεκιάς.
Δ- ταινία ελαστική για το δέσιμο της πάνω στο όπλο.

Εικόνα

Όπως βλέπεις στην φωτό είναι μία πολύ μικρή κάμερα αξίας 140 ευρώ , αλλά πάρα πολύ καλή στην λήψη για τις κατηγορία της 800000 pixel και με οπτικό σταθεροποιητή .

Η σύνδεση γίνετε κοντά στο τέλος της πάπιας και λίγο μετά , αλλά οπωσδήποτε ανάμεσα στην κάμερα και στο όπλο συνήθως σούπερ ποζέ πιάνει πιο εύκολα με ταινία , αλλιώς θέλει πατέντα άλλη ένα-δύο πλαστικούς συνδέσμους ελαστικούς αλλά όχι πολύ για να απορροφά τους κραδασμούς της τουφεκιά κλπ
Την ανοίγεις και βλέπεις τι τραβάς από την οθόνη .

Μειονεκτήματα , βροχή , χτυπήματα σε κλαριά ,πέσιμο, συνέχεια ανοικτή στις φάσεις που ζητάς να τραβήξεις , άρα πολύ υλικό πεταμένο , άρα μπαταρίες αρκετές μαζί όπως και tape .
Υπέρ, καταπληκτικές φάσεις , ειδικά σε ορτύκια , πέρδικα , τσίχλες , τρυγόνια ,κλπ , λιγότερο στα πυκνά , αγκάθια κλπ
Βασικό πολύ το επαναλαμβάνω, το καλό δέσιμο με ενδιάμεσα τους συνδέσμους , την προστατεύουν τέλεια .
Σε λίγο καιρό θα δείτε λήψεις από τέτοια κατάσταση σε διάφορα θηράματα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 13, 2008 5:29 pm 

Πόσο ζυγίζει το όπλο πρίν και μετά?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 13, 2008 5:36 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

leovar έγραψε:
Πόσο ζυγίζει το όπλο πρίν και μετά?

Η κάμερα μαζί με την μπαταρία την μεγάλη είναι βάλε περίπου 500 γρ + 3,5 κιλά το όπλο μιας και έχω τρέλα με τα Ρώσικα (στην φωτό είναι το εικοσάρι) , 4 κιλά τα έχεις στο χέρι σίγουρα
Το καλό με αυτές τις κάμερες είναι ότι έχουν ζουμ οπτικό η συγκεκριμένη χ34 τον βάζεις κάπου στην μέση και έχεις μπροστά σου κινηματογραφική οθόνη μετά στον υπολογιστή
:mrgreen:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 13, 2008 5:49 pm 
Άβαταρ μέλους

Εικόνα

Εικόνα
Kατι τετοιο παιζει απο 150 εως 200 ευρω και απο οτι διαβασα ειναι και αδιαβροχα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 13, 2008 6:12 pm 
Άβαταρ μέλους

ΨΑΧΝΩ ΑΠΟ ΑΡΧΕ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΟΥ ΚΑΤΙ ΑΝΑΛΟΓΟ...
ΠΕΡΙΣΣΙΤΕΡΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΞΙΖΕΙ Η ΧΑΤCAMERA & ΠΑΙΖΕΙ ΑΠΟ 200-300 ΕΥΡΩ ΟΛΟ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ
ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ-
http://www.spytechs.com/spy_cameras/hat-camera.htm

ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΝSTT OXI PAL :( :(

ΔΕΣΤΕ & ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΕΧΤΡΙΜΕ ΣΠΟΡ & EΦΑΡΜΟΖΕΙ ΤΕΛΕΙΑ ΣΤΟ ΟΠΛΟ
ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΘΡΑΥΣΤΗ...& ΣΕ PAL.....ΑΛΛΑ ΑΚΡΙΒΗ 300 ΔΟΛΑΡΙΑ
http://www.helmetcamera.com/acart/agora.cgi

Εικόνα

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ...ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ....ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ.... ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ & ΕΓΩ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΓΟΡΑ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 13, 2008 6:58 pm 
Άβαταρ μέλους

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΖΗΤΑΤΕ... ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΕΔΩ. ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ... ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ ΑΦΟΥ ΠΙΑΝΕΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΤΟΥ ΠΑΞΙΜΑΔΙΟΥ.

http://www.cabelas.com/cabelas/en/templ ... ISO-8859-1

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 13, 2008 7:23 pm 
Άβαταρ μέλους

Ποσο αλλαζει ετσι το ζυγισμα του οπλου Αλεξ;Αυτο που προτεινει ο Κερμεν μου φαινεται ποιο "κυνηγετικο"και ευχρηστο.Κατι παρομοιο εχει αγορασει απο Ελλαδα ενας συναδελφος και ειναι και αδιαβροχη γυρω στα 100 ευρω αλλα περισσοτερα χαρακτηριστικα δε γνωριζω,απλα μου ειπε οτι εχει σχημα στρογγυλου φακου και προσαρμοζεται σε κρανος ποδηλασιας.Περιμενω να γυρισει απο αδεια να το δω και θα το ανεβασω.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 15, 2008 12:05 am 
Άβαταρ μέλους

Τελικα κατεληξα καπου,λυση πιστευω οικονομικη,αδιαβροχη,χωρις να χρειαζεται αντιγραφικο και διαφορα τετοια,απλα περιμενω να μου ερθει,να τεσταρω και να τα πουμε.Για οποιον ενδιαφερεται stuntcams.com.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 16, 2008 8:57 pm 
Άβαταρ μέλους

Αυτη εχει βολικο σχημα,αξιζει ομως?
http://www.skroutz.gr/s/32212/Oregon-Sc ... -2000.html

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 16, 2008 9:01 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Παιδιά καλησπέρα.
Το βασικό εκτός από το μέγεθος είναι και η ανάλυση της βιντεοκάμερας , όσο μικρή και μανιζέβολη να είναι ,αν έχει ανάλυση μικρή είναι άχρηστη γι αυτό που την θέλουμε εμείς.
Οπότε μία ανάλυση 800000 που είναι σήμερα η κατηγορία η φθηνή, δίνει πολύ καλά αποτελέσματα στον υπολογιστή και την δυνατότητα και καλής επεξεργασίας των οπτικών κινούμενων εικόνων.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 5   [ 63 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: