Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 3   [ 42 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Ενα βίντεο από κυνήγι ορτυκιού προς συζήτηση !
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 25, 2007 1:39 am 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Αυτό είναι ένα κυνήγι ορτυκιού που βρήκα από την Ελλάδα στην Κωπαΐδα , θα ήθελα να το παρατηρήσετε καλά και κατόπιν να το συζητήσουμε με την καλή έννοια , θα μας βοηθήσει να κάνουμε ωραία συζήτηση !

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=vq0I7VEvq34[/youtube]

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 25, 2007 11:40 am 
Ο οπλοφόρος τρομοκράτης φαίνεται πως είναι καλός κυνηγός γιατί κρατάει όπλο και φοράει και καπελάκι και ο οπερατέρ θα πρέπει να νοιώθει μεγάλη περηφάνια που έχει ένα τέτοιο σοφό κυνηγό για φίλο. Μακάρι να είμαστε όλοι τόσο χαζοί και να μην μας προβληματίζει τίποτα.

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

1. Ο τρομοκράτης έπρεπε από την αρχή να πάρει θέση κοντά και δεξιά από το σκυλί για να έχει τον ήλιο στη πλάτη του και για να αφήσει ελεύθερο διάδρομο στο πουλί να φύγει μπροστά του στο καθαρό έτσι ώστε να μην χρειαστεί να βάλει σε κίνδυνο το σκυλί. Ο βετεράνος όμως πήγε και κάθισε απέναντι από το σκυλί και δεν του έφτανε αυτό αλλά πίεσε και το πουλί να σηκωθεί και να φύγει από τη πλευρά του σκυλιού...

2. Το πουλί όμως φαίνεται πως είχε όρεξη να συναντήσει τον Πανάγαθο και τους έκανε τη χάρη να σηκωθεί με τη πλάτη στον ήλιο ο ξερόλας όμως επόμισε πριν ξεκαθαρίσει το τοπίο με το πουλί και τον σκύλο ενώ δε θα έπρεπε σε καμία περίπτωση να σηκώσει το όπλο όσο το σκυλί ήταν κοντά στο πουλί.

3. Το αστέρι τουφέκισε σε οριακό σημείο φοβούμενος μήπως και χαθεί ο μεζές. Δεν έπρεπε να τουφεκίσει τόσο κοντά στο σκυλί!!!

4. Μέχρι να σηκωθεί το πουλί ο εκτελεστής έστρεψε αρκετές φορές τη κάνη του όπλου του προς ένα άλλο πουλί. Εκείνο του "'Άψογου" αλλά φαίνεται πως αυτό είναι λεπτομέρεια που δεν έχει και μεγάλη σημασία για αυτά τα φιντάνια...

5. Αυτό το βίντεο θα έπρεπε να χρησιμοποιηθεί σε δικαστική αγωγή για να τους αφαιρεθεί η άδεια κυνηγίου.

Δημήτρης

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης: Βίντεο με κυνήγι ορτυκιών απ όλο τον κόσμο και πρός συζήτηση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 25, 2007 11:44 am 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Διάφορα βίντεο με κυνήγι ορτυκιών από όλο τον κόσμο και προς συζήτηση.

Μπορούμε να συζητήσουμε το πρώτο μέρος του βίντεου για τηνπληθώρα του θηράματος , συμπεριφορά σκύλων , κυνηγών κλπ

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=8X12JIqUCvU[/youtube]

Το δεύτερο μέρος είναι ενδιαφέρον από σκοπευτικής άποψης και οδηγιών !

Τελευταία επεξεργασία από gpeppas και Τρί Ιούλ 15, 2008 2:02 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 25, 2007 11:56 am 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Θεωρώ ότι οι συζητήσεις πρέπει να γίνονται χωρίς λεκτικές υπερβολές είτε τα σχόλια είναι θετικά είτε αρνητικά , μην ξεχνάτε ότι οι πρωταγωνιστές δεν μπορούν να απαντήσουν για κάποια πράγματα !
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΥΤΟ ΝΑ ΤΟ ΛΑΒΕΤΕ ΣΟΒΑΡΑ ΥΠ ΟΨΗ και κατά δεύτερον λόγο δεν κρίνουμε κανένα , απλά συζήτηση κάνουμε κυνοφιλική, κυνηγετική , θηραματική !
Ευχαριστώ !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 25, 2007 12:13 pm 
Άβαταρ μέλους

Εγω πιστευω πως ο Κυριος που κραταει το οπλο δεν εχει εμπειρια απο το συγκεγκριμενο κυνηγι. Και της δυο φορες που φερμαρει ο σκυλος εχει παρει λαθος θεση, στο ορτυκι κατα την γνωμη μου πρεπει να εισαι απο πισω απο τον σκυλο.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 25, 2007 12:16 pm 
Ζητώ συγνώμη για τους χαρακτηρισμούς που χρησιμοποίησα Γιώργο αλλά η αλήθεια είναι πως όλους όσους αντιμετωπίζουν το κυνήγι με τέτοιο τρόπο πρέπει να τους βάλουμε κάποια στιγμή στο περιθώριο.

Άνθρωποι είμαστε και κάποιες φορές κάνουμε λάθη. Από ένα τέτοιο λάθος θα μπορούσαμε να τραυματίσουμε κάποιον ή να τραυματιστούμε εμείς οι ίδιοι. Ποτέ όμως δεν πρέπει να σταματήσουμε να προσέχουμε.

Έχω δει σε κυνήγι ορτυκιού άνθρωπο να χάνει το μάτι του από τέτοιο ανώριμο λάθος και εκείνον που τον πυροβόλησε να απορεί πως εξοστρακίσθηκαν έτσι τα σκάγια. Δεν τον ένοιαξε καθόλου που επόμισε την ώρα που ο συνκυνηγός του βρισκόταν απέναντί του. Όταν κάποιος του είπε πως δεν έπρεπε να επομίσει καθόλου, τότε εκείνος του απάντησε πως είναι τριάντα χρόνια κυνηγός και δε χρειάζεται υποδείξεις. Ο άλλος έχασε το μάτι του από ένα μόνο σκάγι και στην αρχή κανείς δε φαντάστηκε πως θα ήταν κάτι τόσο σοβαρό.

Μία από τις πρώτες φορές που επισκέφτηκα το σκοπευτήριο στη Μαλακάσα, έκανα το λάθος να περπατήσω στο διάδρομο προς το βατήρα με κλειστό δίκαννο. Όλοι οι άλλοι σκοπευτές μου επιτέθηκαν και με έκαναν να αισθανθώ σκουπίδι. Θύμωσα πολύ μαζί τους αλλά πάντως δεν επανέλαβα ποτέ το ίδιο λάθος.

Πάντως και πάλι ζητώ συγνώμη για το τρόπο που εκφράσθηκα αλλά μου ήρθαν άσχημες μνήμες στο μυαλό από αυτό το βιντεάκι.

Δημήτρης

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 25, 2007 12:25 pm 
Άβαταρ μέλους

ΙΣΩΣ ΟΝΤΩΣ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ...Η ΘΕΣΗ Η ΣΩΣΤΗ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΤΟ ΣΚΥΛΙ...ΟΜΩΣ ΕΙΔΑΜΕ ΕΝΑ ΠΟΥΛΙ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΦΟΒΕΡΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΝΑ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΥΟ...ΚΥΚΛΟΥΣ ΚΑΙ ΠΟΔΑΡΩΜΑ ΠΟΛΥ....ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΦΟΡΜΗ Ο ΚΥΝΗΓΟΣ ΕΠΕΛΕΞΕ ΤΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΤΟΥ ΠΟΥΛΙΟΥ ΑΠΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΕΚΕΙΝΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΞΕΣΗΚΩΣΕΙ...ΛΑΘΟΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΛΛΑ Η ΜΕΘΟΔΟΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΣΕΒΑΣΤΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΑΝΕΚΤΟ ΟΡΙΟ ΚΙΝΔΥΝΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥ-ΣΚΥΛΙΟΥ....ΛΟΙΠΟΝ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟΥΦΕΚΙΣΕ ΕΓΩ ΤΟ ΘΕΩΡΗΣΑ ΣΩΣΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ΠΟΥΛΙΟΥ ΜΕ ΤΟ ΟΠΛΟ ΚΑΙ ΕΠΕΛΕΞΕ ΤΗ ΣΩΣΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΤΟΥΦΕΚΙΣΕΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΕΙΧΕ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ...ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΤΕΙ ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΤΟΥΦΕΚΙΑΣ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΨΙΛΟΧΑΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΦΑΚΟ ΤΗΣ ΚΑΜΕΡΑΣ....

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 25, 2007 12:40 pm 
Η ΜΑΧΗ ΤΟΥ ΔΡΑΜΑΛΗ,ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΩ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΑ ΛΟΓΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΝΑΣ ΚΥΝΗΓΟΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΑΝΤΙΣΤΑΘΕΙ ΣΕ ΤΟΣΟ ΘΥΡΑΜΑ ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΠΟΙΑ ΚΑΡΠΩΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΕΝ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑ.ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ ΤΟΥΣ ΣΚΥΛΟΥΣ ΙΣΩΣ ΠΕΡΝΟΥΝ ΜΙΑ ΦΕΡΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΡΙΧΝΟΥΝ ΚΑΤΑ ΡΙΠΑΣ,ΠΗΡΑΝ ΕΝΑ ΔΥΟ ΤΡΙΑ ΠΟΥΛΙΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΝΙΑΖΕΙ ΝΑ ΣΠΑΣΟΥΝ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑ ΚΑΤΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑΦΕΡΜΑΡΟΥΝ ΟΙ ΣΚΥΛΟΙ ΤΟΥΣ,ΕΑΝ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙΣ ΚΟΥΤΑΒΙ ΕΚΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΠΑΘΕΙ ΚΡΟΤΟΦΟΒΙΑ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΙΣΩΣ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΜΕ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ Η ΜΕ ΤΗΝ ΝΟΟΟΤΡΟΠΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ.

ΥΓ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΣΤΑ ΔΙΠΛΑΝΑ ΤΕΡΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟΣΟ ΘΥΡΑΜΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΝ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΤΑΚΤΙΚΗ

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 25, 2007 2:45 pm 
Άβαταρ μέλους

Εδώ βλέπουμε τι μπορεί να συμβεί για παράδειγμα σε ένα μεγάλο πέρασμα από ορτύκια η η χρησιμοποίηση των ηχητικών συσκευών καλέσματος και η συγκέντρωση μεγάλου αριθμού πουλιών !
Πρώτον μεταξύ των σκύλων επικρατεί το χάος και το καθένα κάνει ότι του κατέβει στο κεφάλι , δεύτερον νεαρό σκυλί που θα του τύχει αυτό πιθανόν να θέλει μετά ένα χρόνο για να ξαναφερμάρει σταθερά !
Τρίτον για απόρτ δεν το συζητώ πανικός και χάος .
Τέταρτον τρομερός κίνδυνος για σκυλιά και κυνηγούς να έχουμε ατύχημα μέσα σ΄ αυτή την φρενίτιδα που επικρατεί από όλους !
Τέλος αυτό δεν είναι κυνήγι ορτυκιού πια είναι κάτι άλλο, και μου δίνεται η αφορμή να πω , πια η ανάγκη γι΄ άυτό, και τι καταλαβαίνουν αυτοί που βάζουν τις ηχητικές συσκευές να δουλέψουν για να ζήσουν κάτι τέτοιο μικρότερο η μεγαλύτερο !
Ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω . :shock: :shock: :cry: :cry:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 25, 2007 2:51 pm 
Άβαταρ μέλους

Εδώ υπάρχει κάτι που το ζούμε πολύ συχνά σε παρόμοια κυνήγια και στο ίδιο χώρο αρκετές φορές .
Το σκυλάκι δούλεψε καλά εντόπισε και φερμάρισε άψογα το ορτύκι , αλλά μάλλον ο κυνηγός και ο οπερατέρ λόγω του βίντεο είναι κάπως και δεν μπόρεσαν να το βοηθήσουν όπως έπρεπε αποκλείοντας το ορτύκι !
Το οποίο έκανε αυτό που έπρεπε κινήθηκε γρήγορα ανάμεσα στον σκύλο και στον κυνηγό και πήγε προς την κοντινότερη άκρη του χωραφιού !
Το σκυλί κάποια στιγμή το αντιλαμβάνεται κινείτε , το μπερδεύει ο κυνηγός με τα πάνω και κάτω λόγω της λήψης κα βάζει μύτη κάτω για ντορό , κατόπιν κάνει το σωστό αυξάνει την έρευνα του σύμφωνα με τον άνεμο και ξαναβρίσκει το ορτύκι !
Καλό σκυλί στα χέρια ενός καλού κυνηγού θα γινόταν πολύ καλύτερο !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 25, 2007 3:22 pm 

Παρακολούθησα το Video με προσοχή και δεν παρατήρησα τίποτε το μεμπτό....εκτός ίσως της θέσης του κυνηγού,αλλά μάλλον στήθηκε έτσι για να έχει καθαρό πεδίο η κάμερα...
Το Σεττερ έκανε πολύ καλά την δουλειά του απέναντι σε ένα παμπόνηρο ντοπιάρικο...
Θα πρέπει να έχουμε υπόψιν ότι μια ερασιτεχνική κάμερα δεν απεικονίζει το βάθος πεδίου (ειδικά όταν ζουμάρει...) με αποτέλεσμα οι αποστάσεις να δείχνουν μικρότερες και το πεδίο λήψης επίπεδο αν δεν υπάρχουν αντικείμενα ενδιάμεσα...
Πολύ καλό στιγμιότυπο και αρκετά συνηθισμένο για όποιον κυνηγάει ορτύκια στην Κωπαίδα....Την συμπεριφορά του ορτυκιού, του πολύ καλού αυτού σκύλου και την χαμηλή ντουφεκιά , τα έχω δει (και αντιμετωπίσει ο ίδιος) άπειρες φορές στα τόσα χρόνια που "οργώνω" κυριολεκτικά και μεταφορικά την Κωπαίδα...
Θα ήταν χρήσιμο να βλέπαμε και άλλα τέτοια Video και να κρίνουμε την συμπεριφορά του σκύλου αλλά και του ορτυκιού εκ του αποτελέσματος.
Τείνουμε όλοι να λέμε ότι το ορτύκι για τον σκύλο είναι κάτι σαν το Δημοτικό Σχολείο, αλλά για μένα εξακολουθεί να είναι (παρά τα τόσα χρόνια που το κυνηγάω) ένα κυνήγι που κάνει τον σκύλο μας πιο πονηρό και προσεκτικό και τον γεμίζει κυνηγετικές εμπειρίες,πιο πολύ από άλλα θηράματα (λόγω και των περισσότερων συναντήσεων με το θήραμα)...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 25, 2007 3:35 pm 

Εμένα με εντυπωσίασε ο μεγάλος αριθμός ορτυκιών... αλλά γνωρίζοντας (δυστυχώς όχι εξ ιδίας πείρας αλλά λόγω διηγήσεων γνωστών και φίλων που κυνηγούν στην Αμερική) την μεθοδικότητα των αρμοδίων περί την διαχείριση και τις συνθήκες , θεωρώ ότι είναι ένα συνηθισμένο κυνήγι ορτυκιού...
Έχω δει κάτι ανάλογο και στην Βουλγαρία σε πέρασμα...
Δυστυχώς συνηθισμένοι στην θηραματική μας φτώχεια (θέλουμε 2 ώρες ψάξιμο να βγάλουμε 8-10 ορτύκια) μας ξενίζουν οι αριθμοί και το ντουφεκίδι...
Η συμπεριφορά δε των σκυλιών σε ένα τόπο γεμάτο πουλιά , είναι σίγουρα διαφορετική με την των δικών μας που πιάνουν το ορτύκι και το πάνε από την μία άκρη του χωραφιού στην άλλη και τανάπαλιν...
Εγώ θα ευχόμουνα να είχαμε και εδώ τέτοιους αριθμούς ορτυκιών ... και να είστε σίγουροι ότι ο καθένας μας θα συμμετείχε στο .... ντουφεκίδι... :lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 25, 2007 7:55 pm 

Δεν νομίζω ότι αυτό που είδα ήταν σωστό … δεν ξέρω ρε παιδιά αλλά δεν κυνηγάω έτσι.
Ιδικά το κλείσιμο που πήγαν να κάνουν στο ορτύκι και καλά για να παίρνει η κάμερα καλύτερα τι να πω… Πάλι καλά που δεν σηκώθηκε ανάμεσα τους.

Υ.Γ. Δεν ξέρω αν τα παιδιά του Video είναι γνωστοί κάποιου από εδώ, αλλά και να μην είναι καλά θα κάνουν να προσέχουν περισσότερο… (ειδικά στην Κωπαΐδα ..όπως και στον Χάρακα έχω δει πολλά) .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 25, 2007 8:02 pm 

Αν δεν είμαστε οι ίδιοι εγκρατής στο κυνήγι μας ..μην περιμένετε να τα δείτε αυτά στο Ελλάδα.
Αν δεν μειώσουμε τα φυτοφάρμακα μην περιμένετε να τα δείτε αυτά στο Ελλάδα.
Αν δεν πετάξουνε μερικοί τα κασετόφωνα μην περιμένετε να τα δείτε αυτά στο Ελλάδα.
Αν δεν κάνουμε εμείς το σωστό , πως περιμένουμε να το κάνει ο άλλος.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 25, 2007 8:48 pm 
Άβαταρ μέλους

Εμενα προσωπικα δεν μου αρεσε σαν κυνηγι.Προτιμω να βρω 5 και να το ευχαριστηθω παρα τετοια μαχη.Κατ αρχας οτιδηποτε σκυλο να αφηνες εκει θα σου εβγαζε δεκαδες ορτικια.Το μονο που με εντηπωσιαζει ειναι η αφθονια των ορτικιων.Εμας μαλλον μας αξιζει η θηραματικη φτωχια που εχουμε,γιατι ειμαι σιγουρος οτι αν αφγηνες μερικους ελληνες για μια εβδομαδα δεν θα υπηρχε μετα ουτε πουπουλο απο την πλεονεξια που μας διακατεχει.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 3   [ 42 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: